Hirdetés

Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Namelesske

    addikt

    válasz norbert1998 #66 üzenetére

    Az utolsó oldal copy paste jellegű kicsit:

    A osztály jellemzői:

    Az audiofilek kedvenc áramkörei javarészt ilyen erősítők. A kimeneti tranzisztorok a jelszinttől függetlenül mindig nyitva vannak, ebből eredően ezen erősítőfajtának kisebb a torzítása és részletesebb a hangja. Elsősorban elektroncsöves és tranzisztoros erősítőkben használják, sztereó készülékekben. Házimozi felhasználása nem jellemző. Előnye, hogy nincs keresztezési torzítás, alacsony a harmonikus torzítás mértéke, nincs jel függű torzítás a tápegységből, állandó és kicsi kimeneti impedancia, egyszerű kapcsolás technika, rövid jel utak. Hátránya a rossz hatások (30-40%), nagy méret, és nagy, állandó hő leadás. Nagy állandó fogyasztás.

    vs

    "A" osztály

    Az általában ezek az otthoni erősítők is. Az audiofilek kedvenc áramkörei javarészt ilyen erősítők. A kimeneti tranzisztorok a jelszinttől függetlenül mindig nyitva vannak, ebből eredően ezen erősítőfajtának kisebb a torzítása és részletesebb a hangja.

    Előnye:
    - nincs keresztváltási és a tranzisztor-kapcsoláskori torzítás
    - egyszerű felépítés
    - nincs jelfüggő torzítás
    - állandó és kicsi kimeneti impadencia

    Hátránya:
    - ideális esetben maximum 50% (a gyakorlatban még ennél is kisebb, kb. 33%) a hatásfoka
    - ebből kifolyólag hatalmas villanyéhség

    "D" osztály

    A D-osztályú erősítők kapcsoló üzemben működnek, aminek következtében jellemzőjük a nagy hatásfok, mely jellemzően 90% feletti a korszerű konstrukciókban. Mivel a kimenete mindig teljesen ki vagy teljesen be van kapcsolva, a veszteségek minimálisak. Egy egyszerű módszer, az impulzusszélesség-moduláció (PWM) is használatos; a nagy teljesítményű kapcsolóüzemű erősítők digitális technikát használnak, hogy nagy teljesítményt érjenek el.

    vs

    D osztály:

    A D-osztályú erősítők kapcsoló üzemben működnek, aminek következtében jellemzőjük a nagy hatásfok, jellemzően 90% feletti a korszerű konstrukciókban. Mivel a kimenete mindig teljesen ki vagy teljesen be van kapcsolva, a veszteségek minimálisak. Egy egyszerű módszer, az impulzusszélesség-moduláció (PWM) is használatos; a nagy teljesítményű kapcsoló üzemű erősítők digitális technikát használnak, mint a szigma-delta moduláció, hogy nagy teljesítmény érjenek el. Régebben hangtechnikai eszközökben csak mélysugárzókhoz használták a korlátozott sávszélesség és a viszonylag nagy torzítás miatt, a félvezetős eszközök fejlődése azonban lehetővé tette a hifi minőségű, a teljes hallható frekvenciasávot lefedő D-osztályú erősítők kifejlesztését, a hagyományos erősítőkhöz hasonló jel/zaj aránnyal és torzítással. Az elérhető hatások akár 95%.

    http://www.streamaudio.hu/gyik#51

Új hozzászólás Aktív témák

Hirdetés