Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#151) reload. válasza Szten Márs (#150) üzenetére


reload.
csendes tag

dirent megneztem wikin, 17-18. szazadtol tekintik azt, amikor elszakad a vallastol es a filozofiatol, elvegre a kette ellenteterol is szol a topic.

(#152) Raucher válasza reload. (#146) üzenetére


Raucher
tag

Ha az asztrológiát tudománynak tartod, akkor 17-18. századdal, önmagadnak mondasz ellent.

Tisztán emlékszem minden előző életemre, ezért nem hiszek a reinkarnációban!

(#153) tildy válasza reload. (#146) üzenetére


tildy
nagyúr

Akkor kezdjuk a pitagorasz tetellel :)(mondhattam volna mast is) De lehetne massal is kezdeni.
A matematika kb mindennek az alapja.

[ Szerkesztve ]

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#154) Szten Márs válasza reload. (#151) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Ja értem, megnézted a wikin. Az más. :DDD
Ember, te nem vagy semmi. :) Komolyan, kicsit nézz utána, hogy a különböző ókori kultúrák miféle eredményeket raktak le az asztalra különböző tudományterületeken. Nem csak a már említett matematika területén, de fizika, vagy épp csillagászat területén is, plusz ha már itt járunk mérnöki teljesítményeik sem voltak elhanyagolhatóak. El fogsz szerintem kicsit csodálkozni. :) Bár illenék ismerni ezeket - ha az embernek nincs különösebb érdeklődése ilyen téren és magától nem olvasgatott, vagy nézett ezt-azt, akkor legalább tényleg az iskolából.

Egyébként meg az asztrológia pont annyira tudomány, mint a kávézaccból jóslás, vagy épp a virágok szirmának tépkedése, miközben mondogatod, hogy szeret-nem szeret.

[ Szerkesztve ]

(#155) reload. válasza Szten Márs (#154) üzenetére


reload.
csendes tag

en ezekkel tisztaban vagyok, korabbi hozzaszolasban le is irtam. a mostani allaspont szerint a kiindulo temaban viszont a tudomany mar ellentmond a vallassal, vagy nem? egyebkent tenyleg hulyeseget irtam, rosszul fogalmaztam meg. :B

[ Szerkesztve ]

(#156) dabadab válasza Szten Márs (#154) üzenetére


dabadab
titán

Newton fomuvenek, a Principianak a kiadasat (1687) szokas a modern ertelemben vett tudomany megszuletesnek idopontjanak tekinteni (ami persze onkenyesen kivalasztott es vitathato pont, de az teny, hogy akkortajt hirtelen megsurusodtek a dolgok, Copernicus, Galilei, Kepler, Newton mind ott nyuzsgott es ketsegtelen, hogy mind kozul Newtonnak volt a legnagyobb hatasa a kesobbiekre).
Persze, azelott is erdekelte az embereket a vilag, amiben elnek, meg rajottek dolgokra, de hianyzott az a megkozelites, amit tulajdonkeppen tudomany alatt ertunk (merthogy a mai megkozelitesben a tudomany elsosorban nem adatok meg elmeletek osszessege, hanem szemleletmod).

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#157) reload. válasza dabadab (#156) üzenetére


reload.
csendes tag

"a tudomany elsosorban nem adatok meg elmeletek osszessege, hanem szemleletmod"

en is erre akartam kilyukadni. (csak valahogy nem sikerult. :D)

(#158) Dany007 válasza dabadab (#156) üzenetére


Dany007
veterán

"merthogy a mai megkozelitesben a tudomany elsosorban nem adatok meg elmeletek osszessege, hanem szemleletmod"

Tetszik a megfogalmazás! Igazából ezt a szemléletmódot kellene mindenkivel megismertetni és elfogadtatni (megértetni). Illetve oly módon bemutatni, hogy az egyén meg is tudja érteni azt. Mindjárt másképpen nézne a világra az ember. És valószínű kevesebb jósnő tudna millió forintokat elégetni.

De szerintem amire gondolsz az a tudományosság. Az egyfajta szemléletmód. A tudomány maga pedig szerintem az elméletek adatok képletek és(!) a szemléletmód összessége.

Viszont ha korábban nem lett volna már meg ez a szemléletmód, akkor valószínűleg ma a piramisok se állnának. Egy ilyen mű tervezéséhez és megépítéséhez is nyilván kellett egyfajta tudományos szemléletmód. Hiszen az "esőtánc" és egyéb vallási rituálék nagyon kevés lett volna ahhoz.

[ Szerkesztve ]

(#159) onereborn válasza Dany007 (#158) üzenetére


onereborn
tag

Danny de ez is akkor csak hit. Mert ahogy mondod csak szemléletmód. "A tudomány maga pedig szerintem az elméletek adatok képletek és(!) a szemléletmód összessége."
Sztem meg nem, mivel kapásból a szemléletmód már nem tudományosság, hanem egy döntés kérdése ki milyen szemüvegen nézi a világot. Az elméletek kifejezés stagnál, mivel csak feltételez, nem bizonyít, ahhoz hogy a feltételezést el tudd fogadni hinni kell benne. a Képletek meg a másik véglet, a teljes élet nem definiálható csak képlettel. Bár ez tény és nem hit, hogy képletek csak és kizárólag a fizikai alapösszefüggésekre alkalmazhatóak - pontosabban a megvizsgált-mérhető folyamatok értékekeire, paraméterei létrehozott leíró nyelv (algoritmus vagy képlet).

"Hiszen az "esőtánc" és egyéb vallási rituálék" Ezeknek is meg van az előzménye az én szemléletmódon vagy hitem látása alapján, tehát ez se csak úgy jött létre, hogy az ember kigondolta.

Viszont mondandómból már leszűrhetted, hogy a feltételezések és szemléletmódok kialakulásához egyéni megtapasztalások szükségesek, melyekből nagyon sok tényezőt kihagynak mások. Ilyen az amikor az ember valami olyat tapasztal ami a fizikai megtapasztalásokon túl mutat. Ebbe most nem akarok tovább menni.

A lényege az ahogy te is mondtad a szemlélet mód váltása, pontosabban egy világnézet vagy tradíció feladása, ha kell akkor a rögös és kérdőjelekkel teli evolúció feladása, mely csak és kizárólag elméletek összessége a világ keletkezéséről, mely ugyan a bizonyított Intelligens tervezés és a Biblia nézőpontjával gyökeresen szemben áll (mellesleg a Biblia kutatás mellett több a hiteles bizonyíték - vagy pl kvantumfizika..stb.)

Tehát a lényege összefoglalva, ha te hited az evolúció mellett raktad le akkor bármilyen bizonyíték kevés lenne ennek meggyőzéséhez, csak és kizárólag a világnézeted összeomlása tudna kimozdítani téged! ...hozzá teszem tegyük fel és logikusan végig gondolva!

Had osszak meg egy logikus történetet:

Hit vagy Tudomány? Válassz!
Egy valós, megtörtént beszélgetés leirata:

Az ateista filozófia-professzor arról beszél a tanítványainak, mi a problémája a tudománynak Istennel, a Mindenhatóval. Megkéri az egyik új diákját, hogy álljon fel és a következő párbeszéd alakul ki:
Prof: - Hiszel Istenben?
Diák: - Teljes mértékben, uram.
Prof: - Jó-e Isten?
Diák: - Természetesen.
Prof: - Mindenható-e Isten?
Diák: - Igen.
Prof: - A bátyám rákban halt meg, annak ellenére, hogy imádkozott Istenhez, hogy gyógyítsa meg. Legtöbbünk törekedne arra, hogy segítsen másokon, akik betegek. De Isten nem tette ezt meg. Hogyan lehetne akkor jó Isten? Hmm?
A diák hallgat.
Prof: - Erre nem tudsz választ adni, ugye? Kezdjük elölről, fiatalember. Jó-e Isten?
Diák: - Igen.
Prof: - Jó-e Sátán?
Diák: - Nem.
Prof: - Honnan származik Sátán?
Diák: - Istentől?
Prof: - Így van. Mondd meg nekem, fiam, van-e bűn ebben a világban?
Diák: - Igen.
Prof: - A bűn mindenhol jelen van, nemde?
Diák: - Igen.
Prof: - És Isten teremtett mindent. Így van?
Diák: - Igen.
Prof: - Tehát ki teremtette a bűnt? – A diák nem válaszol.
Prof: - Vannak-e betegségek? Erkölcstelenség? Gyűlölet? Csúfság? Mindezen szörnyű dolgok léteznek ebben a világban, ugye?
Diák: - Igen, uram.
Prof: - Tehát, ki teremtette mindezeket?
A diák nem felel.
Prof: - A tudomány állítása szerint öt érzékünk van, melyekkel felfogjuk és megfigyeljük a dolgokat magunk körül. Mondd meg nekem, fiam! Láttad-e már valaha Istent?
Diák: - Nem, uram.
Prof: - Mondd meg nekünk, hallottad-e már valaha a te Istenedet?
Diák: - Nem, uram.
Prof: - Érezted-e már valaha a te Istenedet, megízlelted-e a te Istenedet, vagy érezted-e már a te Istened illatát? Különben is, volt-e már valamilyen kézzelfogható tapasztalatod Istenről?
Diák: - Nem uram, attól tartok nem.
Prof: - És mégis hiszel benne?
Diák: - Igen.
Prof: - A tapasztalati, igazolható, bemutatható bizonyítékok alapján a tudomány kijelenti, hogy a te ISTENED nem létezik. Na erre mit mondasz, fiam?
Diák: - Semmit. Nekem „csak” HITEM van.
Prof: - Igen. A hit. Pontosan ezzel van problémája a tudománynak.

A professzor ezzel befejezettnek tekintette volna a szemléltetést, de a diák nem mozdul.
Diák: - Professzor úr, kérdezhetek valamit?
Prof: - Persze, kérdezz csak.
Diák: - Professzor úr, létezik-e a hő?
Prof: - Igen.
Diák: - És létezik-e a hideg?
Prof: - Igen.
Diák: - Nem, uram, téved! Nem létezik!

Az események ezen fordulatára az előadóterem elcsendesedik.
Diák: - Uram, lehet sok hőnk, még több hőnk, túlhevíthetünk valamit, vagy még annál is jobban felhevíthetjük, lehet kevés hőnk, vagy semennyi hőnk. De nem lesz semmink, amit hidegnek hívnak. -273 fokkal tudunk nulla alá menni, ami a hő nélküli állapotot jelenti, de annál lejjebb nem mehetünk. A hideg nem létezik. A hideg szót a hő nélküli állapot jellemzésére használjuk. A hideget nem tudjuk lemérni. A hő: energia. A hideg nem az ELLENTÉTE a hőnek uram, hanem a HIÁNYA.
Az előadóteremben ekkor már egy gombostű leejtését is meg lehetne hallani.
Diák: - És mi van a sötétséggel, Professzor? Létezik-e a sötétség?
Prof: - Igen. Hogyan beszélhetnénk AZ éjszakáról, ha nem lenne sötétség?
Diák: - Ismét téved, uram. A sötétség valaminek a hiányát jelzi. Lehet kis fényünk, normális fényünk, nagy erejű fényünk, villanó fényünk, de ha sokáig nincs fény, akkor nincs semmi, S azt hívjuk sötétségnek, így van? De a valóságban a sötétség nem létezik. Ha létezne, még sötétebbé tudnánk tenni a sötétséget, nemde?
Prof: - Tehát, mire akarsz utalni mindezzel, fiatalember?
Diák: - Uram, azt akarom ezzel mondani, hogy a filozófiai eszmefuttatása hibás.
Prof: - Hibás? Meg tudod magyarázni, miért?
Diák: - Uram, ön a kettősségek talaján mozog. Azzal érvel, hogy van az élet, utána pedig a halál, van egy jó Isten és egy rossz Isten. Az Istenről alkotott felfogást végesnek tekinti, mérhető dolognak. Uram, a tudomány még egy gondolatot sem tud megmagyarázni.
Elektromosságot és mágnesességet használ, de sohasem látta egyiket sem, arról nem is szólva, hogy bármelyiket is megértette volna. Ha a HALÁLT az ÉLET ellentéteként vizsgáljuk, akkor tudatlanok vagyunk arról a tényről, hogy a halál nem létezhet különálló dologként. A halál nem az élet ellentéte, hanem annak hiánya! És most mondja meg nekem, professzor: Ön azt tanítja a diákjainak, hogy a majmoktól származnak, így van?
Prof: - Ha a természetes evolúciós folyamatra célzol, akkor természetesen igen.
Diák: - Látta-e már valaha az evolúciót a saját szemével, uram?
A professzor megrázza a fejét.
Diák: - Mivel eddig még senki sem látta az evolúciós-folyamatot végbemenni, sőt azt sem tudja bizonyítani, hogy ez egy folyamatos történés, azt jelentené mindez, hogy Ön a saját véleményét tanítja, professzor? Akkor ön nem is tudós, hanem prédikátor?
Nagy zajongás támad az osztályban.
Diák: - És csak egy utolsó kérdést engedjen meg, professzor úr. Van-e valaki az osztályban, aki látta már valaha az Ön agyát?
Az osztály nevetésben tör ki.
Diák: - Van-e itt valaki, aki hallotta már a Professzor agyát, érezte, megérintette azt, vagy érezte az illatát? – Mivel nem érkezik válasz, a diák folytatja: - Úgy tűnik, senki sem tette. Tehát, a tapasztalati, állandó, kimutatható bizonyítékok megalapozott szabályai szerint a tudomány kimondja, hogy önnek nincs agya, uram. Ne vegye tiszteletlenségnek, uram, de hogyan adhatnunk így bármilyen hitelt az előadásainak?
A teremben síri csend.A professzor a diákot nézi, arca kifürkészhetetlen.
Prof: - Azt hiszem, a hit alapján kell elfogadnod, fiam.
Diák: - Erről van szó, uram! Ember és Isten között is a HIT a kapcsolat. És ez mindennek a mozgatója és éltetője!

A diák neve Albert Einstein volt....

(#160) Szten Márs válasza onereborn (#159) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Mondjuk ez a párbeszéd igencsak suta, tele logikai hibával, és két dolog jut róla eszembe, az egyik:

"Az a baj az Interneten terjedő idézetekkel, hogy nem mindig tudod róluk megállapítani, valódiak-e." /Petőfi Sándor/.

A másik meg:

Bár itt nem volt fénykép, és kicsit terjedelmesebb egy egyszerű idézetnél, de azért close enough :)

[ Szerkesztve ]

(#161) onereborn válasza Szten Márs (#160) üzenetére


onereborn
tag

Jogos ami az interneten terjedő szövegről mondasz, de maga a párbeszéd nagyon is logikus, nincs benne logikai hiba bocs.

(#162) Mr X válasza onereborn (#161) üzenetére


Mr X
veterán

Tele van a párbeszéd logikai hibával, ha pártatlanul végigolvasod, te is rájössz.

(#163) Szten Márs válasza onereborn (#161) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Majd ha lesz kis időm, kilistázom neked. Addig is, gyakorlásképpen, ha már logika: [link] ;) :D

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.