Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Steve_Brown


Steve_Brown
aktív tag

Mögötte az a csonkagúla az álvány? :F

(#2) Samott


Samott
addikt

Nem az volt, hogy ezek tul sokat fogyasztanak es elkaszaltak?

Ok, megvan, az a TCL volt: A TCL elengedi a duplakijelzős LED LCD technológiát

[ Szerkesztve ]

(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.

(#3) dabadab


dabadab
titán

A modell ugyanis a hagyományos 4K LCD panel mellett rendelkezik egy monokróm Full HD panellel

Szeretném jelezni, hogy az összes LCD panel monokróm, mert csak annyit tudnak, hogy kevésbé vagy jobban eresztik át a fényt. A színt egy külön színszűrőréteg adja hozzá (vagy inkább veszi el belőle, ugye).

DRM is theft

(#4) Piftuka válasza Steve_Brown (#1) üzenetére


Piftuka
veterán

Az a mélynyomó. :)

És jól mondtad, Samott... a hírek szerint Európába nem hozzák el. A "zöldek" miatt.

Amúgy álomtévé, én sajnálom, hogy felhagytak a fejlesztésével! Az első, valódi 12 bites színpalettát nyújtó készülék, és ha képesek volnának a fényerőt feltornászni a teljes képterületen legalább 2.000 nit-ig, és végre a Hisense is gyártana 75-85-100 colos tévéket, engem a fogyasztása sem zavarna.

Télen még jól is jönne, ha fűtené a szobát! :DDD

"Aquila non captat muscas."

(#5) ziku


ziku
csendes tag

Vajon aktív vagy passzív hűtése lesz?

(#6) Duree


Duree
veterán

Nem értem minek, mert eléggé drága és a fogyasztásáról már ne is beszéljünk, mert jelentős, az Oledet nem éri utól semmilyen szinten, illetve árban igen, sőt még drágább is nála.

duree54

(#7) #16820480 válasza Duree (#6) üzenetére


#16820480
törölt tag

Gondolom nincs burn-in, mint az OLED-nél.

(#8) kurta9999 válasza Piftuka (#4) üzenetére


kurta9999
tag

Nem kötekedni akarok, de mekkora különbség lehet a 10 es a 12 bites panelek között? Van még a 12-nek értelme? Én még 10-et se láttam, de amíg mindenhol a 8bit megy, igazából nem is annyira hoz lázba.

(#9) mad823 válasza #16820480 (#7) üzenetére


mad823
őstag

Meg ugye van fényerő is...

(#10) snpetit válasza #16820480 (#7) üzenetére


snpetit
aktív tag

De nem biztos, hogy az erősebb Led háttérvilágítás ami kell hozzá nem nyiffan ki hamarabb :-/

(#11) adamssss válasza mad823 (#9) üzenetére


adamssss
veterán

Az oled-nel nincs? :F

Addig gyorsítottuk a világot míg mi magunk maradtunk le...

(#12) siposz


siposz
aktív tag

Ez nem úgy indult, hogy olcsóbb lesz mint az OLED?

(#13) snpetit


snpetit
aktív tag

Betekintési szög is megoldódott?

(#14) lenox válasza dabadab (#3) üzenetére


lenox
veterán

Mi szamit LCD panelnek? Mert aminek resze a szinszuro, es tud pirosat, keket, zoldet arra en nem mondanam, hogy monokrom. Persze csodalkoznek, ha a masodik reteg tenyleg kulon leveheto, magaban mukodo 'panel' lenne. De mondjuk kotozkodni mindig lehet.

(#15) #72042496 válasza kurta9999 (#8) üzenetére


#72042496
törölt tag

A HDR 10 bites. Meg lehet jeleníteni 8 biten, de csúnyán sávosodni fog. 12 bites panelt nem láttam élőben.

(#16) Sanya


Sanya
nagyúr

tényleg olyan sokat fogyaszt?

A bortól bolondokat gondol az ember, DE A PÁLINKÁTÓL MEG IS CSINÁLJA!!!

(#17) #72042496 válasza Sanya (#16) üzenetére


#72042496
törölt tag

Itt írták, hogy az ilyen technológiájú 31"-os monitor 450 watt.

(#18) lenox válasza Sanya (#16) üzenetére


lenox
veterán

Mindegyik reteg kiszuri (es hove alakitja) a feny egy reszet, tobb reteg tobbet szur. Szoval tobb feny kell hozza, amihez tobb hutes, stb., szoval tobbet fogyaszt.

(#19) Sinesol válasza snpetit (#13) üzenetére


Sinesol
veterán

Mi a gond pl. az ips betekintesi szögevel?

(#20) mad823 válasza adamssss (#11) üzenetére


mad823
őstag

Vanni van, csak nappalra kevéske. Meg ugye az ABL rángatja...

(#21) snpetit válasza Sinesol (#19) üzenetére


snpetit
aktív tag

Ha már párba állították az Oled-del elég sok...
A plusz réteg miatt meg romlott is a korai példányokon.

[ Szerkesztve ]

(#22) schawo válasza #72042496 (#17) üzenetére


schawo
titán

Vakvágány.

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#23) mad823 válasza schawo (#22) üzenetére


mad823
őstag

Mondhatjuk azt is hogy vakvágány, meg mondhatjuk azt is, hogy meg kell találni hozzá a megfelelő hatásfokú háttérvilágítást, és jó lesz az.

(#24) robi-k válasza mad823 (#23) üzenetére


robi-k
őstag

MicroLED technológia sokkal fejlettebb, és az elérhető képminőség még az OLED-et is meghaladja.
Szerintem ez a dual kijelző egy zsákutca.

[ Szerkesztve ]

(#25) #72042496 válasza robi-k (#24) üzenetére


#72042496
törölt tag

Elvben fejlettebb lehet, a gyakorlatban viszont azon sem lepődnék meg, ha sosem készülne konzumer mikroLED kijelző.

[ Szerkesztve ]

(#26) schawo válasza mad823 (#23) üzenetére


schawo
titán

A világítástechnológia a kvantumfizikai korlát felé közeledik, minimális fejlődési lehetőség van benne, pár százalék. Egyszerűen nincs hova fejleszteni tovább a hatásfokot.

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#27) Piftuka válasza kurta9999 (#8) üzenetére


Piftuka
veterán

"mekkora különbség lehet a 10 es a 12 bites panelek között? "

"Én még 10-et se láttam, de amíg mindenhol a 8bit megy[..]"

Egy ideje szerencsére már nem. :N A nagy dinamikatartományú (HDR) kép és filmtartalmak hű reprodukciójához kevés is volna.

Azért amíg egy 8 bit-es panel "csak" 16 millió színárnyalatot tud megjeleníteni, addig 10 bit már 1 milliárdot, 12 bit pedig 68 milliárdot. Az meglehetősen nagy különbség.

A "Dolby Vision" eleve 12 bites optimális/maximális színmélység kihasználását teszi lehetővé. Persze ehhez fontos az ahhoz méltó tartalom is, de kijelző szintjén ott kezdődik, hogy legalább képes a megfelelő színpaletta előállítására.

Sok tévé 8 bit-es panelt alkalmaz, de +2 bit-et valamelyik dithering megoldással tesz elérhetővé. Vannak jól sikerült megoldások, de az soha nem lesz olyan, mint a valódi 10 bites. (Én teszteltem olyan tévét is, amelyen konkrétan "sávos" volt a színátmenet 10 bit-es HDR tartalmaknál.)

Ha le akarjuk egyszerűsíteni, akkor így kell elképzelni:
alt="" title=""

A magasabb színmélység, és a minőségi panel (és elektronika) lehetővé teszi a lehető lefolyamatosabb színátmenetek, árnyalatok megjelenítését.

Egy jó fényerejű (több ezer nit a panel teljes felületén) 12 bites megjelenítő elképesztő pompájában tud egy nagy felbontású, széles dinamikatartományú képet megjeleníteni.

A cél tehát ez volna. Minél jobban közelíteni a valóság látványához. (Nem feledve, hogy sok HDR tartalom esetén az alkotó, művész célja nem feltétlenül ez, tehát a színvilág, és a képi világ nem feltétlenül a valós képet tükrözi, ám ezekre is igaz, hogy megfelelő technológiai háttérrel kiegészítve lehetséges a legjobb látvány létrehozása.)

Olvasnivaló: What is 8-bit, 10-bit and 12-bit color or color depth in TVs ?

A helyzetet kicsit bonyolítja, hogy az egyes HDR szabványok felelősei nem ugyanazon színtartomány használata mellett tették le a voksukat (amelynek az a végeredménye, hogy a fentebb említett milliárdnyi szín közül a teljes színtér egyes színárnyalatai csak az egyik, vagy a másik szabány mellett elérhetőek):

alt="" title=""

Erről pedig itt olvashatsz: „MOZIS” DCI-P3 SZÍNTARTOMÁNY A PC-MONITOROKON

[ Szerkesztve ]

"Aquila non captat muscas."

(#28) schawo válasza Piftuka (#27) üzenetére


schawo
titán

64 bites meg 281 trilliárdot tudna, az még meglehetősen nagyobb különbség volna.

Azért a 12 bit igénye (és előnye számokban kifejezve) elég erősen marketingrizsa.

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#29) #72042496 válasza schawo (#28) üzenetére


#72042496
törölt tag

Vincent szerint a precízebb mintavételezés miatt lehet egy kis előnye. Natív 12 bites panel pedig úgyis a Dolby referenciamonitorában van csak talán.

(#30) Male válasza dabadab (#3) üzenetére


Male
nagyúr

Gondolom azért van kiemelve, mert ez a FullHD panel nem rendelkezik subpixelekkel (a "színesről" ha leveszed a színszűrőt, akkor is minden pixelhez van 3 subpixeled amit külön lehet vezérelni).

(#31) lenox válasza Piftuka (#27) üzenetére


lenox
veterán

Amugy Apple, Netflix, meg szerintem minden streaming service 10 bites Dolby Visiont streamel.

(#32) Jorgi Kormi válasza mad823 (#20) üzenetére


Jorgi Kormi
senior tag

Nekem nappal is elég a 35-ös fényerő az oleden .

Kocsi Nippon , az asszony Ungarische , a tévén még gondolkodom ! ( talán egy Junoszty 402 BC made in CCCP <Pana lett a vége , a "karma" hatalma.( Oled "szagértő" és crt tv tulaj)"Boldogok a lelki szegények , mert náluk a zseni is szegényebb".

(#33) Sinesol válasza Jorgi Kormi (#32) üzenetére


Sinesol
veterán

-

[ Szerkesztve ]

(#34) z123456z válasza Samott (#2) üzenetére


z123456z
őstag

A Samsung is felhagyott pár éve az oleddel, ha érted a párhuzamot.

(#35) dabadab válasza z123456z (#34) üzenetére


dabadab
titán

Ja, annyira felhagyott, hogy azóta is azt rak a telefonjaira meg most állítja át az LCD gyárait OLED-re, a prototípusokat meg már demózták is a partnereiknek :)

DRM is theft

(#36) z123456z válasza dabadab (#35) üzenetére


z123456z
őstag

Pedig hiába mondod, felhagyott vele, nem tudta megoldani a kék pixel gyors öregedését, vagy valami ilyesmi volt.

(#37) #72042496 válasza z123456z (#36) üzenetére


#72042496
törölt tag

Az kb. hat éve történt, az aktualitás viszont az, hogy 2019-2024 közt 11 milliárd dollárt fektetnek OLED-be. Ez már nem RGB OLED lesz, hanem a kéket színszűrőzik. Még nem piacképes, de masszívan dolgoznak rajta, hogy az legyen.

[ Szerkesztve ]

(#38) z123456z válasza #72042496 (#37) üzenetére


z123456z
őstag

Igen, ezt én is olvastam. Amiért felemlegettem ezt a régi sztorit, hogy a kolléga emlékezete szerint abbahagyták a két paneles LCD fejlesztését, mert megoldhatatlan feladatot jelentett a magas fogyasztás. Aztán megtalálta, amire emlékezett, csakhogy az egy másik gyártó próbálkozása volt. Ezért bátorkodtam párhuzamot vonni a Samsung oledes kudarcával. Ott is egyiknek sikerül, a másiknak nem. De mindegy, nem jó az a vicc, amit magyarázni kell. Bocs.

(#39) #72042496 válasza z123456z (#38) üzenetére


#72042496
törölt tag

Nem állt össze, hogy emiatt írod, de van ez így. :)

(#40) Piftuka válasza schawo (#28) üzenetére


Piftuka
veterán

És a valóságban hány csilliárd--trilliárd-milliárd színárnyalat létezik?

No, és akkor a valóságot vajon melyik megjelenítő közelíti meg jobban? Az amely 8 bites, vagy 10 bit-es, esetleg 12 bit-es (vagy igen... még nagyobb) színmélységet képes reprodukálni? :)

Számomra ez a lényeg. ;)

"Aquila non captat muscas."

(#41) Piftuka válasza lenox (#31) üzenetére


Piftuka
veterán

Ez így igaz.

Ám amikor fejlődésről, adott időpontban megvalósított technológiai csúcsról beszélünk, akkor nyilván az elvi, és gyakorlatban is elérhető, reprodukálható maximum kell legyen a cél; mindig.

A streaming szolgáltatás a tömörítés, a sávszélesség korlátai miatt ilyen szempontból nem tud releváns lenni, valószínűleg soha.

Optikai adathordozó az, amely segítségével kihasználható a "Dolby Vision" szabvány által nyújtott "plusz".

Ám mivel "két tényezős" a dolog, ezért is fontos, hogy ne csak megfelelő tartalom (kiváló minőségű, valódi, nagy felbontású, 12 bites, Dolby Vision BD filmek) legyen a kínálat része, hanem a tartalmakat az elvárható minőségben megjeleníteni képes eszköz is. :K

"Aquila non captat muscas."

(#42) schawo válasza Piftuka (#40) üzenetére


schawo
titán

Kevés

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#43) dabadab válasza Piftuka (#40) üzenetére


dabadab
titán

Ez vicc. Színárnyalatból nem elég annyi, amit már bőven nem tud megkülönböztetni az emberi szem, legyen több, mert attól még jobb lesz (ugyan senki sem látja a különbséget), de a 24 fps maradjon meg, mert bár ugyan mindenki pontosan látja a különbséget meg hogy szaggat, de azon ne változtassanak :DDD

DRM is theft

(#44) Sanya válasza dabadab (#43) üzenetére


Sanya
nagyúr

mindemellett kell a 8-16 és a 32K felbontású is, de szigorúan 3 méteres képátmérővel, amit 5 méterről nézel.

A bortól bolondokat gondol az ember, DE A PÁLINKÁTÓL MEG IS CSINÁLJA!!!

(#45) lenox válasza Piftuka (#41) üzenetére


lenox
veterán

A DoVi kepes tevek sokkal nagyobb reszen neznek streamelt tartalmat, mint nem, meg tartalom is tobb erheto el, tehat nem kerdojelezheto meg, hogy relevans a streamelt DoVi.
De egyebkent nem ezt akartam mondani, hanem hogy a DoVi 10 bites hevcet hasznal, lemezen is, max tobb layert, viszont az abbol eloallitott kep nincs szuksegszeruen bitre limitalva, a reference render kod pl. double-ben allitja elo a kepet. Illetve a sima egy layeres profile 5 is olyan colorspacet es video shapinget hasznal, hogy siman kihasznalhatja ha egy kijelzo 12 bites, pedig csak 10 bites hevc van benne.

(#46) kurta9999 válasza Piftuka (#27) üzenetére


kurta9999
tag

Köszi szépen a részletes elmagyarázást, ezekkel kb. tisztában vagyok, csak arra volnák kíváncsi, hogy a gyakorlatban mekkora a 10 és a 12 bit között a különbség. (Vagy a 8 és 10 között) De ehhez úgylátom muszáj lesz valahol előbe megnéznem, hogy megtudjam :D

(#47) Piftuka válasza schawo (#42) üzenetére


Piftuka
veterán

A 10 bit? Tényleg az. ;]

"Aquila non captat muscas."

(#48) Piftuka válasza dabadab (#43) üzenetére


Piftuka
veterán

"de a 24 fps maradjon meg, mert bár ugyan mindenki pontosan látja a különbséget meg hogy szaggat, de azon ne változtassanak "

Ez hogy jön mindahhoz, amit a színpalettáról írtam? :F

"Aquila non captat muscas."

(#49) Piftuka válasza lenox (#45) üzenetére


Piftuka
veterán

A "streaming" szolgáltatás relevanciáját nem a használati gyakorisága, avagy a keresleti oldal szempontjából kérdőjeleztem meg, hanem - ismerve annak technológiai korlátait - a jelenlegi, vagy jövőbeli "elvi maximális" fejlettségi szint elérése szempontjából.

A többit illetően... értelek, és köszönöm a kiegészítést!

Viszont a tartalomszolgáltatók is elismerik, hogy a "Dolby Vision" szabvány által meghatározott "keretek" kihasználásánál még nem tartunk.

(Pláne, amikor kiderül, hogy olyan filmeket is kiadtak "HDR" cimkézéssel, amelyek nem felelnek meg a vonatkozó kritériumrendszernek.)

"Aquila non captat muscas."

(#50) lenox válasza Piftuka (#49) üzenetére


lenox
veterán

Igen, mindig be lehet tenni egy sima sdr kepet egy hdr10 vagy dovi 'kontener'-be is. Mint ahogy talan valamelyik sw resznel meg is tettek.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.