Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Kansas


Kansas
addikt

Jó lesz ez PS-hez is...

Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

(#2) dabadab


dabadab
titán

Ennek aztán végképp nem látom értelmét.

Pl. az 55OLED705 TV nagyjából ugyanezt tudja (mondjuk azon nincs DP, csak HDMI, de ez talán nem olyan nagy tragédia), viszont OLED és lehet TV-ként is használni - na, ez nagyjából ennek a kétharmadába kerül.

DRM is theft

(#3) Sinesol válasza dabadab (#2) üzenetére


Sinesol
veterán

Kötve hiszem. Random megnéztem egy C1-es drágább LG-t és ott is max 700cd peak fényerőt tud a panel, de azt is csak akkor ha a tartalom max 2%-a ilyen fényerejű, ha hosszabb időtartamon keresztül kell fenntartani, akkor még rosszabb az érték. 50% esetén már csak valami 280cd-t tud. Elég gyér HDR szempontból.

Viszonyitásképpen ránézve egy hasonló képességű Samsung VA panelre, ott még 50%-ban fényes tartalom mellett is 1200cd a peak fényerő és hosszabb időtartam alatt sem esik be. 10-25% mellett meg még 1400cd-t is tud.

Szóval nekem az jön le, hogy HDR-re igencsak ott van a VA panel, az OLED nem túl erős ezen a téren a jóval gyengébb fényerő miatt.

Na de nem csak HDR-ből áll a világ, nézzük meg a max fényességet

LG C1 tud valami 300-400cd-t, míg a Samsung QN90 1200-1400cd-t.
Este , sötétben biztosan nagyon jó az Oled, de egy random világos nappaliba délutáni gaminghez nem kérdés, hogy jobb lehet a VA panel.

[ Szerkesztve ]

(#4) dabadab válasza Sinesol (#3) üzenetére


dabadab
titán

Ezek érdekes dolgok és teljesen jól meg lehetne indokolni ezzel, hogy miért érdemes megvenni ezt a monitort 700 dollárért - de nem 1500-ért.

DRM is theft

(#5) Sinesol válasza dabadab (#4) üzenetére


Sinesol
veterán

Hát nem olcsó, de nyilván nem is egy hétköznapi termék. Egyébként a sima 60hz-es 27inches ips-em került 500euróba, azért ebből kiindulva nem reális, hogy egy ilyen komolyabb gaming monitor 700 dolcsi legyen. A benne lévő VA panel is komolyabb darab lehet, az átlag darabok nem tudnak ilyen 1200-as fényerőket, amit ígérnek. Samu tévében pl. a felső kategória alján, a QN85-nél vannak 1000cd környékén, de igazából a QN90 tud stabilan1200-1400as értékeket.

Árukeresőre ránézve, az 55inches QN90 500k. Mondjuk kérdés, hogy mégis miben tud annál többet vajon ez a Philips, miért ne azt vegye aki jó VA panelre vágyik.

[ Szerkesztve ]

(#6) Kansas válasza dabadab (#4) üzenetére


Kansas
addikt

Azért azt tegyük hozzá, hogy talán összesen nincs egy tucat olyan monitor ami 144Hz-t tud 4K felbontással, HDMI 2.1-gyel, AdaptiveSync-kel...

Íróasztali használatra azért kicsit túlméretezett, inkább mancave-be való...

[ Szerkesztve ]

Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

(#7) [CsuCsu] válasza Kansas (#6) üzenetére


[CsuCsu]
őstag

Igen, ezek az 'aprosagok' valahogy mindig lemaradnak az ilyen osszehasonlitgatasokbol. Plusz Ambilight, ami egyebkent szemelyes tapasztalat alapjan tenyleg tok jo es nem csak egy gimmick.

(#8) dabadab válasza [CsuCsu] (#7) üzenetére


dabadab
titán

Pont ezért hasonlítottam egy olyan Philips TV-hez, ami mindezt tudja (Ambilighttal együtt)

DRM is theft

(#9) Kansas válasza dabadab (#8) üzenetére


Kansas
addikt

Akkor a különbségek:
DisplayPort csatlakozást nem tud az a TV...

Ahogy nézem USB hub sincs benne(uplink-kel a PC felé), tehát nem biztos hogy köthetsz rá pl. perifériákat. USB-C is hiányzik róla és gyorstöltésre se jó.
A monitoron USB3.2-es portok vannak(USB-C 3+ A-t tud leadni, az USB-A-k 1,5A-t), a TV-n lehet hogy csak 3.0-ás(max 900mA-t tud leadni az egyik, és 500-at a másik).

A firmware-ben is több olyan feature van, ami kifejezetten csak a monitoroknak hasznos, illetve játékra.

A TV nem tud AdaptiveSync-et sem(FreeSync/Gsync), csak maximum HDMI2.1VRR-t, ami szintén nem mindegy.

Csak így gyorsan átfutva a support oldalakon(TV iletve monitor)

[ Szerkesztve ]

Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

(#10) Dragon3000 válasza dabadab (#8) üzenetére


Dragon3000
veterán

Ha jól látom pl adaptive-sync nincs az említett tv-nél, na meg a sok képjavító szar helyett, monitoroknál normális vezérlést szoktak a panelhez társítani, a többit már leírták előttem.

(#11) GoldhandRent válasza Sinesol (#3) üzenetére


GoldhandRent
őstag

meg ugye a HDR nem csak a végtelen fényerőről szól.
Dinamika tartomány... az OLED előnye a 0 "fekete fény" :K
minden OLED TrueBlack, míg a nem OLED készülékek csak HDR1000 és társaiba sorolhatóak.

-

(#12) arty válasza Sinesol (#3) üzenetére


arty
veterán

Jah, jó fényes az lcd, csak game módban, videojátékozáshoz - ahova ezt is szánják - minősíthetetlen a képe: 8-10 ms alatt ugye nehéz végrehajtani azokat a varázslatokat a képen, amikre a nézhetőség érdekében szükség volna, illetve a gagyikontraszt is "látszik".....

Engedd el ezt a "fényes nappaliban nézhetetlen az oled" - elég az a 3-400cd. Nem odaverős, csupán "elég" (anno a képcsöves tévék 100-at se tudtak, plazmák dettó, a mai átlagmonitor 250... és jé, ezeket is besötétítés nélkül nézik, használják emberek). De mondok még durvábbat: az átlag lcdtv is ennyit tud... :D

Egyébként gondolom te is legtöbbet délelőtt 10-től délután 4-ig használod a gépet/kijelzőt, tehát a legfontosabb tulajdonság, hogy ekkor villantson a "monitor" :D Hogy délután, alkonyatkor, neadjisten este milyen a kép - kit érdekel? (ESETLEG azokat, akik meló után ülnek be elé, de ők ugye kevesen vannak, a nagyátlag olyankor a yachtről lógatja a lábát a vízbe és az említett időszakban monitorozik).

Nem állítom, hogy nem lehet olyan - általad is prezentált - szélsőséges körülményeket körülírni, ahol jobb a va paneles lcd.

"ugyanitt hazájából elüldözött nigériai herceg aranybányájának tulajdonjogát megtestesítő NFT jegyezhető."

(#13) kisfurko válasza arty (#12) üzenetére


kisfurko
senior tag

Én azt nem értem, hogy nem zavarja valakinek 1200 cd a szemét. Nekem már a 2-300-zal is baj van, ha nagyobb felületen van... Egyszerűen nem lehet besötétítés nélkül a sötét részleteket látni, bár lehet, hogy nekem van érzékeny szemem. A fehér hátteret nem bírom a monitoron, hát még ilyen HDR agybajok... Hiába tud az emberi szem iszonyatosan nagy tartományban fényerőt érzékelni, egyszerre jóval kisebb tartományt fog át. Olyan ez, mint a loudness war a CD-knél.

(#14) mad823 válasza kisfurko (#13) üzenetére


mad823
őstag

Tök egyszerű. Egy világos nappaliban bőven 1000 cd feletti fények vannak, és akkor még nem is süt be a nap. Aztán mégsem napszemüvegben vagy otthon. Az igaz, hogy ilyenkor a szemed által átfogott dinamikatartomány kevés ahhoz, hogy a néhány cd-s részeken lásd a részleteket.
Hát ez van, jelenleg itt tart a technika. Vagy sötétre, vagy világosra optimalizált kijelzőt/tévét tudsz venni.

(#15) sb válasza Dragon3000 (#10) üzenetére


sb
veterán

Amit felsoroltak az aprópénz. USB hubok meg Type-C?
A sync hiánya lehet fájó de az is inkább sw/kompatibilitási kérdés mintsem +500 USD-é.

Minden ilyen topicba leírom, hogy érdemes megnézni a két végletet.
1. Monitor létezik pl. 32" 4K 60Hz 100k HUF környékén normális paraméterekkel. Akár teleaggatva mindennel ami fel van sorolva...
4K 120Hz pedig a sokszorosába kerül, 32"-on is. 1-2 éve még nem is létezett a kategória kb...

2. TV-ből meg OLED-et kapsz évek óta 300-350k HUF között ami 120Hz, más méret, ma már kb. mindent tud gaming feature-ökben is. Állítható "talpa" meg USB hub nyilván nincs rajta...

De mivel mindkettő létezik önállóan ennyi pénzért nem nehéz kitalálni, hogy össze lehetne legózni "monitornak" hívva is egy olyat ami mindkettőt tudja és mégsem aranyáron adják.

A "normális elektronika" meg végképp nem tudom mit jelent... 2008-as volt az első LCD TV-m, akkor még nézelődtem tud-e 1:1 pixelmappinget, 4:4:4 RGB-t, mennyi az input lag. Azóta ezek alapvetőek, innentől meg "kirajzolja a pixeleket" pontosan amit a bemeneten kap. Ennyi. Más varázslás elektronika oldalon nem nagyon van, max csak az extrákban: interpoláció, overdrive, lagra bármi... El nem rontja már a képet kb semmi de amúgy is kikapcsolhatóak.

(#16) AxBattler


AxBattler
félisten

Faxa, nem kell ide OLED, QNED, miniLED, meg a többi... egy normális gémer TV!

Az egyetlen problémám vele a mérete: íróasztalra inkább egy 43"-os modellt raknék, kanapé elé meg 65"-ost, ez kicsit inkább két szék között...

"Csak egy dologtól félek. Ha meghalok, az asszony eladja a gépeimet annyiért, amennyit bevallottam neki." KERESEM: Lian Li PC-C50, Silverstone Milo ML03 ..............................................................................................

(#17) Sinesol válasza arty (#12) üzenetére


Sinesol
veterán

Ezek nem szélsőséges, hanem hétköznapi körülmények egy átlagos családban, az átlagos felhasználók nagy része nem éjjeli bagoly gamer.

Igen az átlag monitor is keveset tud, meg az átlag lcd és elég csapnivaló is a minőség világosabb helyiségben. Az meg hogy ezt igy sokan nélzik, attól még nem lesz elfogadható, eleve sokszor nem is nagyon van lehetőséged sötétitésre/nem akarsz, bele kell törődni, hogy ez ilyen. Ettől függetlenül nehogy már azért legyen jó a gyér OLED fényerő, mert a sz.rabb LCD-k is ugyanugy szar fényerőt tudnak.

[ Szerkesztve ]

(#18) arty válasza Sinesol (#17) üzenetére


arty
veterán

De, ez szélsőséges. Az átlag napközben dolgozik, az átlagnak megoldható némi sötétítés, stb.

Amit te írtál, az volt szélsőséges, kidomborítva egy olyan helyzetet, amikor az lcd ESETLEG jobb LEHET. De amikor az LCD-d számára ilyen helyzetet teremtesz, akkor amúgy azon is szar lesz a kép... csak ott hiába is sötétítenél, az hulladék marad, mindenhogy.

"ugyanitt hazájából elüldözött nigériai herceg aranybányájának tulajdonjogát megtestesítő NFT jegyezhető."

(#19) Teasüti


Teasüti
nagyúr

Hát nemtom, ha azt nézed akkor nyáron késő estig fent van a nap. Egy nyugati fekvésű szobában ez elég kellemetlen tud lenni. Délután négykor max télen nincs már nappali világosság.

Sinesol
Az más kérdés, hogy ha bármi fény rásüt egy LCD-re, akkor kimossa azt a kicsi kontrasztot is, ami volt neki. Szóval így sehogy se lehet nézni akármekkora fényereje van, mert a fekete az már középszürke lesz, esetleg narancs a naplementében. :DDD
1000:1 kontraszttal nemigen lehet mit kezdeni egy nappaliban elhúzott függönyökkel, még HDR-rel sem ami csak a fényerőt növeli, a panel kontrasztját nem. Így a feketét is csak emelni tudja max a nagyobb fényerő. Nemtom ezen egy OLED mennyit tud javítani, gondolom a közvetlen napsütés azt is kimossa ugyanúgy, hisz a fekete területeken az a fény fog tükröződni, ami rásüt épp úgy mint egy vászonnál. Viszont a kültéri megjelenítők általában LED-esek és bár közvetlen napsütésben is jól látszódnak, a feketeszint gyakorlatilag nem értelmezhető rajtuk. Kb mint egy projektornál ahol a fekete lényegében csak a fény hiánya a vásznon és a mélysége a környezeti fénytől függ csak. Ez a jelenség megvan a tévéknél is, ami hiába próbál feketét megjeleníteni, ha vmi rásüt, akkor azt fogja látni az ember fekete helyett. Ha növeljük a fényerőt, akkor a kontraszt is növekedni tud ugyan egy kicsit, de a "fényszennyezéssel" a képernyőn nem tudsz mást csinálni, mint megszüntetni (aka behúzni a függőnyt).

[ Szerkesztve ]

(#20) arty válasza Teasüti (#19) üzenetére


arty
veterán

szerintem jól megfogtad a lényeget, napfényben tökmindegy milyen a kijelző/tech, minőségietlen lesz a kép.... :)

"ugyanitt hazájából elüldözött nigériai herceg aranybányájának tulajdonjogát megtestesítő NFT jegyezhető."

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.