Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#101) AAAgold válasza tecsu (#98) üzenetére


AAAgold
senior tag

Ha a kereslet extrém módon megnő, nincs szükség kartellre... Miért kellene olcsónak lennie, ha egyszer jóval többet vásárolnak meg, mint amennyi jelen pillanatban van?

Az elektronikai alkatrészek piaca teljesen felrobbant, 2x, 3x árak vannak mindenhol, mindenki gyártani akar mindent. Kész csoda, hogy a ram esetében még nem licit alapú az értékesítés. Bár lehet, a nagyobb gyártók és kereskedők már csak így tudnak vásárolni most is...

"Miért imádják az aranyat? Nem lehet megenni..."

(#102) DarkChild válasza Plexicushio (#4) üzenetére


DarkChild
senior tag

16 GB-os HyperX DDR4-es notebook modult néztem nemrég: tavaly nyáron 19000 Ft-ba került, most ugyanaz 60, ismétlem 60 ezer Ft...
Hát az apjukf*szát a RAM gyártóknak, szerintem is :(((

(#103) ,


,
addikt

Csak nehogy ez megvalósuljon: Link
(18ezer Ft-ról FÉLMILLIÓ Ft-ra!!!)

(#104) #65675776 válasza AAAgold (#101) üzenetére


#65675776
törölt tag

Nem nőtt meg extrém módon (sőt, szinte alig-alig). Ráadásul pár éve pont azért fogták vissza a termelést a gyártók, mert túl alacsonynak tartották az árakat. Most viszont eszükben sincs újra felfuttatni a sorokat. Mesterségesen generált a hiány, nincs köze a fogyasztáshoz.

(#105) Joci10 válasza DarkChild (#102) üzenetére


Joci10
őstag

Egy kérdés: a VGA-k magas ára miatt a gyártók a hibásak, vagy a bányászok, akik 'lerabolták' a boltokat, és miattuk felment az ár? Ugye, hogy nem a gyártók? :)
Akkor pedig a memóriák piacán miért a gyártókat szidja mindenki? Miért nem azokat, akik miatt ilyen mennyiségű memória-áremelkedés van? Mert akkor mindenki magára ismerhetne? (Hiszen kell az új teló több RAM-mal (akár pár havonta), az új noti vagy asztali gép, amibe kell a nagyobb méretű memória, meg az új és egyre nagyobb méretű SSD, .....)

Ismét kiemelem végén: nem védem a gyártókat (pláne, ha tényleg kartelleztek), csak valahogy visszás az, ahogy sokan kezelik ezt a helyzetet (pláne a VGA-s esethez képest, ahol senki nem kiállt kartellt, sőt!). Ha bűnösök, akkor ítéljék el őket; viszont ha nem bűnösök, akkor meg el kellene gondolkodni azon, hogy nem mi ástunk-e magunknak vermet. Mert ennek is bőven megvan a maga esélye.

(#106) AAAgold válasza #65675776 (#104) üzenetére


AAAgold
senior tag

igen, véletlenül se viszik tonnaszámra a kínai telefongyárak a ramot...

1-2 év alatt a telefonoknál is divatba jött a többgiga ram, és a telefonok száma is nő

és ez csak a telefonok - mindenki ramot akar

más elektronikai alkatrészek piacán ugyanez a folyamat van, az árak a többszörösükre nőttek, a gyárak nem tudják tartani a lépést az extrém igénynövekedéssel

"Miért imádják az aranyat? Nem lehet megenni..."

(#107) DarkChild válasza Joci10 (#105) üzenetére


DarkChild
senior tag

Én speciel kb. 2 évente frissítek hardvert, szóval biztosan nem én hajtottam fel a keresletet :U

(#108) Joci10 válasza #65675776 (#104) üzenetére


Joci10
őstag

Az eladások és a kereslet között hatalmas a különbség. Amíg az eladásokról vannak adatok, a keresletről nincsenek (legalábbis számunkra, mert a gyártók tudják, hogy mennyi megrendelést kapnak; és ezt mennyiért tudják eladni). Csak irányvonalak. Például: a telefonoknál dupla/tripla memóriamennyiséget használnak az olcsó memóriák óta; ráadásul egyre több telefont gyártanak. Gépekben az SSD egyre inkább kezd felfutni, és mára lassan már minden gépbe vesznek; és már egyre nagyobbat. RAM-oknál hasonló a helyzet; és a VGA-kártyák UHD-s képességeihez is a minél több memória a szükséges (ráadásul a VGA-k piaca is egy fekete lyukhoz hasonlít, ami bármennyi kártyát fel tudna szívni). És biztosan nem csak ennyi az annyi.
Vagyis AAAgold-nak igazat adok, hogy most úgy tűnik, van kereslet, és ez nagyon magas - hogy a gyártók nem akarnak eszetlenül új gyárakat építeni, az meg érthető. 1-1 új gyárat említettek, meg növelték a kapacitásokat, aztán figyelik a további hatásokat, a rendeléseket, és ezek alapján döntenek a jövőről.

(#109) #65675776 válasza AAAgold (#106) üzenetére


#65675776
törölt tag

Lehet, hogy a telefoonok száma nőtt, de ezzel párhuzamosan viszont a PC eladások jelentősen csökkentek. Egy eladott PC 16 felszabadult DRAM chipet jelent, az meg 16 telefonra elég. Az utóbbi 2-3 évben összesen évi szinten ~8-10 millióval kevesebb PC kerül eladásra. És ezek csak a brand asztali PC-k. Nincsenek benne a szintén kisebb mennyiségben eladott notebookok és DIY PC-k. [link] A 2014-es ~134M PC helyett idén már csak ~100M-t adtak el. Notik esetén 174,4M és 152,2M a két szám. Szóval 2014-ben 308M PC kelt el, mág idén ~252M. Testvérek között is 56M-val kevesebb. Ha átlag 10 chippel számolok (valójában inkább 12-13-mal kellene), akkor ez 560M felszabadult DRAM chip. Ezidő alatt ~250M-val nőtt meg az eladott okostelefonok száma.

A memóriagyártók pedig akkor küzdöttek túltermeléssel, amikor a PC piac kb a csúcson volt (és mentek tönkre egymás után a kisebb gyártók, mert nem tudták kiteremlni a működési költségeiket). Szóval a kapacitás simán megvan arra, hogy ellássák a mai igényeket. A becsődölt gyártók nagyrészt felvásárlásra kerültek, gyártósorok nem vesztek el emiatt. Nem kellene egyetlen új gyárat sem építeni, csak a sorok kihasználtságát nem kellene szándékosan alacsonyan tartani.

SSD-ken nem DRAM van. És az SSD-k ára nem emelkedik olyan eszetlen mértékben, mint a DRAM-oké.

[ Szerkesztve ]

(#110) AAAgold válasza #65675776 (#109) üzenetére


AAAgold
senior tag

az általad hivatkozott hír azt elemzi, hogy a pc eladások csökkenése mögött pld. a ram áremelkedés áll - így nem igazán lehet felszabadult kapacitásokkal számolni

a pc-k darabszáma fontos mérőszám, azonban mennyi ram kerül a gépekbe? több vagy kevesebb mint korábban? a kevesebb eladott pc-hez több ram kell, vagy kevesebb?

"Miért imádják az aranyat? Nem lehet megenni..."

(#111) #65675776 válasza AAAgold (#110) üzenetére


#65675776
törölt tag

"a kevesebb eladott pc-hez több ram kell, vagy kevesebb?"

Kevesebb. És az utóbbi években így felszabadult mennyiség bőséggel fedezi az okostelefonok igényét. A keresetnövekedés eszközök számában igaz, de DRAM chipek számában nem. Ha korábban nagyságrendekkel több DIMM-re jutott chip, és még túltermelés is volt, akkor finoman fogalmazva is nehezen hihető, hogy most kevesebbre nem jut.

Továbbra is: a kapacitás megvan, mert nem lett leépítve. Csak nincs használatban, pont az árak magasan tartása céljából.

(#112) nullpoint


nullpoint
senior tag

2éve raktam össze a mostani gépemet a 4x4gb ddr4 volt 34610 forint (itt a számla előttem). Ma a 2x4-es kit kerül 32-be. Szánalmas. Csak imádkozni tud az ember hogy ne kelljen újat venni... Mert nem elég a rohadék gazdagnak 100 méteres jacht, neeem, 150 méteres kell, és 3db minimum hogy ne legyen magányos a szerencsétlen hajó, ezért emeljük a picsába az árakat. Ehh....

kdvsdmnkrvndttrlgsdnhzzszlsmt

(#113) Raymond válasza nullpoint (#112) üzenetére


Raymond
félisten

Az meg nem is annyira kirivo. Neztem hogy a legolcsobb 16GB DDR4 kit 160-170 EUR, a komolyabb 3200-asok pedig 190-200 vagy folotte. En a 32GB-ot 112 EUR-ert vettem, tehat 8GB volt 28eur ea nem 80-90eur mint most.

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#114) Shing válasza Raymond (#113) üzenetére


Shing
őstag

Árukereső diagramjain látni a legjobban a helyzetet...

DDR4 startkor voltak hasonló árak, de még akkor is olcsóbbak voltak picivel.

(#115) Kronos3000 válasza Shing (#114) üzenetére


Kronos3000
senior tag

Kár ilyeneket mutogatni,kiakadt a vérnyomásmérőm. :W

Wasabi...

(#116) Wuzy válasza Kronos3000 (#115) üzenetére


Wuzy
tag

Ideje volt, hogy valaki lépjen ez ügyben.

RTFM

(#117) proci985 válasza #65675776 (#109) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

nem emelkedik, de ott is stagnalas van, 512esek evek ota 150 eur korul mozognak. elotte azert boven estek az arak.

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#119) tothjozsi96


tothjozsi96
addikt

VGA részlegen is történhetne valami....
Lassan már egy GTX 1060 is 120-tól fog indulni...

(#120) AAAgold válasza #65675776 (#111) üzenetére


AAAgold
senior tag

arra próbáltam célozni, hogy az eladott pc mennyiség ugyan lehet kevesebb, de egy darab pc-ben több vagy kevesebb ram van, mint a korábbi években?

"Miért imádják az aranyat? Nem lehet megenni..."

(#121) Seirei válasza , (#103) üzenetére


Seirei
tag

:Y

(#122) nullpoint válasza Wuzy (#116) üzenetére


nullpoint
senior tag

Márhogy a vérnyomásmérője? :D

kdvsdmnkrvndttrlgsdnhzzszlsmt

(#123) Tidus válasza normen82 (#51) üzenetére


Tidus
addikt

Mert nem a Kínaiak gyártják.
Hanem Kínában gyártatnak.

(#124) gabro0


gabro0
őstag

Te jó ég, én anno 2012 őszén 12k-t fizettem 2*4GB 1600-as RAM-ért :Y

Persze akkor lebeszéltek a rokonok a 16GB-ról, minek nekem annyi. Természetesen kevés lett és azóta szívok emiatt, mert a mai napig ezeket a modulokat használom. A folyamatosan növekvő árak miatt nem bővítettem, lassan gépcsere esedékes inkább.

[ Szerkesztve ]

(#125) Soulles válasza Ciccuka (#78) üzenetére


Soulles
tag

Ezért megérte belökni egy hozzászólást. Pont annyit ér, vagy még kevesebbet mint most az enyém. :U
No offense! :R

(#126) BladePocok válasza AAAgold (#42) üzenetére


BladePocok
tag

Ez nem megoldás hogy mindenki be van sz*rva és nem mernek lépni.

(#127) janeszgol válasza #65675776 (#111) üzenetére


janeszgol
félisten

És a VGA-kon lévő memória? Pl a GDDR3 is DDR2-n alapult (ugyan az volt) és a GDDR4-5 meg DDR3-on. A VGA-kon meg egyre több a ram és abból is vesznek. Amit linkeltél, az pedig a készre szerelt gépek. Igen azok száma csökkent (bár most stagnál, ha minden igaz), viszont az alkatrészeket ugyan úgy veszik.

2024: nem lesz kegyelem a HMD-féle hulladékgyáraknak.

(#128) Mackósajt válasza janeszgol (#127) üzenetére


Mackósajt
senior tag

"Amit linkeltél, az pedig a készre szerelt gépek. Igen azok száma csökkent (bár most stagnál, ha minden igaz), viszont az alkatrészeket ugyan úgy veszik."

Friss hír írja itt a Prohardveren, hogy a saját összerakáshoz eladott alaplapok piaca még nagyobbat zuhant mint a brand gépeké.

(#129) janeszgol válasza Mackósajt (#128) üzenetére


janeszgol
félisten

Igaz, ezt pontosíthattam volna. Viszont szerintem ezért csinálja azt az Intel, amit.

2024: nem lesz kegyelem a HMD-féle hulladékgyáraknak.

(#130) AAAgold válasza BladePocok (#126) üzenetére


AAAgold
senior tag

a gyártók az óriási kapacitásbővítéstől vannak beszarva, a versenytől nem...

ha te eladsz mindent a te általad kitalált áron, akkor miről szólhat a verseny? árcsökkentésről már nem, mert nem tudsz többet eladni - ilyen körülmények között kb. abban "versenyezhetnek", hogy ki mennyire emeli az árait

"Miért imádják az aranyat? Nem lehet megenni..."

(#131) Nwis86


Nwis86
aktív tag

Én 1 éve olvastam több helyen is hogy Kínába állami támogatással épül 1 új nagy memóriagyár, de azóta se volt erről sehol semmi infó, valaki esetleg tud erről valami?

30 milliárd dollárból épül a kínai nagy memóriagyár

(#132) Dr. Akula


Dr. Akula
nagyúr

Helyes, kúrják csam meg az árdrágítókat pár 100 milliárd dollárra! Meg a bitcoinosokat is, akiktől nem lehet vga-t kapni normális áron!

(#133) AAAgold válasza Nwis86 (#131) üzenetére


AAAgold
senior tag

A linkelt cikkben az szerepel, hogy akár már 2018-ban is beindulhat az első üzem...

Google [ennyit] tudott segíteni a témában - két hetes a cikk, annyi derül ki ebből is, hogy 2018-ban talán már lesz valami, de konkrétum semmi.

Bár, már 2015-ben is akartak valamit csinálni, azóta pörögnek a témán... Lassú folyamat ez, tavaszra ne várjon senki olcsó ramokat (hacsak nem kezdenek el a telógyártók bedőlni...)

[ Szerkesztve ]

"Miért imádják az aranyat? Nem lehet megenni..."

(#134) Indiant válasza AAAgold (#133) üzenetére


Indiant
addikt

Semmi összefüggés nincs. A telefonok, pendrive-ok, ssd-k nem drágultak, csak a memóriák. Úgyhogy a többi csak belemagyarázás.

[ Szerkesztve ]

(#135) mepet válasza Dr. Akula (#132) üzenetére


mepet
addikt

Szerintem a gamereket kéne megbüntetni, a drága videokarijaikat értelmes munka helyett szórakozásra pazarolják... ;]

[ Szerkesztve ]

(#136) Dr. Akula válasza mepet (#135) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

Kétlem hogy sok gémer venne Quadrot vagy FireGLt játékra. :)

(#137) mepet válasza Dr. Akula (#136) üzenetére


mepet
addikt

Én is kétlem sajnos, pedig azokat nem is sajnálnám tőlük :B

(#138) Joci10 válasza Indiant (#134) üzenetére


Joci10
őstag

A telefonok nem csak memóriából állnak, tudnak máshol csökkenteni, ha akarnak (már az olcsó szegmensben, mert feljebbi kategóriáknál úgysem veszed észre). A pendrive és SSD fronton pedig bár nem drágulnak a dolgok, de az árcsökkenésük megállt ('olcsóbb' memórialapkákat használva nem lett olcsóbb a termék, sőt, néhol azért minimális emelkedés csak van). Vagyis az, hogy valami 'drágul', azt nem csak úgy veheted észre, hogy magasabb az ár rajuk, hanem úgy is, hogy ugyanannyi pénzért kevesebbet kapsz (mint a kis joghurtos/tejfölös dobozoknál, ahol régen még 2dl volt a töltött tartalom, de mára inkább már csak 1,5dl; a kakaós dobozokon, ahol a 0,5l helyett már csak 0,45l vagy 0,4l van; az olajos flakonokon, ahol 1l helyett már csak 0,9l van; ...)

(#139) Indiant válasza Joci10 (#138) üzenetére


Indiant
addikt

Persze, persze. De azért ez nem magyarázza pl.:a 16GB ddr4 48000-ről 76000-re emelkedését.
Közel 1,6x-os drágulás. Ennyivel nem adnak kevesebbet másból és a telefonban sem tudnak ennyi árrést "eldugni"...

[ Szerkesztve ]

(#140) tecsu válasza Indiant (#139) üzenetére


tecsu
addikt

Nos, ennek fog utánanézni Kína. :C

https://www.youtube.com/watch?v=F7uwRuF6pYw

(#141) Joci10 válasza Indiant (#139) üzenetére


Joci10
őstag

Még különbség lehet a piac is: pl.: a telefongyártóknál nagy a harc, rengeteg az új gyártó, így kisebb haszonréssel képesek dolgozni (vagyis nincs akkora kereslet a végtermék iránt, mint amennyi a kínálat); a memóriagyártóknál viszont pont ellenkezője tapasztalható (jóval nagyobb a kereslet a végtermékek iránt, mint a kínálat). Vagyis itt nem csak a memórialapka gyártó tud a keresletből nagyobb hasznot elkönyvelni, hanem a memória gyártója is (gyakorlatilag minden gyártó), hiszen így is megveszik. De még biztosan van pár hasonlóan elképzelhető különbség is.
Egyébként feljebb valaki linkelt egy több, mint 10*-es árnövekedésről is (félmilla körüli jelenlegi ár egy korábban pár 10ezer körüli memóriánál). Vagyis a határ a csillagos ég jelenleg.
Persze --ismét megjegyzem-- lehet, hogy van kartell köztük; de simán elképzelhető (a piaci helyzet miatt), hogy e nélkül is lehetnek ilyen magas árak (pláne, hogy most minden 'életben lévő' cégnek az a jó, ha a korábbi években elkönyvelt veszteségeit, felvett hiteleit próbálhatja rendezni - és ehhez elég csak egymásra kacsintaniuk, nem kell hozzá semmilyen megállapodás (a kacsintáson kívül :), de az meg nem bizonyítható :) )).

(#142) AAAgold válasza Indiant (#139) üzenetére


AAAgold
senior tag

kevesebb ram van, ennyiért is elviszik... ennyi

kereslet-kínálat

"Miért imádják az aranyat? Nem lehet megenni..."

(#143) Indiant válasza AAAgold (#142) üzenetére


Indiant
addikt

..ott a pont (birkák az emberek)

(#144) , válasza Indiant (#143) üzenetére


,
addikt

Attól hogy valakinek szüksége van valamire, és megadja az árát, miért lenne birka?

(#145) Indiant válasza , (#144) üzenetére


Indiant
addikt

Ha megadja az árát, akkor nem az, de itt az ár 3-4szereséről beszélgetünk.

(#146) , válasza Indiant (#145) üzenetére


,
addikt

Na de jelenleg ennyi az ára. És lesz ez még sokkal több is. Akinek szüksége van rá, ő kifizeti úgyis. Akinek meg nincs rá szüksége, ő meg nem. Nem létszükséglet szerintem senki számára a RAM, így úgyis csak azok veszik meg a magasabb ár ellenére is, akiknek valóban szükségük is van rá. Amíg a kereslet nagyobb, mint a kínálat, addig borítékolható a folyamatos áremelkedés is.
De egyébként van arra bármi reális esély, hogy a közeljövőben visszaállnak a RAM-ok árai a régi szintre? Szerintem 1-2 éven belül ez kizárt, de ne legyen igazam.

(#147) Kronos3000 válasza , (#146) üzenetére


Kronos3000
senior tag

Aki eddig kibírta a jelenlegi cuccával,az meg kibír még egy-két évet ha csak a ram ár tartja vissza a váltástól.

Wasabi...

(#148) AAAgold válasza , (#146) üzenetére


AAAgold
senior tag

ha év elején kipukkadna az a gyártói lufi, ami felszívja ezt a ram mennyiséget, akkor van esély rá, hogy már idén mérséklődjenek az árak

de ott van az elején egy nem gyenge HA

"Miért imádják az aranyat? Nem lehet megenni..."

(#150) janeszgol válasza AAAgold (#148) üzenetére


janeszgol
félisten

Nincs Ram-lufi. Előrelátólag nem lesz olyan új technológia, ami leváltaná a jelenleg használt dramot.

2024: nem lesz kegyelem a HMD-féle hulladékgyáraknak.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.