Hirdetés

2024. június 25., kedd

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 06:02:15

LOGOUT.hu

Külső merevlemezek - USB, eSATA, FireWire HDD
Kérdezés előtt kérjük olvasd el az összefoglalót!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#17676) King Unique válasza gubolaa (#17672) üzenetére


King Unique
titán

Szia!

TV használat: áramellátásra is kell figyelni (HDD USB-port), valamint a készülék topikjában érdemes érdeklődni, hogy a többiek mit használnak hozzá. Bár vannak kifejezetten ilyen célra gyártott külső merevlemezek: Adata HC500.

Router használat: ott is fontos a stabil tápellátás, illetve érdemes router topikokban érdeklődni. Valamint, ha külső firmware van rajta, pl. OpenWrt, akkor lehet néha probléma, mert bizonyos USB 3.0 vezérlőket nem kezel jól [link].

Cache: 16 MB vs. 8 MB nagyméretű fájlok adattárolásánál és másolásánál nem sokat számít, max akkor jöhet jól a nagyobb, ha oprendszert, programokat futtatsz a külső merevlemezről. Illetve akkor ad némi pluszt a nagyobb gyorsítótár, ha egészen nagy, pl. Buffalo MiniStation DDR

Fejparkolás: topikja. Akkor problémás, ha naponta > 1000 db, illetve pár hónap alatt belerak x 10.000 / 100.000 db-ot, mert akkor viszonylag hamar elérheti a gyári 600.000-es limitet. Ráadásul TV és egyéb multimédia eszközökön szaporábban parkolnak, mint PC és desktop OS párosításnál. Parkolni nagyon a Hitachi notivinyók szoktak, de igazából a többi 2,5" is, talán a 2,5" Red kevésbé. WD-k esetében állítható a wdidle3 programmal.

Vétel: általánosan EZEK ajánlottak. Az M3 Portable valóban nagyon jó ár-érték arányú, de az integrált USB aljzat és műanyag ház miatt, azért nem is a best of modell. Szoftveres kínálat kiemelkedő, de ha ezek nem kellenek, akkor jobb külön megvenni a merevlemezt és hozzá a külső házat. Egy jó aluháznál a hőelvezetés is ok = kevésbé melegszik a HDD, valamint egy 2,5" Red a strapát is jobban bírja. 2,5" rack topik összefoglalóban akad példa ilyen összeállításokra is. Illetve ezen szempontok alapján érdemes mérlegelni.
Tehát, ha fontos a minőség és belefér a + x ezer, akkor adottak a lehetőségek. Amúgy megfelel a célra természetesen az M3 Portable is, ha nem akarod nagyon ragozni dolgot.

(#17678) King Unique válasza gubolaa (#17677) üzenetére


King Unique
titán

Ezért is mondtam, hogy "egyéb eszközökön (TV, router, DVD / Bluray lejátszó / felvevő, médialejátszó, set-top-box)" nem garantált azon funkciók működése és a teljes körű kompatibilitás, mint PC, notebook + asztali operációs rendszer esetén. Routernél meg az OpenWrt firmware okozott problémát USB 3.0 esetén, 2.0-ás cuccot kezelte rendesen.
WD Red —►WD10JFCX, tehát maga a merevlemez + kell hozzá külső ház. De ez egy drágább , de bizonyos szempontból jobb megoldás, viszont megfelel azért M3 is a célra.

[ Szerkesztve ]

(#17680) King Unique válasza gubolaa (#17679) üzenetére


King Unique
titán

Ezek közül a HC500, vagy a My Passport Ultrák.

(#17682) King Unique válasza gubolaa (#17681) üzenetére


King Unique
titán

Szívesen.
Majd utólag megírhatod, melyikre esett a választás és ok-e pl. routeren.

(#17686) King Unique válasza Marcimanci (#17684) üzenetére


King Unique
titán

Üdv!

Akkor jól tudtam, illetve nyilván azonos modellen belül nincsenek nagyon eltérések. Korábban még FAT32-re voltak formázva, újabban már ezek szerint NTFS. Ami érthető is, mert előbbinek nem különösebben van már értelme.
VID-PID azonosítókat csak a chip miatt kérdeztem, mert gyári külső merevlemezeknél az mindig rejtély, mivel nem nagyon lehet szétszedni és megnézni, mint egy egy külső háznál. ASM1051 infó honnan van, írta valahol az oprendszer, vagy az a tray, mert ezzel az azonosítóval lehet az ASM1x53 is? Amúgy jók ezek a chipek, nincs velük semmi probléma. Csak az 5106-os PID kis mínusz, mert flashelni, frissíteni kizárólag 55AA típust lehet. De ez se gond, mert nyilván gyári külsőknél amúgy sem szokás annyira a firmware-t piszkálni. :N

Köszönöm az infókat. :R

(#17688) King Unique válasza Marcimanci (#17687) üzenetére


King Unique
titán

Ja, az a HDS féle lista, csak egy dolog, kicsit hiányos... szerintem inkább ASM1053 lesz az, mert a 25M3-ban is az van.

"Visszahozva a pc-re, az első partíciót kapásból formázni szeretné, a 2. működni látszik."
Ezt mondtam, hogy ilyenkor egyes felvevők olyan védett partíciót hoznak létre, amit pl. a Windows nem tud kezelni (lemezkezelőben RAW?). Ennek vsz szerzői jog védelmi okai is lehetnek. Nem tudom, hogyan lehet hozzáférni ehhez PC-n, de talán google megmondja... :)

[ Szerkesztve ]

(#17690) King Unique válasza Marcimanci (#17689) üzenetére


King Unique
titán

Akkor ez még a szerencsésebb eset. :K
A TV-n vmi WebOS, vagy mi a sz*r van, ami aszem Linux alapú és Ext4 fájlrendszert használ, amit a Windows alapból nem tud kezelni. Viszont külső driverekkel igen: Ext2Fsd és Paragon ExtFS szoftverek valamelyikét tedd fel és utána elvileg csatolni lehet az Ext partíciót is. Ha nincs rajta vmi védelem, akkor a fájlokhoz is hozzá tudsz majd férni.

(#17692) King Unique válasza Lacess (#17691) üzenetére


King Unique
titán

Szia!

Nemrég vki hasonlót kérdett, annak ezt válaszoltam [link], Tehát a kicsit megbízhatóbb működés, valamint kisebb selejt arány és a + 1 év garancia miatt, alapból a My Passportok ajánlottak a kettő közül. Illetve ebből adódóan az ok is adott, pl. a szoftveres funkciók és egyebek, amik a gyártói oldalon is fel vannak tüntetve. Elements a basic kategóra, Passportok meg a prémium, illetve az igazán a Mac sorozat.
Általánosan meg EZEKET tudom mondani.

[ Szerkesztve ]

(#17695) King Unique válasza Lacess (#17693) üzenetére


King Unique
titán

M3 Portable valóban kellemes darab, jó az ára, a szoftveres kínálata, 3 év garancia is ok és tesztünk is van róla. A tulaja eddig nem panaszkodott rá.
Viszont ez is integrált USB-s...bár ezt se kell túlreagálni, mert csak akkor szívás, ha az USB-vezérlő elszáll benne, de a HDD meg jó, mert akkor nem tudod gépben / másik külső házban SATA-n tovább használni. Persze csak úgy nem szokott tönkremenni és nem jellemző ezen sorozatra tömegével az ilyen jellegű. meghibásodás. De nyilván nem zárható teljesen ki és vétel előtt azért nem árt tudni ilyeneket.

[ Szerkesztve ]

(#17697) King Unique válasza 44kos (#17694) üzenetére


King Unique
titán

Üdv!

Neked is EZEN irományok böngészését tudom javasolni, mint fentebb a kollegának.

Nem próbáltam korábban külső vinyóról futtatni virtuális rendszert (csak éleset), de most kipróbáltam. VMware Player alól telepítettem közvetlenül 2,5" USB 3.0, 5400 RPM-es külső merevlemezre Linux Mint 17.2 KDE rendszert. Megadtam neki egy Virtual Mashines mappát, így később a többi más adatot se piszkálja. Direkt erőforrás-igényesebb KDE-t, hogy megnézzem a teljesítményt. Ugyanazt az élményt kb. hozta, mint a notebook merevlemeze SATA-n. Tehát a teljesítmény is elfogadható. Bár azért egy Windows nyilván többet enne és jobban pörögne, ha 7200-as, vagy SSD lenne alatta, de előbbi kevésbé ajánlott külső házba, utóbbi meg drága.
Gondolom, ha VirtualBox alól klónozod a virtuális gépet a külső meghajtóra, az is működőképes.

[ Szerkesztve ]

(#17698) King Unique válasza Lacess (#17696) üzenetére


King Unique
titán

Igen valóban, kicsit sok a hsz, link, linket követ... :D Majd lesz összefoglaló is.
Megfelel a célra az M3 és ilyen ritkán, illetve megfelelően használva [link], vsz nem lesz vele gond.

[ Szerkesztve ]

(#17700) King Unique válasza 44kos (#17699) üzenetére


King Unique
titán

Természetesen jár, ez alap, mint ahogy a 3,5" megoldásokhoz is adnak tápadaptert és kábelt.

(#17702) King Unique válasza galacsindobá (#17701) üzenetére


King Unique
titán

Szia!

Nyilván ilyen célra bőven megfelel a 3,5" Maxell.
Tapasztalat vele kapcsolatban nincsen, csak a 2,5" típusokkal [link]. Tehát könnyen pótolható filmek tárolásához és lejátszásához jó lesz, de fontosabb adatokat már nem feltétlenül bíznék rá, oda mást vennék [link].

[ Szerkesztve ]

(#17704) King Unique válasza maxika2004 (#17703) üzenetére


King Unique
titán

Üdv!

Melyik régebbi, a sima Ultra? Szerintem megbízhatóság tekintetében nincs köztük különösebb eltérés, mivel mindkettőben ugyanaz a HDD és USB vezérlő van. Max a mai tömeggyártás miatti selejt arány tekintetében lehet talán eltérés, vagy fene tudja...?

Új Ultrát még nem nagyon vett innen senki, csak a régivel van tapasztalat, ami a többségnél bevált. Az új előnye, hogy adnak hozzá vmi Grip Pack csomagot (+ kábel, szilikon/ gumi védőburkolat) [link], [link]. Amúgy mindegyik Ultrára 3 év gyártói garancia van, csak az egyes boltoknál, webshopoknál változó, melyik, mennyit ad meg rá xy okok (pl. mennyivel kapják a nagykertől) miatt.
Illetve a sima Ultra (6. generáció) előbb-utóbb kifutó sorozat lesz és ez az új, 7. generációs Passport lép a helyébe. Erre utal az is, hogy nincs a modellnek külön elnevezése, mint pl. az Ultra Metal esetében.

[ Szerkesztve ]

(#17706) King Unique válasza tpeter77 (#17705) üzenetére


King Unique
titán

Hivatalosan a régi Ultrára is 3 év van [link], [link] és az új is 3 év [link] + a gyártói garancia WD oldalán regisztrálva mind2-nél alapból 3 év. Viszont idehaza a boltok össze-vissza adják rá...míg szín alapján is van eltérés, fekete vs. piros, ami kicsit abszurd...
A prémium kategóriás Metal is 3 év [link], mégis sok helyen, csak 2 évet adnak [link], [link], [link]....másutt meg 3 évet [link], [link], [link].

Szal így megy ez kicsiny kis országunkban... :U :W

[ Szerkesztve ]

(#17708) King Unique válasza Cicero (#17707) üzenetére


King Unique
titán

Üdv!

Pedig ez egyszerű. Igen, a My Book nem a Type B aljzatot és csatlakozót használja, mint a legtöbb 3,5" megoldás, hanem Micro-B van rajta.
USB 3.0 A - micro-B (apa-apa) kábelt pedig természetesen lehet venni. Egy 1,8 - 2 m vsz elég lesz, de 3 méternél hosszabb semmiképpen ne legyen, mivel 3.0-nál max 3 méterig garantálható a megfelelő jelátvitel.

[ Szerkesztve ]

(#17710) King Unique válasza Tika79 (#17709) üzenetére


King Unique
titán

Üdv!

Jónak mondható és ár-érték aránya is ok. Tesztünk is van róla [link]. Illetve EZEK még a szokásos alternatívák.

40 angol font = ~17k + 2 év gari. Itthon sem sokkal drágább [link] és van ahol megadják rá a 3 év garit, mert hivatalosan annyi jár rá. Persze, ha alapból kint veszed, az más, akkor nem szóltam.

[ Szerkesztve ]

(#17712) King Unique válasza t420s (#17711) üzenetére


King Unique
titán

Üdv!

Nagyjából igen. Az eSATA és USB 3.0 is hozza kb. azt a sebességet, amit belsőként, SATA csatolón tud.

USB2.0 vs. USB3.0 vs. eSATA

Viszont a sima eSATA csak adatot továbbít, így 3,5" és 2,5" HDD esetében is kell neki külön tápot adni.

(#17715) King Unique válasza russel87 (#17713) üzenetére


King Unique
titán

Szia!

Nyugodtan kihúzhatod, mert a legfontosabb az oprendszerből történő leválasztás, hogy később a fájlrendszer és a partíció ne sérüljön. :K
Az, hogy leállítja-e a merevlemezt, az külső vinyó vezérlőchip, firmware, valamint OS függő. Gyári külső merevlemezek általában le szoktak állni. Persze jó az, ha leállítja rendesen és nem csak úgy pörögve kihúzza az ember, de ennyit ki kell bírnia a merevlemeznek. Mások is vettek már M3 Portable modellt, de ezen tesztben a fórumtársnál Windows 8 alatt használva leállt leválasztás után.
Screenshot alapján a rendszered Windows7/ 8.x lehet. Előbbinél nem minden esetben állítja le és esetleg ki lehet próbálni ezt a registry módosítást. Utána egy restart kell neki.

(#17716) King Unique válasza nyesix (#17714) üzenetére


King Unique
titán

Szia!

A hiba oka többféle lehet:

• Nem kap USB 2.0-án elegendő tápot. Itt USB Y kábel, vagy alapból 3.0 port javasolt. Felpörög benne rendesen a merevlemez?
• Másik USB-portban is ki kéne próbálni, PC-k esetében a hátlapiban való használat javasolt. Illetve nincs a kábele megtörve, mert lehet egy másik rövid kábellel is jó lenne kipróbálni?
• Lehet a merevlemez és/ vagy partíció sérült, meg kéne nézni eszközkezelőben és lemezkezelőben látszik-e, illetve HD Sentinel mit mond rá? Ha lemezkezelőben igen és pl. NTFS, akkor lehet csak meghajtó betűjelet kell adni neki. Rosszabb esetben RAW, viszont akkor adatmentő programokkal kell kimenteni a tartalmát.
• Problémásabb esetben az USB vezérlés szállt el, viszont azzal nem nagyon tudsz mit kezdeni, mert integrált USB csatlakozós... így a merevlemezt nem tudod belőle máshova áttenni.
• Ha már 5 éves, akkor előfordulhat, hogy a fentebb említett dolgok közül vmi kezdi magát megadni benne.

Új vásárlása tekintetében EZEKET az alternatívákat tudom ismételten ajánlani.

(#17717) King Unique


King Unique
titán

Aki az alábbi cikkben szereplő áruházban jár, beruházhat egy ilyen külső merevlemezre, mert jó vétel. ;)

ASUS Zendisk 2,5” USB 3.0 külső HDD

[ Szerkesztve ]

(#17719) King Unique válasza mrmajor (#17718) üzenetére


King Unique
titán

Üdv!

Először azt hittem, hogy M3 Portable külső vinyód van. Amit többen is használnak Win8.1 alatt és HDS-el is [link], de nem panaszkodtak ilyen hibára.

Viszont a Samsung hn-m101mbb modellszám, az egy mezei 2,5" Spinpoint M8 HDD, tehát ahhoz még lennie kell vmi külső SATA-USB átalakítónak / külső merevlemez háznak. Ennek mi a pontos típusa?

Amúgy meg, ha a merevlemez HDS szerint teljesen ok és nem a külső ház okozza, akkor Windows alatt vsz driveres probléma lehet. Alaplapi chipset drivert érdemes első körben frissíteni.

[ Szerkesztve ]

(#17721) King Unique válasza mrmajor (#17720) üzenetére


King Unique
titán

Akkor ezt kellett volna írni, mert az M8 önmagában nem infó, nem is külső vinyó.
Milyen ViPowER, ilyen 3.0-ás?

Ha W7/ 10 alatt megy rendesen, akkor gondolom nem lehet benne olyan noname USB vezérlő (PCB-n meg lehet nézni), hogy ne tudja kezelni a Windows. Vsz akkor W8.1-nél lesz vmi driveres probléma.
Bár, ha 3 különböző gépen nézted, lehet a 8.1-esen van egyéb gond is. Nem írtad milyen gépen (PC / notebook), milyen USB-portban nézted, 2.0/ 3.0, előlapi/ hátlapi?? Mert ki kell próbálni több portban is és PC-k esetében alapból a hátlapi használata javasolt.

(#17724) King Unique válasza Tina77 (#17723) üzenetére


King Unique
titán

Üdv!

• 2,5" Samsung M3 Portable teszt: [link]
• 3,5" Samsung D3 Station tapasztalat: [link], [link].

Az M3 ajánlott darab, többen is vettek. A D3-nál nem tudom, hogy a fórumtárs fogott ki hibás darabot, vagy valóban ennyire megbízhatatlanok...?

Amúgy egy 2,5 colos praktikusabb és kényelmesebb. 3,5 colos külsőt akkor érdemes igazán venni, ha nagy tárhely (2 TB+) és fix külső tápellátás kell. Igaz 2,5 colos méretben is van már 4 TB-os [cikk], illetve az USB 3.0 port stabilan meghajtja őket. USB 2.0-nál van néha gond tápellátás terén, de PC-n hátlapi portban, illetve újabb notikon már ott is elmegy szépen. Ha esetleg nem pörög fel és kattog, akkor max egy Y kábelt kell venni hozzá.
Más alternatíva terén, meg a szokásos dolgokat tudom mondani és javasolni.

"Az USB 3.0 (még ilyet nem láttam), jó lehet a gépünkhöz, ha nekünk a hagyományos USB hely van?"
Ha gépen csak USB 2.0 van, az se gond, mert az USB visszafelé kompatibilis, így a 2.0 port is kezeli a 3.0 eszközt. Legfeljebb csak 2.0 sebességen fog működni. Illetve a fentebb említett tápellátásra kell odafigyelni.

[ Szerkesztve ]

(#17727) King Unique válasza mrmajor (#17726) üzenetére


King Unique
titán

Nem tudom....ha minden driver fent van és azok megfelelőek, akkor pedig működnie kéne. Win8.1 alá USB 3.0 driver sem kell, mert natívan tudja. Esetleg BIOS/ UEFI beállításoknál nincs vmi letiltva?
Az, hogy xy gépen mi működik, mi nem, az megint elég egzotikus dolog tud lenni....pl. van ahol USB 3.0 portokról nem is lehet pendrive-ról oprendszert telepíteni, vagy éppen futtatni külső HDD-ről. Másnál (nálam is) meg simán működik.

(#17729) King Unique válasza R3nts (#17728) üzenetére


King Unique
titán

Üdv!

Neked is kb. azt tudom javasolni, mint fentebb a fórumtársnak EZT. Persze nem csak Samsung, hanem más is akad a kínálatban.

• 2,5" külső HDD: kicsi, könnyebben hordozható, 5 V USB tápos.
• 3,5" külső HDD: nagy, helyhez kötöttebb asztali, külső 230 V / 12 V tápadapteres.

"Ha 2.0-s USB portra dugom, akad(hat) e a lejátszás, ha pl egy 50GB-os ISO-zott BD-t nyitok meg róla, vagy 20-30 GB-os BD-remuxokat?"

Nem tudom a pontos BD bitrátákat, de aszem 25 - 40 Mbit/s körül lehet. 40 Mbps = 5 MB/s, amit röhögve tud az USB 2.0 port is. De, ha 3D FHD filmeknél még kicsivel magasabb is a bitráta, azt is simán kiszolgálja a 2.0 port, ami jellemzően 20-35 MB/s adatátviteli sebességet tud.

[ Szerkesztve ]

(#17731) King Unique válasza R3nts (#17730) üzenetére


King Unique
titán

Ez on lehet nyugodtan.
Igen és jó elvileg mind a kettő, de a 2,5" kényelmesebb. Annál csak az USB tápellátásra kell figyelni, illetve, hogy le ne ejtsd, mert azt nem tolerálja egyik sem, a 3,5" sem.
Vásárlás tekintetében elsősorban számtechboltok, webshopok ajánlottak, de ha xy áruházban van vmi kedvező ajánlat, akkor érdemes azt is megfontolni. Mint pl., amit fentebb linkeltem, az ASUS Zendisk 2,5” USB 3.0.

(#17733) King Unique válasza R3nts (#17732) üzenetére


King Unique
titán

Igen, USB 3.0 vezérlő visszafelé kompatibilis, így működni fog USB 2.0 portban is.
Illetve, ha megnézed a tesztet, akkor láthatod, hogy adnak hozzá +Speed USB turbo drivert, ami főleg 2.0-án tudja megnövelni az adatátviteli sebességet.
Egész jó kis külső vinyó ez az Asus, fémház is előnyös. :K

(#17738) King Unique válasza OTika (#17735) üzenetére


King Unique
titán

Szia!

Igen, a WD a nagyobb márkanév és kiforrottabb és talán megbízhatóbbak, ahogy Sareth fórumtárs is mondta. Viszont azt hozzá kell tenni, hogy a mai tömegtermelés miatti nagyobb selejt arány következtében, ott is előfordulhatnak gyengébben sikerült darabok.

Amúgy M3 és Ultra elég hasonló, felépítés (integrált USB) és szoftveres csomag tekintetében is. Utóbbi tud automatikus biztonsági mentést, teljes meghajtó lejelszavazást, alvó mód időértékének állítását stb. [Samsung / WD] Hasznosak lehetnek, ha vki ezt célirányosan kihasználja. Mert kompakt, gyári külső merevlemezeket főleg ezek miatt érdemes venni, illetve olyan extrák, mint ütésállóság, vízállóság. Az Asus AS400 a full fémház miatt jobb, ahhoz is adnak szoftvert, felhőtárhelyet, de mint a tesztben is láttad, a +Speed leginkább USB 2.0-án hatásos.

Tehát mentési célra bőven jó az Ultra és az M3, de ha nem kell az a komplett szoftveres pakk és kedvezményesen tudsz hozzájutni, akkor az AS400-at érdemes nagyon is megfontolni.
Viszont, ha nem kell semmilyen szoftveres körítés és fontos a későbbi szétszerelhetőség, illetve hogy te magad határozd meg, milyen USB 3.0 vezérlő és milyen HDD kerüljön bele, akkor a 2,5" külső mobil rack megoldás a nyerő. Ami összerakva lényegében szinte ugyanolyan külső HDD, mintha a boltban, készre szerelten vennéd meg.

[ Szerkesztve ]

(#17742) King Unique válasza R3nts (#17741) üzenetére


King Unique
titán

Üdv!

• Az USB "Plug and Play", csak csatlakoztatod és megy. Formázni sem kell külön, mert gyárilag FAT32 / NTFS.
• Nem kell Windows energiagazdálkodást piszkálni, ha alvó módba megy, azt úgyis a külső ház vezérlője szabályozza.
Élettartam növelés: erre a fejparkolás és az indulások-leállások száma hosszabb távon kihat. Célszerű figyelni, hogy ne legyen rövid időn belül túl sok. Ha nagyon megszaporodik, akkor esetleg HDS-ben lehet szabályozni: [link] / [link].
Élettartam növelés +: érdemes odafigyelni EZEKRE.
• Lemeztöredezettség-mentesítő használata nem szükséges. Max, ha NTFS esetén nagyon belassul, mert töredezett lesz x idő után. De ezt pl. el lehet kerülni, ha mondjuk torrentnél előre lefoglaltatod a helyet.
• Legfontosabb az oprendszerből való leválasztás [link]. Utána meg kihúzod a gép aljzatából a kábelét. Általában leáll tálcás leválasztásra is, de ha kihúzod, akkor pláne, hiszen csak USB-ről kapja a tápot is. Hogy másik vége az eszközön bedugva marad, vagy sem, az már a te dolgod. Bár én mondjuk ki szoktam azt is, inkább 3,5 colosoknál hagyom rajta. :)

[ Szerkesztve ]

(#17745) King Unique válasza #86952448 (#17744) üzenetére


King Unique
titán

Üdv!

2,5" & 3,5" eSATA külső merevlemezek, külső merevlemez ház + HDD összeállítások

2,5" eSATA + USB 2.0 (2 TB):
ICY BOX IB-290StUS-B + ST2000LM003 —►~36k

2,5" eSATA + USB 3.0 (2 TB):
ICY BOX IB-231StU3S-G + ST2000LM003 —►~37k

3,5" eSATA + USB 2.0 (2 TB):
Sharkoon Rapi-Case eSATA + WD20EFRX / WD20PURX —►~35k / 32k

3,5" eSATA + USB 2.0 (3 TB):
Sharkoon Rapi-Case eSATA + WD30EFRX / WD30PUX —►~41k / 39k

Gyári, kompakt külső merevlemezből eleve ritka az eSATA (USB 3.0 a sláger), inkább csak a 3-4 interfészes prémium modelleken szokott lenni, viszont azok nagyon drágák. Ezért is inkább a külső HDD ház + HDD = külső HDD felállásból választottam pár alternatívát.

"Elég ide az USB 2.0?"
Filmlejátszáshoz, FHD filmekhez is elég általában az USB 2.0 port, mivel azt a X 10 Mbit/s bitrátát leosztva 8-cal, nem feszegeti a 2.0 határait. Viszont ekkora (2-3 TB) adattár telerakásához a 2.0 eleve tettű lassú és jól jön a gyorsabb interfész. És 50k- áron megvan. :)

[ Szerkesztve ]

(#17748) King Unique válasza #86952448 (#17746) üzenetére


King Unique
titán

Azt már nektek kell eldönteni, mit és hogyan variáltok házi multimédia megvalósítások terén. Ez a topik a külső merevlemezekkel és ahhoz kapcsolódó ajánlásokkal foglalkozik.
Lehet laptopba is tenni az ODD helyére, egy caddy-ben HDD-t. De eleve azzal szórakozni + ha jól értem a laptopot a TV alá + médialejátszóra kötni a laptopot / dokkolót és azt a TV-hez? Nem egyszerűbb egy külső HDD-t kötni médialejátszóra, vagy ha tud a TV USB-ről lejátszani, akkor közvetlenül a TV-re? :)

(#17749) King Unique válasza SAMG3 (#17747) üzenetére


King Unique
titán

Üdv!

EZEKET nézegesd meg, találsz benne teszteket is, illetve a 2,5" külső rack topikban is. A logout cikk jól jöhet árak szempontjából is. Illetve, ha van az adott áruházban kedvezményed, amit EZ a cikk tárgyal, akkor Asus AS400 is jó vétel lehet.

(#17751) King Unique válasza tpeter77 (#17750) üzenetére


King Unique
titán

Üdv!

Nem jobb, csak azért ezt írtam be, mert ez a ~7k, a 42488 meg 14k...és bizony az ár sem mindegy. :N
A 42488 belül csavaros rögzítésű, míg az IB-231StU3S-G nem, valamint előbbi tud eSATAp [Power Over eSATA] csatlakozást is, míg a RaidSonic vsz csak sima eSATA. Ami azt jelenti, hogy 2 kábellel kell használni: eSATA (adat) + USB (táp)
Maga a burkolat viszont az ICY BOX esetében full alu, míg a 42488 elülső és hátsó zárófedelei műanyagok, ha jól néztem.

Találtam egy jó tesztet róla:
Prueba caja USB3 y eSATA IcyBox IB-231StU3s-G

Érdekes, hogy eSATA-n gyorsabb, és ami még inkább, hogy a leírás 3 Gb/s sebességet említ, de 349 MB/s kizárólag 6G-s vezérlővel jöhet össze. USB 3.0-án meg lehet azért tud csak ~ 200 MB-ot, mert BOT módban tesztelték, pl. Win7 alatt. A max adatátviteli sebesség csak UASP módban érhető el 3.0/ 3.1 esetén és ahhoz olyan vezérlő + Win8.x/ 10 kell. Viszont ezeket az oldal nem említi és a képen a chip felirata sem vehető ki.

[ Szerkesztve ]

(#17754) King Unique válasza SAMG3 (#17752) üzenetére


King Unique
titán

Üdv!

Na igen Mac...eddig, akinek ilyen géphez kellett külső vinyó, külső ház, senki nem akart felárat fizetni és inkább az olcsóbb, "vindózos" modelleket vették. :D Szerintem Thunderboltra te sem akarsz költeni, mert rohadt drága:

• Egy 3,5" My Book Thunderbolt Duo 4 TB (kisebb nincs) ennyi, míg ennek árából egy 8 TB-os My Book Duo USB 3.0 is kijön [link] A Lacie termékei még drágábbak.
• 2,5" méretben is irreálisan túl vannak árazva: LaCie Rugged Thunderbolt 2TB, Buffalo MiniStation Thunderbolt 1 TB
• 2,5" külső házak szintén, egy Delock 42510, egy USB3-as 42475, valamint 4 in 1 interfészes 42488 és 42492 árai között is elég irreális különbségek vannak a TB-vel összevetve...

Tehát tök mindegy mit veszel, Thunderbolt kompakt külső vinyó / külső ház / dokkoló, 30k-ból biztos nem fog kijönni. :N A legtöbb gyártó szép lassan ki is hátrál a Thunderbolt mögül, mert egyszerűen nem tudják eladni a termékeiket... A Seagate pl. kategorikusan kijelentette, hogy a jövőben az USB 3.0/ 3.1 megoldásokra koncentrálnak és a TB-s megoldások maradnak a francia Lacie kínálatában, amiben résztulajdonuk van, vagy már fel is vásárolták talán. A legtöbb gyártó szintén a 3.0/ 3.1 interfészre koncentrál inkább.

"abban nem vagyok biztos, h ha megrendelem hozni fogja a várt teljesítményt "
Sima HDD-k nem feszegetik az USB 3.0 határait sem. Egy közelmúltban publikált PH!-s tesztben, SSD-vel ~ 450 MB/s adatátvitelt mértek. Egy 2,5" 5400-as HDD meg tud ~120, a 3,5" meg ~ 150 körül. Egy HDD Thunderbolton sem lesz gyorsabb, mert eleve az adattár teljesítmény a szűk keresztmetszet.

"thunderbolt csatlakozós nem lenne gyorsabb(na meg abból van 2 kihasználatlan csatim"
Ha csak ez a gond, akkor létezik Thunderbolt to eSATA + USB 3.0 adapter, persze az ára az elég húzós...A SimpleDock szintén nem olcsó, ahogy az Express Dock sem. Esetleg itteni Mac topikokban kérdezz rá, van-e vmi olcsóbb adapter?

[ Szerkesztve ]

(#17756) King Unique válasza R3nts (#17753) üzenetére


King Unique
titán

Hi,

linkeltem neked korábban a fejparkolás topikot, ott is látszik, hogy a 193 Load/ Unload Cycle Count. De Hitachi esetében a 223-as, Seagate-Samsungnál meg a 225-ös attribútum.

Nem ismerem ezt az Ashampoo HDD Control programot és azt sem mi, hogyan működik benne...itt PH!-n sokaknál inkább a HDS a mérvadó.
Az APM általában be van kapcsolva és gyárilag a 128-as értéken van (energiatakarékos), ami ok. Ha a fejparkolást és sok indulás-leállást akarod tiltani, akkor feljebb kell húzni 254/ 255-re [link]. Viszont ez véglegesen nem állítja át, nem nyúl bele firmware szinten, csak addig működik, amíg fut a program. Egy gép kikapcsolás, vagy újraindítás után nem biztos, hogy megjegyzi és újra be kell állítani. HDS-nél is csak a regisztrált verzió jegyzi meg. Az ingyenesben csak a lemez leállítását lehet tiltani [link], de a parkolást az is mérsékli.

Viszont nálad van 43 db parkolás, ami semmi...mondtam, hogy először célszerű megfigyelni, naponta mennyit rak bele. Ha > 1000 db és néhány hét, pár hónap használat alatt összejön néhány 10.000, több 100.000-es érték, akkor kell közbeavatkozni. Egyébként a gyártó által megadott limit notebook merevlemezeknél 600.000.
Amúgy milyen HDD van benne, Toshiba MQ01ABD100, mert nem írja ki pontosan az Ashampoo?

[ Szerkesztve ]

(#17759) King Unique válasza S. Szabi (#17757) üzenetére


King Unique
titán

Üdv!

Külső 2,5'' mobil rack-ek topikja összefoglalóját nézd meg. Nemrég lett frissítve a táblázat, benne ~ 45 db külső házzal és sok infóval. Van 8 db Type A csatlakozósból is. Azok közt biztos találsz neked valót. :K
Illetve a méretre kell figyelni, hogy 9,5 / 15 mm magas-e a HDD, mert olyan rack kell hozzá.

(#17755) rokafiu77: akkor neked szerencséd volt. Mért mennyiért vetted? Én már pár évvel korábban is nézegettem, akkor is 12k+ körül volt az ára.

(#17761) King Unique válasza SAMG3 (#17758) üzenetére


King Unique
titán

Ja tényleg, jóval olcsóbb egy USB 3.0 hub, akkor ez lesz a megoldás a kevés port miatt. Abból meg aktívat érdemes venni, amihez adnak külső tápot is. A Thunderboltot ilyen árak mellett, meg egyelőre hanyagolni kell, ha csak nem akarsz elszórni egy kis zsét. ;]

SSD-ről nyilván repül a rendszer, a Windows is jóval gyorsabb, csak ott a gond, hogy USB 3.0-án nem megy a TRIM...legalábbis sok jel és pár infó erre utal. Elvileg eSATA esetén működhet. De ezeket majd én is le akarom valamikor tesztelni.
Én futtattam 2,5" USB 3.0 külső 5400/ 7200 RPM HDD-ről Windows 7/ 8.1/ 10 rendszereket és a sebesség nagyjából elfogadható volt. Egy általános notebookkal összevetve, amiben csak 5400-as HDD van, nem volt lassabb 3.0-án se. És, ha előbbi megfelel még egyeseknek, akkor utóbbi is elmegy.

(#17763) King Unique válasza R3nts (#17760) üzenetére


King Unique
titán

Nem is tudtam már ilyen defrag progik is mutatják a SMART infókat... :Y
Akkor jól sejtettem, hogy MQ01ABD100. Az mondjuk sokat parkol, de annyira azért nem vészes. A 2,5" Hitachi HDD-k parkolnak nagyon.

Amiket fentebb mondtam, egy része tájékoztató jellegű, pl. a töredezettségmentesítés. Nagyméretű fájloknál nem szokott azért ekkora töredezettség lenni. A Windows gyári programja is ezt írja ki?
Szerintem hagyd a fenébe első körben, akkor érdemes ráengedni, ha nagyon belassul az adatátvitel, mert azt is okozhatja, ha túl töredezett. De sajna az NTFS-nek ez az átka, a lemeztöredezés....a Linuxos ExtFS kevésbé, de az meg nem mindenkinek alternatíva.

(#17766) King Unique válasza SAMG3 (#17762) üzenetére


King Unique
titán

Ajánlom figyelmedbe SSD topikok téma összefoglalóit [link], [link], TRIM.

Nem tudom pontosan melyiket veddl, azt neked kell eldöntened. Talán egy 2,5" méret praktikusabb lenne és is inkább azt preferálom magamnak. 20k-ból kijön egy olcsó M3. Ahogy nézegettem Mac topikokat, ott is a többség olcsóbb, 2,5" Samsung M3-at, WD My Passport Ultrákat és Toshibákat szokott venni ilyen 1-2 TB méretben. A Mac sorozatokra sajnálta a felárat mki. :D
Persze, ha vki nem sajnál rá egy kis pluszt, akkor külső házakból is össze lehet rakni dizájnosabb és minőségibb kombókat: [link], [link].

Kb. ennyit tudtam segíteni, a többi már rajtad áll. :)

[ Szerkesztve ]

(#17767) King Unique válasza King Unique (#17766) üzenetére


King Unique
titán

Illetve még annyi, hogy ha Windowst akarsz róla futtatni és komolyabban használni, akkor lehet jobb lenne vmi aluházas megoldás a jobb hőelvezetés miatt. Én csak szimplán neteztem róla és könnyedebb dolgokat végeztem, ami nem járt nagy hőmérséklet növekedéssel, de komolyabb használatnál vsz jobban melegedni fog a külső merevlemez is. A túlzott, 45°C+ hőmérsékleten való járatás pedig a HDD-nek sem tesz jót hosszabb távon.

[ Szerkesztve ]

(#17769) King Unique válasza SAMG3 (#17768) üzenetére


King Unique
titán

+ hűtésnek megteszi vmi kisebb szobai ventilátor, illetve én nyáron egy fölös notebook hűtőpadra szoktam felpakolni, amelyik nagyon melegszik.
Nem gond, de ha olyan, akkor itt, vagy 2,5" rack topikban is elfér, okulásul másoknak is. Illetve, ha vmi különleges összeállítás, akkor esetleg egy tesztet szívesen látnánk róla a 2,5" külső rack topikban. :R

[ Szerkesztve ]

(#17771) King Unique válasza Bigyo13 (#17770) üzenetére


King Unique
titán

Szia!

Kétségkívül ez a 2 db 3,5" külső HDD sorozat a legjobb ár-érték arányú. Viszont minőség és megbízhatóság már más kérdés. A 2 TB-os D3 Station kapcsán van negatív tapasztalat [link], [link]. 3,5" Canvio Desk meg nem ismert a topikban.

Szóba jöhet még esetleg:

● 3,5" gyári külső HDD: WD Elements Desktop ; WD My Book 4 TB / 6 TB ; LaCie Porsche Design P'9233

● 3,5" külső HDD ház + HDD: Captiva / Sharkoon Rapid-Case / Sharkoon Swift Case Pro + WD50EFRX

Viszont utóbbi megoldások rendre drágábbak, mind gyári, mint külső házas kivitelben. Gyári külsőknél nincs is mindegyikből 5 TB-os, illetve a fel nem sorolt más termékek meg mind drágábbak ekkora méretben.
Külső házaknál is van egy-néhány olcsó 4-5k modell, de nem mindegyik kezel 5 TB-os HDD-t, a Sharkoon házak viszont biztosan, egészen 8 TB-ig. Valamint 3,5" HDD-ből adattárolásra a Red ajánlott, ami tényleg minőségi, viszont nem a legolcsóbb. Egy Caviar Green olcsóbb, de az merevlemez topikban is kevésbé ajánlott és ott van a fejparkolás problémája is.

=========================================================

Tehát, ha fontos a minél jobb ár, akkor akár D3 is mehet, vagy inkább a Canvio Desk. Bár annál, ha valóban 7200-as, az nem túl előnyös hosszútávon. Ha belefér, akkor a WD-k is jók lehetnek.
Amúgy minőség és talán megbízhatóság tekintetében legjobb egy 3,5" külső aluház + WD Red kombó, viszont az együttesen ekkora méretben már elég drága...

[ Szerkesztve ]

(#17774) King Unique válasza #86952448 (#17772) üzenetére


King Unique
titán

Azoknál is van olyan rack, amelyik üresjáratban alvó módba vált, amikor leáll a HDD és nagyon keveset fogyaszt (Standby állapot), illetve tálcás leválasztásra / gép kikapcsolásra is van olyan, amelyik leállítja teljesen a HDD-t. Az más kérdés, hogy maga a rack, elektronika még áram alatt lesz és csak a kapcsolóval lehet teljesen áramtalanítani.
Igen USB, csak 2,5" megoldásokhoz elég.

Külső 3,5'' mobil rack-ek topikja

(#17775) King Unique válasza Bigyo13 (#17773) üzenetére


King Unique
titán

Hát, ha csak ennyi a keret, akkor kb. el is dőlt, hogy az általam felsoroltak nem játszanak.
Ha meg nem lesz annyit járatva, akkor akár ez a D3 is megteszi, vagy a Canvio. Nem tudom utóbbi belsejében pontosan milyen Toshiba HDD van, esetleg merevlemez topikban kérdezz rá, az 5 TB-os változatok mennyi jók / nem jók.
Samsung azért Seagate, mert előbbit felvásárolta az utóbbi már pár éve.

Az XP olyan szempontból problémás, hogy csak MBR-t ismeri, ami max 2,2 TB-ot tud kezelni....így efelett már GPT és újabb Windows kell. Viszont a gyári külső merevlemezek USB vezérlői kicsit csalnak ilyen téren, mert a gyárilag beállított, vsz GPT stílusú partíciót is képesek MBR-nek mutatni az OS felé és akkor fel fogja ismerni. Bár azt nem tudom, hogy a fentebb említett 2-nél ez működik-e, de van rá esély, hogy igen.

[ Szerkesztve ]

(#17777) King Unique válasza Bigyo13 (#17776) üzenetére


King Unique
titán

Ha azt kezeli, akkor vsz az 5 TB is menni fog. És mivel a fentebb említett 2 is gyári külső, vsz azoknál is hasonlóan van beállítva. Ez egy 3,5" Seagate Expansion Desk 3 TB screenshot MBR-ről. Holott ugye GPT-nek kellene lennie... szal így trükköznek a gyártók. :D
Mondjuk a gyári külső vinyók ilyen téren jobbak, próbálják maximálisan kiszolgálni a felhasználói igényeket, hogy a usernek meg ezzel se kelljen foglalkoznia. A külső házas megoldás inkább haladóbb, önállóbb felhasználóknak való.

[ Szerkesztve ]

(#17779) King Unique válasza Bigyo13 (#17778) üzenetére


King Unique
titán

Igen, a Samsungokhoz is van, a WD-khez hasonló komplett szoftvercsomag, amiben van real-time hardveres titkosítás is. A Toshibánál nem is néztem.
Nem tudom, az a 8 MB cache egyébként helyesen van-e megadva, mert azért a mai 3,5" HDD-ben ennél több szokott lenni.
Igen, az csak 1 negatív vélemény volt, de ki tudja...? Olcsó húsnak híg a leve, szokták mondani. :D

(#17781) King Unique válasza Bigyo13 (#17780) üzenetére


King Unique
titán

Az adott kategóriájához viszonyítsd, hogy a többiből mennyire kerül 5 TB, azokhoz képest elég olcsó, főleg a D3, már már túlságosan is. ;)

A Toshibában egyébként vsz MD04ACA500 lehet, találtam is egy tesztet róla. Ennél is maga a HDD csak ~53k, szal 57k esetén jól össze van húzva a nadrágszíj.

[ Szerkesztve ]

(#17783) King Unique válasza Bigyo13 (#17782) üzenetére


King Unique
titán

Azt neked kell eldönteni... :D
Ha nem lesz annyira használva, akkor az adatok gyors átmozgatásához jól jöhet a 7200 RPM + sebessége USB 3.0-án. A linkelt tesztben ~210 MB/s-et tud szekvenciálisan, ami már komoly érték.
Persze, hogy mennyire fog közben melegedni, az más kérdés, és az is, hogy a kettő modell mennyire jó és megbízható?

Egyiknél se kereken annyi, mert ott a bináris prefixum és más fogalmak...lényeg, hogy az OS 1024-es alapon, míg HDD gyártók 1000-es alapon számolnak és onnan az eltérés.

Én HDD Platter Database oldalát nézegettem, hogy vajon mi lehet benne 5 TB méretben. Azoknál nincs is olyan ekkora tárkapacitásban, amiben 32 MB cache van...illetve az enterprise HDD-ket meg nem pakolják bele ilyen mainstream cuccokba.

(#17785) King Unique válasza Bigyo13 (#17784) üzenetére


King Unique
titán

Minél nagyobb a névleges tárhely, annál nagyobb a veszteség.
Néztem is pont a webshopban, hogy már csak rendelni lehet....hát akkor marad a D3 Station, ha ilyen kedvező áron akarod venni.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.