Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#501) LordAthis válasza tordaitibi (#500) üzenetére


LordAthis
csendes tag
LOGOUT blog

Örülök, hogy sikerült megoldást találni és használni Linuxot is!
Ahogy olvasom, nem is volt egyszerű, így GRAT! :C

Swap: Ne hari, de mindegy, hogy dinamikus, vagy fix méretű, mivel a Win véletlen szerűen írja a meghajtókat.
Ráadásul ezzel azért nem kísérleteztem eleget, mivel egy Xp frissítés elbaszta ezt a lehetőséget, (sajnos közben hibát is javított, muszáj volt feltenni...) és meglehetősen sok program (Eleinte csak játékok) kezdtek panaszkodni a fix méretű SWAP-re...
Plusz probléma, hogy a fix méretet akkor is folyamatosan olvassa-írja, amikor nem kell ennyi...
..ez sokszor lassíthat.
Amennyiben túl kicsi, néhány programnak nem elég.
Amennyiben túl nagy, lassít...

Ügyfelek esetében sohasem tudod, mikor mi jön...
..lehetetlenség belőni jól!
Magadnak lehetséges, hogy farigcsálod és átállítod, amikor más kell, de az ügyfélhez ilyen miatt kimenni: szakmaiatlan, égő, stb. GÁZ. ;)

Oda univerzális megoldás kell!

+ indok, amivel az ilyen internetes eszmecserékben a legtöbben nem számolnak:
Rengeteg beállítást eszközöltem egy "szűz" win telepítése után, sok-sok Reg kódot adtam hozzá, stb! (Több 100 spéci tuning és beállítás gyűlt össze az évek alatt!!!)
Lehetséges, hogy a Te telepítéseden, a Te beállításaiddal az úgy működik, azonban másén, más beállításokkal nem! ;)
Ez egy alapvető hibafaktor a kommunikációban, a legtöbbször elfelejtik, hogy az ilyesmi komplex rendszert alkot! (?ár abban az esetben, ha elpiszkálod a "szűz" rendszert!)

Olvasol valahol egy Tuning-Beállítási tippet. Ezel legtöbbször "szűz" rendszernél vannak beállítva, tök jók...
..aztán Nálad valamiért semmi nem úgy akar beválni, mint a cikkben!
Nyilván kimaradt, hogy Nálad nem "gyári" szabván beállítások vannak, igen sok minden lehet hatással az új beállítások hatékonyságára!

Több ezer teszt és telepítés van mögöttem... ;)
Volt olyan nap, hogy a helységben 20-nál több gép volt körbetéve az asztalokon, amin folyamatosan körben jártam...
..csak egy ideig, azonos gépek esetében működött, hogy partíció klónozással csináltam gépeket.

Minden ügyfelemnek (Több 1000 telepítés 2000 óta!) így telepítettem, jelentősen gyorsult minden rendszer...
Talán az első 2-4 évben nem annyira, amikor a kísérletezgetés ment.
Ők azonban 6-18 havonta hozták takarítani a gépet, mert ugyan stabil volt, de a win szereti a szemét gyűjtögetést.
Aztán a későbbiekben már ez sem kellett, meglehetősen jó takarító programok jelentek meg, amik nálam az alapértelmezett telepítés részét képezték.
Ezután aki nem piszkált bele a gépbe, az 1,5-5 évig nem jött.

Vagy a rendszer bírta addig, vagy a gép.
A legtöbben hardver csere miatt jöttek, olyan stabil volt a gépük, addig nem kellett! (Ez azért a Windowsra annyira nem jellemző ám...)
Különben igazad van, hogy külön HDD-n még gyorsabb, elég sűrűn előfordult olyan gép, amiben alapból több HDD volt.
Ilyenkor természetesen nem az alap HDD-re került a SWAP. ;)

Illetve SSD + HDD esetében C és Swap SSD-n, adatok HDD-n.

Aztán 2014 óta már nem ezzel foglalkozom, de néha betalál 1-1 régi kuncsaft, aki közben barát is lett. Sajnos máshol nem kapják ezt meg, így a Win10FOS-sal is csinálok néha telepítést, mert ugye muszáj... :DDD :DDD :DDD
Érdekes módon a legtöbb régi telepítő eszközöm és tuning ugyanúgy működik, pedig állítólag a Win10 "újra lett írva"... :N :N :N
Hát a Fa**t. ;)

Különben az a Hibrid rendszer igen érdekes lehet, szerintem vagy ide, ha hosszabb, akkor pedig egy külön blog bejegyzésbe (Amit akkor ide is linkelj kérlek!) készíts róla egy leírást!

KXubuntu: én szívesen olvasnék róla! ,)

"Az, hogy működik, még nem jelenti azt, hogy hibátlan." - "Azt mondják, hogy elmebajban szenvedek. De én nem szenvedek, ÉLVEZEM minden percét!"

(#502) urandom0


urandom0
aktív tag

Elolvastam az írást, szerintem nem rossz. Ha én disztró összeállító lennék, ilyeneket olvasgatnék, mert ezekből derül ki, hogy milyen problémákkal találkozik egy kezdő.

"Az első ami számomra teljesen szokatlan (és nehezen lekövethető a mai napig) az a Linux félelmetes mennyiségű változata."

Viszont ezzel a problémával nem tudok azonosulni. Miért zavar az bárkit is, hogy sok disztró van?
Próbáljon ki a kezdő egyet, ismerkedjen vele, ha tetszik, tartsa meg, ennyi. Ha pedig ki akar próbálni másikat, akkor próbáljon. Én nem értem itt a dilemmát.

"a fő csapásirányok akkor is lekövethetetlenek egy átlagembernek."

Nem is kell lekövetnie. Annyit kell tudnia, bár ezt sem feltétlenül, hogy az Ubuntu alapja a Debian, a Mint pedig az Ubuntuból származik. A többség úgyis Ubuntuval vagy Minttel kezdi. Szerintem túl van ez a kérdés bonyolítva...

"Amit én Linuxon abszolút nem fogadok el, az a csomagtelepítés fogalma, pontosabban annak megvalósítása."

Szerintem a csomagkezelés az egyik legjobb dolog, ami egy operációs rendszerrel megtörténhet.

"A probléma akkor kezdődik ha a szoftver máshol található.
Ilyenkor a tárolót kézzel hozzá kell adni és így telepíthető. A konzol máris kezdi bontogatni a szárnyait de ez még csak a kezdet."

Hozzá lehet adni tárolót grafikus csomagkezelőből is, legalábbis Ubuntuban és Mintel biztosan, én így tudom.
A többiben, amit a telepítésről írsz, viszont van igazság.

"Szoftverkezelő szoftver. Ebből kismillió, mert amit tud az egyik azt nem tudja a másik,
Apper, Synaptic, Pacman, Pamac manager, apt, dpkg, yay, trizen, Discover, yum, flatpak, rpm, pip, gdebi és még kismillió, számomra ismeretlen és értelmezhetetlen fogalom. "

De aki Ubuntuzik vagy Mintezik, annak annyit kell tudnia, hogy neki a .deb formátumot kell keresnie, apt-vel tud paranccsorban telepítnei, Synapticcal pedig grafikusan, ennyi. Yum, yay, trizen, rpm és társaikat abszolút figyelmen kívül hagyhatja. Szerintem ezt megintcsak a felhasználó bonyolítja túl.

"Ez Windowson:
Van 1 azaz EGY darab Windows Installer. Hogy ez egyáltalán van, arról a felhasználónak tudomása sincs, de egyébként sem érdekli."

Ez történetesen nem igaz, nagyon sok program használ InstallShield telepítőt, másik program másmilyet, a harmadik program .msi-t, de van bundle-s app is Windowsra... nézz a kezdő felhasználó szemével, menj fel ide, és mondd el, melyiket kell letöltened?

"Legutolsó, még frissen fájó hatalmas pofon a Viber telepítés volt."

Mert épp akkor volt a Vibernek valami bugja. Előtte is, és azóta is simán felmegy. Mondjuk az érdekes, hogy miért épp Debiant választottál?

"Valamint ami még nekem szegényes, sőt nemleges, az Linux szoftverek leírása."

Most megnéztem néhány Play Store-os app leírását és néhányat a szoftveráruházban (pamac-manager). Az áruházban lévőké igaz, rövidebb, de azért lehet tudni, hogy milyen programról van szó.

"Keresek egy szoftvert amiről halvány elképzelésem van de még sosem használtam. Már a keresés sem egyszerű mert a szoftver neve köszönő viszonyba sincs a tárolóban lévő névvel"

Erre csak ezt tudom mondani.

Amúgy ezzel a ddccontrollal jól megszívattad magad! Miért nem lett volna jó az xbacklight, az xgamma vagy az xc? Ezek majd mindegyik disztró repójában alapból ott vannak.
Az ilyen helyzeteket el kell kerülni. Ha nem megy, el kell engedni, nem feltétlenül kell belemenni olyasvalamibe, amiből később csak egy kellemetlen élmény marad.

A stabilitási gondokra és a rapszodikus viselkedésre nem tudok mit mondani, nálam ilyen problémák sose voltak. Amióta Linuxozok, ez a negyedik gépem, volt két Lenovo laptop, egy Dell Optiplex PC, és most egy Fujitsuról írok, egyiksem sem volt sosem instabil a Linux.

"Mind a három disztró homlokegyenest más csatolási pontokat, csatolási megoldásokat használ a másod, háttér meghajtókra/partíciókra."

Ez megintcsak, miért baj? Miért érdekli egy felhasználót az, hogy hova csatolja a rendszer a fájlrendszereit? Miért??

Samba.
Ha valaki nem szereti a terminalt, ott vannak az olyan pluginok, mint a thunar-shares-plugin-gtk3, nautilus-share, nemo-share, thunar-shares-plugin, és az smb-hez készített GUI programok, mint pl. a g2sc, és hasonlók. Sosem használtam őket, csak rákerestem csomagkezelővel a "samba" szóra, és kidobta őket.

Illetve még annyi, hogy megnéztem a Linux Mintes topikjaid, és én is azt éreztem, hogy olykor túl sok volt az akarat, és kevés a tudás. Magabiztos tudás nélkül, túl nagy önbizalommal álltál neki olyan dolgoknak, amikhez azért kellene némi hozzáértés.
Néha pedig, mintha teljesen logikus dolgokat hagytál volna ki, és mintha szándékosan a bonyolultabb megoldást választottad volna.

"nagyon megköszönném ha valaki elmondaná hogy a saját konfigomon, amin csődöt mondott tucatnyi disztró, az Ubuntu hogyan tud teljesen tökéletesen teljesíteni, miben más, kernelbe, vagy...?"

Én azt gondolom, hogy talán az Ubuntuban eleve bent vannak azok a kernel modulok, amik más disztróban nincsenek. A Linux, ha egy eszközhöz nincs driver, nem fogja magától megkeresni a repóban, legfeljebb telepítés alatt, de utána nem. Talán az Ubuntus szoftver áruház csinál ilyet, de én pl. mindig is kézzel telepítettem az ilyesmiket.
Én csinálnék a helyedben egy hardver és modul leltárt, lshw, inci, lsmod... és hasonló programokkal, és összevetném azzal, ha mondjuk Mint van telepítve a gépen.

(#503) urandom0


urandom0
aktív tag

"Az első ami számomra teljesen szokatlan (és nehezen lekövethető a mai napig) az a Linux félelmetes mennyiségű változata."

Erre eszembe jutott egy analógia.
Ha kocsit szeretnél vásárolni, akkor sem azon pattogsz, hogy úristen, milyen sok márka és típus létezik, vajon melyik lesz jó nekem, uhh...
Hanem átgondolod az igényeidet, a keretet, és keresel egyet, amelyik megfelel. Én, amilyen hülye vagyok az autókhoz, azt csináltam, hogy megkérdeztem az ismerőseim, felmentem a netre, ott is megkérdeztem egy pár embert, majd a vélemények közül kiválasztottam azt, amelyiket a legtöbben ajánlották, és azt vásároltam meg.

Ha a neten megkérdezed, hogy milyen disztrót használj, 20-ból 8 ember Ubuntut fog ajánlani, 5 Mintet, 3 Manjarot, 2 Archot, a többi pedig OpenSuse-t vagy Fedorát.

(#504) tengődiarisz


tengődiarisz
friss újonc

Szia
Elolvastam a nyitó írásodat és nagyon tetszett, mert magamra ismertem benne. Nekem is volt vonzalmam a szabad szoftverek világa felé, de akár hányszor próbálkoztam linuxszal az elmúlt években, mindig vissza kellett térnem Windowsra az általad leírt okok miatt.

Most fél éve használok blackPanther Os-t, ahol például az általad említett Viber is felmegy pár kattintással, mint az összes program. Személyre szabottság, átgondoltság, a programok részletekbe menő konfigoltsága jellemzi. (Sokszor ugyanaz a program más rendszereknél jóval nagyobb telepítővel rendelkezik, mert nem egy csupasz alapprogramot kapsz, hanem olyat, amit a hétköznapokban használni tudsz.

Jó szívvel tudom ajánlani, ha érdekel keresd fel a Face csoportjukat.

https://www.facebook.com/groups/708613195951840

(#505) bazsi83vp


bazsi83vp
senior tag

Szerintem meg ne a blackpantherOS nulla napos, zsír új új regisztrációjának a hozzászólására hallgassatok.
Használjon mindenki olyat, ami neki szimpatikus.

(#506) PELLE válasza bazsi83vp (#505) üzenetére


PELLE
tag

Lehet tetszik neki, lehet reklámoz a Pro verzióért. :)

(#507) tordaitibi válasza bazsi83vp (#505) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Úgy vagyok vele hogy miért ne, mit veszíthetek? Semmit. Kipróbáltam én már Android x86-ot, ReactOs-t, mindent,
Letöltöttem, telepítettem... volna de nem támogatott multiboot azaz a Ventoy nem jó neki.
Mivel mióta a Ventoyos 1 terás usb ssd-met használom még kávét főzni is, elosztogattam a pendrájvokat, szégyenszemre kölcsön kellett kérni.
Viszont a bP. válogatós, 3 gépemből kettőre nem hajlandó feltelepülni, amire meg felmegy az PONT az amelyikről ez a blog szól.
És dettó ugyanazokat a hibákat, fagyásokat produkálja mint az összes Linux vagyis az Ubuntu kivételével erre a gépre semmi más Linux származékot nem lehet telepíteni, ez 101%.
Így a nagy bP. tesztnek egyelőre reszeltek sajnos,

(#508) tengődiarisz válasza ubyegon2 (#406) üzenetére


tengődiarisz
friss újonc

Ez így nem teljesen igaz. A weblap megtekintése ingyenes a blackPanther Os-nél.

(#509) tengődiarisz válasza tordaitibi (#507) üzenetére


tengődiarisz
friss újonc

Ezt szomorúan hallom.

(#510) totron válasza tengődiarisz (#509) üzenetére


totron
addikt

Milyen hardveregyüttállást nem bír, mitől lesz válogatós a disztró?

(#511) tordaitibi válasza totron (#510) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Az a baj hogy a live bootnál olyan gyorsan átlép a hibaüzeneten hogy nem tudom lefényképezni, próbáltam pedig.
És valami tényleg nem jó neki mert bejön a logo, 3 percig molyol majd visszadob a boot menübe azaz nem tud továbblépni valamiért.
Megpróbálom elkapni a hibaüzenetet.
Amúgy nem tudom mi a baja mert az összes gépemen megfordult már jópár os, Win meg linuxok és semelyik nem vakarózott telepítéskor, simán felmásztak mindegyik gépemre.

Teljesen szabvány a telepítője egyébként, és a grub is ugyanaz, simán felvette a W10-et, az Ubuntut és a Manjarot a listába.
A felület egy eléggé kontrasztosra, mármár harsányra átalakított KDE, a csomagokat a saját tárolóiból szedi (deb fájlt nem tudtam kipróbálni mert percenként fagyott) valamint jópár extra van hozzáadva menü, beállítás és egyéb helyeken.
Eddig jutottam vele és ezalatt volt 3 durva akadás és 3 olyan fagyás amin csak a reset gomb segített. De ez mint mondtam nem a bP. hibája, ez a gépemé.

Így letettem róla mert így nem lehet nemhogy tesztelni de használni se.

[ Szerkesztve ]

(#512) totron válasza tordaitibi (#511) üzenetére


totron
addikt

Tényleg van olyan, hogy megbúvó hardverhibára mutat rá egy adott disztró, meg olyan is, mikor egyszerűen nem kompatibilis a 2 fél, sem hardveri, sem szoftveri nem részre nem írható fel saját hibának minősülő tulajdonság vagy működés. Leggyakoribbnak tapasztaltam ilyen kis disztrók esetén, hogy a lelkes erjesztőgárda valamire nem gondolt. Elég nagy öngól, a júzerben is csak a kapufa élménye van. Így én ilyen célok mellett erre nagyobb figyelmet fordítanék, mint disztrógyártó. Van persze support, de ha egyéninek van minősítve a problémád, akkor mégsincs. Minekután pont a zsírozott villám és next-next eszméire felhúzott, feltörekvő disztró ez is, hát nehéz akarni a használatát, ha már rögtön az elején vagy nem kivitelezhető a folyamatos használat.
Nem tudom hol csúszik el, de facebookon nagyon átfordult utálatba az egész pantherkedés, talán az agresszív marketing miatt. Plafonszaggató innovációkat hirdetett magáénak, ami marketingstratégia hamar visszatetszésbe fulladt. Majd a nemleállás, sértődés, adok-kapok. Ez, és a minden konfigon is futás hiánya nem épp szerencsés folyamatok. Ha egy csupasz Debian elindul azon, amin az előre megrágott fancy panther nem, akkor nem fogom átvenni az amatőr fejlesztők agymenéseit, nem fizet engem azért senki. Ha valami vállaltan legózós-fapados, az megint egy másik történet, de ők az ellenkező, kulcsrakészség vonalon szeretnének tarolni. Spanyolviaszt is csak akkor tanácsos feltalálni, ha a meglévőnél nagyobb bosszúsággal nem jár. Ha ezt felülírja a zabolátlan újítószellem, na olyankor alakulnak ilyesmi sztorik. Letisztultságot kívánok mind a célok, mind a kivitelezések terén, az rendszerint ki szokta jelölni a járható utakat is.

a Slackware-en alapuló Puppy-t is ki lehet próbálni. Nem tökéletes, de nekik kevésbé bizonyult nagy falatnak ez a mainstreamtől, csomagoktól való eltávolodósdi.

(#513) tordaitibi válasza totron (#512) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Nezd en errol a vitarol, szeretem-nemszeretem vagdalkozasrol semmit nem tudok. Annyi hirt olvasfam 1 eve kb. hogy a bP fejlesztoi megsertodtek mert nem ok hanem egy Linux Mint lett a Digitalis joleti alapszoftver. Ezzel szamomra ki is merult az os-rol minden tudasom.
Nem mondok le a teszteleserol, es addig se nem fikazom se nem istenitem. Ha kell es megerdemli, ugyanolyan vehemensen fikazok barmilyen Windowst vagy Linuxot. Es ugyanigy dicserem ha valamiben jol teljesit barmelyik.

Amiota aktivan Linuxozok, ennek hozadeka hogy egyre jobban latom a Windows hibait. Csak ugye a melombol kifolyolag, meg az otthoni gepeimen is meghagytam a Wint, igy latom a Linux hibait is.
A kettobol egy brillians rendszert lehetne osszelegozni.

[ Szerkesztve ]

(#514) tengődiarisz válasza totron (#512) üzenetére


tengődiarisz
friss újonc

Szerintem az alapvető probléma az, h egy rendszer el nem indulásnak mindig vmilyen oka van, ami hibaüzenetben meg kéne jelenjen. Amíg csak annyit tudunk, h 'valamiért nem indul', addig elég nehéz érdemben megválaszolni, h mi lehet a probléma.

[ Szerkesztve ]

(#515) Rowon


Rowon
veterán

Tetszik az írás, mint Linux laikusként egy gondolatom lenne. Behozhatatlan előnye a Windowsnak (és szvsz laikus júzerként is így gondolom), hogy beülsz elé és használod, kb. minden-mindennel kompatibilis. A munkahelyi gépeddel, a szüleid gépével, az iskolai gépekkel, kb. mindennel. Sok időt és agybajt spórolsz meg magadnak, ha Windowson maradsz. Ellenben a biztonság és az adatvédelem elég bajos rajta. Régen volt már vírusom, de köszönöm, NEM hiányzik és van is bennem egy szorongás, megmondom őszintén Windows használata közben. Több adatmentésem is van, de a fene se tudja, nem szívesen vállalnék be egy akármilyen zsarolóprogramot. Tudom, tudom, kultúrált internethasználat, óvatosság, és nem lesz baj. HA nem lesz.

Ezzel szemben ott a Linux. Vírus alig van rá, Windowsos programok natívan nem is futnak rajta, nagyobb a komfortzónám. Viszont ennek az az ára, hogy folyamatosan szopok valamivel rajta. Ez mér' nem működik, az mér' nem működik, most ezt a játékot hogyan tudom futtatni, tudom-e egyáltalán? Egy-egy probléma megoldása alsó hangon fél órás Google turkálás, közben azt sem tudom, hogy mit csinálok a terminálban, meg milyen függőségeket telepít fel. Windowsos kulcsszoftverek (pl. számomra a Microsoft Office, Rufus, HWiNFO, CrystalDiskMark, HD Sentinel, Samsung Magician, FanControl, stb.) nem futnak rajta, vagy egy lebutított, terminálos f*szkodás van helyette, aztán olvasd ki az egész képernyős Mátrix beütésű szövegből, hogy mi a rákot akar neked mondani a program.

Se veled, se nélkül ez a Linux most nekem, de egyenlőre ezzel vagyok, mert valahogy bátrabban merek felmenni a csinternetre vele, mint Windowssal. Részemről ennyi.

[ Szerkesztve ]

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.