Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) VladimirR


VladimirR
nagyúr

Szeretnék a mélyére látni ennek az egésznek, mivel ütközik min' a szemét.

A konfig Abit KG7-lite, TNT II, SB Live!, hálókályha, PixelView Tuner (audió, meg videjó rész is használ IRQ-t), USB 1.1 (ebből is kettő használ IRQ-t, de ugyanazt).
A BIOS-ban csak négy kiosztható IRQ van, nekem pedig öt (de lehet hogy hat vagy hét, mivel a tuner meg a USB is kettőt használ) kellene. Boot-nál kiírja az IRQ-kat és ott mindíg van valami ütközés.

Ami igen érdekes, az az, hogy XP alatt ezeknek mind ugyanaz az IRQ-ja, mégpedig az, ami bootnál az ACPI kontrollernek volt (kivéve néha a tunre audió részének), de az nem az energiagarázdálodásért felelős.

Mit kellene csinálnom az ütközések elhárításához, és mit kavar a Win?

(#2) Turmoil válasza VladimirR (#1) üzenetére


Turmoil
senior tag

A device managerben jelez ütközést?

Az ACPI elméletileg pont a kevés IRQ-ra jelentene megoldást (advanced configuration .... ?), a 0-$F IRQ mennyiséget kibővíti és az elosztásukat is kezeli, ezáltal megszüntetve 8jobb esetben) az ütközéseket. Hogy ez hogyan jelenik meg, azt nem tudom, nálam W2K alatt pont jónak tűnik, mindegyik egyedi IRQ-val rendelkezik.

Szóval könnyen lehet, hogy nem kell csinálnod semmit, ha minden jól működk.

Aki tud, és tudja hogy tud, az veszélyes. Tőle féljetek. Aki tud, és nem tudja hogy tud, az bölcs. Tőle tanuljatok. Aki nem tud, és tudja hogy nem tud, az okos. Őt tanítsátok. Aki nem tud, és nem tudja hogy nem tud, az hülye. Őt hagyjátok ..

(#3) VladimirR válasza Turmoil (#2) üzenetére


VladimirR
nagyúr

Ütközést nem jelez, viszont az ACPI-vel 7 cucc van a 7-es IRQ-n.
Biztos hogy ez így jó?

(#4) Protoss válasza VladimirR (#1) üzenetére


Protoss
senior tag

Hali!

(95)/98/Xp használ IRQ megosztást, ezért van, hogy 5 IRQ elfér több is. Amiket érdemes viszont figyelni:

- monitor kártya lehetőleg 10 vagy 11 IRQ legyen és egyedül!!! (hosszabb távon így stabil a rendszer)
- az Sb live előszeretettel zabálja az irq-t, és gyakran összeugrik a hálókártya irq-jával Érdemes az sb 16 emulatio irq tiltani vágy átrakni
- az usb párosával használ egy irq-t
- ha nem használsz ps2, comot, lpt akkor tiltsd le ezeket a biosban

Röviden ennyi

üdv

Ne glettelj, a vakolás jobb

(#5) fzr1000


fzr1000
tag

nem mintha annyira fontos lenne, de ez az ACPI igazabol APIC (persze van ACPI is...)

(#6) mzulu


mzulu
csendes tag

asszem mindendegy hogy a rendszer(főleg XP nél) hogy osztja ki(erölteti) az IRQ itt a lényeg hogy az ACPI többnyire a 9 -est használja. A bioszban úgy kell kiosztani kézzel hogy semmi se használhassa a 9-es IRQ ugyanis bizonyos alaplapoknál az ACPI érzékeny a megosztott (triggered) IRQ ra

{mzulu}

(#7) VladimirR válasza fzr1000 (#5) üzenetére


VladimirR
nagyúr

Most még kevésbbé értem. Melyik kavar be nekem, és mi az, ill. mit csinál, miért...

(#8) VladimirR válasza Protoss (#4) üzenetére


VladimirR
nagyúr

XP-t használok, úgyhogy az SB 16 emu (ami asszem dos-os cuccokhoz kell), nekem nincsen, a protokat meg letiltogattam (com, ltp, fdd).
PS/2-t hol tiltod le?

(#9) Elrood válasza VladimirR (#7) üzenetére


Elrood
őstag

Figyelj!

Ha semmi nem ütközik semmivel, minden eszközöd RENDESEN működik, akkor minek itt zaklatni a gépet?

Protoss:
''- monitor kártya lehetőleg 10 vagy 11 IRQ legyen és egyedül!!! (hosszabb távon így stabil a rendszer)''

Pl, nálam az 5-sön van még 2 eszköz társaságában és stabil a rendszer:) (Notebook, deskopon most nem tudom, hogy van)


Röviden:

Bios beállítja magának, XP beállítja magának és ez rendesen müxik, akkor minek elállítgatni?

''The spice exists on only one planet in the entire universe. A desolate, dry planet with vast deserts. The planet is Arrakis, also known as DUNE.''

(#10) Elrood


Elrood
őstag

Na megnéztem, ott is az 5-sön van plussz egy eszköz társaságában.

Bár SMBus controllerem nem kap IRQ-t és ezáltal nem működik, de lesz*rom, mert úgyse használja semmi:)

''The spice exists on only one planet in the entire universe. A desolate, dry planet with vast deserts. The planet is Arrakis, also known as DUNE.''

(#11) fzr1000


fzr1000
tag

bar az XP-t nem igazan hasznalom, Win98-ban eloszor engem is zavart, hogy miert az IRQ11-et hasznalja a VGA meg a hangkartya is alapbol a Win szerint, es probalgattam atallitani, de semmivel nem lett jobb, meg nem is igen sikerult (BIOS-ban, illetve Win-ben is probaltam), igy arra a kovetkeztetesre jutottam, amit egy paran mar elottem is javasoltak: ha nincs utkozes, akkor nem erdemes vele foglalkozni... a legegyszerubb, ha minden felesleges, IRQ-t hasznalo eszkozt letiltasz BIOS-ban, illetve Win-ben (pl. nalam az Audigy FireWire port-ja, USB, nyomtato, COM2)...
az APIC vs ACPI-hoz csak annyit, hogy az APIC = Advanced Programmable Interrupt Controller, ACPI = Advanced Control and Power Interface, szoval ez utobbi energiagazdalkodassal meg egyebekkel kapcsolatos, igazabol tul sokat en sem tudok rola (max annyit, hogy az ACPI BIOS olyan BIOS, ami ismeri az ACPI-t :) )

(#12) fzr1000 válasza fzr1000 (#11) üzenetére


fzr1000
tag

na, csak elrontottam: ACPI = Advanced Configuration... csak a pontossag kedveert...

(#13) VladimirR válasza Elrood (#9) üzenetére


VladimirR
nagyúr

Nem akarom én feltétlenül állítgatni, csak szeretném megérteni a gépem lelkét, hogy a maximumot hozhassam ki belőle. Egyébként ahogy te is írtad,
''Bios beállítja magának, XP beállítja magának''
, de ez a kettő miért különbözik.
Mi alapján osztja ki a BIOS, és mi alapján a WIN XP.

(#14) Marcus


Marcus
aktív tag

Én csak annyit mondanék erről, hogy a win xp beállítja, hogy nekem 8! db. dolog volt egy darab irq-n!És szanaszéjjel fagyott a gép!És végigjártam az összes számítógépes szakembert, hogy próbálják szétszedni az irq-kat, de senki se tudta.Már mindent letiltottak, regisztribe piszkáltak,rakosgatták a hálókártyát videókártyát az összes lehetséges pci bus kombinációba stb...
Azóta win'98-at használok!És minő érdekesség:Hardweres fagyás azóta nem volt! :D
Ja és minden cucc külön irq-n van! :D
Vajon miért?
Ennyit a win xp-ről.
Ráadásul ezerszer gyorsabb a gépem '98 alatt.Pedig nem egy olyan gyenge gép (szerintem) AMD XP 1700+, 384 Mb ddr 266 Mhz, Abit KG7, 80 Gb IBM 7200

Ölni tudnék a béke Nobel-díjért!

(#15) atus válasza Marcus (#14) üzenetére


atus
senior tag

IRQ problémáim már nekem is akadtak XPvel, de egy kis hátbataszajgatás után magától rendbe rakta a dolgokat. Neked vmi extrém dolog lehetett...
Az meg szerintem balgaság, hogy a 98 ezerszer gyorsabb. Ha XP-ről leveszed az összes csicsát, és letiltod a neked felesleges service-eket, akkor nagyon gyors tud lenni. Win98am ezen a konfigon nem volt, szóval konkrét különbséget csak az XP felcicomázott, és letisztított változatának sebessége közt látok, de az jelentős.

Ez bebizponyított tény, még a TV-ben is bemutatták! - by klepto

(#16) Protoss


Protoss
senior tag

Hali!

Na kezdem:

Ha nincs fagyás és problem akkor nem érdemes vacakolni, mert:
- wineket (főleg az XP-nél) mire ráveszed, hogy az legyen amit akarok bizony kemény meló
- van olyan szitu, hogy valmilyen emu kért irqt tehát nem hardwer, ezért azt ne m is a winnel tudod átlőni

VGA:
- a megosztott irq nem probléma pl.: régebbi kártyáknál ill. ha nem használsz keményebb 3d progikat, mert ott viszont hátráltat és fagyást okozhat
pl.: Gef2 Irq 11 és SbLive 11 Irq -> Q3 zene szaggatott volt; digizés alatt fagyott

Bios vs Win:
- a bios nem használ winfosos IRQ megosztást, a kártya ID-ket is figyeli
- az oprendszer más IRQ megosztást használ. Ez napjainkban elkerülhetetlen és jó dolog is! Mert több az eszköz mint az irq
- az Irq-nak 2 csoportja van alsó (5 alatt) és felső irq-k pl.: a VGA-nak felső Irq kell, de pl usb és ps/2 beéri alsóval is (ezért tépem a hajam mikor a vgat meglátom az 5 Irq megosztva az Sb-vel és sajnos a winfosi csinál ilyet és nézünk mint luki nyúl, hogy miért fagy első bootnál:DD)

Tehát a biosban csak letilthaszt irqkat, hogy a win ne tudjon rá mászni és manuálisan rakodrá a kártyát (ilyenkor megjelenhet a winben, hogy védett irq, persze, hogy védett hiszen te magad tiltottad le)

És persze vannak a védett irq amiket nem kifizetődő bolygatni (pl.: IDE vezérlés, numerikus proci, rendszeridő) Ha a neten rá keresel találsz táblázatokat, ahol szépen mutatják is, hogy melyik irq szabad és azok között válogathatsz.

A winfosban megjelenő megosztások teljes kuszaságán átverekedni magad akkor érdemes, ha tudod, hogy mit akarsz elérni, azaz szépen csinálsz egy leosztást magadnak amit belősz (ilyenkor családtagokat zárd ki mert a feszült idegállapotban csak összeveszel velük :DD). Utánna ezt teszteled, tehát terheled a rendszert rendesen. Ha nem jó akkor vissza és módosít. Ha jó akkor bekeretezteted és megteremteted a stabil alapot, most már csak a win maradék 1000+1 hibáját kell felül bírálnod :DD

U.i.: Persze vannak szerencsés emberek akinek a win véletlenül jól osztja le az IRQ-kat, (vagy csak kevés a hardwer eszközük) nekik az javaslom ne piszkálják és lttózzanak sokat!
Valamint tudják meg, hogy nagyon irigylem őket ezért :DD

Üdv

Ne glettelj, a vakolás jobb

(#17) Marcus válasza atus (#15) üzenetére


Marcus
aktív tag

Akkor egyszer majd próbáld ki ugyanazon a konfigon az xp után a '98-at!
Nem fogsz hinni a szemednek, mekkora a különbség! ;) ;) ;) ;)

Ölni tudnék a béke Nobel-díjért!

(#18) mattheus


mattheus
őstag

Azt szeretném megkérdezni, hogy mennyire baj, ha a videokártya (9600XT) ill. a modem (US.Robotics) ugyanazt az IRQ-t (19) használja? Fagyás és instabilitást nem nagyon tapasztaltam, de vajon ez teljesítmény megmutatkozhat pl: vmi játéknál ?
Még 1 dologban kérnék segítséget, hogy az alaplapi (MSI K7N2 Delta-L) leírásban a PCI részéről ezt találtam

''The PCI IRQ pins are tipically connected to the PCI bus PIRQA#~PIRQD# pins as follow:
PCI Slot 1 PIRQD#, PCI Slot 2 PIRQA#, Slot 3 PIRQB#, Slot 4 PIRQD# , Slot 5
PIRQD#, AGP PIRQD#
Jól értelmezem,hogy a PCI SLOT 2,3 rendelkezik csak önálló IRQ-val és a többi megosztott lenne? Ez azért fontos,mert jövő héten kapok egy TV Tunert és annak mindenképpen különálló IRQ kell !

(#19) mattheus


mattheus
őstag

Segítsen vki,mert nagyon fontos lenne !

(#20) mattheus


mattheus
őstag

Azért nem ír senki, mert érthetetlen amit leírtam ? :O

(#21) mattheus


mattheus
őstag

:F

(#22) -sa4zet- válasza mattheus (#21) üzenetére


-sa4zet-
csendes tag

Mien op.rencert használsz?

(#23) mattheus válasza -sa4zet- (#22) üzenetére


mattheus
őstag

XP HUN Sp1 integrated.

(#24) VladimirR válasza mattheus (#18) üzenetére


VladimirR
nagyúr

en anno azert dobtam fel a kerdest, mert nekem is minden ugyanazt az irq-t hasznalta
ha jol ertem amit fentebb leirtak, ez azert van, mert nekik az apic adja az irq-t, mert az alap15 db keves
nekem igy muxik, sot meg stabil is

(#25) mattheus válasza VladimirR (#24) üzenetére


mattheus
őstag

Még1x megpróbálom megkérdezni, hogy szerintetek ha a modem ill. videokaresz ugyanazon IRq-n van, de az XP alatt nem jelez akadást, az ettől függetlenül hatással lehet a teljesítményre ?

(#26) Den válasza mattheus (#25) üzenetére


Den
veterán

nem, xp virtuális irq-t használ, sokminden látszik egy irq-n

www.simson4t.hu

(#27) mattheus válasza Den (#26) üzenetére


mattheus
őstag

és akkor mi az a program, ami ténylegesen megmutatja, hogy mi melyik IRQ-t használja?

(#28) Cruz válasza mattheus (#27) üzenetére


Cruz
aktív tag

Szia!
Valaha régen beleástam magam az irq + a mostani számítógép-architektúra problémájába, de a 98 után lemaradtam. Este fogok előszer xp-t telepíteni, hát majd meglátjuk. Egyébként ajánlom figyelmedbe a #16-ot (Protoss).
Az tény, hogy a mostani felépítés nem ad elég szabad irq-t. Ezért van az, hogy különbző cuccoknak osztozni kell rajtuk. Már-már természetes, hogy van olyan, ami nem tudja ezt. Kiemelt fontosságú, hogy a vga az szabad irq-ra essen. Nem tesz jót a stabilitásnak, ha egyszerre használsz sata és ide holmikat. Az egeret billentyűzetet akkor is ps2-ről hsználd, ha usb-s (nem lesz lassabb), de méginkább soros portról ill a hagyományos bill csatival. Ha mindenképpen akarsz ide-cuccokat, akkor inkább átalakítóval satáról. Egyébként a 95/98-ban az eszközkezőleben lehetett megnézni az irq kiosztást. Ha esetleg olyat látnál, hogy egy irq-ra csatlakozik vmi (pl vga) plusz van rajta ACPI, de semmi más akkor azt is törölheted.
Ezeknek akkor lehet hatásuk, ha komolyabb irq-problémád van.

Mint említettem, rég jártam utána témának, és most csak ennyi ugrik be elsőre, de ígérm átnézem, és szolgálok vmi használhatóval...
:)

Az ég szerelmére, mikor Isten azt mondta: ''Szaporodjatok és sokasodjatok!'', nem azt mondta: ''mint a nyulak''...

(#29) Cruz


Cruz
aktív tag

Ha nagy blődségeket írtam, javítsatok, de ne fikázzatok pls.
:D

Az ég szerelmére, mikor Isten azt mondta: ''Szaporodjatok és sokasodjatok!'', nem azt mondta: ''mint a nyulak''...

(#30) mattheus válasza Cruz (#28) üzenetére


mattheus
őstag

Köszi! Én tenném a modemet máshová, akár tehetném is, de akadás nincsen és instabilitást sem vettem észre. #18 alatt írtam néhány infót az alaplapom PCI-os IRQjáról. Amit ha jól értelmeztem A Slot2 és 3 használ külön IRQ-t a többi megosztja az AGP-vel. Nekem eddig 2 PCI-os eszközöm van, de pénteken jön a harmadik (TV-Tuner) ,aminek úgyanúgy fontos az ''egyedüllét'' az IRQ-k világában.........

(#31) Cruz válasza mattheus (#30) üzenetére


Cruz
aktív tag

Este megnézem, de nekem a tv tuner bőven elfér egy irq-n a hangkártyával... (asszem 11). Nem is akad, jól is megy képe is ok.

Csak most olvastama a 18# -at. Este (kb 23.00) magasságában lesz már infóm a pci slotok irq kiosztásáról...
Plusz utána nézek az többi dolognak is...
:)

[Szerkesztve]

Az ég szerelmére, mikor Isten azt mondta: ''Szaporodjatok és sokasodjatok!'', nem azt mondta: ''mint a nyulak''...

(#32) Cruz válasza Cruz (#31) üzenetére


Cruz
aktív tag

Ha estére megoldódik a hardveres problémám akkor tudok írni ezzel kapcsolatban... (topic címek: Abit ic7-max3 usb2 kérdések #30, ill. Azonnali kérdések órája #1794). Addig sajna nem férek hozzá az anyag egy részéhez...

Az ég szerelmére, mikor Isten azt mondta: ''Szaporodjatok és sokasodjatok!'', nem azt mondta: ''mint a nyulak''...

(#33) mattheus válasza Cruz (#32) üzenetére


mattheus
őstag

Ok.:))

(#34) Cruz válasza mattheus (#33) üzenetére


Cruz
aktív tag

Helló!
Félig meddig működik a gép, megvan az anyag is, most meló de délutánra átnéz és mond sok okosság...
Nos a PCI aljazotnak van fix számozása aminek jelentősége van az IRQ kiosztás szempontjából is. Általában az AGP porthoz legözelebbi kapja az 1-es számot. Az AGP port osztozik egy PCI-os porttal (általában az egyessel (mellette lévő, ezért oda ne pakolj semmit. A kártya hűtése szempontjából is jobb ha békén hagyod a PCI 1-et. Bár azt is el tudom képzelni, hogy az AGP port más PCI portokhoz is hozzá lehet rendelve... Nos, az alaplapoknak csak 3 önálló PCI portja van (az egyest leszámítva), ha több port is van rajta az már nem önálló, vagyis a 4-től felfelé sorszámozott osztozik vmelyik korábbival.
Az alaplapok IDE portjai magas irq-t igényelnek, ráadásul kizárólagosat (ide1 - 14, ide2 - 15)(ezért érdemes külön kábelre rakni a rendszer vinyót és a cd-t).
Ps/2: A ps/2 is igényel saját irq-t, mégpedig ált. a 12-est. Ha innen használod az egeret, billt akkor érdemes letiltani a soros portot a biosban (eggyel kevesebb eszköz foglal irq-t, vagyis lesz egy szabad alacsony sorszámú irq-d)
az USB-nek is kell egy IRQ, ráadásul az usb akdásra hajlamos lehet, ha osztozik más eszközzel. Erről, meg az XP-ről nem tudok túl sokat, ezért jó lenne, ha vmi guru benézne ide és kijavítana, vagy kiegészítene...
Majd folyt, most meló...

Az ég szerelmére, mikor Isten azt mondta: ''Szaporodjatok és sokasodjatok!'', nem azt mondta: ''mint a nyulak''...

(#35) mattheus válasza Cruz (#34) üzenetére


mattheus
őstag

Köszi előre is !
Ha jól értelmeztem amit írtál, akkor elvileg 5 PCI-ból 3-nak külön IRQ-val kellene rendelkezneie. #18 üzenetemben leírtam, amit az alaplapi könyv ír nekem a PCI - IRQ témáról....
Ha jól értelmeztem, akkor sajna az én lapkámon (MSI K7N2 Delta-L) mindösszesen 2 db független IRQ-s PCI van.Mert a SLOT 1,4,5 ugyanazt a megosztást használja az aGP-vel......
A soros port milyen ''név'' alatt fut a BIOS-ban ? Hogyan tudnám letiltani? Mondjuk elég nagy kavar van a fejemben, mert a modem is elméletileg sorost használ nem ? :B Legalábbis, hogy COM3-on van, erre gondolnék....vagy félre értelmeztem a kérdést :F SEGíTSEN VKI ! :O
Letilthatom a sorost, úgy, hogy a modem megmarad ? Még1x bocs, ha hülyeséget kérdeztem.

(#36) Cruz válasza mattheus (#35) üzenetére


Cruz
aktív tag

Hmmm. Érdekese ez a lap. Mindenestre ha lehet és nincs túl sok PCI-os eszközöd akkor csak a 2-es, 3-as slotba tedd őket. Az egyest mindenképpen hagyd ki és a 4 fölöttiti is.
Szóval soros a modem. Ha megtalálod, hogy hol (alaplapi kézikönyv, ill este megtom mondani enyémbe hol), akkor érdemes csak letiltani ,ha veszel egy usb/soros átalakító kábelt (kb 2500 HUF lehet). Vagy nem tiltod le, de megpróbálod manuálisan olyan irq-ra rakni, amire olyan eszközt teszel ami ritkán megy együtt a modemmel, vagy nem akad vele össze. Esteleg ha a nyomtatót már usb-ről használod akkor az LPT (párhuzamos portot tiltod le. A párhuzamos portoknak ráadásul 2db alacsony irq van fenntartva (5 és 7) ezek egyike, vagy mindkettő felszabadítható, vagy irányítható rá két eszöz ami elviseli az alcsonyabb kioszutású irq-t.
megin' meló

Bocsi nem tudom megnézni a sajét deszkámban este, mert nekem már soros és párhuzamos port nincs rajta...

[Szerkesztve]

[Szerkesztve]

Az ég szerelmére, mikor Isten azt mondta: ''Szaporodjatok és sokasodjatok!'', nem azt mondta: ''mint a nyulak''...

(#37) ReJim


ReJim
őstag

seggítsetek lécci!

szóval van az integrált hangkártyám, meg van most a gépbe már egy ISA buszus végfokos hangkártya, a win(98) szépen fel is ismerte, DE pár dologra az eszközkezelőben ráírja, hogy ''foglalt eszköz'' ez miért van??? Egy pci-os hangkarival már jártam sikerrel, de sajna azon nincs végfok! De mitl van ez a foglalt eszköz? irq-t meg i/o-t kellene állítani? Mert PnPs hangkarinak ismerte fel!
most mit kell tennem???

</end.?>

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.