Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) tthom


tthom
senior tag

Kiváncsian várom! Ez a 3D nyomtató nekem is mozgatja a fantáziám, igazából sok értelme nem lenne itthonra, de maga az építés, üzembehelyezés érdekes lehet. :)

(#2) WestCoast92


WestCoast92
tag

Jah jó ez a 3D nyomtatás és már az auchanban is kapni 3D nyomtatót :D

(#3) interstart válasza tthom (#1) üzenetére


interstart
tag

Na igen, kb 1 hónapot legalább gondolkodtunk rajta, hogy ekkora összeg fejében valóban megéri-e, valamint ki lesz e használva a kütyü. Én már láttam élőben hasonló nyomtatót működni, de azért mégse olyan mintha mi magunk építjük meg és szívunk vele. :)

(#4) interstart válasza WestCoast92 (#2) üzenetére


interstart
tag

Én láttam a MM-ben is, kb 200e ft volt és úgy gondoltam, hogy még kell pár év, amíg a mi pénztárcánkhoz is illeszkedni fog az ára :)

(#5) tthom válasza interstart (#3) üzenetére


tthom
senior tag

Óóó, tudnád mennyi olyan cuccom van itthon, amit nem használok semmire, csak érdekelt, hogy össze tudom-e rakni saját magam.. :DDD

De ez is tanulás..

(#6) modellmaker


modellmaker
csendes tag

Ez jó lesz. Követni fogom az építést. Én is nézegettem már 3D nyomtatókat, de ahogy te is írtad, a kereskedelmi forgalomban kaphatóak indokolatlanul drágák...

Az egyedi alkatrészek beszerzését honnan tervezed?

(#7) interstart válasza modellmaker (#6) üzenetére


interstart
tag

eBayről vadászom az összes cuccot. A 90k úgy jött ki, hogy minden alkatrészből a lehető legolcsóbbat próbáltam fix áron kihozni, meg még egy kis biztonsági tartalékot is rátettünk, hogy ne legyen baj, ha valami még kellene esetleg, de hálistennek már pár dolgon sikerült úgy faragni árban, hogy aukción le tudtam olcsóbban ütni ami kellett. Még nem végeztem az anyagbeszerzéssel, meg így is millió plusz egy darab van, amit még meg kell rendelni, úgyhogy majd meglátjuk, hogy mit sikerül kihozni ebből.

(#8) modellmaker válasza interstart (#7) üzenetére


modellmaker
csendes tag

Elkezdtem olvasgatni a nyomtató wikijét. Masszív. :D Nem akart elsőre tiszta lenni, hogy ez így hogyan is van, nem véletlenül van leírva kb minden oldalon, hogy olvasd el ezt is, azt is, meg ott egy link még pluszban infokkal. :)

Találtam egy ilyet $250-ért. Plusz pk. Azt nem sikerült kideríteni. :D

Nem akarok a zsebetekben turkálni, de mennyivel olcsóbb az ebayes bevásárlás, mint itt egyben megvenni? Felével, harmadával?

(#9) interstart válasza modellmaker (#8) üzenetére


interstart
tag

Pontos adatot nem tudok mondani, de alkatrészenként egy kicsivel kevesebbe jön ki, mint egy csomagban. Igazából a nagy különbség ott van, hogy ha nem EUból jön a csomag, akkor közrejátszik a VÁM. Ha EUból jön, akkor meg a szállítási költség dob nagyot az összegen. Szóval ez így eléggé macska-egér játék, nehéz meghatározni, hogy melyik lett volna a jobb. Én úgy gondolom, hogy így nagyrészt megússzuk a vámot, viszont 1000+1 darab alkatrésznek kell utánajárni, megrendelni, bár már ott tartok, hogy ez lassan megvan.

Jelen állás szerint 80k a nyomtató, plusz hozzá a filament(műanyag szál) az 7-10k között mozog, úgyhogy nagyjából a tervezett összeg körül vagyunk. Annyit még hozzá tudok fűzni az egészhez, hogy pl elektronikában 4 vezérlőhíd helyett 5öt aukcióztunk le, ami nyilván növeli a költséget,de ha valamiért meghalna az egyik híd, akkor lesz helyette másik. Hűtőbordával vettük, ami megint csak drágább, de tudom, hogy jó szolgálatot fog tenni, ha meglesz. Szóval ilyen vegyes a helyzet, nyilván van olyan hely, ahol lehet spórolni és van, ahol nem éri meg. :)

A linket amit küldtél, már találkoztam vele, de a postaköltség meg az esetleges vám miatt nem igazán hajlottam az ötlet felé. Másrészt amit linkeltél az a sima i3, mi a kicsit "fejlesztett" változatát építjük az i3 Rework-ot. Nagy különbség nincs a kettő között, max annyi, hogy ez egy sokkal stabilabb és pontosabb változat.

Mindenesetre jó látni, hogy van akit rajtam kívül is érdekel a téma. :)

(#10) fogarasia válasza interstart (#9) üzenetére


fogarasia
csendes tag

Sziasztok!

Én is nekifogtam néhány hónapja építeni egyet. Nagy részét sikerült leselejtezett nyomtatókból beszerezni. Az elektronikája Arduino Mega alap + a vezérlő lapocska. Fő vásárcsarnok: Ebay. Első sorban sokat kell vadászni, olvasni, figyelni. Majd az Ebay-on vadászni. Egyelőre az elektronikája már működik, Extruderem még nincs. Léptetők Jófogásról származik. Számításom szerint 100k alatt meglesz. Mivel nem vagyok gépészmérnök, így közben akadnak gondok. :) Talán idén még meglesz, és addigra kitalálom, hogy mit nyomtatok. Nem sietem el a dolgot, így a havi csepegtetős kiadások beleférnek. Nem is veszi észre az ember.

(#11) interstart válasza fogarasia (#10) üzenetére


interstart
tag

Én perpill ott tartok, hogy csupán egyetlen alkatrész hiányzik (remélem) a projekthez, maga a szíj. Műanyag alkatrészek, motorok, vezérlők stb pipa, 80k-ba került így nagyjából a nyomtató akril kerettel. Utóbbi hamar ideért, majd kibontáskor szembesültem vele, hogy a fűtött alapnak a kerete egy vékony részen eltört. Na mondom sikerült ezt is megszívni...karton csomagolás...persze a kis keret a nagy kereten belül szabadon mozoghatott nem is csodálom hogy eltört. eBayen ment a complain, de segítőkész volt az eladó, 2 lehetőség közül a pénz helyett az újraküldést választottam. A törött darabot sztem acetonnal majd összeolvasztom, ha nem is 100%-os, de legalább pótalkatrésznek kiváló lesz, a fém keret nagyonnagyon drága lett volna, úgyhogy sajnos az nem volt opció a rendelkezésre álló keret miatt.

Az elektronikát én kibővítettem egy itthon elfekvő félben lévő Banana Pi ARM-os géppel, majd meglátjuk hogy milyen szolgálatot tesz. Amit olvastam a fórumon, hogy SD kártyáról érdemes nyomtatni, nem a Pronterface-el, mert a léptetőmotornál a számítógép és a mikrokontroller közötti adatcsere során egy esetleges lépésvesztés gondot okozhat a minőségben. Sajnos SD kártyás LCD felületem nincs, egyedül az ARM-os Octoprint-es gépem lesz majd, azon úgyis csak az fog menni, reméljük nem lesz gond ezzel.

A héten ha megjön a szíj, akkor pénteken szerintem összedobjuk a szerkezetet ahogy azt kell, aztán megpróbálok egy kis kedvet csinálni egy rövid cikkel.

UI.: ha esetleg majd nyomtatott alkatrész kell, nyugodtan szólj vagy írj itt, amit ebayen árulnak, az "enyhén" túlárazott szerintem, kb 2 szett is kijönne abból, amiért meg lehet ott a legolcsóbban venni.

(#12) fogarasia válasza interstart (#11) üzenetére


fogarasia
csendes tag

Ohh, köszi a felajánlást. A fémkeret nekem is drágán jött volna ki, de mivel nagy részét bontott alkatrészből akarom összehozni, így sikerült beszereznem egy alumínium profilt (30x30), melyből összeraktam. Természetesen, kíváncsiságból kértem egy árajánlatot is az ITEMtől. Ez 41e Ft-ba fájt volna. :D Nem semmi.

Az akril cucc is jó ötlet. Egyelőre az extrúdert kell még megvennem, persze a többit lassan mér összerakhatom. :) Na majd idővel.

Egy fotó a vázról:

Ha kitalálom, hogy miként kapcsolom az extrúder mozgatót a függőleges orsóhoz, akkor még jelentkezem. Meglehet, hogy nyomtatott darab lesz belőle.

Addig is üdv.

(#13) interstart válasza fogarasia (#12) üzenetére


interstart
tag

Nekem már össze van dobva a nyomtató, kb az első hibákat már össze is írtam, amit ki kell javítani. Az egyik hiba az az, ami az általad linkelt kép ellentéte: a keret. Hihetetlenül benéztem a rendelésnél az egyik tételt, mert van egy vízszintes keret, meg van maga a függőleges. Namost a kettőt 2 ponton 4 anya tartja alul, így a teteje berezeg, ha gyorsan mozog a nyomtatófej. Nem is kell mondanom, hogy hiányzik egy háromszög alakú merevítés, ami meggátolná, hogy a keret bemozduljon...jelenleg ennek a beszerzése, kialakítása folyik.

Ezt kompenzálva úgy nyomtatok perpill, hogy levettem a sebességet a fejnél, így kevésbé rezeg be az extrúder...ennek hátránya, hogy több időbe telik, amíg kinyomtat valamit, viszont a merevítés tartószerkezete nyomtatva lesz, így azt ezzel a módszerrel fogom kinyomtatni, majd egy menetes szár-cserével lerögzíteni.

BTW, a motorok nagyon jók, 5 motorvezérlőből amit kaptam csak 4 volt jó, de hálistennek pont 4 kell hozzá, iszonyatosan melegszik hűtőbordával is a A4988-as H-híd, úgyhogy ha lesz kereted rá, akkor a nagyobb ampert átengedő DRV8825-öt vedd meg. Jah és ha már filament...ABS-t vegyél mindenképp először. A PLA is jó, de körülményesebb vele nyomtatni, hűteni kell az éppen kinyomtatott műanyagot, hogy ne váljon fel. ABS-nél is nagy felületnél gond lehet a felválás, de úgy gondolom, hogy kezdésnek jobb, mint a PLA.

(#14) modellmaker válasza interstart (#13) üzenetére


modellmaker
csendes tag

Lesz folytatása logouton? :)

(#15) interstart válasza modellmaker (#14) üzenetére


interstart
tag

Lesz-lesz. Még nem tudom, hogy mikor, de terveztem már az elején is, hogy írok pár sort az elő és utóéletről :)

(#16) fogarasia válasza interstart (#13) üzenetére


fogarasia
csendes tag

Köszi az ötleteket. A tapasztalatok mindig jól jönnek. Most az extruder rendelése előtt vagyok. 1,75 vagy 3 mm, és a fej az 3, 3.5 vagy 4 mm. Tudom, hogy a fej mérete a rétegvastagságot adja majd, tehát ha finomabb, akkor 3, ha durvábbat akarok, akkor a kisebb. De így kezdésnek mekkorát? És bemenetnek az 1.75 elég?

És honnan rendeljek, Eddig sok mindent ebay vagy banggoodról rendeltem. Természetesen próbálom a lehető legolcsóbban venni, de mégsem a legolcsóbbat. Az előző kettő teljesen jó lenne, de most már egyre izgatottabban várom a végét már, így preferálnám az EU-ból való rendelést, a legjobb meg itthonról lenne. Így sokszor dupla annyiba kerül. Ötlet, tanács?

(#17) interstart válasza fogarasia (#16) üzenetére


interstart
tag

- 1.75 vs 3mm, igazából mindegy melyiket választod, nekem 1,75 van, egyik sem előny vagy hátrány

- fej az nekem 0,4-es, igazából ez minél nagyobb, annál több anyagot használ majd el, mert még a rétegmagasság akár 0,1mm is lehet, de a kijövő anyagot azon szét kell teríteni, szval szélesebb lesz a húzott sáv, viszont ha a max rétegmagasság pl 0,4nél 0,3mm az alap magasság, úgy rövidebb ideig tart a nyomtatás...nem tudok jót javasolni, vannak kitek, ahol több fej van egy darabban.

- én ebayről rendelek, de bárhonnan jó, ha egy tippet adhatok az extruderhez akkor mk8 extrudert rendelj..van motor nélküli változat, ami csak 3k nem 10k, viszont a stabilitása jobb, mint a sajátomnak a rögzítési elvből adódóan.

[ Szerkesztve ]

(#18) fogarasia válasza interstart (#17) üzenetére


fogarasia
csendes tag

Végül az általad ajánlott paraméterekkel rendeltem az MK8-at. Már nagyon szépen alakul. Csak ez a 3-4 hét szállítás....:D

(#19) interstart válasza fogarasia (#18) üzenetére


interstart
tag

Nálam is van leállás. Kb múlthét szerdán az egyik csoporttársam odaadta az elektronikát, hogy kifüstölt, meg az arduino-n a stabilizátor kilyukadt és hogy nézzem már meg, hogy a motorvezérlők mennek-e.

Namost megnéztem, aminek az lett a következménye, hogy az én panelom is kifüstölt... -5k ment a levesbe, plusz egy hónap míg megjön a cseredarab. Új arduino, új motorvezérlők (ezúttal A4988 helyett DRV8825)...és mindezt úgy, hogy ha nem próbálom ki, akkor még ma is menne a nyomtatóm. :)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.