Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#16) Tüzi

Na, akkor mint olyas valaki aki kicsit belelát a dologba (innen a nickem is), ideírok valamit.

Régi rendszer:
Balatonod jártodban egy balesetbe futsz. Előkapod a telefonod, felhívod a 105-öt, bekapcsol a legközelebbi tűzoltóságra, esetleg megyei ügyeletre, ahonnan 10sec alatt kapcsolták a helyileg illetékes laktanyához...
Ez ugyan nem mindig sikerült, csak 100ból 99szer, éppen melyik toronyra voltál bejelentkezve (még), de egész jól működött a dolog.
Ott felvette a telefont a helyi híradós, aki az esetek nagy részében 10-15-20 éve ül abban a székben, a környéken nőtt fel, tudja, hogy mi a pálya. Ismeri a helyi úthálózatot, nevezetességeket, településneveket.
Bejelentőnk ugye ideges, izgatott, ilyesmi, de pikkpakk kiszedik belőle, hogy hol van. Még akkor is, ha éppen Debrecenből érkezett, életében első alkalmas balatoni strandoló, de a rutinos róka tudja, hogy ha keletre látja az adótornyot, akkor az például melyik település után van.
A kánya ott van elrejtve a dologban, hogy nálunk például volt kihangosító rendszer, amint káreset bejelentés érkezett, az "kiment élőbe", emberek abba hagyták az éppen aktuális dolgukat, odasereglettek a fecskendőhöz, felöltöztek, beültek, mire ez megtörtént, jött az szpk (szolgálat pari), kezdében minden infóval, és sokszor a riasztás elhangzását követő 10-15 másodpercen belül elhagytuk a laktanyát.
De az összes tűzoltóságon egyből ment a riasztás amint felvettek minden adatot.

Új rendszer:
Balatonon jártodban balesetbe futsz. Előkapod a telefonod, felhívod a 112-t, bekapcsol Szombathelyre, vagy Miskolcra (ha jól tudom). Más opció nincs. Persze fél percnyi automata-szöveg hallgatás után.
Itt kapcsolnak egy diszpécsert, aki fél-egy éve ül ott. Ő a legjobb tudása szerint kiszed belőled amit tud, hall...
Van, hogy rosszul hallja, ennek eredménye volt a traktoros haláleset két hete.
Szóval, kiszed amit tud, bepötyögi egy gépbe, (idő idő idő), majd elküldi az adatlapot a megyei katvéd-hez.
Ott megjelenik, átveszik, pötyögnek, elküldik a helyileg illetékes szervhez.
Ott "bőg a tehén" egyet (megérkezett a káreseti lap a pajzs nevű rendszeren át), riasztás, két perc.

Amit itt észre kell venni, hogy hány kézen megy át az információ... annyi lehetősége van torzulni, rosszul átadni, elgépelni stb.

Velem megesett, hogy a megyei híradós akinek adtam (szerencsére nem kaptam) a káresetet, nem tudta, hogy a megyeszékhelytől 18km-re van olyan település ahova a káreset szólt, és megkért, hogy betűzzem le neki (!).... idő idő idő...

Egy szobatűz 8-9 perc után jó eséllyel viszi a házat is.

Mire mi a régi renszerben már elindultunk a kárhelyre, az új rendszerben még bolyong az infó, és fogalmunk nincs róla, hogy mennyi kell majd... majd, amikor a pajzson keresztül 4-13 perc késéssel megjön a riasztás.

Ezt a késést nem hasból írom, amíg állományban voltam, volt (nem is egy) káreseti lap, ami több mint 10 perces késéssel érkezett meg hozzánk.
Az előbbi ténnyel kiegészítve, ez egyértelműen egy leégett ház, rossz esetben kettő, vagy három, ha közel vannak egymáshoz.

Közben a tűzoltók kurva anyját, hogy fél óra alatt nem érnek ki 10km távolságról.
Kiérnek ők, ugyanolyan gyorsan mint eddig, csak 20 perccel később kapják meg a riasztást.

Amit tudok tanácsolni...
A mobiljába mindenki pötyögje be a helyileg illetékes mentő, és tűzoltóság telefonszámát, amin keresztül közvetlenül eléri őket ha baj van...
Ezzel megelőzhető sok minden... haláleset is.

Pacsi.

[ Szerkesztve ]

どんな時代だろうが、機械は決断しない、 戦闘は人間がやるんだ。

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.