Hirdetés

2024. június 2., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2017-02-10 12:19:08

LOGOUT.hu

Minden ami szünetmentes tápegységgel (UPS-sel) kapcsolatos. Ha kérdésed van akár készülék vásárlással, akár hibával kapcsolatban, vagy csak tanácsot kérnél, írd meg ide, és lesz aki segít!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#18201) zsolt501 válasza Cs1csó (#18200) üzenetére


zsolt501
nagyúr

Ismerősömnek is ilyen van, most cserélte, mert az elektronika megadta benne magát, pedig épp csak 1 éves a készülék először azt hitte, hogy az akku a hibás sajnos nem.
Tudom ez bármikor megtörténhet bármelyik UPS-el, ráadásul alsó szegmensben az APC is elég gyengén szerepel már, nem is igazán tudom mit is lehetne jó szívvel ajánlani ahol talán a gyártó nem kezd el a spórolás miatt trükközni.

''Mind Így van ezzel aki hasonló időket megélt, de a döntés nem rajta állt neked csak arról kell döntened mihez kezdj az idővel amely megadatik.''

(#18202) PROTRON válasza zsolt501 (#18198) üzenetére


PROTRON
addikt

A konfigja nem túl erős, teljesen átlagos otthoni gép, 1650 VGA meg R5 3600 proci azért nem kér olyan sokat a 400W-os tápjából hogy ne lehessen olcsón megúszni azt a fél percet.
A 29 colos monitor kérhet sokat, de összességében szerintem is meg tudja oldani nem túl drágán.

[ Szerkesztve ]

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#18203) Cs1csó válasza zsolt501 (#18201) üzenetére


Cs1csó
félisten

Ennyi pénzért ez van, amúgy kiszámoltam, a komplett konfig a 2 monitorral max terhelésen is simán megáll 250W alatt, de ha épp csak IDLE kapja el az áramszünet akkor az simán 100W.

Nem ok nélkül az egyik legnépszerűbb UPS az Árukereső szerint, sokan veszik több a tapasztalat vele előfordul hibás darab, de lehet javítani, cserélni stb.

[ Szerkesztve ]

(#18204) -secret- válasza Cs1csó (#18193) üzenetére


-secret-
Arcképgyáros

Végül a 800-as mellett döntöttem. Köszönöm az ajánlást!

(#18205) simico válasza #72806656 (#18191) üzenetére


simico
aktív tag

Pont van előttem két Dell 24" monitor, egy T450 és egy T480.
A monitorok egyenként kb 24 Wattot, a laptopokok egyenként akku töltése közben kb 33 Wattot vesznek fel fogyasztásmérővel mérve. Tehát egy laptop két monitorral kb 100 Wattot átlagos munka során. A netes vackok (ONT, router, stb) legyen még max 50 Watt. Szerintem 300 Wattos inverter bőven elég. De a 600-as alig kerül többe és "evés közben jön meg az étvágy", később akár több dolgot is rá akarhatsz majd kötni, szóval 600-as inverter is jó választás.

Nálunk jópár hete volt tervezett 4 órás áramszünet. A net, kamerarendszer és NAS már az SPS 300 + 92 Ah akkuról ment, meg se kottyant neki. Laptopot nem dugtam rá, az maxra töltött akkuval bírta két és fél óráig és ott elköszöntem a főnöktől (az áramszünet jó ürügy volt egy kis pihenésre) :DDD

(#18206) Mik_i válasza Mik_i (#18174) üzenetére


Mik_i
tag

Elvittem SOSUPS-hez, azt mondták teljesen 0 volt az akksi, úgyhogy azt cserélték. Az elektronikára viszont azt mondták, hogy az rendben van, kondenzátorok is jók, a 208V-ra meg azt, hogy mivel rész szinuszos, ezért nem lehet multiméterrel pontosan megmérni, de még ha 208V is lenne a feszültség, akkor is benne van abban a tartományban, ahol rendesen működnek az eszközök.

(#18207) TowMater


TowMater
csendes tag

Sziasztok!
Van egy apc xs 1400u ups-em.2 hetente (gondolom önellenörzéskor)neki áll sípolni
és csak a front gomb hosszan tartó nyomása után hajlandó abbahagyni.Kb.3 éves, egyébként teszi a dolgát,az akksija rendben.Ha van ötlet megköszönném!

(#18208) frpeter válasza TowMater (#18207) üzenetére


frpeter
Topikgazda

Szia!
Ha 3 éves, simán lehet akku hiba. Honnan gondolod, hogy az aksija rendben van?

UPSakku.hu - a legjobbak a legjobb áron

(#18209) TowMater


TowMater
csendes tag

Van egy Powerchute progi, abban kb.120 percet bír.Sztem az még elég jó...

(#18210) frpeter válasza TowMater (#18209) üzenetére


frpeter
Topikgazda

Papíron :)
Vedd el a betápot, és nézd meg valójában mennyit megy el.

UPSakku.hu - a legjobbak a legjobb áron

(#18211) GIJoe


GIJoe
addikt

Sziasztok, a következő laikus kérdéssel fordulnék hozzátok:

Faluvégén lakom, gyakoriak az áramkimaradások, ingadozások
ezért kérdeznem hogy lehet e kombinálni a UPSeket?
Tehát van egy sima APC Back-UPS 700VA em, ami "gyors" és ez elé beraknék egy
HomeSin-300 DeLuxe-t ami pedig a "tartós" szerepet töltené be egy 55A kocsiakkuval...
szabad e ezt? :R

[ Szerkesztve ]

(#18212) cinemazealot válasza GIJoe (#18211) üzenetére


cinemazealot
addikt

Szabadni szabad, de nagyon nem tanácsos. Ha az APC-t megterheled 700 VA-rel, azt az elé kötött HomeSin hogy fogja bírni a maga 300 VA-es terhelhetőségével? :)

Szerintem kezeld külön a két eszköz nyújtotta szünetmentesítést és hozz létre két külön áramkört! Válogasd ki a kis teljesítmény igényű és tiszta szinusz jelalakot igénylő fogyasztóidat, amiket ráköthetsz a HomeSin-re, az "igénytelenebb" és nagyobb teljesítmény igényű fogyasztóidat pedig kösd az APC-re! Mivel mindkettő UPS, a "gyorsaság" szerinti különbözőségük szerintem nem lesz releváns megbízhatósági szempontból.

[ Szerkesztve ]

(#18213) Banee91


Banee91
friss újonc

Sziasztok!

Az irodámban lévő eszközöket szeretném szünetmentesíteni. Az eszközök távolsága miatt úgy döntöttem, hogy kettő darab szünetmentes tápegység alkalmazása lenne a legoptimálisabb. Az egyik UPS látná el árammal a PC-t és a hozzá tartozó két monitort, míg a másik UPS látná el a hálózati eszközöket.

1. UPS (PC+2 monitor):
-Pure Power 600W
-ASUS TUF H370
-Intel Core i5-8500
-2*8GB HyperX
-Samsung 860 EVO SSD
-WD Gold 1TB
-GeForce GTX 1050Ti 4GB
-2*DELL P2417H

Erre a konfigurációra a kalkulátorok által számolt értékek átlaga ~300watt (~650VA) (Tehát ha jól értem a fórumon eddig leírtakat akkor egy 800VA körüli UPS-re lenne szükségem ebben az esetben, amennyiben csak a mentés és kikapcsolás idejére kellene a szünetmentes?!)

2. UPS (hálózati eszközök):
-Synology DS218+
-TP-Link Archer AX10
-ARRIS TG2492

Erre a konfigurációra ~50 watt fogyasztást számoltam, ami nem nagy, viszont itt a fontos szempont az lenne, hogy az UPS kompatibilis legyen a NAS-al, hogy esetleges áramszünet esetén az UPS le tudja állítani a NAS-t!

Segítségeteket szeretném kérni abban, hogy milyen típusú és hány VA-s UPS-t vegyek a fent leírt konfigokhoz? A keretem a két UPS-re maximum 100.000HUF
Továbbá szeretném megkérdezni, hogy az aktív PFC-s táp mellé, csak tiszta szinuszos UPS-t lehet használni (mint ahogy a leírás ajánlja) vagy egy jobb minőségű kvázi szinuszos is megteszi?

Segítségeteket előre is köszönöm!

(#18214) Cs1csó válasza Banee91 (#18213) üzenetére


Cs1csó
félisten

Szia, nem szükséges tiszta szinusz, ezeket elviszi egy JOBB kvázi szinuszos UPS is.
A PC és monitor kombónak: Eaton 5E 850i USB DIN

A kisebb cuccoknak: CyberPower UT850EG

Itt a kompatibilitási listán rajta van: [link]

(#18215) daninet


daninet
veterán

Sziasztok!
Rendeltem egy GreenCell 1500VA szünetmentest. Eredetileg nem akartam használni a rajta található RJ45 portokat védelem érdekében, de kicsit gondolkoztam rajta és lehet hogy mégis. Viszont nem tudom, hogy PoE ezen átmegy? :F Erről nem találtam semmi infót. Nem nagy érvágás ha nem, csak nem lenne rossz.
Egy ideig még nem tudom kipróbálni, de az ethernet kábel meg kellene rendelnem.

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#18216) Cs1csó válasza daninet (#18215) üzenetére


Cs1csó
félisten

Ami RJ45-jön megy az átmegy tehát pl. ahol modem-es rj11 van (ha jól emlékszem oda az kell) az nem. Amúgy óvatosan ezzel, mert sokszor ezek az RJ45-ös csatik csak 100Mbit-et engednek át tehát nem engedik át a gigabites netet.
Az olcsóbb UPS-ek főleg ha nincs feltüntetve akkor szinte biztos, hogy csak 100Mbit-et enged át.

(#18217) daninet válasza Cs1csó (#18216) üzenetére


daninet
veterán

Ez egy fontos infó. Köszönöm. Akkor lehet elengedem.

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#18218) Cs1csó válasza daninet (#18217) üzenetére


Cs1csó
félisten

Amúgy ha nagyon parázol létezik külön gigbit-es ethernet villám és túlfeszültség védelem.: [link]

Nekem ezen a téren szerencsém van mert FTTH optika van ami egészen a szobáig optikai kábelen jön amin ugye nem tud bejönni a villám.
Az más kérdés, hogy van összekötve pár olyan eszközöm is ami egy olyan konnektorból kapja az áramot ami nincs védve.

(#18219) daninet válasza Cs1csó (#18218) üzenetére


daninet
veterán

Mikrós netem lesz sajnos, antenna a tetőn. PoE-val kapja az áramot az AP fenn. Megkérdezem a szolgáltatót ők telepítenek-e a rendszerükbe ilyet.

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#18220) hchefi


hchefi
csendes tag

Sziasztok.

Otthonra keresnék egy szünetmentes tápot elsősorban pillanatnyi áramkimaradások/ingadozások kiküszöbölésére. Akksiról nem kell, hogy sokat tudjon üzemelni a rendszer. Mostanában elég sokszor lefagy/újraindul az eddig stabilan működő desktop gép, és a modem is, mikor melyik. Külön-külön nem gyanakodnék áram problémára, de ez a kettő együtt már gyanús, hogy az lesz (csillárok pislánkolásáról nem is beszélve).

A legeslegfontosabb szempont, hogy kikapcsolható legyen a pittyegése. Ezt mindenképp kell, hogy tudja, mert agyunkra fog menni, hogyha sokat pittyeg, főleg éjszaka.
A desktop gépet és a modemet mindenképp rá akarom kötni, ezért legyen rajta legalább egy 220-as standard dugalj kiállás a modemnek.
És ne legyen horror ára, örülnék, ha max 30K huf körül meglenne.

Köszi előre is a segítséget!

(#18221) Cs1csó válasza hchefi (#18220) üzenetére


Cs1csó
félisten

Üdv, nem írtad a konfig fogyasztását (CPU, VGA típusa elegendő, esetleg ha átlagon felüli monitor vagy több monitor azt érdemes megemlíteni) de ha átlagos fogyasztású a konfig tehát kis vagy közepes fogyasztású CPU-VGA páros vagy akár nincs is VGA a monitor pedig átlag pl. 24" akkor ezek elegendőek:
- Eaton 5E 850i USB DIN 23k de csak egy normál konnektor van rajta tehát kelleni fog egy sima elosztó, USB-s kapcsolaton keresztül a rá kötött PC-t a telepített program segítségével tudja vezérelni tehát ha nem vagy a gépnél de tartós az áramszünet le tudja azt állítani

(#18222) xact


xact
tag

Sziasztok!
Adott egy APC Back-UPS 500 ami tegnap kiírta hogy cseréljem az akksit.
A kérdésem a következő lenne, hogy találtam helyettesítő akksikat különböző ársávban, a paraméterek látszólag ugyan azok, érdemes az olcsóbbat megvenni, vagy nem érdemes kockáztatni?
Köszönöm.

(#18223) hchefi válasza Cs1csó (#18221) üzenetére


hchefi
csendes tag

Hello,

nem vagyok a helyszínen, így nem tudom most megnézni a pontos konfigot, úgyhogy emlékezetből írom. Egy 10 éves "játékos" konfig, a táp az max 500W-os ha lehet. De az biztos, hogy most már a nyugdíjas korait éli a gép és csak internetezésre van használva, úgyhogy biztosan nincs 500W-ra járatva a konfig. Monitor kb a legolcsóbb LG, nem nagy. Úgyhogy ez a két dolog plussz a modem lenne rákötve.
És akkor jól értem, hogyha egyszer beállítom a szoftver segítségével, hogy ne pittyegjen, akkor már többet nem is fog, tehát nem kell a gépnek bekapcsolva lennie, illetve a szoftvernek aktívan vezérelnie ezt a működést.

(#18224) Cs1csó válasza hchefi (#18223) üzenetére


Cs1csó
félisten

Igen, egyszer kell beállítani mindent.

(#18225) Cs1csó válasza xact (#18222) üzenetére


Cs1csó
félisten

Tudnál típust és árat linkelni? Inkább az ár/érték arány a lényeg, tehát nem biztos hogy annyival jobb mint amennyivel drágább.

(#18226) hchefi válasza Cs1csó (#18224) üzenetére


hchefi
csendes tag

Ok. Köszi a segítséget! Már a kosárban van :)

(#18227) xact válasza Cs1csó (#18225) üzenetére


xact
tag

Szia!
Ez sem gyári, de javaslatként ezt kaptam : [link] , én méret V/A alapján erre gondoltam : [link] . :R

(#18228) Cs1csó válasza xact (#18227) üzenetére


Cs1csó
félisten

Az "Njoy" egy román cég nem túl veretes hírnévvel, de ennyiért nagyon olcsó. Amúgy 5-6k egy ilyen akku.
Remélem lesz itt aki ajánl még neked valami mást.

Amúgy mivel nem túl drága egy ekkora akku ezért érdemes arra is figyelni hol veszed, tehát ha szállítási költség nélkül meg tudod úszni akkor vásárold úgy.
Egy 5-6k-s akkura még 1k szállítás elég sok.

(#18229) Foobar


Foobar
tag

Sziasztok,

SPS SH1000 ups-nél a "hálózati mód" (a magyar kézikönyvben) mit jelent pontosan? [link] Számítógép, GTX1060-nal, kettő LCD monitorral, ez menne róla. Azt én döntöm-e el, hogy melyik módban üzemeljen, az Inverter / hálózati közül ? A hálózati mód nem bypass ugye? Ez a mód (mármint a hálózati, amelynél 95% hatékonyságot ír a kézikönyv) megfelel-e állandó jelleggel számítógéphez? Úgy értem: áramszünet esetén átvált EBBŐL IS, akku-üzemmódba? (Úgy általában JÓ a hálózat a lakásomban - tehát megbízható, és stabil, nem nagyon ingadozik a fesz.) Az inverter mód az pedig inkább kifejezetten rossz hálózathoz való? Zivatar esetén mindenképp kihúznám a fali aljzatból, akkor akku-módban üzemelne. Leaftron LTL 100Ah Long-Life akkut néztem ki hozzá.
Köszi ha válaszoltok láma kérdéseimre. :B :R

[ Szerkesztve ]

(#18230) Foobar


Foobar
tag

Megvettem az SH1000 + Leaftron LTL100 kombót, tegnap megérkezett. Kérnék tőletek egy kis segítséget az ups és az akksi összekötéséhez, hogy biztosan ne rontsak el semmit.
A két kábelrögzítő csavar mellett még ezeket kaptam hozzá:

Melyik mire való? Közbe kellene iktatnom az összekötésnél valamelyiket? Az akkukábelek végén lévő csatlakozók alá / fölé?
Egyelőre csak a csavarokkal fogattam be a kábeleket:

(#18231) cinemazealot válasza Foobar (#18230) üzenetére


cinemazealot
addikt

Ezeket azért kaphattad, hogy ha a csavar túl hosszú lenne, akkor legyen milyen alátétekkel "kiközölni" a távolságot és (a rugós alátéttel) megfeszíteni a kötést, hogy a szemes kábelvég minél stabilabban rögzüljön. Ha nem érezted igényét ezeknek, mert pl. a kábelvég már most sem forog el, akkor szerintem jó vagy.

[ Szerkesztve ]

(#18232) PROTRON válasza cinemazealot (#18231) üzenetére


PROTRON
addikt

A rugós alátéteket egyébként olyan esetben is alkalmazni szokták, ahol mindennapi folyamatok (pl ablak alatt elhaladó vijjamos) miatt előforduló mikro rezgések meglazíthatják kötéseket. Persze inkább "mozgó gép" üzem van jelentősége ahol a folyamatos mozgás miatt folyton után kell húzni.

Továbbá elektromos üzemben is előfordul hogy a gyakori(!) hirtelen áram rángások 1-1 pillanatra olyan hőfolyamatokon alapuló tágulásokat okoznak, hogy idővel meglazulnak a kötések pl biztosítékoknál. Ezért kell nagyobb telephelyeken legfeljebb félévent karbantarást tartani, amikor leellenőrzik a kötéseket és ha kell utánhúznak.

Ahol csak ritkán van ilyen, értsd évente 1-2X van áramszünet ami miatt akkura kacsol, ott tényleg nem kell a rugós alátét. Persze 1-2 évente jó lenne szigetelt fogóval ellenőrizni hogy után kell-e húzni a mikro ingadozások miatt.

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#18233) cinemazealot válasza Foobar (#18230) üzenetére


cinemazealot
addikt

PROTRON kollégánál van a pont. :K Miközben olvastam az irpmányát, eszembe jutott, hogy nemcsak az áram okozta hőtágulás, de maga a hirtelen bekövetkező nagy áram okozta mágneses indukció is előidézhet olyan mocorgásokat, ami lazíthatja a kötéseket. Szóval inkább ne spórold ki a rugós alátéteket! :N

(#18234) jovás


jovás
aktív tag

Sziasztok!
Van egy ilyen inverterem, amire 1600W van megadva, és ez megegyezik a VA értékével is. Az lenne a kérdésem, hogy más szünetmenteseknél a W értéke alacsonyabb a VA értékénél, és ennél ezt miért nem így van, és lehetséges hogy ténylegesen a VA=W?
Ja, és hogy ezt kb. mennyivel lehet maximum megterhelni huzamosabban?
Előre is köszi. :)

(#18235) Cs1csó válasza jovás (#18234) üzenetére


Cs1csó
félisten

Nem tudom pontosan, de ez nem egy "sima" UPS hanem egy bivaly erős Inverter és gondolom emiatt tudja a valós W értéket.

A maximális terhelés mindig kérdés, de a biztonság érdekében még egy ilyen erős cuccnál is érdemes 20 esetleg 30% mozgásteret hagyni.

A olcsó akkuval szerelt UPS-ek sokszor a papíron leírt teljesítmény 80%-nál is lekapcsolhatnak, az olyanoknál akár 30-40% mozgásteret is érdemes hagyni. Azt sem szabad elfelejteni, hogy előfordulhatnak olyan áramfelvételi tüskék amik a folyamatos teljesítményfelvételen jóval felüli értékeket fog mutatni.
Tehát pl. a jellemzően ajánlott 850VA-es 480W tartásra képes UPS-t 300-350W max fogyasztásnál többel nem terhelném aki többel akarja az inkább vegyen 1000VA-es 600W tartásra képes cuccot azt meg lehet küldeni 400-450W-al is akár.

Nekem az az elvem, hogy semmit sem szabad kicentizni.

(#18236) jovás válasza Cs1csó (#18235) üzenetére


jovás
aktív tag

Köszönöm a válaszodat. :R

(#18237) Foobar


Foobar
tag

Köszönöm a kimerítő válaszokat Protron és Cinemazealot. :R
Más: olvasgattam a topicot, és ahogy többen ajánljátok a maximális biztonság érdekében, az UPS elé egy túlfeszvédő elosztót érdemes betenni.
Ezeket nézem: [link] [link]
(Az aljzatok száma: a 6 elegendő lenne nekem. Kapható még elvileg a 6-os, noha az APC oldalán "kivonták a forgalomból" szerepel; az arukereso kiad pár boltot, meg UpsAkku-nál is rendelhető.)
Árban a 8-aljzatos azért kb kétszer annyi.
A specifikácók szerint:
A PMH63VT-GR-nek: Surge energy rating: 1836 Joule, Peak Current Common Mode: 48kA.
A PL8VT3-DE-nek: Surge energy rating 2500 Joule, Peak Current Common Mode 37.5 kA, Peak Current Normal Mode 37.5kA
Melyik a fontosabb adat? Mármint, egyiknél a Joule-érték nagyobb, másiknál a kA-érték. Kijelenthető egyikükről ezek alapján, hogy (legtöbb esetben, "életszerűen" nézve) ő a jobb védelem?

(#18238) cinemazealot válasza Foobar (#18237) üzenetére


cinemazealot
addikt

Én a túlfeszvédős aljzatokra szoktam néha úgy tekinteni, mint azokra az készülékekre, amik szükség esetén feláldozzák magukat a rácsatlakoztatott egyéb fogyasztóink védelméért. :) Persze ez nem teljesen igaz, hiszen a bennük lévő áramköri alkatrészek nyilván magát az eszközt is védik, de adott esetben inkább az füstöljön el, mint a védendő fogyasztó. Éppen ezért én az egyszerűséget előnynek tekintem: APC PM1WB-GR. Ehhez, ha megfelelő helyről vásárolod, még élettartam garanciát is kapsz, így ha elfüstöl, a gyártó ingyen kicseréli.

A fenti analógiát alapul véve, a "melyik túlfeszvédő a jobb?" kérdésre egy kérdéssel válaszolnék: "melyik gyufa a jobb?" ;)

(#18239) Colos1


Colos1
őstag

Sziasztok!

A több, mint 10 éves FSP EP1000 -esem kilehelte a lelkét... Pontosabban valami kiköpte a füstöt benne :O

Jelenleg milyen márkák ajánlottak?

Mindenkinek a környezetében van egy seggfej. Ha a tiédben nincs, akkor valószínűleg te vagy az...

(#18240) Colos1 válasza Colos1 (#18239) üzenetére


Colos1
őstag

Ez jó lehet?

[ Szerkesztve ]

Mindenkinek a környezetében van egy seggfej. Ha a tiédben nincs, akkor valószínűleg te vagy az...

(#18241) Cs1csó válasza cinemazealot (#18238) üzenetére


Cs1csó
félisten

Az a legjobb amire ahogy írtad spéci garanciát is adnak. Van olyan ami a mögé kötött cuccokra is vállal garit egy adott összeghatárig, ha jól tudom az is APC.

(#18242) Cs1csó válasza Colos1 (#18240) üzenetére


Cs1csó
félisten

Pontosan mit szeretnél, minek a védelmére, mekkora fogyasztású eszközök védelmére? Azért kérdezem így mert a korábbi FPS egy 1000VA-es UPS volt aminek az ára sokáig 30k körül mozgott most meg vásárolnál egy 1600VA-es APC-t ami 75k.

Ha ennyit rászánnál akkor 2 ajánlottabb UPS is van:
- CyberPower CP900EPFCLCD 900VA 63k-tól tiszta szinusz
- CyberPower CP1300EPFCLCD 1300VA 78k-tól tiszta szinusz

Természetesen olcsóbb kvázi szinuszosat is tudok ajánlani a kérdés mekkora teljesítményre van szükség.

[ Szerkesztve ]

(#18243) Colos1 válasza Cs1csó (#18242) üzenetére


Colos1
őstag

Az adataimnál lévő géphez kell. Kb 450W a max fogyasztása, de ha végre tudnék új VGA-t venni, lehet belőle 600..650W is, emiatt szerintem az 1000VA nagyon határon van.
Azt az FSP-t 10 éve vettem, nem gondoltam, hogy eddig fogja bírni. :C És mivel ez az olcsó FSP eddig bírta, szeretnék egy minőségibbet venni, hátha nem ég el benne semmilyen alkatrész 10 év után, és bírja tovább is. De ha a többi sem bírja tovább, vehetek 30K -ért is megint.

Van még egy fontos dolog. Közel vagyunk a 20KV/400V -os transzformátorhoz, ami ráadásul rendesen túl van méretezve. Emiatt a hálózati feszültség sokszor 235..245 V között van. Az FSP tudott olyat, hogy 235V fölött átkapcsolta a transzformátor kimenetét, és normál (nem akkus) módban 205V -al etette a gépet és a monitort, amivel kímélte őket rendesen. Jó lenne, ha az új is tudna ilyet.
Meg az sem ártana, ha normális manager program lenne hozzá, nem olyan fos, mint az FPS -hez, hogy majdnem nagyobb erőforrásigénye van, mint egy komolyabb játéknak.

Nem ismerem a CyberPowert. Minőségben hol van az APC -hez képest?

Mindenkinek a környezetében van egy seggfej. Ha a tiédben nincs, akkor valószínűleg te vagy az...

(#18244) Cs1csó válasza Colos1 (#18243) üzenetére


Cs1csó
félisten

Jelenleg szerintem monitorral együtt megáll a konfig 400W alatt max terhelésen. A VGA piac jelenlegi állása szerint 2 dolog biztos:
1. a közeljövőben nem érdemes új VGA-at venni
2. az új VGA-ák sokat fogyasztanak

Amilyen visszajelzéseket olvastam, hallottam az utóbbi időben (transzformátor távolságától függetlenül) hogy jellemzően MINDENKINÉL kicsit nagyobb a feszültség a papíron 230V-nál simán 5 vagy akár 10 Volttal is, tehát ez nem egy egyedi eset és sanda gyanúm nem csak a transzformátor közelsége az oka, én pl .nem is tudom hol van az a transzformátor amiről mi üzemelünk de itt simán 238V van fixen, szerintem ebben vastagon benne van az áramszolgáltató, egyszerűen fogalmazok: nekik ez így jobb. Amúgy kapcsolóüzemű tápegységek simán elvannak + - 10% feszültség különbséggel, pl. 200-250V között simán üzemelnek. (az más kérdés, hogy ez a tápegység élettartamát mennyire befolyásolja)

Ami te szeretnél: hogy egyes eszközeid fixen 230V-ot kapjanak folyamatosan annak a megoldása kicsit költségesebb és "zajosabb".
Erre nem lesz elegendő egyik UPS sem amit kinéztél vagy amit én ajánlottam a UPS-ek TÍPUSA miatt ezek mint LINE-INTERAKTÍV típusok, röviden: folyamatosan hálózati áramról üzemelnek az eszközeid, gyakorlatilag a UPS átengedi magán ellenben HA elmegy az áram akkor (egy rövid átkapcsolási idővel számolva) az inverter átkapcsol akkura és elkezdni táplálni a védendő eszközeidet amíg le nem merülnek az akkuk vagy a szoftveres vezérlés le nem állítja a rá kötött eszközöket, vagy mivel ezekben a Line-interaktív típusokban van AVR mód (automata voltage regulator - automata feszültség szabályozó) ezért ha a bejövő áram feszültségértéke kiugróan szélsőséges értéket vesz fel (túl alacsony vagy túl magas pl. 180V alatt vagy 260V felett) akkor beavatkozik.
A probléma ott van, hogy ha ezt az értéket lehet módosítani a UPS-ben és te azt túl feszesre veszed és ezáltal a Line-Interaktív UPS folyton oda-vissza kapcsol az akku és a hálózati áram között akkor nem fogja sokáig bírni.
Az egészséges ha mondjuk max nap 1-2 rövidebb beavatkozás szükséges (tehát amikor az inverter átvált akkura)

Ha szeretnéd stabil, tiszta szinuszos 230V-al táplálni az eszközeidet ahhoz ONLINE típusú UPS-re lesz szükséges, egy valamire való kb. 60k-nál kezdődik pl.: FSP Champ 1K 1000VA

Ennek a hátránya, hogy lakószobába nem való mivel ez úgy működik, hogy a védendő eszközöket FOLYAMATOSAN az akkuról táplálja az inverter ami folyamatosan dolgozik: az akku egyenáramát alakítja át a neked megfelelő váltóárammá és közben persze mivel merül az akkumulátor azokat folyamatosan tölteni is kell, ezért egy HANGOS.
Egy irodában, vagy szerverteremben, esetleg egy kazánházban ez nem gond.
Ha jól tudom az akkukat is jobban eszi egy ilyen megoldás.
Persze az előnye magáért beszél: teljesen függetlenítheted magad a hálózati zavaroktól hiszen ahogy írtam minden eszközöd folyamatosan akkuról megy, az még egy külön adalék, hogy az Online típusok csak tiszta szinuszt adnak le.

A CyberPower vs. APC is egy bonyolult probléma. Az APC a legnagyobb név az otthoni UPS-ek piacán, ezért sajnos túlárazott. Igazán jó termékei a prémium szegmensben vannak tehát a 150k feletti szegmensben, ez az APC SMART család.
Az olcsóbb "Easy" "Back UPS" termékei a tudásban vele hasonló szinten lévő konkurens termékeknél jóval drágább nem jó az ár/érték arány, de a "Pro" családja sem a legjobb ár/érték arányú modellek.

A CP-nek is van terméke az olcsóbb szegmensben ami szintén átlagos képességgel bírnak, de a tiszta szinuszos családja amit linkeltem ár/érték arányban nagyon közel olyan jók mint a 150k-s APC SMART-ok de jóval olcsóbban.
(persze azért pl. egy APC SMART-ban sokszor nagyobb akku van vagy komolyabb hálózati vezérlés, de ezek otthonra nem annyira szükségesek egy pillanatnyi áramszünet áthidalására)

Tehát a lényeg, hogy nem mindig a márka a lényeg, hanem az adott típus és az hogy a többi hasonló tudású termékhez képest mennyibe kerül.
Persze van olyan márka ami nekem nem szimpatikus pl. az nJoy ami egy román "csoda" a PC-s tápegységei az ipari hulladék kategóriában mozognak.

(#18245) PROTRON válasza Foobar (#18237) üzenetére


PROTRON
addikt

Fontos tisztázni hogy ezeket a túlfeszültség "védő" aljzatokat alapvetően kiépített túlfeszültség védelem részeként kell értelmezni.
Ahol vannak lépcsők, mind a villámvédelemhez kapcsolódóan, mind pedig a főelosztó-lakás elosztóban.
A "joule" érték alapvetően még a villámvédelemhez tartozik, ezen határérték alatt még nem füstöl el a berendezés, tehát visszakapcsolható a veszély elmúltával. De ehhez is hozzátartozik az "I." típusú villámáram-levezető, ami tehát villámvédelmi rendszerhez kapcsolódva kerül kiépítésre.
Nem tudom milyen ingatlanban fogod használni, lakás vagy családi ház, utóbbi esetében milyen tényezők vannak amik a kockázati értékelésbe beleszámítanak.

A másik kA-es érték ha van a lakáselosztóban "II."-es típusú, vagy "C"-s túlfeszvédelem akkor mind a 2 esetben elegendő, azoknak is hasonló paramétereik vannak.

Amúgy ezeket a biztosító társaságok is ellenőrzik ilyen jellegű káresemények során és ha hiány van akkor csak az első alkalommal fizetnek, mellé adnak egy "jó tanácsot" hogy a következő esemény előtt építtesd be különben nem fizetnek.

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#18246) Colos1 válasza Cs1csó (#18244) üzenetére


Colos1
őstag

Félreértettél, nem akarok fix 230V-ot, hanem olyan UPS-t, ami nem engedi rá a 235+ voltot, de nem is kapcsol át akkus módba, ha efölé megy a feszültség. Ha 205V megy rá, akkor az is jó. A jelenlegiben pont azt szerettem, hogy magas feszültségnél nem kapcsolt át akkus módba, hanem csapolt volt a transzformátora, és egyszerűen átkapcsolt arra a kimenetre.

A közeljövőben ha nem is, de pár hónap múlva lehet (talán...) már lesz VGA, és akkor kevés lehet az 1000VA. De ha szinuszos, akkor tudtommal kevésbé terheli le az aktív PFC -s tápegység, és az 1300-as elég lehet.

Még egy aspektus. Ha a CP is bírni fog annyit, mint az FSP, akkor időnként akkut kell benne cserélni. Spéci akksi kell bele, mint az APC -kbe, vagy szabványos, mint az FSP -be?

Mindenkinek a környezetében van egy seggfej. Ha a tiédben nincs, akkor valószínűleg te vagy az...

(#18247) PROTRON válasza Colos1 (#18246) üzenetére


PROTRON
addikt

Azonos árban az egyes típusok között is van különbség, mindig az adott darabnak kell utána nézni.
Az olcsóbb típusok valóban csak 60%-osak, tehát a VA x 0,6 = a kivehető teljesítménnyel, de amit fentebb linkelt a kolléga az 1000VA-ként 90%-os típus, tehát 900W kivehető max terhelést tud.
Az általad tervezett 1 vga-s gémerpécé, gondolom 3080 teljesítményű kártyával, 750 körül kérhet maximális pillanatnyi csúcsként és ahogy írod tartós üzemben nem fogja átlépni a 600-at.
Nekem a jelenlegi konfigodhoz hasonló terhelésű van csak 1070-es kártyával de nagyobb étvágyú procival és 370W a tényleges tartós max.

Persze ha van lehetőség mindig érdemes följebb lőni, de érdemes az aksi "Ah" kapacitást is csekkolni, persze ott is zavaros hogy van típus amelyiknél 2x12 tényleg 24, de van amelyiknél a belső kialakítás miatt csak 1x12 a kivehető, más okból van bent a második.

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#18248) Colos1 válasza PROTRON (#18247) üzenetére


Colos1
őstag

Egyelőre 1080 van benne, de kéne egy 3070 legalább.

Szerintem azért 0,6-os a kivehető teljesítmény, mert ha a négyszögjel aktív PFC -vel találkozik, akkor 1000VA látszólagos teljesítmény kell a 600W hatásoshoz. Bár nem tudom, hogy a maradék 400W veszteség lesz, vagy reaktívvá válik.
Viszont ha szinuszos a kimenő, akkor csak a power factornak megfelelő telejsítmény válik reaktívvá, és a 90% kb rendben is van.

Az akkuval kapcsolatban az érdekelne, hogy szabványos méretű (és elektromos paraméterű), bármelyik sarki fűszeresnél kapható akku kell bele, vagy egyedi, mint az APC -kbe?

[ Szerkesztve ]

Mindenkinek a környezetében van egy seggfej. Ha a tiédben nincs, akkor valószínűleg te vagy az...

(#18249) MrZed001 válasza Colos1 (#18246) üzenetére


MrZed001
tag

A Line-interactive UPS is tud +-10-15% körül játszani a kimeneti feszültséggel.
A zajokat és felharmonikusokat picit szűrni próbálja, ennyit tud tenni.
Itt egy videó ami bemutatja: https://youtu.be/4ARw94Vrnmo?t=370

(#18250) MrZed001 válasza PROTRON (#18245) üzenetére


MrZed001
tag

Sőt, nem szabad elfelejteni, hogy nem csak a 230V-ot kell túlfesz/villám ellen védeni, de a telekom (ADSL/telefonvonal), és infó részt is (koax, UTP)
Továbbá zónákra kell bontani a területet, fix belépési pontokkal (erősáramon bejutása védve, de azt megkerülve gyengeáramon bemegy és tönkreteszi a géped, APC biztosítója nem fizet).
Az OBO kis netes tervezőjét szoktam ajánlani: https://www.obo-construct-tbs.com/hu/projektplanung.html
És bár nem tökéletes, de ezek a III típusú végpont védelmi eszközök azért sokkal több, mint a semmi.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.