Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Szoftverfejlesztés  »  Programozás tanítása kisgyerekeknek (téma lezárva)

Hozzászólások

(#1) vati


vati
senior tag

Cél: átlagnál jóval értelmesebb, írni-olvasni-számolni már 6-8 éves kisgyereket kellene bevezetni a programozás alapjaiba.

A konkrét gyermek 3 éves kora számítógép-felhasználó, a gépet és a windows GUI-t rutinosan kezeli, biztosan ír-olvas-számol, elég sokat tud angolul, és érdekli a dolog.
Viszont, a szimbolikus matekon még innen van a tudásszintje, tehát nyilván nem a C++-al vagy akár a VB.NET-el kellene kezdeni. A Turbo BASIC ugyan elég egyszerű, de félek, ez már nem kötné le a csilivili stratégiai játékok és a multimédiás olvasás- angol- és matektanító programok után.

Weben nem találtam semmi használhatót. (ami a .NETnél egyszerűbb lenne)
Mit javasoltok?

Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

(#2) vati válasza vati (#1) üzenetére


vati
senior tag

''írni-olvasni-számolni már 6-8 éves '' helyett
írni-olvasni-számolni már tudó, 6-8 éves

Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

(#3) Dilikutya válasza vati (#1) üzenetére


Dilikutya
félisten

Nem vagyok benne biztos, hogy egy 6-8 éves gyereknek a gép előtt kéne ülnie. Legózzon a gyerek még ebben a korban. Méghogy programozni... megnyugtatlak, hogy attól, hogy a csili vili játékok lekötik, még nem biztos, hogy a sok parancs, paraméter, függvény, logaritmus, és persze a szövegszerkesztő ablak túlzottan érdekelné... pláne nem ebben a korban. Szerintem vegyél a kölöknek egy kutyát, vagy egy nagy doboz legót.

[Szerkesztve]

Nem vagyok perverz, csak haladok a korral. (Még mindig: Rock&roll feeling baby, rock&roll feeling.....)

(#4) Stone82 válasza vati (#1) üzenetére


Stone82
aktív tag

Nem az én dolgom de szerintem legyen annak a porontynak egy kis gyermekkora elég ideje lesz a monitor előtt napozva algoritmusokat mormolnia.

De ez csak privát vélemény és nem kritika.

Amíg a főnököm úgy tesz, mintha jól megfizetne, addig én is úgy teszek, mintha jól dolgoznék!!!!

(#5) vati válasza Dilikutya (#3) üzenetére


vati
senior tag

Több vödörnyi legója van, nem köti le. Állatok, kutya nem érdeklik, és macerás.
(írtam, messze nem átlagos gyerek, elsős korában harmadikos matekpéldákat meg tud oldani, sakkozik stb... Matek oktató programokat már unja, mindenre azonnal tudja a választ.)
Legyen ''6-8 éves'' helyett legyen ''10 éves''. Így jobb a kérdés?
Létezik egy gap a ''valódi'' programnyelvek és a gyerekeknek szóló matektanító alkalmazások között. Ebben keresek én valamit, háthamégis.

Egy Schwartz nevű amerikai faszi írt egy .NET környezet mutációt(?) amivel lényegében egy lájtosított .NET editor + könyvtár, Kid's Programming Language néven, hasonló célból.

A szépséghibája, hogy -szerintem- ez mégiscsak egy .NET fejlesztőrendszer, és előképzettség nélkül, gyerekeknek, teljesen használhatatlan. Azon kívül doksi semmi, és gondolom az egyszemélyes szerzőjén kívül a égvilágon senki nem tudja használni.

Lehet hogy a végén nekem kell megírnom egy ilyet?
Vajon lenne m.o.-n piaca egy magyar nyelvű, ''Kids Developing Environment''-szerű dolognak?

Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

(#6) Dilikutya válasza vati (#5) üzenetére


Dilikutya
félisten

Piaca? Aligha... 10 éves? Semmivel se jobb. Szerintem ebben a korban nem egészséges ilyesmivel foglalkozni.

Nem vagyok perverz, csak haladok a korral. (Még mindig: Rock&roll feeling baby, rock&roll feeling.....)

(#7) lajafix válasza vati (#1) üzenetére


lajafix
addikt

ne kúrd már el szegény gyerek fejlődését. kockafejű hülyegyerek lesz.

Rock'n Roll

(#8) MUŁĐER válasza lajafix (#7) üzenetére


MUŁĐER
addikt

júúj :DDD

Robotika törvényei: 3. A robot megvédi magát halálos fegyverzettel, mert egy robot rohadt drága.

(#9) Ati_X_321 válasza vati (#1) üzenetére


Ati_X_321
aktív tag

szerintem se programozni tanítsd, hanem inkább focizni vagy pingpongozni vagy akármire

(#10) Andie


Andie
őstag

Lázadoztok, pedig egyértelmüen elmondta, hogy a srác van oda a dologért. Igenis van ilyen. Én 13 éves koromban már C64-en gépikódban demókat irtam, jól ki is néztek a nagy ''guruk'' a demoscenékről.
Engem apám vezetett bele a számitógép rejtelmeibe, ő járt is tanitani maszekként családokhoz. Amolyan kis kereset-kiegészitöként. Akkoriban a basic divott, de nagyon, PCröl még nem hallottunk.
Kb másodikos (általános) voltam, mikor megkaptam a bécsböl sunnyantott C64-et. Néhány évig csak a joystickokat gyilkoltam, utánna feltettem azt a kérdést faternak, hogy lehet-e vele beszélgetni?
Ekkor már az öregem elég régóta forgatta a nálunk is fellelhetö C64 basic könyveket, igy pl a Graphic Basicet is, igy irt egy proggit, ami nyelvtani meg matek példákat adott fel nekem, és ha jól oldottam meg, megdicsért, ha nem, megdorgált. Ez annyira tetszett nekem akkor, 12 évesen, hogy elhatároztam, én is akarok ilyeneket irni.
Azóta ez a szakmám, úgy érzem elég jól csinálom, több munkahelyen, több országban, több különbözö spéci feladatokban álltam meg a helyem, hálistennek nem kis pénzért.
Ezért azóta is hálás vagyok Apámnak, végülis neki köszönhetem azt, ami, aki most vagyok (már szakmailag értem itt most)

A topicnyitót csak bátoritani tudom, és ha tudok valamiben, segitek. Emelett természetesen azzal is egyetértek, hogy 6-10 évesen nem napi 12 órában kell a gép elött ülni, és a kódot bogarászni. Van legó, van kutya, macska, rajzfilm, meg tüzoltó autó is emelett. De napi 1-2 óra programozgatás, jópofa, lepkés, kutyás programokkal ártani nem árt. 18 évesen olyan elönye lesz, mint senki másnak. És kockafejü sem lesz. Lehet, hogy kimarad a nagy füvezésekböl meg iszok-belehányok partikból 15 évesen, ahogy én is kimaradtam, de mig azok a haverjaim még most is ezt csinálják minimálbérért, én egész mást. Hü, most nagyképünek tüntem, verjetek pofán. :B
Vissza a témához : én elsönek a Delphit ajánlanám. Könnyen átlátható, néhány kattintással már látványos proggit lehet létrehozni, bár Doom4-et valóban nem lehet benne irni. Spec ebben a nyelvben még segiteni is tudok.

Sok sikert a kölökgólyának!

Samsung Galaxy A50 - Samsung UE46D6100 - BNet Tag: Andie#2999

(#11) BlackWoOd


BlackWoOd
aktív tag

a.) Hát, tippre kisgyereknek Logo / Turtle graphics.
(Egyszerű szöveges utasításokkal lehet rajzolgatni.)

b.) Ha a ''vérontástól'' sem kímélnéd, akkor vannak Robot War programok, amikben robotokkal kell küzdeni, szintén kiadott parancsokkal.

c.) Volt régebben valami Java ''oktató'' (lehet, hogy C volt, nem emléxem egész pontosan) game, valami kis légpárnás izével kellet feladatokat megoldani, egyre nehezedő módon (először csak mozogni kellett a pályán, aztán már minden egyebet, volt benne erős tutorial, de sajna english only). Lehet, valakinek rémlik, mi volt ez.

Érdemes lehet inkább az a.) pontban levővel kísérletezni, az egy darabig biztos leköti, ha mindenáron ilyesmivel akarod tömni az agyát. :DDD
(Utána jöhet esetleg valami komolyabb, a BASIC sem feltétlenül hülyeség, de még fiatal hozzá, szerintem.)

< ..kevés az ember, sok az emberszerű lény... >

(#12) GP-Sz válasza Andie (#10) üzenetére


GP-Sz
senior tag

Na akkor itt vagyok én negatív példának :) Én is hasonlóan kezdtem, viszont olyan szinten sikerült kiábrándulnom a dologból, hogy most ott tartok, hogy abbahagyom az infot a BMEn, mert már annyira nem érdekel, hogy képtelen vagyok befejezni. Úgyhogy így csak gépészmérnök leszek :)

[Szerkesztve]

(#13) BlackWoOd válasza GP-Sz (#12) üzenetére


BlackWoOd
aktív tag

Ez is benne van a pakliban.
Lehet, korábban kiderül a kissrácról, hogy nem is igazán érdekli a dolog. :D

< ..kevés az ember, sok az emberszerű lény... >

(#14) Andie válasza GP-Sz (#12) üzenetére


Andie
őstag

Erre asszem ''születni'' is kell. Mint ahogy nem mindenkiböl lesz festö meg iró, igy nem lehet mindenkiböl informatikus vagy gépész. Engem pl érdekel amit öcsém csinál, apró alkatrészek forrasztgatása, tv szerelés, erösitök összeépitése (16 éves!), de nem tudnám csinálni, és kedvem sem lenne megtanulni. Viszont egy új programozási feladat, egy frankó kliens-szerver program, netán valami HW manipuláló portkezelés... az már nyami :D

Samsung Galaxy A50 - Samsung UE46D6100 - BNet Tag: Andie#2999

(#15) GP-Sz válasza Andie (#14) üzenetére


GP-Sz
senior tag

Hát ez az. Mondjuk én senkit nem hibáztathatok, én döntöttem az info mellett (a szüleim szerint ők nem javasolták, bár ez nem rémlik :D) és sajnos azóta rá kellett jönnöm, hogy a gépészmérnöki a nekem való hivatás. Megjegyzem nem hirtelen ötlet, mindig is érdekelt és érdekel még most is harmadév tájékán. Egyébként nem ment rosszul az info, de most már ott tartok, hogy egyszerűen nem vagyok képes folytatni és ez már a másik szak rovására megy. Úgyhogy már nemigen lesz két diplomám. Na de mindegy, túl kell lépnem ezen :)

[Szerkesztve]

(#16) lajafix válasza MUŁĐER (#8) üzenetére


lajafix
addikt

Jujjonghatsz, de sajnos ez lesz: látom magamat, egy csomó dolgot később pótoltam be olyan kocka volt a fejem. Mire a diplomámat megkaptam annyira utáltam programozni, hogy a ''C'' betűket tartalmazó szavakat is kerültem. Azóta se sokat foglalkoztam fejlesztéssel, mostanában kezdek rákattani.

Rock'n Roll

(#17) Dilikutya válasza Andie (#10) üzenetére


Dilikutya
félisten

Mi bajod a nagy füvezésekkel, ivós-belehányós partikkal, na meg az első kiadós b***ással 15 évesen? :D

Nem vagyok perverz, csak haladok a korral. (Még mindig: Rock&roll feeling baby, rock&roll feeling.....)

(#18) vati válasza Ati_X_321 (#9) üzenetére


vati
senior tag

már leírtam: focizni nem szeret, évekkel a kortársai előtt jár

Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

(#19) vati válasza BlackWoOd (#11) üzenetére


vati
senior tag

A Logo nem rossz ötlet...
Játékban igazából a AOE2, AOM, RON kaliberűek érdeklik, persze magyarítás nélkül, érti az angol szöveget. Sakkban már elver, ha nem figyelek. A több évfolyamot összevonó sulis soportban ő a legkisebb és a legjobb:)

Valami olyan kéne, ami matek is -tehetsége van hozzá-, meg látványos is egyszerre, hogy élvezze. A Logo nem biztos, hogy elég látványos az AOE-hez képest.

Ahogy látom, a komolyabb tehetséggondozás intézményileg is 2-3. osztálytól kezdődik, addigra halálra unja magát a suliban. Pedig nagyon jó tanítónénit sikerült kifogni, aki nem élből allergiás az átlagból messze fölülre kilógó gyerekre, hanem bátorítja.

c) ha beugrik a cuccos neve, please...

(Most azon gondolkozom, összeütök Neki egy ilyen oktatóprogramot, ahogy más tudott neki faragni, fejlesztőként talán én is tudok..)


[Szerkesztve]

Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

(#20) vati válasza lajafix (#16) üzenetére


vati
senior tag

Szerintem meg attól függ, kinek mire van tehetsége és hajlama és érdeklődése.
Van akinek füvezéshez meg hányáshoz, van akinek matekhoz:) Nem vagyunk egyformák.
Ha valakinek az előbbiekhez van kedve, felőlem hadd csinálja, eggyel kevesebb konkurencia az álláspiacon.

Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

(#21) Szőrös  válasza Dilikutya (#17) üzenetére


Szőrös 
veterán

no igen annó az is nagy logikai feladvány volt , hogy 5 vodka narancs után hazataláljak s halkan sunnyogjak be a szobámba :D a róka eltüntetéséről már nem is beszélve

szerk.: annó volt 64-re vmi kis tankos játék ahol AI-t kellett programozni a tanknak s úgy küldhetted a gép által irányított tank ellen vagy másik emberke tankjával is össze lehetett ugrasztani elég jópofa volt , emuval PC-n is megy.

[Szerkesztve]

https://starcitizen.hu ha tudni akarod mi újság az univerzumban

(#22) zsiga667 válasza vati (#19) üzenetére


zsiga667
addikt

Én 11 évesen kezdtem programozást tanulni, suliban délután számtech szakkör álnév alatt Turbo Pascalban írogattunk mindenféle kis hülyeséget.
Az első programját 10 perc alatt meg tudja írni benne, és egy ilyen korú gyereknek nagy sikerélmény tud lenni egy kis karakteres számológép-progi is, amit egy óra alatt össze lehet dobni. Aztán az első grafikus dolgok (digitális óra pl.), és onnan meg már tudni fogjátok hogy érdekli-e és ha igen, lehet továbblépni.

(#23) sekli


sekli
addikt

Szerintem a GameMaker jo kis progi, foleg gyerekeknek, egyszeruen el lehet kezdeni, programozás nélkül, csak ikonok rakosgatásával 2D-s játékok fejlesztgetését, és később persze már érdemes programozni, és lehet egyész komoly D3D-s játékokat is írni...

[Szerkesztve]

(#24) Szalma válasza vati (#19) üzenetére


Szalma
őstag

(Java szintaxis, logo jellegűen egyszerű program, stratégiai-vizuális output -> ROBOCODE Néha még én is marha jól elszórakozom vele... [link] Az IBM már kiengedte a kezei közül, itt laknak most az alphaworks után -> [link]. Googléval sokat lehet találni...

Hajrá, kiskockák!!! (Bazz, ZX81, poke-os program írás úgy, hogy nem volt leírás a procihoz és a memóriába ágyazott io-hoz. 12-13 évesen.))

Szeretettel:
Szalma

(#25) zsiga667 válasza Szalma (#24) üzenetére


zsiga667
addikt

''Bazz, ZX81, poke-os program írás úgy, hogy nem volt leírás a procihoz és a memóriába ágyazott io-hoz. 12-13 évesen.''
Lebuktál! :DDD
Egy kislány ilyet nem csinál, most már biztos hogy férfiembernek teccik lenni. ;)

(#26) V.ki válasza vati (#1) üzenetére


V.ki
aktív tag

Delphi-t megpróbálod?Szvsz jó,könnyű megtanulni az alapokat. :)

[Szerkesztve]

(#27) bitmad válasza Szőrös  (#21) üzenetére


bitmad
aktív tag

Nem tudod véletlenül ennek a tankos játéknak a nevét?

[Szerkesztve]

(#28) Szalma válasza bitmad (#27) üzenetére


Szalma
őstag

(Azt hiszem az Omegára gondolt Kócos kollégánk. [link] )

Szeretettel:
Szalma

(#29) hummerdikk válasza lajafix (#7) üzenetére


hummerdikk
őstag

Na... Ezt nem kellett volna...

Vati: Szerintem HTML-t tanulhatna. Viszonylag egyszeru es logikus kis ''programnyelv''. Ha meg majd azt is unja akkor meg PHP.
Csak egy baj van! Ha ilyen hamar megtanulja ki fogjak kozositeni a gyereket! Tul okos lesz a mai tarsadalom szemeben... Sajna velem is ez volt/van.

(#30) lajafix válasza hummerdikk (#29) üzenetére


lajafix
addikt

lehet fejtegetni, de egysorosomba nehéz belekötni: a gyerekkor nem erről kell hogy szóljon. 6-8 éves kisgyerekről van szó.

Rock'n Roll

(#31) bitmad válasza Szalma (#28) üzenetére


bitmad
aktív tag

Köszi, tényleg az.
Meg ez is hasonló:[link]

(#32) hummerdikk válasza lajafix (#30) üzenetére


hummerdikk
őstag

Igen, ebbe nem lehet belekotni!

(#33) Diskcopy


Diskcopy
tag

[link] érdemes elolvasni..
amúgy meg alapokra python.

(#34) vati


vati
senior tag

Mindenkinek köszi az ötleteket, linkeket!
Valószínűleg egy saját, magyar nyelvű interpretert próbálok majd összeütni. Már ha lesz időm és energiám...

Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

(#35) b14 válasza Andie (#10) üzenetére


b14
senior tag

A leírás alapján lenne mit esztergálni a fejeden. :(
Ek meg milyen nyelveken programozol most, ha nem gond megmondani? :F

''...de a konfigjából kiindulva, nem hiszem, hogy 40 éves családos ember lenne...'' -- by Slax

(#36) b14 válasza hummerdikk (#29) üzenetére


b14
senior tag

Figy.
Én se vágom olyan szinten az egészet.
De van 1 haverom az egész osztályban (24 fő) :))
Így is gondolja végig a topicnyitó.
Hogy mennyire fog vele kicseszni, bármennyire akar neki jót.
Monduk az is igat, hogy én az irigységem miatt keztem el tanulni, mert osiztárs megmondta, h ő visual basicben programozik, h szövegszerkesztőt, meg minden fa*omat írt.
Uhh, akkor tele ment az agyam vérrel és hazamnemtem, kisirtam magam apámnak, h ő programozik, na akkor aszonta, hogy bakker, megmoutatom neked, mi a programozás.
Az eredményét az aláírásomban olvashatod. (2 nap alatt ütöttem össze)

''...de a konfigjából kiindulva, nem hiszem, hogy 40 éves családos ember lenne...'' -- by Slax

(#37) hummerdikk válasza b14 (#36) üzenetére


hummerdikk
őstag

:)

(#38) ^Bundi^


^Bundi^
senior tag

kiskoromban énis imádtam a logo -t és a basic et..aztán nem is láttam többet ilyet egészen a főisiig ;)
énis kb annyi voltam és aztán soha többet..jo lett volna ha akkoriban 1-2 órát foglalkozok vele akkor ma nem itt tartanék;)

sztem kedje delphi vel
nagyon egyszerü látványos gyorsan tanulható..
még a C# van ami hasonló és ajánlani tudom

sok sikert
:R

csak 1 észrevétel..ha a te gyereked akkor miért nem tudod, hogy 6-8 v. 10 éves?


[Szerkesztve]

Nos Omnes Una Manet

(#39) shaft72 válasza vati (#1) üzenetére


shaft72
tag

Csináljon Flash oldalakat... kell hozzá Flash, kis actionscript tudás, Photoshop/Imageready, Dreamweaver... egyszerű, látványos, és ha van tehetsége hozzá, 18 évesen már fossá fogja keresni magát :D

(#40) Dromie válasza vati (#1) üzenetére


Dromie
csendes tag

van két játék (COLOBOT,CEEBOT) ahogl egyszerűbb robotokat kell programozni egy leegyszerűsített C nyelvben. ilyen ''érc megfog, kohó megkeres, odavisz, feldolgoz'' stílusban.

24 éves korom ellenére jól szórakoztam mire minden feladatot megcsináltam.

(#41) bitmad


bitmad
aktív tag

c-jump - társasjáték programozópalántáknak [link]

(#42) vati


vati
senior tag

Akkor egy kis UP:

GameMaker: [link]

Kreatív, vizuális, mégis programozás. (szerintem arra a gondolkodásra szoktat ami kell, gyerekszemmel, látványosan. Eseménykezelés, objektumok, procedúrák... Egy 10 évest nem lehet lenyűgözni azzal, hogy a=2; b=3; a+b=? kérdésre a gép nagy bölcsen kiírja hogy 5. De azzal igen, ha ilyen műveleteket egy saját JÁTÉK készítéséhez használ fel.)

Könnyen látványos eredményeket ad a kezdőnek, de van hova továbblépni, és hardcore fejlesztőknek is végtelen lehetőség... egész pofás arcade játékokat lehet összeütni vele.
A legviccesebb, hogy még egy Doom2 utánzatot is meg lehet benne írni, bár a gyerek szerint az már nagyon nehéz.

magyar oldal pl.: http://www.gamemaker.hu/

Ezt a bizonyos 4800 Ft-os DVD-t ki látta?
Tényleg csak egy magyarítás (az is 6-oshoz) + egy halom grafikus resource?

[ Szerkesztve ]

Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

Útvonal

Fórumok  »  Szoftverfejlesztés  »  Programozás tanítása kisgyerekeknek (téma lezárva)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.