Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  BLOGOUT  »  [Re:] Akcentus

Hozzászólások

(#1) Vakegérke


Vakegérke
veterán

Iparitanuló voltam 3 évig, katona 2 évig. Mindkét környezetben sok volt a vidéki. Arról nem is beszélve, hogy gyerek koromban vándorcirkusszal jártuk az országot. Mindez elég volt ahhoz, hogy egy "vazsi", meg egy borsodi közti beszélgetést tolmácsoljak.
Élmény a magyar nyelv.
Egyszer valaki azt mondta, hogy "faakassitítje" van. nagy nehezen kihámoztam, hogy farkasvakságról beszél.
Ami azt illeti, a "vazsi" tájszólás a kedvencem. Nem annyira a beszédmód miatt, hanem a plasztikus szóképek az érdekesek. Például náluk az esernyő gyalogfészer. No meg van egy mondat, ami a kedvencem. Az éjjeli bátor felhajtotta a lesmestert a bizsergefára. Elsőre értelmetlennek tűnik, de ha részletezzük, csemege. Éjjel a kutyáé a terep, ő a bátor. A macska lesi az egeret. A bizsergefa meg a villanyoszlop, hiszen az tartja az elektromos vezetékeket.

Szép szolidan, szép szolidan, elvégre nem vagyunk otromba állatok... (KFT) Birodalmi Szóvivő és Békenagykövet (:L topic)

(#2) f(x)=exp(x)


f(x)=exp(x)
őstag

Jó volt ezt a kis "szösszenetet" olvasni, több ilyen történetet kérünk!

Vakegérke: mit jelent az a mondat!?

(#3) petipetya válasza f(x)=exp(x) (#2) üzenetére


petipetya
nagyúr

Az éjjeli bátor felhajtotta a lesmestert a bizsergefára.

=

Egy kutya felkergetett egy egér után leskelődő macskát a villanyoszlopra.

[ Szerkesztve ]

"nincs rá lezsóidő"

(#4) f(x)=exp(x) válasza petipetya (#3) üzenetére


f(x)=exp(x)
őstag

:C :R

(#5) potyautas válasza f(x)=exp(x) (#2) üzenetére


potyautas
csendes tag
LOGOUT blog

mondati - mondatja. Mondatba helyezve egyértelműbb lenne.

Székely kolléga azt mondta a kábeldobra, hogy tambur, a colostokra, hogy méter. A tambur dobot jelent, a méter is rendben van, hiszen hogyan nevezzük mi a szabómércét? (centi) Kárpátalján a reklámszatyor, csíkos táska, a szögesdrót pedig szúrósdrót.

(#6) Vakegérke válasza potyautas (#5) üzenetére


Vakegérke
veterán

Borsodban a krumpli gruja, a napraforgómag makuka, a szekér nem zökken, hanem zakkan, az út nem hullámos, hanem pupojkás.
Jól mondom?

Szép szolidan, szép szolidan, elvégre nem vagyunk otromba állatok... (KFT) Birodalmi Szóvivő és Békenagykövet (:L topic)

(#7) Blindmouse


Blindmouse
senior tag

Nemrég beszélgettem egy lánnyal, azt mesélte nem sokat szokott a nagyszüleivel találkozni. Meg igazából nem szokta érteni amit mondanak, mert ők nyugat flandriában élnek, a szüleivel meg elköltöztek onnan, és a helyi tájszólással nőtt fel. Száz kilométerrel arrébb költöztek...

Nemrég volt alkalmam meghallgatni a Switzerdeutsch nevű nyelvet. Rakd egymásmellé a hohdeutch-al, közük sincs egymáshoz, ugyanaz a nyelv.

De zárj össze egy angolt egy írt, egy amerikait és egy indiait, és kérd meg őket, beszéljék meg melyikük beszél angolul.

Amit mi nyelvjárásnak hívunk, az egy olyan eltörpülő dolog a többi nyelvekhez képest...

3440x1400@120Hz #ultrawidemasterrace #gloriouspcgamingrace

(#8) potyautas válasza Vakegérke (#6) üzenetére


potyautas
csendes tag
LOGOUT blog

A zakkan, helyes. A többit ugyan ismerem, de a krumpli az krumpli, a makuka szotyi. Na, de én dél-borsodi vagyok. Ja, a pupojkát nem hallottam még.

[ Szerkesztve ]

(#9) vamzi válasza Vakegérke (#6) üzenetére


vamzi
őstag

Gruja nem ismerős. Makuka miskolci, mi a zemplénben bugának hívjuk. A szekér nem zökken, hanem döccen, de zakkan is ok. Az út pedig nem pupojkás, hanem pupujkás. A forró zsizsa és még sorolhatnám. Mikor leköltöztem Baranyába imádtam az 500km-nyi különbséget a két táj között :DDD

Néhány borsodi kifejezés csokorba szedve: http://tardona.blog.hu/2011/02/20/borsodi_szavak_tardonai_erdekessegek

(#10) bambano válasza Vakegérke (#6) üzenetére


bambano
titán

a napraforgómag sok helyen makuka, de csak borsodban szotyola...
a krumplit sosem hallottam grujának, pupojkásat sem hallottam.

Mivel az irodalmi nyelvet itt alkották meg (született borsodi vagyok), ti beszéltek rosszul :P
hajdú-biharban a süteményt tésztának mondják, a gyereket meg családnak.

a romániai magyart arról is felismerheted, hogy nem jogosítványa van, hanem hajtási-ja.

köpködő kaszinó megvan? :)

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#11) Vakegérke


Vakegérke
veterán

Amiket mondtam, egy edelényi lánytól hallottam. Megjegyzendő úgy tudom, hogy a legszebben Sárospatakon beszélik anyanyelvünket.

Szép szolidan, szép szolidan, elvégre nem vagyunk otromba állatok... (KFT) Birodalmi Szóvivő és Békenagykövet (:L topic)

(#12) alcsa válasza Vakegérke (#6) üzenetére


alcsa
senior tag

Nalunk a krumpli pityoka, a sargarepe murok, a padlizsan vineta, es meg sorolhatnam :).

(#13) abridabri


abridabri
veterán

Hat igen , erdekes a magyar nyelv . En vajdasagi magyar vagyok, 7eves koromban koltoztunk MO-ra . Deli hatartol 30 percre laktam elotte. Mikor atjottunk es iskolaba kerultem ,emlekszem mindenki bsztatott ,amiatt ahogy beszeltem.
Rengeteg szo van kint amit mashogy mondanak mint itt ,pedig ugyanugy magyarul beszelnek.
Par pelda :
trikó-majica
cipő-patika
medence -bazén
póló(a férfi is ) -blúz
folt-flekk
toll-örökíró
monitor -ekrán
számológép-digitron
műanyag-plasztik
maszatos (pl a szája valakinek ) -majzos
baseball sapka -mici
szabadidőruha-trénerka
tekercs-rolni
szotyi-rica
üdítő -szokk
rizs - rizsa
mogyorókrém-eurókrém
útlevél -passzus
jogsi-hajtási engedély
mindenféle szerelő (fűtés -autó ,akármi ) -mester
sütő/tűzhely -lerni
üveggolyó-klikker
földimogyoró-kikiriki
sütemények (szinte mindet pl krémes ) -kalács
harisnya- hulla-hopp
ha szidsz valakit akkor általában "gané" nak hívod
Hirtelen ennyi jutott eszembe igy majd 25 ev utan :) (bar azert szoktunk menni latogatoba rokonokhoz ritkan ,olyankor frissul a memoriam :D )

[ Szerkesztve ]

(#14) vamzi válasza Vakegérke (#11) üzenetére


vamzi
őstag

Ezt alá tudom támasztani (Sárospataki vagyok :DDD )

(#15) kmisi99 válasza bambano (#10) üzenetére


kmisi99
addikt

Mamám mindig "tésztát" sütött.
Illetve még ott van az ivás a tütüzés. Szerda szereda, sütő ler, Sajnso nem jut eszembe több pedig elég sokat voltam nagyanyám közelében, azért rám ragadt pár dolog.

(#16) Tutu7030 válasza bambano (#10) üzenetére


Tutu7030
veterán

A magyar "Vezetői igazolvány" hajtásra is feljogosít. :)

LG Optimus G E975 v20 -> LG G4 H815 V29a-EUR-XX -> Huawei Mate 9(MHA-L29) -> Huawei P30 Pro -> Honor Magic5 Pro

(#17) potyautas válasza abridabri (#13) üzenetére


potyautas
csendes tag
LOGOUT blog

Dél-Borsod elég messze van a Vajdaságtól, de a felsoroltak közül elég sokat használunk mi is.

(#18) kmisi99 válasza Tutu7030 (#16) üzenetére


kmisi99
addikt

Nekem ez pl fel se tűnne, erre felé teljesen megszokott pl a ló hajtotta szekér, vagy hajtom a biciklit.

(#19) frem1790


frem1790
tag

Erről a témáról van egy a családommal megesett sztori. Jó néhány éve már, hogy elutaztunk Szegedre, megnézni a várost. Mikor az egész napos bámészkodás után haza akartuk venni az irányt rájöttünk, hogy teljesen eltévedtünk - nem tudjuk az utat a vasútállomásra. Megállítottuk az első utunkba eső járókelőt: történetesen egy öreg bácsit - útbaigazításért. Az öregúr segített is olyan ékes "szögedi szavakkal mondta el hogy mörrö köll mönni", hogy összemosolyogtunk egymást közt a tájszólásán. Megköszöntük a segítséget és már indultunk volna, mikor a bácsi megkérdezte: Nem borsodiak maguk véletlenül? Elhűlve helyeseltünk neki: De hát honnan tudja a bácsi? - kérdeztük. Mire az öreg: Olyan tájszólásban böszélnek ködvöskéim, hogy öl se löhöt tévösztöni! :DDD

Valóság nincs, te nem létezel, az élet csak álom, ne ébredj fel - Udvari Zenemágus ( :L topic)

(#20) Tutu7030 válasza frem1790 (#19) üzenetére


Tutu7030
veterán

:DDD

LG Optimus G E975 v20 -> LG G4 H815 V29a-EUR-XX -> Huawei Mate 9(MHA-L29) -> Huawei P30 Pro -> Honor Magic5 Pro

(#21) Armahun


Armahun
addikt

Nekem a szabolcsi gyere nálunk furcsa, mifelénk gyere hozzánk.
Nógrádban nem fejjel lefelé, hanem lefejjel, és fellábakkal.

[ Szerkesztve ]

Ha szerinted egy tárgy lehet Ő, akkor te is az vagy. Jó étvágyat evés előtt illik kívánni. A már evő embert ezzel étkezévében megszakítani igen nagy illetlenség.

(#22) Vakegérke válasza Armahun (#21) üzenetére


Vakegérke
veterán

Katonaként sokszor hallottam borsodiaktól, hogy elmentünk náluk, voltunk hozzájuk.

Szép szolidan, szép szolidan, elvégre nem vagyunk otromba állatok... (KFT) Birodalmi Szóvivő és Békenagykövet (:L topic)

(#23) potyautas válasza frem1790 (#19) üzenetére


potyautas
csendes tag
LOGOUT blog

Mi Kanizsán kértünk útbaigazítást, de olyan gyönyörű irodalmi magyar beszédet ritkán hallok. Külföldön különösen jólesett ezt hallani. ( A vajdasági Magyarkanizsáról van szó)

(#24) bambano válasza Vakegérke (#22) üzenetére


bambano
titán

ilyet soha nem hallottam borsodiaktól...
más helyről származóktól hallottam olyat, hogy elmentünk nagyanyámék.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#25) Vakegérke válasza bambano (#24) üzenetére


Vakegérke
veterán

1970-1972 az időszak. Főleg egy ricsei katonatársam használta sűrűn ezeket a szavakat.

Szép szolidan, szép szolidan, elvégre nem vagyunk otromba állatok... (KFT) Birodalmi Szóvivő és Békenagykövet (:L topic)

(#26) abridabri válasza potyautas (#23) üzenetére


abridabri
veterán

Na en pont onnan szarmazok :) lehet nagynenem igazitott utba aki magyartanar :C

(#27) bambano válasza Vakegérke (#25) üzenetére


bambano
titán

ahha, egy példa nem példa :)

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#28) potyautas válasza bambano (#27) üzenetére


potyautas
csendes tag
LOGOUT blog

Igaz. Én is használok néha olyan kifejezéseket (mint pl. láptó, kaszroj) ami a mi környékünkre nem jellemző.

(#29) zone válasza bambano (#10) üzenetére


zone
őstag

Napraforgómag szabolcsban is lehet szotyi, de inkább mag és aki eszi az magol. Baseball sapka az simléderes. A padlás az csak pad. Nem gyakori, néhány embertől hallotam: otthon helyett otthol. De igékre is kiterjed az 'olozás': látol, tudol. Ami engem nagyon szokott zavarni, a pestiek nevek elé rakott névelője, pl. a Sanyi, az Imi.

[ Szerkesztve ]

YouTube - https://goo.gl/bCKFYP

(#30) bambano válasza zone (#29) üzenetére


bambano
titán

ha már zavarás: pesten szokás keverni a tő- és a sorszámneveket. mifelénk ötödik kerület, náluk ötkerület. illetve nagyon sokan keverik a hol-t és a hova-t, meg az okot és az okozatot. a végett-et nagyon sokan nem tudják helyesen használni, de azért használják.

borsodban a jövő időt képezik helyileg: kellesz. meg kellesz írni a házifeladatot. rendesen ugye fog kelleni.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#31) Tutu7030 válasza bambano (#30) üzenetére


Tutu7030
veterán

Engem a "tanákozunk" és társai zavarnak, de a "pécsett" sem lett barátom. :D

LG Optimus G E975 v20 -> LG G4 H815 V29a-EUR-XX -> Huawei Mate 9(MHA-L29) -> Huawei P30 Pro -> Honor Magic5 Pro

(#32) zone válasza bambano (#30) üzenetére


zone
őstag

Na igen, nem egy pestitől hallottam azt, hogy "add oda" az "add ide" helyett.

YouTube - https://goo.gl/bCKFYP

(#33) bambano válasza Tutu7030 (#31) üzenetére


bambano
titán

pedig a pécsettel jó, ha megbarátkozol, mert az a hivatalos verzió.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#34) Cathfaern válasza Vakegérke (#1) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Én született vazsi vagyok, de egyik kifejezést se hallottam még :N
Viszont: rum -> bum -ot hallottám már, illetve általában nem vazsiak nehezen tudják megkülönböztetni ha azt mondom hogy csirkemell vagy csirkemáj :) Illetve sokszor a igen-t ('gen) is nemnek értik.

[ Szerkesztve ]

(#35) Tutu7030 válasza bambano (#33) üzenetére


Tutu7030
veterán

Inkább csak elfogadott, régies forma. Mindegyik formája helyes.

LG Optimus G E975 v20 -> LG G4 H815 V29a-EUR-XX -> Huawei Mate 9(MHA-L29) -> Huawei P30 Pro -> Honor Magic5 Pro

(#36) Armahun


Armahun
addikt

Nálam csak az veri ki a biztosítékot, amikor bemegyek mondjuk egy ruha boltba és mutogatja a kislány a pólókat, hogy:
- Van ő, meg van ő.

Ilyenkor vissza szoktam kérdezni, hogy:
-Kicsoda?

Ha szerinted egy tárgy lehet Ő, akkor te is az vagy. Jó étvágyat evés előtt illik kívánni. A már evő embert ezzel étkezévében megszakítani igen nagy illetlenség.

(#37) VS461


VS461
tag

Előbb-utóbb idomul az ember a környezete beszédéhez. Először Rigó utcai "brit" angol akcentusom volt (amiről bárhol a világon meghallod, hogy magyar az illető), majd kicsit amerikai lett, melóból kifolyólag. Majd nyelvtanfolyamon megint brit, mert ott azt hallottam. Két év amerikai barátnőzés után meg megint amerikai, de akkor már masszívan (eleinte persze nevetett a brit kiejtésen). Most a kanadaiak, akikkel dolgozom, ezt észre is veszik, viszont azóta megint sokat változott. Hozzászokik az ember.

Persze az a legjobb, amikor a skót és a dél-afrikai kollégát kellene megérteni. Ja, nem, mert a kanadai franciákat még nagyobb élmény hallgatni, ahogy nem tudják kimondani a szó elején a H 'angot, és először csak nézel, 'ogy mit akar, és 'ánynia kell, mert 'ulla részeg :) .

Helicopter pilots are different... "За всю историю никто и никогда не сумел завоевать Афганистан. Hикто и никогда" - 9я рота

Útvonal

Fórumok  »  BLOGOUT  »  [Re:] Akcentus
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.