Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#151) doberman


doberman
senior tag

na végre volt időm egy kicsit játszadozni ezzel a kütyüvel - openwrt alatt .. egyenlőre fél siker.
az új BB (Barriel Breaker 14.07) alatt, úgy tűnik már a 820t tunert is szépen támogatja, viszont az rtl-sdr programmal gondjaim támadtak.
a próbára egy TL-WR710N tip. routerrel ejtettem meg (400MHz,32Mb,usb2) . érdekes, hogy a programot indítva tcp módban, fut a program 0,1 -0,2 -es loaddal.
viszont mikor csatlakozok a klienssel szinte azonnal akkora terhelést kap a router (8 feletti load), hogy szinte azonnal újraindul...
ha viszont a play előtt a sample rate értékét drasztikusan 16000 vagy inkább 8000-re csökkentem 1-1,5 ös loaddal de már működik... természetesen ez a mintavételezési frekvencia nagyon kevés ahhoz, hogy az sdr rádiózás élvezetes legyen.

van valakinek valami ötlete? esetleg foglalkozik ilyesmivel más is?

8lnu

(#152) azbest válasza doberman (#151) üzenetére


azbest
félisten

Pécén a core2duo gépemet is megfektette az rtl sdr. Szerintem a routeren inkább tv stream szervert kellene beállítanod, a rádiótechnikát meg inkább erős gépen :)

(#153) doberman válasza azbest (#152) üzenetére


doberman
senior tag

valószínűleg igazad van... (csak szerettem volna 7/24-ben elérhetővé tenni, és minimalizálni az áram felhasználást..) na majd ha lesz a tplink ac1900 ... :D
a tvheadend "teszi" a dolgát - szépen streameli a digi free csatornákat...

8lnu

(#154) golya87 válasza doberman (#153) üzenetére


golya87
őstag

Az is routeren fut neked?

(#155) doberman válasza golya87 (#154) üzenetére


doberman
senior tag

igen...

8lnu

(#156) Robbertho


Robbertho
aktív tag

Sziasztok,

Windows 8 64 bit-en tökéletesen működött a kütyü, ha jól emlékszem innen letöltött driverrel.
Win 8.1 64 bit alatt viszont nem hajlandó kizárólag a saját 2009-es driverét használni (telepítés után megmarad, a telepített mappában lévő inf-ekből azt mondja nincs használható driver).

Tud valaki nekem linkelni 8.1 alatt is működő drivert? Köszi előre is

(#157) baitsee23


baitsee23
őstag

Sziasztok!

Segítséget kérnék. Rendeltem én is egy ilyen kütyüt. De nem igazán vagyok járatos a témában, és ez csak erősödik bennem, ahogy olvasom a fórumot. :B Azzal kezdeném, hogy azt gondoltam, tudom majd vele nézni a kábel csatornákat... Arra már rájöttem, hogy nem. Csak FM és digitális rádió adásokat sikerült fognom vele - semmi TV. Illetve még a web kamerámmal játszhatok.
Valakinek lenne ahhoz türelme, hogy leírja, mire alkalmas a cucc, és hogyan?
A pontosság kedvéért ez egy "Digital USB TV Stick Tuner Analog Receiver FM+DAB USB DVB-T RTL3832U+FC0013B Support SDR" megnevezésú eszköz.

Előre is köszönök minden segítséget!

小米 12 - 8/256GB

(#158) doberman válasza baitsee23 (#157) üzenetére


doberman
senior tag

Alaphelyzetben a földfelszíni digitális tv adások (MindigTV), és urh rádiók vételére alkalmas.
A hozzáadott cd-vel windows alatt. egy pici hozzáértéssel linux alatt is.

"Haladók" számára pedig egy valóságos gyöngyszem: gyakorlatilag 24-1700 MHz között üzemelő, folyamatos hangolású, minden üzemmódban működő (AM,FM,WFM,SSB,LSB,USB,CW) rádió-vevő készüléket kapsz...
kérdezz bátran, előbb vagy utóbb lesz válasz is!

8lnu

(#159) baitsee23 válasza doberman (#158) üzenetére


baitsee23
őstag

Köszönöm, de a hozzá kapott programmal és antennával csak rádióadásokat bírtam befogni.
Lehet, hogy a környékünkön gyenge a vétel?

小米 12 - 8/256GB

(#160) doberman válasza baitsee23 (#159) üzenetére


doberman
senior tag

nézd csak : MindigTV lefedettségi térkép...
város,irányítószám,utca,házszám beír. a kapott térkép nagyítható. adhat infót a vételi viszonyokra.

8lnu

(#161) azbest válasza baitsee23 (#159) üzenetére


azbest
félisten

A blazetv program elég gagyi, ráadásul a kínaiak rendszeresen kamu kulcsot mellékelnek hozzá, amit a program fejlesztője idővel letilt. Ha azt kaptad mellé, akkor külön tévé és rádió üzemmódja van.

Tévézésre én a smartdvb ingyenes programot használom, de som más alternatíva is van.

Annyit tennék még hozzá doberman szavaihoz, hogy digitális rádió adást is lehet vele fogni (dab+), de az csak bp környékén van egyelőre, nem is nagyon néztem hogy azt milyen programmal lehetne fogni. Ja közben olvastam, hogy ezt próbáltad is már.

[ Szerkesztve ]

(#162) dodoroli


dodoroli
tag

Sziasztok!
Hol kaphatnék megbízható helyről ilyen tunert RTL2832U+R820T?
Köszönöm szépen!

(#163) doberman válasza dodoroli (#162) üzenetére


doberman
senior tag

pl eBay. én sokáig berzenkedtem az ott vásárlástól... de végülis eddig megérkezett minden... keress fee shipping-et. és akkor kb 2ezerért megvan. itthon meg 6-8-10-et is elkérnek érte...

8lnu

(#164) dodoroli válasza doberman (#163) üzenetére


dodoroli
tag

Köszönöm a válaszod már intéztettem a vásárlást.

(#165) Atomantiii


Atomantiii
őstag

Win 7 64 bitre hol lehet friss drivert találni ehhez a kütyühöz? Vagy jó amit a cd-n adnak hozzá?

Illetve próbálta valaki játszadozni enigma 2 alatt?

[ Szerkesztve ]

(#166) azbest válasza Atomantiii (#165) üzenetére


azbest
félisten

Az ide tartozó blogpostban van driver windowshoz, persze azóta lehet újabbat is adtak ki.

(#167) Atomantiii válasza azbest (#166) üzenetére


Atomantiii
őstag

Értem, köszi. Már telepítem a cd-n lévőt aztán meglátom mit csinál. Bár úgy látom felismerte. Már megy is dvb viewerrel.

[ Szerkesztve ]

(#168) Kalandor


Kalandor
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Van ilyen olcsóság, ami OSX kompatibilis?

(#169) azbest válasza Kalandor (#168) üzenetére


azbest
félisten

Az OSX kapcsán azt hiszem az a baj, hogy nincs egy közös és szabványos alrendszer, ami úgy általában az ilyen eszközöket kezeli. Ezért kell külön osx támogatás hozzá, mert az nem csak egy szimpla driver. DE lehet, hogy nekem hiányosak az ilyen ismereteim. (virtuális gép meg hasonlók az már bonyolítás*)

Viszont éppen találtam egy videót, de azt hiszem ez csak az sdr használatához való, ami meg nem normál hanem debug módban kapcsolódik a tunerhez, így tévézésre nem jó. [link]. Debug módban max 3MHz körüli sávot tud befogni és szoftveresen értelmezi a kapott adatokat. A tévé adás meg 8MHz-es. Ilyen módban rádiózni lehet vele, meg spéci rádiós formátumokat hallgatni.

* Virtuális gép: egy virtualbox / vmware gépecske minimál linuxszal, amire fel van csatolva az usb tuner. Azon meg futhat valami stream szerver, pl tvheadend és akkor például vlc-vel mac-ről natívan lehet lejátszani az adást a csatorna playlistből. Ez már akár működhet is, de nem tudom kipróbálni. Régebben lakótárssal próbálgattuk, de meggyűlt a baja az usb virtuális géphez rendelésével, meg nem is nagyon erőltettük, mert fut egy külön linuxos gép (pc vagy valami arm board), amiről streamként nézzük az adást pécén, macen, androidon.

Azt nem tudom hogy van-e olyan független tévé néző progi mac-re, ami többféle tunert is támogat. Tehát, hogy nem csak egy gyártó eszközéhez van kötve. Ez esetleg olyan lehet: [link]

[ Szerkesztve ]

(#170) SUPREME7


SUPREME7
őstag

Valaki használja Windows 8.1 64bit-en? Melyik driverrel?

(#171) baitsee23


baitsee23
őstag

Srácok!
Én azt hiszem feladom. Az élet rövid, hogy én ezzel vacakoljak! :)
Ha valakit érdekel, megszabadulnék ettöl a kütyütől.

[ Szerkesztve ]

小米 12 - 8/256GB

(#172) azbest válasza baitsee23 (#171) üzenetére


azbest
félisten

Dobd fel hardverapróra [link]

(#173) dodoroli


dodoroli
tag

Sziasztok!
Na elég klasszul működik a tuner,íme a képek 2.

(#174) Pizzu


Pizzu
aktív tag

megvan amit kerestem....

[ Szerkesztve ]

Lehet régi...Lehet új... Ha eltörött! Megújul! Laptopok mechanikai problémák javítása

(#175) Chal


Chal
addikt

Sziasztok!

Égető szükségem lenne egy RTL2832U+R820T -s tunerre, SDR-ezéshez. Sajnos kínából rendelni most esélytelen az újév miatt, illetve persze megjönne valamikor biztosan, de nekem még a héten kéne :)

Rengeteg féle dzsunka usb dvb-t tunert lehet kapni itthon a boltokban, de sajnos teljesen kideríthetetlen hogy milyen chipset van bennük, és szerintem esélyes hogy van ilyennel szerelt.

Szóval két kérdés:

1 - Tudja valaki hogy melyik itthon árult típusban van ez a chipset, illetve melyik boltban kapható?
2 - Ha esetleg a jelenlevők közül valaki eladná a sajátját akkor vevő lennék rá. Budapesti személyes átvétel jöhet csak szóba.

Előre is köszi!

(#176) doberman válasza Chal (#175) üzenetére


doberman
senior tag

Itt valaki megunta a sajátját... csak kérdés, hogy meg van-e még...

8lnu

(#177) Chal válasza doberman (#176) üzenetére


Chal
addikt

Már írtam, neki, de közben pár hsz-el fentebb láttam hogy nem R820T, szóval kilőve.

Sikerült végül OLX-en találni egyet viszont, igaz kicsit drágábban mint a kínai rendelés, de sebaj, már játszadozok vele :)

(#178) doberman válasza Chal (#177) üzenetére


doberman
senior tag

Itt és itt egy kis kedvcsináló... :))

8lnu

(#179) Chal válasza doberman (#178) üzenetére


Chal
addikt

Igen, ismerem ezeket. Nekem főképp repsávra kéne, illetve ADS-B vételre. Ez utóbbi remekül működött kb 10 perc után, ráadásul úgy, hogy egy Raspberry PI-ben van a vevő :)

Mostmár csak egy jó antennát kéne barkácsolnom.

[ Szerkesztve ]

(#180) doberman válasza Chal (#179) üzenetére


doberman
senior tag

ez a pi-s dolog érdekelne közelebbről... én mondjuk routerben "utazom"... :)
nézd csak: QFH méretező

8lnu

(#181) Chal válasza doberman (#180) üzenetére


Chal
addikt

Akkor nagyjából ugyanúgy van nálad is, gondolom valamilyen arm-os router, openwrt-vel. Annyi hogy a PI kicsit erősebb, de ugyanúgy arm, és ugyanúgy az Osmocom féle rtl_sdr-t kell lefordítani rajta, viszont más az oprendszer (én a Debian egy direkt raspberry-kre készített portját használom, Raspbian a neve). Az rtl-sdr TCP-n tudja streamelni az adatokat, amit a legtöbb SDR szoftver tud kezelni.

Az benne a jó, hogy így bárhol lehet a vevő, hiszen akár wifin vagy 100 méternyi ethernet kábelen is mehet az adat a feldolgozó kliens (mondjuk SDRSharp) felé.

A végső cél nálam egyébként egy jó nagy torony teteje lesz, sajnos a mechanikai kivitelezéssel több munka lesz mint a szoftveressel, az már látszik :) Fűthető ház kell, nyáron pedig gondoskodni kell a megfelelő hűtésről, mert eléggé melegszik az RTL stick :(

Az antennás linket köszi, jófélének tűnik, belemélyedek :)

[ Szerkesztve ]

(#182) Chal


Chal
addikt

Alakul a kicsike: kép :)

De még antennát (antennákat) kell barkácsolni, meg kültéri dobozba szépen betenni, bekábelezni, ez a legutálatosabb része, én csak billentyűzetet szeretek nyomogatni főképp :)

(#183) doberman válasza Chal (#182) üzenetére


doberman
senior tag

sdr-re 2 stick? valamit tudhatsz... :C

(ez melyik fajta málna? milyen terhelésre számítasz? mekkora mintavételezéssel? fogok még kérdezni.. )

[ Szerkesztve ]

8lnu

(#184) azbest válasza doberman (#183) üzenetére


azbest
félisten

ez az új 2B málna, mert látszik a broadcom logó. A régebbieken a memória a soc hátán volt, így nem volt logó. Ha gonosz akarod lenn, akkor pedig rá van írva a tüskesor mellett :D

[ Szerkesztve ]

(#185) Chal válasza azbest (#184) üzenetére


Chal
addikt

Igen, PI2.

Az egyik donglen rádió rögzítés lesz mp3-ba (rep. sávban). Airband antenna (118-135Mhz) hiányában most a Petőfi rádióval tesztelek :) Ezzel így realtime kódolva 5-10% cpu loadot eredményez. Így műxik leegyszerűsítve: "rtl_fm | sox | lame_enc"

A másik donglen Flarm "radar" funkció lesz. A Flarm egy ütközéselkerülő eszköz, főképp vitorlázórepülőgépek számára, de manapság már egyéb madarakban is használják. A működési elve hasonló az ADS-B-hez, de itt a cél inkább az, hogy a két vagy több eszköz egymással kommunikáljon, és ha túl közel vannak egymáshoz, akkor riassza a pilótákat. Mivel rádiókapcsolatot használnak, és küldik a pozíciót, magasságot, stb...-t, így megfelelő érzékenységű földi antennával + egy ilyen rtl vevővel tracking rendszert is ki lehet alkítani. Szóval ezt csinálná a másik dongle, a repülőklubunk vitorláit szeretnénk vele követni, már amelyikben van Flarm.

Tervezek egy harmadikat is amúgy, ADS-B-re, de ki kell tesztelni hogy a PI usb busza elbír e ekkora forgalmat.
Egyébként az benne a poén, hogy 1db donglevel is meg lehetne valósítani mindhárom funkciót, de sajnos nincs olyan szoftver ami egyben tudná kezelni a fentieket. Viszont amik darabonként tudják, azok lefoglalják a devicet, így a másik már nem tudja megnyitni.

[ Szerkesztve ]

(#186) azbest válasza Chal (#185) üzenetére


azbest
félisten

mivel más frekvencián mennek ezek (több mint 3MHz távolságra), így mindenképp külön tuner kell szerintem a különböző vételekhez.

(#187) doberman válasza Chal (#185) üzenetére


doberman
senior tag

köszönöm!
pont ilyen infókra vágytam, most, hogy írod ezt a légisávot: 1 km-re se lakok a békéscsabai reptérhez, jön a vitorlázós idő, szerintem rendelek még egy ilyen stick-et.... :DD
meg ez a pi2 - 4 magos cpu 1gb ram... eddig routeren játszadoztam de ekkora erőforrás elképzelhetetlen ott.
Mekkora mintavételezéssel használod rtl-sdr-t? és az mekkora load-ot okoz ?
(még a végén beruházok egy pi-re is - a fr*ncba, megint elverem a pénzemet... :W

azbest: vakegér vagyok - tényleg oda van írva.. :DDD

8lnu

(#188) Chal válasza azbest (#186) üzenetére


Chal
addikt

Erre én is gondoltam, de ott van pl. a Websdr, amit akár 5-6 ember is hallgathat távolról, eltérő frekiken, nem tudom az hogy oldja meg, de sokan hajtják 1db rtl-es tunerrel.

(#189) Chal válasza doberman (#187) üzenetére


Chal
addikt

Sampling at 1020000 S/s.
Output at 170000 Hz

Ezzel dolgozom most fel a Petőfit, illetve próbálom fejleszteni hozzá az archívumot, online webes stream lehetőséget. Egyébként ezek az rtl_fm default beállításai, szóval a mintavételezéshez nem nyúltam, wide FM módban ezt állítja be magának automatán 94.8Mhz esetén. AM-nél az output lemegy 24khz-re (a repsávhoz majd ez kell). Ha megépítem az antennát végre, akkor pl. 129.7Mhz-n (LHFH approach) tudok tesztelni normálisan, Lady Gaga meg társai helyett :)

1km-ről biztosan jól fogod hallani LHBC-t, de azért antenna oda is kelleni fog, a gyári botantenna nem jó erre a sávra. 123.25Mhz-n vannak amúgy.

Egyébként a PI nekem csak azért kellett, hogy fel tudjam tenni a reptéren a toronyra a cuccot, neked nem kell rá költeni semmit, bedugod a gépedbe közvetlenül és hallgatózhatsz :)

[ Szerkesztve ]

(#190) doberman válasza Chal (#189) üzenetére


doberman
senior tag

jujj de jó. ezek az adatok végképp eldöntötte, hogy veszek egy pi2-őt.

az LHBC látástávolságban van a tetőről, méretezek egy QFH antennát 136,5 MHz-re - a 4mm-es rézcső már megrendelve, - ez a freki NOAA meteorológiai műholdak wefax adása és a stick gyönyörűen vesz WFM-ben.
szerintem próbára jó lesz "sáv feletti" antenna, ha meg megmegérkezik a +egy stick akkor kap egy külön antennát - van még hely a tetőn :DD
( egyébként info: összefutottam egy chat erejéig egy (magyar!)fejlesztővel aki maga építi eladásra ilyen -RTL2832U+R820T- párosítású sticket, válogatott kiszajú alkatrészekből+ bővített vételi sáv : 150kHz-1,7GHz, kis zajú előerősítő, sávszűrő, egy antennabemenet, stick-méretekkel... nem rossz, láttam a képeket is róla csak egy kicsit húzós az ára: 24kHuf.)

8lnu

(#191) Chal válasza doberman (#190) üzenetére


Chal
addikt

Rá gondolsz:

http://janielectronics.com/ ?

Én is belefutottam már, nagyon jó cuccai vannak, de számunkra sajnos megfizethetetlen :(

(#192) doberman válasza Chal (#191) üzenetére


doberman
senior tag

Igen!

de végül is 1x kell megvenni (utána meg viharos időben kihúzni az antennát.. :D ).
Bár szerintem előbb vagy utóbb, valamelyik kici kínai lemásolja egy tál rizs-ért.... mint ahogy árulnak Kit formájában sdr rádiózáshoz cuccot...

8lnu

(#193) Chal


Chal
addikt

Találtam egy jó kis toolt ha érdekel valakit, kalibrálni lehet vele a tunert:

https://github.com/steve-m/kalibrate-rtl

A 900Mhz-s GSM tornyok a referenciák, nagyon jól ki tudja velük számolni hogy mennyit driftel a tuner, ugyanakkor térerő mérésre is kiváló :D

Így néz ki az output:

# ./kal -d 0 -s 900
Found 2 device(s):
0: Generic RTL2832U OEM
1: Generic RTL2832U OEM

Using device 0: Generic RTL2832U OEM
Found Rafael Micro R820T tuner
Exact sample rate is: 270833.002142 Hz
kal: Scanning for GSM-900 base stations.
GSM-900:
chan: 6 (936.2MHz - 28.991kHz) power: 683583.66
chan: 19 (938.8MHz - 29.295kHz) power: 353484.18
chan: 46 (944.2MHz - 29.501kHz) power: 383492.02
chan: 47 (944.4MHz - 29.360kHz) power: 449482.27
chan: 48 (944.6MHz - 29.385kHz) power: 604490.43
chan: 50 (945.0MHz - 29.351kHz) power: 129464.64
chan: 52 (945.4MHz - 29.692kHz) power: 202315.17
chan: 109 (956.8MHz - 29.954kHz) power: 185379.00

Nem a legszebb :) Az 1-es USB ID-n levő tök ugyanilyen társa csak 10khz-ket mászkál. Viszonyítás képpen: a kicsivel drágább direkt SDR-re készített Nooelec (ebay-en keresse akit érdekel) 4-5khz-t driftel csak. Tök ugyanez a chipset, csak minőségibb passzív alkatrészek, csatlakozók, és jobban megtervezett panel.

[ Szerkesztve ]

(#194) azbest válasza Chal (#193) üzenetére


azbest
félisten

hogyan buildelted le? a bootstrapet futtattad?

szerk:
aha, úgy látom az autoconf automake libtool kell hozzá, a többi jön vele és akkor minden megvan amit a bootstrap akar futtatni.

sudo apt-get install autoconf automake libtool libfftw3-dev librtlsdr-dev
meg lehet más is, raspin az rtlsdr-it lehet forrásból kell feltenni mert nincs kész csomag úgy tűnik.

./configure
make
make install

[ Szerkesztve ]

(#195) Chal válasza azbest (#194) üzenetére


Chal
addikt

Igen, a bootstrap-el csináltam. Kell hozzá autoconf, automake, libtool, build-essentials meg az egyéb ilyenkor szokásos csomagok, meg nem mondom fejből. De egyébként a 80%-a úgyis fent van ezeknek, mert az rtl-sdr-hez meg a többi cucchoz is kellettek korábban.

Amúgy én az RTL-Sdr-ből a Keenerd nevű atyafi fork-ját ajánlom, mert rengeteg mindent pakolt bele, illetve javított. Itt érhető el:

https://github.com/keenerd/rtl-sdr

Pár napja használom, minden oké vele, stabilabb is, és jó pár plusz featuret is ad.

BTW:

Indítottam egy blogot, nem csak SDR a téma, de sok postot tervezek a jövőben erről. Az SDR tartalmak itt érhetőek el:

http://www.totalfly.hu/category/sdr/

Esetleg nyithatnánk egy külön SDR topicot is itt a PH-n, mert ez inkább a DVB-T okán jött létre. Kinek mi a véleménye?

[ Szerkesztve ]

(#196) azbest válasza Chal (#193) üzenetére


azbest
félisten

sikerült a raspi-n lefordítani és futtatni (make install nem ment, de nem is kell, mert az srcb-en itt a bináris).

Elég nagy a szórása a tunerjeimnek. Nem tudom mennyire számít a jelerősség ilyenkor.

Egyik R820T:
Found Rafael Micro R820T tuner
chan: 42 (943.4MHz + 32.017kHz) power: 28237.86
chan: 46 (944.2MHz + 32.080kHz) power: 90274.40
chan: 57 (946.4MHz + 31.192kHz) power: 24035.39
chan: 59 (946.8MHz + 31.315kHz) power: 28125.07
chan: 117 (958.4MHz + 31.913kHz) power: 15075.77

Másik:
Found Rafael Micro R820T tuner
chan: 42 (943.4MHz + 8.586kHz) power: 25670.30
chan: 46 (944.2MHz + 8.376kHz) power: 61563.61
chan: 59 (946.8MHz + 6.664kHz) power: 24148.28

Harmadik:
Found Rafael Micro R820T tuner
chan: 46 (944.2MHz + 38.174kHz) power: 57486.11
chan: 59 (946.8MHz + 36.337kHz) power: 23889.07

Többszöri futtatás némileg eltérő eredményt ad, de elsőre 5kHznél nem láttam nagyobb különbséget.

És a kakukktojás e4000 tunerrel
Found Elonics E4000 tuner
chan: 32 (941.4MHz + 8.763kHz) power: 204486.16
chan: 36 (942.2MHz + 9.212kHz) power: 993234.27
chan: 43 (943.6MHz - 23.669kHz) power: 197034.04
chan: 47 (944.4MHz - 23.458kHz) power: 1019351.62
chan: 49 (944.8MHz + 10.244kHz) power: 200843.22
chan: 60 (947.0MHz - 22.684kHz) power: 196524.98

Nocsak, lehet nem véletlenül volt jó hírük ezeknek. több frekvenciát talált. De nem ugyanazokat :D

#195:
néha felmerül a téma, nem tudom mennyire sokan próbálkoznak vele. Repülő telemetriát kipróbáltam, meg fm rádió vételt, de utána hamar ráuntam. Lehet komolyabb antennákkal érdekesebb volna, mint egy drótdarabbal :D

(#197) Chal válasza azbest (#196) üzenetére


Chal
addikt

Nekem 2db van. Amiért tök sokat fizettem, az a legszarabb :) Egy SDR-ező (najó PMR-el foglalkozott főleg) embertől vettem itthon, miután a kínából rendelt példányom 1 hónap után sem akart megérkezni. A cucc 4500Ft volt, és szétszedés után feltűnt, hogy a srác szarrá forrasztgatta már rajta a koax aljzatot. Mindegy, ez van :(

Na szóval ez a példány 30-35Khz-t driftel, ami meg később 1200Ft-ért esett le itt az aprón, az meg csak 10Khz-t :D Mindkettő E820T amúgy, és tök ugyanaz a méret/műanyag ház/panel (a kisebb fajta, koaxal a végében).

Pro tipp:

A normál scan után futtasd a megtalált csatornákra külön így:

kal -c $channel_id

A végén meg fogod kapni a relatív driftet ppm-ben. Ezután pl. rlt_fm-nek vagy bárminek ami tud ppm error correctiont meg tudod ezt adni (nálam pl: rtl_fm -p 30 -M am -f.... stb..). Én azt csináltam amúgy, hogy mindkét donglet végigfuttatam 5-6 csatronán "-c"-vel, aztán kiátlagoltam az eredményt. Egyelőre ezt csak a józan paraszti ész diktálta így, pl nincs infóm arról hogy ez az érték hogy változik mondjuk 100-150Mhz között (hiszen itt 900Mhz-n mérünk), szóval lehet hogy érdemes lenne olvasgatni még egy kicsit a témában :)

[ Szerkesztve ]

(#198) Chal válasza Chal (#197) üzenetére


Chal
addikt

Ó, remek:

"frequency error is linear across the spectrum, and can be adjusted in most SDR programs by entering a PPM (parts per million) offset value."

[ Szerkesztve ]

(#199) Mike88


Mike88
senior tag

Sziasztok! Hátha tudtok nekem segíteni....
Próbáltam itt rákeresni a problémámra, de nem sok találatot dobott ki a kereső. Win 8.1-et használok (x86), s a problémám az, hogy amennyiben törlöm a telepített eszközt (rtl2832u) az eszközkezelőben, hiába pipálom ki a driver törlését is, visszaállítja a 2009-es drivert. Először letölt egy 2010-es drivert, majd kis idő után visszaállítja a 2009-est, azzal pedig nem működik a tuner. Neten is 2011-est találtam csak, itt meg olvastam, hogy 2012-es a legfrissebb, s azzal is tudták életre kelteni 8.1 alatt a drivert. DVB viewer és splash lite egyaránt látja a tunert, de nem talál csatornát. Van ötletetek, hogy tudnám megoldani, hogy ne erőltesse a 2009-es drivert? Továbbá valaki esetleg feltudná tölteni/linkelni x86-hoz a legfrissebb drivert?

(#200) Mike88 válasza Mike88 (#199) üzenetére


Mike88
senior tag

Na, úgy néz ki, a gyári telepítővel sikerült életre kelteni.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.