Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#30) borg25 válasza xmaas (#20) üzenetére


borg25
senior tag
LOGOUT blog

Nem olyan egyszerű a fizetéseket egy szintre hozni, mert gazdasági szempontból szerintem többféle munka van:
- Exportra termelő
- Belső piacra termelő (pl. élelmiszer)
- Elosztó (pl kereskedő)
- Profitot nem termelő (pl hivatalnok, tanár, tudós, orvos, rendőr, katona)
- Passzív (pl nyugdíjas, beteg, munkanélküli, gyerek)

Az utolsó két csoportot nem akarom lekicsinyelni, mert fontos a munkájuk, nélkülük az első kettő nem létezhetne, de sajnos tény, ők akkor jutnak fizetéshez, ha az első kettő megtermeli, és azt megosztja velük, vagy adóként, vagy mert szüksége van az orvosi ellátásra, vagy jószívűségből stb.
Fontos az egyes csoportok aránya, ha a népesség nagy része csak orvos és tanár lenne, akkor roppant okosak és egészségesek lennénk, de tuti nem lenne élelmünk, és nemhogy iphonra de kávéra se telne.
Utána ott van még a termelékenység. Nagyon nem mindegy mennyire van gépesítve, s ugyanazon időegység alatt 2x többet termelnek, vagy fele annyit. Ha mondjuk a gépesítésnek hála 2x annyi élelmet tudnak megtermelni, akkor 2x annyian ehetnek, bőven jut étel a profitot nem termelőknek.

Szóval mikor lesz itt is nyugati fizetés? Ha az első kettő csoportba tartozók annyi értéket állítanak elő, hogy az elég legyen arra, hogy ne csak az ő fizetésük legyen nyugati, hanem a többieké is.
Az árak azok globalizáltak, egyrészt, mert az import iphonet valamiért nem adja nekünk olcsóbban senki se, ha másnak is el tudja adni ennyiért, másrészt, ha a belső piacra (is) termelt áru drágább lenne, akkor amilyen a magyar egyből cserélné import termékre, ha pedig olcsóbb, akkor lehetne exportálni, és külföldön nyomnánk le az árat, hogy elérje a mienkét.

Tudom a modell eléggé egyszerűsített, és vannak benne hibák, de igyekeztem rövid és érthető lenni.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.