Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-11-09 14:16:34

LOGOUT.hu

Ide várunk:
- minden saját tapasztalatot/tesztet, észrevételt a már megvett, és használatban lévő SSD-vel kapcsolatban, illetve mindenféle, megbízható forrásból való cikket/tesztet/érdekességet.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51824) Pyttawrx


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

(rögzített hsz)

Kedves Fórumozók!
Frissítettem az összefoglalót, valamint a topik neve is változott.
Remélem ezekkel a változásokkal itt több tapasztalat/eszme csere fog létrejönni, mivel kicsit szabadabb, lazább lehete ezentúl ez a topik.

Mindenkinek további jó fórumozást!

Hozzászólások

(#722) dnelb válasza Bodor (#721) üzenetére


dnelb
veterán

Az indexelés ki volt kapcsolva, csak a windows search volt aktív már az utolsó héten. Ugyanúgy sok maradt az írás, szóval nem a sima "Indexelő szolgáltatás" írt sokat hanem a ws. Elvileg a ws is indexel többek közt, úgyhogy fura. :F

[ Szerkesztve ]

(#1758) Pityu.


Pityu.
nagyúr

Nekem az lenne a gondom valami nekem sokat ír az ssd re windows 7 x64 sp1 trendszer van a gépemen február elején telepítettem újra a rendszert az előző rendszeren windows 7 tűzfalát használtam,meg az avast free antivírust,na most tavaly májusban raktam össze a gépet és májustól idén január végéig kb az ssd n 295gb írás volt ugye el végeztem a neten is fel lelhető leírásokat [link] Na most február elején ahogy írtam újra raktam a rendszert most kikapcsoltam a windows 7 tűzfalaát helyette comodo firewall van és ugyan úgy avast free antivírus és ugyan úgy megcsináltam az ssd beállításokat hogy ne legyen sok írás,de most még is van hogy napi 1,5 vagy 2 gb írás van az ssd n ez mitől lehet most az ssd n a képen látható írásmennyiség van,én azt mondom újratelepítés óta valami többet írt rá mint anno tavaly májustól idén január végéig de nem tudom vajon a vírusírtó meg a tűzfal csinálná

Az aki kérdez, öt percre tudatlan, de az ki nem kérdez,örökre tudatlan marad.

(#1760) Bodor válasza Pityu. (#1758) üzenetére


Bodor
veterán

".. napi 1,5 vagy 2 gb írás van az ssd n ez mitől lehet ..."

Attól, hogy működik a Windows, minden rendben van ezzel.
Ha napi 30 GB írás lenne az SSD-n, az se sokat számítana, szóval nyugodj meg, és használd inkább.

(#1755) Jander: Rossz a partíción az eltolás, mert valószínű, hogy nem a telepítővel formáztad az SSD-t. LINK

[ Szerkesztve ]

(#2771) rayoliviero


rayoliviero
veterán

Adata S511:

4KQD32 olvasás csak 66 MB, az nem túl kevés? Azt sokat használja egy hétköznapi ember, hétköznapi tevékenység során? Emiatt is adhatott a Windows neki 7,8 pontot, a max 7,9 helyett, a Samu 830-am 7,9-et kap, de ott jóval nagyobb a 4KQD32 olvasás értéke. Érdekes, hogy a 4KQD32 írás az Adatánál is nagy.

[ Módosította: radi8tor ]

(#3402) peterk válasza #78232832 (#3394) üzenetére


peterk
senior tag

Szerintem 5GB szabad memóriával, nyugodtan kilőheted a lapozófájlt, és az indexelő szolgáltatásból is vedd ki a pipát, az a HDD-n hasznos. A lomtár méretét kisebbre veheted, a töredezettség mentesítés ütemezését is ki kell kapcsolnod, de egyébként az SSD OK.

Egy kicsit had vitatkozzam: A lapozófájlt inkább ne lője ki teljesen, hanem vegye le mondjuk 100 megára. Az a méret nem oszt nem szoroz, viszont ha nincs, akkor okozhat alkalomadtán gondot. (Olyant, amit nem is látsz, pl. a shadow copy provider nem működik rendesen, ami pl. mentéskor, vírusirtáskor, windows update-kor jöhet elő, és esetleg még értesítést sem kapsz, csak az event logban látod a gondot. Nem ér az a 100MB annyit, hogy hetek/hónapok múlva azt vedd észre, hogy szakarodik a rendszered, és fogalmad sincs miért, és újra kell telepíteni.)

Az indexelési szolgáltatást pedig szerintem NEM SZABAD kikapcsolni. :) Főleg nem SSD-n, ahol még ráadául baromi gyors is. ;) Én nemhogy nem kapcsolom ki, hanem általában még veszek is fel mappákat, hogy indexelje le, mert rendkívül leegyszerűsíti, egyszerűsíti fájlok, url-ek, böngészési eredmények, programok, stb. megtalálását. És emellett egyáltalán nem tekeri sokat a vinyót, mennyiségileg 100 év alatt sem ír néhány GB-nál többet összesen, ergo SSD szempontból elhanyagolható az írási terhelése. (Egy átlag felhasználó pár nap alatt ír annyit, mint az indexelés az oprendszer egész életciklusa alatt.)

Cserében viszont mind a böngészőben, mind a start menü keresés mezejében, mind a fájlkezelőben pillanatok alatt segít tartalomra is megtalálni egy fájlodat, ha keresel. Mondjuk pl. pár hete meglátogattál egy weboldalt, de már nem emlékszel a címre/linkre. A keresőben beírsz pár szót amire az oldalról emlékszel, és fel fogja dobni a linket. Ugyanígy pillanatok alatt megtalálhatsz egy pár hete lőtt képet, ha beírod a dátumát (a kép metaadatokat is indexeli), nem kell keresgetni a többszáz kép között. Ezen kívül is millió helyen kereshetsz vele (word dokumentumok, excel fájlok, outlook, telepített programok között, ésatöbbi). Ez is egy olyan szolgáltatás, amit inkább érdemes megtanulni használni, mint kikapcsolni, mert erősen fel tudja gyorsítani ill. kényelmesebbé tenni a munkát. SSD szempontból pedig, mint említettem semmi értelme kikapcsolni, mert zéró, jelentéktelen írási terhelést jelent.

Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

(#3686) janos666 válasza Fire/SOUL/CD (#3678) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

eddig csak sebességmérőkkel írtál rá feleslegesen elég sokat

Erre az SSD-re sokat? Tegnap reggel szereltem be, frissen felhúztam rá a Windows-t, majd kétszer egymás után lefuttattam a linkelt teszteket, és ennyi.
Az előző SSD-met is új korában, illetve firmware cserékkor tesztelgettem, aztán 9.34Tb / 216 nap írás/üzemóra állapotban adtam el (ami szerintem nem sok ahhoz képest, hogy sohasem kíméltem), főként azért, hogy tárhelyet bővítsek. :U

Persze nem tagadom, hogy érdekel a sebesség. A legtöbb alkatrészem tuningolom is, és hobbim a tesztelgetés, benchmarkolgatás. De nem hiszem, hogy kifejezetten ki akarnám nyírni az SSD-imet. A CPU-im szoktam annyi fesszel kínálni, hogy egyesek szerint egy teszt erejéig is sok lenne, nekem meg úgy ketyegnek 2-3 éveket. :))

Na de...
Most függetlenül attól, hogy mihez mennyire mérvadó, mégis csak kétszeres eltérés van 4k írási értékben, nem 1-2 %. (100% eltérés talán már megér egy említést.) És nem is gondoltam, hogy az SSD hibás, inkább tippelnék a SATA vezérlő BIOS/driver verziójára. Esetleg arra, hogy mégis beleszól nálam az eredményekbe, hogy engedélyezve van minden létező energiagazdálkodási funkció (SpeedStep, C6 deepidle, stb). Netán arra, hogy most egy régi, még SATA2-es korszakban alaplap mellé csomagolt 3 Gb/s-re hitelesített kábellel kötöttem be, mert a 6 Gb/s-est odadobtam az eladott Force GT mellé (azt hittem, hogy a Corsair-tól kaptam, mert olyan külső vonásai voltak, mint a Corsair tápom kábeleinek).
Szerk.: Na, találtam itthon még egy vastagabb, 6Gb/s feliratú SATA3 kábelt. Biztos ami biztos, átkötöm. :K

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#6674) radi8tor válasza #21346560 (#6672) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Gondolom valamelyik automatikus update vagy mi rakhatta fel AMD SATA drivert.

Cobrusz: Windows nem ír sokat a virtuális memóriába, csak akkor ha valóban szükség van rá (ez meg ritkán fordul elő). Ha van hely az SSD-n, akkor hagyd alapértelmezett méreten.
Ha kevés helyed van, akkor állíts be mondjuk 512 MB-ot.

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

(#6874) janos666 válasza Anfänger (#6873) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Szerintem nem ír többet (sőt, néha talán akár kevesebbet, ha még a RAM cache-ben van az adat, mikor újra felülírja egy program, így az SSD-re már csak a többször módosított adat kerül fel később), a több olvasás pedig nem befolyásolja érdemben a várható élettartamot.

De egyébként az OS-ek (Windows és Linux is) használnak olvasási és írási gyorsítótárat is, csak alapértelmezésben nem ilyen sokat, és ettől konzervatívabb módon.

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#9572) Bodor válasza Zsolt_974 (#9557) üzenetére


Bodor
veterán

Nálam azt, hogy beállítom, hogy melyik mappákat indexelje, így tényleg hasznos tud lenni e za szolgáltatás, mert olyan fájlokat ( beleértve rejtett és rendszerfájlokat is) megtalálok, amikról nem tudom, hogy hol találhatóak. Az biztos, hogy az indexelés nem ír sokat az SSD-re.

A beállításid egyébként jók!

A 400 MB-os lapozófájl csak egy ajánlás, nem kötelező betartani.
Felhasználói szokástól függ, hogy mennyire van szükség, ha kevés a 400 MB, úgyis szól a Windows, és akkor feljebb kell venni és, kész.

(#9566) adidas4death: Ellenőrizheted egy harmadik programmal is, a HardDiskSentinel-lel.

(#10631) xuldar válasza BlackSoft (#10626) üzenetére


xuldar
őstag

Én inkább valami olyasmit javasolnék, hogy a napi munkát ütemezett feladattal elmenteni a nap végén/éjszaka egy beépített winyóra (esetleg RAID tükörre) biztonsági másolatként, és akkor nem hónapok munkája vész kárba, és kevesebb ősz hajszálad lesz, ha beüt a krach.

Észrevehetően lassabb a winyó, mint az SSD. Az irodai gépemben egy 500GB-os winyó van (tehát nem őskövület), programindításnál, vagy ha dolgozik a winyó valamin, nem keveset kell várni, míg el tudok indítani egy újabb programot. Csak a darálást hallom, a windows feladatkezelő is alig indul, annyira le van terhelve. A múltkor töredezettségmentesítettem, nem sokat javult.
Azt írtad, a Kürt milliós tarifáját is kifizetnétek. Ehhez képest 1db SSD és 1-2db nagyobb winyó nem tétel. Természetesen senki nem szeret feleslegesen fizetni, de itt talán megérné a pénzt és a lényegesen alacsonyabb stresszfaktort.

Illetve nem tudom, mekkora a cégetek és mennyire érzékeny adatokkal dolgoztok, de a Kürtnek van egy ilyen lehetősége is: Adatőr.

Azért jó mazochistának lenni, mert ha rossz, akkor jó. De ha meg jó, akkor rossz, tehát jó.

(#10871) HopeckoR


HopeckoR
aktív tag

Sziasztok!

Már elég rég óta használok SSD-t de régebben a lent leírt probléma nem állt fent, ugyan ezt az SSD-t használtam illetve közben volt egy csere garanciálisan mert megadta magát.

A problémám a következő lenne:

Win7 64bit SP1 esetén a Windows Indítása ki írásnál az animáció közben meg akad a gép. Elég sokat malmozik ilyenkor, de szerintem közben a gép nem csinál semmit, a piros led sem világit. Csak akkor kezd el világítani amikor abbahagyta a malmozást és tényleg elkezd betölteni a Windows onnantól kezdve tök pöpec minden. Teljesen 0-ról formázott SSD-ről beszélek.

Win 8/8.1 64 bit esetében nem tapasztaltam ilyet, pöcre indul a Windows.

Szerintetek mi lehet a gond? Linkelek egy videót a boot folyamatról ahol látható, hogy meg akad a Windows betöltésénél. Videó

Biosban ACHI beállítva. TRIM aktív Hard Disk Sentinel szerint is.

(#11094) Sk8erPeter válasza Fire/SOUL/CD (#10745) üzenetére


Sk8erPeter
nagyúr

Bocs, csak most láttam, hogy erre végül nem is válaszoltam, pedig akartam.

"Sk8erPeter #10710 - A Magician használata csak bizonyos esetekben lehet indokolt, de ez a funkciója felejtős. (Márpedig a user ész nélkül szeretnek itt "játszadozni", aztán van akinél helyre is teszi a dolgokat a Magician)"
Azért kérdeztem ezt az egészet, mert még amikor vettem a Samsung 830-at, meg amikor újraraktam a Windows-t, én is eljátszadoztam a Magiciannel, "ész nélkül", és akkor én még nem láttam hsz.-t azzal kapcsolatban, hogy problémát tud okozni az itt történő babrálás (bár lehet, hogy közben ment már bőven a fórumon az eszmecsere erről, csak akkor még nem követtem).

#206:
"Amikor a képen "nyilazott" funkciót (különböző energia- és teljesítményvezérlési beállítás) módosítja a user, onnantól kampeca... Eddig még nem vizsgáltam, hogy hogyan lehetne kijavítani a Magician xarságát, de majd fogom. Sajnos amikor a user egyéni beállítást eszközöl(mint esetedben User definied(és nem mint az estemben, a képen, Not Configured)), onnantól beáll a meghajtó sebessége, mint az atom(bár azt sugallja a Magician, hogy "HDD-hez van optimalizálva a rendszer" és az nem jó... :W )."

Az átlagfelhasználás során annyira durva sebességhibákat kellene észrevenni? Mert nekem még nem sikerült. Pedig amit írsz, az rám is vonatkozik, az alapján elvileg nekem is "kampeca", és érvényes a Magician "szarsága", és elvileg "beáll a meghajtó sebessége, mint az atom" (most vagy valamiért nálam nem volt érvényes, vagy igénytelen vagyok, vagy relatíve gyors a gépem amúgy, ami miatt nem veszem észre, vagy nem tudom, miért nem tapasztaltam ilyet), pár screenshot ezzel kapcsolatban, most megnéztem a sokat átkozott Magicianben:

Samsung 830 SSD - Samsung Magician OS Optimization 1

Samsung 830 SSD - Samsung Magician OS Optimization 2

Samsung 830 SSD - Samsung Magician OS Optimization 3

Vagy most akkor benchmarkok előtt üldögélnék csupán sad panda fejjel?

Amikor ezeket az értékeket mértem, akkor már ugyanígy be volt állítva emlékeim szerint ilyen user defined értékekre. Ezek annyira nem rossz eredmények ahhoz képest, hogy elvileg be kéne állnia a sebességnek, mint az atom, nem?

Sk8erPeter

(#11160) WiZARD válasza Ice&Lime (#11143) üzenetére


WiZARD
addikt

Gondolom ott számít sebességben, ami használva van, meg élettartamban. Egy 128 megás bootpartíción gondolom túl sok olvasás/írás nincs, így nem hiszem, hogy sokat nem számít.
Csak azért, mert szebben mutat nem fogok órákig menteni és telepítgetni.

(#11145) Fire/SOUL/CD
Nincs gebasz, mert mint írtam most nem fagy a gép egyik SSD-vel sem.
#Gondolom az ide-oda klónozástól lett rossz az eltolási érték, nem érzem hogy nagy jelentősége van, de pls javítsatok ki, ha tévedek.
#Ennek nem tudom mi az oka, de amíg csak "szarul néz ki" és nem okoz hibát, teljesítmény csökkenést, addig nem látom értelmét hogy sokat foglalkozzak vele.
#Pedig erről bootol a gép, másik vinyó nélkül :) windows, és minitool partition wizard is látja, hogy boot+active

Segítséget pár napja/hete kértem, nem nagyon kaptam. Mostanra mint írtammegoldódott a gond, és gondoltam megosztom, hátha segít másnak is. (innen az apróról vettem a dell oem ssd-t, így gondolom akad még itt olyan, aki ilyet használ)
(Én se rosszindulatból, kötekedésből írom ezeket)

[ Szerkesztve ]

Soha ne vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal. **** www.PhenomeNato.com ****

(#11201) Integrale


Integrale
veterán

Sziasztok!

Tegnap felraktam a 14.6-os béta Catalystot, egyéni telepítés, és volt közte egy AMD AHCI Driver.
Próbaképpen telepítettem azt is, és érzésre elég sokat gyorsult a rendszer.

Gyorsan lefuttattam 3 tesztet driverenként:

AMD
Olvasás: 270 MB/s
Írás: 244 MB/s
Bekapcsolás (a gomb megnyomásától indítva) 28 másodperc

Szabványos MS féle AHCI
Olvasás: 248 MB/s
Írás: 68 MB/s !!
Bekapcsolás (a gomb megnyomásától indítva) 30 másodperc

Mind a 3-3 teszt hasonló eredményt hozott.

Valaki tapasztalt már ekkora eltérést? Korábban azért nem foglalkoztatott ez a driver kérdés, mert a Windows saját meghajtója az ajánlott.

"Bad reklám is reklám too"

(#12517) #54715584 válasza Ice&Lime (#12516) üzenetére


#54715584
törölt tag

Igen, az van benne, ha nem használjuk, kapcsoljuk ki :) Mivel nem használom, kikapcsoltam. Nem volt szándékos, egyébként gratula az írásért, sokat segített vásárlás előtt.

Viszont továbbra sem vagyok elégedett. Sok ember azt mondta mekkora változás lesz ez egy HDD-hez képest, hát szerintem a boot idő még mindig sok, a winamp 5mp alatt indul, firefox szintén 3-4mp. Nem sok változást érzek az előző HDD-mhez képest, csak most nem 2 perc a boot idő, hanem 30-40mp.
Szerintem még ahhoz képest is lassú, hogy SATA2 csatolót használok.

Szóval továbbra is kérdés, hogy minden jól működik-e tényleg, vagy esetleg valamit én vagy a Windows 8 csinált rosszul, esetleg tényleg nem érdemes váltani, csak ha SATA3 csatolós az alaplap, mert jelenleg úgy érzem kidobtam a pénzt az ablakon.

Csinálok bármilyen screenshotot, csak segítsen valaki ezt kideríteni :)

(#13003) Sk8erPeter válasza Bjørgersson (#12993) üzenetére


Sk8erPeter
nagyúr

"Kicsit azért "vicces" mennyi mindenre figyelni kell az SSD-kkel HDD-khez képest. :D"
Miért, mire kell olyan nagyon figyelni? :) Hogy le legyen húzva a többi eszköz a telepítés erejéig, az sima HDD-nél is ajánlott lehet - pl. pont azért, amiért SSD-nél is, hogy a bootpartíció véletlenül se kerüljön másik háttértár partíciójára. Ezenkívül tényleg csak 1-2 érdekesség van, meg az, hogy tök feleslegesen ne írkálj rá, pl. ne arra torrentelj, ha van másik adattárolód. De más tekintetben nem kell agyonbabusgatni. (Például kifejezetten NEM ajánlott a böngészők cache-ének, lapozófájlnak, stb. áthelyezgetése, és hasonlók; max másik SSD-re. :D (vagy legfeljebb RAMdiskre))

(#12997) Doky586:
Eleve másképp működik Windows 8-nál a leállítás és bootolás, erről itt volt szó, ez speciel nem feltétlenül csak duma, hogy gyorsabban tölt be, egyszerűen csak másképp oldották meg. (Az más kérdés, hogy simán lehet, hogy valaki nem érzékel belőle sokat.)

(#13002) janos666 :
Amit írtál a végén, jól bizonyítja, mennyi értelme van ilyen mérőprogramocskák bootidővel kapcsolatos eredményeire verni a brét... :DDD Pedig sokan teszik, mintha az SSD nagy előnye csak a bootolásban rejlene...

[ Szerkesztve ]

Sk8erPeter

(#13352) Chosen válasza radi8tor (#13349) üzenetére


Chosen
addikt

Valóban, a HDD-t (esetünkben SSD) írja legtöbbször limitnek. Azért voltam kíváncsi rá egyébként, mert sokat gyorsult a rendszer SSD-vel, de nem "instant". Az oldalak betöltése PH!-n pl eléri az instant szintet, de p egy engadget.com tölt vagy 1mp-ig. A Windows-os műveletek egy része ugyanez. A sok 10mp-es várakozások eltűntek, de a mappák és hasonlók néha fél mp késéssel ugranak fel ha megnyitok valamit. Ez normális, ilyennek kell lennie, vagy gyorsabbnak?

[ Szerkesztve ]

(#13516) Fire/SOUL/CD


Fire/SOUL/CD
félisten

Nem bírtam várni, ezért gyorsan teszteltem a Puran - DiskFresh alkalmazást.

1. Windows 8.1 Pro x64 lett telepítve (tiszta telepítéssel) UEFI módban egy Samsung 470-es SSD-re: [link]
2. A DiskFresh hibátlanul lefutott, ezt követően az OS kifogástalanul újraindult, működött, anomáliákat nem tapasztaltam
3. A RollBack RX megállította a teszt lefutását, amint a RollBack RX által felügyelt virtuális területhez ért.
Szerencsére a DiskFresh-ben van lehetőség szektortartományt megadni (Range), így ezt meg tudom oldani. A teszt blokkolását követően is rendesen újraindult az OS, a RollBack RX is működött kifogástalanul.

Természetesen, mivel a DiskFresh sokat ír, ezért nehogy hetente futtassátok, elég ha 3-4 (vagy több) havonta ránéztek az SSD-re és csak akkor, ha szükséges!

HIJ
Ha a HDS szerint hibátlannak minősült, akkor nem kell vele foglalkozni nagyon, természetesen időszakonként ránézhetsz az SSD-re. A HD Regenerator - a legjobb tudomásom szerint- csak HDD-kkel foglalkozik, így SSD esetén nem biztos, hogy hiteles segítséget, javaslatot nyújt.
(Az SSD-ken nincs olyan fizikai szektor, mint HDD-knél, viszont egy SSD olyan információkat is ad vissza magáról, mintha egy HDD lenne. Ha nem így tenne, akkor nem lehetne használni őket.)

[ Szerkesztve ]

Mindenki tudja, hogy bizonyos dolgokat nem lehet megvalósítani, mígnem jön valaki, aki erről nem tud, és megvalósítja. (Albert Einstein)

(#13643) Sk8erPeter válasza janos666 (#13600) üzenetére


Sk8erPeter
nagyúr

"Én az SSD korszak előtt egy saját partíciót tettem a HDD elejére a lapozófile-nak."
Korábban én is így tettem, aztán megvilágította azt a nem elhanyagolható szempontot egy cikk, hogy igazából ilyenkor oda-vissza ugrálhat az olvasófej (azért, hogy a lapozófájlba írjon), és hiába jó az, hogy a HDD elejét éri el elég gyorsan, attól még ez az ugrabugra megint nem jó a teljesítménynek; elvileg a lapozófájlt másik eszközre (nem partícióra) jó tenni tudtommal, már ha van (igaz, a rendszerpartíción is kell elvileg maradnia valamekkora lapozófájlnak pl. a memory dumpok miatt, ha ez érdekes).

Amúgy még XP-korszakban volt egy olyan urban legend, ami nem tudom, mennyire igaz, hogy állítólag valamilyen okból (a magyarázatnak sosem jártam utána) nagy lapozófájl-méret esetén indokolatlanul sokat is lapozhat a Windows, még akkor is, ha nem fogyott el a fizikai memória. Ennek igazságtartalmát mondjuk könnyű lenne megvizsgálni akár csak a pagefile.sys fájl módosulásainak monitorozásával, de őszintén szólva sosem vitt rá a lélek, hogy ezt nézegessem. Csak azért említem meg, hátha erről Te többet tudsz. Remélhetőleg vagy hülyeség az urban legend, vagy későbbi Windows-oknál már nem helytálló a dolog.

"de mióta megfizethetőek az SSD Gb-ok, azóta megint hagyok 4Gb-ot is a lapozófile-nak"
Csak érdeklődésképp: hogyhogy ilyen nagy méretet hagysz?

Sk8erPeter

(#15001) janos666 válasza FollowTheORI (#14996) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Amelyik SSD-ken eddig én próbáltam, nem billent a P/E számlálón az SE. :N
Az SE elvileg új titkosító kulcsot generál (már ha titkosít a vezérlő) és minden felhasználói adatot tároló blokkot törölhetőnek jelöl (majd természetesen, ha jól működik, akkor a szokásos módon töröl is minden blokkot, ami még nincs, ugyan úgy, mint ha TRIM-eltük volna a teljes LBA területet blkdiscard-al vagy akár csak egy format után is üresnek nyilvánul minden AU és így hozzá tartozó LBA...)
Szóval nem szokott az SE miatt erőszakkal törölni egy már eleve üres blokkot, csak olyan blokkot töröl amit amúgy is törölne formázás és/vagy TRIM után is. Így nem okoz többlet P/E ciklust (legalább is számottevő mértékben, mert talán minimálisan több blokkot törölhet ilyenkor, de az előbb-utóbb úgyis törlődne vagy hosszabb távon ide-oda mozogna, ha mindig "be van ragadva" valahogy: pl. sohasem rakunk már particiót oda, ahova egyszer tettünk már adatot).

(#14998) Doky586

Erről már sokat beszéltünk.
Attól függ, hogy mivel formázol és mit. A Windows-os format program olvas, a diskpart program format parancsa ír.
Friss NFTS formázás után (QUICK módban is!) pedig TRIM-el a Windows minden üres (így tehát format után logikusan tágabb értelemben is minden) LBA-t (ami a filrendszeren belül felhasználói adatoknak van, nincs rajta MTF, journal, stb)

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#16028) Sk8erPeter válasza Bodor (#16027) üzenetére


Sk8erPeter
nagyúr

"Ha van esetleg elképzelésed, hogy hogyan lehetne az összefoglalót tömörebbre, átláthatóbbra, de mégis elég informatívra átalakítani, akkor tippeket szívesen látok, és ha lesz időm átnézem, és átszerkesztem."
OK. Arra gondoltam, hogy annak érdekében, hogy a kezdőnek ne menjen el a kedve a bőséges információtenger láttán attól, hogy továbbolvasson (sok link van, a legtöbb cikk nagyon hosszú egy kezdő számára, még ha igényesek is, és jól jöhetnek később), és inkább lustaságból ne tegye fel a topicban a kérdését, vagy halasztgassa későbbre a probléma-megoldást (egyik sem jó), lehetne inkább kapásból az elején, az általános SSD-kről szóló bemutató előtt egy pár pontból álló, rövid, gyors áttekintő összefoglaló (kapásból itt szerepelhetne az összefoglalóban, nem pedig indirekció(ko)n keresztül, különböző linkekre kattintva elérhető cikkekben), egy kis kivonat, hogy alapvetően ezekre, meg azokra kellene figyelni, aztán ezután jöhetne az adott részeknél, hogy ha bővebben is szeretnél róla olvasni, akkor itt vannak a további cikkek, ezek közül például a tiéd is lehetne valahol elöl, mert az tényleg zanzásítva összefoglalja a lényeget.
Sztem nagyon sok kezdőt kevésbé izgat, hogy mely driverek mitől jók vagy rosszak, nem is szeretnek túl sokat olvasni (ez még érthető is, mert mindenki szereti az elején megkapni a lényeget minél előbb, aztán mélyebbre is áshat a témában, ha érdekli), ezért is hangzik el nagyon sok ismétlődő kérdés.

Egyszerű megoldásként lehetne javasolni, hogy Windows esetén hagyják fent az alapértelmezett Microsoftos drivert, ha sebesség-problémákat tapasztalnak, vagy csak kíváncsiak, próbálkozhatnak mással is; meg hogy tényleg csak azokat a drivereket rakják fel, amikre valóban szükségük van, lehetőleg tallózós módszerrel. Le lehetne írni, hogy az AHCI-t állítsák be a BIOS-ban (anélkül, hogy leírnánk az elején, mi az, max. becsillagoznánk a magyarázatot későbbre), azt is kihangsúlyozni, hogy nem kell félni az SSD-re írástól, nem kell áthelyezgetni nagyon semmit, és nyugodtan particionálják az SSD-t, nem okoz semmilyen problémát (ez a kérdés is sokszor felmerül); a lapozófájl méretét igény szerint állítsák kisebbre, de hibernációt pedig csak akkor kapcsolják ki, ha tényleg nem használják, 8-astól felfelé Windows-nál meg lehetőleg már ne lőjék ki egyáltalán (a gyorsabb boot miatt).
Kb. ilyesmikre gondolok, ezt pár pontba szedve az elején leírva (meg esetleg még egy-két alapvető dolgot, ami most nem ugrott be), aztán lehetne az összes többi, ami most van, mert azok jól és igényesen vannak rendszerezve, de sztem jól jönne egy ilyen kivonat is az elejére a hatékonyság jegyében.

Sk8erPeter

(#16047) Plasticbomb válasza Fire/SOUL/CD (#16026) üzenetére


Plasticbomb
addikt

Akkor val nekem azért nem ír ilyet, mert már réges rég szűz telepítést végzek, teljesen leírtottam a sok vacakkal teli windows telepítést. Már a partíció sincs meg, elmentve sem, amiből újra kreálhatnám....

Erről abios beállításról elfeledkeztem, igaz, nekem amúgy is az az alap, hogy az az alap beállítás minden eddig a kezem ügyébe került gépen.

Arra gondolok, amikor a BIOS nem csekkol végig minden hardvert hanem csak átszalad rajta, és már bootol is. Emlékeim szerint ezt az opciót minden biosban ezen a néven láttam, hogy Quick Boot. Tudom, hogy nincs köze, csak azt akartam érzékeltetni vele, hogy rohadtul gyorsan áll fel a windows, észre sem veszem kb, és már előttem az asztal, és használhatom a gépet. Rettentő sokat dobott rajta az SSD, főleg annak a tekintetében, hoyg alapesetben nem egy csúcs erőmű a kicsike, hanem már csak egy koros Core2 Duo 2.2 GHz-n..

Egyedül attól parázok, hogy alig egy hónap alatt ment rá 1 TB írás. amit kicsit sokallok, a 3-4 GB napihoz képest. A teszt alkalmazások írásait nem számoltam bele. Egyedül a falhasználói mappákat raktam át a wincsire (Documents, Music, Videos, Pictures, Downloads mappák) meg a wot replays mappáját mklink-kel. virtuális memóriát is hagytam úgy, ahogy a windows beállítja, magának kezelje, tudtomal töredezettség mentesítés sem megy az SSD-n, és a hibernálás van bekapcsolva (nem rendszeresen, de szoktam használni magát a hibernálás opciót is, végtére ez egy laptop, néha kell...)

Friss SSDOK screenshot:

Szal van benne egy kicsi, egy nagyon halvány para, hogy nem fogja kibírni, meg hogy az én használatom nem átlagos, de a fene tudja, nem akarok és nem is aggódom rajta igazán. 5 hónapot bírjon ki az egész gép még, már leszolgálta az idejét (MSI GX620 2009es példány), addigra összefolyik elég pénzem, hogy vegyek egy friss, újgenerációs darabot (MSI GX70/vagy ha addigra kijön a következő generáció, akkor azt tervezem).

ArchLinux, Star Citizen, Subnautica+BZ, ASTRONEER, Grounded, DRAG, VOLCANOIDS, Space Engineers, Elite:Dangerous, Beyond Blue (TK-Glitch Proton)

(#16517) Pityu. válasza Archttila (#16515) üzenetére


Pityu.
nagyúr

Na nekem meg majd 3 évesen a 830 1,64tib írással meg 97/100,csak én állítgatam a windowsban dolgokat,hogy olyan sokat ne írkáljon.

Az aki kérdez, öt percre tudatlan, de az ki nem kérdez,örökre tudatlan marad.

(#17494) Plasticbomb válasza xuldar (#17493) üzenetére


Plasticbomb
addikt

Nekem pl min 400 max 4096 van beállítva, és hülye lennék, ha átraknám a hddre. Elég sokat buknék miatta szerintem, nem tudom más,hogy van ezzel. Az meg, hogy ír rá? Ez a dolga, nem?

Ha vinyón lenne, sokkal többet kéne rá várni, ugye elérési idő, meg ha töredezett a fájl, akkor akár a wincsi tányérjain elég messze is eshetnek egymástól a részek, amiknek az elérése idő.

Végül is, mindenki másként látja, szerintem az SSD dolga pont az, hogy ezeket a feladatokat ellássa, amikre sokkal alkalmasabb, mint a HDD. A HDD megmarad szépen adattárolásra, az fekszik neki a legjobban.

Helytakaréskosság: Mielőtt vesz az ember egy SSD-t érdemes megfontolni, mik azok az alkalmazások, feladatok, amiket azon akar futtatni, és ennek megfelelően vásárolni. Egy 64 GBos is lehet elég, csak akkor azon Windowson kívül max két közepesebb méretű játék lesz. Meg a lapozófájl, meg a hibernálás fájlja.
De például, ha az ember az AION-t is SSDről akarja futtatni, akkor már minimum 120GBos kell. (Az a fránya játék maga 30 GB, és a telepítő állományok ugyanennyi, amit hajlamos lenne simán a gépen hagyni. Még mellé egy WoT (16GB) meg egy LoL (6GB), és el is fogy a 120GB is.)

ArchLinux, Star Citizen, Subnautica+BZ, ASTRONEER, Grounded, DRAG, VOLCANOIDS, Space Engineers, Elite:Dangerous, Beyond Blue (TK-Glitch Proton)

(#19223) nonsen5e


nonsen5e
addikt

Üdv!
Olvastam elég sokat a V300-ról (sajnos későn).
Gondolom miután már lejárt az x napos szó nélkül visszavihetem garancia, már semmiféle módon nem vihetem vissza a boltba, mert nem ők csaltak, hanem a gyártó, ugye?
A crystaldiskmark pontszám nem érdekel túlzottan, de itt például játék, office, fájlok írása és olvasása a tényleges próba és elég durván leszerepel.
Lehet valahol nem-szintetikus összehasonlítást találni például Windows betöltésre vagy valami hasonlóra ezen ssd normális és cserélt belsős verziója között? Had sírjak még jobban.

[ Szerkesztve ]

D4 klán: HunPH - invért privát rám

(#21161) RaGi91 válasza RaGi91 (#21150) üzenetére


RaGi91
senior tag

Időközben a windows feladatkezelőben találtam egy olyan opciót, hogy enegedélyeztem az I/O írások oszlopát, és megtaláltam a bűnöst a random 3-8Mb/s-es írásokra. Nem tudom, hogy ezt miért csinálja de a billentyűzetem (Asus Strix Tactic Pro) driver szoftvere írt ilyen sokat, hogy 12 nap üzemidő alatt 2.5TB-t írt. Napi több mint 200 MB-t. Grat az asusnak, írtam is nekik, hogy ez nem normális. Kíváncsi leszek csinálnak-e egyáltalán valamit.

(#22256) Apollyon válasza Piftuka (#22253) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Hali!

Nekem intel 530 van, és igaz nem windowst, hanem Debian linuxot használok. Kb 17 nap működési idő alatt (vagy több, mert ugye a beépített rossz számláló kevesebb időt mutat) 77GB-ot írt. Ez az írás gondolom az is hogy amikor felteszek egy-egy terminálos programot akkor minimálisan ír (1-2 MB-okról van szó) + csak ott kallódik rajta az adat és helyezgeti át, az is írásnak számít.

Én a kondícióval annyira nem foglalkoznék, egyrészt ha gari időn belül használódik el, akkor úgyis ki fogják cserélni. Az 5 év, az 5 év.

Másrészt nem a kondíciót kell nézni, hanem a teljesítményt, és azt sem feltétlenül a hdsentinelben. Ha érzésre jó a teljesítmény, akkor nincs gond. Valóban sokat írt a windows a meghajtóra, de ugye a win nem is egy hellyel spóroló rendszer... hát még az időtlen ideig tartó, nagy mennyiségű frissítés.

Ez a kondíció romlás amúgy egy átlagból vonja le a dolgot, tehát rövid idő alatt viszonylag sok adatot írtál. Átlagban ez azt jelenti hogy ha ilyen sokáig folytatnád ezt a pár nap alatt TB írást, akkor igen, viszonylag hamar kinyiffanhatna. De ez is csak feltételes mód. Elvileg több mint egy petabyte írást elviselnek a meghajtók.
De ez extrém terhelés, ha normálisan használod, nincs miért aggódnod.

Szóval szerintem ne ess pánikba, hanem használd.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#22456) King Unique válasza Oszilaci (#22450) üzenetére


King Unique
titán

Tudom, én ezen nem is parázok. A cikk alapján általában nem is nagyon kell hozzányúlni, mivel optimális esetben az alignálás és TRIM működése is rendben szokott lenni Windows alatt.

Írásmennyiség tekintetében inkább a garanciális TBW értékekre érdemes odafigyelni, ha jól néztem. Bár átlagos használattal vsz azokat sem fogja hamar túllépni. Illetve ezen teszt alapján is elég sokat bírnak, akár többszörösét a garanciális értékeknek.

Amúgy TBW kapcsán a Kingston SSD-nél az |120 GB: 354TB 2.75 DPWD| érték elég egzotikus, de rákeresve [link], [link] ~94 TB körül lehet. Azt nem tudom ez igaz-e a 120-as HyperX FURY modellre is, de nincs para, mert ég csak 1,38 TB körül járok. Amire ezt elérném, addigra meg már vsz lecserélem nagyobbra. :D Illetve a gyakorlatban vsz kibír többet is a fenti tesztet alapul véve.

[ Szerkesztve ]

(#23039) LionW


LionW
tag

Nem túl sok ez az írt adatmennyiség szerintetek? 37 nap alatt 1,3 terra, úgy hogy csak a windows és cache megy rá. Elég sokat megy youtube, twitch a háttérben, gondolom az dobja meg nagyon. Érdemes a böngészőt áttenni hdd-re?

[ Szerkesztve ]

(#25911) Emperor_ válasza Bandi1214 (#25907) üzenetére


Emperor_
addikt

W10-et nem ismerem.
w7 esetén így tudod megnézni, hogy mi irkál sokat:
Windows feladatkezelő -> Teljesítmény fül -> Erőforrás-Figyelő -> Lemez fül -> a Lemez aktivitás részen lerendezed Írás (B/s) emelkedőre.

Egy picit szemlélni kell, hogy mely folyamat ír "túl" sokat.

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#25958) radi8tor válasza betyarr (#25957) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Windows 10 topikban kérdezz rá lwtnetlog.etl és wpfdiag.etl sokat ír a meghajtóra címszóval.
Sok téma foglalkozik vele a neten, de hátha ők már megoldást is láttak rá.

⭐ Stella

(#27283) Ralond


Ralond
tag

Mi írhat sokat az SSD-re? 3 napja van bent de már ~800 GB-nál járok, szinte csak a Windows van rajta. Pár játékkal játszottam, de az nem az SSD-re van telepítve.
Valakinek valami ötlet?

(#28554) TYÜTYI2006


TYÜTYI2006
tag

Ezt próbálkozok megoldani, hogy jó legyen, mert sokat olvas, ír, ha fut a háttérben. A jelenleg írt adatmennyiség, hd sentinel szerint, 1.4 tb, ebből 450 gb körüli a gyári teszt, 200 körüli a sikertelen telepítési próbálkozásokra, a többi pedig a jó telepítésnél, meg azóta a használatra ment el. Pár hetes adata sx 930-as 240 gb-s ssd.
Ma megnéztem windows 7-en a másik gépen. Ott alig olvasott valamit, nyilván mikor elindult, 1/0 írás az szerencsére 0, azóta is. Töröltem rólka minden találatot a registryben, de nem kell ettől függetlenűl újra beállítani, az első elindításakor. Próbálkoztam más verziójú xpadderrel is, sajnos az sem lett jó. A rendszerem windows 8.1 pro X64. Valaki tudja hogy ez miért van, mit lehet tenni ellene? Próbálkoztam a google keresőben, pl xpadder 1/0 read write error, gondoltam ez talán segít, amiket kiad videókat, mind a kompatibilítási módról szólnak, amit be tudok videó nélkül is állítani, az eddig használton ráadásul nem is volt szükséges. :R :R :R :R

[ Szerkesztve ]

(#28654) Frawly válasza Lauda (#28650) üzenetére


Frawly
veterán

Nincsenek legmegfelelőbb beállítások. Ugyanúgy kell használni, mintha közönséges merevlemez lenne, csak defrag ne legyen, de ezt a Windows magától letiltja. Semmit nem kell kikapcsolni, sem a rendszer-visszaállítást, sem a prefetcht, sem mást. Modern SSD-nél adott esetben az alignálás is mindegy, az újabbak 512 bájtos logikai szektorokat használnak, akárcsak a hagyományos HDD-k. Win7-től felfelé, meg a modern Linuxok telepítői meg particionáló tooljai automatikusan 4K-n alignálják a partíciókat, akkor is, ha nincs rá szükség, mivel ártani sose árt, és minden meghajtóval kompatibilis. Egyedül arról érdemes meggyőződni, hogy AHCI-n van-e a SATA vezérlő, meg megy-e a TRIM, ha a meghajtó támogatja.

Már régen sem volt értelme ennek az SSD beállítások optimalizálásának (kivéve az alignálás és a TRIM), nem lett tőle a meghajtó egy dekával sem gyorsabb, csak paranoiás emberek ajánlották ezeket, hogy az írásmennyiséget csökkentsék, de mára világos, hogy semmi szükség nincs rá, felesleges önszopatás az egész.

A rendszer-visszaállítást, hibernálást, swapot lehet még értelme kikapcsolni, de nem optimalizálás, meg íráscsökkentés miatt, hanem kisebb SSD-ken (60-64 gigásak és az alatt) sok helyet foglalnak, feleslegesen, ha az ember nem használja őket. Nálad viszont 250 gigás a meghajtó, szóval nem kell spórolni a hellyel.

Fél meg egy terán én sem spórolok. Egyedül a kisebbik, linux only gépen nincs swap (nincs letiltva, eleve létre sincs hozva), de csak azért, mert 16 giga RAM mellett nettó felesleges a jelenléte, úgyse használok ki ennyi RAM-ból, csak 8 gigát, a többit a rendszer fogja be fájlrendszerek gyorsítótárazására, meg csináltam egy ramdrive-ot a böngészőcache-nek, hogy ne maradjon parlagon memória :DDD

A másik gépen viszont a linuxos fő rendszer mellett lesz Win10 is játszani, de ott semmit nem fogok mókolni, az SSD-n lesz a swap (8 giga RAM mellett ezt sem sokat fogja használni) és a böngészőcache is. Hibernálást meg egyik gépen sem csinálok, SSD mellett felesleges, néhány mp.-en belül feláll a rendszer, meg a programok is szinte azonnal indulnak, nem nyerni vele sokat időben.

[ Szerkesztve ]

(#30001) Frawly válasza #41133696 (#30000) üzenetére


Frawly
veterán

Az első videó időrablás, semmi nem történik rajta. Ránézel a SanDisk SSD-re a gyári programjával és 100%-osnak mutatja, SMART értékek rendben. Csak hogy időt spóroljak a nagyérdeműnek. Egy gyanús dolgot láttam még, SSDOK-kal nézz rá, hogy tényleg megy-e a TRIM, mert a SanDisk gyári programja szerint nincs bekapcsolva.

A második videón a Feladatkezelőben az látszik, hogy az mp-s folyamatok írnak sokat, Google szerint ezek a Windows Defenderhez tartoznak. Mondjuk az a SYSTEM nevű folyamat is elég sokat ír, 100 MB fölött. Process Explorerrel kéne ránézni fa-nézetben, hogy mit futtat ez a folyamat. Lényegében csak ezek írnak sokat, a többi folyamat írása normálisnak tűnik. Viszont ahogy nézem, az AdGuardot nem sikerül lesikálni a gépről, pedig első körben arról derült ki, hogy az is brutálisan sokat írogat feleslegesen, tettél be róla screenshotot múltkor. Azóta még egy terabájt felkúszott arra a szerencsétlen SSD-re néhány nap alatt.

(#31103) Frawly válasza envagyok (#31098) üzenetére


Frawly
veterán

Megpróbálhatod, amit írtak (secure erase a gyári programjával), de szerintem inkább vegyél újat, mert megdöglött. Meg 16 gigás tárhellyel amúgy sem tudnál túl sokat kezdeni, méretügyileg elavult. Windowsnál max. 1-1 nagyobb progi férne rá, vagy herélt XP, meg esetleg egy minimálisabb linuxos rendszer.

Az nem számít, hogy 22-szer volt bekapcsolva, és 1 órát ment, meg alig írtak rá. Állás közben is öregszik rajta a vezérlő. Régebben mindig azzal poénkodtam, hogy aki kímélni akarja az SSD-jét, tegye üvegvitrinbe, úgy nem kap sok írást, de már nem az első esetről olvastam, hogy állás közben is tönkremennek ezek, akkor is, ha kiszereled a gépből. Ezért azóta azt szoktam javasolni mindenkinek, ha már megvette az SSD-t, a szart is hajtsa ki belőle, írja rojtosra, nem kímélni kell, hanem használni, addig használni, meg kivenni belőle az írási lehetőségeket, amíg még megy. Különben az ember megvette, nem használja semmire, benne áll a beletett pénz, így is, úgy is tönkremegy, ha használva van, ha nem, akkor miért ne használjuk inkább?

[ Szerkesztve ]

(#31157) Frawly válasza Hadeska22 (#31155) üzenetére


Frawly
veterán

SSDOK képet még nem tettél be, azon látnánk, hogy milyen driverrel hajtod. Elvileg a MS féle szabványos AHCI driver kéne, de ha az van fent, akkor az AMD-félét is megpróbálhatod. Meg az SSDOK-os képen látszana a partíciók alignálása is, az okozhat még lassúságot, ha nincs rendben.

Nálad valami gond lesz, mert nem annyira rossz SSD az, hogy ilyen lassan bootoljon. A BIOS/UEFI tesztek végétől számítva (tehát nem a gépbekapcsolástól kell mérni) kb. 10 másodperc alattinak kéne lennie a bootnak vele frissen telepített Windownál, rommá belakott sokéves Windows-telepítésnél sem kéne 20 fölé mennie. Az A6-os AMD procit nem tudom mennyire gyenge, amióta behozták ezt az A6-8-10-12 számozást, nem tudok kiigazodni rajta melyik proci melyik kategória, hol vannak egymáshoz képest, melyik Intel CPU-nak felelnek meg. Belépő szintű az A400, kicsi írási terhelhetőséggel (ez nem számít, mert az írási statisztikád nézve nem írsz rá sokat, sőt, még inkább kevés is), a gyengébb vezérlő miatt bencmarkokban kisebb értékeket kapsz vele, de a gyakorlatban általa nyújtott sebességérzetnek nem kéne érezhetően elmaradnia egy drágább SSD-hez képest.

Egyébként pont ezért nem szoktam javasolni, hogy aki SSD-t vesz, hogy ráklónozza a sokéves Windows-telepítését. Működik, de nem célszerű. Egyrészt a particionálóprogramok nem annyira haladó felhasználók kezével működtetve hajlamosak elbökni az alignálást, másrészt pendrive-ról SSD-re a Windowsnak marha gyorsan fel kéne mennie, meg a programoknak települnie, szóval nem annyira lassú a belakás, mint HDD-vel. Mióta a MS rollup frissítésekkel dolgozik Win7-8-10-en, azóta a frissítéseknél sem kell napokat várni, mire megtalálja őket meg települnek. Ha nem ragaszkodsz a Win7-hez, akkor Win10-ből lehet friss lemezképeket tölteni, amiben hivatalosan benne van az összes frissítés, vagy csak a legutolsó havi hiányzik legfeljebb, amit gyorsan leszed.

(#32309) King Unique válasza gya/352 (#32305) üzenetére


King Unique
titán

Arról már ebben a topikban is volt szó számtalan alkalommal, hogy teljesen felesleges túlkímélni az SSD-t és ilyen-olyan letiltásokkal, áthelyezésekkel stb. szórakozni... Vagyis a lapozófájl HDD-re történő áthelyezésének is kb. semmi értelme nem volt és csak feleslegesen lassítja a rendszer működését. Ez a sokat írogat az SSD-re a Windows 10 pedig megint inkább mese és ugye mihez képest. Annyit átlagos használat mellett úgysem fog rá írni, ami gondot okozna, sőt rendszerint a garanciában foglalt TBW értéket is csak néhány év, vagy akár évtizedek alatt érné el, ami megint nem kevés idő.

A hibernálás teljes kikapcsolása és a lapozófájl letiltása pedig megint csak opcionálisak és egyáltalán nem kötelező egyik sem... Leginkább csak a plusz tárhely felszabadítása miatt szokás, ha kis tárolókapacitású az SSD, de más előnye nem nagyon van. A hibernáláshoz köthetően Windows 8.1/10 rendszereknél inkább a gyorsindítás (fast startup) funkciót szokás kikapcsolni, mert SSD-nél nem sokat ér. Viszont teljesen letiltani már nem feltétlen javasolt a hibernálást, jól jöhet pl. egy laptopnál is a hibrid alvás miatt. A lapozófájlt teljesen kikapcsolni pedig szintén nem feltétlen javasolt még sok RAM esetében sem, mert bizonyos programok, de van amikor a Windows is problémázhat a hiánya miatt... Ha az a cél, hogy ne foglaljon sok tárhelyet, akkor be lehet állítani egy kisebb méretűt is és legalább van valamennyi.

[ Szerkesztve ]

(#32667) Frawly válasza stampeee (#32650) üzenetére


Frawly
veterán

A 8 nap működési idő nagyon kevés, de azt vedd figyelembe, hogy nem számolja fel az egész működési időt működési időnek az SSD, mivel energiatakarékossági okból a saját vezérlője altatja (ez nem azonos a Windowsban lévő energiagazdálkodási séma Merevlemez kikapcsolása funkciójával), csak te ebből semmit nem veszel észre. Viszont egy 15-20 nap körüli időnek ilyenkor is kéne lennie durva saccra. Az írásátlagod is elég magas, 12 TB 120 nap alatt, az napi 100 GB/nap, a normál felhasználói átlag 20-30 GB/nap szokott lenni.

Ez a SYSTEM NT kernel írás tényleg kicsit sok 40 percért, de még nézegesd óránként, nap végére mennyi jön össze. A 100 GB/nap tételért semmiképp nem felelős, mert ilyen ütemmel is csak napi 24 GB írást jelent, ami persze egy ilyen folyamathoz sok, de a 100 GB-hoz képest még mindig elenyésző. Ráadásul nem mond sokat, hogy NT kernel, mert az nem írogat ennyit, valamelyik másik folyamat írogattat vele ennyit, nekem a Windows Defender tűnik gyanúsnak (MsMpEng.exe). Járasd így a gépet 2-3 napig, ne kapcsold ki, a progikat se zárd be, hogy gyűljenek a statisztikák.

(#33075) Frawly válasza ubyegon2 (#33065) üzenetére


Frawly
veterán

Júbájgön rosszul olvasta, az UV500 abszolúte ajánlott, nem csak akkor, ha nagyon muszáj, a muszáj kategória az UV400 lenne.

A hardveres AES öntitkosítás meg olyan, hogy ha nem kell, nem használod. Vagyis mindig használatban van, de jelszót nem kér (az a meghajtó „elején” tárolódik), és a drive sebességét nem érinti (épp olyan gyors, mint a nem titkosító meghajtók), a vezérlő gondoskodik róla, és teljesen transzparens, te nem is látod, hogy titkosít. Csak ha bekapcsolod a BIOS-ban az ATA jelszavazást (az ATA jelszó letitkosítja a meghajtó elején lévő titkosító kulcsot).

Az SU800-nak majdnem kétszer akkora a limitje (120 gigásnál 100 TBW vs. 60 TBW) és írásban is kicsit gyorsabb. Viszont érdemes lenne a 240 gigásokra rámenned, ott már a sebességbeli különbségek is kiegyenlítődnek, meg a TWB limitek (SU800 200 TBW vs. UV500 100 TWB) is olyan magasak, hogy a te linuxos felhasználásoddal az életben nem éred el őket.

Én a saját linuxos felhasználásomra az UV500-at venném. A Linux nem ír sokat, így a magasabb TBW nem érdekel (plusz nagy méretben nagyon magas is), viszont az annál jobban, hogy az UV500 tud öntitkosítást, ami pl. nekem fontos, és akkora méretben venném (min. 480 GB), ahol már a sebességkülönbségek is teljesen eltűnnek, de ami végképp döntene, az az, hogy 5 év garival is lehet kapni, míg az SU800 3 év garis csak.

Viszont ha valaki Windowshoz veszi kisebb méretben, akkor a 3 év gari ellenére is az SU800 az egyértelműen jobb vétel, és megér + 1700 forintot simán. Az Iponban van olcsón, 13k-ért 128 gigás Adata SU900 is, ami 3D MLC-s, és az SU800-nál is erősebb specifikációkkal (egyedül a limitjei nem magasabbak az SU800-nál), meg az SU900-nál akkor is érvényesíthető az Adata felé az 5 év gari, ha a bolt nem adja meg. Az SU900 lenne a tökéletes SSD, ha tudná a hardveres öntitkosítást, akkor jobb vétellé lépne elő, mint a Samsung 860 Pro.

(#33184) Frawly válasza ubyegon2 (#33178) üzenetére


Frawly
veterán

Már nem tudom szerkeszteni az előző hozzászólást: onnan is látszik, hogy ha megnézed az UV500 120 gigás windowsos CDM tesztjeit, ott 3×1 gigás beállításokon is mérnek vele úgy kb. 500/320 megás olvasást, írást, mert még az SSD saját cache ott sem fogy ki, te meg csak 550 megás mérettel tesztelté. Ráadásul Linux alatt jobb számokat kéne kapjál, mert a fájlrendszerek is gyorsabbak, meg a kernel is hatékonyabbak cache-el, és ha még gyengébb is egy SSD, ez sokat szokott nyomni a latba!

Ennél sokkal relevánsabb lenne egy életbeli teszt, ahol átmásolnál pár giga nagy fájlt, pár gigányi apró fájlt, lemérnéd a bootidőt, ilyesmik. De ha te az SSD Gnome Disks Benchmarkra vetted, akkor nyugodtan keseredj el.

Azt sem ártana tudni, hogy pontosan milyen gépben mérted.

(#33244) ubyegon2 válasza Frawly (#33241) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A 860 EVO-val nem lehet mellényúlni.

Én is ebben bíztam, bár régebben ódzkodtam a Samsungoktól. Kérdeztem az eladó komát várakozás közben, mennyire tartja jónak ezt a 860-ast, megéri-e a 3eft pluszt a Kingston UV500-hoz képest. Aszondta', hogy jók ezek, főleg mostanában a Windowson egyre jobbak. Nem értette, ettől miért vágtam savanyú pofát! :D

főleg 4K-ban erősek

Ez a lényeg, úgysem túl sűrűn fogok nagy fájlokat másolgatni. Jól futott a rendszer a cserélt Kingston-on is, de idegesített a HDS-nél tapasztalt olvasási teszt megtorpanás meg a sok sötétebb pötty! Egy helyen meg tudtam oldani a 14 napon belüli elállást és a másik bejáraton bemenve meg átvettem az online lefoglalt Samsungot a már visszavett SSD árával csökkentve. Nem tudom máshol hogyan megy, de itt az Aqua-nál egyszerű volt a csere.

Köszi a Linuxos leírást, most olvasva már beugranak a dolgok, valóban sokat amortizálódtak az ismereteim az SSD cikk írása óta. :U
Azt hiszem, már alapból systemd intézi az fstrim-et az új disztróknál, ami meg 16.04 alapú lesz, ott majd odafigyelek.

Sok sikert neked is az X220 szétkapásához meg az új Samuhoz! Ez az USB3-on lógatós módszer valóban nem túl praktikus. Ezt a boot megoldást okosan megoldottad. Tetszik az ilyen. :)

Szóval köszi az össz helpet, másoknak is, akik segítettek! A végén csak igazad lett, hogy nem 120GB-os SSD kell nekem.....

(#34458) Frawly válasza DeFranco (#34457) üzenetére


Frawly
veterán

Overprovisioning eleve van hagyva általában gyárilag az SSD-n. Plusz azt eleve nem szoktuk ajánlani, hogy valaki szarásig telepakolva használja az SSD-t. Végül is lehet particionálatlan helyet hagyni rajta, ha mondjuk valaki tudja magáról, hogy nem jó az önfegyelme, lusta helyet csinálni, hajlamos tartósan betelítve használni partíciókat, de nagy átlagban felesleges ezt mindenkinek ajánlgatni.

Indexelés maradhat. Sokat nem ír az SSD-re. Ha mégis idegesít, hogy feleslegesen megy, ki lehet kapcsolni. Egyéni ízlés kérdése.

Prefetch maradjon, a Windows hadd menedszelje, hogy mit tölt elő a memóriába. Ha zavar, kikapcsolhatod, sokat nem nyersz vele. Ez a funkció amúgy sem ír, inkább olvas az SSD-ről.

Defragot a Windows alapból letiltja SSD-nél. De egyébként ha le is futtatod rajta kézzel, akkor a Win8-10 defragja felismeri, hogy nem HDD-n fut, és tényleges töredezettségmentesítés helyett TRIM-ezést hajt végre. De talán Win7-nél is így van.

A hibernáció attól függ, hogy használod-e. Ha igen, akkor meg kell hagyni. Ha nem, akkor ki lehet kapcsolni, de ha mondjuk felesleges rajta marad, akkor sem történik semmi tragédia. Lesz az SSD egy nem haszált több gigás hiberfil.sys fájl.

Cache az kell SSD-re is, hiába van az SSD-n is alapból többszáz mega, vagy pár giga ilyen-olyan cache, a többlet cache mindig jól jön, ártani sose árthat. Bár azon nem tudom, hogy mit akarnál állítani a cache-en konkrétan.

Swapot megint az igény dönti el, mennyi fizikai RAM-od van, milyen programokat használsz, mennyire fogy el a RAM.

Semmilyen varázslás nem kell. A Windows telepítőjével vagy a Windowszal kell particionálni, akkor jó lesz a partícióeltolás (ez modern HDD-ken is fontos), meg arra kell ügyelni, hogy a TRIM menjen (NVMe SSD-n még ezzel sem kell foglalkozni). Amúgy lehet ugyanúgy használni, mintha HDD lenne.

(#34887) King Unique válasza csubuka (#34884) üzenetére


King Unique
titán

Ha Windows 7-tel lett particionálva a telepítésnél a HDD, akkor normál esetben az alignálásnak is eleve jónak kell lennie, ami ilyenkor a klónozás után is az lesz. De célszerű azért még a klónozás előtt lecsekkolni. Valamint szükség esetén a Macrium Reflect programban is beállítható, sőt alapértelmezetten rendszerint az 1 MB-os partícióeltolás használata van bejelölve. Erről (alignálás), illetve az egyéb dolgokról a Windows 7/8/10 SSD-vel! Hogyan is? cikkben le van írva a lényeg. Vagyis, hogy normál esetben nincsen szükség semmilyen erőltetett felhasználói közbeavatkozásra, azaz letiltásra, kikapcsolásra, áthelyezésre stb. csak azért, mert SSD van az újabb Windows alatt. De ezt már anno Sinofsky is kb. leírta egy 2009-es cikkben. A lapozófájl méretének kisebbre állítása és a hibernálás kikapcsolása pedig megint csak opcionális, nem kötelező. Illetve leginkább csak a tárhelyspórolás végett szokás, nem azért mert olyan hú de sokat írna az SSD-re, meg akkora gondot okozna.

[ Szerkesztve ]

(#36422) King Unique válasza pinnacle (#36419) üzenetére


King Unique
titán

Az már az egyik korábbi válaszban is le volt írva, hogy normál esetben elég grafikus felületen a törlés, az is "lenullázza". A GPT-re konvertálás nem feltétlen szükséges, illetve nem minden esetben. A CSM az UEFI-s bootolást nem támogató rendszereknél, eszközöknél kellhet, de ugye a Windows 10 támogatja rendesen, annál nem létszükséglet. Meg pl. a Secure Boot használatához is általában kikapcsolt CSM szükséges.

Ha kikapcsoltad a lapozófájlt és eddig nem tapasztaltál hibát, lehet akár így is, a te dolgod. De attól még általában nem javasolt kikapcsolni és ha hibakeresésnél nem jön létre a memóriakép, annak is lehet az oka a letiltott, vagy túl kicsi lapozófájl. Az meg a másik, hogy a lapozófájlt kikapcsolni / méretét kisebb venni, hibernálást letiltani is leginkább a kicsi tárolókapacitású SSD-knél szokás a tárhelyspórolás végett. De egy 1 TB-osnál olyan sok értelme nincsen, annál van bőven szabad tárterület és sokat nem oszt, nem szoroz az a max. néhány GB.

[ Szerkesztve ]

(#37023) Frawly válasza #95590400 (#37021) üzenetére


Frawly
veterán

Ja, jó. Nem is kötözködésből írom, csak te bizonygatod, hogy mekkora szar, mert a partícióeltolást hibásnak jelezte. Én csak azt javasoltam, hogy előbb nézzük rá, mielőtt temetjük, mert könnyen kiderülhet, hogy pl. bővített vagy rendszerindító partíció eltolása tényleg nem stimmel. Ha más nem, neked is megérné róla megbizonyosodni.

Egyébként az SSDOK-nak nem az a baja, hogy néhány SSD-t nem ismer, vagy néha tévedne. Hanem csak egy szem fejlesztő dolgozik rajta nonprofit, a magánidejében, emiatt ritkán frissül. De mivel ingyen van, elég nehezen kritizálhatod, hogy miért nem jobb.

A linuxos nézelődést csak alternatívának szoktam javasolni. Főleg olyanoknak, akik valami nagyon noname vagy OEM SSD vettek, amit a szokásos progik nem ismernek vagy a gyártói SSD tool nem indul el az SSD-jükön driverprobléma miatt. Szerintem ma már nem egy nagy elvárás, hogy valaki letöltsön és Rufus-szal készített pendrive-ról be tudjon bootolni egy Ubuntut és a terminálba beverni 2-3 sort. Nem nagy feketemágia, Windows telepítésbe nem barmol bele, és cserébe több hetes szívásokat, meg Windows-újratelepítgetéseket lehet vele megúszni. De nem kényszer, ha valaki nem akar linuxozni, akkor az ő dolga, csak akkor ne várja, hogy ingyen segítségnél még én fogok nyomozni, meg extra erőfeszítéseket tenni, hogy neki kényelmesebb legyen. Akkor oldja meg magának.

Egyébként Windowsra is van egy rakat particionáló és klónozóprogi, ami mutatni tudja, hogy a partíciók melyik szektor határán kezdődnek.

A Samsung meg a Crucial meg jelenleg a legjobb vételek. Nem hullanak, megbízhatók. Ezért vannak ajánlva lépten-nyomon. De elég sokat kerül elő Adata NVMe, Intel 545, WD Blue, Intel 660p is. Mindenki azt ajánl, amit akar, te is tehetsz ajánlásokat, csak akkor kicsit kényelmetlen lesz, ha tömegesen jönnek vissza az emberek, mert kiderül, hogy hibás széria. Ezért tapasztalat nélkül elég necces bármit is ajánlani.

Plusz a Crucial elég sokat ekézve is van mostanában, a BX500 a belassulás, az MX500 a melegedés miatt. Szóval nem elfogult a topik. A Samsung sincs mindenkinek ajánlva, 1) drága és nem mindenkinek éri meg a plusz pénzt, 2) régi AMD-s lapok SATA vezérlőjével inkompatibilis lehet, 3) régi gépbe overkill.

(#37465) Frawly válasza csubuka (#37463) üzenetére


Frawly
veterán

Nézd meg a Feladatkezelőben a Részletek fülön az I/O írt bájtok oszlop bekapcsolásával. Ne kapcsold ki a gépet lehetőleg min. 2 napig, minden folyamatosan menjen, ezt leszámítva használd úgy a gépet, ahogy szoktad, időnként nézz rá, hogy melyik folyamat írja a legtöbbet, az oszlopnál csökkenő sorrendre kattintással.

A havi 1 TB egyébként még mindig nem vészes, napi 34 giga, ez még mindig ott van a Win10-es felhasználói átlag felső határán. De még a napi 50-100 giga sem abnormális, de az már nem átlagos felhasználás szintje.

Ha tényleg a Chrome, és zavar, kapcsold ki a cache-elést benne, ilyenkor is cache-el, de csak a memóriába.

A prefetchhez nem érdemes nyúlni, mert minimális írást okoz csak.

Nagyban függ ki mit használ. Nálam is fut a Firefox mellett a Chromium is, de a memóriába cache-el (nem az SSD kímélése miatt, hanem állandóan sok ki nem használt RAM-om van), és Linux alatt, ami meg nem ír sokat, így nálam napi 12 órás használattal is csak 3,8 giga írás van naponta, ez viszont windowsos szemmel nézve irreálisan karcsú. Ez a hosszútávú átlag, mert van, hogy egy nap alatt 30 giga felett is vagyok, ha torrentezek, de aztán vannak olyan napok, hogy alig vagyok a gépnél, vagy a játékos gépemet használom.

De már pl. Win7 is sokkal kevesebbet ír, mint a Win10. Függ a vírusirtótól is, meg hogy még milyen progikat használsz.

[ Szerkesztve ]

(#37470) Frawly válasza ricsi99 (#37467) üzenetére


Frawly
veterán

A SMART nem függ attól, hogy AHCI vagy IDE módban fut-e az SSD.

De örülök, hogy jól szórakozol, gondolom arra célzol, hogy „fun” a topik, a „fan” az rajongót vagy ventilátort jelent.

Senki nem vár megváltást a HD Sentineltől, azért ajánljuk azt, mert az ismeri a legtöbb SSD-t, és olyankor is fut, amikor nem szabványos SATA driverrel hajtod, ilyenkor a gyártói SSD-s progik nem szoktak elindulni. Néhányan csak kíváncsiak, hogy mennyit írtak hosszú távon, ez teljesen rendben van. Néha napján én is rá szoktam nézni a sajátomra, nem aggódásból vagy kímélésből, hanem hogy képben legyek a hosszútávú prognózissal, meg lássam, ha elkezd valami progi irreálisan sokat írni.

Alapból semmit nem kell leszabályozni a Windowson. Jó, talán a 30 gigás SSD-nél igen, de a 120-ason már nem. Az meg elvileg baromira nem számít, hogy milyen gépben van, Xeon, Atom, AMD FX, Intel LGA1150, a lényeg, hogy mire használod, milyen OS és programok futnak. Menteni meg mindig kell, nem csak SSD-nél. Egyik fajta adattárolásnál sem garantálható az adatvesztés elkerülése.

De 30 gigás SSD-t Windows alá nem ajánlok. Win7 alatt is bajos, Win10-nek meg régen sem volt elég, hiába volt hivatalosan 16-20 giga megjelölve lemezigénynek, nem nagyon fér el 32 gigán, most hivatalosan megemelték a min. system requirementsben 32 gigára, de az is szűkös, min. 50 kell neki, de jobb inkább 64 fölött, de ez attól is függ, hogy ki milyen progikat használ, hova telepíti őket. Meg az egész elméleti lett, mert 120 gigás SSD-t sem nagyon vesz már senki, max. csak régi gépbe, ahol nem Win10 fut. Jellemzően ma már mindenki a min. 240-256 gigás méretet keresi, és adják el a kisebb méretű SSD-iket. Egy 240-1000 gigás SSD-n meg ugyanaz az írásmennyiség a 30-120 gigás SSD-hez képest, 8×-33× annyi cella között oszlik meg, tehát több írást is bírnak a méret növekedésével.

Egyébként a 30-120 gigás SSD-t se kell kidobni vagy leírni, jó az adapterrel USB3-as pendrive-ként használva, vagy áttenni valami retró gépbe, esetleg linuxozni, ilyen felhasználási körben még újabb éveket tud szolgálni.

[ Szerkesztve ]

(#38122) Frawly válasza horvathpeter (#38118) üzenetére


Frawly
veterán

Az 4 hónap alatt átlag napi 21,9 GB írás, teljesen normális Win10-nél. A 60 gigás Kingstonon valószínű még nem Win10-et használtál, hanem Win7-et, ami kevesebbet ír, meg a kisebb tárterület miatt kevesebbet irkáltál rá, azért van rajta átlagban csak napi 2,8 GB írás, ami meg rendellenesen alacsony Win7-hez, de még XP-hez, Linuxhoz mérten is.

A játékok tuti nem írnak sokat, csak amíg feltelepülnek, utána csak olvasnak a lemezről, meg minimális írás lehet, amikor a mentéseket tárolják.

Azt is figyelembe kell venni, amit előttem írtak, hogy eleinte magasabb a napi átlag, aztán lemegy. Hiszen nem telepítesz minden hónapban Windowst, nagy játékokat, stb.. Így a napi átlag csökkenni fog akkor is, ha nem spórolsz az írással.

Ha kíváncsi vagy mi írja rá ennek a napi ~22 gigának a nagy részét, a Feladatkezelőben a Részletek fülön kapcsold be az I/O írás oszlopot, rendezd aszerint a listát, és hagy úgy a gépet futni hosszabb ideig, meg fogod látni mi írja a legtöbbet. Tuti valami Windows szolgáltatás lesz, frissítés, víruskereső vagy hasonló. Esetleg böngésző lehet még a befutó.

(#38739) Frawly válasza joocek (#38714) üzenetére


Frawly
veterán

Ezt hol jelzi a HDS? Mert nálam nem ír napi írást. Az összírást írja. Meg az üzemidőt, de az meg nem az SSD tényleges életkora. A napi írást úgy számold, hogy az összírást osztod a napokban számolt tényleges életkorral.

Az sem mindegy, hogy mennyire új az SSD. Az első napokban, hetekben, mikor OS-t telepítesz rá, vagy klónozol, adatokat húzol rá vissza, 10-100 gigás játékokat teszel fel rá, benchmarkokkal tesztelgetsz, akkor eleinte nagyon megugrik az írás. De aztán ahogy használod tovább hosszú távon, csökkeni fog a napi átlagírás. Hangsúlyozom, hogy nem az írás, hanem az ÁTLAGírás. Mert hosszú távon csak az átlag számít. Az mindegy neki, ha olyan brutális napja van, hogy 1 terányi írást tolsz az arcába. De ha pl. utána több napig meg nem írsz rá sokat, akkor a nagy írási csúcs jobban belesimul egy hosszabb távú átlagba.

Ha viszont már jó ideje használod, és még mindig sokkalod a napi 40 GB átlagírást, kapcsold be a Win10 Feladatkezelő Részletek fülén az I/O írás oszlopot, és hagyd futni, ne kapcsold ki a gépet. Folyamatosan monitorozd, hogy melyik folyamat ír sokat. Pár óra vagy nap múltán ki lehet szűrni a bűnöst.

Egyébként a napi 40 giga tényleg nem sok. A windowsos felhasználói átlag 20-40 GB között van naponta. Persze vannak felhasználók efölött és ezalatt is, de az már nem átlagos felhasználás.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.