Hirdetés

2024. május 25., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Kultúra, művészet, média  »  Gitáros topic (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 06:43:03

LOGOUT.hu

Gitáros topic ♪♫ eddig összegyűjtött tapasztalataink itt.
(gitár-, erősítő-, effekt- és húrválasztásról, hangkártyákról)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#65) delta9 válasza Terminátor 4. (#59) üzenetére


delta9
senior tag

nyilván ezért készült a nevével fémjelzett speciális VOX erősítő. hehe. nem kétséges, hogy az általad említett pc-s megoldás olcsó és hatékony otthoni gyakorlásra, de koncertezni már erősen nem vinném. stúdiót meg nem is említem, mert egy jóérzésű hangmérnök azonnal elhajtana, mint a magzatvizet, az összes tranzisztoros boss pedállal együtt. hozd el hozzám a laptopodat, és megmutatom neked, hogy mi a különbség a modellezett gitárhang és egy csöves erősítővel torzított gitárhang között... hogy brian may kizárólag ezt használná, na azt erősen kétlem, esetleg egy két elemét a gitársound utómunkáin. ha lesz lehetőségem, azért megnézem, hogy mit tud ez a software.

a multikat én sem szeretem, de akinek kísérletezős kedve van annak megéri megvenni, mert sok érdekes dolgot lehet velük csinálni. hogy erősítőt sem vegyünk? ok, megyek megkörnyékezem a James H.-t, meg Steve Vait, meg Paul Gilbertet, meg Slash-t, meg Zakk W.-t, meg... már úgy sincs szükségük a cuccukra, csak egy pc-re, meg egy 250 dolcsis szoftverre, a többit nyugodtan kidobhatják. LOL

(#395) tankman válasza CWorm (#389) üzenetére


tankman
csendes tag

Van a csöves és van a tranyós azaz a tranzisztoros erősítő. 2 fajtájuk van. Az egyik amikor egybe van épitve az erősitő rész a hangszóróval, ez a kombó. Amikor külön van az erősitő és a hangszóró akkor beszélünk fejről és ládáról.
A multi=multieffekt.

Túl kell élni, megszületni nem elég...

(#396) CWorm válasza tankman (#395) üzenetére


CWorm
aktív tag

Aha, akkor ezek szerint nekem kombóm van, csak nemtom csöves-e vagy tranzis. Peavey 503. Értem, hogy a multi az multieffekt, azaz több effekt, de miféle több effekt? :) Többféle torzítás egyidőben?
Amúgy thx felvilágosítást!

Félig ember, félig medve, félig disznó

(#419) delta9 válasza tankman (#395) üzenetére


delta9
senior tag

továbbá van a hibrid, azaz csöves előfok, tranzisztoros végfokkal (mint a combo-k túlnyomó többsége).

(#616) Bencom válasza bebean (#615) üzenetére


Bencom
senior tag

az efdúrt igenis kell erőltetni, mert azt már csak arrébb kell csúsztatni, és bármilyen akkordot le lehet fogni...
ha jól tudom, ezt hívják transzponálásnak, vagy minek

Van, aki még használja stb helyett az und-so-weitert?:F

nincs MSN-em már ez is baj:(((

(#1177) sparc válasza rOwLeY (#1176) üzenetére


sparc
tag

én is jobban szeretem az analóg cuccokat
de erősítőből már csak csoveset használok
az felel meg a legjobban az izléseimnek
igaz hogy drágák de nekem megéri
most egy laney vc30ast használok és osszehasonlithatatlanul szebb hangja van bármely tranzisztoros kombónál
bár az is igaz hogy legalább 5 annyiba kerül mint egy átlag 30watttos tranyós

(#1178) sparc válasza sparc (#1177) üzenetére


sparc
tag

előbb picit elirtam
azt akartam irni hogy 5* annyiba kerül

hát a banditot én se ismerem
tranyósból ismerem a marshallokat bár az nem olyan jó
ha jó áron akarsz tranyóst esetleg érdemes megnézni a hiwattokat , nem rosszak

(#1183) sparc


sparc
tag

ez a tranyós cuccokra igaz általában
egy csoves cuccot minnél jobban feltekersz annál szebb és dinamikusabb hangja lesz
pl az én laneymnek olyan 1/2 hangerőn kezd jó hangja lenni
igaz hogy 30wattos de ez a szám megtévesztő mert bármely 100wattos tranyós kombót lenyom

(#1185) rOwLeY


rOwLeY
őstag

Azt hallottam h a csöves cuccok ahhoz képest h ''kisebb'' a teljesítményük(lásd pl 30W) még is nagyobbat szolnak mint ugyanakkora teljesítményű tranyósok!Nos akko razt szeretném kérdezni, h akkor csövesben mekkora teljesítményű felelne meg egy kb 80Wos tranyos hangerejének!Mert lehet h akkor inkább egy csövesre gyűjtök!

(#1186) Panzermeyer válasza rOwLeY (#1185) üzenetére


Panzermeyer
tag

csöves erősítő
1: baszott drága
2: hangja semmihez sem hasonlítható, nekem nagyon nagyon bejön amikor a gain az az igazi végcsövek torzitásából jön össze és nem a tranzisztoros torzitobol
3: sok múlik a hangszórók milyenségén és elrendezésén, na meg a hangdoboz ürtartalmán

aztán: fogalmam sincs mekkora hangja van egy 80W-s tranyos végfoknak, de azt hiszem hogyha egy 30-as csövest birtokolsz akkor onnantol nincs gondod az erősítéssel
ha nagyobb hangerő kell akkor kimikrofonozod és készen van

When you stop telling lies about me, I will stop telling the truth about you.

(#1214) delta9 válasza sparc (#1212) üzenetére


delta9
senior tag

én sem vagyok multi rajongó, és azt sem szeretem, ha egy egész pico terepasztal van előttem pedálokból. van egy marshall 65w-os hibridcombo-m (csöves elő-, tranzisztoros végfok) annak a torzítóját használom és a beépített reverb-jét, egy jim dunlop cry baby-vel, plusz szólókiemelésre egy boss ge-7 eq, egy les paul adja a soundot seymour duncan alnico2 pickupokkal. bár ez eléggé műfajfüggő is. én leginkább hardrock-ot játszom, ott meg nincs nagy szükség agyoneffektezni a hangot, csak a nyers, harapós, telt gitárhang a lényeges.

(#1243) rOwLeY válasza sparc (#1237) üzenetére


rOwLeY
őstag

de nem full csöves ugye?mert ugy néztem h 2x 6L6GC és 3x 12AX7!de attol függetlenül jol szolhat biztos!Hallottad már esetleg?!50W?!mennyit vihet?!80Wos tranyosat sztem tuti

(#1247) sparc válasza rOwLeY (#1243) üzenetére


sparc
tag

amugy 50w az simán elég
nekem 30wattos a laney de fél hangerőnél nagyobbra még sose vettem
ugy már kurva nagyot szól, nagyobbat mint egy 80as tranyós
ugyhogy egy 50es valveking bárhova elég
már csak ki kéne próbélni, lehet hogy nekem is tetszene
ha korrekt hangja van sztem simán veszek egyet

(#1260) sparc válasza Kephamos (#1259) üzenetére


sparc
tag

azért vigyázrt mert nem minden fender egyenlő a fenderrel
ezeket a tranyós cuccokat kinában rakják sorozatgyártással és eléggé gyér anyagokból
nem várhatjuk el hogy olyan minősége legyen mint egy komolyabb erőlkodőnek
bár az igaz hogy azért nem kéne tonkremennie

(#1353) Panzermeyer válasza ReJim (#1352) üzenetére


Panzermeyer
tag

háj

hát én igazából csak házi amatőr vagyok, egy villamosmérnök úriember segít nekem rengeteg dologban, tervezés építés satöbbi
árnyékolással sehogy nem foglalkoztam, árnyékolt vezeték be a dobozba, árnyékolt vezeték ki a dobozból a kombóba, kész
doboznak attol függ hogy milyen funkció, a BM treble booster egy kb 4 centi átmérőjű légfegyver lőszeres müa dobozkában van :)
a blues driver egy, villanyszerelési boltban is kapható 100 forintos müanyag dobozban van
a 2 tranzisztoros fuzz face sose volt dobozban, mégsem volt zajos

kapcs rajzokat nem tudok publikálni mert én is mástól kapom, esetleg msn

When you stop telling lies about me, I will stop telling the truth about you.

(#1532) ReJim válasza Panzermeyer (#1530) üzenetére


ReJim
őstag

0,6 másodpercet szerintem nem lehet nagyon észrevenni. azt meg az integrált is kibírja.
de különben meg tényleg jobb a realtime torzítás...

én sem akartam kiadni sokat erre a hobbyra:
-vettem kézalól egy jóállapotú márkátlan gitárt, mai teccet is... (egy encore nevezetű fender-strató testű 2sc+1hb hangszedős fekete-fehér gitárt) [17k]
-otthonra csináltunk erölködőt. (egy csehszlovák gyártmányú, tranzisztoros lemezlejátszó erősítőből.) [0k] a próbaterembe meg vannak erölködők, szóval oda most felesleges vennem.
-most készül a boss ds-1-em, csak össze kell forrasztgatni. (+megvenni a potit, lábkapcsolót ami max 1,5k) [1,5k]
-cimboráktól ''tanulni'' [0k]
minden másra ott a mastercard. ;]

igaz most szeretnék egy epiphone gitárt [link] mert megteccet, majd vmikor ki is próbálom... :) csak valamiért a mostani gittyóm is nehéz, nemtom az ilyen les paul formák tömörek, vagy üregessek? :U milyen nehezek ezek? (4óra próbálgatás után a könnyünek hitt gitárom is letépi a vállamat...:( )

</end.?>

(#1619) ReJim


ReJim
őstag

itt is felteszem a kérdést:
a tranyós, vagy a mos-fet-es erősítő szól jobban? :U
használ valaki homemade gitárerősítőt?

(valószínű nyáron építek magamnak egy 100-150 wattosat. kocsmai koncerthez ideális :) )

</end.?>

(#1621) ReJim válasza Kephamos (#1620) üzenetére


ReJim
őstag

panzer sincs otthon a témában, igaző a mos-fet-esset ajánlotta, mert a feteknek hasonlít a karakterisztikája a csövekhez.

egyébként úgy gondoltam, hogy mos-fet-es végfok, az előfok meg vagy tranyós, vagy csöves. (az utóbbi csak akkor, ha strapabíró, és nem túl drága.)
a ládát meg majd valszínű használtan veszem meg. (4*12'-est;])

</end.?>

(#1623) delta9


delta9
senior tag

ha valakit érdekel hamarosan eladó lesz a kombóm. típusa: marshall vs65r. fícsörz: 65watt, előfokcső ecc83, tranzisztoros végfok. 1×12'' clelestion hangszóró, két külön csatorna (clean és overdrive), beépített rugós reverb, lábkapcsoló. 4 éves körüli, átnézettem, minden rendben van vele és állat jól szól, csak kinőttem már egy ideje.

(#1776) ReJim válasza Kephamos (#1774) üzenetére


ReJim
őstag

nagyon szépen szól. van rajta három bemenet egy bright, egy flat, és egy deep. az első a közepet, a második a magassakat, a végső pedig a mélyeket emeli ki.

melleselg járatos a hangfal doboza, így a basszusokat is szebben emeli ki.

nem tudom hány wattos (a hátuljánál 115watt van írva, de ez a trafó adata, nem az erősítőjééé.), minden esetre az 15''-os hangszóró a napokban zavarni fogja a szomszédokat ;]

kár hogy a bemenetek között nem lehet váltani. :( a torzító nem is nagy hiáyn belőle...

(azt hiszem full tranyós, bár lehetséges, hogy az előfok csöves, mert mintha kicsit kompresszálnan, no meg a kialakítása is olyan, mintha az lenne...)

</end.?>

(#1777) Kephamos válasza ReJim (#1776) üzenetére


Kephamos
addikt

Tudsz váltani! Kihúzud a jacket és átdugod egy másikba. :DDD Ami lent van nállunk az állítólag full tranyós, de szvsz szép hangja van. Ja, és abban Celestion hangszóró van!

(#1886) Kobe válasza M@trixfan (#1885) üzenetére


Kobe
veterán

kategóriáján belül van jobb pl transtube széria a peaveytől, azzal is lehet rombolni, pl studio pro 112 és a bandit
nekem egy tech 21 trademark 60as az álmom, csak sajna kvadrága, ujonnan 150 :( visont eszméletlen hangja van

(#1906) rOwLeY válasza Kobe (#1900) üzenetére


rOwLeY
őstag

Bandittel nem nagyon fogsz tévedni, meg eleve a Transtube szériával!Nagyon megérik az árukat!Rohadt jó cuccok!ÉN csak Banditet próbáltam, nagyon fasza cucc!

(#1941) ReJim válasza harry (#1940) üzenetére


ReJim
őstag

a 12'-es meg nem basshoz való...
de amúgy haver nyomja egy home-made ládával(+warwick profet fej), 40es hangszóró van benne (valami régi), és az is tudja magas hangokat nyomni, nem érzem, hogy hiányozna belőle valami. (még szebben szól, mint a múlt pénteki ampeg fej + hartke láda... bár beállítás kérdése...)

én használtan vettem egy marlboro kombót (198x évjárat), made in use. egyszerű tranyós, nem gagyi, nincs benne zaj se (csak 8-9-es hangerőállásnál kezd egy kis sister belejönni). 80watt, 40-es mély. bass gyönyörűen szólna róla, ritmusgitárhoz használom... teljes a hangzás nem hiányzik belőle semmi magas...

szerintem ha olyan nagyon profit cuccot akarsz, akkor fej+40-es láda+4*10'es láda (driver-rel)... csak ez már 300ropi... a creat-ot meg szeritnem próbáld ki...
én mielött megvettem enyémet, elvittem kipróbálni.. és azt mondta, ha holnap fizetek, odadja 35-ért 40-helyett... nos szeritnem még 50et is megért volna, mert hangja van. (a bandit 112-őt, említett bass cuccot elnyomta.. legalábbis 3m-re a cuccoktól nem hallottam belőle semmit :D

</end.?>

(#2053) Kobe


Kobe
veterán

ibanez rg320fa elektromos gitár eladó - transparent blue, phtoflame, floyd rose tremolo, 24 bund
képek és további infó msn vagy privi

(#2058) Kobe


Kobe
veterán

ibanez rg320 as gitár eladó
transparent blue szín, lo-trs II floyd rose tremolo, ibanez powersound pickupok, sértetlen test, hangszerésszel beállítva nemrég

érdeklődni lehet priviben, msn en és skypon (dudas.balazs)
ami érdekelne csere gyanánt az hasonló értékű vagy nem sokkal drágább LP copy gitár, pl a fentebb említett Epiphone LesPaul standard

ő az
[kép]

(#2846) DeadMen válasza máyköl (#2843) üzenetére


DeadMen
tag

Nekem is Fenderem van,de az csak 100 wattos:DDD és tranyós:) És külön fej és láda;)

[ Szerkesztve ]

(#3218) cucka válasza lakisoft (#3217) üzenetére


cucka
addikt

Válasz is ment, még mindig eladó.

Amúgy érdekes, mindig feltűnik 1-2 arc az apróban, akik kevés pénzből szeretnének villangygitárt venni. Most itt lenne az alkalom, hogy az erősítő vásárlását minimál pénzből megoldják, ehhez képest nem nagyon tolonganak a vevők :) .
Meg aztán ez mégiscsak Marshall gyártmány, nem pedig ilyen noname vacak. Amikor ez a kombó készült, a kis tranyós gyakorló cuccokra nem volt pofájuk ráírni a Marshall nevet, azóta meg van pofájuk :D . Most komolyan, milyen már, hogy az olcsó 10W-os MG10-es kombót ugyanazzal a névvel próbálják eladni, mint a félmilliós csöves cuccaikat?

[ Szerkesztve ]

(#3256) cucka válasza Dante.S (#3255) üzenetére


cucka
addikt

Nyilván megfelel, nem fog leégni meg valahogy szólni is fog, de én személy szerint nem adnék pénzt semmilyen powerstate erősítőért.
Van youtubeon egy videó, ahol Alapi demózik a (talán) legdrágább csöves fejükkel, hát finoman szólva sem győzött meg a hangzás. Ezek után nem igazán valószínű, hogy a tranzisztoros kombóik hallgatható minőséget tudnak produkálni.

[ Szerkesztve ]

(#3537) M@trixfan válasza cucka (#3536) üzenetére


M@trixfan
addikt

Nem kell kihajtani a ládát, a hangszórótorzítás pedig nem mindig előnyös. Egyszerűen vastagabban, szól egy zárt 4x12 mint egy nyitott hátú kombó, független a hangerőtől. Jobban mozgatja a levegőt. A Laney Lionheart szériában pl. szándékosan túl van méretezve a hangszóró teljesítménye az erősítőhöz képest, eszméletlen jó "folyékony" gitárhangot ereményez. Érdemes lenne meghallgatni külön csak egy előfok hangját, hogy mennyit számít a láda maga. Csak sajnos annak is ára van, meg lehet nézni mennyibe kerül akár egy Mesa 1x12 zárt láda is.

Persze, hogy drágábbak a csöves cuccok! A legtöbb modellezőben olcsó tranzisztoros erősítés van és pár forintos nyáklapok, ic-k amit nagyon olcsó szériában gyártani és összerakni. Arányosan lehet még nagyobb haszon van azokon az árához viszonyítva. Nézz utána mennyibe kerül megtekercselni egy kimenő trafót, mennyibe kerülnek a vákuumcsövek, stb...

Hangerőben igazad van, de főleg régebbi erősítőkre igaz. A gyártók elkezdték ontani az 5W-os erősítőket (pl: Blackstar HT-5, Marshall Haze, Peavey JSX Mini Colossal) és egyre több az olyan megoldás is ahol variálni lehet a végfokokkal (Mesa Express 5:50, 5:25, Carvin Vai Legacy 2 széria, stb...) Egyébként legtöbbet otthon szoktam gyakorolni egy Peavey JSX kombón és mindenféle csillapítás nélkül jó hangja van már beszédhangerőn is. Ugyebár itt is igaz, hogy a fej-láda vastagabban szól ugyanazon a hangerőn, csak nem fér el és itthon túl drága :(

A jó modellezők kényelmét én is szeretem, a legtöbb esetben használhatóak. A közönség úgysem hallja, csakhát másogy játszol ha érzed, hogy szarul szól. Úgy általában a tiszta és enyhén crunch vagy overdrive hangzásoktól mászom falra a tisztán digitális cuccoktól. Nem lehet megkerülni, hogy maga csöves erősítés kapcsolástechnikája annyira egyszerű és visszacsatolásoktól mentes és nagyon jó az emberi fülnek.

twitter: MatrixfanLive | Ősidőktől a PH!-n

(#3539) cucka válasza M@trixfan (#3537) üzenetére


cucka
addikt

Egyszerűen vastagabban, szól egy zárt 4x12 mint egy nyitott hátú kombó, független a hangerőtől.
Ok, és az 1x12-es ládák? Barátságosabb méret és ár, ugyanakkora hangszóró. Otthonra miért kell feltétlenül 4 darab 30 centis hangszóró és egy szekrény méretű láda egy normális gitárhang előállításához?

Csak sajnos annak is ára van, meg lehet nézni mennyibe kerül akár egy Mesa 1x12 zárt láda is.
Hát mondjuk arról is lehetne beszélgetni, hogy mi kerül benne annyiba, a hangláda nem egy olyan kifejezetten bonyolult eszköz. A hangláda tervezés valóban nagy tudomány, de kb. ennyi is az egész, szerintem egy eldobható borotvát százszor bonyolultabb legyártani, mint egy marha drága hangládát. (Kell bele hangszóró, ami nem túl drága meg faanyag, ami szintén nem túl drága. Az összerakás szintén nem túl bonyolult. Akkor mégis mi kerül benne sokba?)

Nézz utána mennyibe kerül megtekercselni egy kimenő trafót, mennyibe kerülnek a vákuumcsövek, stb...
Vákuumcső párezer forint kiskerben, Budapesten: [link]. Szerinted mennyiért veheti egy erősítőgyár? 5 dollárért darabját? :D
A tekercselésről nem tudok pontosat. Gondolom ha sorozatban gyártják az erősítőket, akkor csak beszereztek egy trafótekercselő gépet. Most érted, mennyire lehet drága géppel megtekercselni egy transzformátort? Biztos nem olcsó az anyagköltség, de akkor is, azt azért nem fogom bevenni, hogy a félmilliós erősítő azért kerül ennyibe, mert a pár dolláros elektroncsövek nagyon megdobják az árát, meg hogy a rézdrót rátekercselése egy vasdarabra hihetetlenül költséges eljárás.

A gyártók elkezdték ontani az 5W-os erősítőket és egyre több az olyan megoldás is ahol variálni lehet a végfokokkal
A gyártók rájöttek, hogy a szobagitárosok is szeretnének csöves cuccot venni. Sőt, már van modellezős csöves erősítő is :D .

gyébként legtöbbet otthon szoktam gyakorolni egy Peavey JSX kombón és mindenféle csillapítás nélkül jó hangja van már beszédhangerőn is.
Ez jól látom, hogy 120 wattos és 2x12-es? :) . És ha esetleg szeretnél belőle torzított hangot hallani (erősítő torzítással, úgy, hogy kihajtod rendesen), akkor is használható beszéd hangerőn?

A közönség úgysem hallja, csakhát másogy játszol ha érzed, hogy szarul szól. Úgy általában a tiszta és enyhén crunch vagy overdrive hangzásoktól mászom falra a tisztán digitális cuccoktól.
Nekem Line6-em van, a tiszta csatorna valóban nem a legjobb, a többi rendben van. Amúgy egyértelmű, hogy az eredeti csöves erősítő jobban szól, mint a digitális modellje, csak annyira drága és rugalmatlan, hogy az ilyen csóró szobagitárosoknak, mint amilyen én vagyok, egyszerűen nem alternatíva egyik sem. A nagyon olcsók (mint ez a Laney korábbról) nem szólnak jól, ami meg jól szólna, az már drága. (Pl. az Orange Tiny Terror-nak állat hangja van, de 130 ezerbe kerül láda nélkül)

(#3562) R1200GS válasza kaoszpapja (#3561) üzenetére


R1200GS
aktív tag

Nekem elsősorban a hangzás számít. Lehetőleg szóljon minden stílus jól rajta. A beépített effektek nem igazán fontosak, nem árt ha van benne néhány, de úgy is veszek effektpedált. Persze addig jó a beépítet effekt míg nem igazán tudok játszani, és csak próbálgatom, de inkább a hangminőséget akarom megfizetni, nem az egyéb kiegészítőket.

Az Orange Crush CR30R egészen megtetszet, csak az a baj azt nem hiszem hogy lesz lehetőségem kipróbálni, kevés helyen árulják. Hiwatt G 50 szerintem meg már túl sok gyakorláshoz, de viszont azt meg tudom hallgatni hogy szól, egy hozzám közeli üzletben árulják.

Az előfok csöves erősítők mivel szólnak máskép, mint a sima tranzisztorosak?

Játékban maradt az Orange Crush CR30R, Hiwatt G50, Vox VT30, Marshall MG30FX.

Cort VX-4V-t gyári hangszedőkkel használod? Ha igen, meg vagy elégedve vele? A közép kategóriás Cort-oknak jó a minősége, mármint, a test, tremolo…? Filozom EVL-X4, X-11, esetleg G280-on.

(#3563) kaoszpapja válasza R1200GS (#3562) üzenetére


kaoszpapja
aktív tag

igazából nem tudom, hogy hangzásban mi a külömbség az előfokcsöves és a teljesen tranzisztoros erősítő között, mert nem hallottam még két olyan erősítőtt ami ugyanegyforma, de az egyik előfokcsöves és a másik nem, de annyi biztos, hogy amiket próbáltam ott mindíg jobban szólt az előfokcsöves. az én marshall-om is előfokcsöves és nagyon durca :D. a cort-ot a gyári emg h4-es hangszedőkkel használom és tökéletesen megvagyok vele elégedve nagyon profi cucc. überkényelmes ragasztott nyak, mahagóni test, emg-k és pontos floyd. egy bajom van vele, mint minden floyd-os gitárral, hogy sokáig tart a hangolás. én 30k-tól 150k-ig csak cort-ban gondolkodnék. minden cort gitár minőségi darab. amiket felsoroltál, mind verhetetlen ár/érték arányú profin összerekott hangszer.

(#3567) cucka válasza R1200GS (#3562) üzenetére


cucka
addikt

Nekem elsősorban a hangzás számít. Lehetőleg szóljon minden stílus jól rajta.
Olyan erősítőt nem fogsz találni, ami minden stílusban jól szól. Ha mindenképp fontos szempont, hogy bármely stílusban megfelelő hangzásod legyen, akkor inkább valamilyen modellezős cuccot javaslok.

beépített effektek nem igazán fontosak, nem árt ha van benne néhány, de úgy is veszek effektpedált.
Egy jó erősítő effektek nélkül is jól, élvezetesen szól, nincs olyan nagy szükség effektekre.

Az Orange Crush CR30R egészen megtetszet, csak az a baj azt nem hiszem hogy lesz lehetőségem kipróbálni, kevés helyen árulják.
Youtube-on találsz demókat mindenféle erősítőről, többek között olyat is, amit profin vettek fel. Amúgy a 30 watt elég haszontalan. Gyakorláshoz hálószobába túl sok, próbaterembe dob mellé meg túl kevés. A másik dolog, hogy szerintem ez sima tranzisztoros erősítő, nem előfokcsöves.

Az előfok csöves erősítők mivel szólnak máskép, mint a sima tranzisztorosak?
A gitárerősítő azért különleges állatfaj, mert torzít. Hagyományosan a gitárerősítők csövesek, pontosan azért, mert a csöves erősítők torzítanak. Ezért nem szólna sehogy zenehallgatáshoz egy gitárerősítő, mint ahogy a hifire rákötött gitár is ocsmányul szól. A tranzisztoros és a modellezős erősítők is a csöves erősítők torzítását utánozzák. Az előfokcsöves erősítőben van egy elektroncső, a végfok viszont tranzisztoros. Előnye, hogy olcsóbb konstrukció és mégis közel áll a teljesen csöves erősítők hangzásához.
(Amúgy önmagában egy előfokcső nem jelent sokat, a lényeg a hangzás, nem pedig az, hogy mi van az erősítőben. Dimebag Darrel tranzisztoros erősítőket használt és kb. nulla effektet, mégis állatul szólt a kezében a gitár)

(#3568) X2N válasza cucka (#3567) üzenetére


X2N
senior tag

Az előfok csöves erősítők mivel szólnak máskép, mint a sima tranzisztorosak?
Összevetve a gitár és a hifi erősítőt:a hifi erősítő célja hogy 20Hz-20KHz-ig erősítse a hangokat a lehető legkisebb torzítás nélkül. Egy hifi erősítőnek minden egyes frekvenciatartományt ugyanolyan erősen kell megszólaltatnia hogy ne mossa el a hangképet. Továbbá a hifi hangszórók sem szólnak bele a hangképbe, nem korlátozzák a dinamikát. Egy gitárerősítőnek elég ha 100Hz-10kz- között erősíti a hangot, az erősítő frekvenciafüggése azonban eltér a hifi erősítőétől mert a középfrekvenciát hangsúlyozza ki, plusz az erősítő EQ-ja is állít a hangzáson. A gitárerősítők egyik leglényegesebb része a hangszóró, mert ezek a hangszórók papírmembrános, kemény felfüggesztésű(tehát nem gumifelfüggesztéses mint a hifi esetében)és strapabíró hangszórók. Ezek a hangszórók kis időre képesek kis időre túllépni az elméleti maximális teljesítményüket károsodás nélkül. Ezek a hangszórók általában eléggé más karakterisztikával rendelkeznek mint a szokványos hifi hangszórók, továbbá csökkentik a dinamika tartományt. Azt tudni kell hogy azonos végfoknál egy tranzisztoros és egy csöves előfokot összemérve a végfok már nagyon kicsit szól bele a hangba, csak akkor hallható a különbség amikor teljesen kivezéreled a végfokot és az is torzítást visz a jelbe. Ez a torzítás csöves végfoknál, és előfoknál kellemesebbnek érzi az agyunk. A mai tranzisztoros végfokok ideális esetben nem szólnak bele a hangba, csak az előfok hangját erősítik fel. Ha csöves előfokot bekötünk egy jó tranzisztoros végfokra kaphatunk közel olyan hangot mint egy csöves végfokozat+ előfok esetében. Egyébként nem csak tranzisztor létezik az erősítőkben hanem FET is, ennek kb. 90%-ban csöves hangja van. Képes ugyanazt a dinamikát és felharmonikusokat hozni mint egy elektroncsöves kapcsolás. Erre egy jó példa a DR. Boogey nevű Mesa Dual Rectifier Solo csatornáján alapuló kapcsolás. A modellezős erősítőkről is írhatok ha valakit érdekel.

Launch code for russian nukes: 97 99 116 105 118 97 116 101 32 100 101 97 100 32 104 97 110 100

(#3569) X2N


X2N
senior tag

Tömören és egyszerűen:azért különbözik a hangjuk mert más a kettő. az elektroncső áll egy anódból és katódból ami közé rácsot teszünk, a tranzisztor meg félvezetőkből:n-p-n áll.

Launch code for russian nukes: 97 99 116 105 118 97 116 101 32 100 101 97 100 32 104 97 110 100

(#3570) X2N válasza cucka (#3567) üzenetére


X2N
senior tag

Dimebag:Ő azért használt tranzisztoros Randall fejeket mert állítása szerint nem tudta elképzelni a Pantera zenéjét azokon a meleg hangú csöves erőítőkön. Neki teljesen megfeleltek a "hideg" hangú tranzisztoros erősítők amiknek a torzítása plussz agressziót váltott ki az agyban

[ Szerkesztve ]

Launch code for russian nukes: 97 99 116 105 118 97 116 101 32 100 101 97 100 32 104 97 110 100

(#3571) cucka válasza X2N (#3570) üzenetére


cucka
addikt

Igen, de érdekes módon más, hasonló zenét játszó zenekaroknál a gitárosok szinte kizárólag csöves cuccokon játszanak, Dimebag-en kívül nem ismerek más nagy nevű gitárost, aki tranzisztoros erősítőkön játszott volna.

Amúgy azért hoztam fel Dimebag-et, mert azt állítom, hogy egyetlen dolog számít egy erősítőnél: a hangja. Teljesen mindegy, hogy csöves, tranzisztoros vagy modellezős, a lényeg, hogy jól szól-e (az adott stíluson belül természetesen). A másik dolog, hogy nem mindig van lehetőség a legjobb hangzást elérni. Egy fél millás Mesa Boogie fej nyilván állatul szól, de otthoni gyakorláshoz meg egyszerű demó felvételéhez talán mégis elég egy pár tízezres modellezős cucc, ami szinte ugyanazt a hangzást tudja hozni. (És ezért nem értem pl. a te kérdésedet, miszerint kizárólag fullcsöves erősítőben gondolkozol, ráadásul szűk anyagi keretekkel. Például ha darabolós metált szeretnél játszani, akkor biztos vagyok benne, hogy egy normális modellezős erősítővel jobb végeredményt fogsz kapni, mint egy gagyi hangú csöves erősítővel meg valami Metalzone színvonalú torzítópedállal.)

[ Szerkesztve ]

(#3573) M@trixfan válasza X2N (#3568) üzenetére


M@trixfan
addikt

FET is tranzisztor: Field Effect Transistor. Vannak jó JFET-es pedálok amik hasonlóan jók mint a DR- Boogey,ajánlom az AMT Electronics pedálokat amik inkább már előfok pedálok mint torzítók és vannak csöves pedáljaik is. Ezeket érdemes a loop return-be dugni az erősítőn, kihagyva a beépített előfokot. Azért hallani az analóg modellezést is mert hiába hasonló a JFET karakterisztikája de nem tudnak akkora áramok átfolyni rajta és olyan feszültségtartományban üzemelni mint egy csöves fokozat.

Nagy gyanúm van rá, hogy a csöves clear és overdrive azért olyan jó mert egyszerű és visszacsatolástól mentes az erősítés kevés fokozattal, ezáltal nem ront bele a fázisba. Ilyen szempontból a visszacsatolt műveleti erősítő a leggusztustalanabb.

Szvsz elsőre nagyon jó dolog egy kisebb Line 6 Spider IV mert minden hangzást meg lehet tapasztalni és gyárilag össze van lőve a digitális modellezés a ládával és a hangszóróval. Később pedig jó lesz tartaléknak vagy ha átjön valaki játszani.

twitter: MatrixfanLive | Ősidőktől a PH!-n

(#3851) Womb válasza M@trixfan (#3844) üzenetére


Womb
senior tag

a tech21 tm az egyik legjobb tranzisztoros kombó a piacon. analóg úton állítja elő a torzított hangot, nincs modellezés, nincs célproci (ez fontos!).
minden munkára fel van készítve, akár stúdiózás, akár effekt hegyek rákötéséről legyen szó.
sajnos nagyon drága, 150e körül van egy 60w-os tm.
de ha egyszer sikerül beszerezned egyet, és ilyenen nyomod otthon a gyakorlás-zeneírást, nem hinném, hogy eladnád.
ritkán is fordul meg a használt piacon.

(#4127) Eastman válasza Szten Márs (#4126) üzenetére


Eastman
őstag

...úgy, hogy nem kell PC a gitározáshoz. Be sem kall kapcsolni. Semmi tranzisztor meg IC. Csak analóg megoldások. Erre gondoltam. + csöves fej meg láda, ennyi.

Sry, be vagyok má' borozva...

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#4137) Daweee válasza Eastman (#4132) üzenetére


Daweee
őstag

Persze, úgy az igazi ahogy leírtad, de mondjuk fullcsöves cucc nem két fillér éppenséggel. A PC pedig pár dolgot egyszerűbbé tud tenni, pl az akusztikusom hangolása csak onnan megy (kéne már valami ilyesmi csak sose jutok el odáig :U ) meg a tanulási folyamatban is sokat tud segíteni, pl guitar pro-val "életre kelteni" a kottát, vagy Transcribe-al lelassítani az eredeti számot, arra az esetre ha a TAB nem pontos, stb.
Másrészt meg vannak a Guitar Rig és társai, hogy gitárt be a gépbe oszt' rákenról, ami már már szentségtörés számba megy, én sem foglalkoztam vele túl sokat, csak mint érdekesség.

(#4251) X2N válasza NSiS (#4250) üzenetére


X2N
senior tag

Plusz ládával nem lesz több teljesítményed. Ha jól sejtem most nyitott kombód van, ha arra rákötsz egy zárt ládát akkor sokkal jobbak lennének a mélyek, de hangosabb nem lenne. Hangerőt vagy nagyobb erősítővel, vagy jobb hangszóróval tudsz elérni, a jobb Celestion hangszórók 98-100dB érzékenységűek, ami azt jelenti hogy ha te 1W teljesítménnyel hajtod meg akkor 1m-re ekkora hangnyomást fog létrehozni. Erről bővebben:[link]
A megfelelő impedanciára csöves erősítőknél kell figyelni, tranzisztorosnál ez annyira nem probléma, eltérhet kis mértékben. A teljesítményben pedig nyilván nagyobbat érdemes választani mint maga az erősítő.

Launch code for russian nukes: 97 99 116 105 118 97 116 101 32 100 101 97 100 32 104 97 110 100

(#4252) Atis707 válasza X2N (#4251) üzenetére


Atis707
tag

A ládához annyit, hogy az erősítő max. teljesítménye a láda 2/3-nál nagyobb ne legyen...csövesnél meg bármekkora jó ha jól tudom (akár 1ohm is lehet). Tranzisztorosnál kell figyelni hogy az erősítőn feltüntetett értéknél kisebb ne legyen mert rövidzár lesz belőle...

(#4253) X2N válasza Atis707 (#4252) üzenetére


X2N
senior tag

Csövesnél muszáj hogy az impedancia megfelelő legyen különben tönkremegy a kimenőtrafó/végfokcső, ehhez csak annyit fűznék hozzá hogy ez nincs kőbe vésve, én használtam csöves gitárerősítőt hifi hangfallal úgy hogy a végfok impedanciája 8ohm volt, a hangszóró-é pedig 6 ohm, nyilván nem az ideális állapot, de ennyitől még nem megy tönkre. Tranzisztoros erősítőnél eltérhet az impedancia, ilyenkor vagy a hangszóró vagy a végfok fog jobban melegedni.

Launch code for russian nukes: 97 99 116 105 118 97 116 101 32 100 101 97 100 32 104 97 110 100

(#4427) X2N


X2N
senior tag

Olvastam valahol erősítővásárlással kapcsolatban hogy először megveszi az ember a kezdő 10W-os gitár kombót, utána vesz egy normális kombót, ha meghallja a csöveset akkor vesz egy alap csöves erősítőt, később pedig megveszi az első használható csövest. Szerintem valahol van benne igazság én 4 éve egy kis 10w-os Ibanez kombót használtam de megutáltam és vettem egy line 6-ot ami egy jó erősítő kezdőknek h megtalálják azt a angzást amit keresnek, csak amilyen árban volt már csöveset is vehettem volna, igaz akkor még nem voltak elterjedtek ezek a kis csöves erősítők mint alternatívák. Pár hónapja vettem egy 50W-os csöves fejet, most ezt használom itthon 25W-os módban, már nem használom a line 6-ot csak metál torzításon, mert a csövesen a tiszta és az overdrive hang fényévekkel jobb, plusz pedállal meg a csövessel is lehet metálkodni. Ezért is írtam hogy csövest kell venni minél előbb mert így megspórolhatsz egy felesleges tranyós erősítőt amit úgyse tudsz eladn,i és már használni se fogod nagyon ha meglesz a csövesed. Szerintem amit néztél erősítőt nem lesz hangosabb mert igaz hogy 80-100W-osak de ha csak egy szerencsétlen hangszóró van a dobozban nem fog hangosabban szólni, ezekhez már láda kell hogy megszólaljanak, és szerintem nem egészséges a hangszórónak se hogy 80-100W-okkal hajtod meg, ha pedig a hangszóró betorzít a túl nagy teljesítménytől az nem igazán szokták nevezni zenei torzításnak. Elnézést ha kicsit hosszúra sikerült, nekem ez a véleményem az erősítővásárlásról.

Launch code for russian nukes: 97 99 116 105 118 97 116 101 32 100 101 97 100 32 104 97 110 100

(#4433) Daweee válasza X2N (#4430) üzenetére


Daweee
őstag

És amúgy van személyes tapasztalatod ezekkel a "kis" csöves cuccokkal? Mert megmondom őszintén, nem fér a fejembe, hogy a 15W-jával tud olyan hangerőn szólni mint egy 80Wos tranzisztoros mondjuk. Az is igaz, hogy nem is nagyon értek ezeknek a technikai hátteréhez, jól jönne valami fejtágítás ilyen téren, de neten nem találtam még használható leírást :(

Psychonaut: Én mostanában eljutottam odáig, hogy szüneteltetem a tanárt hogy felhozzam pár alapvető hiányosságomat... (főleg elméleti és skálaismereti dolgok, meg kéz-nyújtás/erősítés van terítéken :U )

[ Szerkesztve ]

(#4446) Cyberpunk


Cyberpunk
félisten

Hali kaptam ajándékba egy Mexicói Fender Standard Stratocastert. Szerintetek milyen kombót lenne érdemes hozzá választani? Csöves tranzisztoros :F Én egy Roland Cube 30X-re gondoltam :DDD

"You said you'd always be there for me.... but you're not..."

(#4457) X2N válasza Cyberpunk (#4455) üzenetére


X2N
senior tag

A végerősítőknél így adják meg hogy a végfok milyen üzemosztályban dolgozik. A végfoknál be van állítva egy munkapont amin az erősítő képes a bemenő jelet erősíteni. A osztálynál a végtranzisztorok, csövek mindig nyitva vannak és így a teljes bemenő szinusz jelet képesek erősíteni, ebből az következik hogy ennek van a legjobb hangja, hátránya hogy a többihez képest alacsony a hatásfoka(kisebb mint 50%), melegedése, többet fogyaszt, egyéb sajátosság hogy csak kis teljesítményt lehet vele elérni ~10W. B osztálynál a tranzisztor, cső csak a nyitás határáig van nyitva ezért a bemenő szinusz jel félhullámát képes csak erősíteni, üresjáratban szinte nem is fogyaszt, és nagy teljesítményt lehet vele elérni, de egyébként nem kívánt torzítása van. AB osztály a fenti kettő keresztezéséből jön létre úgy hogy 2db tranzisztor vagy cső-t kötünk úgynevezett ellenütemű módba, ekkor az egyik erősítő a szinusz első félhullámát erősíti a másikat pedig a másikat. Ez a legtöbbet használt végfok, 30-100W-ig használatos. itt vannak képek és leírások: [link] , [link] A VOX-okat szokták hirdetni mint leghíresebb A osztályú erősítő, ez nem igaz mert amiben 2 vagy több végfokcső van az ellenütemű módban megy, köz nincs az A osztályhoz. Az A osztálynál a felharmónikus-tartomány dúsabban szól mint a többi üzemosztályú erősítőnél. Stúdiókban szeretik őket alkalmazni felvételre a hangjuk miatt ahol egy 100W-os marshall kihajtása amúgy is nehézkes lenne.

[ Szerkesztve ]

Launch code for russian nukes: 97 99 116 105 118 97 116 101 32 100 101 97 100 32 104 97 110 100

(#4883) Daweee válasza knbs (#4881) üzenetére


Daweee
őstag

egyrészt ahogy Psychonaut is mondta, skálázz sokat, először a pentaton/blues skálákat érdemes, azok a legegyszerűbbek, meg elég populárisak, ha jól megy, elkezdheted transzponálni, különböző hangnemekben játszani, stb. emellett érdemes további ujj-nyújtó gyakorlatokat végezni, hogy megfelelően szétnyíljanak az ujjaid, és nagyobb távolságokat átérjenek, ezt folyamatosan és rendszeresen kell csinálni, különben nem lesz sok eredménye. Továbbá tanulgass rendszeresen számokat, ne csak a száraz gyakorlatok menjenek, szórakozás, kikapcsolódás legyen a gitár.

Psychonaut: jó avatar, grat :D

Útvonal

Fórumok  »  Kultúra, művészet, média  »  Gitáros topic (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.