Hirdetés

2024. június 7., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 06:02:15

LOGOUT.hu

Külső merevlemezek - USB, eSATA, FireWire HDD
Kérdezés előtt kérjük olvasd el az összefoglalót!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#10822) helltp


helltp
aktív tag

USB 3.0 ás külső vinyót készülök venni, 2TB kapacitással, igazából filmek, sorozatok tárolására kéne, de lehet alkalomadtán 1-2 játék is erről futna.

Ezt néztem ki mert 28k ért jó vételnek tűnik: [
Seagate Expansion Desktop 2 TB STBV2000200]

Valaki használ ilyet vagy tud erről valamit ami miatt érdemes lenne esetleg mást választani?

Valahol föntebb olvastam hogy a wd mypassportok tartósságára vonatkozó kérdést, szerintem elpusztíthatatlan, nekem van itthon egy kb 4 éves 180GB-os darab ez már többször esett le, egyszer véletlenül földhöz is lett vágva de még mindig vígan működik.

Aki másnak vermet ás, az a stack pointer...

(#13736) Seraph 16


Seraph 16
őstag

Ha egyetlen hdd-t vennék és a megbízhatóság a legfontosabb, akkor melyiket javasolnád:
a) WD red 3tb +külső ház;
b) WD my passport 2tb
c) Egyéb: ... (pl. Seagate Expansion Desktop 3TB; Seagate Backup Plus Desktop 3TB; valamelyik Hitachi; stb...)

A keret 30-35k (max. 40).

A wd red-ről hol nagyon jókat olvasok, hol azt, hogy nagyon nagy a meghibásodási arány pl..

Köszönöm előre is!

[ Szerkesztve ]

"Csak a napórák fogaskerekei jártak rossz irányba"

(#14338) Ata88


Ata88
csendes tag

Sziasztok!
A következőben kérném a segítségeteket: vettem egy Seagate Expansion Desktop Drive 2TB (USB 3, 7200rpm, 32MB) mindjárt kipróbálás képen rámásoltam pár filmet volt köztük FullHD és 3D is, fogtam rádugtam a tvre és tökéletesen ment végig néztem a filmeket akadás nélkül. Miután láttam hogy jól működik fogtam és elkezdtem rá feltölteni a dolgaimat, most kb 300 GB lehet rajta, viszont a tv-re kötve a nagyobb filmeket FullHD 3D szaggatja, de úgy hogy megy 2-3 percet majd totál kimerevedik és ha nem tekerek bele akkor el se indul, ha beletekerek egy pillanatot akkor 3 percig megint megy. Ilyenkor a kis kék led villogás helyett folyamatosan ég.
Számítógépen simán megtudom nézni róla a FullHD filmeket is.

Mi okozhatja a gondot? És hogyan lehetne megszüntetni?
Előre is köszönöm a segítséget!

(#16208) sz_abel


sz_abel
újonc

Sziasztok!

Remélem jó helyre írom le a problémámat, és sikerül megoldást találni rá. Előre is elnézést kérek, egy kicsit hosszú lesz a történet, de a helyzet megköveteli a terjengősséget.

Szereplők:
- MSI CR620 laptop (Windows 8.1 Update és Ubuntu Linux 14.04 oprendszerekkel, a BIOS-ban kikapcsolt AHCI móddal; ez később még fontos lesz)
- három külső HDD (két WD Elements 2TB (a régebbi típusú) és egy Seagate Expansion Desktop Drive 2TB, mindhárom lemezen egy-egy NTFS partícióval)
- én (narrátor, amatőr számítógépelrontó)

A történet: egy OSX telepítő kipróbálása előtt bekapcsoltam az AHCI-t, kihúztam a külső HDD-ket, szépen beindult a telepítő, de mivel csak kipróbálni akartam, hogy működik-e, ezért nem futtattam a telepítést, kiléptem belőle. HDD-k vissza, az AHCI véletlenül bekapcsolva maradt :W , ezt sajnos a Windows zokon vette, így durcás arccal beintett egy kékhalált boot közben. Persze első körben nem is ugrott be, hogy mi okozza a problémát, úgyhogy a Windows javaslatára újraindítottam a gépet safe módban, majd elindítottam az ottani javítási lehetőséget. Windowsunk egy kis töprengés után vállvonogatva széttárta a kezét és szabadkozva mondta, hogy ő nem tudja mi van, ajánlotta, hogy mindenképpen konzultáljak a rendszergazdámmal. Mondtam neki, dejófej, ez én vagyok; meg hánytam-vettettem a dolgot, aztán újraindítottam megint, normál módban, hátha mégis javított valamit Windows és csak szerénységből nem vallja be, de tévedtem, ugyanaz a kékhalál fogadott. Felmérgelődtem, újraindítottam a laptopot, az Ubuntut kiválasztva, ami mintegy közömbös arccal, egy pisszenés nélkül elindult, szépen felismerte mindhárom külső HDD-t, azonban a laptop saját belső HDD-jén levő két NTFS partíciót (a Windwsot tartalmazót és egy másikat) nem ismerte fel, jött egy hosszú hibaüzenet. Ezzel még megbékéltem volna valahogy, de ekkor az agyamban elkezdett motoszkálni az a gondolat, hogy talán hamarabb kellett volna konzultáljak magammal, és a BIOS-t kéne megnézetni azzal a feledékeny rendszergazdával. Gyorsan újraindít, BIOS-ba be ― hoppá, itt lesz a baj, villant be ―, AHCI kikapcsol, majd két pofon a rendszergazdának. Windows boldogan bootol, minden jónak tűnik, megnyugodtam, hogy megjavult a rendszer. Na itt jöttek a tünetek: a három külső HDD közül nagy nehezen, a szokásosnál hosszabb idő alatt szépen felismert kettőt (egy WD-t és a Seagate-et), azonban a harmadik megmakacsolta magát, és csak annyit volt hajlandó elárulni magáról, hogy ő az F meghajtó (korábban is az volt, nevezzük ezentúl így őt), de azt már nem, hogy ő mégis mekkora, és mennyire van tele, mennyi a szabad hely, és ami a legfontosabb, nem lehet megnyitni. Másik Windowsos gép sem ismeri fel. A laptopon levő Ubuntu továbbra is felismeri, viszont 3 véletlenszerűen kiválasztott (az F-en levő) zenébe belehallgatva feltűnt, hogy kettő "molyrágta", azaz kis szünetek jelennek meg. Ezek után nem nyúltam hozzá, kihúztam, tudván, hogy egy korrupt HDD-t még jobban úgy lehet elrontani, ha tovább buzerálom. Talán lehet összefüggés azzal, hogy F a legkorábban vásárolt HDD. Mintegy mellékhatásként, gyorsabban bootol a Windows, pedig AHCI ki van kapcsolva (ki érti ezt?). Ezzel elérkeztünk a jelenbe, következik néhány gondolat a jövőről:
Sok év munkája van a tárolt adatokban, amelyek gyakorlatilag reprodukálhatatlanok; ha teljesen meghal F és elvesznek az adatok, vagy használhatatlanná válnak, akkor a további életemet a szibériai tajgán, valahol a sarkkörön túl, remeteként visszavonulva leszek kénytelen eltölteni, tűleveleken és rénszarvasbogyókon tengődve, amíg meg nem esz egy falka farkas. Mentsetek meg! :)

Viccet félretéve, tényleg komoly a dolog, és nagyon hálás lennék, ha valaki tudna segíteni! A HDD sem fontos, az sem baj, ha belehal a műtétbe, csak az adatok maradjanak meg...
Minden hasznos tanácsot, segítséget előre is nagyon köszönök!

[ Szerkesztve ]

(#22725) King Unique válasza Laraxior (#22724) üzenetére


King Unique
titán

Tehát egy 6 TB-os Seagate Expansion Desktop. Annál maga a külső ház műanyag és pár-néhány apró szellőzőnyílást leszámítva többnyire zárt, valamint ugye passzív hűtéses. Maga az ST6000DM003 merevlemez az adatlapja szerint ugyan 5400 RPM-es, de az előbbiek és az esetleges átlagosnál magasabb szobahőmérséklet miatt nem meglepő, ha intenzívebben melegedik.

A gyártói garancia a merevlemezen lévő adatokra, szükség esetén az adatmentésre valóban nem vonatkozik, hanem csak a meghajtó meghibásodása esetén annak cseréjére, ez igaz. De egyrészt azért az utóbbi is jól jöhet. Másrészt ha fontos adatokat kell tárolni, akkor azoknál úgyis alap, hogy több helyre, több online és / vagy offline tárolóra legyenek mentve, ne kizárólag csak 1 db fizikai tárolóra. Aminél jelen esetben maga a merevlemez amúgy sem feltétlen a legtartósabb sorozatból való, vannak különbek is a Seagate kínálatában, lásd pl. a belső merevlemezekkel foglalkozó topik összefoglalójában felsoroltakat.

[ Szerkesztve ]

(#23001) evitiguF


evitiguF
senior tag

Sziasztok,
6 - 8TB os merevlemezt keresek, backup adattárolásra. (4K UHD filmek)
van most valami BestBuy? Sajnos BF-kor annyit vacilláltam, hogy a 6TB-os Ironwolfokról lecsúsztam.
[Seagate Expansion Desktop 6 TB]
[Seagate Desktop Drive GB 8 TB]
Ezek most akciósak, jók is lehetnek, vagy kerülendő?
Ui.: az árkategória ez lenne a cél, 6TB ~30k közelében, 8TB ~40k közelében
az hogy külső vagy belső, oly mindegy.

(#23366) King Unique válasza thrill (#23365) üzenetére


King Unique
titán

1. 2,5"-os fizikai méretben jelenleg 5 TB a max. tárolókapacitás, lásd az alábbi blogbejegyzést. Tehát ha 8 TB-os kell külső merevlemez, akkor olyat egylemezes (1 db HDD) kivitelben jelenleg eleve csak 3,5"-os fizikai méretben lehet venni.
2. A külső házas megoldásnak is lehetnek bizonyos előnyei a többivel összehasonlítva, szabadon kiválasztható a külső házba kerülő HDD, stb. De ha mindenképpen gyárilag készre szerelt külső merevlemez kell, illetve főleg a kedvezőbb ára miatt is, akkor legyen az utóbbi.
3. Az állapotjelző LED általában alap szokott lenni egy külső merevlemeznél, bár pont nemrég volt téma az egyik társtopikban, hogy az újabb WD My Book sorozat esetében nincsen. Az eredetileg említett másik kettőnél, azaz a WD Elements Desktop és a Seagate Expansion Desktop esetében viszont elvileg van állapotjelző LED a külső házon.
4. Oké, tehát játékkonzolokkal történő használat, amiknél számíthat a megfelelő kompatibilitás is, lásd az előző válaszban említett dedikált game drive-okat, meg hogy jó esetben akár egy normál külső merevlemez is megfelelhet ilyen célra.
5. Egy 8 TB-os külső merevlemez azért nyilván annyira olcsó sem lesz, de ha megvan adva egy max. anyagi keret, akkor az alapján már belőhető, hogy ilyen felállásnál csak az olcsóbb gyárilag készre szerelt kivitel, vagy a valamivel drágább külső házas megoldás is opció-e.
6. Igen, lényeges a garanciaidő és ezért volt kérdés, hogy mégis mennyi legyen, pl. 2 év (Seagate Expansion Desktop, WD Elements Desktop), vagy 3 év (WD My Book).

Nem újdonság az egyes online felületeken a hiányos, pontatlan információ az adott külső merevlemezről, annak jellemzőiről, mint már említve volt. Ezért kell elsődlegesen mindig a gyártó weboldalát nézni, + még a személyes tapasztalat, arra irányuló konkrét tesztek ilyen téren a mérvadók, lásd a korábbi válaszokban linkelt példákat.
Pont ez az, hogy a gyárilag készre szerelt külső merevlemezeknél sokszor lutri, hogy milyen HDD van a belsejükben, erre is linkelve voltak példák az egyik előző válaszban a WD-k, illetve a My Book sorozatra vonatkozóan. Ha valaki ilyen téren biztosra akar menni, akkor értelemszerűen a külön vásárolt belső merevlemez + külső ház = külső merevlemez megoldás az előnyösebb, ami ugyancsak említve volt már.

Tehát akkor összegezve, ha gyárilag készre szerelt 3,5"-os külső merevlemez kell 8 TB-os tárolókapacitással, valamint olyan amin van állapotjelző LED, nem kell valamivel drágábban dedikált game drive a játékkonzolok mellé, aztán nem kellenek szoftveres és egyéb extrák sem, elég a 2 év gyártói garancia is stb., akkor megfelelhet a célra az eredetileg említett (Seagate Expansion Desktop és WD Elements Desktop) sorozat. + Akár még pl. az ADATA HM800 is opció lehet, elvileg van rajta állapotjelző LED, a gyártó tévékhez és akár PS4, Xbox játékkonzolokhoz is ajánlja, 3 éves gyártói garancia van rá, viszont valamivel drágább az előbbieknél.

[ Szerkesztve ]

(#23496) Technoman


Technoman
őstag

Sziasztok! Idezavartok a "belső" szekcióból :B
Akkor a helyes topikban teszem fel a kérdésem:
Egy "combosabb", külső 3,5"-os HDD-t szeretnék venni. Felhasználási terület 2/4K filmek lejátszása lenne média lejátszóról. A WD ezen a tájon, árilag már horror.
Mit szóltok ehhez: Seagate Expansion Desktop Drive 16TB USB 3.0
thx
UI.: King Unique Egyébként tudja kezelni a nagyobb, külső HDD-t is. Jelenleg egy 12TB-s WD My Book van rajta. Csak kezdem azt is kinőni.

(#24224) King Unique válasza Dtamas82 (#24222) üzenetére


King Unique
titán

Az "esetenként vinném magammal, pl. nyaralásra" és "Néha vinném magammal", valamint "Ütésállóság (rázkódásvédelem)" kívánalmak alapján eleve adja magát a 2,5"-os fizikai méretformátum, olyan külső merevlemez vásárlása. Egy 3,5"-os külső merevlemezt eleve macerásabb hordozni már csak a nagyobb fizikai mérete és tömege miatt is, + ahhoz külső (hálózati) tápadapter is szükséges, azoknál ütésálló (és vízálló) sorozatok nem nagyon vannak, stb.
Az SMR-re vonatkozóan le van írva a már linkelt válaszban, hogy nem feltétlen minden esetben gond, mármint ha pl. inkább csak olvasás történik a külső merevlemezről és nem rendszeresen nagyobb adatmennyiség írása, írásnál a belassulás van hogy csak később jelentkezik és nem feltétlen azonnal, valamint lehet csak átmeneti és nem feltétlen tartós állapot, stb.

Ha gyárilag készre szerelt 3,5"-os külső merevlemez kell, akkor adottak a szokásos sorozatok, lásd pl. ADATA HM800, Seagate Expansion Desktop, Seagate Backup Plus Hub, Toshiba Canvio for Desktop, WD Elements Desktop, WD My Book, stb.
Ha olyan 3,5"-os külső merevlemez kell, amelyiknél eleve ismert a külső házban lévő merevlemez pontos típusa és az biztosan CMR modell, akkor a külön vásárolt 3,5"-os belső merevlemez + külső ház = külső merevlemez (példa) megoldás a nyerő, de az már a linkelt társtopikok témája.
Ha olyan 3,5"-os külső merevlemez kell, amihez gyárilag mellékelnek backup (és egyéb) programot, akkor olyanokat gyárilag készre szerelt kivitelben lehet leginkább találni, lásd pl. ADATA HM800, Seagate Back Plus Hub és WD My Book sorozatok. De megoldható akár máshogyan is a backup program illetve az automatikus mentés, Windowsokhoz számos ingyenes 3rd party program érhető el fájlszinkronizálási célra (példák), sőt ott van a beépített biztonsági mentés illetve fájlelőzmények (File History) szolgáltatás is.

[ Szerkesztve ]

(#24269) King Unique válasza eihwaz (#24267) üzenetére


King Unique
titán

Ha gyárilag készre szerelt 3,5"-os külső merevlemez kell, akkor adottak a szokásos gyártók és sorozatok, lásd pl. ADATA HM800, Seagate Expansion Desktop, Seagate Backup Plus Hub, Toshiba Canvio for Desktop, WD Elements Desktop, WD My Book, stb. Ahol a megadott 40-50+ ezer forintos keretbe a többség 4 TB-os modellje úgy-ahogy beleférhet: [link], [link], [link], [link].
2 TB-os modell eleve nincs is a legtöbb sorozatnál, valamint 3-4 TB-os tárolókapacitás alatt amúgy sem érdemes manapság 3,5"-os gyárilag készre szerelt külső merevlemezt venni, sőt egyre több gyártónál már nem is lehet.
Az előbb felsoroltak közül melyiket pedig értelemszerűen attól is függ, hogy pontosan milyen jellemzőknek megfelelő 3,5"-os külső merevlemez kell, lásd korábbi eseteknél kifejtve: [link], [link].
Igen, nyilván a WD Elements Desktop is megfelelhet a célra, ha nem kell semmi extra. Bár alapesetben inkább újan javasolt megvásárolni egy ilyen eszközt és akkor a garanciaidő is 2 év ennél a sorozatnál, ellenben hogy a linkelt használt termék mennyire oké, az passz.
integrált USB-s megoldás a 2,5"-os Toshiba és WD gyárilag készre szerelt külső merevlemezeknél szokott lenni, ellenben a 3,5"-os típusoknál nem jellemző.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.