Hirdetés

2025 a PC-s szemétdombok éve lesz?

Köztudott, hogy 2025 nyarán megszűnik a Windows 10 támogatása, és már csak Windows 11-et lehet használni. Természetesen jelenleg is ki lehet játszani a korlátozást, de a Microsoft már ígérte, hogy keresztbe tesz ennek is, ennek pedig hamar elérhetetlen rendszer lesz a vége. Nem is csoda, hiszen a Microsoft és az Intel hátsó egyezményt kötve nem is érdekük, hogy sokan régi rendszert használjanak, hiszen így nem jön pénz az Intelhez, cserébe jól optimalizálja az Intel alá a rendszert. Az AMD támogatását csak úgy berakták, nehogy kiderüljön. Viszont felhasználók oldaláról 3 verzió lehetséges:

1. Valóban kidobják a gépüket, mert az mondják, hogy használhatatlan (na ők tévednek a legjobban, ezt majd mindjárt kiderül, hogy miért)

2. A W10 támogatás után is használják, ami akkor még nem nagy gond, de idő haladtával már nem javasolt, ugyanis akkor már nem lesznek biztosítva a legújabb fenyegetések ellen (nem, nem elég egy vírusirtó, azokat nem tudja kivédeni)

3. Linux kernelre épülő rendszert használnak, ami a legjobb megoldás, és el is mondom, hogy miért.

- A Linux rendszerek többségét ingyen, korlátozás nélkül le lehet tölteni és használni. A fizetősöknél általában a támogatást fizeted meg (RedHat és társai), (vagy ha szereted a sírós fekete párducot, akkor azt, ha be tudod szerezni a nagyságostól)
- Az emberek többsége alapvető dolgokra használja a PC-t, ehhez pedig az ingyenes alternatívák is remek segítséget nyújtanak, akár alapból is, ezért nem kell kiadni feleslegesen sok pénzt (khm.. Office például)
- Ugyan a csomagkezelő határozza meg, hogy mire épül (DPKG, RPM, Pacman, stb.), de ma már van egy független csomagkezelő, amit bármely Linuxon működik. Ez a Flatpak, ami még biztonságosabb is, mivel a rendszertől elkülönítve futtatja, így biztonságosabbá téve azt, igaz többet is le kell tölteni a használathoz.
- Olyan asztali környezetet használsz, amilyet csak akarsz. Hogy mi is ez? Nos ez határozza meg, hogy hogyan néz ki az asztalod. Ez Windows-nál csak 1 van, viszont Linuxnál több közül is választhatsz. Ilyen a Gnome, KDE, XFCE, stb. Nálam az Ubuntu féle Gnome jött be. És ez miért is jó, mert így akár jóval gyengébb gépen is használhatóvá teszi a rendszert, valamint akár ezeket tovább alakíthatod át (mint például megnyitásnál és bezárásnál egy tűz menjen végig)
- Támogatásnál nem 1 helyről lehet szerezni, hanem az interneten bárhol segítenek. Mondjuk az más kérdés sajnos, hogy nem minden esetben pozitívan állnak hozzá, de sebaj, egy másik helyen már segítenek.
- Kevesebbel is beér mint a Windows, miközben semmit sem vesztesz vele, ha nem a Redmondi rendszert használod.
- Nem lopja az adataidat, A telepítés után is csak a helyhatározót kérdezi, valamint a hibaküldést, amit te döntöd el, hogy engeded vagy sem. Nem úgy, mint az MS-nél, hogy hiába kapcsolod ki, akkor is küldi rólad az adatokat.
- A legtöbb játék már fut Linux rendszereken ami történhet natívan (és ebből szerencsére egyre több és több van) és történhet Proton vagy Wine segítségével, ami a hozzávaló környezetet tölti be (és ezek nem emulátorok)
- Driver támogatottság kiváló. Nem kell mókolni a gyártó oldalán, hogy működjön, csak bedugod és kész. Egyedül a videokártyáknál kell, de ott sem sokáig, mivel az AMD és Intel oldalán már ott a MESA, ami nyíltforrású, az NVidia-hoz pedig hamarosan készül hozzá, ami így stabilabb lesz a rendszer.
- Talán egyetlen 1 hátránya, hogy sok közül lehet választani, de itt egy kis segítség:
-Ubuntu, Linux Mint, Zorin OS: kezdőbarát
-bármely Arch-ra épülő rendszer: tapasztalt

És végül hagyom azt a részt, ahol kezdésképp érdemes YT csatornákat nézni.
- Az első a Magyar Linux Videók, ahol érthetően el magyarázza a dolgokat, igaz hozzászólni nem lehet, mert elmondása alapján nem akar 100-szor válaszolni ugyanarra a kérdésre, de szerintem igazából csak a Mint fórumra és a saját oldalára akarja csatolni a nézőit.
- A második a Kernel Pánik, ahol inkább a hálózati dolgokról szól, de érdemes megtekinteni.
- És végül jöjjön a személyes kedvencem a PingvinBázis, ami elmondja a legújabb Linuxos híreket, illetve 1-1 videó keretében bemutatja a rendszereket, illetve programokat.

Tehát most a címben lévő kérdésemre válaszolva annyit tudok mondani, hogy ha az emberek képesek újat megismerni, és nem helyhez kötöttség alapján használnak (annak az ikonnak ott a helye, annak a menünek ott a helye stb.) és rájönnek, hogy nem kell feltétlenül pénzt kiadni olyanért, amit ingyen is tudnak használni, valamint a legnagyobb fejlesztők is kiadják a Linuxos változatot (pl. játékok esetében kernel szintű csalásvédelem Linux alá) akkor nem lesz kidobva sok számítógép.

Remélem tetszett az olvasmányom, és mint mindig LEHET hozzászólni.

Még van hozzászólás! Tovább