Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) 1shot1kill


1shot1kill
csendes tag

Nem bánom, felőlem mehetnek ezresével is, de a marhák arra nem gondolnak hogy ezekből is idővel ipari hulladék lesz ha befejezik a működésüket, aztán gyarapítják a Föld körül keringő űrszemetet. Aztán majd csodálkoznak ha az újabb műholdak a szeméttől mennek tönkre.

[ Szerkesztve ]

(#2) -Skylake- válasza 1shot1kill (#1) üzenetére


-Skylake-
addikt

Felre allna a szad, ha elo kene kapnod a zsebedbol a terkepet mikor el vagy tevedve. Szerintem.

"Those who would shave the beard for pussy deserve neither the beard or the pussy." - Ben Franklin, probably

(#3) floatr válasza -Skylake- (#2) üzenetére


floatr
veterán

Ok, de ez a probléma

vagy rövidebben:
https://hu.wikipedia.org/wiki/Kessler-szindróma

[ Szerkesztve ]

(#4) tom5598 válasza floatr (#3) üzenetére


tom5598
senior tag

dehogy is, ez nem probléma... Ez lesz az új védőréteg a káros sugárzások ellen, ha már az ózon réteg vékonyodik a szemétréteg vastagodni fog. :DDD ;]

(#5) floatr válasza tom5598 (#4) üzenetére


floatr
veterán

Azaz... :)

(#6) Yutani válasza floatr (#3) üzenetére


Yutani
nagyúr

Egy bizonyos magasságig visszatérnek a légkörbe és elégnek, nemde?

#tarcsad

(#7) floatr válasza Yutani (#6) üzenetére


floatr
veterán

Ha letérnek a pályájukról, akkor lehet. De többségük oda van rakva rendesen, és a manus szerint az a gond, hogy egy adott telítettség után egy láncreakció indulhat be. Ütközik kettő, szétszóródnak a darabok, azok másokkal ütköznek, és egyre több ütközés lesz, míg végül telítődik hulladékkal az égbolt olyan mértékben, hogy bármiben kárt tud okozni, amit fellőnének.

(#8) pusszycat válasza floatr (#7) üzenetére


pusszycat
nagyúr
LOGOUT blog

Nem probléma majd felküldünk egy űrszemétszedőt... :)

Mi 11 Lite 5G 6/128 :)) Xiaomi Redmi Pad 4/128 GB, Laptop Asus Oled Vivobook 16GB/1TB " Azért vagyunk, h legyünk " by pusszycat

(#9) floatr válasza pusszycat (#8) üzenetére


floatr
veterán

Közmunkásokat :)

(#10) Derrewyn válasza floatr (#9) üzenetére


Derrewyn
senior tag

Pár évtized, és a fehér "furgonok" már az űrben gyűjtik a fémet. :D

(#11) schawo válasza floatr (#7) üzenetére


schawo
titán

Még rég ritkán vagyunk odafenn. Van sok, de hely annál nagyon sokkal több. Párszáz év. Feltéve, hogy még párszáz év múlva is "divat" lesz műholdakat lövöldözni, nem lesz valami jobb megoldás.

[ Szerkesztve ]

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#12) floatr válasza schawo (#11) üzenetére


floatr
veterán

Már most gondban vannak a zűrállomások biztosításával...

(#13) #06658560 válasza floatr (#7) üzenetére


#06658560
törölt tag

A gravitáció és a súrlódás megteszi a magáét.

(#14) Pioneer válasza #06658560 (#13) üzenetére


Pioneer
senior tag

"A gravitáció és a súrlódás megteszi a magáét." :C

Mert az űrben olyan sok a gravitáció ugye?! :W Ülj le fiam egyes!

PROFESSZIONÁLIS Delid / Relid Intel Processzorokhoz, garantált minőségben! LGA1150-től LGA1700-ig! Link: https://hardverapro.hu/apro/professzionalis_delid__re-lid_lga_1155_1150_1151_garantalt/friss.html

(#15) schawo válasza Pioneer (#14) üzenetére


schawo
titán

Mert az űrben olyan sok a gravitáció ugye?! :W Ülj le fiam egyes!

Szerintem inkább menj vissza az iskolapadba, mielőtt ekkora zöldésgeket írsz. Az külön gyönyörű, mikor valaki fellengzősen próbál oktatni, és hangosan kiabálja a hülyeséget. A zűrben is éppolyan a gravitáció, mint a neműrben. A gravitációnak hótt mindegy, hogy minek hívod, űrnek, vagy bármi másnak. Amire te gondolsz, hogy az ember súlytalanságot érzékel, mert pályán pont annyit zuhan a gravitáció miatt az égitest (jelen esetben a Főd) felé, mint amennyit halad előre.

[ Szerkesztve ]

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#16) #06658560 válasza Pioneer (#14) üzenetére


#06658560
törölt tag

Fizika, általános iskolai tananyag átismétlése számodra nem javallott, egyenesen kötelező! Akkor talán nem leszel hülye a témához.

(#17) dajkopali válasza pusszycat (#8) üzenetére


dajkopali
addikt

Cifu majd megmondja, de én úgy emlékszem, hogy már évtizedekkel ezelőtt indítottak kutatásokat, hogy milyen technológiával lehetne az űrszemetet begyűjteni vagy megsemmisíteni

"fácánjava calvadosban/teljesítünk, egyre jobban " - Konok Péter

(#18) Youri válasza Pioneer (#14) üzenetére


Youri
veterán

Hat most ettol komolyan megfajdult a fejem...

RTX ON

(#19) Cifu


Cifu
nagyúr

Haladjunk sorban.

-Az űrszemét valóban probléma, de "szerencsére" bizonyos magasság alatt "öntisztulás van". Erre itt egy jó ábra:


A műhold tömege és légellenállása alapján adott keringési magasság (vízszintes koordináta) esetén mennyi idő alatt tér vissza a a sűrű légkörbe (függőleges koordináta) és ég el.

-A fentihez: itt 500-520km magasban engedték ki a műholdak többségét, vagyis 3-5 éves keringési idővel lehet számolni.

-A cubesatok (apró, cirka 10x10x10 / 20x10x10 / 30x10x10 cm-es műholdak) elterjedésével bizony drasztikusan emelkedni fog a műholdak és velük együtt az űrszemét mennyisége. A gond az, hogy egységes és jó megoldás nincs a problémára. A cubesatok teszik tehetővé, hogy olyan országok és intézmények is saját műholdat indítsanak, akiknek korábban ez elképzelhetetlen volt (lásd MASAT-1). Most durván 150-250 ezer dollár egy Cubesat indítása, ez hamarosan 70-120 ezer dollárra csökken, és hatalmas a verseny, mert igény van rá.

-Mellékzönge ehhez: gyakorlatilag az, hogy India megjelent a kereskedelmi indítások piacán (2015 óta lehet csak amerikai műholdat indiai rakétával indítani) alaposan megbolygatja azt, nehéz helyzetbe hozva a potenciális amerikai vállalatokat (mint a Launcher One (Virgin Galactic) vagy az Alpha (Firefly Space System)), akik a Cubesat-okra akarták specializálni magukat. A SpaceX dettó játszik (játszana) a pályán, és az indiaiak sikere alaposan megrémisztette az amerikai vállalatokat. Ebből a 104 műholdból most 96 amerikai volt....

-Vissza a cubesat-problémára. Az olcsóságuk miatt számtalan műholdspecifikus kutatást is cubesatokkal csinálnak, tehát az előnyük elvitathattlan. Betiltani így nem igazán lenne célszerű - nagy lenne az ellenállás. Csakhogy a mennyiség-probléma az igazi gond, mert idén már évi több száz, hamarosan pedig évi ezer feletti Cubesat indítás lesz...

-Az űrszemét problémáját pedig kezelni még mindig nem igazán tudják. A fő gond, hogy ki állja a költségeket. Jelenleg például az amerikai műholdakat csak úgy engedik pályára állítani, ha van előre eltervezett élettartam-végi megoldás. Alacsony pályán ez egyszerűen deorbitálást, irányított visszatérést és megsemmisülést jelent. A Cubesatoknál erre nincs igazán mód - nincs rá hely és szabad tömeg. De a gond nem is annyira itt van, hanem ha megnézed a képet fent, kb. 800km feletti pályán. Onnan már 100+ év, amíg visszatér, 1000km felett pedig emberi mércével mérve stabil a pályájuk. Ezeknél jelenleg az az elvárás, hogy egy, a többi műholdat nem veszélyeztető pályára állítsák élettartamuk végén. Ez főleg a GEO műholdakat érinti, ott ugyanis viszonylag szűkös az egy-egy pályaszöghöz tartozó lehetőség (~50x50x50km-es "kocka" egy műhold "helye"). Egy "lejárt" műhold által elfoglalt poszt így később veszélyes lehet a későbbi utódjára.

Ez az, ahol előbb-utóbb mindenképpen kell űrszemét-eltakarításban gondolkozni, ám amíg ennek nincsenek meg a jogi és technikai szabályai (pl. nukleáris energiaforrással felszerelt katonai műholdak esete, illetve hogy az "űrszemét" kinek is a tulajdona), addig itt nem fog semmi történni, és akkor a költségekről nem is beszéltünk még.

Ez a kérdéskör évtizedek óta téma, ám per pillanat az olcsóság a kulcsszó (lásd Cubesatok) és nem a biztonság (lásd űrszemét eltakarítása, kötelezni a műholdak tulajdonosait, hogy az űrszemetüket kezeljék).

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#20) kymera


kymera
senior tag

Lényegében 2 módja van az életciklusa végére ért műhold "eltüntetésének"
- visszatérő pálya és elégnek a légkörbe
- újrahasznosítás.
Ez utóbbiról pár éve volt egy nemzetközi projekt de valahogy nem lett belőle semmi. :U

1151,AM4,1366,2011, - Lapok,procik,vinyók,tápok,vga-k -akciósan. - 70-2340239

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.