Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#2) #92253184


#92253184
törölt tag

Bennem három kérdés marad:
Hogyan ellenőrződ ezt a gyakorlatban?
Gimnáziumban miért csak alsó tagozatban?
A felső oktatásban miért nem? ( Szélessávú internet a tantermekben, korlátozás nélkül. :U )
U.i.: Azért a fegyveres hasonlat kicsit erős… nem is kicsit. :Y

(#3) Fecogame


Fecogame
veterán

A 4 és 6 év közöttiek fokozatosan, napi maximum 1 órát használhatnának ilyesmit, míg a 6 és 8 év közöttiek maximum napi 3 órán, a 9 és 12 év közöttiek maximum napi 4 órán át.

Én még ezt is sokallom :U

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#4) Lenry


Lenry
félisten

bár tökre egyetértek az ötlettel, de hogy ezt hogy lehetne a gyakorlatban kivitelezni, azt nem nagyon látom

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#5) Silεncε válasza #92253184 (#2) üzenetére


Silεncε
őstag

A felső oktatásban miért nem? ( Szélessávú internet a tantermekben, korlátozás nélkül. :U )

Az egyetemen korilag felnőtt emberek ülnek, ne kelljen már őket is korlátozni. Ha nem figyelnek előadáson (ami néha velem is előfordult) magukra vessenek. Arról nem is beszélve, hogy sokan használnak laptopokat, tabletet jegyzeteleshez, etc...

(#6) Hiftu


Hiftu
senior tag

Az addig rendben van, hogy az iskolakban korlatozzak a mobil hasznalatat.
De a tobbi nevelesi problema / hozzaallas / dontes.
A tarsadalom reszerol lehet, hogy hasznosabb lenne, ha kevesebb lenne a mobil hasznalat, de ezt a dzsinnt mar nem lehet visszagyomoszolni a palackba.
Valtoznak a dolgok, az emberek.

Tessék mondani, lehet itt hazudni? - Kaszt: Decker, Faj: Troll, Működési Terület: Prohardver

(#7) floatr


floatr
veterán

Tehát véletlenül sem az a baj, hogy érdektelen az oktatási/nevelési módszer manapság a modern médiafogyasztáshoz képest. Vegyük el a telefont, a tévét, a számítógépet, mert a boomer is így nőtt fel a kukoricagóréban palatáblával mezítláb a sárban, így kell a gyereknek is. Ja és vágjátok le a hajatokat, és menjetek katonának, mert attól lesz ember :D

(#8) mtz81


mtz81
tag

Ez az egész egy baromság! A nagyszüleim idejében a rádióra, a szüleim idejében a tv-re, az én időmben a számítógépre mondták, hogy attól lesznek hülyék a gyerekek.
Nem a kütyüktől lesznek ostobák, agresszívak, stb. az emberek. Egyrészt a nevelés hiányától, másrészt a genetika teszi. Ostobák, agresszívak, szociopaták mindig is voltak és lesznek is.
Az oktatás és nevelés hiányát nem kéne a kütyükre fogni, hanem az oktatásnak kéne követnie a tecnológiai fejlődést. Nem tiltani kéne, hanem megtanítani a gyerekeket a helyes használatára. Pl. az internet nem csak yt-ból és a fb-ből áll, hanem az hasznos információ feneketlen kútja is, ha jó helyen keresel.
Manapság előbb kérdezik meg egy munkahelyen, hogy értessz-e a számítógéphez, mint hogy tudsz-e írni-olvasni.

[ Szerkesztve ]

(#9) DDA40X válasza floatr (#7) üzenetére


DDA40X
aktív tag

Ezt a "boomer" szöveget hanyagoljuk, jó? K. unalmas már. Meg még rengeteg másik átvett, idegesítő kifejezés. Ha a "boomerek" hülyeséget mondanak szerinted, akkor ti sem vagytok százasok, az állandóan idegenből átvett kifejezésekkel.

És hát igen, igaza is van annak aki a törvényt akarja hozni. Túl sok idő az, amit a kisgyerekek a telefonjukkal töltenek. Teljesen mértékben jogos lenne ezt az időt csökkenteni.

mtz81: Akár igazat is adhatnék, de csak kis részben. A mai fiataloknak az internet kizárólag facebookból és tiktokból meg youtube-ból, meg instából áll. Hiába van ott a "hasznos információ", nekik az nem számít. Sajnos a többség ilyen.

[ Szerkesztve ]

(#10) #92253184


#92253184
törölt tag

Persze, amíg elölről nézem a laptopokat, addig a jegyzeteléshez. Amint a hátsó sorból nézel át a vállak felett kicsit rögtön árnyaltabb a kép… :DD
A teljesen betiltom a mobilt és a szélessávú YouTube hozzáférést biztosítók között, azért van még egy-két lépcsőfok.
Felnőttek egy fenét! :U
A kedvencem, hogy az oktató tartson érdekesebb órát és akkor majd figyelnek. “Te figyelj főni, legyen már érdekesebb ez a munka. Mert így inkább pornót nézek a neten.” :C

[ Szerkesztve ]

(#11) mtz81 válasza DDA40X (#9) üzenetére


mtz81
tag

A többség ilyen is marad akkor is, ha eltiltjuk őket a kütyüktől. Akkor majd nézi a kereskedelmi csatornák "magas színvonalú" műsorait.
Aki hülye, az is marad! És ez nem a kütyük hibája.
A tiltással az a baj, hogy akit segítene a fejlődésben ezen eszközök használata, azokra a korlátozás negatív hatással van.

[ Szerkesztve ]

(#12) bLaCkDoGoNe válasza mtz81 (#8) üzenetére


bLaCkDoGoNe
veterán

"Nem tiltani kéne, hanem megtanítani a gyerekeket a helyes használatára. Pl. az internet nem csak yt-ból és a fb-ből áll, hanem az hasznos információ feneketlen kútja is, ha jó helyen keresel."

Ez egy gyönyörű idealista elképzelés, csak az a baj, hogy az "internet" mára ugyanarra az agyrohasztó színvonalra kezd süllyedni, mint a TV vagy a rádió, köszönhetően annak, hogy boldog-boldogtalan rászabadult és nem rest "tartalmat «gyártani»" (elnézést a számtalan idézőjelért), illetve ugyanolyan médiaeszköz lett, mint a fentiek. Emiatt a nagy tech cégek olyan véleményformáló platformok felett rendelkeznek, amit egyre nehezebb kikerülni ill. a torzító hatását ellensúlyozni. Amíg az emberek többségének a net a Facebook meg a YouTube, ki legyen az, aki megtanítja a gyerekeknek, hogy hogyan juthatnak el a "hasznos információ feneketlen kútjához"?

Biztos, hogy a tiltás nem jó megoldás, de én sajnos jelenleg nem látom, hogy mi lenne az.

"«Fuck does Cuno care?» The boy turns to you. (He doesn't care.)" [+] "The parasite makes nothing for itself. Its only tools are taxes and tithes meant to trick you into offering what it has not earned. In Rapture we keep what is ours." [+] 

(#13) L3zl13 válasza floatr (#7) üzenetére


L3zl13
nagyúr

A kimondottan szórakoztatási céllal készült tartalom szórakoztatóbb az átlag gyereknek mint az oktatási célú?
Ez olyan mintha a veseny autó gyorsabb lenne mint az átlag családi autók! Hát hogy lehetséges, hogy egy adott célra készített valami jobb abban a dologban amire készítették mint egy általános célú vagy más célra készült dolog?
A gyerekek cukros üdítő, édesség és gyors kaja fogyasztását se korlátozzuk, ha már itt tartunk. Az is csak valami boomer hülyeség lehet, csak mert a "kukoricagóréban palatáblával" felnőve nem volt nekik ilyen!

Aki hülye, haljon meg!

(#14) VIC20 válasza floatr (#7) üzenetére


VIC20
őstag

Jót büfögtél, fórumtárs? Egészségedre váljék!

(#15) Narxis válasza VIC20 (#14) üzenetére


Narxis
nagyúr

Pedig igaza van, mindig a tiltás a legkönnyebb út. Véletlen sem a tanítás, magyarázat, kommunikáció a témáról.

Thanos was right.

(#16) VIC20 válasza Narxis (#15) üzenetére


VIC20
őstag

Az ,,igaza van" nem azonos azzal, hogy van igazság is abban, amit mond.

A ,,kukoricagóré", ,,palatábla", mindenekelőtt pedig a ,,boomer" kifejezés hangoztatása pedig nem más, mit buta és üres, személyeskedő fröcsögés, ami lezárja bármilyen értelmes diskurzus lehetőségét.

[ Szerkesztve ]

(#17) FattyDove


FattyDove
őstag

Na akkor vegyük sorra.

Először a TV miatt halt ki az emberiség
Ezután a vezetékes telefon miatt
Ezt követően az asztali gépek miatt
Majd az internet miatt
Majd az interneten játszó emberek miatt
Aztán az okostelefonok miatt
Most pedig sokak szerint épp az elektromos autó miatt

:DDD

(#18) nemlehet válasza L3zl13 (#13) üzenetére


nemlehet
őstag

Nyilván nem lehet egy az egyben versenytársa a tananyag a szórakoztató tartalomnak, de lehetne sokkal jobb az oktatás. A frontális tanítás nem hatékony. Interaktív feladatok kellenek, projecteket kell adni a gyerekeknek, tanuljanak meg kutatni, információt feldolgozni.
Pl a finneknél többnyire így megy, ott alig van már ilyen bemagolandó anyag. Készséget kell fejleszteni mert a lexikális tudás már sokkal kevésbé hasznos.
Rengetegen kiszakadnak az iskolából jó tanulóként, de egy projectet nem tudnak végigvinni mert soha nem tanultak meg csoportban dolgozni.

Nokia 3310->3410->3100->6500 Slide(RiP Nokia)->Acer Liquid Metal ->Xiaomi Hongmi-> Xiaomi Redmi Note 3

(#19) Robitrix


Robitrix
senior tag

Hát öcsém kis fia is játszott az apja tabletjével 2-3 évesen. igaz leginkább autónak nézte és kijelzővel lefele autózott vele.. tűtűűűűűű.... A hatás nem maradt el a kijelző állapotát tekintve... :)

(#20) fatal`


fatal`
titán

Éljen, hogy ismét belepofázik valamibe az állam, amihez amúgy semmi köze. Az, hogy a többség ezt még helyesli is, elszomorító.

Talán modernizálni kellene az oktatást.

(#21) Robitrix válasza nemlehet (#18) üzenetére


Robitrix
senior tag

tökéletesen egyetértünk. Ha majd kikerül a gyerek az életbe és dolgozni kéne akkor a munkáltató nem az fogja érdekelni, hogy tudja mikor volt a mohácsi vész, mert bebiflázta a dátumát. Mondjuk én tudom, de eddig közel 39 éves munkaviszonyom során soha nem volt rá szükségem, hogy 1526.... Mint ahogy arra se volt szükségem, hogy elemezzem a Himnusz és a Szózat különbségeit. (ez volt a szóbeli érettségi tételem magyarból) De még azt se kérdezte meg tőlem senki hogy hogy is volt a nemzetközi munkásmozgalom az első internacionáléig. :)
Szóval egy munkáltatót majd inkább az fogja érdekelni, hogy ha ad egy megoldandó feladatot, akkor az érintett képes legyen önállóan vagy másokkal együtt működve megoldani. Amihez képes legyen felkutatni, értelmezni és felhasználni az adatokat. Ehhez meg kéne tanulni értelmezve és okosan keresni és feladatot megoldani hasonlóan az angolszász oktatási rendszerhez, ahol feladatokat kapnak a gyerekek egyénileg vagy csoportosan, hogy oldják meg. Szóval rossz útnak látom a az elektronikus eszközök korlátozását, ha önálló és csoportos problémákat megoldani képes felnőtteket akarunk nevelni. Az persze OK, hogy egy gyerek ne napi 12 órát nyomogassa a telefonját, de a mesterséges korlátozás baromság. Tényleg értelmesebb lenne valami féle okos felhasználásra tanítani és nevelni a gyerekeket. A járvány azért remekül megmutatta az oktatásban, hogy mennyire nem vagyunk felkészülve az elektronikus oktatásra. Mikor át kellett állni a jelenléti oktatás helyett valami újra. Azért igen csak kevés helyen sikerül megvalósítani. Szóval én valami féle vegyes rendszert képzelnék el, ami ötvözi a hagyományos oktatást és teret enged bizonyos részeken az elektronikus eszközökkel való információ szerzésnek és feladat megoldásoknak.

(#22) Robitrix


Robitrix
senior tag

Tudomásul kell venni, hogy a világ megváltozott. a 21. században élünk, ahol egyre inkább valamiféle elektronikus eszközökön keresztül oldunk meg mindent. Tetszik nem teszik egy évtizede minden napi életünk része az okos eszközök és internet. És ahogy telnek az évek egyre inkább az lesz. Erre kell felkészíteni a jővő generációt nem pedig palatáblára a szénakazalban. Lehet, hogy ami generációnk már annyi és dinoszauruszok vagyunk a digitális világban. de a jövő a fiatalok kezében van. jobb, ha készülnek rá. Akár akarjuk akár nem a világ változik és nem a palatábla irányába.

(#23) Robitrix


Robitrix
senior tag

amúgy fogadjunk, hogy az olasz parlament átlag életkora úgy 65 év... :) Csupa trottyos, aki semmit nem ért már az aktuális világból.... de a jövő világát nem is ők irják, hanem a mai gyerekek és fiatalok....

(#24) Robitrix válasza Robitrix (#22) üzenetére


Robitrix
senior tag

Amúgy én is tapasztaltam. nem most úgy egy évtized, amikor még vezetékes netekkel baszakodtunk nem mobil telefonokkal. Történt., hogy szolgáltató váltás és szerződés kötéssel összefüggő bonyodalmak miatt nem volt otthon internetem. Aztán rá kellett döbbennem, hogy egy nap vagy 20-szor jut eszembe valami aminek utánnézés miatt vagy 20-szor fordultam volna a net vele megtudni. és 20-szor kellett rádöbbenem, hogy banyek nem tudom megnézni. Hiszen NINCSEN éppen internetem. :) Banyek teljesen olyan volt, mikor minden meghal otthon mert áramszünet van és semmit nem tud használni az ember. :) Azóta csak fokozódott a dolog a mobil net miatt. Persze gyerek koromban is volt lehetőség valaminek uána járni. Eszébe jutott valami az embernek. Aztán ha még fontos volt esetleg elmehetett a könyvtárba. Hogy ott megpróbálja 20 ezer kötet közt megtalálni azt, amit keres. Persze fogalomra indexelés nem létezett a könyvek közt, így benne volt a pakliban. hogy keresgél 3 órát az ember a könyvtárban majd semmit nem talál azzal kapcsolatban amit keres. Így leginkább az volt, hogy valami eszébe jutott az embernek, majd egy perc múlva feladta az utána nézést, mert leküzdhetetlen volt az utána járás nehézsége. Most 1-2 perc alatt utána járok valaminek, ha érdekel. Persze itt nem kell világmegváltó dolgokra gondolni. lehet, hogy a paprikás krumpli receptje a kérdés. :) De lehet, hogy hallok egy általam ismeretlen fogalmat és hirtelen nem tudom hová rakni. Vagy valami kifejezést idegen nyelven. Ma már nem hordunk a zsebünkben 30 nyelven papír szótárat, ha értelmezni kell 3 mondatot idegen nyelven.

(#25) floatr válasza VIC20 (#16) üzenetére


floatr
veterán

Az SMS-en is bukdácsoló politikus passzivisták nem fogják a megoldást szállítani azoknak a szülőknek, aki tesznek magasról a gyerekeikre. Ez az egész annyira sötét elképzelés, hogy erre tényleg csak annyit lehet reagálni, hogy ok boomer.

Szülőként mutass szórakozási alternatívákat a gyerekednek, tölts vele érdemi időt, tanárként vidd bele az eszközöket az oktatásba. Ma bemegy a gyerek a suliba és még most is azt hallgatja, hogy nem lesz nálad mindig számológép meg a zinternet. Az ilyenek mondják meg, hogy a játékok miatt van erőszak, aztán este félig ittasan végigverik a családot. Röhej az egész

(#26) Synthwave válasza floatr (#7) üzenetére


Synthwave
HÁZIGAZDA

Hiszen máris láthatjuk, hogy mekkora királyság, amikor a pulya a mobiltelefonján, az interneten/közösségi médián szocializálódik, és a szülő helyett néhány okosketyere neveli, nem?

Kisgyerekeknek az égvilágon semmi keresnivalója az interneten meg a közösségi oldalakon. Pont. Nem azzal van a baj, hogy kockul valami kütyüvel.

[ Szerkesztve ]

SKILLNUDGE - it kinda ownz you.▐ My Quake Live/DOOM PoVs(YT): http://tinyurl.com/oe5zwa2▐ 3dfx / Glide & SGI 4EVER▐Golden '80s-'90s▐▐▐▐▐▐▐▐ SZÁNKÓVAL A GERINCEDBEN NEM VIDÁM A KARÁCSONY.

(#27) Noukoum válasza Synthwave (#26) üzenetére


Noukoum
veterán

Kisgyerekeknek az égvilágon semmi keresnivalója az interneten meg a közösségi oldalakon. Pont.

Csak hogy itt a telefon- és tablethasználatról beszélünk, nem a közösségi médiáról. Az internettel meg semmi baj nincs amíg azt hasznos dolgokra használják.

„Kettős úton halad az emberi élet: Egyik a gyakorlat, másik az elmélet. ”

(#28) floatr válasza Synthwave (#26) üzenetére


floatr
veterán

Szerinted ez egy törvényen múlik? Ne csináld már, én legalább tudom, miről beszélek. Ha nincsen telefon, internet, tévé, konzol, ugyanúgy lesz más, amivel a "pulya" elcseszi az időt, ha az anyja-apja tesz rá. Kidobják otthonról, hogy ne zavarja az otthoni meghitt légkört, aztán megy bandázni. Szerinted a telefon a baj?!

Hányszor láttam már ezt a marhaságot: mi nem tartunk otthon tévét, mert az megmérgezi a gyerek lelkét; aztán elmegy szomszédba, vagy az első szülinapi buliba, minden gyerek játszik, ő meg leszedálja magát a tévével.

(#29) Synthwave válasza Noukoum (#27) üzenetére


Synthwave
HÁZIGAZDA

A kettő elég erősen egybefolyik. Mit csinál egész nap a telefonján és tabletén, ha nem a netet meg az ilyen szociális vesztőhelyeket böngészi meg chat alkalmazásokat használ? Nyilván vannak kivételek, de arra pénzt is mernék tenni, hogy elenyésző arányban vannak az olyan pulyák, akik főleg érdemi információszerzésre használják a webet, és nem arra, hogy szülői felügyelet hiányában jegyet váltsanak unikornisföldre.

-----------------------------------------------------------------------------------

#28 floatr: Nem, az internet, a telefon egy hasznos eszköz, viszont remek és kényelmes alternatívát kínál a nemtörődöm szülőknek, hogy rálumpolják a kölyköt, hogy az "elfoglalja magát", és ne kelljen nevelni, időt tölteni vele. Azt viszont már egyáltalán nem tartom hasznosnak, hogy az oktatásban is szerves részt képez a web. Persze a gyereket meg kell ismertetni a használatával, előnyeivel, hátrányaival, hasznosságával és veszélyeivel, meg értem én, hogy komfortos, de talán nem kéne a tanmenetet ettől függővé tenni (jó, most a koronavírus-járványtól tekintsünk el).

Az is egy más kérdés, hogy a videojáték mennyire mérgez meg egy naív, gyermeki lelket (ezt a kört a '90-es években már lefutottuk, és megállapítottuk, hogy nem igazán, hacsak már a születéskor nem volt kiégve valami fontos relé), meg az interneten áradó szenny (ami túlnyomó többségben van a nem szennyhez képest) mennyire teszi ugyanezt.

[ Szerkesztve ]

SKILLNUDGE - it kinda ownz you.▐ My Quake Live/DOOM PoVs(YT): http://tinyurl.com/oe5zwa2▐ 3dfx / Glide & SGI 4EVER▐Golden '80s-'90s▐▐▐▐▐▐▐▐ SZÁNKÓVAL A GERINCEDBEN NEM VIDÁM A KARÁCSONY.

(#30) floatr válasza Synthwave (#29) üzenetére


floatr
veterán

Van olyan pedagógus, aki tudja, hogyan kell a diákokat rávenni arra, hogy jól használják órán a telefont. Ha választania kellene a gyereknek, hogy egy Jókai könyvet lapozgat, vagy macskás videókat néz, akkor nyilván nem Noémi szerelmi élete lesz a vonzóbb alternatíva. Az oktatási rendszer a múltban él, és a tanárok is sokszor csak küzdenek.

(#31) kilua


kilua
senior tag

Szerintem itt mindkét félnek igaza van.

Az a baj hogy a technológia annyira átalakítja a környezetünket, amivel az emberi genetika nem tud lépést tartani, és függőséget okoz. Ezt a függőséget a netes cégek ki is használják mert pénz, amivel kezdeni kéne valamit.

(#32) Noukoum válasza Synthwave (#29) üzenetére


Noukoum
veterán

Ezen az elven mindent belehet tiltani mert minden tud rossz, veszélyes, káros lenni. Tiltsunk be mindent az a megoldás ugye? Hogy mire használják a tabletet, telefont? Kommunikációra, tanulásra, olvasásra, játékra, film-videó-sorozat nézésre, közösségi médiára és még lehetne sorolni. Ugye mondanom sem hogy ha betiltjuk ezeknek az eszközöknek a használatát attól semmi sem fog megjavulni. Főleg úgy ha csak a gyerekeknek tiltjuk meg. Kialakult egy ellenség kép hogy az okostelefon a hibás mindenért, legalább lehet hibáztatni valamit.
A Dragon Ball is veszélyes volt a gyerekekre, ugye? Meg azok akik számítógép mellett nőnek fel azokból semmi nem lesz, az is megvan ugye? Legtöbbjüknek ma már gyereke van, normális életet élnek. Tudod annak idején sokan pont azt akarták mint te most. Ne nézzenek a gyerekek Dragon Ball-t és ne játszanak a gyerekek számítógépen.
Nem mindig a kifogást kell keresni hanem azt kell megnézni miért használnak a gyerekek sok közösségi médiát.
Csak úgy témaindítónak: 1. szülők nem, vagy csak keveset törődnek a gyerekkel. 2. rossz anyagi körülmények miatt ez a legegyszerűbb és legszórakoztatóbb elfoglaltság. 3. pocsék oktatási rendszer, ahol a tanárok még mindig ott tartanak hogy a diák azért nem figyel az óráján mert a telefont nyomkodja (nyilván nem azért mert katasztrófa az egész óra és nem köti le a diákot). 4. nem csak a diákok hanem "mindenki" ezeket használja, látják a remek példát stb.
Megint ott tartunk hogy alapvetően nem a közösségi média árt (vagy árthat) a gyereknek hanem annak túlzott használata. Ami mindenre elmondható legyen az könyvolvasás, sportolás, számítógépezés stb stb stb.

„Kettős úton halad az emberi élet: Egyik a gyakorlat, másik az elmélet. ”

(#33) Synthwave válasza Noukoum (#32) üzenetére


Synthwave
HÁZIGAZDA

Nem. Én azt akarom, hogy szülők foglalkozzanak a gyerekükkel, ha már a világra imádkozták, mert az átlag értelmi és neveltségi színvonal, ami a manapság tizenéves korosztályban nem kis méretekben megfigyelhető, nem csak elszomorító, hanem egyben ijesztő is. Mármint a tény, hogy öreg korunkra jó eséllyel ezektől fogunk függeni. Tisztelet a kivételnek, mert olyan is van, de nem úgy érzem, hogy az volna a jellemző.

Igen, a túlzott könyvolvasástól még a végén le tud írni egy értelmes, igényesen megszerkesztett, összetett magyar mondatot. :D

Nem kell bemutatni, hogy mi volt anno, csak a különbség az, hogy most már nincs feltétlenül valamiféle szűrő a fogyasztott tartalmakon. A magam részéről eléggé masszív kocka vagyok, és könyveken/képregényeken/NES-en/PC-n nőttem fel, de kint is játszottam sokat, nem voltam szociálisan kirekesztve, és manapság akkor látsz mobilt a kezemben, ha hívnak vagy én kezdeményezek hívást (esetleg a sötétben kell világítani). Akkor sem buzerálom, ha éppen várok valamire/valakire és unatkozom, pedig a "neveltetésemből" nem feltétlenül ez következne.

[ Szerkesztve ]

SKILLNUDGE - it kinda ownz you.▐ My Quake Live/DOOM PoVs(YT): http://tinyurl.com/oe5zwa2▐ 3dfx / Glide & SGI 4EVER▐Golden '80s-'90s▐▐▐▐▐▐▐▐ SZÁNKÓVAL A GERINCEDBEN NEM VIDÁM A KARÁCSONY.

(#34) Noukoum válasza Synthwave (#33) üzenetére


Noukoum
veterán

Attól még nem fognak a szülők foglalkozni vele, hidd el. Ez a korosztály kb pont annyira lenne értelmes mint ha okostelefon helyett a való világot nézné, meg call of dutyzna. Az meg egy régi toposz hogy a mostani generáció “sz@r”, 100 éve is ezt mondták nyugi. Minél idősebb vagy annál kevésbé érted meg a fiatalokat, nem rosszabbak ők csak mások.

A könyvolvasás is átmehet függőségbe, pont úgy mint bármi más. Lehet hogy te nevetsz rajta mert nem láttál még ilyet, de elég komoly dolog.. Nincs is sok belőle, relatív.
Igazából néhány sor alatt le is jött hogy téged zavar ha mások (fiatalok) okostelefont használnak, főleg ha sokat. Mert te másképp gondolkodsz, szerinted ez így nincs rendben. És ugye erre a legegyszerűbb megoldás a tiltás, papíron. Neked hogy esne ha holnaptól betiltanának minden olyan eszközt amin játszani lehet? Örülnél neki? Örültél volna neki ha a múltban betiltják és mondjuk x éves korodtól kezdve nem tudtál volna játszani?
És csak jelzem, itt játékról beszélünk. Az okostelefon sokkal több a fiataloknak mintsem egy játékra használt eszköz.
Azon lehet vitatkozni hogy ez helyes-e, vagy azon hogy mennyi lenne a helyes. De az hogy tiltsuk le őket az egészről az a lehető legrosszabb döntés. Apropó tiltás. 18. Év alatt nem lehet vásárolni cigit és alkoholt, milyen jó hogy ezzel a szabályozással sikeresen megszűntették a fiatalok alkohol és cigi fogyasztását. Vagy várj :F

„Kettős úton halad az emberi élet: Egyik a gyakorlat, másik az elmélet. ”

(#35) floatr válasza Synthwave (#33) üzenetére


floatr
veterán

A nálam öregebb generációk attól rettegtek, hogy ezek a fiatalok mindig csak a gép előtt ülnek, nemhogy kapálni mennének. Most az egyik legjobban kereső szakmát tolják az akkori fiatalok, amiből azért még talpon van a nyugdíjrendszer. Felesleges huhogni, hogy "ezek a mai fiatalok". Lesz bőven kivétel, de fel fognak nőni, és meg fognak élni. És nem a "telefonozás" lesz a buktató, hanem a politikai környezet, mert múltban élő emberek nem értik, ami történik körülöttük

(#36) arnyekxxx válasza mtz81 (#8) üzenetére


arnyekxxx
veterán

"Pl. az internet nem csak yt-ból és a fb-ből áll,"

Neked lehet. V1.0 átlagnak viszont de, az internet = fb/yt/aktuáismenőség

"Nem a kütyüktől lesznek ostobák, agresszívak, stb. az emberek. Egyrészt a nevelés hiányától"

A kütyüfüggés és a neveléshiány azért mutat némi kapcsolatot, egy függőt nem olyan könnyű nevelni akár heroinista akár fészbukfüggő és ha a gyerek az iskolában azt látja, hogy mindenkimás a telefonját basztatja és aki nem azt kiközösítik akkor te szülőként cseszheted a szuper nevelési elveidet.

[ Szerkesztve ]

(#37) Gargouille válasza floatr (#7) üzenetére


Gargouille
őstag

+10

Mint két gyerekes apa, nekem is pont ugyanez jutott eszembe. Totálisan érdektelen és életszerűtlen iskola, ami nagyszerűen felkészít arra, hogy ha majd féreglyukon keresztül visszamegy a múltba a gyerek 200 évvel korábbra, akkor helyt tudjon állni jobbágyként. :D

Nem csoda, hogy nyomkodnák a telefont, ha egyszer az összes felnőtt is ezt csinálja körülöttük, még vezetés közben is, és a nagy részük a valóság helyett a Facebook-ban él. De azért a gyerekeknek tiltsuk már meg, mert ha leszabályozzuk akkor felnőttként biztosan nem lesznek olyan képernyőbe bambuló agyhalottak, mint azok akik épp meg akarják tiltani nekik. :)

Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

(#38) Synthwave válasza Noukoum (#34) üzenetére


Synthwave
HÁZIGAZDA

Nem csak a "fiatalok", hanem bárki. Milyen felemelő is, amikor négy ember ül egy asztalnál, és abból három azt a szájbarakott telefont tunkolja ahelyett, hogy beszélgetne vagy bármilyen olyan cselekvést végezne, ahol értelme is van annak, hogy négyen vannak egy helyiségben. Nekem is akadnak ilyen ismerőseim, és a kezükből tudnám kirúgdalni az okostelefonjukat, hogy még akkor is le-lenéznek a képernyőre, mikor kifejezetten hozzájuk
beszélnek. Szimplán parasztság és/vagy andalító ignorancia a külvilág irányába.

Szerintem ez irgalmatlanul gáz, de ha szerinted ez rendben van, akkor hajrá. Látni kéne a különbséget azok a dolgok között, amik a mi generációnkat "rontották meg", meg azok között, amik a mostanit. Merthogy van, hiába próbáljuk szépíteni vagy betudni az "öregek sosem értik meg a fiatalokat" közhelynek.

Amúgy a ValóVilág sem igazán az én nemzedékem már, bár talán az még mindig egy fokkal életképesebbnek tűnt, mint meme/TikTok/instagram/reddit világ.

"Mert te másképp gondolkodsz, szerinted ez így nincs rendben. És ugye erre a legegyszerűbb megoldás a tiltás, papíron. Neked hogy esne ha holnaptól betiltanának minden olyan eszközt amin játszani lehet? Örülnél neki? "

Valószínűleg már nem hatna meg túlságosan, mert ritkán játszom, akkor is PC-n (a konzoljaim gyak. évek óta a port fogják), ha meg a Windows alapú PC-t betiltják, akkor érdekes világnak nézünk elébe, lehet, hogy már csak az össznépi parasztlázadás okán is érdekelne, hogy mi kerekedik ki belőle.

Mindenesetre a differencia annyi, hogy azok a dolgok engem nem gátoltak abban, hogy szociálisan funkcionális legyek, tudjak normálisan írni-olvasni vagy tanúsítsak egy alapvető jólneveltséget/tiszteletet a másik iránt, esetleg jobban megbecsüljem azt, amim van, az információt is beleértve.

A legszebb az egészben, hogy egész nap ezeken a vackokon lóg az emberek tekintélyes százaléka, de egy egyszerű Google keresést nem képes lefolytatni, hogy valamire választ találjon, pedig 0,000432 másodperc alatt 1 230 000 találat érkezne a nyomorára. Mennyi, de mennyi ilyen van. Ilyet még PH!-n is bőven látni, nem kell túlságosan messzire menni. Elég okafogyottnak tűnik a dolog, hogy még használni sem tudja azt, ami előtt a fél életét tölti.

"18. Év alatt nem lehet vásárolni cigit és alkoholt, milyen jó hogy ezzel a szabályozással sikeresen megszűntették a fiatalok alkohol és cigi fogyasztását. Vagy várj"

Hát nem tudom, ha nem huszonévesnek kinéző tizenéves vagy, akkor felénk már eléggé nehezen veszel cigit 18 alatt, mert minden környező dohányboltban személyit kérnek, ha egy kicsit is túl fiatalnak tűnik a vevő. Ha nincs nála, akkor sorry van, és mióta volt néhány durvább bírság, komolyabban is veszik a dolgot. Szóval ha meg nem is szűntette, de hogy csökkentette és jóval nehezebben elérhetővé tette, az biztos.

No mindegy, részemről befejeztem, mert nem látszik túl gyümölcsözőnek a posztírásba fektetett idő.

[ Szerkesztve ]

SKILLNUDGE - it kinda ownz you.▐ My Quake Live/DOOM PoVs(YT): http://tinyurl.com/oe5zwa2▐ 3dfx / Glide & SGI 4EVER▐Golden '80s-'90s▐▐▐▐▐▐▐▐ SZÁNKÓVAL A GERINCEDBEN NEM VIDÁM A KARÁCSONY.

(#39) FattyDove válasza Synthwave (#38) üzenetére


FattyDove
őstag

"Amúgy a ValóVilág sem igazán az én nemzedékem már, bár talán az még mindig egy fokkal életképesebbnek tűnt, mint meme/TikTok/instagram/reddit világ."

Akkor nekem mára ideje kikapcsolni az internetet. :DDD

[ Szerkesztve ]

(#40) Synthwave válasza FattyDove (#39) üzenetére


Synthwave
HÁZIGAZDA

Redditor két mém posztolása után? :DDD

[ Szerkesztve ]

SKILLNUDGE - it kinda ownz you.▐ My Quake Live/DOOM PoVs(YT): http://tinyurl.com/oe5zwa2▐ 3dfx / Glide & SGI 4EVER▐Golden '80s-'90s▐▐▐▐▐▐▐▐ SZÁNKÓVAL A GERINCEDBEN NEM VIDÁM A KARÁCSONY.

(#41) FattyDove válasza Synthwave (#40) üzenetére


FattyDove
őstag

Ne buktass le :(

(#42) fatal` válasza arnyekxxx (#36) üzenetére


fatal`
titán

A 2000-es években a távoli rokonoktól tinédzserként ugyanezt a hülyeséget hallgattam csak az okostelefon helyett a PC-vel.

Ennek köszönhetően ma az egyik legjobban fizetett szakmám van és beszélek idegen nyelvet.

A digitális korszak előtt is voltak olyan szülők, akik nem foglalkoztak a gyerekükkel, aztán a gyerek az utcán lófrált és minden héten részegre itta magát a haverokkal. Mennyivel jobb volt.

Az egész problémakörre nem egy törvény a megoldás, hanem az oktatás modernizálásra, mert leragadt a XX. század közepén.

Ennyi erővel a gyerekvállalást is lehetne olyan szigorú feltételekhez kötni, mint az örökbefogadást. Természetesen ez sem megoldás és sokkal több problémát generálna, alapjogokat sértene.

#38: És úgy gondolod, hogy ezen egy törvény fog segíteni?

Amúgy a redittel mi a probléma? Biztosan én nem olvasok idióta subokat, de vannak normális közösségek.

[ Szerkesztve ]

(#43) bkercso válasza mtz81 (#8) üzenetére


bkercso
nagyúr

Nem a kütyüktől lesznek ostobák, agresszívak, stb. az emberek.
Hangzatos vélemény :R , ám a mai alkalmazásokat mesterséges intelligenciával (is) optimalizálják a figyelem lekötésére. Ha napi 4-6 órányi figyelem kiesik "haszontalan", vagyis a személyes élettel nem összefüggő figyelemelterelésre, annak igenis társadalmi szintű hatásai is vannak. - Szerintem.

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#44) FattyDove válasza bkercso (#43) üzenetére


FattyDove
őstag

"Ha napi 4-6 órányi figyelem kiesik "haszontalan", vagyis a személyes élettel nem összefüggő figyelemelterelésre, annak igenis társadalmi szintű hatásai is vannak. - Szerintem."

Ezt már hallottuk az internet és a PC-s játékok aranykorában is. Csak akkor azt volt a divat hinni, hogy minden neten lövöldöző gyerek egy szociopata tömeggyilkos lesz.

(#45) arnyekxxx válasza fatal` (#42) üzenetére


arnyekxxx
veterán

szinte biztos vagyok benne, hogy te nem nyomogattál pc-t az iskolábamenet/irodalomórán/szünetben/hazafelé/délután/este/bulibamenet/buliban/másnap/családiebéden/nagyiszülinapján a kétezres években szóval nem igazán találó párhuzam.

Ráadásul nem hiszem, hogy napi 16óra facebookolvasástól bárki a választott szakmája mestere lesz

(#46) arnyekxxx válasza FattyDove (#44) üzenetére


arnyekxxx
veterán

Ezt már hallottuk az internet és a PC-s játékok aranykorában is.

A Half Life nem volt veled 0-24ben, az okostelefon ott van és ez azért hatalmas különbség. Tényleg nem értem ti milyen világban éltek, amerre én létezek az tele van telefonzombikkal. Emberek halnak meg amiatt rendszeresen mert vezetés közben se képesek leszakadni a telefonjukról. megy a bringás és a telefonját basztatja. Megy a gyalogos a zebrán és körbe se néz csak a telefon. Ülnek a srácok csapatban és a telefonjukat basztatják.

[ Szerkesztve ]

(#47) joey04


joey04
titán

kivitelezhetetlen és egyben hülye ötlet.

"Ha nem vennél a kezedbe gyorsabb telefont, akkor soha nem mondanád meg, hogy mennyivel gyorsabb telefonok vannak jelenleg a piacon."

(#48) bkercso válasza arnyekxxx (#46) üzenetére


bkercso
nagyúr

Brit átlagcsalád megy a kislányuk balettelőadására: anyuka, apuka, 2 fiú, 2 tablet és két fejhallgató. Előttem ültek: a fiúk 1x sem néztek fel a tesójuk előadására a YT-ból.

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#49) bkercso válasza FattyDove (#44) üzenetére


bkercso
nagyúr

Eddig nem volt baj => most se lesz baj.
:R OK!

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#50) prolad


prolad
őstag

Az egy dolog, hogy kb ellenőrizhetetlen, de nem lehetne, hogy inkább megtanítsam a gyereknek az okostelefon használatot techinikai oldalát és azt, hogyan használja felelősséggel és mértékkel? Így is van épp elég analfabéta a fiatal korosztályban is, akinek hiába lóg a kezében s telefon, aztán mégse tudja használni és minden héten "feltörik" valami fiókját, mert arra már nem tanították meg, hogy a jelszavait titokban kellene tartani.

Az oké, hogy az iskolában ne használjuk. Amikor elkezdtem, akkor se lehetett (bár akkor még messze nem volt ennyire elterjedt), elvileg elvehette a tanár, de akkor ment a szülő verni az asztalt, hogy képzeli. De ha adnék a gyereknek egy telefont, hogy tudjon hívni, ha baj van, ahhoz had ne legyen már gond, ha egy okostelefont adok a kezébe (már csak azért is, mert a butatelefonok gyakorlatilag kihaltak).

(#51) prolad válasza #92253184 (#2) üzenetére


prolad
őstag

Ne szórakozzunk már, felsőoktatásban korlátozni. Felnőtt emberek vannak ott, ha elszórakozza az idejét telefonálással, akkor előbb-utóbb fizetni fog vagy bukja a képzést. Pont hogy ki kellene használni, hogy ott van mindenki zsebében a modern technika, ha már az egyetemek ilyen téren eléggé elmaradottak.

Ja, meg próbáld meg azt a szélessávú internetet bármire használni, ahol eddig voltam egyetrmek, ott vagy nem volt, vagy akkor se tudtad használni, ha tökegyedül ültél a teremben (de ha egymagad bementél, akkor már inkább figyeltél). Soksn neteznek, mert sok a silány, de valamiért kötelező előadás. Meg lehet nézni azokat az órákat, ahova nem kényszerítenek be, nem is nyomkodják a telefont az emberek.

(#52) janeszgol válasza Robitrix (#23) üzenetére


janeszgol
félisten

Ez a baj. A vénemberek mondják meg hogyan éljenek a fiatalok, a férfiakból álló csapat mondja meg, hoz ítéletet női ügyekben (gyerekvállalás etc). Olyan irodista szakember mondja meg a pedagógusoknak, hogyan is kell tanítani, aki egy percet nem volt tanteremben, oviban, csak gyerekként.
Ez a baj.

2024: nem lesz kegyelem a HMD-féle hulladékgyáraknak.

(#53) arnyekxxx válasza janeszgol (#52) üzenetére


arnyekxxx
veterán

Az a baj, hogy mindenki azt hiszi ő jobbantuddja mert fiatalabb/nő/pedagógus mint azok a szakértők akinek az a szakmájuk, hogy jobban tudják mint az átlagfiatal/átlagnő/átlagpedagogus/átlagjobbantudó mert nem csak azt a kis szeletét látják át a történetnek amit az átlagfiatal/átlagnő/átlagpedagogus/átlagjobbantudó. Most pl mindeni virológus. Is.

(#54) janeszgol válasza floatr (#35) üzenetére


janeszgol
félisten

Tök jókat írsz: +1.

5-10 év múlva olyan munkahelyek lehetnek, amit a mai 40 év feletti el sem tud képzelni. Ha rajtuk múlna minden, még mindig csak kézzel kapálnánk. (Okosember megépíti a kapagépet, felokosítja - IoT - majd hátra dől, és ha javítani kell, akkor áll fel.)

2024: nem lesz kegyelem a HMD-féle hulladékgyáraknak.

(#55) janeszgol válasza arnyekxxx (#53) üzenetére


janeszgol
félisten

Hát igen. Csak éppen a koronavírus 13 hónapjában az orvosok egy része A-t mondott, a másik B-t mindt a járványra, mind a vírusra és annak hatására. A virulógusok detto.
Akadt C is (nem tudom).

2024: nem lesz kegyelem a HMD-féle hulladékgyáraknak.

(#56) janeszgol válasza Synthwave (#33) üzenetére


janeszgol
félisten

De honnan tudod, hogy a mai kockák szociálisan kirekesztettek? Egy olyan világban akarod azt, hogy a szülők neveljék, értéket adjanak át a gyereknek, ahol:
1, sokat dolgoznak
2, divatos lett az egyszülős család, sokan még kérkednek is vele
3, jellemzően az apa, a férfi totál hiányzik a gyerekek, és a feleség életéből

Nincs azzal baj, ha a gyerek néha (mondjuk hétvégén) 4-6 órát nézi a kedvenc youtube csatornáit. Nem lehet állandóan, minden óra minden percét hasznosan, érték teremtően eltölteni. A gyereknek is kell egy kis én idő, ahol egyedül marhulhat. Hogy ezt mivel tölti, azt majd ő megválassza. (7+ éves gyerek.)
A felnőttek azt hiszik, hogy ők mennyivel különbek, mennyivel jobbak, mint a gyerekek. Mindig ezt hiszik. Ez generációkon átível. Holott ez nem igaz.

(Arról nem is beszélve, hogy az 1 millió alkoholista nem az ált sulisokból, meg középiskolásokból kerül ki, bár utóbbiak már hozzátesznek.)

2024: nem lesz kegyelem a HMD-féle hulladékgyáraknak.

(#57) nemlehet válasza bkercso (#48) üzenetére


nemlehet
őstag

Ez megint nevelési kérdés és nem a tabletek hibája. Ha nincs tablet akkor meg rohangálnak és rosszalkodnak. Ez így kb mindenkinek jobb. Egy 100/99 kisgyereket NEM fog érdekelni a lánytestvére balettelőadása, mert a gyerekek ilyenek.
Persze megfelelő neveléssel meg lehet nekik tanítani, hogyha nem érdekel akkor is ülj nyugodtan, de sajnos ez nem általános, főleg nyugaton ahol már elég régóta rossz értelemben vett liberális elvek vannak és nem nagyon mondanak nemet a gyereknek.

Az a baj, hogy itt is sokan nem az okot akarják kezelni hanem a tűnetet ami kula szőnyeg alá söprésének tipikus esete.

Nokia 3310->3410->3100->6500 Slide(RiP Nokia)->Acer Liquid Metal ->Xiaomi Hongmi-> Xiaomi Redmi Note 3

(#58) bkercso válasza nemlehet (#57) üzenetére


bkercso
nagyúr

Mindegy mit csinál szerintem, a lényeg, hogy hallja, tudja, mi volna a "normális", amihez majd visszatérhet, ha már kijózanodott a gyerekkorból.
Napi 6-8 óra figyelemeltereléssel nem tudom, milyen bázisa lesz erre. Amelett ez a fajta telefonozás, amit folytatnak, jóval addiktívabbnak tűnik, mint a Lego, biciklizés stb. Hallom, hogyan reagálnak, amikor el kell zárni a telefont. Azon lóg a haverjaival stb. Ere szinte lehetetlen is tekintettel lenni, mert, amikor csak a család van itthon, akkor is van társaság, akikhez elvárt, hogy a szülők is alkalmazkodjanak, ám ez nem nagyon működőképes minden órában.

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#59) Patice


Patice
nagyúr

Gyakorló szülőként szólnék csak hozzá 3 fiúval (10, 7 és 2 évesek).
A két nagyobb szeret telefonon, tableten játszani, de nem engedjük nekik korlátlanul, mert abban biztos vagyok, hogy ellennének vele egész nap.
A feleségemmel közösen igyekszünk azt tartani, hogy van most X időtök tabozni, játszani rajta, amit akartok, de az idő letelte után kérjük szépen letenni. Ha nem tartják be, akkor bukják a következő napi adagot.
Ugyanez igaz a TV-re is, amiben meséket tudnak nézni, vagy általam engedett tartalmakat. Pl. természetfilmek vannak még szép számmal az itthoni médiatárukban.
Szerencsére már kertes házban lakunk és így mindig van a kertben is teendő, meg épp játszótéri elemeket építünk nekik fából. A hintaállvány már kész.. :))
Szóval ilyenkor mindenki jön ki segíteni ezt-azt, vagy csak szaladgálni a kertben, hintázni, trambulinozni, esetleg bringázni az utcában a hasonló korú szzomszéd srácokkal.
Igyekszünk tartani az egyensúlyt. Nagyon nem könnyű persze, de talán erről (is) szól a nevelésük.
Ennek tudom be azt, hogy legtöbbször nincs hiszti abból, ha szólok, hogy lejárt az engedélyezett idő és begyűjtöm a kütyüket.

A 10 évesnek azt ígértem, hogy idén, ahogy elkezdi az ált suli 5.-et, akkor kaphat először saját telefont. Amin már lehet lesz mobilnet is.

Mindemellett csináltam a nagyobbaknak Gmail fiókot és ezzel aktiváltam az eszközeiken a Play Store-t szülői felügyelettel. Csak engedéllyel telepíthetnek bármit az eszközükre, amit én bírálok el minden esetben.
PC-n (bármelyiken) van Microsoft fiókjuk, amivel be tudnak lépni, saját PIN kódjukkal. Ezzel tudom a PC-n is szabályozni, hogy mit nézhetnek, mit használhatnak és meddig. Eddig egész jól működik ez is szerintem. Ha épp ki akarnák használni, hogy máshol vagyunk, vagy más miatt nem tudom épp tartani a kontrollt, akkor leszabályozza a Gugli, vagy az MS.
Erre rakódik még rá a routerben pár tűzfalszabály, amivel még egy biztonsági réteget húztam rá erre az egészre (pl. reklámszűrés amennyire lehet, tiltott domainek, pornóoldalak, ismert támadó oldalak, stb.) hogy amennyire lehet biztonságossá tegyem a netezésüket.

Lehet, hogy nem használtam ki minden lehetőséget még, de úgy gondolom, hogy ezekkel sikerül az egyensúlyt tartani.

A szimpla tiltás szerintem sem jó módszer. Az életükből már kihagyhatatlan. Amikor alkalmam van rá és látom a lurkókon is, hogy épp meg akarja érteni, akkor kell elmagyarázni nekik a szintjükön, hogy hogyan működik ez az egész és lépésről lépésre megmutatni nekik, hogy hogyan használhatják jóra a netet, hogyan kell guglin keresni, stb. Iskolában ilyet nem tanítanak, hát ezt magamra vállaltam.

Azóta megtanultam én is hogy kell Minecraft szervert csinálni, hogy multizhassanak az osztálytársakkal néha neten keresztül. :B

Szerk.:
Hogy a cikkhez is hozzászóljak:
Részben egyet értek a szabályozással, mert sok a hülye, felelőtlen, tudatlan szülő, aki kicsit sem veszi a fáradtságot, hogy foglalkozzon ezzel.
A teljes tiltás sajnos a törvényhozók szűklátókörűségét bizonyítja.
Szülőként inkább annak látnám hasznát, hogy a szülőket is tanítani kellene arra, hogy hogyan tudják keretek közé rakni ezt az egészet, mert nem várható el mindenkitől, hogy ezeket a technológiákat ismerje. Ezen lehetne segíteni a szülőknek tartott oktatásokkal is. Ahogy a gyerekeknek is lehetne sok ilyen téma ált. suliban is mondjuk osztályfőnöki órán. Vagy urambocsá, környezetismereten.

[ Szerkesztve ]

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#60) floatr válasza bkercso (#49) üzenetére


floatr
veterán

Évszázadok óta megy a károgás, hogy mitől fog kihalni a következő generáció, mert az előző generáció nem érti, hogy mit miért csinálnak. A brit átlagcsaládban a két kisfiú valószínűleg bárhol máshol szívesebben lett volna a világon, mint egy balettelőadáson - előttem van a kép, ahogy a haveroknak el sem merik mesélni, hogy ott ültek.

A szülő felelőssége, hogy miben érzi jól magát a gyerek. Ha ezt a telefon adja meg neki, akkor ott nagyon elkeféltek sokmindent. De azon keresztül éri el a barátait a nap 24 órájában. Ezt azok sosem fogják érteni, akik még most is SMS-t küldenek, de csak havonta egyszer mert drága.

(#61) FattyDove válasza arnyekxxx (#46) üzenetére


FattyDove
őstag

"A Half Life nem volt veled 0-24ben"

Nem a szart nem. Amikor lehetett megállás nélkül toltuk vagy ezt, vagy a lineage 2-őt, vagy a battlefieldet vagy a CS-t valami hasonlót. Ezt értsd úgy, hogy a szabadidőnk nagyjából minden percében.

#49bkercso Amióta beindult a fejlődés azóta azon kesereg az öregebb generáció, hogy a fiatalabb az mennyivel buta, meg most aztán már tényleg kihalunk. Mindez azért, mert kimaradnak egy technológiai fejlődésből és nem értik azt.
Én sem fogom fel, hogy mi a jó tiktokban meg a hasonlókban, de nem kesergek azért, mert valakik ezt imádják meg valószínűleg jobban is értik mint én.

De példa: Közösségi média. Amikor először megjelent, az összes boomer fröcsögött, hogy na most aztán végleg vége a szociális életnek, soha nem fog találkozni senki senkivel. Aztán eltelt pár év és az összes boomer ott lesz facebookon, mert rájöttek, hogy mire való. Na ezért nem látsz manapság aktív fiatal facebookozókat, mert a boomerek a saját képükre formálták az oldalt.

[ Szerkesztve ]

(#62) btprg válasza Synthwave (#38) üzenetére


btprg
senior tag

+1

Túl egyszerű mindent elintézni ezzel a "fiatalokat sose értik meg az öregek" dumával, amikor az elmúlt 100 évben olyan változások történtek a világban, mint még soha előtte...

Elég megkérdezni bármilyen alsós tanító nénit, hogy látsszon, hogy manapság futószalagon gyártják a személyiségzavaros, viselkedési problémás érzelmi fogyatékos kölyköket. És pont ez a hozzáállás az oka, hogy "legyen mindent szabad, ne korlátozzunk semmit", erkölcsi és érzelmi nevelés nulla. Tisztelet a kivételnek.

"Tepid! Tepid is no good for a star, but it'll do for stardust." (nmlorg/naim)

(#63) btprg válasza floatr (#60) üzenetére


btprg
senior tag

"De azon keresztül éri el a barátait a nap 24 órájában."

Ez elég beteges amúgy... :( A nagybátyáméknak le kellett kapcsolniuk az Internetet este a gyerekeknek, mert megállás nélkül csipogott minden telefon. Mivel az olyan osztálytársaik, akiknél a szülők leszarták a dolgot, éjjel is megállás nélkül írogattak a csoportokba.

Én már felnőttként saját magam se tudom (főleg mióta természetes a mobilinternet is), hogy küzdjek az ellen, hogy egy esetleges szabadnapon óráim menjenek a levesbe a rohadt mobilos chat miatt... Valaki mindig ír, mire válaszol az ember addigra ír a másik, vagy éppen a gépnél van és akkor sose lesz vége. Ha elteszem azt a vackot, akkor is ott van bennem az érzés, hogy mi van ha írtak, meg kéne nézni... :U És mivel ennyire általános hogy ott van mindig mindenkinél a telefon, már el is várják hogy válaszoljon az ember. (Persze ha én írok akkor is jól esik ha nem napok múlva válaszolnak.) Így viszont nehéz haladni bármi mással, ha közben ott van ez az állandó kommunikációs kényszer.

"Tepid! Tepid is no good for a star, but it'll do for stardust." (nmlorg/naim)

(#64) Gargouille válasza btprg (#62) üzenetére


Gargouille
őstag

"Elég megkérdezni bármilyen alsós tanító nénit, hogy látsszon, hogy manapság futószalagon gyártják a személyiségzavaros, viselkedési problémás érzelmi fogyatékos kölyköket. És pont ez a hozzáállás az oka, hogy "legyen mindent szabad, ne korlátozzunk semmit", erkölcsi és érzelmi nevelés nulla. Tisztelet a kivételnek."

Ezt most úgy mondod, mintha a jelenlegi felnőtt generációban (akik még ugye "erkölcsi meg érzelmi nevelést" kaptak) bármilyen erkölcsi tartás lenne, vagy ne lenne tele frusztrált, erőszakos, személyiségzavaros, törtető vagy épp ostoba egyedekkel. Tele van. Nem elvétve látni, hanem tömegével. Csak régen a tanító néni odaverhetett a vonalzóval, meg ment a körmös és csend volt. Tüneti kezelés.

Megjegyzem ha lett volna mobil már akkoriban, akkor a mostani generáció is ugyanúgy azon lógott volna. :)

Persze ez a bizonyos mai "liberális nevelés" sem feltétlenül jobb mint a régi volt, csak talán kevésbé képmutató. Szerintem a legnagyobb gond amúgy a példával van. Ugyanis a gyerek minták alapján tanul, az alapján amit lát a valóságban maga körül. Ez a felnőttekre is igaz. Tök mindegy mit akarsz "belenevelni" aszerint fog alakulni az értékrendje, aszerint fog cselekedni, hogy milyen mintát lát a valóságban. És hát legyünk őszinték, ez a minta elkeserítő minden szinten.

Lehet prédikálni erkölcsről, meg szabályokról, meg a másik tiszteletéről ha egyszer nap mint nap az ellenkezőjét látjuk magunk körül. Azt, hogy mindenki hogyan szegi és kerüli meg a szabályokat (aki meg betartja az ugye lúzer), hogyan veszi semmibe a másikat, sőt még látványosan keresztbe is tesz neki, hogyan hazudoznak, ferdítenek az emberek, hogyan mutatnak mást magukról mint amik... erről szól az egész világ. A magánélet, az üzleti élet, a közélet... És a gyerekek nem hülyék, pontosan látják és már egészen fiatalon leveszik, hogy a felnőtt társadalom alapvetően hiteltelen, hiszen nagyrészt a hazugságra épül.

Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

(#65) floatr válasza btprg (#63) üzenetére


floatr
veterán

És szerinted ezt egy tollvonással megoldja a törvény, ami megtiltja a gyereknek a mobilozást, és este lekapcsolja a routert, meg a 4G/5G-t? Pont te magad mondod, hogy a szülő szarja le. Akkor már inkább a szülőnek kéne "jogosítvány" a gyerekhez, de abból is "vak vezet világtalan"-t lenne.

Amikor én gyerek voltam, akkor is volt olyan, aki leszarta a gyerekét, csak akkor az utcán bandáztak. De ha te sem érted, hogy miért "telefonozik" a gyerek, akkor mások sem fogják. Tiltják neki, aztán majd titokban nyomja durvábban, de legalább felgyülemlik a harag is a gyerekben, ahelyett hogy felnézne a szülőre, és tőle kérne segítséget, amikor rászorul, nem a haveroktól.

(#66) bambano


bambano
titán
LOGOUT blog

tehát a mobilozás agressziót okoz.
vajon mit fog okozni a mobilozás kategorikus tiltása?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#67) updog


updog
senior tag

Huh, erős felhozatalra számítottam és nem kellett csalódni :D Van boomerezés, bezzeg a mi időnkben, a lexikális tudás feleslegessége 20 perc alatt 5 különböző hozzászólásban kifejtve, nyilván ez is egy készség, ehhez nem kell tudás :DDD ;]

Persze egyetértek hogy ez nem egy magas szintű központi, büntetésalapú kitalálmány kéne hogy legyen, hanem sokkal inkább egy normális felvilágosító kampány. És persze azzal is hogy így hasraütve a szülők >50%-a alkalmatlan a szülői feladatra, a probléma ez, és a gyerek eszetlen telefonhasználata már csak az okozat, dehát ez van.

[ Szerkesztve ]

"Bocs, főnök, de én csak két emberben bízom. Az egyik én vagyok. Nem maga a másik." || "Hóhahó, mégis van graffaló!"

(#68) nemlehet válasza updog (#67) üzenetére


nemlehet
őstag

Mindig lesz generációs feszültség, mindenkinek van egy meggyőződése amit helyesnek tart. Én azért mondom, hogy a lexikális tudás felesleges, mert eddig a karrierem során talán 1-2x volt olyan szituáció amikor fontosabb volt fejből mondani valamit azonnal ahelyett hogy tudd hogy hol tudsz utána nézni, pedig gépészmérnök vagyok.

Amúgy ez a gyerekjogosítvány egyáltalán nem lenne hülyeség. A barátnőm szülésznő és mondja, hogy rengeteg olyan fiatal anyuka van aki a legalapvetőbb dolgokat se tudja egy gyerekről, konkrétan néz nagy szemekkel a védőnőre amikor elmondja, hogy mondjuk hány óránként kéne szoptatni, vagy kiakad amikor a gyerek elsőre telenyomja a pelust, merthogy ő ezt nem gondolta volna...
Ez ráadásul még csak a biológiai életben tartás, egy ilyen anyuka vajon milyen értékeket fog átadni vagy mennyire lesz következetes?

Nokia 3310->3410->3100->6500 Slide(RiP Nokia)->Acer Liquid Metal ->Xiaomi Hongmi-> Xiaomi Redmi Note 3

(#69) updog válasza nemlehet (#68) üzenetére


updog
senior tag

Igen, csak a "lexikális tudás felesleges" így magában kijelentve ugyanúgy nem igaz.
Ha csak a szakmát nézzük: utólag gondolom te is rohadt sokat bifláztál tök felesleges dolgokat, de közte volt az is, amire most szükséged van ahhoz hogy megtaláld amit keresel. Értem ezalatt, szakszavak, kifejezések, fogalmak, összefüggések.

Persze lassan ott tartunk hogy a google azt is kitalálja hogy mire gondolsz, úgyhogy tényleg nem lesz igazam, de azért az se megoldás hogy mostantól az iskolákban egész nap szabadfoglalkozású telefonnyomkodás legyen, mert úgyis ebben nőnek már fel a gyerekek, majd megtalálják amit keresnek. Aha.

Nekem pl. töriből is voltak olyan korszakok amiket imádtam, pl. Rákóczi szabadságharc témájában közép-európai töriversenyen első tízben voltunk a végén a csapatunkkal, de pl. sok más korszak évszámait, neveit, történéseit meg én is csak bemagoltam, és témazáró után örökre elfelejtettem, tehát azokra meg én is kijelenthetem hogy felesleges volt "megtanulni".

De akkor honnan tudtam volna hogy amúgy baromira érdekelnek az 1600-1700-as évek ha nem adják le? (ja, 10 éves korom óta számítógépeze, tehát nem vagyok egy humán beállítottságú)
Nyilván, egy 14 éves majd magától utánanéz, ha érdekli? :D Meg egyébként is, minek a történelem, az már elmúlt?

(khm, 9gag után szabadon, "a biológia hülyeség, a földrajz felesleges - ja, a koronavírus csak egy nátha, a vakcinák hatástalanok és chip van bennük, a Föld pedig lapos" - Ugye minek a lexikális tudás, hiszen az interneten fent van minden;] )

[ Szerkesztve ]

"Bocs, főnök, de én csak két emberben bízom. Az egyik én vagyok. Nem maga a másik." || "Hóhahó, mégis van graffaló!"

(#70) bkercso


bkercso
nagyúr

Egyrészt igaz, hogy régen is voltak bajok, és az elhanyagolt gyerekek régen is elkallódtak, mobil nélkül. Azonban egyre több szó esik arról, hogy a mobilinternet olyan információs mennyiség és olyan szoros társadalmi csatolást is megvalósít egyben, amiben könnyű kiégni érzelmileg. Szerintem itt lesz (van?) némi diffi az eddig is létező dolgok hatása és a mobilozás hatása között.

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#71) arnyekxxx válasza FattyDove (#61) üzenetére


arnyekxxx
veterán

Egész biztos ott volt a PC a padban és irodalomórán is toltad a HL-ot?

csak jelezném, hogy a boomerezéssel magadat helyezed el a vitakutúra igen alacsony szintjére.

[ Szerkesztve ]

(#72) arnyekxxx válasza nemlehet (#68) üzenetére


arnyekxxx
veterán

mert eddig a karrierem során talán 1-2x volt olyan szituáció amikor fontosabb volt fejből mondani valamit azonnal ahelyett hogy tudd hogy hol tudsz utána nézni

Vagy esetleg fel sem tűnik, hogy egész nap a lexikális tudásodat használod ahelyett, hogy ébredéstől elalvásig a kugliban keresnél mindent is.

És itt jegyezném meg, hogy akinek nincs lexikális tudása az a kugliban se fogja tudni megkeresni amit meg kellene keresnie mert hiányoznak az alapjai.

[ Szerkesztve ]

(#73) FattyDove válasza arnyekxxx (#71) üzenetére


FattyDove
őstag

"Egész biztos ott volt a PC a padban és irodalomórán is toltad a HL-ot?"

Logikusan nem, de cserébe végig ez volt a téma, meg a warozás.

"csak jelezném, hogy a boomerezéssel magadat helyezed el a vitakutúra igen alacsony szintjére."

Pedig a boomer egy meghatározott fogalom. A boomereknek nem szokott tetszeni az, hogy boomerezik őket. De ez már nem az én problémám

(#74) floatr válasza arnyekxxx (#71) üzenetére


floatr
veterán

Ha a boomer jelzőt megkapod, akkor te már leértél a vita legaljára, mert már nem akar senki magyarázni neked semmit. De hagyjuk ezt is ;)

(#75) tatararpad


tatararpad
őstag

Nyilván aki nem ebbe a világba született, annak zavaró ha az emberek a telefont nyomkodják az asztalnál, de másnak ez már természetes. Ebből én nem azt a következtetést vonnám le, hogy ez egy rossz dolog amit szabályozni kell (sok sikert hozzá, eddig mindig sikerült), hanem hogy pusztán megváltozott a világ.

(#76) Gargouille válasza updog (#69) üzenetére


Gargouille
őstag

Csak mint harmadik lehetőség a "lexikális tudás" és a "mobilnyomkodásos szabad foglalkozás" között, esetleg szóba jöhetne a készségek, képességek fejlesztése. Hiszen végül is ez a legfontosabb az életben, munkában is. Az a képesség, hogy felismerj egy tetszőleges problémát, kiszűrd a lényeges információt a lényegtelenből, megoldási tervet tudj alkotni és utána véghez tudd vinni. Vagy az a képesség, hogy megtanulj olyan dolgokat, amiket még nem ismersz. Szerintem nem olyan emberekre van szüksége a jövőnek, akik fejből felmondják a tananyagot, hanem olyanokra akik képesek látni az összefüggéseket és magas fokú problémamegoldó képességgel bírnak. Ezt kellene "tanítani" az iskolában első sorban szerintem.

Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

(#77) bambano válasza tatararpad (#75) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

ha a telefonja jobban érdekli, mint én, minek jött hozzám?
a taplóságot ne tegye már természetessé az elterjedtsége.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#78) arnyekxxx válasza floatr (#74) üzenetére


arnyekxxx
veterán

Én meg úgy látom, hogy az kezd boomerezni bárkit akinek nincsenek valid érvei.

(#79) tatararpad válasza bambano (#77) üzenetére


tatararpad
őstag

Ha a telefonja jobban érdekli őt mint te, minek mentél el vele, vagy miért nem küldted haza? Nalátod.

(#80) Rodi 4.80 válasza Synthwave (#26) üzenetére


Rodi 4.80
senior tag

"Kisgyerekeknek az égvilágon semmi keresnivalója az interneten meg a közösségi oldalakon. Pont. Nem azzal van a baj, hogy kockul valami kütyüvel"

Olyan mintha azt mondanánk, hogy a gyerek kezében semmi keresnivalója a könyvnek. Ha egy mai gyerek nem tanulja meg helyesen használni az internetet, bizonyos értelemben analfabéta lesz.

(#81) otapi


otapi
tag

Ha nem lett volna okostelefon, laptop, internet, akkor az oktatás már egy éve összeomlott volna. Két általános iskolás gyerekem van, tudom mit beszélek.
Az is más élmény nekik az állandó négy fal közben amikor 5-10-en Among Us-oznak az osztálytársakkal és közben a Viberes csoportban megy a duma hozzá.
Attól hogy az én generációm még csak másfél TV csatornával nőtt fel, nem fogok világvégét vizionálni hogy közben változott a világ.

(#82) floatr válasza arnyekxxx (#78) üzenetére


floatr
veterán

Ez egy kényelmes nézőpont

(#83) bLaCkDoGoNe válasza Rodi 4.80 (#80) üzenetére


bLaCkDoGoNe
veterán

Kitől fogja megtanulni, amikor a "felnőttek" 90%-a is képtelen rá?

"«Fuck does Cuno care?» The boy turns to you. (He doesn't care.)" [+] "The parasite makes nothing for itself. Its only tools are taxes and tithes meant to trick you into offering what it has not earned. In Rapture we keep what is ours." [+] 

(#84) janeszgol válasza arnyekxxx (#78) üzenetére


janeszgol
félisten

Nagyon véded a boomereket. Nem jó az a világ, amit ők kezelnek. Nézd meg az USA-t, egyre idősebb elnököt választanak. És mit kaptak cserébe? Lelassult a fejlődés, kereskedelmi háború zajlik, nőtt a munkanélküliség. De jó.
Amit írtál nekem az #53-ban. Akiknek ez a szakmája, az felülnézetből lát mindent. Számára csak az egység létezik. Ez sosem vezet jó végre.

2024: nem lesz kegyelem a HMD-féle hulladékgyáraknak.

(#85) FattyDove válasza bLaCkDoGoNe (#83) üzenetére


FattyDove
őstag

"Kitől fogja megtanulni, amikor a "felnőttek" 90%-a is képtelen rá?"

Akkor lehet, hogy nem a gyerekeket kellene eltiltani, hanem a felnőtteket?
Amúgy vegyél bármilyen random dolgot, a felnőttek 90%-a képtelen lesz rá. Kezdjük mondjuk a vezetéssel, folytassuk a kommunikációval majd haladjunk a problémamegoldás felé. De akár nézhetünk olyan dolgot is, mint a presszógép kitakarítása.

[ Szerkesztve ]

(#86) Z10N


Z10N
veterán

Helyes. Csak a betartasa szocialis es tarsadalmi problema.

# sshnuke 10.2.2.2 -rootpw="Z10N0101"

(#87) Necroman_Mk2


Necroman_Mk2
őstag

Hát, ha csak ajánlás lenne, akkor még azt mondanám, hogy rendben van, de mivel a törvényhez pénzbüntetés is tartozik, így ez egy átgondolatlan félmegoldásnak tűnik. Főleg, hogy ennek ellenőrzését az önkéntes "ember embernek a farkasa" alapú bemószeroláson kívül max. az arckamera bekapcsolásával lehetne megoldani, de az meg kb. Kína szintű megfigyelő rendszert igényelne (=jó drága lenne a fenntartása), illetve - EU tag lévén - a GDPR-re is összeütközhet. Rákerestem amúgy erre a cikkbeli Lorenzora: 1977-es születésű pacák, azaz X generációs egyetemi prof, életkorban nem boomer kategória. Persze mentalitásban még lehet az...
Én is inkább azon a véleményen vagyok, hogy a totális tiltás helyett inkább a tudatos internethasználatra kell nevelni a gyerekeket, főleg a legkisebbeket, akik már beleszülettek ebbe a világba. Most sokan fogtok rám köpködni, de kisgyerekes apukakánt én "örülök", amikor leültethetem a picit a YouTube Kids elé egy fél órára. (Megj: tévénk nincs.) Szeretném én is amennyire lehet ezt elkerülni, de a mostani home office-os, lezárásos időkben, amikor nem vihetem a bölcsődébe a kölyköt, viszont haladni kell a munkával is, akkor bizony megnyugtató, hogy ott ül a képernyő előtt (persze olyan helyen, hogy közben én is rálátok), és nem engem nyaggat, csinál valami balesetveszélyeset vagy a szülők számára kellemetlent, pl. összezsírkrétázza a falat.

"0 és 3 éves életkor között tiltott lenne a mobilok, tabletek és digitális eszközök használata"
Itt megjegyezném, hogy a WHO is két éves korig nem ajánlja a képernyő nézést a kicsiknek, ide értve a telefonon túl a tévét és egyéb kijelzőket is. Ezzel az amerikaiak egyet is értenek (azt mondjuk nem tudom, hogy ki hatott kire), ellenben pl. a britek rugalmasabban kezelik a helyzetet, és ők négy fontos kérdést tesznek fel halványan a válaszaim:
- Ellenőrzött-e a gyerek képernyő előtt töltött ideje? Igen
- Ütközik-e a képernyő előtt töltött idő a család szabadidős terveivel? Nem
- Hatással van-e a képernyő előtt töltött idő az alvásra? Nem, vacsora után nincs több "mese"
- Eszik-e a gyerek a képernyő előtt? Nem
Szóval, lehet ezt okosan is csinálni, mert azt én sem akarom, hogy telefonzombi legyen a kicsiből. És mi lesz itt akkor, amikor az AR fog hasonlóan berobbanni...

#59 Patice HATALMAS NAGY +1 :R

"Élő gondolkodó lény vagyok, aki az információ tengeréből született!"

(#88) Necroman_Mk2 válasza L3zl13 (#13) üzenetére


Necroman_Mk2
őstag

Nyilván nem egyszerű a tanulást és a szórakozást összehozni, de nem feltétlenül lehetetlen. Ímhol egy magyar példa.

#21 Robitrix Én az irodalmat és a történelmet már egy ideje mint kultúrális programozásnak tekintem, azaz azonos tudásháttért háttért adni egy csoport embernek a születési helyétől és a felmenői születési helyétől függően.

[ Szerkesztve ]

"Élő gondolkodó lény vagyok, aki az információ tengeréből született!"

(#89) fatpingvin válasza Synthwave (#26) üzenetére


fatpingvin
őstag

bocsi, ez szezont a f*szommal. ami a legviccesebb hogy amúgy le is írtad.

"a szülő helyett néhány okosketyere neveli"

itt van a probléma, nem pedig önmagában azzal hogy a gyereknek bármilyen hozzáférése lenne ezekhez.

azzal egyetértek hogy 10 év alatti kölyköknek semmi szükségük a közösségi médiára.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#90) KaiotEch


KaiotEch
nagyúr

Érdekes egy téma. Végigolvastam mindenkinek az álláspontját, és azt gondolom a gondolatokat mixelve kéne tálalni. Talán Patice nagyon jól tudja kezelni(bár jó lenne a google helyett valami olyan, ami kevésbé gyűjt rólunk mindenféle információt). Nekem nincs még gyerkőc(bár korban már ott vagyok), de én is elgondolkodtam, hogy hogyan is oldanám meg, ha lenne. nemlehet szülészetes részén fogtam kicsit a fejemet. Sajnos nagyon sok minden van, amit nem tanítanak meg nekünk gyerekkorban(pl ott a helyesírás, hiába tanítják, rengetegen alap szavakat nem tudnak leírni, és ha szólsz nekik, megy az anyázás), mert vagy nem vagyunk rá fogékonyak, vagy abszolute nem érdekel, vagy épp a szülőt sem érdekli, vagy nem tud úgy vele foglalkozni, vagy átadni. Ismerek olyan felnőttet, akinek ha bármit mondasz, akár finoman, akár durván, próbálnád tanítani egyszerűen megsértődik. Valószínűleg pl a szülei ezért nem is tanítottak meg jópár dolgot.

Kell a lexikális tudás is, kell az, hogy tudd hol és hogyan keress, ha valamit nem tudsz. Azt gondolom, hogy mindent a normális módon kéne kezelni, de ez sajnos nagyon nehéz, mert nagyon nem vagyunk egyformák. A törvényeket, szabályokat meg 90%-ban azok hozzák, akik nincsenek benne abba a napi körforgásba. Pl egy cégnél is, nem mindig a vezetővel kell csak megbeszélni a dolgot, hanem a dolgozóval, aki csinálja, hogy mit és miért, hol rontja el.

Nagyon elkanyarodtam a témától, de sajnos nagyon átível mindenen. 1/4 részben érzem magamat boomernek(pedig nem akkor születtem :D), nem szeretem én sem a túl nagy változásokat.

[ Szerkesztve ]

(#91) finest


finest
őstag

Semmi esélyük nincs a mobilokkal szembeni törvényekkel. Kíváncsian várom, h mire jutnak. :U
Egyébként ott is lezárások voltak egész eddig, arra is kéne statisztika, h hány életet mentettek meg a mobilok azáltal, h a családtagok le voltak kötve általuk és nem egymást gyilkolták unalmukban összezárva.
Teljesen fordítva ülnek a lovon, az vezet agresszióhoz, ha valaki unatkozik, ha nyomkodja a telót, TV-t néz, nem ér rá másokat bizgélni, ilyen egyszerű és ez a jövő, mert egyre több a szabadidő, egyre kevesebb munkával megteremthető a megélhetés - négy napos munkahét stb.- a szabadidő pedig veszélyes, ha nincs értelmesen kitöltve.

“Don’t shoot, I’m Globish.”

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.