Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#101) TonyIsBack


TonyIsBack
csendes tag

@FF23: Köszi, a ProgDVB-t még nem ismertem.

Kiegészítés a Win8 telepítéshez: az Eszköztelepítési beállítások módosításánál a Nem, én döntöm el, mi a teendőn belül a Soha ne telepítsen illesztőprogramot a Windows Update webhelyről opciót kell beállítani ahhoz, hogy újraindítás után is megmaradjon a működő driver.

(#102) Degeczi


Degeczi
nagyúr

Ma érkezett meg az enyém is, ránézésre ugyanez.
Alapban a Linux Mint 15 nem ismerte föl, tuner=NONE szerepelt a kernel.log-ban, de ez a leírás alapján (persze a saját eszközről kapott "0x2828"-at beírva, mert egyébként "0bda:2838 Realtek Semiconductor Corp. RTL2838 DVB-T"-t adott az lsusb) szépen lefordult, egyedül a "libproc-processtable-perl"-t kellett még föltennem, mert anélkül panaszkodott a nem létező "Proc::ProcessTable"-re.

A driverek beinstallálása után még volt vmi verzióütközés, de újraindítás után már frankón fölismerte a tunert, működik vele a TV.

(#103) azbest válasza Degeczi (#102) üzenetére


azbest
félisten

az már egy kicsit régi, de ő is a hivatalosból leírásból vette a lényeget:
http://linuxtv.org/wiki/index.php/How_to_Obtain,_Build_and_Install_V4L-DVB_Device_Drivers
Nemrég került be az R820T támogatása.

git clone --depth=1 git://linuxtv.org/media_build.git
cd media_build
./build
sudo make install

Persze, ahogy írtad, kérheti néhány csomag feltelepítését.

(#104) doberman


doberman
senior tag

sziasztok.

megérkezett az enyém is... viszont az lsusb kimenete:
Bus 001 Device 007: ID 0bda:2838 Realtek Semiconductor Corp.

hoppá! ez nem is rtl2832 ?? rtl2838?? na akkor most mi lesz? openwrt alá rtl28xxu van, de az r820t-vel egyenlőre nem tudok mit kezdeni. jól látom, hogy a cikkben linkelt Master branch-ban feltünt a r820t.c és a r820t.h ? ez azt jelenti, hogy ha értenék hozzá akkor fordíthatnék magamnak megfelelő kernel modul támogatást?

8lnu

(#105) azbest válasza doberman (#104) üzenetére


azbest
félisten

A device id teljesen normális, az is 2832-es chipsetes.
És igen, a legfrissebb build támogatja ezek szerint a tunert.

(#106) Degeczi válasza doberman (#104) üzenetére


Degeczi
nagyúr

ez alapján nem létezik RTL2838, azok is 2832-k: "Many devices with EEPROM have 0x2838 as PID and RTL2838 as product name, but in fact all of them have an RTL2832U inside. Realtek never released a chip marked as RTL2838 so far"

(#107) doberman válasza Degeczi (#106) üzenetére


doberman
senior tag

Köszönöm a válaszokat.

akkor eddig jó... már "csak" meg kellene tanulni lefordítani a .c és .h filéket ...
tud valaki szakirodalmat ajánlani ?

8lnu

(#108) sza2


sza2
csendes tag

A 3.10-es kernelben mar benne van az R820T tuner driver-e.

/sza2

(#109) doberman válasza sza2 (#108) üzenetére


doberman
senior tag

köszi...
várom is, hogy Vargalex fórumtárs készítse az új firmware-t a routerre, az új kernel-el...

8lnu

(#110) dzenio


dzenio
csendes tag

Tegnap beüzemeltem ezt a ketyerét linuxon. Úgy tűnik teljesen használható az új kernelben levő driver.
Rossz hír, hogy az nvidia driver nem fordul le a 3.10-es kernellel, ami viszont kell ehhez a DVB tunehez. De letezik hozzá patch ami működik is. Sajnos gentoo alatt még nem építették be ezért manuálisan kellett mindent megcsinálni...

(#111) puszpang


puszpang
csendes tag

Üdv!

Ebay-en pl. ez a tuner lenne az?
Mivel a specifikációk leírása egyik kereskedőnek sem az erőssége. Illetve buta vagyok ezekhez a leírásokhoz.
Meg tudná nézni nekem valaki, hogy ez a tuner megfelelő lehet-e idehaza is?

Tisztelettel köszönöm!

(#112) azbest válasza puszpang (#111) üzenetére


azbest
félisten

Valószínűleg igen. A mellé kapott szoftver elég buta / béna szokott lenni. Azt esetleg az fm rádió és dab+ rádió vételéhez érdemes csak használni. Tévézéshez van több féle ingyenes lehetőség (splash lite, homesys, smartdvb... )

(#113) puszpang válasza azbest (#112) üzenetére


puszpang
csendes tag

Köszönöm a segítséget! :R

(#114) mackosajt


mackosajt
addikt

Valami ötlet kéne, hogy mit tegyek.

Minap újra rápróbáltam a stick-re, mert hát közben vettem egy DVB-T képes moncsit, és felesleges volt.
Viszont kíváncsi voltam, hogy az azóta kintre elhelyezett antennával mit mutat a stick.

Hát, ugyanúgy cumizok.
Hiába teszem fel a drivert innen, vagy a cd-ről, nem megy.
Látja a rendszer a tunert, meg írja, is hogy 50%-os a jel, de nem fog be semmit. Sem a VLC, sem a win media center, sem a blazehd, sem a smartdvb.

Behalt teljesen ez a szutyok?

http://www.opelforum.hu http://hkv.hu "Zuzuval társalogni olyan volt, mint sajtreszelővel rejszolni. Enyhén szórakoztató, de leginkább fájdalmas." by Ford Fairlane

(#115) azbest válasza mackosajt (#114) üzenetére


azbest
félisten

Ha az antenna biztosan jó, a tuner pedig legfeljebb csak a rádió adásokat fogja, akkor elképzelhető, hogy gyári hibás. Egyszer találkoztam egy olyan tunerrel, amin égett volt az rf chip: [link].

(#116) mackosajt válasza azbest (#115) üzenetére


mackosajt
addikt

Az antenna tuti jó, mert a TV megy vele, a rádiót meg nem próbáltam a stick-el, de majd meglesem.

Mondjuk ha tönkrement, nem esek hasra, mert óccón jutottam hozzá ebay-ről.

http://www.opelforum.hu http://hkv.hu "Zuzuval társalogni olyan volt, mint sajtreszelővel rejszolni. Enyhén szórakoztató, de leginkább fájdalmas." by Ford Fairlane

(#117) doberman válasza mackosajt (#116) üzenetére


doberman
senior tag

jaja... 7-8 dodoért free shipping, 3 hét.
nekem eddig megjött mind a 3. kop-kop.. és müxik is.

( láttam már forrasztási hibásat is. érdemes lenne megnézni nagyítóval a panelt - hátha csak az hibádzik, annyit megérne..)

8lnu

(#118) maxiking1 válasza doberman (#117) üzenetére


maxiking1
csendes tag

Szia! Hol lehet 7-8 dollárért kapni? Mert én ebay-en legolcsóbban 9.38$ ért láttam. Nem mintha olyan sok lenne, de azért is csak :))

(#119) doberman válasza maxiking1 (#118) üzenetére


doberman
senior tag

valóban, egy kicsit emelkedtek az árak az ebay-en. de van még 10 alatt... azért ez még mindig elmarad az itthoni áraktól jócskán... :K

[ Szerkesztve ]

8lnu

(#120) kmisi99


kmisi99
addikt

És ezzel lehet fogni a digitális adásokat?

(#121) azbest válasza kmisi99 (#120) üzenetére


azbest
félisten

Persze, hiszen DVB-T tuner :) A földfelszíni dvb sugárzáshoz való. Kábeltévéhez másmilyen kell.

(#122) golya87


golya87
őstag

Az eddig általad bemutatott tunerek közül ez a legszimpatikusabb számomra.
Te melyiket ajánlanád tv szerverbe?

(#123) azbest válasza golya87 (#122) üzenetére


azbest
félisten

A realtek + r820t -t még nem néztem mennyire nehéz linux alatt beüzemelni, az még nincs benne tudtommal a mostani linux disztribúciókban, hanem külön kell buildelni media tree-t. Az it9135 már támogatott a 3.5ös kernel óta, az már elterjedt. Talán a realtek jobban teljesít, ha gyengébb a vétel. De az it9135 tunerek közt is van különbség, attól függően, hogy milyen felépítésűre csinálták. Például abból, mintha jobb lenne a kis méretű változatom.

(#124) golya87 válasza azbest (#123) üzenetére


golya87
őstag

Nekem pont, hogy azzal van problémám. Elvileg jó helyen van a külső antenna, a koax kábel sem vesz fel zajt és mégsem az igazi a vétel. Sőt a három tunernél a tvheadend három különböző jelszintet és minőséget jelez. (három fülön két különböző értéket a három tunerre)
Plusz találtam egy fórumbejegyzést, ami ötletet adott az FM rádió + tvheadend kombóra.
És mintha olvastam volna valahol, hogy a 3.10 (11)-es kernel óta van támogatás erre a realtek chipre.

(#125) azbest válasza golya87 (#124) üzenetére


azbest
félisten

Igazad van, a 3.10-től benne van az r820t.
Az hogy különböző jelszinteket jelet különböző tunereknék, az teljesen normális. Ez nem egzakt tudomány, attól függ, hogy az adott driverben mit adnak vissza értékként. Az it9135 tunereimmel volt hogy 1% mellett már nézhető volt az adás (vidéken, ritkán lakott helyen), városban meg 90% körül is beakadozott (sok wifi és mobil). Ha túl közel van egymáshoz több it9135, akkor képesek zavarni egymást.

Az fm-es dolgot belinkelheted, a reatek tuner tud pár okosságot. DAB+ adást is lehet fogni vele elvileg :)

[ Szerkesztve ]

(#126) golya87 válasza azbest (#125) üzenetére


golya87
őstag

Konkrétan a linket nem találtam meg. De a poszt a tvheadend fórumán volt fenn. A user arról panaszkodott, hogy az analóg tv-hez hasonlóan beállította az fm adókat is, ám xbmc-n ezeket az adókat a tv csatornák közé tette, nem pedig a rádióhoz.
DAB+ tudtommal nincs Miskolcon.

A három tuner egymástől 5cm-re van az N40L elején lógatva. Egy antenna osztóból kapják ugyanazt a jelet a tetőantennától. Ám tvheadendben ezt látom a három ugyanolyan tuner három lapfülén. 1 2 3

(#127) azbest válasza golya87 (#126) üzenetére


azbest
félisten

Érdemes hangolás előtt a tunernéll kivenni a pipát az "autodetect muxes" elől, mert ha az be van pipálva, akkor az adással sugárzott alternatív frekvenciákat is felveszi a listára.
Továbbá érdemes úgy csinálni, hogy egy tunerhez csak egy frekvenciát viszel fel (mivel 3 tuner 3 mux jelenleg lefedi a teljes kínálatot), így nem váltogatja a frekvenciákat köztük és sokkal gyorsabb a csatornaváltás a kliensen.

A minőség kijelzés nem feltétlen valós. A tunernél érdemes kivenni onnan is a pipát, hogy monitor signal quality, ha a jó vétel ellenére letiltogatja a muxokat.

Ha jó az adás és nem ír continuity error-okat a logban (felnyitható a böngészőben alul a felfelé mutató << jelnél), akkor ne foglalkozz a kijelzett számokkal. Ha ír continuity errorokat, akkor a disable pmt monitoring-ot is érdemes bepipálni, mert egy driver bug is okozhatja az akadozást, és arra jó hatással van hogy ezt a pipát beadva kevesebb pid-et használ fel a tvheadend a tunerekhez.

Az viszont előfordulhat, hogy az antenna elosztó kimenetei nem egyforma csillapításúak. Ha tunerenként csak egy mux van, akkor be lehet optimalizálni, hogy melyik tuneren/csatlakozón melyik mux jön jobban, ha valamelyik gyenge, akkor lehet érdemes átváltani hogy másik antenna csatlakozóról vegyék azt.

[ Szerkesztve ]

(#128) golya87 válasza azbest (#127) üzenetére


golya87
őstag

Tudom, Degecen születtem. De nem akarsz erről (tv szerver) egy leírást írni logoutra?

És szeretném megköszönni neked az ötletadást! :R
Olyan szintre emeltem így az itthoni "házimozit", amilyet egyik szolgáltató sem kínál Magyarországon.

(#129) doberman válasza azbest (#127) üzenetére


doberman
senior tag

upsz... ebben a hsz-edben "tengernyi" -számomra hiányzó- infó leltem.... :R

a "tv szerver" cikknek én is örülnék... :))

[ Szerkesztve ]

8lnu

(#130) azbest válasza golya87 (#128) üzenetére


azbest
félisten

Van már egy kezdemény, igaz az raspberry pi alapon és konkrét multimédiás oprendszer változatukkal, de végülis linux az is :D Ha a téli időszakban lesz annyi időm, akkor elképzelhető, hogy lesz belőle valami :R

(#131) golya87


golya87
őstag

Hello

Megérkezett a tunerem és szeretném beüzemelni.
Addig ok, hogy a media_buildet ez alapján felepítem ubuntu 12.04-re.
Viszont ez sztem kevés, mert az ITe9135-höz is kellett firmware-t feltenni. Viszont annál a DD parancsos részt abszolút nem értem.

Tudnál segíteni, hogy hogyan tovább?

Előre is köszönöm a segítséget!

(#132) golya87 válasza golya87 (#131) üzenetére


golya87
őstag

Elég hiányosan fogalmaztam.

Ez alapján a metódus alapján haladtam.

(#133) golya87 válasza golya87 (#132) üzenetére


golya87
őstag

Megoldottam.
Ezen a fórumon találtam egy patch file-t. Ezt a media_build buildelése előtt bemásolom backports mappába. Ezután build és make install. 3.8-as kernellel, 3.9.316os tvheadend mellett tökéletes a kép, talán még a csatorna váltás is jobb.

Külön vicces az egymás melletti két külön tunertől és tvheadend szervertől jövő adatfolyam közötti asszinkron (~1mp). :DDD

Másnak is bődületesen melegszik ez a tuner (is)? Érdemes bordát applikálni rá?

(#134) azbest válasza golya87 (#133) üzenetére


azbest
félisten

az it9135-ről is van bejegyzésem, ott van hozzá firmware is ha aktuális még.
Nem olyan vészesek ezek. Az af9015 volt olyan forró, hogy szinte égette a kezet. Nem kell hűtőborda.
Azt hiszem én is visszatérek 3.9-re :)

A backports mappából úgy emlékszem csak azt alkalmazza, ami bele van írva az egyik parancsfájlba :) Az a media tree build mindig a leges legfrissebb, szóval az elvileg már tartalmaz mindent ami kell hozzá.

(#135) doberman válasza azbest (#134) üzenetére


doberman
senior tag

hát elakadtam... egy kis segítséget kérnék:

Debian wheezy alatt élesztgetem ezt a stick-et. fél sikerrel. azért fél siker mert az rtl-sdr szerver az működik hibamentesen, viszont a tvheadend -ben nem sikerül életet lehelnem belé.
(tehát míg az sdr rádiózás memekül működik hálózaton, addig a tvheadend kezelő felületén nem jelenik meg mint input eszköz... )
az sdr-hez külön kellett még telepíteni a librtlsdr0-t, utána azonnal működött.

uname -a : Linux debian-sdr 3.2.0-4-686-pae #1 SMP Debian 3.2.57-3 i686 GNU/Linux

az lsusb -s 1:3 -v kimenete:

Bus 001 Device 003: ID 0bda:2838 Realtek Semiconductor Corp. RTL2838 DVB-T
Device Descriptor:
bLength 18
bDescriptorType 1
bcdUSB 2.00
bDeviceClass 0 (Defined at Interface level)
bDeviceSubClass 0
bDeviceProtocol 0
bMaxPacketSize0 64
idVendor 0x0bda Realtek Semiconductor Corp.
idProduct 0x2838 RTL2838 DVB-T
bcdDevice 1.00
iManufacturer 1 Realtek
iProduct 2 RTL2838UHIDIR
iSerial 3 00000001
bNumConfigurations 1
Configuration Descriptor:
bLength 9
bDescriptorType 2
wTotalLength 34
bNumInterfaces 2
bConfigurationValue 1
iConfiguration 4 USB2.0-Bulk&Iso
bmAttributes 0x80
(Bus Powered)
MaxPower 500mA
Interface Descriptor:
bLength 9
bDescriptorType 4
bInterfaceNumber 0
bAlternateSetting 0
bNumEndpoints 1
bInterfaceClass 255 Vendor Specific Class
bInterfaceSubClass 255 Vendor Specific Subclass
bInterfaceProtocol 255 Vendor Specific Protocol
iInterface 5 Bulk-In, Interface
Endpoint Descriptor:
bLength 7
bDescriptorType 5
bEndpointAddress 0x81 EP 1 IN
bmAttributes 2
Transfer Type Bulk
Synch Type None
Usage Type Data
wMaxPacketSize 0x0200 1x 512 bytes
bInterval 0
Interface Descriptor:
bLength 9
bDescriptorType 4
bInterfaceNumber 1
bAlternateSetting 0
bNumEndpoints 0
bInterfaceClass 255 Vendor Specific Class
bInterfaceSubClass 255 Vendor Specific Subclass
bInterfaceProtocol 255 Vendor Specific Protocol
iInterface 5 Bulk-In, Interface
Device Qualifier (for other device speed):
bLength 10
bDescriptorType 6
bcdUSB 2.00
bDeviceClass 0 (Defined at Interface level)
bDeviceSubClass 0
bDeviceProtocol 0
bMaxPacketSize0 64
bNumConfigurations 2
Device Status: 0x0000
(Bus Powered)

nyílván a tvheadend-ben kellene keresni a hibát, csak azt nem tudom hol.
ezt telepítettem: HTS Tvheadend 3.4.27~gfbda802~wheezy

(itt jegyzem meg, ubuntu alatt jól működik a tvheadend csak a cél az lenne, hogy parancssoros wheezy ( kis erőforrású laptop) alatt menjen.. :K

8lnu

(#136) azbest válasza doberman (#135) üzenetére


azbest
félisten

Ha r820t rf chipse, akkor azt csak a 3.11 körüli kernelektől támogatja alapból a rendszer. Nekem még bugosnak tűnt. Külön telepítés is lehetséges [link]. Valószínű, hogy az rtl-sdr-t le is kell szedni, hogy normál tunerként lehessen használni. A legfrissebb kernelekben már úgy hallottam, hogy támogatja mindkét módot a rendszer .

[ Szerkesztve ]

(#137) doberman válasza azbest (#136) üzenetére


doberman
senior tag

igen 820t a tuner chip.

ahaaaa, akkor ezek szerint "régi" a kernel... cserélni kell, nézünk valami frissebbet.

köszönöm a válaszod!

8lnu

(#138) petia5 válasza TonyIsBack (#99) üzenetére


petia5
újonc

Sziasztok!
Windows 8 alatt próbálom beüzemelni a rtl2832u kütyüt. odáig eljutottam h egy 2012.05.21. 64.1.521.2012 verziójú drivert letöltöttem a netről mert a cd-n csak 2011-es volt amivel nem működött. másnak ha jól láttam már valami 86.-os van. Nem találom, hogy hol kell kell beállítani, hogy ne telepítse magától a windows update-es verziót, így csak internet elérés nélkül sikerült működésre bírnom a készüléket és akkor is csak tesztcsatornákat talál. Valami ötlet, hogy mi lehet a baj?

(#139) azbest válasza petia5 (#138) üzenetére


azbest
félisten

Ha csak tesztcsatornát talált, akkor az E muxot sikerült fogni. A D muxon a teszteken kívül még kódolt Fox is van. Az A a közszolgáltati, a B a családi, a C-n van az alapcsomag és az rtl - tv2 többek közt.
A botantenna sok helyen kevés a vételhez.

(#140) doberman válasza petia5 (#138) üzenetére


doberman
senior tag

szerintem kevés a térerő. jobb antenna, jobb elhelyezés. ha nincs jel akkor nincs semmi. ha csak egy mux van akkor a többi frekvencián nincs vétel. - mint ahogy azbest írta..

[ Szerkesztve ]

8lnu

(#141) golya87


golya87
őstag

Hello

Valaki használja ezt az eszközt 0-24?
Nekem 8-ból már 3 használhatatlanná vált kb 8 hónap alatt.
Egyiktől fagy a linux, a másik mellett semmilyen más tuner/smart card reader nem látszik, cserébe azon se jön adás. :DDD
A harmadik csak szimplán nem látszik.

Másnál is ilyen gyorsan hullanak?

(#142) doberman válasza golya87 (#141) üzenetére


doberman
senior tag

szia.
én egy ilyet használok 0-24-ben egy openwrt-s routeren, gond nélkül már kb fél éve.

az RTL2832U+R820T stick-em csak időszakosan megy sdr rádiózásra néha egy-egy órára. tény, hogy eléggé melegszik.. valahol olvastam, hogy hűtőbordát is szoktak applikálni a chipekre.. ki tudja.

[ Szerkesztve ]

8lnu

(#143) golya87 válasza doberman (#142) üzenetére


golya87
őstag

Négy olyan mini tunerem már rég tönkrement. :DDD
De én is a melegedésre gyanakszom, bár sokan váltig állítják, hogy felesleges...

(#144) azbest válasza golya87 (#141) üzenetére


azbest
félisten

Windowsos gépre rá van dugva folyamatosan, de csak időszakosan fut a program amivel nézem. A linuxos gépre most nem ezek vannak dugva, mert szerintem a kernelbe került driver bugos és hajlamos megborulni. Majd ha lesz időm kipróbálom a legfrisebb 14.04-es ubuntuval is. A 13.10-nél az újabb kernelektől csak még rosszabb lett. Ha háromat dugtam rá, akkor rövid idő alatt úgy elhasalt a kernel, hogy még a lemez is írásvédettre fallbackelt. :( Azóta sokat piszkálgatták a dvb alrendszert, nem tudom stabilabb lett -e ettől.

Akkor is könnyen pusztulhatnak, ha lespórolták a védelmet az antenna felől. Bár az r820t változatomon úgy látom ott a védelem [link], míg az it9135-ön nem szokott lenni [link]. Az e4000-esről is lespórolták [link]. Az af9015-nél is van amelyiken van, míg másikon nincs.

[ Szerkesztve ]

(#145) azbest válasza azbest (#144) üzenetére


azbest
félisten

Melegedés szempontjából az af9015 viszi a pálmát. Annál forróbb tunerrel még nem találkoztam usb változatban.

(#146) golya87 válasza azbest (#144) üzenetére


golya87
őstag

Védelem alatt mire gondolsz?

Ilyet használok már egy pár hónapja.

(#147) azbest válasza golya87 (#146) üzenetére


azbest
félisten

esd dióda az antenna felől

Itt az amit utólag forrasztottak fel, mert csak a helye volt meg : előtte, utána

(#148) doberman válasza azbest (#147) üzenetére


doberman
senior tag

upsz, ezt le kell ellenőriznem mert most fabrikálok egy szélessávú tető antennát sdr-hez. ha netalán nincs benne akkor milyen tipus jó bele?

8lnu

(#149) azbest válasza doberman (#148) üzenetére


azbest
félisten

fusd át ezt [link], én nem értek ennyire hozzá :)

[ Szerkesztve ]

(#150) doberman


doberman
senior tag

sziasztok.

mért már valaki érzékenységet ezeknek a kütyüknek?

8lnu

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.