Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Fred23


Fred23
nagyúr

Kizárólag a legdrágábbakat veheti az ember, ha tutira akar menni.

(#2) Bici


Bici
félisten

He egy gép egy kábeltől tönkre tud menni, az szerintem szégyen.

Zártam én is már rövidre a gépem USB-jét (2.0), és semmi nem történt (alig látható szikrát leszámítva), mert normális védelem van a lapomon, pedig csak egy 8 ezer Ft-os ASRock lap.

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#3) t72killer


t72killer
titán
LOGOUT blog

:Y Ez brutál. Miaz hogy egy USB szabványt nem képesek követni???

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#4) #16939776


#16939776
törölt tag

Nem jó a szabvány vagy implementálása a készülékben, ha egy rossz kábel kárt tud tenni benne.
Mi lesz, ha elszakad kábelben a Vbus és hozzá ér az árnyékoláshoz? ;)
0.05Ohm-os ellenállással és egy komparátorral le lehet tiltani a csatlakozót ha átlépi a megengedett áramot, nem biztos hogy a biztosítéknak kell ilyenkor megszakadnia a csatlakozó mögött.

(#6) makkmarce: vagy leold a biztosíték, a 16A-nél nagyobb zárlati áram miatt.

[ Szerkesztve ]

(#5) makkmarce válasza Bici (#2) üzenetére


makkmarce
őstag

tevedes, ne keverjuk az aramforrast a kimeno csatival.
nem mindegy, hogy rovidre zarsz egy kimenetet (PC), vagy betaplalsz.
kuldj be rajta -5 voltot, 3 amperen, es nezzuk meddig birja, mert itt ez torteni, egy gyorstolto siman bekuld minimum 2.5A-t.
A masik, hogy nem tudsz olyan konnyen mobil eszkozbe nagy teljesimenyu diodat betenni, hogy megvedje az eszkozt hosszabb tavon.

okoskodom, tehát vagyok

(#6) makkmarce válasza #16939776 (#4) üzenetére


makkmarce
őstag

ez olyan kerdes, hogy mi van, ha elszakad a porszivo kabele, rovidre zar a 220 es kigyullad a lakas :)

okoskodom, tehát vagyok

(#7) MZperX75


MZperX75
addikt

Egy barátom készített USB csatlakozót mely közvetlenül villásdugóval volt ellátva :DDD
Az nem csak az PC USB kimenetét teszi tönkre.

(#8) Bici válasza makkmarce (#5) üzenetére


Bici
félisten

És gondolod, hogy nem lehetne egy áteresztő tranyós megoldással levédeni a port minden lábát?
Ha egy lábon az adott irányban túl nagy az áram, akkor lekapcsol.

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#9) secretgarden


secretgarden
aktív tag

Ember azt hinne, hogy kabel gyartani nem rocket science... En tobb mobiltelefonos USB kabellel jartam ugy, hogy tolteni toltodott a telefon rajta keresztul (bar volt olyan, amivel nagyon lassan), viszont szamitogephez csatlakoztatni erdemben nem lehetett, mert vagy semmi nem tortent, vagy nem ismerte fel a gep a telefont, vagy eppenseggel 5mp-nkent csatlakozott es levalasztodott veg nelkul, vagy minden okenak tunt, csak eppen az atmasolt fajlok lettek mint korruptak a telefonon/gepen (ezert nem erdemes athelyezni, csak masolni). Szoval azota en is csak a dragabb, kinezetre is minosegibbnek kinezo USB kabeleket veszem (vastagabb drot, vagy eppenseggel textillel burkolt vezetek, azok rengeteget kibirnak) stb.

(#10) Beerhead


Beerhead
csendes tag

Mondjuk az nagyon fincsi lesz, ha egy ilyen kábelnél (vagy bármilyen másik, gyenge minőségűnél) beáll a rendszer power delivery módba és megpróbál 100Wot átnyomni. Lesz itt még tűzijáték bőven szerintem.

(#11) Brafilus válasza Bici (#2) üzenetére


Brafilus
csendes tag

Elvileg az USB specifikáció ezt "megengedi", a host-nak "túl kell élnie". A gyártóknak fel kell hogy készítenie a host-ot arra, hogy bármelyik jelvezeték bármelyik másikkal tartósan rövid zárban legyen (azaz ez ellen mind hardveresen mind szoftveresen védve kell, hogy legyen).
De újabban a gyártók/tervezők sz*nak bele. A régi lassan 6 éves laptopomnak nem okozott gondot, hogy rövidre zártam az USB portot. Új (kevesebb mint egy éve piacon lévő) prémium kategóriás laptopom egyszerűen kikapcsolt. Ugyanúgy az asztali géppel, a régi gond nélkül túlélte ezt az akciót (kiírja az OS, hogy nem lehet felismerni az eszközt/túlterhelt a port/stb), míg az új megadta magát.

USB C-type egy fokkal bonyolultabb, hiszen mindkét eszköz elláthatja energiával a másikat (lásd USB C periféria vs USB C töltő). A hírben említett eset szimpla fordított polaritás. Ez ellen fel kellene, hogy készítve legyen!

(#5) makkmarce
~100 Ft értékű alkatrész beépítése védhetne a fordított polaritás ellen. Feltételezem a szabványban ez benne van. De a gyártók inkább kispórolják ezt. Nézz meg egy 5 éves laptop kapcsolási rajzát és egy "mai" 1 éves gépét. A régi nagyon nagy valószínűséggel fel van készítve arra, hogy a töltőt fordított polaritással dugod bele (pl másik gép töltője, másik lábkiosztással), míg az új tuti nem -> abban a pillanatban kinyírod vele a fél tápellátó rendszerét.

(#8) Bici
Áteresztő tranzisztornál egy fokkal bonyolultabb azért a portok védelme... Főleg mivel mindkét irányba tudnia kell folyni az áramnak, és nem akarsz feleslegesen fűteni mikor 5A folyik. Két szembefordított FET-el szokás, de akkor kapásból szükséged van egy 5V-nál magasabb tápfeszültségre is nyitni az N csatornásat. A parazita dióda miatt kell kettő. Ja meg szükséged van valamire ami méri az átfolyó áramot is (pl sönt). Ja meg az egészet ESD védeni kell, nehogy átégjenek azok a FET-ek.

(#12) makkmarce válasza Bici (#8) üzenetére


makkmarce
őstag

szerinted mekkora tranyo kell, ha 3A-t at kene engednie, mashol meg megfognia?
egy ekkora feszstab smd-ben is 15x10x4mm, plusz a hutobordajat is ra kell kotni valamire.
3Ax5V az 15 watt teljesitmeny!

okoskodom, tehát vagyok

(#13) makkmarce válasza Brafilus (#11) üzenetére


makkmarce
őstag

nem kisporoljak, nem fer bele az eszkozbe
tobbet foglal es nagyobb hutest igenyel, mint a telefon procija.

okoskodom, tehát vagyok

(#14) .mf


.mf
veterán

Abu, esetleg következő cikknek egy "Ezt nézd meg!" vagy "Ezt látnod kell!" címet? :U

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#15) Reggie0 válasza Brafilus (#11) üzenetére


Reggie0
félisten

Es mit csinalsz ~3W-al, ami a diodan disszipalodik?

(#16) Messen válasza Bici (#2) üzenetére


Messen
csendes tag

"Chromebookokon dolgozó Benson Leung... Google mérnöke"

Hát persze, hogy a kábel a hibás :))

"A számítógép embertelen: egyrészt tökéletesen programozott és szabályosan működik, ráadásul teljesen őszinte." - Asimov

(#17) atleticofan válasza Fred23 (#1) üzenetére


atleticofan
tag

Mi arra a garancia hogy a drága jobb.

(#18) Blindmouse válasza makkmarce (#12) üzenetére


Blindmouse
senior tag

2mm x 2mm-es package-ban van olyan tranzisztor, ami tud 5A-t és tizedwatt alatt disszipál. Sőt, ugyanekkora méretben van kettő is.

3440x1400@120Hz #ultrawidemasterrace #gloriouspcgamingrace

(#19) scope2007


scope2007
addikt

Hidegen hagy

CUBE AIM SLX 29" + SEAT LEON 1P 2.0 PD-TDiiiiiiiiiiiiiiiiii

(#20) Brafilus válasza Reggie0 (#15) üzenetére


Brafilus
csendes tag

(#13) makkmarce
Látom fogalmad nincs az egészről de sebaj, értékelem hogy elolvastad a hozzászólást.

(#15) Reggie0
Hol írtam én diódát? Gondolom szinkron (aktív) egyenirányításról nem hallottál még... Elv itt is ugyanaz, csak nem egyenirányításra van használva hanem fordított polaritás ellen véd. Csak a félvezető RDS ON ellenállásán disszipálódik el pár mikrowatt. Több száz A mellett is pár tized W alatt lehet tartani a veszteséget.

(#18) Blindmouse
Sőt, van speciálisan USB port védelmére tervezett cél IC is! ESD, túláram, tartós túlfeszültség elleni védelem is benne van. Persze ezek ára viszonylag magas, nem éri meg consumer termékbe építeni. Inkább magában a host vezérlőben szokás megvalósítani a funkcionalitás nagy részét (van, hogy szoftveresen).

(#21) hemaka


hemaka
nagyúr

Csodás, már a kábelekkel is vigyázni kell majd. Bár nekem még nincs ilyen csatlakozós cuccom.

(#22) Reggie0 válasza Brafilus (#20) üzenetére


Reggie0
félisten

De hallottam rola, csak itt baromira nincs jelen. Viszont latom te nem vagy tisztaban az USB-vel, ugyanis nincs semmilyen kapcsolotranzisztoros megoldas. Amit hasznalnak az altalaban SO8 tokozasu diodahalozat, amelyik tartalmaz 5.6V zenert a tapra es 3.6V ESD zenert az adatvonalakra. Bar a 3.0-nal valtozott es a nagyobb sebesseg miatt az adatvonali diodak diszkretek(parazita kapacitas es stb. okokbol.)

[ Szerkesztve ]

(#23) atok666


atok666
őstag

Kegyetlen, verfagyaszto, brutaalis!

Atok

(#24) TheMarci


TheMarci
addikt

De persze az emberek venni fogják az olcsó kábeleket, mert 'az csak egy kábel, egy adag vezeték, micsoda lehúzás, hogy 3x annyiba kerül a márkás'..

Do You Dream?

(#25) ViZion


ViZion
félisten

"a specifikációkat a gyártók egyre kevésbé követik"
OK, spórolnak a rézzel, de a kiosztás elcseszése azért... :W

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#26) Brafilus válasza Reggie0 (#22) üzenetére


Brafilus
csendes tag

USB 1.0, 1.1, 2.0 nál a host képes a lekapcsolni a tápot. Tehát itt kell hogy legyen kapcsolótranzisztor.

Adatvonalaknak mi köze a fordított táphoz? Igen, ott diódás megoldásokat alkalmaznak, és azt sem a fordított polaritás elleni védelemre hanem ESD ellen. Nem erről van szó. (de ha már itt tartunk, akkor: SO8? Már nem a 90-es éveket írjuk. 6 lábú 1.6*1.8mm BGA tok kérem szépen...)

USB3 Type-C:
Légyszi szedd le az USB3.1 specifikációt és olvass utánna. Vagy ha lusta vagy akkor nézz meg egy Appnote-ot.
A jelen vitához érdekes dokumentumok: Universal Serial Bus Type-CTM Port Controller Interface Specification
Ebben benne van, hogy a VBus-nak (amiről ugyebár szó van és még mindig nem az adatvonalakról!) védve kell lennie túláram és túlfeszültség ellen, és ezen felül kapcsolhatónak kell lennie. Tehát itt is kell lennie a VBus al sorosan valamilyen kapcsolóelemnek. (Ha rákeresel a "over current" vagy "current limiting" kifejezésekre a pdf-ekben több száz találat van.)
USB Type-C Specification Release 1.1.pdf például a 4-8-as ábra. A VBus kapcsolható mindkét irányban.

És akkor most a te általad említett ESD védelemhez jutottunk: hogyan is viselkedik egy zéner dióda ha normális diódaként (irányba) kötöd be? Vezetni fog ha fordított polaritással jön a VBus ugyebár. A túláram védelem miatt a source oldalnak le kell kapcsolnia a portot. Ala nem hal meg az eszköz. És a diódák sem mennek tönkre, mert gyorsan le kell kapcsolnia a VBus-t. (Arra már nem emlékszek, hogy újrapróbálkoznia kell-e, de úgy rémlik, hogyha egyszer aktiválódott a védelem akkor csak host reset-re éled újra az adott port)

Tehát HA jól lennének megtervezve ezek az eszközök és követnék a szabványt, nem szabadna hogy bajt okozzon a fordított polaritás. Dehát a költséget minimalizálni kell, így a túláram védelem kimarad... Sőt az ESD védelem is ki szokott maradni, helyette azt hiszik ér valamit is a soros RC tag (ami a zaj ellen van bent). Mert hát ez olcsóbb mint a rendes ESD szupresszorok.
Amúgy gondolj bele, kispórolnak pár centnyi alkatrészt olyan termékből amit százezres nagyságrendben gyártanak. Olcsóbb azt a pár döglöttet garanciában cserélni.

Az is érdekes, hogy egy ilyen kábel egyáltalán hogy került forgalomba. Feltételezem egyet sem próbáltak ki belőle.

[ Szerkesztve ]

(#27) komputerdell


komputerdell
csendes tag

itt a Magyarok vannak veszélyben főleg, rossz pénzügyi helyzet miatt elég sokan spórolnak és képesek megvenni a mindenféle színes kábelt ebayról ami kb csoda hogy nem gyújtja fel a lakást :(

(#28) King Unique


King Unique
titán

Én már csak abban bízok, ha majd veszek a jövőben egy USB 3.1-es eszközt, akkor legalább a gyárilag mellékelt Type-C kábel jó lesz... :DDD

Amúgy a hibás kábel neve is elég egzotikus...biztos valami csájna lehet. :DDD AZt tudja valaki, hogy USB 3.1-nél mennyi lehet a max kábelhossz? Korábban 1 métert írtak néhány helyen, de szerintem az túl rövid. USB 3.0-nál pl. 3 méter, annál hosszabbnál már gyengül a jel.

[ Szerkesztve ]

(#29) #16939776 válasza King Unique (#28) üzenetére


#16939776
törölt tag

Kínában már forrasztják a gyerekek a USB Type-C kábel-tesztereket ;]

(#30) King Unique válasza #16939776 (#29) üzenetére


King Unique
titán

Meg már készülnek javában a fake 3.1-es cuccok is, amik nem a marketing bulshit Gen 1-esek lesznek, hanem kb. Gen 0-ások... :DDD

(#31) Oliverda válasza atok666 (#23) üzenetére


Oliverda
félisten

[link]

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#32) Dr. Akula válasza King Unique (#28) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

Már fél méteren se képes megoldani hogy a rákötött 3.5" HDD-re képes legyen elszállás nélkül írni, úgyhogy tökmindegy. Sajna már a 3.0 is megbízhatatlan, utoljára a 2.0 volt ami garantáltan működött.

(#33) tecsu válasza atok666 (#23) üzenetére


tecsu
addikt

A PH lemegy sg-be.

https://www.youtube.com/watch?v=F7uwRuF6pYw

(#34) King Unique válasza Dr. Akula (#32) üzenetére


King Unique
titán

Csak érdekelt, hogy pontosan mennyi, mert nem találtam rá egyértelmű adatot. Ezt a 3,5" HDD dolgot kipróbáltad, milyen gazdaeszközön? Mert elvileg a 3.1 szabvány jóval nagyobb áram leadására képes [link] és elméletileg meg tudná hajtani.
Vannak néha problémák az USB 3.0-val is, az igaz. Pl. zavarja a Wi-Fi jelét is bizonyos körülmények között, eldobálja a kapcsolatot stb. De azért megváltás volt a sima 2.0-hoz képest, ami tetű lassú és az áramértékei is elégtelenek bizonyos helyzetekben...

[ Szerkesztve ]

(#35) tecsu


tecsu
addikt

Én megmondtam :))

https://www.youtube.com/watch?v=F7uwRuF6pYw

(#36) DigitXT válasza tecsu (#33) üzenetére


DigitXT
félisten

És letépi a fejünket.:DDD

.mf: "Ha csak egy cikket olvasol ma, akkor az ez legyen!"
Mondjuk én nem olvastam, mert a címe miatt nem érdekel.

[ Szerkesztve ]

(#37) Reggie0 válasza Brafilus (#26) üzenetére


Reggie0
félisten

A hostjan igen, az pedig jelenlegi szituacioban a tolto.

"Adatvonalaknak mi köze a fordított táphoz?"
Annyi, hogy egybetokozzak 2.0-nal, amugy semmi.

"6 lábú 1.6*1.8mm BGA tok kérem szépen..."
Vagy inkabb valamilyen LLC, BGA-t macerasabb ultetni, csak ott hasznaljak ahol szuk a hely.

"Ebben benne van, hogy a VBus-nak (amiről ugyebár szó van és még mindig nem az adatvonalakról!) védve kell lennie túláram és túlfeszültség ellen, és ezen felül kapcsolhatónak kell lennie."
Igen, a jelen esetben a tolto oldalan, mert az a Source. Sink oldalon nem kell tudnia kapcsolni.

"És akkor most a te általad említett ESD védelemhez jutottunk: hogyan is viselkedik egy zéner dióda ha normális diódaként (irányba) kötöd be?"
Pontosan, ezert is tertem ki ra.

"Arra már nem emlékszek, hogy újrapróbálkoznia kell-e, de úgy rémlik, hogyha egyszer aktiválódott a védelem akkor csak host reset-re éled újra az adott port."
Nem relevans, 120sec a visszakapcsolasi ido.

"A túláram védelem miatt a source oldalnak le kell kapcsolnia a portot. ... És a diódák sem mennek tönkre, mert gyorsan le kell kapcsolnia a VBus-t."
Ebben nem lennek olyan biztos. Source oldalrol helybol kapacitast kap es utana van csak a tularam vedelem, tehat a bulk kapac helybol rasul, es ekozben meg ra is taplal. Ez egy ESD vedo diodat mar siman kinyirhat, mert nem erre lett tervezve. (8/20 us-os impulzusbol csak par ampert birnak.)

"Tehát HA jól lennének megtervezve ezek az eszközök és követnék a szabványt, nem szabadna hogy bajt okozzon a fordított polaritás."
Forditott polaritasra nem ter ki a szabvany, igy azt sem irja elo, hogy egy kapcsolotranyonak tudnia kell a -5V zaroiranyu feszt vagy a 10V nyitoiranyut. Azaz siman elkepzelheto, hogy nem halalja meg a forditott polaritast.

[ Szerkesztve ]

(#38) Dr. Akula válasza King Unique (#34) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

Nekem is megváltás lenne - ha működne. De nem működik. Több géppel / vinyóval / kábellel próbáltam, egyiknél se. Pár másodperc után elfelejti a portot is hogy valaha is létezett, utána már semmit nem lehet rákötni rebootig. Csak a lassú USB2-vel működik jól. Vagy SATA hotswappel, én inkább ezt használom, az legalább gyors.

(#39) exedoc


exedoc
senior tag

Azért az hihetetlen, hogy egynémely ultralow cost-os gyártó pofán***rja a szabványt, és egy kábelt képtelen normálisan legyártani.

(#40) mepet


mepet
addikt

További okosságok:
A-C kábel esetén: (tehát egyik fele régi nagy csati, a másik a forgatható új):
Az Apple-féle megoldáshoz hasonlóan az adatlábak közötti ellenállás befolyásolja a töltési sebességet, így hiába a szabvány, a gyártók tudnak majd játszani a "saját kábelünk mégjobb a saját telóhoz és a saját töltőhöz" dologgal... A cikkben is linkelve: [link]
Az egyetlen tiszta megoldás az lehetne, ha C-C kábelt használunk (mindkét vége új csatis). Itt viszont a szabvány olyan max áramokat definiál, hogy ebből a kábelből is létezhet 100 féle a max áram függvényében...

Az én szemszögömből nézve több a potencionális probléma, mint az előny.

A hírrel összefüggésben pedig:
Ha Hófehérkének van egy mérgezett almája, akkor a világ összes almája mérgezett? Ha a google mérnöke fedezi fel, hogy létezik egy mérgező alma, akkor elhihetjük, hogy az alma veszélyes dolog, ha tegnap ettünk pitét és még élünk, akkor szerencsénk van, sőt köszönjük meg a Google-nek! :C

(#41) Reggie0 válasza mepet (#40) üzenetére


Reggie0
félisten

Igazabol nem, de ha hozzavesszuk, hogy az almak 70%-a romlott vagy majdnem romlott, akkor mar elgondolkodik az ember a mergezes valoszinusegen is...

Szoval a problema itt is az, hogy eleve silany a felhozatal.

(#42) macilaci78


macilaci78
nagyúr

A lényeget nem említi a cikk: volt refund? ;]

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#43) -Skylake-


-Skylake-
addikt

Chromebook mint legfobb munkaeszkoz. Az zorall , mi a munkaja , facere es jutyubra postol napi 8 oraba ? lol...

"Those who would shave the beard for pussy deserve neither the beard or the pussy." - Ben Franklin, probably

(#44) makkmarce válasza Brafilus (#20) üzenetére


makkmarce
őstag

az latszik, hogy ma te vagy a zseni, es tenyleg nem astam bele magam az elektronika legmellyebb bugyraiba, mutatnal 1 alkatresz, ami levedi az osszes portot 2mmx2mm-es merettel, es nem, nem a rovidzarat, hanem a tartos negativ tapot 3 amperre, na es persze megtartja az usb a szabvany szerinti sebesseget?
Tenyleg kivancsi vagyok mi a titok, es melyik az az smd alkatresz, ami belefer a telefonba, es mindezt tudja, ha mar szerinted minden HW tervezo hulye.

okoskodom, tehát vagyok

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.