Hirdetés

2024. június 22., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#52140) -szabi- válasza Gubek-Einste (#52087) üzenetére


-szabi-
őstag

Érdekességképp hozzáteszem mikor a routerre feltettem az openwrt-t mindkét frekvenciára azonos SSID volt az alapértelmezett beállítás szerint, illetve a UPC connect box is azonos SSID-t használ a két frekvencián.

(#52169) MaCS_70 válasza -szabi- (#52148) üzenetére


MaCS_70
Topikgazda

Már sokszor leírtam, hogy számos kalandom volt azonos SSID-ből származó szívásokkal.

De tegnapelőtt jött egy újabb eset a szomszédban.

Nem voltak elégedettek a lefedettséggel, a helyi szakemberrel telepíttettek egy AP-ot.

Működött is, örültek, a szaki távozott -- csakhogy egy nap után már nyilvánvaló volt, hogy nem tökéletes valami, mivel az egyik notebook és egy médialejátszó rendszeresen eldobálta a kapcsolatot, pedig a notebookot is többnyire egy helyben használták.

Persze az okos telepítő a router SSID-jét adta az AP-nak is. Hozzátettünk egy betűt, és immáron két napja nincs probléma.

Nagyon sokadik ilyen eset ez nekem. Az első kettőnél még baromi sokat vakaróztam a megoldáskeresésen, de azóta tudom, hogy wifis anomáliák esetén a legfőbb gyanúsított az azonos SSID.

Nem feltétlenül okoz gondot, de mivel értelme nincs, miért okozna ezzel az ember magának egy lehetséges szívásforrást???

:F :F :F

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#52510) MaCS_70 válasza Flowtation (#52506) üzenetére


MaCS_70
Topikgazda

Az azonos SSID valóban tud anomáliákat okozni, de ha nem okoz (ami a normális eset), akkor hadd menjen! Ha pedig mégis furcsa dolgok történnek (leszakadások, belassulások), akkor elég egyetlen karaktert megváltoztatni -- értelemszerűen úgy, hogy az a felhasználó számára beszédes legyen.

Az, hogy eszközök nem "látszanak" a hálózaton, az esetek többségében IP-ütközésre vezethető vissza.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#53096) MaCS_70 válasza pixta78 (#53095) üzenetére


MaCS_70
Topikgazda

Egyebek mellett ezért is hangsúlyozzuk folyamatosan, hogy ne legyenek azonos SSID-jű csatlakozási lehetőségek.

A megoldás: különböző SSID.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#53106) MaCS_70 válasza pixta78 (#53105) üzenetére


MaCS_70
Topikgazda

Ez lenne az a bizonyos roaming, amire újabban a mesh a terjedő félben levő megoldás.

Ha a routereid (AP-jaid) nem támogatják, akkor esetleg utólagos kliensoldali programok használhatóak, a tapasztalatok szerint meglehetősen kétséges hatékonysággal.

Sokan azért használnak azonos SSID-t, mert abban reménykednek, hogy ez a funkció teljesül vele, de ez sajnos kevés hozzá, ehhez direkt a váltást megvalósító szoftveres háttér kell.

Milyen hálózati eszközöket használsz?

MaCS

[ Szerkesztve ]

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#53274) MaCS_70 válasza user12 (#53273) üzenetére


MaCS_70
Topikgazda

Azt az azonos SSID-t szerintem ne erőltessük! Itt is és más hálózatos topicokban is agyon sokszor kiveséztük már, hogy miért ne.

Nem feltétlenül okoz mindenhol problémát, viszont sokszor igenis okoz, előnye pedig ténylegesen nincs.

Hiú remény, hogy megoldja az AP-ok közti váltást. Ahhoz erre felkészített eszközök kellenek. Véletlenül persze összejöhet, akadnak ezt célzó kliensoldali megoldások, de de egyrészt nem igazán működnek megbízhatóan, másrészt ez nem azt jelenti, hogy az azonos SSID önmagában bármit is érne.

Ahhoz tehát, hogy megvalósuljon váltás, valamilyen hálózati menedzsment kell. Erre szolgál az egyre jobban terjedő Mesh.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#53308) artru60


artru60
csendes tag

Sziasztok!

UPC netet (connect box) osztom meg a házban, a szobában van modem. Mivel a nappali és a nappali utáni szobába nem nem jut el a wifi(vastag falak vannak, 25-50 cm kő), ezért utp-s kábellel összekötöttem a nappaliban levő tp-link wr841nd routerrel gyári firmware-rel. A tp-linkhez vezetéken keresztül kapcsolódik egy telefon erősítő. A routernek wifit kellene megosztania, azonos ssid, 6. és 9. csatorna. Működik is de elég sűrűn (2-3 naponta) lefagy a wifi rész, néha vezetékes is, az 1-2hetente. Van egy WRT54Gl ruoterem tomato firmware-rel, az tovább bírta, de hetente az lefagyott, és kevés volt a wifi jel a nappali utáni szobában.

Van valakinek ötlete mit lehet a megoldás, hogy stabil legyen a wifi?

Artur

(#53426) Babetta-X


Babetta-X
senior tag

Sziasztok! Itt is megpróbálom hátha. Tud valaki esetleg olyan programot, vagy lehetőséget windows alatt, hogy én tudjam kijelölni melyik MAC című routert használja a hálózat csak és kizárólag? Esetleg adott mac címűt tiltson le vagy hasonló..
Sajnos két router között vagyok aminek azonos az SSID-je, a routerek beállításához nem férek hozzá de az állandó ide oda csatlakozás miatt sokszor instabillá válik a kapcsolat, ha a kettes számú nem fő routert kihúzom akkor minden okés, de ezt nem tudom mindig megtenni mert néhányan használják.

(#55092) meili


meili
tag

Sziasztok!

Kétszintes lakásba szükségem volt két routerre, hogy le tudjam fedni rendesen a 2 szintet. Az alsó szintre betettem egy ASUS RT-AX58U-t fő routernek, az emeletre pedig egy ASUS RT-AC65P-t access pointnak. Az access pointra csatlakozva is van net, tehát a művelet sikeres volt, viszont maradtak kérdéseim.

A fő routernek van két SSID-n elérhető hálózata: "foldszint_2G" és "foldszint_5G"
Az acces pointnak is van két SSID-n elérhető hálózata: "emelet_2G" és "emelet_5G"

Jól sejtem, hogy ha a mindkét router azonos frekvenciáján működő SSID-jának egyanazt a nevet és jelszót adnám, akkor is két különböző hálózatnak fogja látni, és hiába erősebb az emeleti router jele az emeleten, de ha a földszintit még mindig látja a laptop, akkor sem fog átcsatlakozni a fenti routerre, ha felmegyek az emeletre?
Van arra mód, hogy mindig automatikusan az erősebb jelű hálózatra csatlakozzon a laptop, és ne manuálisan kelljen váltani, ha átmegyek egyik szintről a másikra?

(#55093) MaCS_70 válasza meili (#55092) üzenetére


MaCS_70
Topikgazda

Jól látod. Az erősebb jelhez történő automatikus átcsatlakozáshoz arra alkalmas eszközök kellenek, mint pl. egy mesh hálózat.

Az azonos SSID használata ezt nem oldja meg, ellenben kellemetlen problémákat tud okozni.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#55434) MaCS_70 válasza Sztyepadzso (#55433) üzenetére


MaCS_70
Topikgazda

Kifejezetten saját személyes, sok eseten alapuló tapasztalataim, amelyeket itt és a párhuzamos topicokban is rendre megerősítenek:

Az arra fel nem készített hálózatokban az azonos SSID-k használata semmilyen technikai előnnyel nem jár és legfőképpen nem eredményez roaminglehetőséget. Jó esetben nem árt, legfeljebb átláthatatlanná teszi a kapcsolatokat, de egyáltalán nem is igazán ritkán pontosan instabilitást, leszakadásokat, lelessulásokat okoz.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#55798) Suineg


Suineg
senior tag

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni. Van egy Comfast CF-WR302S-V2 wifi repeater eszköz, tudja az AP, Repeater és Router módot. Repeaterként használom alapbeállításokkal. A fő router 192.168.0.xxx címeket oszt ki, ez is kap egyett. Ez az eszköz már 192.168.10.xxx címeket oszt ki a rácsatlakozó eszközöknek. SSID azonos névre állítottam, mint a fő routeren. Maximum a felé közeledő masinán újra meg kell nyomni a gombot, hogy az erősebb jelhez tudjon csatlakozni. Erre a repeater-re csatlakozik egy kamera is, amit a fő routerhez csatlakoztatott mobilon is elérek, tehát a kiterjesztés működik. Viszont asztali NVR-el nem tudom elérni a 192.168.10.xxx címet. Azt szeretném, hogy a fő router címét használja a repeater is, pl. 192.168.0.12 . DHCP a fő routeren 192.168.0.100 - 199-ig oszt jelenleg. Most a repeateren is be van kapcsolva a DHCP, elvileg nem is tudom kiiktatni ebben a módban. Oda a maradék címekből osztanék vagy 20-at. Köszönöm mindannak előre is aki tud segíteni.

(#56269) krealon válasza Thomas16 (#56268) üzenetére


krealon
veterán

"Szóval ha a 2 routert párhuzamosan kötöm (mindkettő 1-1 külön routerként üzemel), akkor nem lehet beállítani, hogy egy wifi hálózatot lássak a házban?"

A wifi hálózatokat emberi szempontból az SSID-vel azonosítjuk.

Ezzel szemben a számítógépek a kezdeti azonosítás után, a BSSID (gyakorlatolag az Access Point-ok egyedi hardver azonosítója (MAC Address)) alapján kapcsolódnak, igy az ugyanolyan nevű, de más BSSID-vel rendelkező Access Point-ra nem csatlakoznak át, ha nincs a háttérben megfelelő 802.11k/v/r támogatás. A K, V es R protokollok bizonyos egyszerűsített megvalósításait szokták a gyártók Mesh néven illetni és tipikusan nem kompatibilisek egymással.

Tehát ha a 2 Archer C7 v5-öt Access Point módban csatlakoztatod a Digi HomeGaetWay (HGW)-ére és ugyanazt az SSID-t és jelszavat állítod be mindkettőn, akkor felhasználói szemmel ugy tűnhet, hogy egy nagy közös hálózatod van.

De ez nem igaz, mert ha egy mobil eszközzel csatlakozol az AP1-re majd elmész AP2 közelébe, akkor amig AP1 jele vehető, a mobil eszköz nem fog átcsatlakozni AP2-re.

Ha át is csatlakozik (mert elveszíti a kapcsolatot AP1-el), akkor is egy teljes azonosítási procedúra (bejelentkezés a hálózatba) lezajlik, ami több másodperces kiesést jelent a hálózati kapcsoltban. Ez tipikusan az aktív kapcsolatok megszakadásával jár (pl skype hívás megszakad).

Amíg egy készülékkel egy adott AP adáskörzetében maradsz, addig nem fogsz különbséget észlelni egy Mesh és egy több darabos, független AP-s rendszer között.

(#56521) Borisz76 válasza ssgt1981 (#56520) üzenetére


Borisz76
veterán

A hátsó szobához menő kábel végén csücsül a switch...gondolom.
2 megoldásod lehet :

- 1. A switch-re kötöd a routeredet és AP módba állítod.
- 2. A kábelt közvetlen a routeredre kötöd és AP módba állítod.

Attól függ, hogy hány fizikai LAN csatlakozó kell neked a hátsó szobában.

Nem ismerem a routert....ezért 2 módon lehet állítani :
- 1. Belépsz a kezelőfelületére és keresel egy AP mód beállítás menüpontot....
- 2. [Ez alapján állítod be.]

Amúgy rosszul írtam a sorrendet...
Előbb beállítod aztán csatlakoztatod !

AP = Acces Point / Hozzáfárási pont.
Érdemes az újonnan létrehozott wifi hálózatnak eltérő SSID-t és jelszót adni.
Azonos SSID és jelszó esetén bizonyos készülékek megbolondulhatnak.
Jobb ha eltér mert , akkor az ember tudja, hogy éppen melyikre is csatlakozik az adott eszköz.

[ Szerkesztve ]

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#57185) Minstrel


Minstrel
senior tag

Eddig két egyforma Linksys routerem volt, összekötve kábellel és azonos ssid és wifi jelszó volt rajtuk, észrevétlenül átváltottak a készülékek az erősebbre. Most a fő routert kicseréltem egy tp-linkre. Ilyenkor is lehet azonos ssid és jelszó vagy ez csak egyforma routerekkel működik?

(#57700) KisBundi válasza inf3rno (#57699) üzenetére


KisBundi
őstag

Nagyon nem! A mesh hálózat lényege, hogy stabil, nagy lefedettségű wifi hálózatot hozzunk létre a lakásban azonos SSID-vel, azaz a wifi-s eszközünket nem kell kézzel mindig azz erősebb wifi hálózatra kapcsolni, hisz az egészet egynek látja. A kábelre továbbra is célszerű dugni, ha lehetséges az egységeket a megfelelő sávszél miatt, de működik vezeték nélkül is. Vezetékesen sajnos nem működik mindegyik, mint pl a TP-link Onemesh hálózata sem tudja a ethernet backhault, de pl az ASUS Aimesh már működik kábelesen is. :)

(#57702) inf3rno válasza KisBundi (#57700) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Érdekes, redditen azt mondják, hogy vezetéken ez mesh nélkül is elérhető, csak azonos SSID-re kell tenni az AP-ket, és onnantól csak a klienstől függ, hogy vált e az erősebbre. [link] Azért nem értem ezt az egész mesh témát, mindenki mást mond.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#57704) mezis válasza inf3rno (#57702) üzenetére


mezis
nagyúr

Akinek a kliensei tudnak automatikusan váltani, az azt mondja, hogy jók az azonos SSID-k, akinek meg nem tud annak a kézi váltáson kívül más, rejtélyes problémái is lehetnek a sok azonos, "Józsika" nevű "gyerekével".

mezis

(#57707) inf3rno válasza mezis (#57704) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Jó, akkor tehát a mesh nélkül ez az azonos SSID teljesen kliens függő. Viszont a mesh-nél azt írtátok, hogy minden gyártó kicsit eltérően valósítja meg, szóval akkor elvileg az is kliens függő kéne, hogy legyen, hogy működik e egy bizonyos gyártó mesh megoldása. Vagy erre van valami szabvány kliens oldalról, és csak az AP-k egymás közti kommunikációja egyedi? Ha így van, akkor mi a szabvány neve, illetve milyen évjáratú kliensektől támogatott?

Buliban hasznos! =]

(#57767) Tarokk79 válasza Alex91 (#57766) üzenetére


Tarokk79
aktív tag

Igen jól értetted, hogy a kábelvégek a kisházba mennek.
AC65P nem tudja az aimesh-t gondolom azért rakjam külön ssid-re.

Ha jól értem, akkor egy swichből menjen a modombe a kábel és a switchből menjenek a routerekbe. Ilyenkor mindegyik routerben be kell állítani a pppoe azonosítást? Egyáltalán ilyet lehet?

(#58634) MaCS_70 válasza jerry311 (#58632) üzenetére


MaCS_70
Topikgazda

Mire gondolsz?

Arra, hogy nem egységes mesh rendszerből épült hálózat seamless roamingot biztosítson?

Azt, hogy ez mennyire működik, végülis csak igényszint kérdése. Sokaknak elég lehet, ha a telefonja akkor vált (némi kihagyással, adatfolyamok eldobásával), amikor leszakad az éppen csatlakoztatott AP-ról. Meg ugye vannak mindenféle utólagos megoldások, bár egy ideje már szerencsére nem találkoztam velük.

Sokaknál az azonos SSID-n futó AP-ok, frekvenciák sem okoznak gondot.

De mindez ettől még nem lesz jó, és különösen nem ajánlható megoldás. Ismétlem: biztosan kielégít bizonyos igényeket, de egyrészt, ne a buhera legyen már a követendő út, másrészt, éppen ezért ne generáljuk már a "lelassul a "netem", "leszakadnak a kliensek", meg a "fórumban kapott tanácsok szerint jártam el, mégis megszakad a streamelés/beszélgetés/akármi, amikor lemegyek a földszintre, és előtte egy kicsit még szaggat" jellegű, ide beírható problémákat!

Szerintem maradjon csak az a politikánk, hogy stabil és korrekt hálózatokra irányuló tanácsokat adunk!

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#59148) mezis válasza Z_A_P (#59147) üzenetére


mezis
nagyúr

Üdv.!
Lehet adni azonos SSID-t valamennyi WiFi AP-nek, de ettől nem lesz MESH hálózatod.
Van akinél működik a "barangolás", van akinél meg csak probléma van belőle. Pl. a kapcsolódó eszközök nehezen árulják el, hogy melyik AP-hez is kapcsolódnak.
Én nem javaslom.
Azt sem, hogy egy családban minden gyerek ugyanazt a nevet kapja.... :D

mezis

(#59155) MaCS_70 válasza AsusBoy (#59140) üzenetére


MaCS_70
Topikgazda

"Gyakorlatban lesz két wifi hálózatom egyidejűleg?
2.4ghz es 5ghz es?"

Igen, külön meghatározható SSID-vel -- amiről épp a minap olvashattad, hogy érdemes nem azonosra állítani.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#59277) Gh0sT válasza Gh0sT (#59273) üzenetére


Gh0sT
addikt

Még egy dolog eszembe jutott, de nem tudom ez lehet-e a hiba oka.

Kb. egy hete áramszünet után elszáltt az emeleti ASUS router. Elindult ugyan, de a wifit nem lehetett rajta bekapcsolni. Azon is OpenWRT volt, de egy kicsivel frissebb verzió, mint a fő routeren, szóval downgradeltem a főrouter verziójára, mert az stabilabbnak tűnt.

Viszont valami még nem kerek az emeleti wifi működésével és ez csak most tűnt fel.
Van egy MAIN elnevezésű VLAN-om amit a fő router menedzsel, erre csatlakoznak a telefonok, és pár asztali gép. Ezt a VLAN-t vezetéken és vezeték nélkül is el lehet érni, a vezeték nélküli SSID a főrouteren és a másik routeren is azonos nevű, hogy a telefonok "roamingolhassanak" rajta attól függően, hogy melyik jel az erősebb.

Ez a megoldás egybéként nagyon szépen működött a múlt hétig, most viszont ha az emeleti router közelébe megyek, akkor a telefonom ugyan átcsatlakozik rá, de azt írja, hogy nincs internet kapcsolat. :F Minden más eszköz, ami ezen a routeren van viszont vidáman elvan és kapcsolódik a netre. Olyan, mintha az átkapcsolódással lenne valami gond.

Soha nem késő, hogy azzá válj, aki lehettél volna.

(#59939) Vasti74 válasza Dzsekó (#59937) üzenetére


Vasti74
aktív tag

Ne haragudj, de ez eléggé furcsa tanács...
- Nem kellenek router-ek, az egészen másra való! Inkább Switch - AP vonalon érdemes gondolkodni.
- Az azonos "wifi" (SSID-re gondoltál szerintem ;-) nem elég ahhoz, amire te gondoltál - azt rendszerszinten kell támogatni, minimum valami Mesh rendszer kell.

A kérdezőnek ;-)

A 10Gbit-es hálózat iszonyú drága, főleg sok végponttal.
A kábelezés meg utólag, sarkokban... Csak valami méretes kábelcsatornával, különben képtelenség bekanyarodni ;-)

És nem is biztos, hogy kell: mert mire is kell? ;-)
Mozgatsz rendszeresen piszok sok adatot ide-oda a hálózaton? Van pl. NAS-od 10Gbit-es porttal? Ha nem, akkor elég lesz a Gbit.
Milyen gyors net várható? Mert OK, hogy lesz 2Gbit majd, de arra is gondolj, hogy szinte mindig többfelé osztódik az a sávszélesség...

De a jövő miatt én a 2,5Gbit-et céloznám meg: elvileg a sokkal könnyebben kezelhető Cat.5e kábelen elmegy, az eszközök is sokkal olcsóbbak, és "mindenre" elég földi halandó számára.

Amit elköltenél 10Gbit-re (és megőrülnél, mire a Cat.6e kábeleket begyömöszölnéd bármi mögé egy normál lakásban, ha nincs vaskos csövekkel szépen becsövezve a fal ;-) , azt inkább költsd valami okosabb rendszerre: nemrég írt itt valaki a TP-Link Omada-ról, stb.

Az, hogy fel tudsz-e menni a szintekre elegendő számú kábellel a földszintről vagy a garázsból, vagy minden szintre kell egy switch, és csak egy kábelt húzol a szintek között, azt csak te tudod, te ismered a házat... Utólag így eléggé melós a dolog, én csak az egy szinten 4 szobás lakást csatornáztak - húztam körbe, de egy időre elment a kedvem a kábelezéstől ;-)

Üdv: Vasti

[ Szerkesztve ]

(#59950) MaCS_70 válasza humigabi (#59938) üzenetére


MaCS_70
Topikgazda

Ha csak simán AP-ok működnek, mindenféle okosság (reálisan: mesh) nélkül, akkor a köztük történő váltás finoman szólva is szerencse dolga.

Ráadásul nem függ az SSID-től. A normál eszközök addig kapaszkodnak egy AP-ba, amíg a kapcsolathoz szükséges jel megvan, még ha érdemi sávszélesség már régen nincs is. A SSID ilyen szempontból nagyon nem érdekli őket, mivel a BSSID (MAC) alapján azonosítják a kapcsolatokat.

Azonos helyen, különböző eléréseknek nagyon nem ajánlott azonos SSID-t adni -- rettenetesen lerágott csont ez, nem szeretném n+1-edik alkalommal is kifejteni. A kereső rengetek találatot ad az "azonos SSID" szókapcsolatra.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#59957) MaCS_70 válasza korcsi (#59954) üzenetére


MaCS_70
Topikgazda

Így van. De wifi roaming nem fog megvalósulni arra alkalmas eszközök nélkül.

Sajnos elterjedt az a tévhit, hogy az azonosra állított SSID-k roamingot eredményeznek.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#59971) kezo0 válasza Dzsekó (#59969) üzenetére


kezo0
addikt

De nem azért hangol át, mert ugyanaz az SSID, ezt kéne megérteni. Ha nem lenne ugyanaz, akkor is pont úgy, és pont annyira hangolna át az eszközöd mászkálás közben az egyik SSID-ről a másikra – feltéve, hogy a másik SSID-hez tartozó jelszót is megadtad már neki korábban. Szóval akárhány különböző néven szórhatják a wifit az AP-k, csak annyi kell, hogy mindegyikhez tudjanak automatikusan csatlakozni.
Ezért is javasolt éppenhogy nem azonos, hanem különböző SSID-ket adni minden AP-nak, mert akkor legalább mindig tudod egyértelműen, hogy egy adott pillanatban melyikhez csatlakozol. Ez jól jöhet egy esetleges hibakeresésnél.

[ Szerkesztve ]

Beam me up, Scotty! There’s no sign of intelligent life down here…

(#59974) MaCS_70 válasza Dzsekó (#59973) üzenetére


MaCS_70
Topikgazda

Az azonos SSID alattomos hibákat okozhat, pl. belassulások, lecsatlakozások, általános instabilitás, több-kevesebb rendszerességgel. Nem szükségszerűen, de azért jó eséllyel.

Saját, közvetlen tapasztalat, több helyről -- amit nálam sokkal komolyabban hozzáértő és ezt összehasonlíthatatlanul több helyen megtapasztaló szakemberek is visszatérően megerősítenek.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#60015) Vasti74 válasza Ezekiell (#60008) üzenetére


Vasti74
aktív tag

Ez biztos? Nem a kontroller kontrollálja pl. a roaming-ot??? ;-)

Én úgy tudom (de utána kellene olvasni, csak most fél lábbal a konyhában vagyok ;-) , hogy az ilyen menedzselt hálózatoknál kell a kontroller...
Ha nincs, akkor nincs előnye egy olyan hálózattal szemben, ahol van X AP-d, és mindegyiken azonos az SSID meg a jelszó.
Vagy esetleg Mesh hálózatként működnek az AP-k? De arra is vannak egyszerűbb eszközök.

Na majd délután utánaolvasok, mert kíváncsi vagyok rá!

(#60102) Morris válasza Vasti74 (#60101) üzenetére


Morris
veterán

Nem trükközök én semmivel. Jelenleg egy tp link routerem van.
Nem kell 3-4.
Két ax routert vettem volna egyrészt a mesh miatt, ha lehetne beállítani bridge módot a modemen.
De nem lehet.
Így veszek egy switchet, azt berakom a jelenlegi router helyére. A routert kirakom a garázsba ap módba, és bekapcsolom a modemben a wifit. A modem és a router 2 méter távolságra van egymástól.

Az egész azért lett volna érdekes mert nem akarok külön ssid-kal szerencsétlenkedni. Magyarán mesh-t akarok.
A kérdés az, hogy a modem wifije azonos ssid-n lesz e az ap módban lévő routerrel!?

Most komolyan, ezen mi nem érthető?
Vagy én írom le szarul?

[ Szerkesztve ]

(#60104) snyper990 válasza Morris (#60102) üzenetére


snyper990
őstag

Ha Mesht akarsz, akkor Mesh AP-kat kell beszerezned, mint azt már többen is leírták.
SSID az lesz, amit beállítasz neki. Seamless roaming viszont Mesh nélkül nem lesz (azaz nem fog döccenőmentesen váltani a wifi hálózatok/hozzáférési pontok (=AP-k) között akkor sem, ha azonos SSID-t állítasz be, ami egyébként nem ajánlott).
Nagyon beakadt neked valamiért, hogy bridge módba kellene állíttatni a HGW-t. Nem kell, engedd el. Az ettől teljesen független, anélkül is meg lehet jól csinálni. De AP-kkal, és nem routerekkel (bár azokkal is lehet, de AP módban, azért meg kár routert venni)
A probléma nem a megfogalmazással van, hanem azzal, hogy látszólag nem rendelkezel alapszintű hálózati ismeretekkel, így nem érted, hogy mit írnak neked. Amíg nem olvasol egy kicsit utána, lehet, hogy nem kéne komolyabban hozzányúlnod a hálózatodhoz

[ Szerkesztve ]

(#60139) balpeter04


balpeter04
aktív tag

Sziasztok! Segítséget szeretnék kérni otthoni hálózat kiépítésének témakörében.

Egy kicsit a környezetről:
- kb. 100nm alapterületű, két emeletes tégla ház
- vastag, masszív födém
- nappali, lakószoba a földszinten, lakószobák az emeleten

Eszközpark (ezen eszközök térben "szóródnak" de idő faktort tekintve szinte folyamatosan együtt kapcsolódnának a hálózatra)
- kb. 5-8 mobiltelefon (mindkét emeleten, változatosan elszórva, jelenleg az eszközpark kisebb része AX kompatibilis, nyilván ez a következő 2-3 évben telefon cserével változni fog ahogy egyre elterjedtebb lesz az AX)
- 2 iPad
- 2 notebook (AX)
- 1 gamer notebook az emeleten (gigabit ethernet porttal)
- 1 PC a földszinten (100-as ethernet porttal)
- 1 okos TV a földszinten (100-as ethernet porttal)

Jelenlegi hálózati paraméterek:
- üvegszálas Telekom előfizetés (talán 500-as csomag), belépő üvegszál, router-modem a földszinten a nappaliban (ház széle)
- CAT.5E ethernet kábel felhúzva az egyik emeleti, központban lévő szobába, router-jeltovábbító ott nincs
- 1 db Telekom-os AX-es router a földszinten, a ház egyik "szélén"

A probléma az, hogy az emeleten ugyan néhány kliens a jelenlegi router "fölött" még érdemi sávszélesség mellett tud kapcsolódni a hálózatra, de a többi szobában már nincs érdemben mérhető sávszélesség vagy maga a hálózat sem elérhető, vagy a kliensek úgy döntenek, hogy a gyenge jel miatt mobilinternetre váltanak.

A topicot az elmúlt napokban visszaolvasva világossá vált, hogy nem célszerű azonos SSID-val rendelkező, több routert ethernet backhaul-al összekötött "szegény ember" mesh hálózatát ilyen módon kialakítani - bármennyire is "jó" ötletnek tűnt ez, köszönöm a fórumtársak felvilágosító munkáját ebben a témakörben. Az alap ötlet az volt, hogy egy TP-Link AX20 a földszinten, illetve az emeleten a központi szobában AP-módban egy TP-Link AX10 lefedné a teljes házat.

Célkitűzés
- stabil, mindenhol elérhető hálózat, legalább 100Mbs végsebességgel minden kliensen
- automatikus "roaming", ugyanaz az SSID (ebből sajnos nem tudok engedni, szükséges a technológiai kényelem a felhasználóknak - nem akarnak/tudnak SSID-k között váltogatni)
- gigabit ethernet csatlakozási lehetőség az emeleti központi szobában, ahová egy ethernet kábel már be van húzva (kell a jó ping és az alacsony latency a gamer notebooknak :U )

Terv 1)
- Telekom modem üzemmód: router
- Új eszközök: TP-Link Deco M4 (2-pack)
- Gigabit ethernet a fenti szobában? Az emeleti Deco modul második ethernet portjára csatlakozhat egy kliens.

Jelenlegi tudásom szerint a fenti követelményrendszer kielégíthető két darab TP-Link Deco M4-el amelyeket AP-módba kapcsolva kötnék a Telekom-os routerre. A routeren kikapcsolnám a WLAN-t, úgymond vezetékes router üzzemmódba kapcsolnám, így megtarthatnám a jelenleg is meglévő Ethernet kapcsolatokat, a Wifi-t pedig a Deco modulok adnák a router helyett. Negatívuma ennek a megvalósításnak, hogy a router maradhat még mindig a szűk keresztmetszet, mivel nem speciális eszköz (egyszerre router-modem), így lehet ehhez az eszközparhoz kevés a hardver.

Terv 2)
- Telekom modem üzemmód: modem/bridget
- Új eszközök: TP-Link Deco M4 (2-pack), TP-Link AX20 1800X
- Gigabit ethernet a fenti szobában? Az emeleti Deco modul második ethernet portjára csatlakozhat egy kliens.

Ebben a felállásban a Telekom router bridge üzemmódban lenne, az AX20 venné át a router szerepet, aktivált WLAN-nal, ellátva a ház egy részét AX hálózattal. Mindkét Deco egység AP üzemmódban, az egyik a földszinten a másik az emeleten ethernet backhaul-al összekötve adna AC-s Wifi-t. A router funkciókat így dedikált, csak erre tervezett eszköz látja el és kiváltja a szolgáltatói modem-routert.

Negatívuma ennek a megoldásnak, hogy a földszinten az AX20 és földszinti Deco egység könnyen interferenciába kerülhet, illetve növekszik az "elektroszmog".

Terv 3)
- Telekom modem üzemmód: modem/bridget
- Új eszközök: TP-Link Deco M4 (2-pack), TP-Link C80 (vagy egyéb gigabit router)
- Gigabit ethernet a fenti szobában? Az emeleti Deco modul második ethernet portjára csatlakozhat egy kliens.

Ebben a felállásban a Telekom router bridge üzemmódban lenne, a C80 venné át a router szerepet, inaktív WLAN-nal. Mindkét Deco egység AP üzemmódban, az egyik a földszinten a másik az emeleten ethernet backhaul-al összekötve adna AC-s Wifi-t. A router funkciókat így dedikált, csak erre tervezett eszköz látja el és kiváltja a szolgáltatói modem-routert.

Negatívuma ennek a megoldásnak, hogy eltűnne az AX hálózat a házban (csak AC maradna, ráadásul csak az AC1200-as Deco egységekkel).

Terv 4)
- Telekom modem üzemmód: modem/bridget
- Új eszközök: 2 x TP-Link AX20 1800X, vagy AX20 + AX10 kombó
- Gigabit ethernet a fenti szobában? Az emeleti AX20 LAN portjai.

Ebben a felállásban a Telekom router bridge üzemmódban lenne, a földszinti AX20 venné át a "fő" router szerepet, aktív WLAN-nal. Az emeleti AX20 AP üzemmódban, ethernet backhaul-al összekötve a földszinti routerrel, külön SSID-val fedné le az emeletet WLAN-al.

Negatívuma ennek a megoldásnak, hogy nem lenne "seamless roaming", a felhasználó felelőssége lenne ellenőrizni, hogy melyik hálózatra kapcsolódna a házban.

Kérdések (terv független):
- A Deco M4 második ethernet portja ténylegesen tudja a gigabitet, vagy "best effort" jelleggel próbálja maximalizálni a sebességet, de ne várjak tőle gigabit közeli teljesítményt?
- Ha hosszú távra (5-10 év) tervezek akkor érdemes lehet AC1200-es Deco M4 helyett, AX1800-as Deco X20-at választani (majdnem kétszeres felárért)?

Úgy gondolom, hogy a 3) és 4) opciók közül valamelyik a legélhetőbb megoldás, DE!

Ha valamit teljesen rosszul tudok, nem ismerek, kérlek ajánljatok jobb megoldást a fenti setupra. Köszönöm, szép napot! :R

(#60143) Essejó válasza balpeter04 (#60139) üzenetére


Essejó
veterán

Optikán nincs Bridge a T-nél, kérj nagyobb sebességet. 2 gigánál már tuti AX-es HGW-t adnak, de lehet tán már 1 gigánál is, és mellé T-s okos wifit amit 2 év alatt részletre fizetsz ki kedvezményes áron + 2év hűség. Úgy tudom az is AX-es. Mi több az esetleges iptv jelet is átviszi és mehet kábeles kapcsolattal a hgw-ről. Ja És megy rajta a Seamless roaming azonos ssid-vel.

[ Szerkesztve ]

Az emberiséget ősidők óta két dolog foglalkoztatja: 1. Ki találta fel a munkát? 2. A többiek miért nem verték agyon?

(#60203) Vasti74 válasza Reggie0 (#60202) üzenetére


Vasti74
aktív tag

OK: akkor kiderült, hogy 20 év a szakmában, 99,9%-ban elégedett ügyfélkörrel az semmit sem jelent :-) Ezt, ha majd találkozok velük valahol elmondom a városunkban annak a sok "egynyári" kompjúterbuherálónak, akik belevágtak, még értettek is hozzá valamennyire, árban (mivel feketén csinálták) még alánk is mentek, valahogy mégis pár év után nem maradt ügyfél, aki hívta őket :-) Úgyhogy elmentek gondolom fórumokon okoskodni ;-)

Mert az, hogy "Az, hogy mennyi ideje csinalja valaki semmit sem jelent a tudast illetoen, csak a kitartasrol mond valamit" nem teljesen így van: ügyfélkör nélkül elég nehéz melózni, nem?! ;-) És egy 60.000-es város nem BP, ott akármeddig lehet szélhámoskodni, van hozzá elég balek. De egy kisvárosban azért hamar le lehet írni magadat...

Dzsekó: "vidék azért le van maradva, ott még sok helyen azt sem tudják mi az a router"
Azért ez már mindennek az alja, valljuk be - főleg egy olyan "kollégától", akinek a profi wifi az az, amikor X darab 3000 forintos wifi-s router azonos SSID-n működik :-)

Tök jó, hogy az ember mindennap tanulhat valamit :-)

[ Szerkesztve ]

(#60231) Morris válasza Flowtation (#60229) üzenetére


Morris
veterán

Ugyanazok a lehetőségeid mint nekem. Kábeles összeköttetés, Mesh wifi hálózat azonos ssid, csak xiaomi vagy asus mesh routerekkel fog menni. Vagy még a telekom sajaát cuccaival, de az szvsz ne legyen opció.

[ Szerkesztve ]

(#60294) jerry311 válasza Alc (#60290) üzenetére


jerry311
nagyúr

Alapvetően nem probléma az azonos SSID (a roaming egyik alap feltétele), de megfelelő háttérrendszerek nélkül vagy megy vagy nem. Erőteljesen kliens függő. Nálad ebben a konfigurációban sajnos nem ment.

(#60777) jerry311 válasza BullZeye (#60775) üzenetére


jerry311
nagyúr

ehhez valami speckó eszköz kéne?

Ha az azonos SSID, azonos jelszó, azonos DHCP, de más csatorna nem működik rendesen, akkor igen. Ha a előzőek közül valami még hiányzik, akkor érdemes azt helyrehozni.
Nem minden kliens működik rendesen a az előbb felsorolt beállítások mellett sem, van ami csak azt szeretni ha menedzselt a roaming.

(#60969) Essejó válasza hegegabi80 (#60967) üzenetére


Essejó
veterán

Általában erre az a válasz, hogy nem szerencsés az azonos SSID mert pl hiba esetén nehezebb megtalálni, hogy melyikkel van a gond.

Az emberiséget ősidők óta két dolog foglalkoztatja: 1. Ki találta fel a munkát? 2. A többiek miért nem verték agyon?

(#60970) Doky586 válasza hegegabi80 (#60967) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

AP-t akkor szokás tenni amikor a lefedettséget kell növelni pl két szobával arrébb. [kép] Ekkor jó esetben nemis ér össze a két wifi és nyugodtan lehet azonos ssid azonos jelszó.
(de csak a képen látható egyszerű hálózati struktúránál)

[ Szerkesztve ]

(#60976) mezis válasza AsusBoy (#60963) üzenetére


mezis
nagyúr

A WiFi kapcsolat azonosítója igazából a BSSID-vel történik (MAC address). Van amikor a kliens-en (Windows) el kell távolítani az előző kapcsoletot ha az SSID maradt a korábbi, megszokott. Új WiFi router (AP) -> új SSID.

"...hogy tudnám megoldani , hogy a jelenlegi Compal Modem ne sugározza a Wifit..."
Hát ugyanúgy, ahogy megoldottad a sugárzást, csak Off-ba kell tenni! ;]
Be kell jelentkezned a WEB-es beállító felületére. Újabban a "névtáblán" szokott lenni az IP cím, password.

"Modem alján lévő matricán és a kártyán található adatok:
Setup: IP cím a modem modem webes felületének eléréséhez: 192.168.0.1
User Name: admin
Password: password
Network Name (SSID):
Gyári router név
Wi-Fi Password:
Gyári Wi-Fi jelszó
A jelszavakat a munkautasításban előírt módon meg kell változtatni."

mezis

(#61105) mezis válasza tobias40 (#61104) üzenetére


mezis
nagyúr

Doky586 le is rajzolta, hogyan kell a szolgáltató routere után a saját routert switch módba kapcsolni és UTP kábellel csatlakoztatni az egyetlen ROUTERhez.
További routerek switch módba kapcsolása a rajznak megfelelően. Nyilván a LAN IP cím nem lehet azonos a már kiosztottal.
Ez a újabb switch (saját router 2) UTP kábellel csatlakoztatható akár a ROUTER.hez. akár a switch-hez (saját router 1) LAN - LAN port kapcsolatokkal.

A WiFi AP-k csatornái legyenek távoliak és az SSID-k is különbözőek (2,4GHz: 1, 5, 9, 13).

Mi ebben a bonyolult? :F

mezis

(#62632) Alex91 válasza qqzs (#62631) üzenetére


Alex91
félisten

Szerintem te nem meshben hasznalhattad ezeket… Roaming nem igazan lesz csak azonos ssid-vel.

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#62633) kezo0 válasza qqzs (#62631) üzenetére


kezo0
addikt

Az egy közkeletű tévedés, hogy az eszközök azért váltanak át egyik AP-ról egy másikra, mert azoknak azonos az SSID-jük.

Beam me up, Scotty! There’s no sign of intelligent life down here…

(#62638) kezo0 válasza qqzs (#62635) üzenetére


kezo0
addikt

Ha egy eszköz átcsatlakozik egyik AP-ról egy másikra, az nem azért van, mert a két AP-nak megegyezik a neve. Az eszköz, ameddig csak teheti, ragaszkodik ahhoz az AP-hoz, amelyikhez csatlakozik, aztán amikor ahhoz már nem képes csatlakozni, mert annyira lecsökkent a jelszint, akkor igyekszik váltani egy másik AP-ra. Ha ismeri a jelszót ahhoz a másik AP-hoz, amelyiknek a jele az adott vételi ponton már jóval erősebb, akkor átcsatlakozik arra. És ehhez nem szükséges, hogy a másik AP-t is ugyanúgy hívják.
Tehát még egyszer: nem azért csatlakozik át egy eszköz, mert ugyanúgy hívják mindkét AP-ot.
(Általában nem is szerencsés az AP-oknak azonos SSID-t adni, mert pont emiatt sokkal nehezebb lesz az eszközön megállapítani, hogy épp melyikhez csatlakozik! Néha viszont hasznos, ha tudja az ember.)

Beam me up, Scotty! There’s no sign of intelligent life down here…

(#62639) MaCS_70 válasza kezo0 (#62638) üzenetére


MaCS_70
Topikgazda

Sőt, az azonos SSID egyéb sunyi hibákat is tud produkálni. Hogy pontosan miért, azt nem feltétlenül értem, hiszen a BSSID (aka MAC) a rendszer számára érdemi azonosító, de jónéhány alkalommal volt szerencsém személyesen is megtapasztalni a jelenséget.

Nem törvényszerű, de nem is olyan ritka a dolog...

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#62640) Alex91 válasza qqzs (#62636) üzenetére


Alex91
félisten

Eddig AP-krol, meg azonos ssid-krol beszeltel…

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#63282) _Smooth


_Smooth
senior tag

Sziasztok!

Segítségre lenne szükségem.

Probléma: 86m^2 hosszúkás lakás, új építésű, belső válaszfalak ytong. Bejárat az egyik végében, optikai Telekom router a bejárati ajtó fölött. Viszont a lakás másik végében (hálószoba) már szinte semmi jel nincs. Általában csak 1, max 2 egység, viszont gyakran le is csatlakoznak az eszközök. Routert az optikai szál miatt nem tudom áthelyezni.

Gyanítom, hogy egy 2 egységes mesh gond nélkül megoldaná a problémát. Viszont az alsó hangon 80k, ha jól sejtem.

Nekem viszont van 2 elfekvő routerem (Asus RT-N18U és TP-Link WDR4300 emlékeim szerint CFW-vel).
LAN pedig minden szobában van.

Korábban, másik lakásban már használtam 2 routert egymás mögé kötve, de már nagyon nem emlékszem, hogy oldottam meg. Tuti, hogy két különböző SSID volt beállítva, ráadásul egyiken csak az 5G-t, másikon csak 2,4-et használtam.

Kérdéseim:
1) megoldható-e így a hálózat kiterjesztése? Ha igen, megköszönném, ha valami gyors tutort is tudnátok adni.
2) használható-e mindkét routeren azonos SSID?
3) ha igen, van-e ennek így bármi hátulütője, hátránya, működésbeli difije egy mesh-hez képest? Jelen esetben a két router (Telekom és a fenti kettő egyike) vezetéken csatlakozna, majd mindkettő szórna wifit, lenne LAN is.

Igazából a második router csak AP lenne, ugye? Ezt meg talán csak custom firmware-rel lehetett megoldani, talán ezért is kellett felrakjam. (Ahogy írom, kezdenek derengeni emlékek).

Köszi előre is.

[ Szerkesztve ]

# I got bored one day and put everything on a bagel...

(#63457) MaCS_70 válasza Suineg (#63456) üzenetére


MaCS_70
Topikgazda

Ne legyen azonos az SSID!!!

Ettől roamingod nem lesz, ellenben alattomos kis anomáliákat tudsz bevonzani. Mindegyik elérés SSID-je legyen megkülönböztethető.

Ha roamingot akarsz, ahhoz erre alkalmas eszközök kellenek (otthonra jellemzően mesh), amelyek összekapaszkodva maguk kezelik a kapcsolatokat, tehát tartalmat raknak az azonos SSID mögé.

MaCS

[ Szerkesztve ]

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#63463) Suineg válasza Gubek-Einste (#63462) üzenetére


Suineg
senior tag

Ez rendben is van. De azonos SSID esetén hogyan tudok különbséget tenni a repeater meg a távolabbi router között, amikor egy eszköznél kapcsolódni szeretnék. Van valami program pl. amivel kiválasztható a szükséges hálózati jelerősség vagy netán a repeater MAC cím alapján?

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.