Hirdetés

2024. május 17., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#43677) ubyegon2 válasza ViZion (#43674) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

:N
Bleachbit-et felejtsd el, ha nem jól jelölsz be egy opciót, akkor kampó. Azt az 500 MB tisztítást a /var/cache/apt/archives/-ból törölte. Ezt a sudo apt-get clean parancs kiadásával is megcsinálhatod, szóval szabadulj meg attól a nem ajánlott Bleachbit-től!
forrás
Csomagok takarítása - törött csomag, telepítési hibák, hibaüzenetek, stb. esetén (hasznos parancsok)

Szerintem is jól be lehet állítani a fontokat Cinnamonban, használhatsz font-manager csomagot is, de sokan esküsznek a Infinality-ra, érdemes kipróbálni, Better Font Rendering In Linux With Infinality
sokkal jobban lesznek tőle a betűk, böngészőben meg külön lehet állítani, FF-ban legalábbis egész jól tudom optimalizálni a fontokat.

swappiness levettem 10-re
:U Vettél már bele SSD-t ezek szerint?

Itt egy jó téma, a Ceti, de ugyanitt rengeteg témát, ikon találsz, amivel szépítheted a Cinnamont.

Esetleg még a Firefox cache-t is küldheted ram-ba, ha nem ugrana be a módszer, idemásolom:

Firefox cache RAM-ba

írjuk be a böngésző címsorába az about:config parancsot.

Keressük ki a browser.cache.disk.enable kulcsot, majd értékét true-ról állítsuk át false-ra. Ezután keressük meg a browser.cache.memory.enable kulcsot, majd értékét állítsuk át false-ról, true-ra. Most már a memóriába kerül a Firefox gyorsítótár, de nem árt megszabni, hogy mekkora memória mennyiséget foglaljon le magának a webböngésző. Hozzunk létre egy új Integer (Egész) kulcsot (Jobb egérgomb -> Új menüpont), majd adjuk neki a browser.cache.memory.capacity nevet. A friss beállítás értékeként adjuk meg kilobájtban, hogy mennyi rendszermemóriával gazdálkodjon a memóriába száműzött gyorsítótár. Itt persze -1 is lehet az érték, ha a Firefox-ra szeretnénk bízni a beállítást. Utóbbi esetben a rendelkezésre álló rendszermemória mennyiségétől függően dinamikusan állítja be a webböngésző a memóriában helyet foglaló gyorsítótár méretét.

Az új beállítások a Firefox újraindítása után lépnek életbe.

[ Szerkesztve ]

(#55422) ubyegon2 válasza Smiley (#55417) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Érdekes így áttekinteni 10 évet, gondolom. Igazából az a 10 évvel ezelőtti Linux is kifejezetten jó volt, főleg, ha ár/érték arányban szemléljük. Az új Gnome3-nak meg most igencsak jót tett, hogy a kánonosok megszüntették a Unity felületet, már a 3.26-nál látható ez.
Igaz, a fontokkal mindig csinálni kell valamit, de legalább van lehetőség, az Infinality fonts is elég jó.
Még az sincs kizárva, hogy a plasma5 még jobban fog tetszeni, mint a gnome3.....érdemes megnézni, az biztos! :)

bPanther most is van, ha a nemzeti disztróra gondolunk, de ez inkább blackhumor akart lenni....

(#55419) ALFA Nem siklottam ám át a poen felett! :N

[ Szerkesztve ]

(#55426) Smiley válasza ubyegon2 (#55422) üzenetére


Smiley
őstag

Koszi, ez a Infinality sokat segitett a helyzeten. :R

Én mondol, Maga mondol, Én mondol. Így kell normál beszélgetni...

(#57946) ubyegon2 válasza Pano (#57945) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Better Font Rendering In Linux With Infinality

Ezt a PPA-s módszert próbáld még ki, szerintem nagyon jók lesznek tőle a fontok. Ha feltelepült, lehet még állítgatni típusonként, ott én már nem nagyon vettem észre komoly különbségeket.

[ Szerkesztve ]

(#57950) Rimuru válasza lev258 (#57948) üzenetére


Rimuru
veterán

Szerintem eleg csunya is lenne ha hivatalos tarolobol valami kerne, igazabol az ajanlott csomagok koze gondoltam (ugye alap beallitason ezek is jonnek), persze lehet hogy ilyen csomag sincs. :DDD valahogy azert megis felkerult a kolleganak.

Pano: amugy valoszinuleg a legszebb eredmenyt az uby altal linkelt Infinality-val tudod elerni. :)

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#58523) ubyegon2 válasza grabber (#58520) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ezt az Infinality-t még próbáld ki. [link]

(#58628) ubyegon2 válasza Frawly (#58614) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Van akinek passzió, van akinek kihívás az fstab, egyébként rejlenek még abban bőven szívások, ha systemd, ha nem. a másfél perces bootkésleltetés például, ha nem találja a swap-ot meg hasonlók.

grabber

Infinality fonts simítást kipróbáltad?

(#58625) BoB

Akkor minek van ez a topik? :F OK.

[ Szerkesztve ]

(#63123) ubyegon2 válasza Pano (#63122) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Köszi, hogy leírtad. ;) Bármikor!

Lehet csak azért zavaró neked, mert nézegeted Win alatt is, sokaknak meg az nem tetszi. Én bő 5 éve nem látom Win alatt.

Anno valaki a képen látható kicsúszott gombpanellel nem tudott mit kezdeni:

Az alapértelmezett betűtípus kicsinyítése a helyére rakta. Itt például nem a FF beállításától függ a dolog. Más esetben a dpi le/fel állítása segytett az oldalak megjelenítésénél. Valóban az van, hogy érdemes optimalizálni. Nekem is eleinte nehéz volt kiókumulálni, melyik beállítás mire van hatással.

Itt az előbbi kép levett alapértelmezett mérettel.

Egyes témáknál is van ilyen torzítási hatás, szerencsére nem mindnél.

Nekem az Infinality fonts rendering hiányzik nagyon! Azzal tuti volt a betűk élessége nagyon! Kár, hogy megszűnt a fejlesztése, az oldal is.

[ Szerkesztve ]

(#63241) ubyegon2 válasza Pano (#63234) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

freetype6 bionic verzió bugos volt, emiatt javasolták több helyen a 17.10-ben lévő verzióra való downgrade-elést. Ezek szerint nálad észrevehető volt a javulás a visszafejlesztés után?

Én most a másik megoldást próbáltam ki minap telepítés után, de aztán meg is feledkeztem a fontkérdésről, van a infinality-s embernek a PPA-jában egy freetype 2.9.1-0ubuntu0.18.04ppa3 verziója, a synaptic szerint nekem is ez van fenn. :Y (valószinűleg rutinból telepítettem pár napja a Tara-t újra, így sok PPA-s megbízható csomagot felraktam úgy, hogy nem is emlékszem már rá)

Szóval ez a 2.9.1 verzió a másik megoldás a bugra.
A Firefoxos módszert viszont nem olvastam még, bár nekem az itteni megoldás is jó lett.

(#63306) ubyegon2 válasza Frawly (#63305) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

C2D-val be lehet menni 10 környékére, közelebb a 10-hez, mint a 35-höz.

Azt olvastad, hogy a kolléga véletlenül pont az én 25sec tippemmel azonos időt írt be nemrég? :D

A suspend és hibern valóban értelmetlen SSD megléte esetén, utóbbi főleg. Ráadásul némely disztrón nem is mennek ezek az ébredések túl megbízhatóan. :U

Waybox - szerintem ezekkel a klón dolgokkal megint szívni fogsz! Mint én az Archklónokkal.
Arch-ot akkor teszek fel, ha lesz egy hetem legalább rá. Ma nézegettem az Archwikin a font config lapot....ilyenekkel elmegy majd az idő rendesen....

Mióta nincs infinality, sok nyűg van a fontokkal, de amúgy elvagyok a betűkkel, csak egyes jeleket alakít át értelmezhetetlenné. Anno koreai vagy hasonló csomagok okozták ezeket, de most minden számomra idegen nyelvi csomagot lepucoltam. ;]

FF-ben van ez inkább, ha saját betűkre állítom: (ez egy webes szerkesztő)

Ha az oldalak saját betúi használatára állítom, kicsit jobb a helyzet! :Y

Ezek szerint nem csak a PH lapcsalád fontjaival van gond, mint az előbbi kérdezőnél is. (sajnos ő annyira titkolja a hw-eket, hogy nehéz lesz neki segíteni)

[ Szerkesztve ]

(#63309) Frawly válasza ubyegon2 (#63306) üzenetére


Frawly
veterán

Igen, olvastam, meg írtam azt is, hogy be lehet menni alá.

A Waybox nem úgy klón, mint az Arch klónok. Waylandre a felületeket teljesen át kell írni, mivel más protokollt használ. Az Arch-klónok csak telepítőscriptben meg beállításokban térnek el. Nagyon nem egy a kettő. A Waybox, Sway csak úgy klón, hogy kinézetben, működésben próbálja utánozni az eredeti Xorg-os verziót, de a kódjuk teljesen a 0-ról van írva.

Nekem még soha egyik disztrón sem volt gond a betűkkel, pedig infinalityt soha nem használtam. Az a titka, hogy
1) rendes GPU driver kell
2) a fontsimítást és hintinget rendesen be kell állítani, hogy az adott kijelzőn a legjobban nézzen ki
3) fel kell tenni normális fontokat.

[ Szerkesztve ]

(#63313) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#63312) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Lehet, hogy ez is számít, de amúgy az Infinality viszont nagyon tetszett, az pengeéles volt. Elképzelhető, hogy a 20"-os monitoron nem jött át a képed. Abból is gondolom ezt, hogy KDE-n általában alapból jók a betűk, emlékeim szerint sokkal jobban tetszettek, mint máshol. (ha nem utálna a KDE, már rég megkedveltem volna én is) ;]

(lehet, hogy cigifüstös a monitorom.....) :D

(#63358) Pano válasza snpetit (#63341) üzenetére


Pano
addikt

Hali!

Köszi, ez hozott némi javulást az erősen microsoft font függő oldalakon. Bár olyan egetverő különbséget nem látok, de azért hozzá kell tenni, hogy Infinality-val már kellően belőttem a font renderinget.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.