Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#6051) Miklós315 válasza #12732928 (#6049) üzenetére


Miklós315
aktív tag

Talán mert a filozófia kritikája leginkább bölcseleti műfaj = filozófusok filozofálnak.
A "tudományos kritika filozófiákkal szemben" nem igazán értelmezhető: mit vársz, hogy biológusok, csillagászok, mérnökök a lételméletet vagy a fenomenológiát boncolgassák?

Kiindulásnak (a filozófia történelmen átívelő mibenlétéről) ez megfelel: Boros Gábor: Filozófia.
Ami jobban megragad, arra meg rá lehet keresni (adott filozófus vagy iskola forrásanyagai, illetve a felmerülő kritikák mint forrásművek). Ezt nagyon nem lehet megspórolni, mert máskülönben csak adott álláspont képviselőjének a szisztematikus elemzése (pl. keresztény filozófusnak az ateista filozófiával szembeni kritikája) kerülhet elő.

Másképp értelmezve a kérdést (szerintem mellélőve - tudomány "vs." filozófia/hit):
Grichka Bogdanov · Igor Bogdanov · Jean Guitton - Isten ​és a tudomány
Jáki Szaniszló - Evolúció hívőknek vagy A fizika látóhatára

"Szerintem."

(#6052) #12732928 válasza Miklós315 (#6051) üzenetére


#12732928
törölt tag

Olyan filozófiai gondolatokra, irányzatokra gondolok, amik a tudomány hatáskörén belül maradnak. Tehát lehetséges a tudományos vizsgálatuk.
Így remélem érthetőbb.

Jó pár hónapja szenvedek már ezzel. Sajna a tudósok többségét totálisan hidegen hagyja a filozófia. Ami nagy hiba.

[ Szerkesztve ]

(#6053) Apollyon válasza #12732928 (#6052) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Jó pár hónapja szenvedek már ezzel. Sajna a tudósok többségét totálisan hidegen hagyja a filozófia. Ami nagy hiba.

Carl Sagan... van pár könyve, ami pont neked szól kb. A Kapcsolaton kívül mindegyik magyar könyve pont ez a téma.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#6054) Miklós315 válasza #12732928 (#6052) üzenetére


Miklós315
aktív tag

"Sajna a tudósok többségét totálisan hidegen hagyja a filozófia."
Tényleg hiba, ilyen alapból születnek a pl. Dawkins/Hawking-féle pongyola-védhetetlen bulvárfilozófiák (tehát amikor filozófiai alapismeretek, készségek nélkül a saját szakterületén kívül - harciasan, de hibásan - nyilatkozik meg egy természettudós), ami jelenségre jó reflexiót jelent: Legéndy Kristóf - A ​természettudományos és a teológiai megismerés modelljei

A természettudományokkal (pl. biológia) és a "puhább" tudományokkal (pl. pszichológia, szociológia) echte szembemenő (ezért könnyen vizsgálható) modern ideológiai irányzatok átfogó összefoglalása és egyben kritikája: Szilvay Gergely - A ​gender-elmélet kritikája vagy Dale O'Leary - A gender forradalma

Kozmológiai áttekintés: Timothy Ferris - A világmindenség

Alap: Nicolaus Cusanus - A tudós tudatlanság (matematikai alapon filozofálva jut el a hitig pár száz évvel korábban...) /Filmajánló: Aronofsky - Pi/ :)

Nekem nagyon tetszett ez a holisztikus/polihisztor mentalitásból fakadó világ-leképezés (Spenglernél is felbukkannak hasonló gondolatok, de ez tömörebb, és lényegretörőbb): Lewis Mumford - A gép mítosza (interdiszciplináris közelítéssel elemezhető, kritizálható)

Szintén interdiszciplinárisan (statisztika, történelem, gazdaság, "éghajlat-tudomány", stb.) "kikezdhető" elméletek világunkról a történelemre felhúzva a gondolatfüzért : Jared Diamond

És átmenteném az előző kommentemből: Jáki Szaniszló (fizikus bencés szerzetes)

[ Szerkesztve ]

"Szerintem."

(#6055) #12732928


#12732928
törölt tag

Szkeptikusan kattintottam a genderes könyvekre, erre kiderül, részben pont olyan problémákkal foglalkoznak, amik rengeteg fejtörést okoznak nekem mostanában.
Elleszek ezzel a témával. Nagyon köszönöm! :R

(#6056) mark!


mark!
őstag

Valaki nem tud valami helyet, ahol lehet még kapni a régi borítós Trónok harca könyveket? Mindenhol csak az undorító új borítóval látom, az első rész pedig régi borítóval van meg, a többit is úgy szeretném.
Antikváriumokat nem néztem még de a közelben nem is nagyon van.

[ Szerkesztve ]

>

(#6057) tibaimp válasza mark! (#6056) üzenetére


tibaimp
nagyúr

Bookline: [link] Az áraktól leesik az arcod.... :W

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#6058) koncsik válasza tibaimp (#6057) üzenetére


koncsik
MODERÁTOR

Vajákos link, nem Trónok harca :)

Eladó játékaim (LEGO, Switch, PS4): https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/koncsik/index.html

(#6059) Phülöp válasza koncsik (#6058) üzenetére


Phülöp
addikt

Eredetileg Trónok harca volt ott.

A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

(#6060) k.kristof válasza tibaimp (#6057) üzenetére


k.kristof
őstag

Ezek még egész barátiak, Facebookon 8000 forint/rész áron volt múltkor egy ajánlat.

(#6061) sztanozs válasza Phülöp (#6059) üzenetére


sztanozs
veterán

hogy lehetett az? ez a link:
https://bookline.hu/search/search.action?page=1&searchfield=vaják

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#6062) k.kristof válasza sztanozs (#6061) üzenetére


k.kristof
őstag

Szerintem ZedMester posztjára gondolt, az volt szerkesztve, tehát eredetileg Vajákot írhatott.

(#6063) Phülöp válasza sztanozs (#6061) üzenetére


Phülöp
addikt

Vslami mágia lehet a dologban.

A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

(#6064) sztanozs válasza Phülöp (#6063) üzenetére


sztanozs
veterán

jaja, biztos megcsapott a mágia fénye

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#6065) tibaimp válasza koncsik (#6058) üzenetére


tibaimp
nagyúr

OK, ezt benéztem :R . Csak hirtelen a Witcher jutott eszembe, hogy az új "TV-s" borító, finoman fogalmazva, hagy kivetni valót maga után....

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#6066) Anonymusxx válasza tibaimp (#6065) üzenetére


Anonymusxx
aktív tag

Átszerkesztetted a linket utólag?

(#6067) mark! válasza tibaimp (#6057) üzenetére


mark!
őstag

Witcherből kifejezetten tetszenek az új borítók, az első rész meg is van valahol.

Ezt értem régi borító alatt, nem is tudom miért nem raktam először képet :B

[ Szerkesztve ]

>

(#6068) tibaimp válasza Anonymusxx (#6066) üzenetére


tibaimp
nagyúr

Anonymusxx: Nem, benéztem :)

ZedMester: Igen, nekem még ezek vannak, legalábbis azok, amik megjelentek magyarul. Az új könyvek azok mik? Tudtommal még nem fejezete be!! Nekem "csak" 5 darab könyvem van.

szerk:
közben leesett....

[ Szerkesztve ]

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#6069) mark! válasza tibaimp (#6068) üzenetére


mark!
őstag

arra vártam, hogy befejeződjön és úgy olvassam, de ez egy darabig nem lesz még befejezett sorozat szerintem :D

>

(#6070) tibaimp válasza mark! (#6069) üzenetére


tibaimp
nagyúr

Én azt olvastam, hogy lassan kész lesz. Bár, az a kérdés, hogy a sorozat által "ellőtt" befejezést mennyire lesz képes máshogy megírni, mert állítólag más lesz a végkifejlet.

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#6071) gbors


gbors
nagyúr

Dragonlance - Elveszett krónikák (2006-2009)
Bármilyen termékeny is a Dragonlance-univerzum, valahol törvényszerű, hogy az új történetek és az új karakterek iránt egyre csökken az érdeklődés - ugyanakkor a megrögzött rajongók valahol minden regényben az eredeti hangulatot és az eredeti hősöket keresik. A 2000-es évek közepén az univerzum szerzőpárosa úgy döntött, hogy ötvözik a kellemeset a hasznossal, kihasználva az eredeti trilógia folytonossági lyukait - írtak egy kvázi kiegészítő-trilógiát, amelyek elmesélik azokat a jelentősebb eseményeket, amiket anno pár mondatban elrendeztek.
Az első regény (A törpetárnák sárkányai - mi a francot keres a sárkány a bányában? :F) közvetlenül az Őszi alkony után kezdődik, és hőseink Thorbardin-környéki kalandozásait regéli el. Remekül, lendületesen indul, aztán belassul és átmegy egy elnyújtott roadmovie-ba, ami azért még szórakoztató.
A második regény (A sötét égbolt sárkányai) beékelődik az eredeti trilógia második kötetébe - a Téli éj első könyve után lehet átváltani a Sötét égboltra, és a vége után kezdődik is a Téli éj második könyve. Ezt a regényt kb. végigkínlódtam, egy érdekes (Kitiara) és két nem túl érdekes (Derek, Laurana) mellékszereplőből lett három unalmas, érdektelen és hisztis főszereplő, és a közel 500 oldalban elmesélt történetből vagy 300-350 oldalt sallangnak éreztem.
A harmadik regény (Az aranyszemű mágus sárkányai) azzal a helyzeti előnnyel indul, hogy Raistlin a főszereplője, és az derül ki belőle, hogy mi történt kedvenc színváltós mágusunkkal az örvényből való meglépés és Palanthas után, amitől a Tavaszi hajnal végére akkora archmage lett. Ebben a könyvben sem volt elég tartalom, azzal együtt sem, hogy rövidebb a szokásos 450-500 oldalnál - de mindenképpen ez a trilógia legerősebb darabja. A Tavaszi hajnallal párhuzamosan fut, akár úgy is lehet olvasni, hogy egy fejezet innen, egy onnan.

Miután valamikor úgyis terveztem újraolvasni a Krónikákat, ezt most az Elveszett krónikákkal együtt megejtettem. Az eredeti trilógia továbbra is tetszett, bár bizonyos aspektusai negyvensok évesen már eléggé mulatságosak. Az Elveszett krónikákon sajnos nagyon érződik, hogy előre lefektetett mennyiségi célok voltak vele, és érdemi mondanivaló jóval kevesebb volt a kitűzött oldalszámnál. Mindhárom kötetből kiderülnek dolgok, amelyek teljesebbé teszik az eredeti trilógia történetét, de a középső könyv nagyon szegényes tartalomban. A másik kettőt jó szívvel tudom ajánlani.

Pedro... amigo mio... ma is konzervvért iszunk! Kár lenne ezért a tehetséges gyerekért...

(#6072) tibaimp válasza gbors (#6071) üzenetére


tibaimp
nagyúr

Ha a többi rész is érdekel, én "rájöttem" a megfelelő, időrendi olvasási sorrendre, amit itt korábban meg is osztottam: [link] . Nekem, amúgy tetszett az összes könyv, a fentebb linkben leírtak kivételével. Illetve a Borostyán trilógia annyira már nem erős!

[ Szerkesztve ]

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#6073) laracroft


laracroft
aktív tag

Hú gyerekek itt ajánlottátok a Pierce Brown Vörös lázadás trilógiát... Most tartok a 3. kötetnél, de valami eszméletlen jó, alig tudom letenni :)
Köszi hogy ajánlottátok ;)

(#6074) ígyvanferi válasza laracroft (#6073) üzenetére


ígyvanferi
addikt

Jó is, hogy mondod, A sötétség korát még mindig nem olvastam el. A Hidrogén szonáta után lehet azt veszem sorra.

Iain M. Banks könyve egyelőre nem szippantott be, valahol az első harmadánál járok. Ajándékba kaptam egy rendeléshez, és nem igazán néztem utána, mi is ez, csak a fülszöveget olvastam el, amiből viszont nem volt egyértelmű, hogy ez a sokadik része egy regényfolyamnak. Úgyhogy annyira nem is meglepő, hogy fogalmam sincs, mit olvasok. Vagy nem tudom, aki ismeri a Kultúra regényeket, szerinte olvasható (pontosabban megérthető az előzmények ismerete nélkül) önmagában a Hidrogén szonáta? Szorosan összefüggnek a könyvek vagy csak az Univerzum azonos?

[ Szerkesztve ]

(#6075) gbors válasza ígyvanferi (#6074) üzenetére


gbors
nagyúr

Rövid válasz: csak az univerzum ugyanaz, Banks-nél nemhogy a szereplők nem ismétlődnek, de a Kultúrát leszámítva még a civilizációk sem.

Kicsit hosszabban: a szerző igyekezett úgy megírni a regényeket, hogy önállóan jól olvashatóak legyenek, de nyilván egy regényfolyam 10. (vagy hányadik) eleme számos területen épít a korábbiakra, öntudatlanul is. Egyrészt a Kultúra "személyisége" sokkal világosabb, ha olvastad az előző könyveket, és ebből következően jobban érthetők a motivációk, másrészt a különböző (vagy azonos) civilizációs szintek közötti interakciók is világosabbak.
+1, a Hidrogén szonáta nem a legerősebb Kultúra-könyvek közül való, és inkább olyasvalakinek tudom ajánlani, aki kedveli az univerzumot. Én a magam részéről imádom Banks szuperindividualista hajóit, úgyhogy bőven tetszett a könyv, viszont első kirándulásként a Kultúra-univerzumba valószínűleg nem a legkönnyebb falat.

Pedro... amigo mio... ma is konzervvért iszunk! Kár lenne ezért a tehetséges gyerekért...

(#6076) k.kristof válasza ígyvanferi (#6074) üzenetére


k.kristof
őstag

Nem függenek össze szorosan, kezdésnek általában a második részt, A játékmestert szokták ajánlani. Viszont a Hidrogén szonátát tényleg érdemes utolsóként olvasni. Én nemrég daráltam le az utolsó négy-öt részt, és szerintem pont az utolsó előtti, a Közelkép az egyik legjobb.

(#6077) btraven válasza abridabri (#2912) üzenetére


btraven
őstag

H.G. Wells - A láthatatlan ember
Erről a könyvről mindig csak hallottam, de csak most sikerült elkezdeni olvasni.
Zseniális. És nagyon humoros.

(#6078) abridabri válasza btraven (#6077) üzenetére


abridabri
veterán

Pàr évet megkéstél a vàlasszal ,de azért köszi ;) A làthatatlan ember nekem is tetszett egyébként :K

(#6079) ígyvanferi válasza gbors (#6075) üzenetére


ígyvanferi
addikt

és k.kristof, köszi a választ! Bár nem szeretek felbehagyni könyvet, de ezt most visszarakom a polcra egyelőre, bőven van mit olvasnom ezen kívül is.

(#6080) paatrick


paatrick
őstag

Ahogy rákerestem itt Asimov nevére, csupa jókat írtok így jöjjön egy ellenpont. Én az újrafordított kiadást vettem meg, nem tudom mennyire tér el a régitől gondolom csak szavakat modernizáltak.
Viszont az egész írás a legrosszabb amit valaha olvastam. Mondjuk nem szoktam sok könyvet olvasni. De összefolyó, párbeszédnek nem nevezhető akármik, amiről azt se tudod hogy ki mondja mert nincs jelezve, mikor egy másik bekezdés kezdődik akkor megint nem tudod hogy ki a franc beszél és kihez. Mintha monológok jönnének egymás után.
270 oldalt olvastam el eddig belőle ez történet szempontból az 1. Alapítvány kötet vége körül van. Frusztrálóbb hogy a történet belefért volna feleennyibe is, sokkal izgalmasabban. Volt egy rész ami már nagyon kiverte a biztosítékot kb így hangzott:

"XY megkínálta BY-t a mahagóni faasztalon lévő ezüstös szivartartóból. BY ekkor vette észre a szivartartó gyönyörűségét, nem is ezüstös színű volt hanem az atomlámpa fényétől ami most kissé pislákolt is, pedig ilyet nem szokott, szinte irizált ezzel sokszáz színt megjelenítve magán, és a kis ládika első oldalán még egy jókora gondos műviességgel megmunkált csat is volt. Ezt a csatot BY különösen megnézte hiszen nem mindennapinak tűnt ahogy a színek villogtak rajta, majd észrevette a ládika tetején is kis domborművel vannak, micsoda alkotás. Ezzel kivett egy szivart a dobozból és rágyújtottak."

És még rövidítettem is, mert ez a leírás egy fél oldal volt a könyvben. Most komolyan.... Így persze hogy 800+ oldal a 3 kötet. Teljesen lényegtelen dolgok, úgy vannak körülírva benne hogy mégse tudod a fejedben összerakni hogy hogy néz ki.

A történet eddig elmegy, nem túl izgalmas, egyáltalán nem letehetetlen. Jópofa hogy morzsákból kell összerakni a közbenső részeket hogy mi történt 2 rész között, de mivel nagyon kevés sarokpont van így annyira ez se jött be. Nyilván megértem hogy amikor írta ezeket akkor még nem lehetett elképzelni vagy körülírni olyan dolgokat amit mondjuk ma már mindennap használunk.

Lehet feladom, pedig úgy terveztem a szeptemberben induló appletv-s Alapítvány sorozatra kiolvasom.

6 év "lelkes újonc", 4 év "kvázi-tag", 2 év "tag", 1 év "aktív tag", már senior tag. I'm doing my part. ¯\ ʕ•ᴥ•ʔ /¯

(#6081) doc válasza paatrick (#6080) üzenetére


doc
nagyúr

Ez szentsegtoresnek szamit a legtobbek szemeben, de szerintem Asimov nagyon idejetmult. Abszolut elismerem amit letrehozott es elkepesztoen sokat tett a sci-fiert, de 21. szazadi szemmel sajnos nagyon avittos...
Pont minap mondtam valakinek hogy remelem a hamarosan erkezo Alapitvany sorozat nem fog nagyon ragaszkodni a konyvekhez, es hozzatesznek sokat, kulonben nem nagy jovot josolok neki.

(#6082) Phülöp válasza paatrick (#6080) üzenetére


Phülöp
addikt

Ha az idézet szó szerinti, úgy a kiadó kiérdemel egy tockost. Vesszőhibák, mondatszerkezeti problémák vannak vastagon.

Ám ha ezt te írtad le (át) így, akkor a fenti allításomat visszavonom (és nem kell magadra vonatkoztatnod).

A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

(#6083) Miklós315 válasza paatrick (#6080) üzenetére


Miklós315
aktív tag

Ööö, ezt hívják irodalomnak... (?)

Értem én, hogy erre ma már "nincs idő", meg a "tál az tál", nem kell túldimenzionálni, csak akkor: minek olvas az ember??

Martin könyvben pl. pont "igénytelenül sivár" (hiába csavaros a sztori), én attól kaptam kiütést, szemben Tolkien tirádáival, amik magával ragadóan keltenek életre egy világot.
Asimov valahol a kettő közt, de Tolkien felé...

"Szerintem."

(#6084) paatrick válasza Phülöp (#6082) üzenetére


paatrick
őstag

Természetesen nem szó szerinti idézet, hanem csak próbáltam visszaadni a dolgot, hogy egy teljesen lényegtelen tárgyról akkora körülírást tart mintha fontos lenne. De nem az. Nincs meg a lelki erőm hogy megkeressem szó szerint, valahol az elején a polgármesteres időszakban volt.

#6083 Miklós315
Mondom én nem sokat olvasok így nem tudok viszonyítani. De pl. a Hober Mallow-ról annyi derül ki az elején hogy "mesterkereskedő", öreg(?) fiatal(?) semmi. Majd jó 30 oldallal később kiderül hogy amúgy egy bika izmos csávó. Ez így nem fontos az elején, ha már ilyen leíró stílusban nyomjuk?

Lényegtelen dolgok vannak baromi részletesen bemutatva, de mondjuk a 270 oldal alatt egy űrhajóról se tudsz képet rajzolni a fejedbe mert az nincs körülírva. Csak hogy megy, leszáll, felszáll, megjavítják, kész. Még csak azt se tudom hogy lila vagy sárga.

[ Szerkesztve ]

6 év "lelkes újonc", 4 év "kvázi-tag", 2 év "tag", 1 év "aktív tag", már senior tag. I'm doing my part. ¯\ ʕ•ᴥ•ʔ /¯

(#6085) Phülöp válasza Miklós315 (#6083) üzenetére


Phülöp
addikt

+ Marquez :)

A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

(#6086) abridabri válasza paatrick (#6084) üzenetére


abridabri
veterán

Itt generációs problémák lesznek . Sajnos a mai rohanó világba nem fér már bele a hosszú "unalmas" lassan építkező leírás . A modern embernek minden azonnal kell . Instant leves ,instant kávé ,instant sex (tinder ) ,instant kontent -túl ne lépd az 1perces időt a Tiktok -on,mert nem nézik végig,túl hosszú , nincs ideje senkinek semmire. Akinek meg elege van a mókuskerékből ; az időt szán az olvasásra . Akinek nem inge, ne vegye fel :R

(#6087) Miklós315 válasza paatrick (#6084) üzenetére


Miklós315
aktív tag

Hmm, Dan Simmons: Hyperion ;)
Szerintem ez kompromisszumos győztes.

"Szerintem."

(#6088) Anonymusxx válasza Miklós315 (#6083) üzenetére


Anonymusxx
aktív tag

Vagy inkább unalmas könyvnek. :)

Nekem csak gyerekkoromban tetszett Asimov.

[ Szerkesztve ]

(#6089) doc válasza abridabri (#6086) üzenetére


doc
nagyúr

Egyaltalan nem az a baj(om) vele hogy hosszu leirasokat alkalmaz, hanem hogy "gyerekesen naiv" a stilusa, a vilagepitese es a sztorivezetese egyarant.
Lovecraft peldaul a mai napig baromi jo, pedig aztan o sem a kimondott akcioregeny-iro...

(#6090) Miklós315 válasza Anonymusxx (#6088) üzenetére


Miklós315
aktív tag

Hát, azt aláírom, hogy képes és hajlandó nagyokat ugrani a logikai sorban (bájosan elnagyolt), de én első körben gimiben haver révén ismerkedtem meg az Lapítvánnyal, amit akkor visszadobtam "nem megfelelő" címkével, majd 20 évesen újra rávetettem magam (motoszkált bennem az "üveg alatt ülő "jós" pali"sztorija, és egy grandiózus (tér-idő) ember-kritikát találtam.
Izgi köntösben, izgi tartalommal, izgi részletmegoldásokkal.
Nem tökéletes, de nem rossz.
(Kvázi Dűne, csak ott a hangsúlyok pszichoszintre kerülnek.)

Én elsősorban a leíró részek kifogásolásán hüledezek, mert ha ezt komolyan vesszük, kukázhatjuk a lírát: minek annyi vers, "love is love", megmondták...

"Szerintem."

(#6091) paatrick válasza abridabri (#6086) üzenetére


paatrick
őstag

Én ezt értem de pl. a 2001: Űrödüsszeia filmet érdeklődéssel néztem végig, tehát nem hiszem hogy a türelmetlenségemben lenne a hiba. :N

6 év "lelkes újonc", 4 év "kvázi-tag", 2 év "tag", 1 év "aktív tag", már senior tag. I'm doing my part. ¯\ ʕ•ᴥ•ʔ /¯

(#6092) Phülöp válasza Miklós315 (#6090) üzenetére


Phülöp
addikt

"Ha egy könyvet olvastál, olvastad mindet."

A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

(#6093) Miklós315 válasza Phülöp (#6092) üzenetére


Miklós315
aktív tag

Azért ezt könyve válogatja :)

"Szerintem."

(#6094) gbors válasza doc (#6089) üzenetére


gbors
nagyúr

+1, max respect Asimovnak az "alapozásért", ill. Lord Dorwin a mai napig üt, de összességében kinöttük, azt hiszem.

Pedro... amigo mio... ma is konzervvért iszunk! Kár lenne ezért a tehetséges gyerekért...

(#6095) Phülöp válasza gbors (#6094) üzenetére


Phülöp
addikt

Ha ezen múlik, én maradok gyerek.
30 fölött voltam már bőven, amikor rászántam közel fél évet, és nekiszaladtam az Asimov életműnek. Azzal csuktam be az utolsó kötetet, hogy ezt 20 év múlva megismétlem.

A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

(#6096) elfelejtette válasza Miklós315 (#6090) üzenetére


elfelejtette
veterán

Gyerekkoromban rengeteget olvastam, és egyszer a kezembe akadt az Alapítvány pereme, ami tetszett is, de mivel ez kábé 30 éve volt, fingom se volt, hogy ez egy több évezredes korszakon átívelő regény sorozat kvázi vége (utolsó előtti). Tetszett, ahogy írtak a régmúltról, meg Seldonról, érdekelt volna, hogy vajon hogyan fedezte fel a pszihohistóriát, és nem is sejtettem, hogy konkrétan erről, és az ő életéről is szólnak a korábbi kötetek...
Most 30 évvel később megvan az összes kötet, és én elkezdtem konkrétan a Robottörténetektől az egészet végigolvasni.

[ Szerkesztve ]

"Nagyon jó dolog fontosnak lenni, de még fontosabb dolog jónak lenni."

(#6097) gbors válasza Phülöp (#6095) üzenetére


gbors
nagyúr

Nincs ezzel semmi gond, a regények többsége abszolút szerethetö, csak éppen az elmúlt pár évtizedben volt jópár szerzö, akik mind science, mind fiction, mind írói skill terén köröket ver Asimovra. Ami nem jelenti azt, hogy azokat a könyveket jobban kell szeretni.

Pedro... amigo mio... ma is konzervvért iszunk! Kár lenne ezért a tehetséges gyerekért...

(#6098) tibaimp


tibaimp
nagyúr

A fullos Asimov sorozat itt figyel a polcomon 1-10-ig, a Szukits féle (még az "A" jelzésű kötet is megvan :K, amiben az Asimov Robot-Alapítvány Univerzumba írtak regényeket más írók, kitöltve bizonyos "hézagokat") és élveztem minden percét. A Kalibán trilógiát is olvastam, mint kiegészítés, az sem volt rossz.

Most a Hyperion sorozatot tolom, épp most a 3. részét, az Endymion-t végzem ki lassan.
Na, ez nehéz olvasmány, szerintem nehezebben emészthető, mint Asimov világa.

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#6099) Miklós315


Miklós315
aktív tag

Az "eljárt felette az idő", "gyermekien naiv", "túlhaladták már" címkéknél egy dolgot figyelembe kell venni: az is egy dimenziója/rétege mindenféle egyéb "hasonszőrű" írónak is (pl. P. K. Dick, R. Bradbury), hogy a kb. 50-60-as években robbantak be és írták ki magukból ezeket az alapműveiket (majd folytatták munkásságukat évtizedeken át).
Ennélfogva ott van az a megélt élmény, miszerint pl. a kis Asimov (a pajtásaihoz hasonlóan) a 20-as években még tákolt automobilokra vadászhatott a szüleivel (aztán legfeljebb nem találtak egyet sem jó darabig), a 30-as évekre már komoly autócsodák sürögtek-forogtak, a 40-es években masszív vadászbombázókkal kergették egymást odafönn/korlátlan tengeralattjáró háborút vívtak odalenn (no meg atomokat dobáltak egymásra), a 60-as években már zsúfolásig megteltek az utak, bárki számára hozzáférhetővé váltak a számítógépek, szaporodtak a háztatrási berendezések, benne éltek az "elképzelhetetlen" modern-motorizált-digitális sci-fiben (hétköznapok szintjén)...
Ezt a rohamos fejlődést megélni egy "felnövés" alatt azért nehezen átélhető tapasztalat lehetett, amit a kb. 80-as években születettek már csak hallomásból ismernek, a 90-es/2000-es generáció meg fel se fogja, kiröhögi, hogy "ilyen nem is volt", mert természetes a technikai környezet, a rohanás... a "mai világ".

Szóval nem mindenkinek kell, hogy tetszetős legyen a "régi iskola", de van egy olyan íze, bája e műveknek ("gyermekien naiv, elnagyolt"), amit pl. a Retroshock is szokott visszavágyni: még mertek zabolázatlan fantáziával álmodozni, mesélni, nem a Nolan-Batman-féle földhözragadtság kötötte gúzsba a szerzőket.
Ezt a mozzanatot persze lehet negligálni (mert lepereg az olvasóról, ezzel nincs baj), de akinek tetszik, jórészt ezt is értékeli e művekben. Így tehát van - ma is - létjogosultságuk, akárcsak Shakespeare-nek, Horatiusnak, stb...

"Szerintem."

(#6100) gbors válasza Miklós315 (#6099) üzenetére


gbors
nagyúr

Az Alapítvány a 40-es évek elején született, ezért is annyival "naivabb". Plusz, akikre lentebb utaltam, vszleg mind megemlítenék Asimovot, mint meghatározó gyermekkori élményt. Sztem ez egyszerü fejlödés, ahol az újabb többet kínál, azt meg mindenki el tudja dönteni magának, hogy az jobb-e.

Pedro... amigo mio... ma is konzervvért iszunk! Kár lenne ezért a tehetséges gyerekért...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.