Hirdetés

2024. május 15., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#84) Mamóca


Mamóca
újonc

Én is nagyon izgatott vagyok.. alig várom már, hogy láthassam másodjára is... :)

Közben utánanéztem mindenféle oldalakon, hogy hogy mik a feltételei a különböző állami támogatásoknak (kedves Föccer férjecském már nyaggatott miatta egy ideje :))

Szülés előtt betegszabadságra illetve táppénzre lehet menni (fizu 60-70 %-a)

Ha az anyuka megjelent legalább 4 terhesgondozáson, s ezt a megfelelő pecsétekkel igazolni is tudja, akkor jár neki az 1 alkalommal igénybe vehető anyasági támogatás, összege kb 64.000 Ft.

TGYÁS (terhességi gyermekágyi segély, szülési szabadság): 24 héten keresztül (5 és fél hónap) keresztül jár szülés után, az előző évi fizetés alapján (bruttó fizu emelve prémiummal, bónusszal, mindennel, ennek a 70 %-a, azaz előző évi átlag bér 70 %-a)

GYED: a TGYÁS után a baba 2 éves koráig jár, szintén az előző évi fizu 70 %-a, de max kb 96.000 Ft

Ezután a baba 3 éves koráig jár a GYES, ami 28.500 Ft.

Ha jól értelmeztem, akkor ha ezután még mindig nem megy vissza az anya dolgozni, akkor jár a GYET, szintén 28.500 Ft.

A TGYÁS és a GYED csak abban az esetben jár, ha semmilyen keresőtevékenységet nem folytatunk mellette.

A GYES mellett max heti 30 órában lehet dolgozni, de otthoni munka esetén időkorlátozás nélkül is lehet.

Ha az anyuka mégis a baba 1 éves kora előtt visszamegy dolgozni (vagy 30 órában vagy otthonról), akkor a baba 1 éves korától igényelheti a GYEST (GYED helyett).

Amiről még nem szabad elfelejtkezni, hogy a magzat a fogantatástól számított 91.naptól (orvosi igazolás szükséges hozzá) eltartottnak számít, így családi adókedvezmény (gyerekkedvezmény) vehető utána igénybe, tehát csökkenti az adóalapot (havi 10.000 Ft-tal több nettó marad a bruttó fizu után)

Valamint szülés után jár a családi pótlék, ami 1 gyerek esetén 12.200 Ft.

Ezeket elsősorban csak tájékozódás céljából írtam, érdemes mindennek utánakérdezni a munkáltatónál, de jó esetben a védőnő is képben van ezekkel.

Több oldalról szedtem össze az infót, a leghasznosabb talán ez az oldal volt:
http://www.anyabarat.hu/2010/02/gyes-folyositasa-melletti-munkaba-visszateres-a-versenyszferaban/

Ha valamit félreértelmeztem volna, akkor bocsánat érte, szívesen veszem a kijavítást :)

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.