Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#101) erdoke válasza SpongyaBob (#100) üzenetére


erdoke
titán

Az utóbbi évek bármelyikében egymás mellé tetted a csúcs plazmáikat, és szőrszálhasogatás nélkül is egyértelmű volt azonnal, hogy nincs.

A legjobb aláírás a héten

(#102) SpongyaBob válasza erdoke (#101) üzenetére


SpongyaBob
veterán

Mindezt úgy mondtam, hogy Pana plazmám van :) Sajnos csak az MM-be látok kiállítva csúcs plazmákat.. :D

i11 White 64GB, AirPods 2, Lumix GX7

(#103) bmollszeptim


bmollszeptim
aktív tag

érdekes interjú

üdv.

(#104) joey04 válasza erdoke (#77) üzenetére


joey04
titán

persze, csak nekem nem ér annyi pluszt, amennyivel szebb. Az elején BD50-nel etettem, ma már inkább mkv formátumot hajkurászok. Van különbség, de számomra nem elég meggyőző.

"Ha nem vennél a kezedbe gyorsabb telefont, akkor soha nem mondanád meg, hogy mennyivel gyorsabb telefonok vannak jelenleg a piacon."

(#105) nuke7 válasza joey04 (#71) üzenetére


nuke7
veterán

:Y te mekkora szobában laksz, hogy olyan messze ülsz a tv-től, hogy 50" már nem is elég..? :U

https://youtube.com/user/nuke7

(#106) erdoke válasza nuke7 (#105) üzenetére


erdoke
titán

Full HD-hez 2,5 méteren belül kell ülni egy 50" átlójú képernyőtől, hogy lásd a részleteket. Leginkább ezért tűnik teljesen értelmetlennek a 4K addig, amíg nem jön el a megfizethető 100" tévék vagy vásznak kora.

[ Szerkesztve ]

A legjobb aláírás a héten

(#107) Dany007 válasza erdoke (#106) üzenetére


Dany007
veterán

Ennyire számít a vászon egy projector esetében? Sose értettem mért... Múltkor mesélték, hogy a VP-i egyetem aulájában használt projectorhoz használt vászon valami 2 millába került!
Nem elég neki egy sima homogén fehér felület azt kész?

(#108) erdoke válasza Dany007 (#107) üzenetére


erdoke
titán

Én leginkább csak üzleti projektorokat és vásznakat próbálgattam, de már ott is sokat jelent a vászon. Igényes mozizáshoz bizonyára még fontosabb.

A legjobb aláírás a héten

(#109) dezz válasza erdoke (#106) üzenetére


dezz
nagyúr

Ezzel kapcsolatban ajánlanám figyelmedbe ezt: [link]

(#110) erdoke válasza dezz (#109) üzenetére


erdoke
titán

Nekem elég, amit a THX javasol, és amit kb. a szemem is megerősít...

A legjobb aláírás a héten

(#111) dezz válasza erdoke (#110) üzenetére


dezz
nagyúr

A kettő hol is ütközik? Vagy csak mondani akartál valami frappánsat, ahelyett, hogy nocsak, ez érdekes?

(#112) erdoke válasza dezz (#111) üzenetére


erdoke
titán

A THX szerint max. 2,5 m-re érdemes ülni, ha látni akarod a filmet teljes pompájában. A THX minősítésűekhez legalábbis, de hozza még jónéhány azt a minőség szintet. Ha én 3 m-re szeretek ülni a tévétől, és most egy 55-ös példányom van Ful HD-ben, kiszámolható, mennyire kell ülni a 4k-shoz, ha megfelelő minőségű a forrásod is. Az 5.1/7.1 rendszered már nem tudod élvezni, mert az orrod a tévét böködi. :)
Nem igazán tűnik fontosnak, hogy vannak jócskán filmek, amik nem ütik meg azt a minőséget.

A legjobb aláírás a héten

(#113) dezz válasza erdoke (#112) üzenetére


dezz
nagyúr

Az említett dolog (aliasing hatások elkerülése) miatt semmelyik full-HD-s film sem éri el a lehetséges maximális élességet és részletgazdagságot, amit a full-HD-ből ki lehet hozni (lásd pl. PC-s képtartalom).

Egy 4K-s tartalom full-HD-s pixelekre mért élessége és részletgazdagsága is jóval nagyobb. Így hát, az elvileg (pixel alapon) full-HD-re optimális távolságból is jobb képet eredményez!

A THX elsősorban a megfelelő látótérlefedésre koncentrál, a felbontással kapcsolatos számításokat pedig optikailag a pixel-méretből számolja. Ebben nincs benne, hogy a filmes tartalom mennyire közelíti meg a lehetséges maximális élességet és részletgazdagságot.

(#114) erdoke válasza dezz (#113) üzenetére


erdoke
titán

Ümm, forrás?

A legjobb aláírás a héten

(#115) dezz válasza erdoke (#114) üzenetére


dezz
nagyúr

Szemed nyitva? Egyébként videótechnikai alapvetés...

(#116) erdoke válasza dezz (#115) üzenetére


erdoke
titán

Úgy érted, hogy a forrás a saját hozzászólásod egy másik topikban?
Most menjek, szóljak hozzá én is valahol (mondjuk éppen az ellenkezőjét), aztán linkeljem be? :Y :N

A legjobb aláírás a héten

(#117) dezz válasza erdoke (#116) üzenetére


dezz
nagyúr

Dehogy. Nézz rá a monitorod képére (gondolom, natív felbontásban van), aztán nézz rá bármely film képére. Nem látsz 1-pixeles vonalakat és más effélét. Már leírtam, hogy miért. Mi kell még? Esetleg magyarázzam el, mi az az aliasing? Vagy nem hiszel a saját szemednek és eszednek sem, amíg nem látod leírva valami francos hivatalos doksiban?

(#118) szab.tam válasza dezz (#117) üzenetére


szab.tam
nagyúr

nem tudom, hogy erre, (vagy hasonló) effektre gondolsz-e:

szeretek közelről játszani. most 32" fullhd, kb. 80-85 centiről. nekem tökéletes.
de előtte 32" 1360x volt. ilyen távolságból elég okádék volt. 2 okból. a pixeleket is látttam, és a játékban az élek is elég kockásak voltak. a tv bemenete megengedte, hogy rá küldjem az 1920-at. a pixelek ugye nem lettek kisebbek, ezért kicsit hátrébb kellett ülnöm, de a felbontás növeléséből kaptam egy indirekt élsimítást. sokkal élvezhetőbb lett játék alatt.

ebből kiindulva lehet, hogy egy 4k-s képtartalom szebb tud lenni egy fullhd kijelzőn. és egy 4k-ra felskálázott fullhd tartalom is egy 4k-s kijelzőn. de ugye az megint más tészta....

az utóbbinál remélem nem írtam baromságot.
az első gondolat tapasztalaton alapult.

amit pedig az optimáis távolságokról írnak, táblázatba foglalva, elég butaságnak tartom. azoknál sokkal közelebbről lehet nézni, és nem látszik semmi pixelrács még...

[ Szerkesztve ]

fanless project: fourth gear......................................................................... http://prohardver.hu/teszt/interju_csucskonfig_passzivan_hutve/kezdetek.html

(#119) dezz válasza szab.tam (#118) üzenetére


dezz
nagyúr

A #117-esben éppen nem, de ez is egy kapcsolódó témakör. ;)

"ebből kiindulva lehet, hogy egy 4k-s képtartalom szebb tud lenni egy fullhd kijelzőn."

Szebb is, de filmes téren nem abból következően, amit írtál -- hiszen éppen azt magyarázom, hogy a full-HD filmes tartalom nem "kockás", hanem éppen ellenkezőleg, még véletlenül sem az, hanem inkább kissé tompa. Aminél élesebb és részletgazdagabb eredményt kaphatunk 4K tartalom élességre törekvő átméretezésével. (Persze a legjobb, ha eleve 4K-n jelenik meg.)

"és egy 4k-ra felskálázott fullhd tartalom is egy 4k-s kijelzőn. de ugye az megint más tészta...."

Igen, ez más tészta. :) De amúgy igen, mivel a rendes felskálázáshoz hozzátartozik egy jobb fajta élesítés is.

"amit pedig az optimáis távolságokról írnak, táblázatba foglalva, elég butaságnak tartom. azoknál sokkal közelebbről lehet nézni, és nem látszik semmi pixelrács még..."

Azok nem mininum, hanem maximum ajánlott távolságok. :) Persze nem úgy értendők, hogy 0-x, van egy értelmes minimum, felbontástól függően.

ps. ajánlom figyelmedbe az "off topik" kapcsolót. ;)

(#120) Giot válasza dezz (#119) üzenetére


Giot
addikt

Nagyon off és nem vagyok otthon ezen a területen, de ha már itt tartunk, nem az hozza a legjobb képminőséget ha a pixelek száma megegyezik a képpontok számával? Vagyis ha FullHD minőségű anyagot nézek egy FullHD felbontású tv-én, esetleg monitoron?
Persze a minőségérzetet nagyban befolyásolja a képátmérő, és az hogy milyen távolságról nézem.
De gondolom a 4K felbontás az egyre nagyobb átmérő miatt kell, hisz 720p is elég randán tud kinézni nagyon nagy tv-n.
Mondom csak agyalok, ne várj szakmaiságot. :)

[ Szerkesztve ]

(#121) Dany007 válasza erdoke (#116) üzenetére


Dany007
veterán

Pedig lehet ám, hogy van benne valami.
Én kizárólag PC-ről használom a TV-t. És már az első napon feltűnt, hogy a PC-s hq képeim valahogy szebbek, mint egy full HD film.
Persze azt nem állítom, hogy ez nem a mozgókép vs. állókép közötti különbség eredménye. Mert lehet. Csak egy a biztos, hogy tisztán látni a különbséget.
Többek közt van egy méhéről készült képem (háttérkép) na én olyan élesen és részletgazdagon még egyetlen egy full HD filmben se láttam semmit. Persze okés, nem BD50-es filmeket nézek én se... De mégis feltűnő a különbség.

Ami az igazat illeti és kérdés megoldásának legegyszerűbb módja az, hogy besétálunk egy boltba és egymás mellett lévő 4K és FullHD kijelzőket összehasonlítjuk. Miközben mondjuk az egyiken 4K-ban megy u.a. a demó anyag, ami a másikon csak FullHD-ben. És kész, és akkor egyszerűen meglátjuk majd a különbséget. :)

[ Szerkesztve ]

(#122) erdoke válasza Dany007 (#121) üzenetére


erdoke
titán

Filmtől is nagyon függ. Egyes moziknál szándékosan mosott, vagy éppen szemcsés képet akar a rendező, de vannak olyanok, amik baromira részletesek, különösen a CGI és az animáció.

A legjobb aláírás a héten

(#123) madgie válasza Dany007 (#121) üzenetére


madgie
titán

A PC-s hq képeid nem natív 1080p-n készültek, jó eséllyel 10 MP körüli fényképezővel követték el őket és utólag lettek leméretezve. Hol áll ettől a részletgazdagságtól a Full HD mozgókép? (ahol ráadásul nem is úgy dolgoznak, hogy minden képkocka teljesen önálló (álló)képtartalommal bír, mert nem bírná el egyik adathordozó sem)

szerk: Egy kis olvasnivaló stevve fórumtárs tollából (a zárójeles rész értelmezéséhez)

[ Szerkesztve ]

(#124) Dany007 válasza erdoke (#122) üzenetére


Dany007
veterán

Függ bizony. Én fHD és fHD film között is látok különbségeket. Sokszor nem is kicsit.
Furcsamód amit a legszebbnek tartok az egy dokumentumfilm. És minössze 8GB-os. A Home c. filmről van szó. Már több száz 1080p-s filmet láttam, de ezt a minőséget meg sem közelítették. Még az Avatar CGI-je sem.
Próbáltam kutakodni mi lehet az oka. Más lehet a bitráta? Fogalmam sincs. Amúgy maga a dokumentumfilm unalmas, altatónak jó csak. De a vizuális élmény miatt megtartottam.
Amúgy ez a különbség már a régi 27-es 1920x1200-as monitoromon is feltűnt.

@madgie:

Azért írtam hq képeket, mert direkt nem csak 1080p-s képekre gondoltam. Van nekem jópár más típusú. Nyomdai minőségű textúrák, meg tényleg hq képek. Na meg persze olyan 1080p-s képek amiről beszéltél.
Amúgy pont ezért írtam, hogy lehet az állókép és mozgókép közötti különbség miatt van ez, hogy ne nézzetek hülyének :P Volt egy ilyen sejtésem.

[ Szerkesztve ]

(#125) dezz válasza Giot (#120) üzenetére


dezz
nagyúr

"nem az hozza a legjobb képminőséget ha a pixelek száma megegyezik a képpontok számával?"

Attól függ, mennyire éles és részletgazdag az anyag. Az 1-pixeles élességű sima PC-s képet (desktop, stb.) nyilván natív felbontásban jó nézni, de egy full-HD-s film az sokkal kevésbé éles. Jóval nagyobb élességet lehet elérni pl. 4K-s anyag élességre törekvő átméretezésével.

"hisz 720p is elég randán tud kinézni nagyon nagy tv-n"

Az pont fordított eset! Inkább arra gondolj, mennyivel jobbak az SD bontású BDrip-ek, mint a DVDripek...

(#121) Dany007: "Pedig lehet ám, hogy van benne valami."

Huh, kösz! Remélem, néhány héten belül azért eljutunk oda, hogy "jé, hát ez tényleg így van!". ;)

"Persze azt nem állítom, hogy ez nem a mozgókép vs. állókép közötti különbség eredménye. Mert lehet."

Ez így nem sokat mond, hiszen egy filmben is vannak állóképek... Fontosabb, hogy egy eleve "csak" full-HD-s kamerával nem lehet olyan részletgazdag felvételeket készíteni, mint egy nagyobb felbontásúval készültet visszaméretezve, többek között mert hamarabb jelentkeznek az aliasing hatások, amit mindenképpen el akarnak kerülni.

Hozzáteszem, nagyobb felbontású kép visszaméretezésekor is előjöhet aliasing, így itt sem törekednének a filmesek maximális élességre! (Mivel az aliasing figyelemelterelő hatású, illetve emlékezteti a nézőt, hogy csak filmet néz, ami rontja az élményt, stb.) De bizonyosan ezzel együtt is élesebbek lesznek a 4K-ból "gyárilag" előállított full-HD tartalmak, mint a "natív" felvételek. (És mégélesebbek lesznek a kevésbé óvatoskodóan előállított ripek. :) )

(#122) erdoke: "amik baromira részletesek, különösen a CGI és az animáció."

Sosem lesz annyira éles, mint a sima PC-s desktop vagy más efféle. Ez eddig holt könnyen belátható! :U

De még annyira sem éles, mint lehetne pl. egy 4K-s anyag élességre törekvő átméretezésével.

(#123) madgie: Igen, elképzelhető, hogy a sávszélesség-igény is belejátszik a dologba. De kizárt, hogy csak ezért "butítják le", hiszen a motion-blur miatt a mozgófilm nagy része eleve "mosott", az álló részek nagyobb részletgazdagsága talán nem "robbantana bankot".

[ Szerkesztve ]

(#126) erdoke válasza dezz (#125) üzenetére


erdoke
titán

Továbbra se látom, miben mond ez ellent a THX ajánlásnak. Ahogy az is egyértelmű, hogy a jó minőségű 4k-s anyagokat lényegesen közelebbről kell nézni, ha az elérhető összes részletet látni szeretnénk. Az már igencsak mellékes, hogy 120 centi helyett esetleg elég 150-re ülni az 50-és tévétől, mert az utóbbi is jócskán bentebb esik a térhatású hanghoz szükséges elhelyezkedési zónához képest. Magyarul minimum 60-70-es tévét kell venni, ami jelenleg 7-800e-nél kezdődik, míg az 50-es hasonló minőségben csak 300-350e. Nyilván ugyanez a különbség 4k megjelenítőknél évekig csak nagyobb lesz. Én erről beszéltem, és nem látom, hogy bárki cáfolta volna.

A legjobb aláírás a héten

(#127) madgie válasza dezz (#125) üzenetére


madgie
titán

Az a baj, hogy maximális vonalélességhez és részletgazdagsághoz tudtommal csak intra frame-eket kellene használnunk. Nekem tud is ilyet a hack-elt Pana GH2-m, de brutális ilyenkor az AVCHD memóriaigénye, tízpercnyi anyagok férnek a 8 gigás SDHC kártyámra. Igaz, belejátszik az is, hogy az intra mellett ilyenkor nem árt 100 Mbps körüli bitrátát állítani, mert úgy lesz igazán éles és beltéri fényviszonyoknál is dinamikagazdag.

(#128) dezz válasza erdoke (#126) üzenetére


dezz
nagyúr

"Ahogy az is egyértelmű, hogy a jó minőségű 4k-s anyagokat lényegesen közelebbről kell nézni, ha az elérhető összes részletet látni szeretnénk."

Természetesen. Én csak azt mondom, hogy a full-HD-hez ajánlott távolságból is látható a különbség!

Sőt, az a helyzet, hogy sem az 1080p, sem a 4K maximális élvezetéhez nem kell az elméleti, fizikai pixelméret alapon számolt távolságból nézni, mert egyik sem használja ki teljesen a saját natív felbontását!

(#127) madgie: Felvételkor igen, de egy alapos 2-pass encode-os release-nél nincs már ilyesmire szükség.

(#129) erdoke válasza dezz (#128) üzenetére


erdoke
titán

Nincs azzal kapcsolatban információm, hogy a THX-nél a fizikai pixelméret alapján határozták meg a távolságokat. Általában nem hülyeségeket szoktak ajánlani, illetve a minősítéseikhez megkövetelni.

A legjobb aláírás a héten

(#130) dezz válasza erdoke (#129) üzenetére


dezz
nagyúr

Ennek eldontesehez eleg, ha osszehasonlitjuk az altaluk ajanlott tavolsagokat a pixelmeret alpjan ajanlottakkal. Szerintem ok is az elmeleti maximumbol indulnak ki. Valoszinu, nem akarjak kulon felhivni a figyelmet arra, amit irtam.

ps. bocs az ekezethianyert.

(#131) madgie válasza dezz (#128) üzenetére


madgie
titán

Na most ezzel nem nyugtattál meg :D Utálom, hogy zabálja a helyet, így GoP 1 (intra only) helyett, buherált, de az alapfelépítésre építő patch-et használok... egy amatőrnek még ez is sok :D

(#132) #09634560 válasza erdoke (#129) üzenetére


#09634560
törölt tag

Kis segitség az értelmezéshez: a legkisebb pont amit szabad szemmel el lehet különiteni a másiktól: 0.002mm.

(#133) El Kebir válasza #09634560 (#132) üzenetére


El Kebir
őstag

a két micron elég hihetetlen, nem század lesz az véletlenül?

"Igazából valós véleményekre lennék kíváncsi"

(#134) TheCif


TheCif
tag

Gyakorlatilag semmit nem mondott. Mentségére legyen szólva, hogy az összes marketinges ilyen.

(#135) Godefroy


Godefroy
senior tag

A cikkből is kiderül, igaz a régi Microsoftos mondás:
"A termék túlzott ismerete gátolja az eladást"

[ Szerkesztve ]

Arra sosem emlékezünk ami nem jut eszünkbe...

(#136) BloodRay válasza ZEN1TH (#95) üzenetére


BloodRay
veterán

Már hogy lenne? Tudod a kíváncsiság nagy úr. :)
Meg akkor nem unatkoznék annyira. :DDD

(#99) flash- -> Szerintem messze van tőle, igen messze.

"A gép pentium 4-es. Mit mondjak még róla?! Leírom mégegyszer. PENTIUM 4." -► Henky83

(#137) Dyingsoul


Dyingsoul
veterán

Érdekes ez az interjú. Valójában semmi olyat nem tudtam meg belőle, amit már más, korábbi hírekből ne hallottam volna. Most én vagyok túl tájékozott vagy tényleg semmi újdonság nem hangzott el az interjúban? :F

- Szakmai kérdésekre privátban nem válaszolok, mivel másoknak is hasznos lehet. Erre való a szakmai fórum! -- YT: youtube.com/dyingsoulgaming -- FB: facebook.com/DyingsoulGaming/ Stream: http://twitch.tv/dyingsoul

(#138) dezz válasza Dyingsoul (#137) üzenetére


dezz
nagyúr

Szerinted nem merült fel itt ez a kérdés 136 hozzászólás során -- válaszokkal együtt? :U

(#139) Dyingsoul válasza dezz (#138) üzenetére


Dyingsoul
veterán

Képzeld el, hogy elolvastam az előttem lévő hsz-ek nagy részét és láttam rá a válaszokat is. De úgy gondoltam, hogy erősíteném azoknak a táborát, akik ugyanezen a véleményen vannak és kommentemmel én is leírom róla a saját véleményemet, hisz ezért lehet kommentelni a cikkek után. Probléma?

- Szakmai kérdésekre privátban nem válaszolok, mivel másoknak is hasznos lehet. Erre való a szakmai fórum! -- YT: youtube.com/dyingsoulgaming -- FB: facebook.com/DyingsoulGaming/ Stream: http://twitch.tv/dyingsoul

(#140) dezz válasza Dyingsoul (#139) üzenetére


dezz
nagyúr

Azt is olvastad, hogy egy ilyen interjútól nem igazán lehetett többet várni és hogy nyilván nem fognak üzleti titkokat sem elárulni? Milyen új infóra vártál, amit még nem tudtál? Hozzátenném, számomra volt benne 1-2 új infó. Ha számodra tényleg semmi új nem volt benne, akkor a kérdésedre a válasz: igen, "túl" tájékozott vagy. ;)

(#141) Ratman válasza #09634560 (#132) üzenetére


Ratman
tag

Csupán 2 nagyságrendet tévedtél, inkább 0.2 mm lesz az... :)

(#142) El Kebir válasza Ratman (#141) üzenetére


El Kebir
őstag

az meg túl nagy... valahol 0,1mm körül, kicsivel alatta, lehet az a pont amit még láthat egy ember ép szemmel.

"Igazából valós véleményekre lennék kíváncsi"

(#143) #09634560 válasza Ratman (#141) üzenetére


#09634560
törölt tag

Pontositok: 0.02. De 10-150 mikronos szállingózó porszemet megfelelő megvilágitásban (camera obscura elv: lecsukott redőny rései között éles szögben bevilágitó napsütésben, pl reggel vagy alkonatkor) mindenki megláthat.
Gugli itt nem volt barátom: több számértéket adott ki és én 2-végre biztosan emlékeztem és mindkettő (0,02/0,002) elég sürün előfordult, ezért vettem a kisebbet.

[ Szerkesztve ]

(#144) Ratman válasza #09634560 (#143) üzenetére


Ratman
tag

És ehhez mit szóltok?

Szintén google találat:

"Az emberi szem felbontása kb. 0,1 mm, ami azt jelenti, hogy a fehér papíron egy ilyen átmérőjű fekete pontot még látunk, észreveszünk. Sasszemű grafikusok, nyomdászok esetében ez az érték valamivel jobb, kb. 0,08 mm, de többre ők sem képesek. Itt a pont meglátása úgy értendő, hogy nem keresem tudatosan, csak ránézek a papírra és látom, hogy ott a fekete pötty. Mindez azt jelenti, hogy ha 0,1 mm élhosszúságú fekete négyzetek sokaságából építünk fel mondjuk egy egyenlő szárú derékszögű háromszöget (a négyzet felét) úgy, hogy a két befogó vízszintes és függőleges legyen, akkor az átfogó lépcsőit még látjuk."

http://pala.fenyhangar.hu

(#145) dezz válasza Ratman (#144) üzenetére


dezz
nagyúr

Na nézzük... A 0,1mm az 25,4 dpi... Ez lóf@sz, nem felbontás! 200 dpi-nél kezdődik a nyomdai minőség! 256 dpi-nél máris ott vagyunk a 0,01 mm-nél! Szóval, az a szöveg egy oltári nagy baromság, amit olyasvalaki írt, akinek fingja sincs az egészről... Te meg számoltál volna utána magad, mielőtt bemásolsz ide egy ilyen nyilvánvaló butaságot! :U

A ~8cm képszélességben 800-as felbontást tudó okostelók éppen 256 dpi-sek. Nos, én könnyedén kiszúrtam az enyémen egy pixelhibát. (Vissza is vittem, szerencsére 1-2 szó után cserélték.) És igaz lehet az is, hogy megfelelő fényben ennél kisebb porszemeket is meglátunk a levegőben.

Mellesleg eleve hülyeség hosszmértékben számolni, mert az egész nagyban függ a távolságtól is. Ezért a szem felbontását szögben szokták megadni. Az átlagosan jó szem szögfelbontása 1 ívperc. [link]

(#146) Ratman válasza dezz (#145) üzenetére


Ratman
tag

Biológiai tényekkel kár vitatkoznod.

Ahelyett hogy mindenkivel csak kötözködsz, és mint valami jolly-joker, nagykanállal próbálod osztani az észt, olvass utána.

(#147) Ratman válasza dezz (#145) üzenetére


Ratman
tag

"Mellesleg eleve hülyeség hosszmértékben számolni, mert az egész nagyban függ a távolságtól is. Ezért a szem felbontását szögben szokták megadni."

Ez megint csak a kötözködő butaságodra jellemző.
Természetesen minden olyan számérték, ami mm-ben van megadva, a normál olvasási távolságra vonatkozik, csak nyilván nem írják le minden egyes esetben, mert magától értetődő.

Ha hallgattál volna okosabb maradtál volna... :P

(#148) madgie válasza Ratman (#147) üzenetére


madgie
titán

És mi a normál olvasási távolság?

(#149) dezz válasza Ratman (#146) üzenetére


dezz
nagyúr

Az általad bemásolt szöveg akkor biológiai tény, ha én meg a Plejádokról jöttem. Máskülönben hogy látnám a 0,01mm-es pixelt?

De ugyebár az egész világ hülye (pl. a nyomdászok, amiért keveslik a 25,4 dpi-t), csak te vagy helikopter... Már megint... Nem unod még?

Te kötözködsz mindenki mással a topik elejétől...

(#147): "Ha hallgattál volna okosabb maradtál volna..."

Köhög a bolha... :))

Vagyis a kis trollocska. :U

(#150) Ratman válasza dezz (#149) üzenetére


Ratman
tag

Istenem, hogy te mekkora egy gyökér vagy...

Akkor lássuk a tényeket.

Tények/1

Én nem kötözködtem senkivel, csupán a topik elején annyit írtam, hogy a cikk nem egy jó interjú, hanem egy marketing ízű prospektus szöveg. És a kommentelők kb. fele ugyanezen a véleményen volt.
A kötözködést te kezdted el, gondolom elég frusztrált lehetsz.

Tények/2

A saját magad által leírt dolgokkal ellentmondásba keveredsz.
Ezt írtad:
"Az átlagosan jó szem szögfelbontása 1 ívperc."
Ez így is van, és ezért kéne venned a fáradtságot, hogy utána számolj.
Az átlagos olvasási távolság kb. 30 cm. (Ez egyben válasz is #148-ra. Most nyilván nem 1-2 centimétereken kell vitatkozni, hogy kinek mennyi, hanem átlagról van szó.)
Gimnáziumi tudással utána lehet számolni, hogy egy háromszögnél ha az egyik szöge 1 ívperc és az oldala 30 cm , akkor a szöggel szemben levő oldala kb. 0.1 mm.
Ez nem személyeskedés, hanem matematika.
Akkor megint miről beszélünk? Csak nem arról, hogy átlagos olvasási távolságból 0.1 mm a szem felbontóképessége?

Tények/3

Megakadt a lemez nálad ennél a 25,4 dpi-nél, holott ezt az égvilágon senki nem mondta, ez a te sületlenséged, és utána próbálsz úgy csúsztatni, mintha más mondta volna. Könyörgöm, ki mondta, hogy elég 25,4 dpi??? Én aztán főleg nem mondtam, és azt sem, hogy az egész világ hülye, ez a te kis sunyi csúsztatásod.
Ha egy kicsit is számolsz, mielőtt írsz, akkor le sem írtad volna.
Ha 1 inch 2,54 cm azaz 25,4 mm akkor ha 0.1 mm-es osztással nézed, az 254 dpi, és nem pedig 25.4 dpi.
Itt csupán 1 nagyságrendet tévedtél, de azért nagykanállal osztod az észt.

Tények/4

Ha egy 8 cm-es kijelzőn (ami 80 mm ugyebár) 800 pixel van, az azt jelenti, hogy 1 pixel nagysága 0.1 mm, és nem pedig 0.01 mm. Itt megint csak egy nagyságrendet tévedtél, pedig ez nem is gimnáziumi trigonometria, hanem általános iskolai osztás.

Mindig előjön az a fránya 0.1 mm…
És hiába toppantasz mérgesen a kis lábacskáddal, a számok makacs dolgok.

Szóval légy szíves fejezd be a személyeskedést, és ha gondolod, akkor ezeket a tényeket cáfold matematikai alapon:

- 1 ívperc nyílásnál 30 cm távolságban a szög nyílása kb. 0.1 mm
- 0.1 mm-es osztás 254 dpi-nek felel meg
- 8 cm-es kijelzőnél 800 pixel esetén 1 pixel nagysága 0.1 mm

És egy kicsit tényleg szálljál magadba, mert csak saját magad teszed nevetségessé ezzel a hozzáállással, ahol a tudatlanság nagyképűséggel párosul.

(#151) dezz válasza Ratman (#150) üzenetére


dezz
nagyúr

Igen, valóban elszámoltam, véletlenül 2,54-gyel számoltam át az inchet, 25,4 helyett. Remélem, most örülsz! De a gyökér attól még te vagy...

Azt én sem vitattam, hogy nem túl mélyenszántó az interjú (erről csak annyit írtam, hogy mit is lehet várni egy ilyen interjútól). Néhányan mások is szóvá tették ezt, igen. De azt, hogy félrebeszélés, azt csak egyedül te állítottad.

Többen is próbáltuk itt elmagyarázni neked (előttem már mások is!), hogy miért nem félrebeszélés, és hogy igenis egyik esetben a gazdaságosság a legfontosabb (alsó kategória), másikban pedig a minőség (felső kategória). Később aztán már próbáltad menteni a menthetőt azzal, hogy mindenhol fontos... A nyereségesség attól függ, hogy az adott szegmensben mit hajlandóak még megfizetni a vásárlók.

A szem felbontását pedig mm-ben megadni igenis teljesen értelmetlen, hacsak hozzá nem teszed, hogy milyen távolságból. Eleinte szó sem esett "olvasási távolság"-ról.

A 254 dpi is csak a "belépőszint". De a 600+ dpi-s nyomatoknak szerinted ugye semmi értelme... Nos attól, hogy 0,1mm-es elemeket még jól el tudunk különíteni, nem azt jelenti, hogy ez a szemünk "felbontása" és ez alatt már nem is látunk semmit. Pl. én teljesen jól látom a telón az aliasinget (ha valahol épp nincs antialiasing, azaz kvázi a méret kompenzálása árnyalattal). Mellesleg a szövegben is éppen ez szerepelt, hogy itt még jól láthatóak a "képcsők".

ps. Személyeskedés? #146, #147?
ps.2. kvázi-tagként már megtalálhattad volna az off topic kapcsolót...

(#152) dezz válasza Ratman (#150) üzenetére


dezz
nagyúr

Ja, még erre:
"Megakadt a lemez nálad ennél a 25,4 dpi-nél, holott ezt az égvilágon senki nem mondta, ez a te sületlenséged, és utána próbálsz úgy csúsztatni, mintha más mondta volna. Könyörgöm, ki mondta, hogy elég 25,4 dpi??? Én aztán főleg nem mondtam, és azt sem, hogy az egész világ hülye, ez a te kis sunyi csúsztatásod."

Esetleg próbáld meg folyamatában látni a dolgokat, mielőtt másokat legyökerezel... A #146-147-es firkálmányod helyett inkább felhívhattad volna a figyelmemet, hogy elszámoltam magam, de nem tetted, így hát nem is vettem észre.

ps. ha valami sunyi csúsztatás, az a te "Tények/1"-ed.

(#153) Dyingsoul válasza dezz (#152) üzenetére


Dyingsoul
veterán

Vedd már észre magadat, most mit szájkaratézol itt mindenkivel? Már azért is más a hibás azért mert te nem tudsz számolni? Menj már inkább valamerre és kezdj magaddal valamit ahelyett, hogy itt rontod a levegőt.

- Szakmai kérdésekre privátban nem válaszolok, mivel másoknak is hasznos lehet. Erre való a szakmai fórum! -- YT: youtube.com/dyingsoulgaming -- FB: facebook.com/DyingsoulGaming/ Stream: http://twitch.tv/dyingsoul

(#154) madgie válasza Ratman (#150) üzenetére


madgie
titán

"1 ívperc nyílásnál 30 cm távolságban a szög nyílása kb. 0.1 mm"

Körülbelül 12-13 cm-re még élesen látok közelre.

(#155) #09634560 válasza madgie (#154) üzenetére


#09634560
törölt tag

Igazad van: a mobilt is kb abból a távolságból nézzük, és egész közelről pedig láthatóak a pixelek. Így dezznek tökéletesen igaza van, ezt méég akkor is megerősithetem ha nincs se grafikus, se nyomdász ismerősöm.
ratman és vitko: Személyeskedés helyett érveljetek.... mint irtam, megfelelő körülmények között még a megközelitőleg 10 mikronos porszemek is elkülönitve láthatók akár 1 méterről, megvilágitás kérdése az egész. Jó megvilágitással kiseb méretet is hamarabb meglátunk illetve elkülönitünk. Tévénél is ez lehet... nagyonnbb tévénél meg inkább árt a magas fényerőérték.

[ Szerkesztve ]

(#156) dezz válasza Dyingsoul (#153) üzenetére


dezz
nagyúr

1. Itt csak te rontod a levegőt meg Ratman haverod.
2. Azért "hibás", mert azt nem tudja értelmesen közölni.
3. A "mindenkivel" az kb. olyan "költői", mint nála a senkivel.
4. "Vedd már észre" azt az off kapcsolót!

(#157) elefant válasza Ratman (#150) üzenetére


elefant
HÁZIGAZDA

"És hiába toppantasz mérgesen a kis lábacskáddal, a számok makacs dolgok.
Szóval légy szíves fejezd be a személyeskedést, és ha gondolod, akkor ezeket a tényeket cáfold matematikai alapon:"

"És egy kicsit tényleg szálljál magadba, mert csak saját magad teszed nevetségessé ezzel a hozzáállással, ahol a tudatlanság nagyképűséggel párosul."

:DDDDDD

[ Szerkesztve ]

(#158) dezz válasza #09634560 (#155) üzenetére


dezz
nagyúr

Nos, elég ha csak az éppen Ratman által bemásolt szöveget vesszük:
"Mindez azt jelenti, hogy ha 0,1 mm élhosszúságú fekete négyzetek sokaságából építünk fel mondjuk egy egyenlő szárú derékszögű háromszöget (a négyzet felét) úgy, hogy a két befogó vízszintes és függőleges legyen, akkor az átfogó lépcsőit még látjuk."

Ha még itt is meglátjuk a lépcsőket, tehát egy 1x1-pixeles lépcsőt, akkor egy jobban elnyújtott "leejtőn" még sokkal inkább meglátjuk a "recéket"! Ezt meg is erősíthetem: a telón (amin, mint kiderült, 0,1mm-esek a pixelek) jól látni ezt a nem antialiasos, enyhén ferde vonalakon. És nem, nem csak 5cm-ről. Azaz jóval kisebb négyzetekre van szükség, hogy ne lássuk!

Pl. a valamirevaló lézernyomtatók 600 dpi-nél kezdődnek, ott 0,0426 mm egy pont! De vannak 1200-2400 dpi-sek is! Máris ott vagyunk 0,01 közelében. És nem, nem azért, hogy sok árnyalatos "fekete-fehér" fényképeket nyomtathassunk. Hanem hogy tényleg egyátalán ne lássuk "pixelesnek" a betűket, hanem mintha valódi mechanikus nyomat lenne.

Más eset, ha lehetőség van pixelenkénti árnyalással antialiasingre. De ott sem elég a 0,1mm: az említett telón még érezhetően homályosabbak az antialiasos vonalak élei, mint antialiasing nélkül. (Utóbbi esetben pedig jól láthatóan csipkézett, enyhén ferde vonalak esetén.)

Mindebből nyilvánvalóan következik, hogy a 0,1mm-es felbontás kevés.

Pl. az Intel 300 ppi-s kijelzőket tervez 30-40 cm-es nézési távolságra: [link] (És vélhetően itt nem áll meg a fejlődés.)

[ Szerkesztve ]

(#159) Ratman válasza dezz (#158) üzenetére


Ratman
tag

Na, egy sikeres munkanap után újra egy kis fórumozás…

Még egyszer megpróbállak udvariasan megvilágosítani, bár valóban kezdesz kissé unalmassá válni a vég nélküli kötözködéseddel (és az előttem szólók alapján nem csak szerintem).

Fogd már fel, hogy az összes hozzászólásoddal ahol tényeket próbáltál írni, beégtél mint a rongy, és ahelyett, hogy próbálnál csendben maradni, továbbra is csak vagdalkozol, személyeskedsz, csúsztatgatsz.

Jól jellemzi a stílusodat:

"De a 600+ dpi-s nyomatoknak szerinted ugye semmi értelme"

Megint milyen vagdalkozás ez??? Ki mondta ezt??? Hallottál, olvastál ilyet tőlem??? Megint olyat próbálsz más mondanivalójába sugallni, ami el sem hangzott.

Továbbá:

"A szem felbontását pedig mm-ben megadni igenis teljesen értelmetlen, hacsak hozzá nem teszed, hogy milyen távolságból. Eleinte szó sem esett "olvasási távolság"-ról."

Újra elmondom, hogy ezt nem feltétlenül kötelező hozzátenni, mert műveltebb embereknek ez magától értetődő. Hogy számodra ez újdonság, az megint csak a te hiányos tájékozottságod bizonyítja. Javasoltam már, hogy olvass utána egy kicsit a témának, és szélesítsd a látókörödet. Az, hogy te azt állítod, hogy "igenis értelmetlen", az megint csak a te dacos óvodás hozzáállásod. Ha a fejed tetejére állsz, akkor is szokták így (is) megadni, mert értelmes, a szöveget értelmezni tudó emberek számára egyértelmű, hogy mit jelent.

Nem tudom hány helyről kell, hogy elolvasd a tényeket, itt egy újabb, ami független az előzőektől, de értelemszerűen ugyanazt a témát ragozza, mert mást nem is tehet, mert ahogy írtam, itt biológiai tényekről van szó, és matematikáról. Persze, írhatod, hogy téged a tények nem zavarnak, avagy:

"Az általad bemásolt szöveg akkor biológiai tény, ha én meg a Plejádokról jöttem.”

Igen, vannak emberek, akik nem hagyják, hogy az egyszerű gondolkodásukat holmi tények megzavarják. Mindenesetre a figyelmedbe ajánlom:

"Az emberi szem felbontóképessége egészséges emberek és normál fényviszonyok esetén - az éleslátást biztosító látógödöri látásra vonatkozóan - 1 ívperc (1', ami az 1 fok hatvanad része) körüli érték. Az átlagosnál sokkal jobb látású embereknél, valamint igen jó fényviszonyok között ez az érték elérheti a 0,5 ívprcet is. Szemünk két egymáshoz közeli fekete pontot vagy vonalat akkor képes egymástól elkülönülten látni, ha köztük 1 ívpercnyi távolság van. Az ívpercben meghatározott felbontóképesség előnye, hogy független a nézés távolságától. A szem felbontóképessége a tisztánlátás távolságában, vagyis kb. 25 cm-nél körülbelül 0,08 mm. 1 méter távolságból már csak két 0,3 mm-re levő pontot tud egymástól a szemünk megkülönböztetni. 10 méterről ez az érték 3 mm. A szem színfelbontása sokkal rosszabb, mint fekete-fehér felbontása. A színes képpontokra vonatkozóan a felbontóképesség mindössze 8-10 ívperc."

Bővebben az olvasnivaló, ha vennéd a fáradtságot:
[link]

Továbbá:

"...inkább felhívhattad volna a figyelmemet, hogy elszámoltam magam, de nem tetted…"

Most őszintén: Miért tegyem meg neked a szívességet, hogy jóindulatúan szóljak ilyen stílus után, amit képviselsz? Te voltál az, aki rögtön helikopterezni, trollozni, bolházni kezdett. Ezek után persze hogy hagytam, hogy szénné égesd magad a nagyságrendi tévedéseiddel. Háromszor vertem bele az orrod a saját tévedéseidbe.

És végül utóirat helyett:

"ps.2. kvázi-tagként már megtalálhattad volna az off topic kapcsolót..."

Mi az, kínodba másba már nem tudsz belekötni, hogy kinek mennyi hozzászólása van? Felvilágosítalak, hogy ez itt nem a katonaság, hogy vannak az öregek, meg a kopaszok, és az öregnek van igaza. Itt nem annak van igaza, akinek csillió hozzászólása van, hanem annak, akinek nem hemzsegnek tárgyi tévedésektől a hozzászólásai.

(#160) Ratman válasza madgie (#154) üzenetére


Ratman
tag

"Körülbelül 12-13 cm-re még élesen látok közelre."

Igen, értem. De mit akarsz ezzel mondani? Hogy az átlagos olvasási távolság nem 25-30 cm? Vagy valami mást?

(#161) dezz válasza Ratman (#159) üzenetére


dezz
nagyúr

"egy kis fórumozás..."

Kár, hogy a számodra a fórumozás merő rosszindulatúskodás -- mint azt az egész topik mutatja.

"az előttem szólók alapján"

Kár, hogy az egyetlen személy volt (akinek előtte jogosan feltettem egy kényelmetlen kérdést, így most elégtételt vett).

"személyeskedsz, csúsztatgatsz."

No comment...

Ugye tudod, hogy az "ugye" az egy kérdőszó?

"Újra elmondom, hogy ezt nem feltétlenül kötelező hozzátenni, mert műveltebb embereknek ez magától értetődő."

Ez nem műveltség kérdése, hanem esetleg bizonyos körökben egymás között beszélve "alapértelmezett", de semmiképpen sem általánosan.

Nagyon alantas, hogy egy véletlen és elismert elszámolásból azt kerekíted ki, utólag is, hogy valóban megalapozott tényeket vennék juszt is semmibe...

"Most őszintén: Miért tegyem meg neked a szívességet, hogy jóindulatúan szóljak"

Ahh, szóval még szándékos is volt...

"ilyen stílus után, amit képviselsz? Te voltál az, aki rögtön helikopterezni, trollozni, bolházni kezdett."

Egyátalán nem rögtön, hanem miután egy szimpla megjegyzésre (hogy logikus volt, amit az interjúalany mondott) az volt az első reakciód felém, hogy "Ne haragudj, de ha nem érted meg amiket írok, akkor nem fogok a szövegértelmezésben segíteni neked." Hogy is van az a szálkás és gerendás mondás...? (Egyébként lehet, hogy nem is értetted azt a helikopteres dolgot? Tudod, nem szó szerint kellett volna venni...)

Az offért csak azért szóltam, mert ha erre téved egy modi és nem tetszik neki, amit lát, a nem off-ba tett off még inkább vörös posztó lesz a szemében.

[ Szerkesztve ]

(#162) madgie válasza Ratman (#160) üzenetére


madgie
titán

Figyelj, nekem jöhetsz az átlagokkal, meg akárhonnan kukázott pdf-ekkel, 12 éve azt tapasztalom, hogy két ember sem olvas ugyanolyan távolságból, munkatávolságról nem is beszélve. Ha százlábú lennék se tudnám megszámolni, hány reklamációnk volt csak azért, mert a kórházi "SZTK" rendelésen is gépszerűen ragaszkodnak a 25-30 centis olvastatáshoz, miközben tényleg csak az átlagnak (legyen mondjuk 60%, nem több!) kényelmes az. Munkatávolságról meg főleg nem hallottak...

(#163) S.Feri válasza elefant (#4) üzenetére


S.Feri
őstag

Várjuk az új cikket! :)

Jó cikk lett, hajrá PANA! :DDD

De untam már a telet, a tavasz is kimaradt, de mindent bepótolok, úgy kipörgetem a nyarat. :)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.