Hirdetés

2024. május 27., hétfő

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) FRENK1988


FRENK1988
veterán

Mielőtt kérdeznél, légyszíves olvasd ezt el, így jó eséllyel választ kapsz!

Mi ez az egész parkolósdi a gyakorlatban?

Energiatakarékossági szempontból került bevezetésre, ugyanis ilyenkor a lemezek leállítása nélkül a fejszerelvény a parkolóvillára kerül. (Narancssárga.)
Ez jó, mert így nem fogyaszt energiát a fejmotor, hiszen nem kell pozícióban tartani, állandó gerjesztett mágneses térrel.

Mi akkor a baj?

Az, hogy például asztali gépben használt lemezeknél nem túl fontos az a pár tized Watt.
Viszont a fej állandó csapkodása feltételezhetően nem tesz jót az élettartamnak. A gyártó által garantált 300 ezres ciklust egyáltalán nem lehetetlen elérni akár fél év alatt.

Hogy miért? Mert egyrészt nagyon hamar parkoló állásba kerül a fej (0 – 8 másodperc nem ritka érték), másrészt amint oda kerül, egyből vissza is rántja a lemez fölé a fejet. Abban az esetben is, ha nincs adatforgalom.
Tehát 4 másodperces értéknél, 1 óra üresjárat alatt összeszedhet 900 darabot. Ez nem jó.

Plusz probléma, hogy ilyenkor a rendszer hajlamos megfagyni pár pillanatig.

Melyik lemez csinálja? Az enyém nincs is a listában!

Nem tudjuk. Jó eséllyel a 3.5"-os példányokból csak a Western Digital által gyártottakból némelyik, főként a Green széria.

2.5"-nál (az túlnyomórészt notebookos felhasználás miatt) viszont minden gyártónál elterjedt. Változtatni egyedül a Western Digital lemezeinél van lehetőség.

Ami pluszban bonyolítja a dolgot, hogy egy típuson belül nem csak a gyárilag megadott parkolási érték, hanem a módosítás eredménye sem egyezik. Következésképp próbálkozni kell.

Hogyan tudom megnézni, hol tart a parkolásaim száma?

Töltsük le a HD Sentinel nevű segédprogramot, célunknak az ingyenes verzió is megfelelő.

Telepíts és elindítás után válasszuk ki a kérdéses lemezt a listából!
Utána kattintsunk a S.M.A.R.T. fülre, majd az ablak egy üres részén
jobb gombos menü > Decimális adatmező.
Ekkor megkeressük a Load/Unload Cycle Count sort, és megnézzük az Adat oszlopot.

Ha ez az érték mondjuk fél év után sok ezren áll, akkor a parkolásig eltelő időtartam alacsony, ajánlatos módosítani.

Hogyan tudom változtatni a parkolásig eltelt időt?

Készítünk egy bootolható DVD-t vagy pendriveot. Utóbbit megtehetjük akár a HP USB Disk Storage Format Tool nevű programmal is.

Végül pedig magát a wdidle3 segédprogramot kell a pendrive gyökérkönyvtárába másolni. Csak a kitömörített wdidle3.exe fájlt.
A legújabbat érdemes használni, innét tudjuk letölteni.

Ezután csak egy olyan lemez legyen az alaplapra csatlakoztatva (USB-n nem működik), amit módosítani szeretnénk.

Gép újraindít, pendrive csatlakoztatva, USB boot engedélyezve a BIOS-ban.
BIOS-ban a SATA vezérlőt kapcsoljuk IDE módba!

Ha rendben indult a DOS operációs rendszerünk, a következőket írjuk be:

wdidle3 /R
Kiíratjuk az aktuálisan beállított időt.

wdidle /S300
Beállítjuk 300 másodpercre.
Lehet kisebb értéket is, de úgy tűnik, 30 mp alá felesleges menni, ami ezzel nem működik, mással sem fog.
Innentől 30 másodperces ugrásokban lehet megadni az értéket: 30, 60, 90, .. 270, és 300 a maximum.

wdidle /D
Elméletileg kikapcsolja a funkciót, valójában 3720 másodpercet állít be. A korábbi verziójú segédprogramok még így írták ki, az újabbak már Disabled üzenetet adnak.
A gyakorlatban mindkét esetben 3720 másodperc íródik a firmwareba.

Ezután gép kikapcsol, BIOS visszaállít, ha szükséges, pendrive eltávolít.

Vannak-e buktatók?

Igen, vannak. Egyrészről itt a firmwaret piszkáljuk, ez veszélyes, saját felelősségre!

Másrészt lehet, a megadott értékkel vagy nem működik, vagy egyéb gondok jönnek elő. Hiába írta a segédprogram DOS alatt, hogy sikerült a módosítás.

Ezért ha a művelettel megvagyunk, ellenőrizni kell!
Egyik hiba, hogy ezután pár másodpercenként magát a tányér forgását kezdi el leállítani. Figyeljünk oda, hallani. De HD Sentinelből is figyelemmel kísérhetjük a S.M.A.R.T. fülön, a Start/Stop Count sorban.

Másik, gyakoribb hiba, hogy a fejet továbbra is gyakran csapkodja. Ezt is a már említett Load/Unloud Cycle Count számlálóból olvashatjuk ki. De sok esetben hallani is.

Ezekben az esetekben állítsuk vissza 4 - vagy 8 másodpercre!

Mit tegyek hát?

Hogyha a módosítás mellett dönt valaki, ki kell kísérletezni, az adott lemez hol működik a vártaknak megfelelően. Általános, de még típusfüggő módszer sincs.
Jó esetben 60 – 300 másodpercre be lehet állítani, és a végén marad is a fej a parkolóvillán, míg nincs újabb adatforgalom.
Egyes esetekben pedig megfelelően működik a disabled parancs, ez lenne a legjobb.

Még valami?

Egy konkrét példa, egy problémásabb lemezzel.

Ha pedig sehogy nem sikerül, vagy nem szimpatikus a módszer, léteznek segédprogramok, amik az operációs rendszer betöltődése után kapcsolják ki ezt az energiagazdálkodási sémát, de ezt minden alkalommal kézzel kell beállítani.
A HD Sentinel is ki tudja kapcsolni egy újraindítás erejéig, de ezt is mindig el kell végezni, ráadásul nem is minden lemeznél működik. Azonban nem Western Digital gyártmányú lemezeknél egy efféle megoldások léteznek.

Hogyha wdidle3 hibát ír ki, és mindent a leírtaknak megfelelően csináltunk, másik alaplappal érdemes próbálkozni.

Eredeti hozzászólás:
Nekem is olyanom míg el nem adtam és lenyulták a postán :W wd7500aads

[ Módosította: mobal ]

Nem a lóerő öl, hanem a NYOMATÉK! :)

(#118) XIII Ramses válasza LeslieG Jr. (#110) üzenetére


XIII Ramses
aktív tag

Amd sb850-hez is kell, de látom a tiéd sb750-es. Attól függetlenül nem árthat.
Boot pendrive-ot kell készíteni, és rárakni az F3.EXE-t, és elindítani.
Az állományban nem okoz problémát.

(#198) PhoenixK válasza molnarpeter (#195) üzenetére


PhoenixK
őstag

Bootolható Pendrive készítése BIOS flashez - Ennél különösen figyelj a meghajtó betüjel átírásra!

Ha esetleg használsz Hiren's Boot CD-t: [link]

@Anubis_9 (#197): Nézd meg pl. HDSentinel-lel, ha a számláló irreális értéket mutat, akkor hajrá! Csak nyerhetsz...

[ Szerkesztve ]

"Önérzetem van, de hülye azért nem vagyok!"

(#304) Bikkrom


Bikkrom
senior tag

Kép:

4 hónapos vinyó.. 98nap 21 óra működéssel.. 16330... Örülök... 500GB(WD5000AADS)... Rendszer vinyó...

Egyenlőre még optikai meghajtó sincs kéznél és pendrive sem, nem is lesz a közeljövőben. Mellesleg Win7 Ultimate volt rajta mindvégig. Ennyit az "inkább Linux" dologról. Kondíciója már csak 98%...

Megcsináltam amit Flartonw írt. Sokkal kevesebbet kattog, de sajna kattog így is néha. Szóval ez a HDSentineles cucc sem végleges megoldás. Esetleg más nem bootolós megoldás?

Fura mód a WD1600AAJS is mindig így kattogott és 3 év 7 nap amit bírt. Szerintetek nem főtt a fejem mikor megnéztem a garancia lapot és 7 napja lejárt? :W Ki nem találjátok mit írt a HDSentinel? :D "Olvasófej hiba..."

Egyik nap ha elég pipa leszek a WD-re bedugom a halott 160-ast. Rendszer része formázhatatlan(linux, win7, xp sem tudta). Az adat partíciója még a "menthető" státuszban volt. 100mega volt ami nem jött le róla mentéskor. 50% a kondíciója. Nah ha ráveszem magam akkor valahogy kiolvastatom HDSentinellel az adatait, hogy mi lehetett a bibi.

De újra WD-t vettem... Mert ilyen árban csak a Samu lett volna 1 év garival, így újra WD lett 3éves garival. Egyébként gyönyörűen kihallható, amint kattan "klatty..klatty", frissítem a HDSentinelt és máris eggyel nőtt az LCC. Nem elég, hogy a vinyó életét rövidíti, még a hangja is zavar. Swif2-kel lehalkítottam az egész gépem és a vinyóval így már nem vagyok kibékülve zaj terén.

[ Szerkesztve ]

Sic vis pacem, para bellum! - Ha békét akarsz, készülj a háborúra!

(#662) Core2duo6600 válasza kukinyo (#661) üzenetére


Core2duo6600
veterán

Hogy csinálsz bootképes pendrive -ot ?
Én letöltöttem az ISO-t és cd ről bootoltam.

Gigabyte Z390 Aorus master , Core i9 9900K, Asus RTX2070, 64 GB DDR4, Dell Latitude 6430

(#1527) szaszlaci válasza TeeJay (#1525) üzenetére


szaszlaci
addikt

Hát egy próbát megér, hátha.

Nem kell írkálni, elég egy bootolható pendrive, partíció aktívra, és rá kell tenni a DOS fájlokat meg a wdidle3.exe-t.

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#1714) vmil


vmil
csendes tag

Sziasztok!
Átnyálaztam a topicot egy wd20ezrx miatt,és igazából leírták többen is a szerintem járható/tökéletes megoldásokat,ezeket összegezném röviden,hátha segít valakinek.
-gyári beállítás /S8
-a /disable (/d) tényleg nem segít(noha egy logoutos cikk azt írja,érdekes ez a tapasztalatbeli különbség),ugyanúgy parkolgat kb 3-10 msp-enként egyet növekszik a számláló,hallani is ,hogy dolgozik valamit,bár nem durván. (noha azt írja,hogy kikapcsolt állapotban van a fejparkoltatás)
-ami a legfájdalommentesebb,legkényelmesebb megoldás jelen tapasztalatom szerint: a hd sentinelben beállítások/fejlettopciók/ellenőrzés gyakorisága: 5msp-re állítani,semmi teljesítménybeli változás nem lesz,ellenben mivel hamarabb hozzányúl a vinyóhoz,mint 8msp,így nem parkol le. Ezzel a megoldással az is 1 perc alatt élhet,aki nem akar/tud bootolható pendrive-ot csinálni.
-ellenben a hd sentinel/lemez figyelés/lemezek leállásának akadályozása opció csak ront a helyzeten nálam,másodpercenként parkoltatja a fejet hangos csapkodás kíséretében,gyorsan ki is kapcsoltam. Egyébként sincs rá szükség.
-szaszlaci posztját érdemes figyelembe venni.
http://prohardver.hu/tema/re_kritikus_hiba_a_western_digital_caviar_green_m/hsz_1238-1238.html
Kipróbáltam,hogy átállítom /S60ra ajánlása szerint,a hd sentinelben az ellenőrzés gyakoriságát pedig felvettem 5 percre,hogy ne zavarjon be. És érdekes módon se parkolást nem hallok 60s után,sem a számláló nem növekszik. Kicsit érthetetlen jelenség,de megelőlegezhetjük a kollégának,hogy finom,alig hallható parkolás történik. Én fél méterről semmit nem hallok.

Viszont olvastam olyasmit is,hogy ezeknek nem tesz jót az sem,ha sosem parkolnak(bár ugye elvileg parkolhat akár most is,attól még,hogy én nem hallom,sőt.). Ha valaki hozzá tud szólni,érdeklődéssel olvasnám. :R

(#1737) Egon válasza brd (#1736) üzenetére


Egon
nagyúr

Az első háeszben levő DOS-os bootkörnyezetet.
Próbáltam másik pendrive-val is, de hibás disk üzenetet dobott a bios...:( Nem igazán értem, mi van (lehet túl új az alaplap ehhez: Win XP bootCD-ről sem indul).
Van valami ötleted, hogy mit tegyek?

Szerk: azért féltem az E-SATA-tól, mert nem natív csatlakozó (JMicron), és azt írja a wdidle3 linkjénél, hogy ilyen esetekben nem biztos a működés.

[ Szerkesztve ]

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#1739) brd válasza Egon (#1737) üzenetére


brd
nagyúr

A pendrive-ot a HP USB Disk Storage Format Tool-lal javasolt formázni, az általa készített bootolható pendrive nekem eddig még mindig működött.

JMicron: igen, de ott max. a vezérlő (lehet) a gond, nem az E-SATA mivolta.

The only real valuable thing is intuition.

(#1907) Atomantiii


Atomantiii
őstag

Már csak azt nem tudom miért nem bootol pendrive-ról a gép. Elvileg mindent úgy csináltam, ahogy kell mégse csinál semmit amikor az usb-t választom ki indításnál.

(#1969) menyoronc


menyoronc
aktív tag

Üdv!

Nekem nem akar össze jönni a dolog.
Akár dvd-ről akár pendrive-ról bootolok be meg kell adnom az új időt és nem tudok kettős pontot nyomi. Ez mitől lehet?

Üdv: Gábor

(#2061) patex1983 válasza Anthonny (#2060) üzenetére


patex1983
őstag

Töltsd le ezt a fájlt: FreeDOS
Csomagold ki.
Az install.bat filet nyisd meg notepaddal, és mind a 3 sorban írd át a E:-okat a pendrive-od betűjelére (a sajátgépben látod).
Mentsd el, majd futtasd az install.bat-ot.
Ha eltűnik a felugró ablak, másold a pendrive-ra a szükséges fájlokat a pendrive gyökerébe, majd újraindításkor válaszd a boot menüből a pendrive-odat és hajrá :K Ja és persze a többi meghajtódat húzd le.
wdidle3 /R - számláló státuszának lekérdezése
wdidle3 /S300 - 300másodpercre állítja a fejparkolás idejét. (tetszőleges idő adat adható meg, 300 a max.)
wdidle3 /D - kikapcsolja a fejparkolást.

[ Szerkesztve ]

X

(#2067) patex1983 válasza Anthonny (#2066) üzenetére


patex1983
őstag

Akkor csináljuk végig, lépésről, lépésre:
Nálam E: meghajtó a pendrive, ezért a install.bat így néz ki:

Mented.
Ezután én Total Commanderből nyomok egy hosszú jobb gombot és a menü legelső helyén lévő install.bat-ra nyomok:

Első parancssoros ablak, amit látnod kell:

Ezután nyomjunk Entert formázza, másolja a fájlokat, aztán el is tűnik az ablak, felmásolom a pen-re a wdidle3.exet és az E: meghajtóra kattintva az előző hsz-emben látott fájlokat látom.
Ezután gép kikapcs, meghjatókat lehúz, csak a WD HDD marad csatlakozva, majd indítás után nálam F8-al jön elő a boot menü, ott kiválasztom a pendrive-ot és már be is köszön a jó öreg DOS. :)
Más megoldást nem tudok sajnos DOS-os indításhoz, ezer éve ezt a módszert használom és több konfignál is működött már, mindig.

[ Szerkesztve ]

X

(#2111) winhate


winhate
őstag

A cikkben szereplo linkek mar nem aktualisak.

"egyszerű javításához az NGOHQ elkészítette az alábbi képfájlt, amit CD-re,"

Bootolhato pendrive keszitese:

Rufus

majd Wdidle3 felmasolasa a pendrive ra.

Ezutan mar tuti muxik a proggy.

http://pouet.net/prod.php?which=5633

(#2202) malgab01 válasza szaszlaci (#2201) üzenetére


malgab01
csendes tag

értem köszike:)
már csak az az egy gondom akadt h nem tudom megcsinálni h pendriveról bootoljon:D pedig már csináltam boot pendriveot bár az win7 telepítő volt
tudnál ebben segíteni? :)

(#2212) freemanone válasza szaszlaci (#2210) üzenetére


freemanone
őstag

na nemár h nem alkalmas egy flash meghajtó olvasásra! :D
szvsz kihagyjátok a rendszert. attól hogy bootolhatóra formázol egy pendriveot még nem fog neked bootolni, a 3 file meg csak a widdle futtatásához kell, ami mellé nem ártana egy DOS boot környezet...
itt egy komplett leírás, ha ez megvan utánna mehet a pendrivera a widdle cucca is és bootolnia kell: [link]

[ Szerkesztve ]

(#2218) freemanone válasza szaszlaci (#2213) üzenetére


freemanone
őstag

Hogy ne lett volna, még előtte lévő korszakom is volt. :)
Kicsit tovább kellett volna visszalvasnom, mert azt már nem néztem, hogy mi volt az a "3 file". :B
Viszont nem bootolható pendrive-al még életemben nem találkoztam és eléggé abszurdnak is hangzik, de legyen igazad. :R
A lényeg, hogy a linkelt leírás alapján összejött egy használható boot lemez a kollegának.

(#2283) biga-csiga


biga-csiga
csendes tag

Sziasztok!

Nekem is WDC WD10EARX-32N0YB0 (1000 GB, SATA-III) -merevlemezem van az aida szerint.
Megpróbáltam megcsinálni ezt a parkolás állítást de ott elakadok hogy bootolható pendrive-ot készítsek.
Letöltöttem a javasolt programokat kezdetben megformáztam a pendrive-ot ezzel: -HPUSBDisk.exe
Majd kicsomagoltam rá a wdidle3_1_05.zip -et és csak az látható rajta. Ezek után a gépeet kikapcsolom és csak a WD caviar green meghajtót hagyom bekötve és persze a pendrive-ot.
Majd ezek után IDE módba állítom az alaplapi sata vezérlőt és amikor bootolok pendrive ról következő újraindításnál nem tölti be a boot-ot a pendrive-ról. Valamit elronthatok de mit?
Tud valaki segíten?

[ Szerkesztve ]

(#2284) biga-csiga


biga-csiga
csendes tag

Közben sikerült megcsinálnom patex1983 (#2067) hozzászólása alapján.
Ilyen leírás kellene mindig, mert így nincs félreértés. A legelső írás elég félrevezető mert sehol sem volt bootolható pendrive készítésről szó, csak meg lett említve de azzal semmire sem mentem.
Így köszönöm szépen patex1983 részletes leírását!
Érdekes megjegyeznem, hogy nekem is a 4. pendrive-al sikeült :D
Úgy tűnik hogy nem mindegyik pendrive -on kompatibilis a boot lehetőség.
A normális nagy méretű pendrive-al biztosan működik.
Nekem egy ilyennel jött össze a dolog:
http://www.usbmemorysticks.net/wp-content/gallery/kingston-flash-drives/kingston-datatraveler-flash-drive.jpg

Mellesleg még 1 fontos dolog aki előtte áll a merevlemeze állításán hogy amikor a DOS -nál tart már a dolog és az időzítést adná meg, ott is wdidle3 -at írjon ne csak wdidle-t mert arra nem fog működni.
Tehát a helyes parancs "wdidle3 /D" vagy "wdidle3 /S300" és stb.

köszönöm még 1x :)

[ Szerkesztve ]

(#2285) szaszlaci válasza biga-csiga (#2284) üzenetére


szaszlaci
addikt

Számomra nem világos, miért állítod, hogy az első hozzászólás félrevezető és nincs benne szó bootolható pendriveról. Idézet belőle:
Készítünk egy bootolható DVD-t vagy pendriveot. Utóbbit megtehetjük akár a HP USB Disk Storage Format Tool nevű programmal is.
Ez is azt bizonyítja, hogy ahány ember, annyi értelmezése lesz egy állításnak. Régebben leírtam részletesen a menetét, Windows-eszközökkel, akkor azt kérték többen, hogy inkább a HP csodaprogramját ajánljam.

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#2286) dezz válasza szaszlaci (#2285) üzenetére


dezz
nagyúr

Az a baja, hogy nem írtad le lépésről-lépésre, hogy kell bootolhatóvá tenni a pendrive-ot (és hogy kell róla bootolni). :)
Esetleg be lehetne linkelni az elsőbe a 2067-est.

És a két utolsó "wdidle /"-nél beírni a 3-ast, mert úgy látszik, van, akinek ez is problémát okoz.

(És én még boldosítanám a gép kikapcsolását is a művelet után.)

(#2290) biga-csiga


biga-csiga
csendes tag

Elnézést kérek, senkit sem akartam megbántani a hozzászólásommal, lehettem volna tapintatosabb is.
Nagyra értékelem a munkátokat, e nélkül nem is tudtam volna megcsinálni.
Annyi tudásom még nem volt, hogy patex segítsége nélkül megcsináljam, így ezt a boot-os pendrive részét hiányoltam a dolognak mert ennyire még nem értek ehhez.

"/D" -vel sikerült teljesen kikapcsolnom a parkolást így csak bekapcsolásnál növekszik a számláló és már a parkolás hangját sem hallom.
köszönöm még 1x :)

(#2292) Johnyy


Johnyy
tag

Sziasztok!

WDC WD3200BEVT 2,5" HDD, erről fut a rendszer. Windows 7 prof. 32 bit.
Egy Kingston DataTraveler G2 8GB USB2.0 pendrive -al próbálkoztam.

WDC WD3200BEVT HDD:
Működési idő: 15 nap 21 óra
Összes indulás/leállás száma: 199
Load/Unload Cycle Count: 16643

Az első hozzászólás tényleg elég hiányos.
Tegnap próbáltam megcsinálni az alapján, de kellett egy kis idő, guglizás, meg jó pár újraindítás mire sikerült.

Próbáltam a (#2067) patex1983 [link] hozzászólása alapján is, de sajnos az se lett jó. Szerintem azért, mert valamiért nem tette aktívvá a pendrive -ot, így nem lehetett róla bootolni.
Próbáltam a lemezkezelőben aktívvá tenni, de nem lehetett, ki volt szürkítve az az opció.

Végül találtam egy egész jó leírást, ezt: [link], ami alapján sikerül megcsinálni, így:
HP USB Disk Storage Format Tool 2.2.3 -t futattam rendszergazda módban, ennek kijelöltem a cikk honlapjáról letöltött win98boot könyvárat. Majd felmásoltam a többi dolgot is a pendrive -ra, amit a HP USB Disk Storage Format Tool nem másolt fel a win98boot könyvtárból (De valószínű enélkül is működne a dolog.) Majd a wdidle3.exe -t.
Majd újraindítottam a gépet, beléptem a BIOS -ba, és átállítottam a SATA vezérlőt IDE -re, a boot sorrendet, hogy az USB boot legyen az első.
Ekkor megjelent 4 választási lehetőség (na itt is voltak problémák):
Végül ezzel sikerült indítani: 1. Adaptec UW (SCSI) CD or DVD -t választottam.

Ezután jöhetett a wdidle3 /R parancs, ami kiírta, hogy 8 másodpercre volt állítva a parkolás.
Kiadtam a wdidle3 /S300 parancsot, ami kiírta, hogy 5 percre állította a parkolást.

Amióta át lett állítva azóta csak akkor parkol, amikor kikapcsolom a gépet.
Ez normális dolog?
Szerintetek mi lenne a jó beállítás ennél a HDD -nél?

(Elnézést, hogy hosszú lett, de úgy gondoltam jó ha leírom a tapasztalataimat.)

(#2293) szaszlaci válasza Johnyy (#2292) üzenetére


szaszlaci
addikt

"Az első hozzászólás tényleg elég hiányos."
Abban az esetben, hogyha volnál oly szíves és kifejtenéd, szerinted mi hiányzik belőle, nagyobb esély lenne rá, hogy jóvá tudom tenni hanyagságomat.

"nem tette aktívvá a pendrive -ot"
Ó, ezen nem is csodálkozom, mert azt elég nehéz "aktívvá" tenni, mivel a boot sector helyét a partíció alakítja ki, így megtenni is csak azzal lehet.

"Amióta át lett állítva azóta csak akkor parkol, amikor kikapcsolom a gépet.
Ez normális dolog?"

Valószínűsíthető, hogy a rendszer hozzányúl az időtartam lejárta előtt; miért is parkolna ez esetben.
Ellenben úgy gondolom, közel nem kellő alapossággal olvastad el azt a szegény első hozzászólást, különben nem tetted volna fel a kérdéseidet.

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#2294) Johnyy válasza szaszlaci (#2293) üzenetére


Johnyy
tag

Az első hozzászólásból nekem is az hiányzott, amit dezz is leírt a (#2286) -os hsz-ben: [link] "Az a baja, hogy nem írtad le lépésről-lépésre, hogy kell bootolhatóvá tenni a pendrive-ot (és hogy kell róla bootolni)."

Aktívvá tevést pedig azért úgy néztem, mert te írtad az (#1532) -es hsz -ben: [link].

"Valószínűsíthető, hogy a rendszer hozzányúl az időtartam lejárta előtt; miért is parkolna ez esetben."
Ez lehetséges, de viszont az átállítás előtti napon arról a gépről néztem TV -t (TV kártya van benne.), és még úgy is tudott parkolni. Kb. 30 perc alatt, kb. 20 parkolás.
Most meg ott van a gép, nem nyúl hozzá senki, csak a képernyővédő megy, és nincs 1 db parkolás se. Órák múlva se.

[ Szerkesztve ]

(#2295) szaszlaci válasza Johnyy (#2294) üzenetére


szaszlaci
addikt

Nekem az a benyomásom, hogy a kolléga elrejtett egy leheletnyi iróniát a közlendőjében. :)
Lehetne még sok egyéb ezzel kapcsolatos dolgot leírni – a már így is hosszóra sikeredett hozzászólásba – úgymint a ház szétszerelését, a BIOS/UEFI rejtelmeit, azonban érzésem szerint ezek nem kapcsolódnak szorosan a témához, meg lehet keresni a módját, ami aztán egy vizsga jelleggel teszi próbára a felhasználót a módosítás előtt. De ha ti úgy gondoljátok, hogy szükséges, idővel bele fogom rakni ennek menetét.

Mondandóm lényege az lett volna, hogy nem a pendrivet, hanem a partíciót tesszük bootolhatóvá (aktívvá). – Mint azt a linkelt hozzászólásomban is írtam.

Csak magamat tudom ismételni, miszerint nem kellő figyelemmel olvastad az útmutatást, annyival kiegészítve, hogy a végén vagy egy link, konkrét példára. Hogyha egyáltalán nem parkol, nem jó, minden esetre én DOS felületen nézném meg a következőképpen: hat perc üresjárat után lekérdezném, majd újra várnék hat percet, így ez két plusz parkolást jelent az áramtalanításkor végbemenőkön felül.

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#2352) tknof1871


tknof1871
őstag

Üdv! Első komment írja:
Gép újraindít, pendrive csatlakoztatva, USB boot engedélyezve a BIOS-ban.

Nekem v02.61 (c) Copyright 1985-2009, American Megatrends, Inc BIOS van. Itt a Boot fülre kattintva előjön a Boot Device Priority. A 1st Boot Device-t Removable Dev.-re állítsam? Olyan opciót nem találtam, hogy USB boot.

BIOS-ban a SATA vezérlőt kapcsoljuk IDE módba!

Ezt szintén nem tudom hol kell. De a komment alatt látszik a hardverem, nem egy csúcs gép. Amikor vettem azt hiszem szó volt róla, hogy AHCI üzemmódot nem tud. Akkor most IDE módban van már a vezérlő, szóval ez már meg is van oldva?

Windows 10 Home 64 bites operációs rendszer; LG G4 6.0 Android verzió

(#2353) szaszlaci válasza tknof1871 (#2352) üzenetére


szaszlaci
addikt

"A 1st Boot Device-t Removable Dev.-re állítsam?"
Valószínű jó lesz, nagy bajt nem csinálhatsz vele. (Esetleg nézz szét, hogy van-e valami olyasmi, hogy enable pendrive boot.)

"De a komment alatt látszik a hardverem, nem egy csúcs gép."
Főleg, hogy azt a hozzászólást én írtam, ami még ahhoz képest sem egy csúcs gép :)

"AHCI üzemmódot nem tud. Akkor most IDE módban van"
IDE vagy SATA mód. Ha nem engedi kapcsolni, valószínűleg IDE módban van.
Az ACHI más dolog, ehhez nem szükséges.

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#2397) tknof1871


tknof1871
őstag

Üdv! A FreeDos is jó a HP USB Disk Storage Format Tool-helyett? És Universal Usb Installerrel csinálni bootoló pendriveot?

Windows 10 Home 64 bites operációs rendszer; LG G4 6.0 Android verzió

(#2412) tknof1871 válasza szaszlaci (#2398) üzenetére


tknof1871
őstag

Egy WD20EARX HDD-n próbáltam ki a pendrive-ról bootolós módszert és a wididle3 /D parancsot adtam (az első kommentben wididle /D van írva, de az hibás parancs), tehát a funkció kikapcsolását választottam. Amikor a wididle3 /R paranccsal megnéztem a beállított időt, akkor Idle3 Timer is disabled volt a válasz.

17 nap, 4 óra (412 óra) volt a HDD működési ideje, a kiindulás a wididle3 /D parancs kiadásánál.
Start/Stop Count: 305
Load/Unload Cycle Count: 2532
Spin up Time: 5458

A funkció kikapcsolása után 18 nap, 18 óra (450 óra) működési időnél néztem meg az értékeket.
Start/Stop Count: 313
Load/Unload Cycle Count: 2540
Spin up Time: 5375

Tehát a módosítás után 38 órát használtam a HDD-t.
Start/Stop Count változás: +8
Load/Unload Cycle Count változás: +8
Spin up Time változás: -83

A Start/Stop Count és a Load/Unload Cycle Count 1-el növekedett 4,75 óránként. A HDD vegyesen volt használva. Volt, amikor ment, de nem volt adatforgalom, volt amikor filmet néztem róla és volt amikor víruskereső futott rajta. Hallás alapján nem tapasztaltam furcsát vagy szokatlant, de ebben nincs is gyakorlatom. Minden rendben? Ez már jó, vagy még számíthatok valami gondra? A 38 óra alatt dokkolóban volt használva. A változtatás az előírt módon történt, ahogy az első kommentben van leírva, vagyis meg se próbáltam USB-ről, a házba tettem.

Még néhány másik WD HDD-n is megnézném a parkolási időt. Ha kicsi, akkor kikapcsolom. Kell valamire figyelni, vagy az első komment mindent leír, amit tudni kell?

Egy WD Caviar Green 186 nap, 17 óra működési időt ért el (4481 óra). A Caviar Green rendben van?
Start/Stop Count: 1379
Load/Unload Cycle Count: 1379
Spin up Time: 5375

Windows 10 Home 64 bites operációs rendszer; LG G4 6.0 Android verzió

(#2480) gabo9201


gabo9201
senior tag

Sziasztok! :)

Vettem egy WD15EARS vinyót. Ezen még nem volt babrálva ez a parkolóállásos dolog, a gyári 8mp-es beállítás volt rajta érvényben.
Csináltam egy boot pendriveot a leírásoknak megfelelően és a wdidle3.exe segítségével Disabledbe tettem ezt a funkciót.
Olvastam, hogy többeknek így nem működött megfelelően a dolog.
Az lenne a kérdésem, hogy a "193 Load/Unload Cycle Count" paraméteren kívül mire érdemes figyelni? Különösebb hangot nem hallok a vinyó felől, eddig minden OK-nak tűnik. Lehetséges, hogy nálam szimplán csak jól működik a Disabled opció?

Köszönöm a válaszokat! :R

Megbízhatóság: http://phmegbizhatosag.atw.hu/phtabla.php?nev=gabo9201

(#2560) Adler


Adler
aktív tag

Sziasztok!

Valaki leírná nekem lépésről lépésre, hogy hogyan készítsek boot pendrive-ot, hogy a wdidle programot tudjam futatni dos alatt?

Mert a HP nem működik ami az első hozzászólásban meg van nevezve! Win7 alatt készíteném el.

Köszönöm.

Nikon D40 kit/D90 +18-70mm AF-S IF + 70-300mm ED AF + SB-900 + MB-D80; ASUS Crosshair V Formula + AMD FX-8150 + ASUS GTX660 + Kingston DDR3 KHX1600C9D3K2/8G

(#2572) #16939776 válasza ArmanD. (#2571) üzenetére


#16939776
törölt tag

Szia!

Idézet az első HSZ-ből:

Hogyan tudom változtatni a parkolásig eltelt időt?

"Készítünk egy bootolható DVD-t vagy pendriveot. Utóbbit megtehetjük akár a HP USB Disk Storage Format Tool nevű programmal is.

Végül pedig magát a wdidle3 segédprogramot kell a pendrive gyökérkönyvtárába másolni. Csak a kitömörített wdidle3.exe fájlt.
A legújabbat érdemes használni, innét tudjuk letölteni.

Ezután csak egy olyan lemez legyen az alaplapra csatlakoztatva (USB-n nem működik), amit módosítani szeretnénk.

Gép újraindít, pendrive csatlakoztatva, USB boot engedélyezve a BIOS-ban.
BIOS-ban a SATA vezérlőt kapcsoljuk IDE módba!

Ha rendben indult a DOS operációs rendszerünk, a következőket írjuk be:

wdidle3 /R
Kiíratjuk az aktuálisan beállított időt.

wdidle /S300
Beállítjuk 300 másodpercre.
Lehet kisebb értéket is, de úgy tűnik, 30 mp alá felesleges menni, ami ezzel nem működik, mással sem fog.
Innentől 30 másodperces ugrásokban lehet megadni az értéket: 30, 60, 90, .. 270, és 300 a maximum.

wdidle /D
Elméletileg kikapcsolja a funkciót, valójában 3720 másodpercet állít be. A korábbi verziójú segédprogramok még így írták ki, az újabbak már Disabled üzenetet adnak.
A gyakorlatban mindkét esetben 3720 másodperc íródik a firmwareba.

Ezután gép kikapcsol, BIOS visszaállít, ha szükséges, pendrive eltávolít."

(#2634) Tommedli


Tommedli
csendes tag

SOS! Tisztelt hozzászólók!
Nagyon örülök, hogy rátaláltam erre a fórumra.
Sajnos én is tapasztalni vélem ezt a bizonyos Load/Unload Cycle Count dolgot az egyik lemezemnél!
Annak ellenére, hogy nem Green hanem RED sorozat! Egészen pontosan WD40EFRX 4TB.
Általában hétköznap ~3-6, hétvégén ~12-15 órát megy. Harmadlagos (Torrent) lemezként használva!
Működési hőmérséklete (több óra eltelte után) 28-32 fok között változik.
Üzemideje: ~71 nap. A negyedik havi statisztikája pedig így néz ki!
2014. 04. 04. 21.378
2014. 04. 08. 21.640
2014. 04. 12. 22.913
2014. 04. 16. 23.943
2014. 04. 20. 24.852
2014. 04. 24. 25.219
Ezért én is át szeretném állítani az értéket legalább 60 vagy 120 másodpercre.
Kikapcsolni vagy ennél magasabbra állítani semmiképpen sem akarom, a már sokszor említett túlhevülés miatt.
Ti hogy látjátok?
(4TB esetén már nagy az adatsűrűség "szerintem")

Mivel pendrive-om nincs csak DVD íróm és többszöri próbálkozás után sem sikerül létrehoznom boot-olható lemezt ezért megkérnék valakit nagy tisztelettel, hogy .iso -ba ezt a wdidle3 nevű kis programocskát tegye fel valahová, vagy küldje el nekem a szlamamotyi@windowslive.com -címre!
Nem volt olcsó, ezért nem szeretném, hogy a fölösleges parkolgatások miatt járna le idő előtt a élete!

Előre is nagyon köszönöm a segítséget!

[ Szerkesztve ]

(#2639) Tommedli


Tommedli
csendes tag

szaszlaci!
Nagyon köszönöm a segítségedet. Megpróbáltam minkét verziót, de nálam nem lehet boot-olható lemezt létrehozni. (vagy én vagyok a béna)
Mindent beállítottam AHCI vissza IDE-ra, a DVD meghajtó beállítva a Boot menüben elsőre!
Ezután fekete képernyő fogad, kiírja indítsam újra... Tehát nincs boot-rész a lemezen...
Igen valóban nincs pendrive-om, hogy miért...
A legutóbbi drasztikus fájlméret növekedés óta, (amióta egy film nem 1 hanem 25-40GB) nem látom szükségességét egy pendrive-nak.
Nálam egy ST31500341AS 1.5TB, egy WD40EFRX-68WT0N0 4TB és egy HD103SI 1TB pörög-orrba szájba!
Az adatszállítást eddig úgy oldottuk meg, hogy kiszereltem a szükségest a gépből, be a gyári csomagolásába aztán gyerünk...

Tervbe van, hogy eladom a SEAGATE-et meg a SAMSUNG-ot és veszek helyettük még egy WD40EFRX-et... De hát ezek után... hát nem tudom...
Tudtok esetleg olyan 4TB-os lemezt ajánlani amiből hiányzik ez a parkolgatás?
Plusz még kinéztem a Windowsnak, meg egy két programnak ezt:
http://firstshop.hu/termek/47668/ssd_corsair_240gb_2_5_sata3_force_series_gs_cssd_f240gbgs_bk
Így végre meglenne a rendkívül gyors oprendszer és a hatalmas háttértár.

Calogero!
Küld el nekem légyszíves a te wdidle3 -adat boot-olható iso-ba...
szlamamotyi@windowslive.com

Köszönöm szépen!

(#2650) szaszlaci válasza No.01 (#2646) üzenetére


szaszlaci
addikt

Pontosan melyik résznél akadtál el?
1. Pendrive partíció aktívvá tesz: Sajátgép >Kezelés >Lemezkezelés >jobb klikk: Partíció megjelölése aktívként.
2. Felmásolod ezeket a fájlokat: COMMAND.COM, IO.SYS, MSDOS.SYS, valamint a wdidle.exe-t.
Ezzel bootolásra alkalmas, ha a pendrive hajlandó rá, ez adott darabtól függ.

Az IDE módba rakáson nincs mit írni, BIOS-ban kéne lennie, a másik választás általában a SATA mód.

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#2664) No.01 válasza szaszlaci (#2663) üzenetére


No.01
őstag

Na most probalnam... A lemezkezeloben azt latom, h a pendrive aktiv, wdidle3.exe, command.com, IO.sys es az MSDOS.sys a pendrivon van.

Remelem ennyi kell csak...

Akkor most siman restart es BIOS-ban eloszor SATA --> IDE majd bootolas USB-rol engedelyesese es mehet a dolog vagy eloszor at kell allitanom IDE-re plusz a bootolast es aztkovetoen radugni a pendrivot?

Tudom faraszto vagyok :U de nem akarom elszurni :B

(#2786) Travelos


Travelos
őstag

szeretném megnézni wdidle3-al az új WD Red-emnél mennyire van állítva a parkoltatási idő gyárilag (WD30EFRX 68EUZNO), ugyanis a HD Sentinelben az érték nagyon össze-vissza változik, nem egyértelmű számomra, hogy mennyin lehet.

Rufussal csináltam egy bootolható FreeDos-os pendrive-ot, de a Gigabyte GA-H97-D3H rev1.0-ás lapom esetén nem akar erről bootolni a gép.
Melóhelyen egy nem UEFI-s lap van, ott simán megy.

mindenfajta beállítgatással próbálkoztam, szerintetek hol rontottam el?

H97 / i5 / 16GB DDR3 / 3TB HDD / 120GB SSD / R9 280 / 24" IPS / 550W

(#2787) szaszlaci válasza Travelos (#2786) üzenetére


szaszlaci
addikt

Szia,
hogy épp mire van beállítva, és épp miként viselkedik, az sajnos az adott darabtól (nem típustól) függ, meg kell nézni.
Hogy érted, hogy össze-vissza ugrál a számláló? Nem "csak" növekszik? Összes üzemidő, bekapcsolások - és parkolások száma?

Ha máshol megy a pen, akkor azzal feltehetően nincs gond.
Gondolom a Giga alaplapodban bekapcsoltad, hogy USB-ről bootoljon. Illetve ha van valami pendrive felismerés akármi, akkor azt is.

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#2846) szaszlaci válasza adrian87 (#2845) üzenetére


szaszlaci
addikt

Szevasz!

Szívesebben segítünk, ha köszönsz és kéred a segítséget, nem csak úgy beböffented, mire van szükséged.
Az első hsz.-ben van róla szó, ha jól emlékszem. Egy sima bootolható CD vagy pendrivera lesz szükséged, amire ráteszed a wdidle3.exe-t, és futtatod. Egyébként ezen kívül is érdemes elolvasni az említett hsz-t, biztos találsz még benne hasznos információt.

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#2893) arnold8705


arnold8705
csendes tag

Sziasztok! Kellene egy kis segítség.
Egy WD green HDD fej parkoltatási időt akartam állítani. De elakadtam a boot Pendrive készítésénél. Formáztam egy pendrivot és rámásoltam a fájlokat amiket írtak(io.sys;msdos.sys; command.com; wdidle3)
Elindítottam USB-ről a gépet, de mindig azt írja ki hogy "Rebbot and select proper boot device....."
Mit rontottam el.......... ? :( :(

(#2894) kentucky válasza arnold8705 (#2893) üzenetére


kentucky
őstag

BIOS-ban engedélyezd a külső eszközről való bootolást (ha van ilyen opció), aztán engedélyezd a multi-boot menüt (ha van) restart és általában F12-vel lépsz be ebbe a menübe, de a post screen-en írni is szokta. Ha nincs multi boot menü opció akkor a boot eszközök sorrendjénél 1. helyre teszed a pendriveot biosban, de az is előfordulhat, hogy enterrel kell rámenned az első tárolóra, és ott a merevlemez helyett kiválasztod a pendriveot.

(#2897) brd válasza arnold8705 (#2893) üzenetére


brd
nagyúr

Az nem olyan egyszerű, hogy rámásolod. Speciális helyre kell, ill. azt a helyet be kell jegyeztetni a bootsectorba, ill. ahogy már írták, aktív kell legyen. De hogy ne eresszem bő lére, úgysem érdekel, :D helyette egyszerűen ezzel formázd meg a pendrive-ot, és kattintsd be, hogy DOS legyen rajta, és add meg az io.sys stb. file-ok helyét, majd asszem' még a command.com-ot még neked kell rámásolni kézzel, de ez nem biztos, régen csináltam már ilyet.

[ Szerkesztve ]

The only real valuable thing is intuition.

(#2900) arnold8705 válasza brd (#2897) üzenetére


arnold8705
csendes tag

Sziasztok!
Aktiváltam a pendrive-ot. Meg akartam formázni a javasolt programmal. És a képen látható hiba jött elő. Fordított sorendben ugyan az a helyzet. Boot cd-t egyszerűbb készíteni?

(#2982) klaca1978 válasza Pazolini (#2979) üzenetére


klaca1978
tag

Jól olvastam, kell csinálni egy boot pendrive-ot és arra kell másolni a progit a gyökérbe, majd ha elindult a win7 telepítő , parancssor majd a progi paraméterei pl. /s300? Vagy hogy is van ez? Ennél egyszerűbb módja gondolom nincs?.

(#2994) klaca1978


klaca1978
tag

" Az nem olyan egyszerű, hogy rámásolod. Speciális helyre kell, ill. azt a helyet be kell jegyeztetni a bootsectorba, ill. ahogy már írták, aktív kell legyen. De hogy ne eresszem bő lére, úgysem érdekel, :D helyette egyszerűen ezzel formázd meg a pendrive-ot, és kattintsd be, hogy DOS legyen rajta, és add meg az io.sys stb. file-ok helyét, majd asszem' még a command.com-ot még neked kell rámásolni kézzel, de ez nem biztos, régen csináltam már ilyet."
Ez alapján próbálkoztam, megadtam a fileok helyét egy könyvtárban ( command.com, io.sys, msdos,sys, és wdidle3) Elkezdi formázni majd hibát ír és ennyi. Nem akar sikerülni ez sem :(

(#3134) dewil666


dewil666
őstag

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni. Csináltam egy bootolható pendrivét HPUSBDisk progival. Erre felmásolom a wdidle3 iso tartalmát totalcommanderrel. Újraindítom a gépet, biost átállítom hogy pendrivéről bootoljon de tovább lép és betölt a Win.
Ugyan ezt csinálja ha wdidle3 exe van csak a pendriven.
Le tudná írni valaki lépésről lépésre hogy hogyan csináljam?!
Köszönöm a segítséget!

KLÍMA szerelés, telepítés, karbantartás! dewil666 felhasználónak 270, 940 (régi) pozitív és 0 negativ értékelése van a fórumon! Motoros üdvözlettel ! ! ! Ne vezess olyan gyorsan hogy az őrangyalod lemaradjon!

(#3136) dewil666 válasza ViSAS (#3135) üzenetére


dewil666
őstag

Az a program jó boot pendrive készítéshez amit írtam?
Nem tudom benne kiválasztani az adott fáljt.

KLÍMA szerelés, telepítés, karbantartás! dewil666 felhasználónak 270, 940 (régi) pozitív és 0 negativ értékelése van a fórumon! Motoros üdvözlettel ! ! ! Ne vezess olyan gyorsan hogy az őrangyalod lemaradjon!

(#3137) ViSAS válasza dewil666 (#3136) üzenetére


ViSAS
senior tag

Rufus-t ajánlom bootolható pendrive készítéséhez.

(#3156) _Sevi_


_Sevi_
tag

Sziasztok,

Nemrégiben vettem egy WD Red 2 TB vinyót. ( WDC WD20EFRX-68EUZN0 )
Szeretném én is kikapcsolni a parkolópályás üzemmódot.
Próbálkoztam a leírtak alapján megcsinálni, utánaolvastam de nem akar összejönni.
Van már különböző típusú wdidle fájlom exe, iso is de hiába csinálok egy boot pendrive-ot nem megy!
Ha az iso filéből csinálnók boot pendrivot:
-FDBOOT.IMG
-BOOT.CAT
fájlok vannak a pendrivon.
Amikor újra indítom a gépet akkor csak az a meghajtó van bekötve amit beállítani szeretnék (nem ezen van a rendszer), BIOS -ban beállítom ,hogy a pendrivról menjen a boot és IDE módba kapcsolok.
Ennek ellenére nem működik.
Valaki tudna ebben segíteni?
Köszi előre is!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.