Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-11-09 14:16:34

LOGOUT.hu

Ide várunk:
- minden saját tapasztalatot/tesztet, észrevételt a már megvett, és használatban lévő SSD-vel kapcsolatban, illetve mindenféle, megbízható forrásból való cikket/tesztet/érdekességet.

- ha már meg van az elhatározás a vásárlásra, de még kell némi infó vagy tapasztalat másoktól.

Milyen SSD-t vegyek topikba írj, ha:
- ha már meg van az elhatározás a vásárlásra, és minden infót tudsz az ottani kérdéssor kitöltéséhez.

Ammennyiben külső házat keresel SSD-hez az alábbi topikban érdeklődj: Külső 2,5'' mobil rack-ek topikja.

Napjainkban a PC-k túlnyomó többségében még merevlemez ketyeg háttértárolóként, de egyre nagyobb teret hódít a Flash SSD meghajtó (Solid State Drive), melyet rendszermeghajtóként alkalmazva igencsak meglepően magas felhasználói élményt kapunk a számítógép használatakor.

Nézzük mi is az SSD:

Az SSD magyarul szilárdtest-meghajtó, félvezetős memóriát használó adattároló eszköz. Az SSD a Solid State Drive angol szavakból alkotott betűszó.
Bővebben, az SSD egy olyan, mozgó alkatrészek nélküli adattároló eszköz, ami memóriában tárolja az adatot, a környezetéhez, illetve a gazdaszámítógéphez a merevlemezekhez hasonlóan SATA vagy egyéb (SCSI, PCI Express, USB, PATA, mSata stb.) csatlakozófelülettel csatlakozik. Az SSD eszközökben a gyártók különböző típusú memóriákat használhatnak, mint pl. flash vagy különböző RAM fajták – ezt az ár- és a teljesítmény-igények határozzák meg. Az SRAM vagy DRAM memóriát használó SSD-t gyakran Ram-drive-nak hívják.

A szilárdtest – angolul solid state – szó arra utal, hogy ez a technológia nem tartalmaz mozgó alkatrészeket, vákuumot és elektronsugarat, hanem elektromágneses és kvantummechanikai hatások alapján működik. A mozgó alkatrészek hiánya miatt kevésbé sérülékeny, mint a hagyományos merevlemez és nem is melegszik annyira, hangtalan, nincsenek a mechanikából adódó késleltetések, az adathozzáférés egyenletesen gyors, és sokszorosa a hagyományos merevlemezeknek.

Ebben a topikban a Flash SSD-vel foglalkozunk, lássuk, hogy mi is az és mik a jellemzői.

A nem felejtő memórián alapuló SSD-k (NAND SSD) pár évvel ezelőtt jelentek meg, de az alacsonyabb ár miatt egyre nagyobb szerepet kapnak. A flash memória leglényegesebb tulajdonsága, hogy áramfelhasználás nélkül is megőrzi az adatokat, viszont a memóriacellák csak korlátozott számú írást képesek elviselni, így ez a paraméter határozza meg az eszköz élettartamát. A flash memóriás tárolók szervezése bonyolultabb a DRAM-énál, a különböző gyártók különféle fizikai felépítéssel, kontroller- és hibajavító algoritmusokkal igyekeznek elkerülni a flash memóriacellák „halálából” adódó adatvesztést, valamint a cellák egyenletes terhelését biztosítani.

A flash alapú SSD-knél három technológiát lehet megkülönböztetni, a SLC (Single Level Cell), MLC (Multi Level Cell) és a TLC (Triple Level Cell) technológiákat. SLC technológia esetén egy memóriacellában egy bit tárolódik, az MLC esetén 2, míg a TLC esetén 3. Az SLC gyorsabb, hosszabb életű és drágább, mint az MLC, valamint az MLC előnyei ugyan ezek a TLC-vel szemben. (Forrás:Wikipédia)

Tehát ebbe a topikba azokat várjuk, akiket érdekelnek a Flash SSD-k, és persze azokat, akiknek problémájuk támadt a használatával, vagy beállításokkal kapcsolatban.

Aki szeretne alaposan tájékozódni a vásárlás előtt, annak az alábbi cikket javasoljuk elolvasni.

Milyen SSD-t vegyek? Update :2015.10.17.

Főleg régebbi írások alapján, nagyon sok előítélet van az emberek fejében az SSD-k élettartamát illetően.
A több éves Flash SSD topikbeli tapasztalatok, és a nemzetközi oldalakon olvasható írási terhelésről történt beszámolók és eredmények alapján ki lehet jelenteni, hogy ezek az előítéletek téves információkon alapulnak.

Az SSD-k sokkal több írást viselnek el, mint az pár éve hittük, nem kell annyira óvni őket!

****************************

Ha kérdésed lenne a sebességgel vagy bármi mással kapcsolatban, akkor kérünk, hogy már eleve úgy írj a Flash SSD topikba, hogy a legfrissebb CrystalDiskMark programról, és az SSDOK programról illessz be egy képet a hozzászólásodhoz!
A CrystalDiskMark alsó részébe kérünk írd be az SSD típusát és azt, hogy milyen driver alatt történt a mérés.
Ezenkívül a hozzászólásodban mindenképp tüntesd fel, hogy milyen SSD-t mértél, hogy rá lehessen keresni!
Arra még szeretném felhívni a figyelmet, hogy a 3.0.X és 5.0.X, 6.0.X verziók eredményei nem összevethetőek, mert más mérési módszert használnak!

Sok kérdés érkezik friss SSD tulajdonosktól arra vonatkozóan, hogy a Hard Disk Sentinel hibásnak jelzi az új SSD-t. Kérjük mindíg a legfrissebb HDS-t használd! Előfordulhat, egyes SSD-ket csak a béta verzió ismer fel.

****************************

Végezetül álljon itt két aktuális cikk, melyekben hasznos információk találhatóak a telepítéssel és optimalizálással kapcsolatban.

Kérünk mindenkit, hogy mielőtt a topikhoz fordulna, ez a két cikket olvassa el, mert a felmerülő problémák többségére a válaszok megtalálhatóak bennük.

Windows 7 telepítés más szemszögből avagy BI OS or not to BI OS 2012.02.12.

Ahogy a cikk címéből is kitűnik, ez az írás abban segít, hogyan telepítsünk helyesen operációs rendszert SSD-re, és emellett még adekvát információkat ad, a már hibás telepítések okozta problémák megoldásához is.

Windows 7/8 és 10 SSD-vel! Hogyan is? 2012.12.07.

Ez az írás elsősorban azok számára hasznos, akik tudni szeretnék, hogyan kell beállítani az operációs rendszert SSD használata esetén, emellett még tanácsot ad, hogy milyen diagnosztikai programokat érdemes használnunk.

****************************

További hasznos írások!

Gyorstalpaló SSD sebesség problémásoknak! 2013.08.25.

Az SSD kondíciója, tények és tévhitek 2016.03.08.

Linux SSD-n - de hogyan? - Tippek nagyon kezdőknek is 2015.06.20.

SSD meghajtók technológiai áttekintése 2016.02.14

Régebbi cikkek:

Átfogó elemzés az SSD-k természetéről 2010.06.29.

Ha szinte mindent tudni szeretnél az SSD-ről, és annak működéséről, akkor ez az a cikk, amit érdemes elolvasni.

SSD RAID 0 – 128 GB vagy inkább kétszer 64 GB? 2012.01.12.

A cikkből megtudhatjuk, hogy van-e értelme RAID-be kötni az SSD-ket.
***

Windows 7 költöztetése HDD-ről SSD-re - Klónozó és Backup-Restore alkalmazások tesztje
2012.04.06.

A Linux SSD-re költöztetése 2011.06.10.

Hasznos írások azoknak, akik el szeretnék kerülni a buktatókat HDD-ről SSD-re való költözéskor.
***

Archívum

Jó fórumozást!

Készítette: Bodor

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.