Hirdetés

2024. május 11., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) sonar


sonar
addikt

Helló!
Egy olyan kéréssel állok elétek aki tud a témában bármilyen doksit küldeni az ne legyen rest!
Arról lenne szó,hogy építeni kell egy párhuzamos portról vezérelhető kütyüt.
A progit is nekünk kell megírni.De hát amit eddig tanítottak programozás néven az nem sok.
Aki tud segítsen

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#2) sonar


sonar
addikt

bazzeg vki help :O:O

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#3) laczo


laczo
tag

És most az épitendő kütyü a lényeg vagy a program hozzá..?

Gandalf mondja a Hobbitoknak: Jó nektek Hobbitok, mert a munkátok a hobbitok !!

(#4) sonar


sonar
addikt

inkább a program!
Építéssel sztem nem lesz gondom

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#5) sonar


sonar
addikt

Mondjuk az érdekelne,hogy c++ ban hogy lehet a portokra adatot kiküldeni.Erről vki egy kis infót adhatna!

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#6) gesuz válasza sonar (#5) üzenetére


gesuz
senior tag

inport
outport

Kötelemfakasztó - A könyvek legnagyobb hibája, hogy nincs bennük CTRL+F. ''Or do something that's never been done''

(#7) gesuz válasza gesuz (#6) üzenetére


gesuz
senior tag

de csak mert szépen kérted:)

Kötelemfakasztó - A könyvek legnagyobb hibája, hogy nincs bennük CTRL+F. ''Or do something that's never been done''

(#8) sirály12 válasza sonar (#5) üzenetére


sirály12
őstag

Mindenféleképpen ragaszkodsz a c++-hoz, vagy mondjuk pascalban is jó lenne?
Pascalban én is csináltam iet. Ráadásul szerintem ebben könnyebb is. De lehet tévedek, a c++-al még csak ismerkedem, vagyis most fogok ismerkedni. Bár már pascalban sem írtam vagy 1-2 éve, de emlékeim szerint könnyű portra írni és olvasni onnan.

Én szárnyalnék, de nem hagyják.

(#9) Goose-T válasza sonar (#5) üzenetére


Goose-T
veterán

Szerintem próbálkozz a Java-val. C++-ról marha könnyü átállni, letöltöd az SDK-t és a dokumentációt, és már írhatod is a progit. Az SDK tele van elôre megírt osztályokkal (qrva sok van belôle), biztos van közte sorosport-kezelô is.

Rockbandám: https://fb.me/scharlotterhodes *** Gitárelektronikai műhelyem: https://www.fb.me/goosetgitar

(#10) salazol válasza sonar (#1) üzenetére


salazol
őstag

Használok ilyen kütyüt, saját fejlesztés. A programját először turbó pascalban irtam, nagyon egyszerű, ott a port[] nevű tömböt kell irni-olvasni, ezt a pascal lekezeli I-O műveletekre. A port elemszáma a fizikai portcím. Vigyázat, a freepascal nem tudja ezt.
Később igény lett a csicsás felületre, akkor átirtam delphire. A delphi nem ismeri a port[] tömböt, igy assembly betét lett a dologból, az egész néhánysor. Viszont ez a módszer csak win9x alatt használható, az NT alapú vindowsok tiltják a közvetlen portra írást.
Hamarosan átalakítom USB-re a kütyüt, hogy haladjak a korral. Javaslom neked is ezt megfontolni, ha van rá keret, kapható USB-s áramkör, amelyet felkészítettek a TTL illetve CMOS áramkörökkel illesztésre. A szoftvere pedig virtuális COM portot hoz létre, amit könnyű irni-olvasni gyakorlatilag bármelyik programnyelvből.

(#11) salazol válasza sonar (#1) üzenetére


salazol
őstag

Ja és a hardveres részhez javaslom a ''PC hardver kézikönyv'' című művet, már vagy 6-8 kiadást megélt alapmű, nagyon hasznos információkkal.

(#12) sirály12 válasza salazol (#10) üzenetére


sirály12
őstag

Igen, én is ezért javasoltam a pascalt, mert könnyű benne ien progit írni.

Én szárnyalnék, de nem hagyják.

(#13) sirály12 válasza salazol (#10) üzenetére


sirály12
őstag

Télleg, te mien hardvert csinyáltál hozzá?

Én szárnyalnék, de nem hagyják.

(#14) sonar


sonar
addikt

Na !
Azért nem pascal miegymás mert c++t tanultam atöbbit nem ismerem!!!De ha vki kiokit akor ugy is yo!
Alap feladat ledeket villogtatni de ennél tovább akarok lépni!
Elképzeléseim vannak de addig nem irok semmit mig nem tudom a port korlátait!

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#15) hezso válasza sonar (#14) üzenetére


hezso
aktív tag

http://www.aaroncake.net/circuits/crombuld.htm

Valami ilyesmi kell neked csak másra. Én még régebben olyat csináltam, ami relét kapcsolgat. Itt megtalálsz asszem mindent.

(#16) salazol válasza sirály12 (#13) üzenetére


salazol
őstag

DMX512 szabványú fénytechnikai vezérlés.

(#17) tomcs válasza salazol (#10) üzenetére


tomcs
őstag

ezt igy kiegeszitened linkekkel es konkretumokkal? le7 erdekelne engem is

(#18) salazol válasza tomcs (#17) üzenetére


salazol
őstag

Konkrétan nézd meg:
http://www.soselectronic.hu oldalon az USB egyszerűen kezdetű cikket. Ők árulják a kütyüt, amiről irtam. Nekem már itt figyel az asztalon, csak még nem volt időm beüzemelni. Ez a szoftver irányába egy virtuális COM port, a hardvered irányába meg 8 bites kétirányú port FIFOkkal, 3,3 illetve 5 V-os rendszerekhez könnyen illeszthető.
Ha maradsz a párhuzamos portnál, próbáld meg úgy tervezni a kütyüt, hogy csak az alap 8 bitet használja (a printerport adatbuszát), a vezérlő vezetékeket lehetőleg ne, mert akkor gyakorlatilag nulla nehézséget okoz a későbbiekben áttérni az USB-re ezzel a cuccossal.

(#19) tomcs válasza salazol (#18) üzenetére


tomcs
őstag

jelen allapotban max hobbi celra erdekelne (eltalaltad, az usb atalakito :) )

megkerdezhetem mibe kerul 1 ilyen ugy korulbelul?

(#20) salazol válasza tomcs (#19) üzenetére


salazol
őstag

Olyan 8e körül volt valahol, nem emlékszem pontosan, a számla meg már a könyvelőmnél van.
Egyébként a kezemben van éppen az előző párhuzamos portos cuccom, very primitiv de működik, csak már túlhaladtam rajta. Ezen a panelon 3 db 74573 van, meg egy 5 V-os stabIC, meg 20 db ellenállás 20 tranyóval. Ez a kütyü 20 db opencollector kimenetet produkál. Ha kell valainek, odaadhatom. De postára nem adom, ha valaki eljön érte, viheti, csak ne kukában végezze. Én 2 évig vezéreltem ezzel 20db reflektort színpadon.

(#21) sonar


sonar
addikt

salazol elküldenéd a progit ha nem titkos?
Amugy meg olyasmire gondoltam,hogy rendszeridőt kiirni egy kijelzőre./ de ha nagyon vadul megy akkor winamp ide3 tagokat is kiszeretném iratni/

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#22) salazol válasza sonar (#21) üzenetére


salazol
őstag

Elküldhetem az a procedure-t, ami a párhuzamos porton irást végzi.
De a legfontosabb, hogy a kijelző, amit kezelni akarsz, milyen felületen irható. Úgy tudom, ezek gyakorlatilag kivétel nélkül egybe vannak építve a vezérlőjükkel, és többnyire sorosan írhatók. Tudni kellene, hogy szinkron vagy aszinkron sorosan, illetve párhuzamosan irható kijelződ van-e, illetve ha párhuzamos, hány vezeték kell a vezérléshez, mik ezek (pl. 8 bit adat + 1 bit write, vagy handshake két vezetéken)?
Ha ezeket meg tudod adni, akkor néhány perc alatt megirhatom a neked való procedure-t pascal vagy delphihez, C-t még nem tudok annyira.

(#23) salazol válasza sonar (#21) üzenetére


salazol
őstag

Itt egy példa handhake-es párhuzamos kiirásra, primitiv, hibája, hogy ha nem kap választ a hardvertől, akkor végtelen sokáig várakozik (fagy). Mivel állandóan csatlakoztatott kütyühöz van, igy nem foglalkoztam ennek a kiküszöbölésével.
XP és 2000 alatt ez nem működik.


unit DMX;
interface
type
TDMX = class
procedure ByteOut(data : byte) ;
private
procedure portout(addr : word; data : byte);
function portin(addr : word) : byte;
{ Private declarations }
public
{ Public declarations }
end;
const
PPort : word = $378;
Implementation
{$R *.DFM}

procedure TDMX.portout(addr : word; data : byte);
asm
mov al,data
mov dx,addr
out dx,al
end;

function TDMX.portin(addr : word) : byte;
var b : byte;
begin
asm
mov dx,addr
in al,dx
mov b,al
end;
Portin := b;
end;

procedure TDMX.ByteOut (data : byte);
begin
While (PortIn(PPort + 1) And 64) = 0 Do;
PortOut(PPort, data);
PortOut(PPort + 2, 13);
While (PortIn(PPort + 1) And 64) = 64 Do;
PortOut(PPort + 2,12);
end;

end.

(#24) sonar


sonar
addikt

kösz az infókat!Különösen neked salazol!
Adatokat feldolgozom aztán újra kérdezek

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#25) atesz27


atesz27
csendes tag

Szevasztok!

Nekem is lenne egy-két kérdésem.
Jó 5-6 évvel ezelőtt elkezdtem építeni teljesen saját építésű robotlámpát,
ami DMX512 protokolt ismeri. Nagyából kész is van müxik is.
Az a bajom, hogy kellne nekem olyan harver ami (páhuzamos portos) elő állít
DMX512 szabványos jeleket. Egyet építettem de az meg se nyekken. (PIC-es)
A lámpám ''gyári'' vezérlővel megy, úgyhogy abba biztos nincs hiba.
Ha valaki tud ilyen kipróbált cuccot az lécci írjon.

Köfi.
Atesz.

Milyen sokat kell mindennel szenvedni mire végre kidobjuk a szemétbe.. :-)

(#26) ReJim válasza sonar (#24) üzenetére


ReJim
őstag

itt van egy pack! ebben van minden féle led-es program, delphi, pascal ban!
válógas kedvedre, igaz nem sok, de a progi.pas pascalos, és azt használtuk mi is.. bratyóval!!
Bővebben: link

</end.?>

(#27) salazol válasza atesz27 (#25) üzenetére


salazol
őstag

Én pont ezt építettem párhuzamos portra, a PIC-et egy ismerős programozta fel, aki sajnos kiment franciaországba, a forráskód nincs meg nekem.
A hardvermunkát illetve a pascal, később delphi progit (assembly betéttel) én követtem el. A pichez is én írtam le szavakkal az algoritmust, a haver lekódolta és beégette.
Sajnos a működő példányon kívül semmi nincs a birtokomban, a pic forráskód sem.
Amit tudok mondani, hogy a google-ban a munka elkészülte után találtam egy komplett leírást kapcsrajzzal és pic programmal együtt, ami valaki külföldön megépített és közzétette a teljes dokumentációt.
Amit mi megcsináltunk:
DMX512 adó, párhuzamos portról vezérelve
valamint egy olyan vevő,
ami fogad egy bejumperelt címtől kezdve 8 bájtot és a legmagasabb bitje kapcsol egy-egy kimenetet. Ezzel nullátmenettel kapcsolok PAR64 refiket, amikor van munkám.
Az adót leteszteltük robotlámpával is, jól működik.
Tudom, ezzel nem segítek, de a google jó, én is utólag jöttem rá, miután pár hónapot el...tam(tunk) a fejlesztésre.
Ha mégis magad fejlesztesz, akkor is google, ugyanis van egy olyan gyári termék, amihez találtam letölthető programot nagyon jó grafikus felülettel, csak nem volt kompatibilis az én hardveremmel. Ha már fejlesztesz, akkor tedd a gyárival kompatibilissé és nem lesz gondod a PC-s programra. Az a hardver Escape-szekvenciákkal valósította meg a vezérlést, én pedig a nem használt pin-ekkel, mint LF, FF, PE.

(#28) atesz27 válasza salazol (#27) üzenetére


atesz27
csendes tag

Az az igazság, hogy a franc se akar még adót is fejleszteni, nemhogy én. Nekem épp ellég volt a vevő+ az egész lámpa. Nekem csak egy DMX jelet előállító adó kellene, mert már nem férek hozzá ahhoz a ''gyári'' vezérlőpulthoz amit eddig használtam a fejlesztéshez. Most meg vezérlő nélkül maradtam.
Te egyébként mennyire ástad bele magad a DMX szabványba kened-vágod az egészet?
Mert ha igen akkor kérdeznék néhány dolgot.
Egyébként most találtam egy ATMEL-os párhuzamosportos adót. Most azt akarom megépíteni talán az jólesz. Az atmel-hoz jobban értek mint a PIC-hez.
De ha nem fog menni az se , akkor lehet, hogy elkérem a te PIC-es cuccod leírását (persze ha odadod). De lőbb még szarakodok még a PIC-es cuccommal, aztán az atmel-ossal.

Milyen sokat kell mindennel szenvedni mire végre kidobjuk a szemétbe.. :-)

(#29) salazol válasza atesz27 (#28) üzenetére


salazol
őstag

Odaadnám, csak ott a gond, amit fentebb írtam. Hogy nincs meg a forráskód.
Azt nem tudom, hogy a srác, aki égetett nekem, levédte-e kiolvasás ellen a picprogramot. Ha jól emlékszem, ez egyetlen paraméter állítása volt.
Amúgy odaadnám akár a kész kütyüt is, hogy másold le, de ha nem tudod kiolvasni a progit, akkor annyi.
Amúgy akkor nagyon beleástam magam a DMX-be, kentem-vágtam valóban. De ez nagyon régen volt, csak annyira emlékszem, hogy volt a startjel, időzítésekkel sokat pöcsöltünk, a ciklushosszok kiegyenlítése egyformára NOP-okkal, meg ilyesmi.
Az adatok a printer port DATA vezetékein mennek, a start jelet azt hiszem a lapdobáson küldöm, utána jönnek sorba a bájtok és kész.
Egyébként én meg vevőt nem fejlesztenék ma már, mert Százhalombattán komplett panelt kapsz, ha megegyezel a gyártóval. Léptetőmotorokat, dimmereket vezérelnek, van elég nagy választék. Tőle vásárolja a legtöbb magyar scanner- ás robotgyártó is, ha jól tudom.
Ha módod van kipróbálni, hogy kiolvasható-e a kód a PIC-ből, akkor kölcsönadhatom, de csak ha nyilatkozol, hogy nem akarsz üzletet csinálni a dologból, csakis saját használatra kell. A cucc egy rack-méretű 1H magas doboz, tehát postára nem szívesen adnám. Pilisvörösváron van a dolog.
Üdv.

(#30) plömplöm


plömplöm
őstag

hy

diagnosztikai szoftver(eke)t keresek a fentemlített portokhoz, ha van valakinek ötlete, ne kíméljen! :)
''külső'' diag érdekel, nem az hogy mivan magával a chippel, hanem hogy a csatlakoztatott loopback-en keresztül vissza is jön-e ami kiment. olyasmi érdekel, mint amit az ndiags tud, csak ez ezeken a mai procikon már nem bír megindulni szegény.

köcce

All systems gone! Prepare for downcount! 5....4....3....1! Off blast!

(#31) And válasza plömplöm (#30) üzenetére


And
veterán

Soros portra talán megteszi: [link]. Ez egy szimpla soros terminál és capture program. Freeware, de ehhez képest sokmindenre használható.

(#32) cashback


cashback
őstag

Üdv!

Egy olyan kérdésem lenne hogy...

Van egy ilyen kijelzőm: [link]

Párhuzamos port van rajta... viszont csak 9 (1-9) (+1 16. helyen) kábel van beforrasztva a dugóba.

Át forraszthatom ezt egy soros csatlakozóra? (értelemszerűen 1-9 +test)

(most nézem hogy friss a topic :O )

[ Szerkesztve ]

Istenem, adj türelmet a hülyékhez... mert ha erőt adsz, megölöm őket.

(#33) Hujikolp válasza cashback (#32) üzenetére


Hujikolp
őstag

Nem!

Nézd meg, hogy milyen IC van rajta, keress rá. Ha szerencséd van, akkor HD44780 kompatibilis, és akkor meghajtható. Akár számítógéppel is. A program neve most nem jut eszembe.

Bővebb segítséget, a hobbielektronika topikban kaphatsz.

[ Szerkesztve ]

(#34) cashback válasza Hujikolp (#33) üzenetére


cashback
őstag

Hát csúnya lenne ha számítógépről nem lehetne meghajtani... mivel ez egy HTPC kijelző. :B

Ez van rajta:

16t202da1e

NEC D16314AGJ-011
40143003 (ráragasztott fehér papír)

Istenem, adj türelmet a hülyékhez... mert ha erőt adsz, megölöm őket.

(#35) Hauserjoci


Hauserjoci
csendes tag

Hi. Remélem jó topikba írok, ha nem akkor sorry.

szereztem egyik ismerősömtől egy 2x16os kék LCD kijelzőt, (egész pontosan QC1602a v2.0). Hd44780, ezeket úgytudom nyomtatóportról is lehet vezérelni. Találtam is kapcsolási rajzokat, melyik mit jelent hova kell dugni hány voltról megy stb stb.

A problémám a következő lenne. Az alaplapomon (Gigabyte GA-MA78G-DS3H rev1.0) nincs a hátoldalán soros port kivezetés, viszont alaplapi ltp port van. Az alaplapi portnál, honnan lehet tudni, hogy melyik tű melyik? hátoldalira találtam leírást, de alaplapira nem. Megnéztem az alaplap kézikönyvében is, ott ilyeneket írnak hogy pl 1. tű Definition: STB- Pin No.:14 Definition: Gnd.
2. tű Definition: AFD- Pin No.:15 Definition PD6

teljesen más jelzések vannak, mint a hátoldalinál szokott, lehet én bénázok de erre nem találtam semmi leírást, melyik felel meg a hátoldalinál.. Tudna nekem erre valaki megoldást mondani, melyik melyikhez vezet?

Köszönöm.

(#36) Hauserjoci válasza Hauserjoci (#35) üzenetére


Hauserjoci
csendes tag

áhh, már semmi, megoldódott :)))

(#37) viktor0312


viktor0312
csendes tag

Helló

Az lenne a kérdésem ,hogy párhuzamos portra szeretnék építeni egy joyt sok gombbal meg tengellyel legalább 4darabbal. Ezzel kapcsolatos lenne a kérdésem is. Azt nagyjából vágom mi kell a a gombokhoz hogy működjenek de a tengelyeket hogyan lehetne megoldani???? Vagy egyáltalán van e rá mód??? Hogy egyértelmű legyen a kérdésem , potikat szeretnék rákötni vagy valamilyen úton módon használatba venni ezen a porton és ezt egy játékhoz beállítani. :)

(#38) And válasza viktor0312 (#37) üzenetére


And
veterán

És a játék hogy fogja kezelni a párhuzamos portot? Írsz hozzá valami kiegészítést :U? Miért nem inkább régebbi hangkártyákon előforduló game-porttal próbálkozol, ami a COM- és LPT-portokkal ellentétben alapkiépítésben tudja fogadni négy potméter analóg helyzetét és négy gomb állapotát?

(#39) viktor0312 válasza And (#38) üzenetére


viktor0312
csendes tag

A 4 gomb az elég karcsú lenne.. A PPjoyt ismered??? Én ilyesmiben gondolkodom csak ott nem biztos hogy lehet tengelyeket beállítani..

(#40) Livius


Livius
őstag

Hello!
Van valakinek tapasztalata erről a Delock USB 1.1 to Parallel Adapter-ről? Nekem az eszközkezelőben csak USB nyomtatási támogatásként jelenik meg, és nem scanner vagy nyomtatót rákötve egyelőre használhatatlan így a párhuzamos portja. Létezhet hogy ez csak és kizárólag nyomtatókat és scannereket tud kezelni a párhuzamos porton?

Gigabyte GA-Z170-D3H, Intel Core i7-7700K, Corsair Vengeance 2x8GB DDR4-3600MHz, Intel 545s 256GB SSD, EVGA GeForce GTX 1060 GAMING 6GB

(#41) zapikanka


zapikanka
tag

Sziasztok!

Édesapám TV távirányitokat ir a regi gepevel soros porton keresztül egy COM GENIUS nevü programmal, miutan az uj gepen nincs soros port, vett egy USB-Soros port átalakitot es ezzel probalkozott. Sajnos keves sikerrel, mert folyton azt irja, hogy nem csatlakoztattunk a soros portra eszkozt.

Valakinek valami ötlet, hogy miért nem látja a csatlakoztatott eszközt a gép?

Köszi!

üdv,
Z

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.