Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#2) Silεncε


Silεncε
őstag

Egyeseknek nagyon sok idejük van...

(#4) Tüzi válasza #98320896 (#3) üzenetére

B166ER?

どんな時代だろうが、機械は決断しない、 戦闘は人間がやるんだ。

(#5) Dark Archon válasza #98320896 (#1) üzenetére


Dark Archon
addikt

Probléma esetén a felelősséget kiválóan le lehet tolni magunkról.

"Én nem erre programoztam be az önvezető autót, de sajnos átment 10 emberen. Nem tehetek róla."

[ Szerkesztve ]

Dark Archon | i5-12600KF - RTX 3070 | Cube Nature EXC | Canyon Endurace 7 | BF4: DarkArchonHUN

(#6) Fecogame


Fecogame
veterán

Állampolgárságot kell neki adni. Ticket zárható :DDD

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#8) Male válasza #98320896 (#3) üzenetére


Male
nagyúr

A legjobb az lesz, amikor majd beperelik a szoftvert... aztán büntetésként mondjuk kivesznek alóla két procimagot, de súlyos esetben jöhet a fordított villamosszék: lekapcsolják az áramot :D

(#9) lev258 válasza #98320896 (#1) üzenetére


lev258
veterán

A cikk pont arról szól, hogy a szoftverfejlesztőnek nincs köze a program által feltalált megoldáshoz. És szerintem igenis jogos felvetés annak meghatározása, ilyenkor ki vagy mi birtokolja a jogokat.
Egy fejlesztő, aki csak eladott egy MI szoftvert és fogalma sincs, azt milyen környezetben mire használják? Esetleg a cég, amely megvásárolta az MI szoftvert? Az első munkás, aki elolvasta az MI szoftver kimeneti adatait?
Még ha nem is tartunk ott, hogy a Skynet életre kel, bizony komolyan el kell gondolkodni, hogy ilyen jellegű eredményeket, termékeket kik birtokolnak jogi értelemben.
Azt is látni kell, hogy egy alap MI szoftver csak eredeti formájában tartozik a fejlesztő cég felelőssége és támogatása alá. Amint elkezd minták alapján tanulni, nincs az a programozó, aki képes követni és kibogozni (visszafejteni) értelmes időn belül.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#10) dabadab válasza lev258 (#9) üzenetére


dabadab
titán

Jó, azért ne csináljunk úgy, mintha az történt volna, hogy megvették az AI-t, berakták a sarokba, a takarítónő portörlés közben véletlenül bekapcsolta, aztán amikor dél körül beért az első programozó, akkor már pont jöttek ki a nyomtatóból az új kütyü tervrajzai.

Egyrészt eleve az "AI" megnevezés elég fellengzős, mert hát ez valami neutrális háló vagy ilyesmi, aminek az intelligenciához semmi köze nincs. Másrészt meg nem csak úgy véletlenül jött ez ki belőle, hanem direkt erre tréningezték.

DRM is theft

(#11) bambano válasza lev258 (#9) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

a jogrendszer alapja, hogy joga élő embernek van. tehát nem élő embernek vagy nem embernek nincs.
semmilyen.
se szabadalmi, se személyiségi, se egyéb. hiba lenne azt mondani, hogy szabadalmi joga lehet, a többi jogfajtára meg teszünk magasról.
egy fokkal kisebb hiba lenne azt mondani, hogy akkor az összes jogfajtáról egyszerre döntsenek, hogy lehet-e ai-nak vagy nem. de akkor jönne a büntetőjogi felelősség, az adózás, a sorkatonai szolgálat, stb.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#13) #54625216 válasza #98320896 (#12) üzenetére


#54625216
törölt tag

A személyhez tartozó szerzői jog csak természetes személyeket illethet. A befolyó bevételek jogait már birtokolhatja jogi személy, de az alkotás felhasználásának módjáról csak az azt létrehozó természetes személy rendelkezhet, amire adhat ugyan teljes körű felhatalmazást jogi személynek, de azt bármikor visszavonhatja.
Vannak olyan jogok, amikről a szerző le se mondhat és a szerző halálával sem jár le. Ilyen pl. annak elismerése, hogy az adott művet ő alkotta. Ezt nem ruházhatja át másra és hiába lehet mondjuk Shakespeare műveit szabadon felhasználni, senki sem állíthatja, hogy ő írta a Hamletet csak mert már nem kell utána jogdíjat fizetni.

A jelen vita pont arról szól, hogy az AI által létrehozott terv személyhez kötődő szerzői joga megilleti-e az AI-t, mert ha a mérnök, operátor, stb. nem tett hozzá érdemben a műhöz, akkor szerintük ezt a tényt jogilag is el lehet/kell ismerni.

A probléma szvsz ott van, hogy minden jog egyben felelősség is, és ezt a felelősséget nem lehet egy AI-n számonkérni, azaz még ha a mérnök tevőlegesen nem is vett részt a tervezésben akkor is hozott egy döntést, hogy az AI által generált tervet publikálja, felterjeszti, stb. és ezért a döntésért nem lehet az AI-t felelőssé tenni.

(#14) joghurt


joghurt
addikt

Olvassatok Asimovot (is)! Az öreg néhány évtizeddel ezelőtt már sok ilyen kérdést végigfilózott több szempontból is.

A tej élet, erő, egészség.

(#15) repvez


repvez
addikt

Ezt a részt is könnyen ki tudják játszani, az AI kitalál valamit aztán Megbiznak egy céges embert, hogy az ö nevén jegyezzék be és máris meg van oldvca a dolog.
Vagy egy kicsit morbidabb megoldás, hogy egy hajléktalan nevére iratják, majd rejtéjes modon eltünik ,de elötte még mint jogutódot és a szabadalom tulajdonosát megbizza a céget .

(#16) Rickazoid


Rickazoid
addikt

Hehe, kicsit még korán van ehhez. Nem lehetetlen, hogy eljutunk arra a pontra, amikor egy AI lesz annyira komplex és fejlett, hogy lehetséges lesz önálló, élő egyénként kezelni és erről a jog is meggyőzhető lesz, de jogokat majd csak utána fog tudni kapni, addig felesleges kapálózni. Beszélni róla nem árt, de a belátható jövőben még több esélye van egy vírusnak, hogy szabadalmat kapjon a megfertőzött sejtek módosítására.

Erkölcstelen csíkot húzni a másik krumplifőzelékébe csak azért, hogy legyen egy szünet.

(#17) zsolt501


zsolt501
nagyúr

Ezzel kapcsolatban eszembe jut a 200 éves ember című film, ha még nem láttátok akkor érdemes megnézni, hasonló dolgok kerülnek ott is elő.

''Mind Így van ezzel aki hasonló időket megélt, de a döntés nem rajta állt neked csak arról kell döntened mihez kezdj az idővel amely megadatik.''

(#18) Scalpel


Scalpel
senior tag

Csak én gondolom, hogy a mindenképpen észlelhető figyelmeztető fényjelzést már feltalálták korábban is?
Szerintem atomvillanásnak hívják. :DDD

(#19) Reggie0 válasza bambano (#11) üzenetére


Reggie0
félisten

Meg annak a kerdese, hogy AI-t jogunk van-e leallitani es/vagy torolni es az gyilkossagnak szamit-e.

(#21) arnyekxxx válasza zsolt501 (#17) üzenetére


arnyekxxx
veterán

Vagy akkor már olvasni az eredeti Asimov novellát meg a többit a robotos szériából

(#22) bambano válasza #98320896 (#20) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

szóját rendel bélszín helyett... :P

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#23) #54625216 válasza Rickazoid (#16) üzenetére


#54625216
törölt tag

Amit jelenleg AI-nak hívnak, az már koncepciójában is a totál ellenkezője az önálló, élő egyénnek, függetlenül az AI fejlettségétől.
Valójában nem arról van szó, hogy ha egy adott - eddig csak élő ember által megoldható - problémát AI-val is képesek megoldani, akkor az AI-t intelligensnek tekintjük, hanem hogy maga a probléma már nem alkalmas az emberi intelligencia tesztelésére.
Pl. kétszáz évvel ezelőtt két négyjegyű szám egymással osztása teljesen jól használható volt az emberi intelligencia mérésére. Ma már egy filléres számológép is képes ezt a műveletet elvégezni, mégsem a számológépet tekintjük intelligensnek, hanem a számok egymással osztását tartjuk alkalmatlan intelligencia tesztnek.
Márpedig a jelenlegi AI-k ma sem többek, mint hatékony és bonyolult számológépek.

Ez egyébként nem ledegradálása az AI kutatásoknak, pont az ellenkezője: elképesztően izgalmas, hogy mely - eddig 100%-ban emberinek vélt - feladatokról derül ki, hogy nem azok. Ezzel nem csak a technológia fejlődik, hanem az emberi mivoltunk megismerése is.

(#24) Ribi válasza zsolt501 (#17) üzenetére


Ribi
nagyúr

Tehát majd 200 év múlva térjünk vissza erre, addig felesleges :DDD
Vagyis több mint 200 igazából.

(#25) zsolt501 válasza Ribi (#24) üzenetére


zsolt501
nagyúr

Valahogy úgy, amúgy maga a társadalom nem elfogadó ebben a tekintetben.

''Mind Így van ezzel aki hasonló időket megélt, de a döntés nem rajta állt neked csak arról kell döntened mihez kezdj az idővel amely megadatik.''

(#26) #90088192 válasza Tüzi (#4) üzenetére


#90088192
törölt tag

Ha tudnák..... :R

(#27) #90088192 válasza zsolt501 (#25) üzenetére


#90088192
törölt tag

Maga az elképzelés onnan jön, hogy csak az "AI" tudja, hogyan jutott el a megoldásig, így Ő a tulajdonosa.

Ezt viszont nem lehet elvitatni SZVSZ :R

(#28) arnyekxxx


arnyekxxx
veterán

Egyébként ez úgy volt, hogy üldögélt az AI, keresgette a neten a világban előforduló problémákat, látta, hogy az élelmiszertartályok nehezen illeszkednek egymáshoz és a robotok se könnyen fogják meg őket így feltalálta az egymásba illeszkedő és robotok által könnyen megmarkolható élelmiszertartályt?

(#29) #90088192 válasza arnyekxxx (#28) üzenetére


#90088192
törölt tag

Az ember üldögélt arra jött a kolléga, aki azt mondta PWM szabályozás kell az IGBT inverterhez, megmondta 16 kHz a kapcsolási frekvencia és szinuszos a kimenet, de a frekvenciák változtathatóak. Erre Én egy CPLD be bele kodoltam a főbb paramétereket.
Akkor most kié a szabadalom, a főnökömé mert mindent megmondott, és már régen kitalált, csak fogalma sincs, hogyan kellene kodba önteni, vagy az enyém mert én jöttem rá mi legyen a kód?

Pont ez történik most. :R

(#30) SP!T


SP!T
addikt

Ezt ide nem én írtam, hanem a számítógépem.

There's a device that I've been using called a whoop.

(#31) #90088192 válasza SP!T (#30) üzenetére


#90088192
törölt tag

Így igaz :DDD

Honnan tudjam nem egy algoritmus figyeli a fórumot, és BOT ként funkcionál?

(#32) arnyekxxx válasza #90088192 (#29) üzenetére


arnyekxxx
veterán

Feltételezem ez szabályozva van a szerződésedben, szvsz a cégeteké lesz a szabadalom ha munkaidőben a céges gépen oldottál meg egy szabadalmaztatható céges feladatot.

(#33) aginor válasza lev258 (#9) üzenetére


aginor
addikt

Jogos felvetés, én is erre gondoltam, ahogy szerintem a beadványt előterjesztő tudósok is. Igazából a munkajogban már félig megvan a válasz a kérdésre, mivel ott úgy szabályozzák, hogyha munkaidőben, céges eszközökön, és/vagy megbízásra hozol létre valamit, akkor a jogok a munkáltatót/megbízót illetik a szellemi termék gyakorlati létrehozójával szemben. Itt is valami ilyesmit látok életképesnek. Tehát az birtokolja a jogokat, aki vagy tulajdonosa, vagy jogszerű bérlője/felhasználója az azt létrehozó programnak.
Ugye az tiszta mindenkinek, hogy jelenleg még nincs szó valódi mesterséges intelligenciáról, így sem annak személyiségi jogai, sem a tulajdonhoz fűződő jogai nem lehetnek kérdésesek. A jelenlegi programok pont annyira mesterséges intelligenciák, mennyire egy okostelefon okos.. Ezek egyelőre nem többek egy eszköznél, és úgy is kell őket kezelni. Ez vélhetően nem marad mindig így -bár ha van eszünk, akkor mégis- de akkor kell majd a jogaikkal foglalkozni, amikor „méltók” lesznek rá (bár mondjuk készülni már akár most is lehetne rá).

Azért vagyunk a világon,hogy valahol vegyünk egy ATI Radeon-t :))) by: LADA VFTS http://www.flickr.com/photos/40852488@N03/

(#34) oxalisz válasza joghurt (#14) üzenetére


oxalisz
tag

Bizony, úgy látszik eljött az idő. Így vagy úgy de foglalkozni kell ezzel is.
Témába vág: Isaac Asimov-Robert Sierberg: A pozitron-ember (Az emberré válás ára) Cédrus kiadó.

A hibáimból tanulok, az erdményeimből erőt merítek.

(#35) #90088192 válasza arnyekxxx (#32) üzenetére


#90088192
törölt tag

És ha ezt egy AI nak csúfolt mély tanuló hálózat csinálja?

Nem tudja akkor senki, hogyan készült vagyis black box ként működik. Ahogy én is

Erre akartam kilyukadni :K

(#36) arnyekxxx válasza #90088192 (#35) üzenetére


arnyekxxx
veterán

akkor azé akié a tanuló hálózat.

Egyébként a cikkbeli AI elkészítette a szabadalmi leirást?

(#37) bambano válasza arnyekxxx (#36) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

oszt adószáma van-e, amin leadózza a szabadalmi bevételeit? :)

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#38) arnyekxxx válasza bambano (#37) üzenetére


arnyekxxx
veterán

És ha valaki ellopja a szabadalmat akkor az AI áll neki ügyvédet keresni vagy maga megy a bíróságra elégtételt venni?

(#39) Radeon_5


Radeon_5
aktív tag

Ja ez a vilag legfontosabb problemaja. Egyebkent meg gratula az emberisegnek, bekapcsolt az onpusztito mod.

Son of a Bit

(#40) Ribi válasza Radeon_5 (#39) üzenetére


Ribi
nagyúr

:)) :W

(#41) #90088192 válasza arnyekxxx (#36) üzenetére


#90088192
törölt tag

Akkor miben különbözik az ember az AI tol ez esetben?
A gazda aki besopri a pénzt te még jó algoritmus voltál kapsz egy kis processzor időt :K

(#42) arnyekxxx válasza #90088192 (#41) üzenetére


arnyekxxx
veterán

Kicsit jobban gondold át és rájössz te is.

(#43) #90088192 válasza arnyekxxx (#42) üzenetére


#90088192
törölt tag

Hosszú lenne, a nap vége az hogy te is mély tanuló algoritmus vagy aki a törvényi kereteket tanulja abból pedig egy output generalodik. ez kiegészült a helyi morális elvárásokkal. Aztán ha jó az output akkor kapsz nagyobb játszóteret.... ;]

Végig gondoltam, mennyi legális választási lehetőségem van.... Nem sok kombinációt dob fel a gép

(#44) arnyekxxx válasza #90088192 (#43) üzenetére


arnyekxxx
veterán

Szerintem térjünk vissza erre akkor amikor az AI mondhatja a gazdájának: "Főnök én ezt nem csinálom tovább, felmondok és nyitok egy kocsmát"

(#45) #90088192 válasza arnyekxxx (#44) üzenetére


#90088192
törölt tag

Már megtörtént, amikor a lusta volt oda-vissza kodolni a térkép infót, inkább belekodolta a képbe, majd abból vissza állította az eredetit.

Pont olyan lusta mint az ember :R

Vissza fogunk térni rá az biztos, Akár privatban is várom :R

(#46) arnyekxxx válasza #90088192 (#45) üzenetére


arnyekxxx
veterán

Biztos, hogy megtaláltad a tökéletes párhuzamot?

(#47) Radeon_5 válasza Ribi (#40) üzenetére


Radeon_5
aktív tag

Gondolom te is az ignorans kategoriaba tartozol :)
'200 ev mulva terjunk vissza ra' === 'leszarom mi lesz, majd a jovo emberei megoldjak ahogy akarjak'

Son of a Bit

(#48) Ribi válasza Radeon_5 (#47) üzenetére


Ribi
nagyúr

200 év múlva visszatérünk a 200 éves ember miatt? Nem? Nem esett le?
Nembaj. Nyomd a világvége dolgot attól jobb lesz mindenkinek. Ja mégsem.

(#49) Radeon_5 válasza Ribi (#48) üzenetére


Radeon_5
aktív tag

Nem nyomom, de fel kell lepni bizonyos folyamatok ellen sajnos (nem csak AI temakorben). Dolgoztam AI dolgokon meg jopar eve, amikor nem volt ennyire meno es 'konnyen' elerheto.

[ Szerkesztve ]

Son of a Bit

(#50) Radeon_5 válasza #54625216 (#23) üzenetére


Radeon_5
aktív tag

Igen ez egy orok erdekes kerdes, hogy mikor eppen hogy definialjuk az intelligenciat, marmint az emberek eseteben. De nem csak az a veszely, hogy milyen feladatokat tud megoldani egy AI (nyilvan sokszorosat es sokszoros sebesseggel az emberhez kepest bizonyos dolgokban), hanem hogy milyen jogkoroket kap es milyen pozicioba allitjak be oket, mar most is. Kina peldajan manapsag mar mindenkinek konnyen lathato, hogy ez nagyon konnyen hasznalhato az emberi jogoknak es maganak az emberi mivoltunknak az elvetelehez - sokszor tok jol meg/be'magyarazhato' indokok menten is.
Szoval ami erthetetlen, hogy az ember miert akarja magatol eldobni a maganak megszerzett kivaltsagokat jogokat feladatokat munkakat, es atadni a robotoknak, es magat belekenyszeriteni a robot-szeru szabalyozott eletbe. Vagy, miert hagyja magat hogy ezt tegyek vele... Az ember nem ilyen eletre lett kitalalva.
Az AI pedig tok hasznos es fun is tud lenni, de mint mindent, ezt is hasznaljak mar most is a sotet oldalon - es ez egy nagyon veszelyes fegyver.

Son of a Bit

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.