Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) BaLee


BaLee
addikt
LOGOUT blog

Mennyit fogyaszt egy átlagos (400-500W) minőségi tápegység készenléti módban? :F

(#2) CsongesZ válasza BaLee (#1) üzenetére


CsongesZ
csendes tag

A kérdés jó :DD :))

(#3) pilóta


pilóta
nagyúr

Hú! A cím alapján hirtelen arra gondoltam, hogy túl sok vámpírt eszünk, és kevesebbet kellene, de akkor már értem.... ;]
Na igen, ez jó dolog, üresben ne fogyasszanak a dolgok. A Set-top-boxokkal kellene valamit csinálni, mert kikapcsolva is megeszik vagy 10 wattot a T-s...

Aki él és nem boldog, az téved!

(#4) scdlsc válasza BaLee (#1) üzenetére


scdlsc
aktív tag

Kiváncsiságból rákerestem és a több, mint 3 éves Be Quiet Straight Power tápom:
Power consumption in standby (W) < 0.30

(#5) Angel1981


Angel1981
veterán

A vámpírfogyasztást minimalizálják, a normál üzem közben fellépő veszteséget pedig maximalizálják - sima 80 Plus-t külön ezzel "reklámozni"?
Szerintem kicsit ellentmondásos, és ciki - kb. mint egy Hummert Start-Stop rendszerrel ellátni.

(#6) twollah1976


twollah1976
őstag

Boduletesen egyszeru megoldasom van a keszenleti fogyasztas megelozesere, ugy nevezik, hogy billenokapcsolos hosszabbito.

\m/ Minden lehetséges, kivéve forgóajtón átsíelni... \m/

(#7) Goldberg03


Goldberg03
tag

Mennyi garit adnak rá?

(#8) plömplöm


plömplöm
őstag

ha nem sokkal olcsóbb, mint egy amúgy ezer éve kitalált és ezer éve megvásárolható FSP400-60APN(85), akkor mi értelme van a szokásos cooler master önfényezésen kívül?

All systems gone! Prepare for downcount! 5....4....3....1! Off blast!

(#9) nyunyu válasza BaLee (#1) üzenetére


nyunyu
félisten

Mennyit fogyaszt egy átlagos (400-500W) minőségi tápegység készenléti módban?

Kéznél volt a fogyasztásmérőm, úgyhogy megmértem a konfigomat:
- shutdown után: 0.9W
- sleep után: 2.3W
(- Win desktop 95-100W
- game 250-260W)

Na bumm, spórolnak másfél wattot a 10 éves, 80+ bronz Corsair HX520 tápomhoz képest. :))

[ Szerkesztve ]

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#10) twollah1976 válasza nyunyu (#9) üzenetére


twollah1976
őstag

Jo sokat ker a geped.

\m/ Minden lehetséges, kivéve forgóajtón átsíelni... \m/

(#11) nyunyu válasza twollah1976 (#10) üzenetére


nyunyu
félisten

Amd konfig, tuning helyett fogyasztásra hangolva. (Win desktopon faragtam 15W-ot a gyári feszültséghez képest.)
Meg az ősrégi GTX460 sem egy éhezőművész. :(

Az biztos, hogy tudnék fogni havi 2-3k-t a villanyszámlán, ha lecserélném egy i5+GTX950-re.

[ Szerkesztve ]

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#12) MMIX válasza Goldberg03 (#7) üzenetére


MMIX
addikt

(#13) weiss


weiss
addikt

És mennyi VA-t?

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#14) Chaser válasza nyunyu (#11) üzenetére


Chaser
titán

ha 24/7-ben játszol vele akkor talán...bár nem számoltam utána

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#15) nyunyu válasza Chaser (#14) üzenetére


nyunyu
félisten

Win desktopon lehetne fogni legalább 50W-ot egy modern konfiggal, az napi 15 órával számolva egy hónap alatt 22.5kWh különbség, nagyjából egy ezres.
Game közben jóval durvább lenne a különbség, de pár óránál többet nem szoktam játszani.

Bakker, videó nézés 130W? :Y
Le kéne már szoknom a csöcsös videókról.

[ Szerkesztve ]

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#16) MZperX75 válasza nyunyu (#11) üzenetére


MZperX75
addikt

Fogyasztás azt teljesen,géphasználathoz kötődik.

Nekem ,nálam 5-6 éve kikapcsolás nélkül megy AMD-s konfigem min 45W-50W készenlét
maximum 115-140W load ,ami az esetek 1%-ban mérhető,monitor fogyasztása 40-45W,ami a géptől független ,plusz az erősítő fogyasztása sem elhanyagolható,ami ugye a hangot adja.
Na most ,ha konfigem CPU, memória,alaplap cserével az alapgép fogyasztását lefelezem az a villanyszámlámat nem felezi le max 10-20%-ot takarítok meg,ebben nekem nem jönne ki 2-3K/hónap mínuszban.

Nagy drága beruházás kellene ahhoz,a konfig drasztikus fogyasztáscsökkenéséhez vezessen,ami 10 év alatt sem térülne meg.
A8-3870K@3Ghz@1.3V alul feszelve 800Mhz-3Ghz 1V-1.3V.(120G SSD,450Wchieftec táp kb 10 éves,1T WD BK HDD 4Giga ram) HD-6670-1G GDDR5 passzív dVGA)

Magyarán az egész komputer fogyasztása nem csak CPU,dVGA-n múlik,persze számít,de a villanyszámlámon annyira nem.
(#15)
Ja látom írtál ,na max megtakarítás 1000Ft,de mennyiből? ;)

1000Ft-ot megér a csöcsös videó :DDD

[ Szerkesztve ]

(#17) nyunyu válasza MZperX75 (#16) üzenetére


nyunyu
félisten

Havi 8kból kb. 6 a gép plusz csatolt eszközei (TV ~40W, erősítő ~40W, szünetmentes ~80W, egértöltő, router 5W, kábelmodem 5W), egy ezres a folyékony kenyér tároló, többi a forró italok előállítására szolgáló berendezések, meg a világítás.

[ Szerkesztve ]

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#18) spidersoft


spidersoft
senior tag

A #2 configom az FSP Hexa+ táppal kikapcsolt állapotban 0,5W körül fogyaszt (40W-os villanykörte mellé dugva ennyit ír a fogy.mérő), ha nem hajtom a gépet (pl. böngésző megy nem terhelő lapokkal), akkor 30-35W körül fogyaszt. Az első ATX tápom (egy codegen) volt olyan, hogy a gép teteje a táp fölött kikapcsolt állapotban meleg volt, bekapcsolva a táp kapott hűtést, úgy meg hideg :D akkor szoktam rá a kapcsolós konnektorra...

Apropó glimmlámpás elosztók/konnektorok: az megvan, hogy sok gyártó a glimmlámpákat 1W körül üzemelteti? Van egy hatos elosztóm, aminek minden aljzata külön kapcsolható: ha mind a hat be van kapcsolva, az a főkapcsolóval együtt 7db glimmlámpa, és simán megeszi a 6W-ot a hosszabbító úgy, hogy semmi nincs beledugva. Szerintem ez teljességgel indokolatlan... számomra kábé a negyede lenne reális. Egyik kapcsolós konnektorban 27kOhm-ot találtam -- nem is bírta a glimm csak vagy másfél évet. Lehet, hogy része a tervezett elavulásnak, de az indokolatlan energiafogyasztás (még ha 1-2W-okról van is csak szó) manapság nem sikk.

(#19) sb válasza nyunyu (#17) üzenetére


sb
veterán

...és az k* sok, elég 2-3 évvel felszorozni.
Kb. 1.5-2 éve írhattam valamelyik topicban neked, hogy megéri a váltás. Csak a gépet nézve és mondjuk csak havi 1.5k-val számolva 2 év alatt 36k. És amilyen most a hw piac, kb. 3-4 évig nem sok cserére érdemes cucc volt, szóval bőven behozza az árát.

@MZperX75: Attól, hogy a többi cucc is számít én nem azt a következtetést vonnám le, hogy le kell sz*rni az egészet. Lásd fentebb... hol van a nagy drága beruházás hosszabb távon?
Új monitorra most mértem rá nemrég, 24" 9-10W. Előző 22" evett 45W-ot. Ezt is lehet számolgatni, kb. 6 éves volt.

@scdlsc:
Elég jó tápokat gyártanak ilyen szempontból. Alacsony, a minősítés szempontjából nem mért terhelésen is elég jól szerepelt pár modelljük amikor néztem, szintén 2-3 évvel ezelőtt.

[ Szerkesztve ]

(#20) BaLee válasza nyunyu (#9) üzenetére


BaLee
addikt
LOGOUT blog

Ugyanez a tápom van köszi az infót! :R :DDD

(#21) .mf


.mf
veterán

"A termékek a 80 Plus minősítés White fokozatát szerezték meg, ami első hallásra ismeretlennek tűnhet, de valójában ez az eredeti 80 Plus kategorizálás legalacsonyabb szintje, csak régebben nem volt külön neve."

És ezzel merik reklámozni? Mit szívnak ezek ott? :W
S a fő fícsörének számító "vámpírfogyasztás-minimalizálás" már régóta egy EU-regula, alap dolog már évek, talán már évtizede, tehát ebben is szinte semmi új. Nesze semmi, jól megmarketingelve :(((

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#22) Piftuka válasza Angel1981 (#5) üzenetére


Piftuka
veterán

"A vámpírfogyasztást minimalizálják, a normál üzem közben fellépő veszteséget pedig maximalizálják - sima 80 Plus-t külön ezzel "reklámozni"?
Szerintem kicsit ellentmondásos, és ciki - kb. mint egy Hummert Start-Stop rendszerrel ellátni."

Ugyanez jutott eszembe nekem is, amikor elolvastam a cikket.

A környezettudatosság nagyon fontos, az viszont nem jó, amikor a környezettudatosság ésszerűtlenséggel párosul.

Egy ilyen tápegység jó lehet olyanoknak, akik havonta csak 1-2 alkalommal használják a számítógépüket. Minden egyéb tekintetben a rossz hatásfok miatt "amit nyertek a réven, elveszítik a vámon".

Ennek így ebben a formában semmi értelme nincsen. Legalábbis éppen nem modern, nem energiatakarékos, és nem környezettudatos.

"Aquila non captat muscas."

(#23) Piftuka válasza MZperX75 (#16) üzenetére


Piftuka
veterán

"Nagy drága beruházás kellene ahhoz,a konfig drasztikus fogyasztáscsökkenéséhez vezessen,ami 10 év alatt sem térülne meg."

Nagyon rossz megközelítés az individualizmus ebben az esetben!

Nem az a lényeg, hogy Neked, vagy bármelyik másik fogyasztónak önmagában mennyi megtakarítást jelent (vagy nem jelent) egy-egy arra törekvő technológiai megoldás, hanem hogy Neked és az összes többi hozzád hasonló fogyasztónak a háztartásában mennyi energia megy pocsékba!

Ott már nagyon nagy értékről beszélünk! Márpedig ez a lényeg, amikor fenntartható fejlődésről, energia megtakarításról, energiahatékony megoldásokról beszélünk.

Ebben az esetben tipikusan igaz a "sok kicsi sokra megy" elve.

"Aquila non captat muscas."

(#24) .mf válasza Piftuka (#23) üzenetére


.mf
veterán

"Nagyon rossz megközelítés az individualizmus ebben az esetben!

Nem az a lényeg, hogy Neked, vagy bármelyik másik fogyasztónak önmagában mennyi megtakarítást jelent (vagy nem jelent) egy-egy arra törekvő technológiai megoldás, hanem hogy Neked és az összes többi hozzád hasonló fogyasztónak a háztartásában mennyi energia megy pocsékba!"

Idéznék a másik hsz-edből: amennyit nyersz a réven, annál többet vesztesz a vámon. A tápegységek kidobásának és gyártásának is van egy környezeti költsége (energia-felhasználás mellett ércek kitermelése, és az előállítás során a környezetbe jutó mérgező nehézfém-szennyezés), ami sokkal nagyobb, mint az a pár watthoz tartozó energiafelhasználás (döntően "csak" CO2), amit megspórol. Néha emiatt még egy környezet-szennyezőbb technológia megtartása is lehet kevésbé káros, mint újjal lecserélése, ha csak ritkán és keveset van használva.

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#25) Darmol válasza Piftuka (#23) üzenetére


Darmol
senior tag

Hű ez na de mekkora parasztvakítás.
Az ennyire zöldek már annyira zöldek hogy teljesen sötét-zöldek.
Egyén szintjén az egyszeri felhasználó eldöntheti azt, hogy az utcán gyökérként eldobja a szemetet, vagy az arra rendszeresített kukát használja. Szintén eldöntheti, hogy használja e a szelektív gyűjtőket vagy nem.
Az energetika gyökeresen más. Ha az energiaigényedet 100% megújuló energiából szerzed be, erkölcsi és környezetvédelmi szempontból irreleváns, hogy mennyit használsz. Magyarországon tűzzel vassal irtják és akadályozzák a megújuló erőforrások hasznosítását. Lásd alternatív üzemanyagok, vagy elektromos energia termelés.
Ezen annyi meglepő nincs, hiszen ezeknek jóval kevesebb összes adótartalmuk van a hagyományos forrásokhoz képest, így a döntéshozók kevesebbet tudnának lopni.
Vegyük hozzá azt, hogy Magyarországon a családok 80% hitelből finanszíroz olyan luxust, mint például új cipőt kap a gyerek, mert a régi lerohadt a lábáról.
Na ezek után csak egy egyenletet használ mindenki: egyik beszerzési és üzemeltetési költsége összehasonlítva a másik beszerzési és üzemeltetési költségével. Amelyik kisebb, azt érdemes választani. Minden más szempont tökéletesen lényegtelen, és társadalmi szinten is teljesen felesleges.
Te a döntéshozók felelősségét az egyéni felelősség felé akarod tolni, ami kb. ilyen:
Egy afrikai éhezés problémája Li Csou felelőssége, mert ő pazarló módon öt rizsszemmel többet ad az éhező gyerekének. De milyen szerencse hogy itt vannak a dagadt amcsik, mert az elnök két vajas pattogatott kukorica között erre rávilágít. És persze lebombáztatja napalmmal Li Csou-t hogy rendet tegyen.

[ Szerkesztve ]

Aki azt mondja "nem tudom elhinni az igazságot" az naiv. Aki azt mondja "nem akarom tudni az igazságot" az ostoba. Aki azt mondja "az igazság tilos" az gonosz. Aki azt mondja "én határozom meg az igazságot" az beteg.

(#26) spidersoft válasza Piftuka (#23) üzenetére


spidersoft
senior tag

Ha már itt tartunk: a mi elektromos vízmelegítőnk (teához, tésztához forralok vele vizet) napi átlag negyed órát megy, 2200W-os és 1m 0,75mm²-es rézvezetékekből álló kábele van. Némi számolgatás után kiderül, hogy a 2m vezetéken 4W teljesítmény alakul hővé, tehát a napi negyedórás hajtás alatt pontosan egy Wh, ami évente 365Wh. 2004-ben vettem valamikor, tehát 12 éves meg egy kicsi, az 4380Wh, mondjuk 40Ft/kWh árat véve ez 175,2Ft-ot jelent, ami nem tett mást, csak fűtötte a kábelt. Kiskeráron számolva a 3x0,75mm-es MT kábel és az 1,5mm-es között méterenként 52Ft a különbség (google első villanyszerelőbolt adatai alapján), míg a teljesítményveszteség különbség kb. a fele (2200W vs. 4W és 2W esetén nem bohóckodnék feszültségosztóval, majdnem mindegy, hívjuk felének), tehát 87,6Ft-tal evett volna kevesebbet a drót, míg a vastagabb kábel kisker ára csak 52Ft-tal lett volna több. Erős ráfizetés. Ha úgy vesszük, akkor ha mindjárt a legelején lecserélem a kábelt 1,5mm-esre, és a gyári 0,75mm-es kábelét veszteségként benyelem (az új kábel ára 142Ft/m), akkor 19,5 év alatt be is hozta volna az árát, a huszadik év második felétől az új kábel évi 7,3Ft-ot termelt volna.

Mivel jellemzően nem szokás lecserélgetni a kábeleket a vízforralókon, így az évenkénti 365Wh energiaveszteség a gyártó környezettudatosságának hiánya miatt válik enyészetté. Ha feltételezzük, hogy átlag minden vízforraló hasonló kábellel rendelkezik, ennyit fogyaszt és ennyit üzemel (van, ahol többet, van, ahol kevesebbet), és az országban dolgozik mondjuk hárommillió vízforraló (van, akinek nincs otthon, van, aki egyedül él, van, ahol népes a család, és vannak munkahelyeken is), akkor ez 350g/kWh értékkel számolva (google első találat) 383,25 tonna CO2-t jelent évenként csak Magyarországon, csak vízforralóilag. Ezen felül vannak vékony vezetékkel szerelt mosógépek (mivel elég nagy mennyiségű vizet kell felmelegíteniük, itt még nagyobb a veszteség), mikrohullámú sütők, vasalók és egyéb nagy fogyasztású háztartási eszközök, ahol ugyancsak spórolnak a rézzel. Másképp számolva: egy mol CO2 44g, amiből 32g az O2, tehát 383,25t CO2-ből 278,7t O2 megy pocsékba a kábel miatt. Mivel egy átlag ember napi 0,84kg O2-t fogyaszt (google találat...), így a kábelek okozta fogyasztásveszteség 909 ember teljes oxigénfogyasztását emészti fel -- ez az érték, ha a 0,75mm²-es kábel helyett 1,5mm²-est használnának a gyártók, csak 455 embert jelentene, tehát a maradék 454 ember számára megőriznék a gyártók az oxigénellátást. Mégegyszer: ezek csak a vízforralók, és a bonyolult technológiai megoldás az lenne, hogy dupla vastag kábelt használjanak (kb. 6,5g réz/készülék).

Persze ez senkit nem érdekel, ez az érték elenyésző és egyáltalán nem számít.

Ennek ellenére én örülök neki, hogy a tápok nem fűtenek ha kell, ha nem, de azt is üdvözíteném, ha nem spórolnák ki a rezet a készülékekből :U

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.