Hirdetés

2024. június 10., hétfő

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2017-02-10 12:19:08

LOGOUT.hu

Minden ami szünetmentes tápegységgel (UPS-sel) kapcsolatos. Ha kérdésed van akár készülék vásárlással, akár hibával kapcsolatban, vagy csak tanácsot kérnél, írd meg ide, és lesz aki segít!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#17701) MrZed001 válasza Cs1csó (#17698) üzenetére


MrZed001
tag

Én ezt használom. Illetve ennek vannak különböző típusai telefon/LAN/Koax extra védelemmel

https://www.apc.com/shop/hu/hu/products/APC-Performance-SurgeArrest-8-1-PLC-kompatibilis-aljzat-telefon-%C3%A9s-koaxi%C3%A1lis-v%C3%A9delemmel-230-V-N%C3%A9metorsz%C3%A1g/P-PL8VT3-DE

Ez bír el a legtöbb Joule, és a legtöbb kA.

Valamint:
Berendezés védelmi irányelvek (azaz védett eszközökre garancia, ha átmenne túlfesz rajta): Teljes élettartamra szóló: 100,000 Euro

Amúgy piszok nehéz beszerezni. A butább telefon+koax-os még van, de a LAN-osat már nem is tudom mikor láttam utoljára. Pedig vennék még vagy kettőt.

(#17702) Cs1csó válasza MrZed001 (#17701) üzenetére


Cs1csó
félisten

:D hozzánk optikán jön be a tévé és a net is - FTTH - úgyhogy ez nem gond.

(#17703) traurber válasza Cs1csó (#17700) üzenetére


traurber
újonc

A Legrandot azért néztem, mert csak schuko van rajta, nem kell hozzá pluszba kábel. Van belőle 800VA-s is 26k-ért, de ha valóban rosszul lennék, ha belenézek, inkább hagyom.

Az Eatonre rászúrhatok hosszabbítós elosztót, amibe mennének a felsorolt eszközök, vagy minél jobban legyen szétosztva a kimenetek között? Még sosem volt dolgom UPS-szel, bocs, ha egyértelmű dolgokra kérdezek rá :)

(#17704) Cs1csó válasza traurber (#17703) üzenetére


Cs1csó
félisten

Az is jó, mármint a nagyobb Legrand. Az Eaton-on 1db schuko van, és igen ha azt választod beledugsz egy hosszabbítós elosztót és mehet úgy.

(#17705) MrZed001


MrZed001
tag

Valaki linkelte nekem ezt az APC lítiumos (LiFePO4) UPS-t.
APC Smart UPS Lithium Ion Short Depth 1500VA 120V

És úgy érzem vagy én hülyültem meg, vagy az APC (de totálisan).
LiFePO4 aksi ok, szeretem. Most épül saját 14 kWh-s ház UPS rendszerem vele.
Ma dugtam rá párhuzamosított tömböt top balance-hoz első lépésben 3,5V-ra töltéshez (labortáppal). Eddig UPSakku aksiszekrénye tűnik legjobbnak hozzá (mérete, súlyt elbírja, szuper kinézetre). De még keresek, mert jó lenne az az IP55 megfelelőség.

Szóval vissza APC.
Beletettek 66 Wh-ás (azaz 0,06 kWh) LiFePO4 aksit. LiFePO4 kémia sajátossága, hogy max 1C-vel (ajánlott inkább 0,5C) lehet mind üríteni, mind tölteni (töltésére 2 órát is írnak).
Azaz 1 óra alatt (ajánlott 2 óra) szabad csak leggyorsabban kivenni belőle/beletenni teljes töltését, gyorsabban nem. Van pár spéci ami akár 2C is (fél óra alatt), de az sokkal drágább.

És beletettek a 66 Wh aksi mellé 1350 W-os invertert. (tuti 8-900W-ot se bír, mint általában)
Tehát ha az elméleti max 1350 W-al vennénk ki a töltést a 66Wh-os aksiból, akkor az 20C-t jelent (3 perc) ha szimpla 4s (4 db 3,2V-os 5,1A-es cella sorosan kötve).

Mondjuk nem prizmatikus/zacsis, hanem butus 18 vagy 21-es cilindrikus cellákat használtak.
A 66 Wh-hoz (12V-al) kellett belőle 3,2V x 4*2db X 2,7A (2700mA). Azaz 2p4s (2db párban párhuzamosan, és ez 4x sorban) felállás. (mondjuk a doboz sarkában elrejtették valahova ezt az icipici kis aksit ami a tenyeremben elfér egy $1800 horrorárú UPS-ben)
Tehát a 2p miatt 20C/2 = 10C kisütéssel cellánként. Ha csak 1/5-öd terhelésen van (260W) akkor már 2C.
Olyan nincs, hogy ez túlélne normál terheléssel 3-4 áramszünetet. Ekkora túlterhelés egyszerűen kinyírja a LiFePO4 cellákat.

Valaki világosítson fel, mit tudok rosszul ?

(#17706) MrZed001 válasza Cs1csó (#17702) üzenetére


MrZed001
tag

Nana, az is csak fél védelem :)
Házfalba, ereszbe is csaphat. Mögötte fal, abban UTP kábel. Másodlagos nem direkt túlfeszültség.
Kültéri lámpába is csaphat.
Szóval nem árt gép előtt UTP-n is elfogni kósza áramokat.
Egyedül a LEMP ellen nem tudunk nagyon védekezni (tegyük a wincsit -kikapcsolt- mikróba :D ).
Amúgy OBO-nak van ez a jó kis online túlfesz és villámvédelem (230V, telefon, UPT, ...) tervezője: https://www.obo-construct-tbs.com/hu/projektplanung.html
Érdemes eljátszani vele.

(#17707) tom570


tom570
aktív tag

Sziasztok! Áramszünetek esetére, pár óra áthidalására, egy Grundfos 25-50 típusú keringető szünetmentesítésére, hosszútávon, megfelelő lenne ez a kombó: SPS SH300 és például egy SCT gondozásmentes, Ca-Ca 12V 45Ah 360A akkumulátor?

/Give them nothing! But take from them everything!/

(#17708) Varázslóó


Varázslóó
senior tag

Sziasztok 1500VA-st szeretnék, de olyat ami passzív és nem aktív, úgy tudom azok sokkal több évig mennek. Tudtok valamit ajánlani ?

► Ryzen 7 7800X3D (ARCTIC Liquid Freezer II 420 (V.7) + Artic MX-6) ► EVGA RTX 3080Ti Ultra 12GB GDDR6X ► Samsung 990 1TB Pro Raid 0 ► 2x16GB Corsair Vengance DDR-5 32GB/6000 CL30 + ►ASRock X670 Steel Legend / ► 60TB HDD / ► Be quiet Pure Power 12 M 1200W 80+ Gold ► Creative Sound AE-9

(#17709) snorbiii


snorbiii
csendes tag

Sziasztok!

Tudtok javasolni otthoni használatra csendes UPS-t?
Kb. 1200W-osra gondoltam...

Eredetileg ezt a típust néztem ki: https://www.njoy.ro/UPS/horus-plus-2000
De azt írták róla, hogy folyamatosan megy benne a ventillátor :(
Jelenleg minden halk a szobában, tök gáz lenne, ha bekerülne egy új doboz, ami zümmög :)

Köszi!

(#17710) cinemazealot válasza Varázslóó (#17708) üzenetére


cinemazealot
addikt

Szia! Passzív/aktív alatt mit értesz pontosan? Néma/zajos? Vagy offline (line interaktív) / online?

#17709 snorbiii
Egy bizonyos teljesítmény szint fölött már mindegyik UPS zajos: töltéskor az akku töltő áramkör, áramszünetkor az inverter (és az akku) melegedhet fel, így azt muszáj tölteni. Egy nagy teljesítményű gépet szünetmentesítenél, vagy több kicsit? Utóbbi esetben több kisebb UPS-szel ugyanis megoldható lenne a némaság.

[ Szerkesztve ]

(#17711) snorbiii válasza cinemazealot (#17710) üzenetére


snorbiii
csendes tag

Értem... akkor valszeg 2 (3?) kisebb lesz a jó megoldás, mivel több kisebb fogyasztót kötnék rá.
Ilyenből tudtok valamit javasolni? Csak mert olyat is olvastam, hogy ezeknek a fajtáknak az áramkörei gyakran "zúgnak" egy picit.

(#17712) Varázslóó válasza cinemazealot (#17710) üzenetére


Varázslóó
senior tag

Csak akkor kapcsol be, amikor elmegy az áram ? :U

► Ryzen 7 7800X3D (ARCTIC Liquid Freezer II 420 (V.7) + Artic MX-6) ► EVGA RTX 3080Ti Ultra 12GB GDDR6X ► Samsung 990 1TB Pro Raid 0 ► 2x16GB Corsair Vengance DDR-5 32GB/6000 CL30 + ►ASRock X670 Steel Legend / ► 60TB HDD / ► Be quiet Pure Power 12 M 1200W 80+ Gold ► Creative Sound AE-9

(#17713) cinemazealot válasza Varázslóó (#17712) üzenetére


cinemazealot
addikt

Olyan nincs. :N A UPS csak akkor véd, ha be van kapcsolva.

Ha esetleg arra gondolsz, hogy "csak akkor sípol/zúg/búg/zakatol (megfelelő rész aláhúzandó), amikor elmegy az áram", akkor az egy egészen más kérdés. Kövesd snorbiii kollégát, szerintem ugyanaz kellhet Neked is: nagyobb teljesítmény néma működés. De akkor felteszem Neked is a kérdést:

Egy nagy teljesítményű gépet szünetmentesítenél, vagy több kicsit? :)

#17709 snorbiii
Következő kérdés: mik azok a kisebb fogyasztók? Számít nekik a tápfeszültség szinuszos jelalakja vagy mehet neki a kevésbé igényes szimulált szinusz is? Utóbbi esetben ajánlom az általam is a lakás több pontján használt FSP Nano családot. Nincs benne ventilátor, viszont áramszünetkor rondán és hangosan sípol, nem lehet konfigurálni, csak LED-ekkel kommunikál és rusnya a jelalakja. Viszont lassan 6 éve gond nélkül működnek 0-24-ben. :) Az árkategória többi jelöltjével nincs tapasztalatom.

[ Szerkesztve ]

(#17714) Varázslóó válasza cinemazealot (#17713) üzenetére


Varázslóó
senior tag

1 Nagy gépet :D ami itt lent van írva

[ Szerkesztve ]

► Ryzen 7 7800X3D (ARCTIC Liquid Freezer II 420 (V.7) + Artic MX-6) ► EVGA RTX 3080Ti Ultra 12GB GDDR6X ► Samsung 990 1TB Pro Raid 0 ► 2x16GB Corsair Vengance DDR-5 32GB/6000 CL30 + ►ASRock X670 Steel Legend / ► 60TB HDD / ► Be quiet Pure Power 12 M 1200W 80+ Gold ► Creative Sound AE-9

(#17715) snorbiii válasza cinemazealot (#17713) üzenetére


snorbiii
csendes tag

> Következő kérdés: mik azok a kisebb fogyasztók?

Ezek lennének rádugva: egy desktop PC NAS-ként használva (<=60W), egy másik desktop PC (<=150W), egy monitor, egy router.
Ami miatt nagyobb UPS-t néztem, hogy kicsit hosszabb ideig használhatók maradjanak az eszközök.
(Áramszünet esetén tök jó lenne, ha a NAS rögtön kikapcsolódna, és csak a többi maradna hosszabb-rövidebb ideig bekapcsolva.)

> Számít nekik a tápfeszültség szinuszos jelalakja vagy mehet neki a kevésbé igényes szimulált szinusz is

Na erről fogalmam sincs :F
Mindkét PC-ben nagyon jó minőségű táp van - ez esetleg segíthet a döntésben? :)

[ Szerkesztve ]

(#17716) kcsa válasza Varázslóó (#17712) üzenetére


kcsa
veterán

Ja hát kikapcsolva tényleg sokkal több évet bír ki ;]

(#17717) Varázslóó válasza kcsa (#17716) üzenetére


Varázslóó
senior tag

Nem úgy értettem :D Folyamatosan megy.. de az aksi töltése nem folyamatos... csak ha használ belőle akkor tölt rá :U

► Ryzen 7 7800X3D (ARCTIC Liquid Freezer II 420 (V.7) + Artic MX-6) ► EVGA RTX 3080Ti Ultra 12GB GDDR6X ► Samsung 990 1TB Pro Raid 0 ► 2x16GB Corsair Vengance DDR-5 32GB/6000 CL30 + ►ASRock X670 Steel Legend / ► 60TB HDD / ► Be quiet Pure Power 12 M 1200W 80+ Gold ► Creative Sound AE-9

(#17718) kcsa válasza Varázslóó (#17717) üzenetére


kcsa
veterán

Ilyen nincs, hiszen az akkumulátoroknak van önkisülésük is: mindenképp szinten tartja a töltést, de pl. egy offline AVR nélküli UPS-nek elég jó eséllyel semmi hangja, csak akkus üzemben.

Jellemzően Line-interactive UPS-ek is némák, de fentebb pont linkeltek egy ventilátoros típust, szóval érdemes odafigyelni.

Ismert márkák: Eaton, APC, Cyberpower általában vehető ha jól értettem a topiktársakat, de majd megköpködnek ha tévedtem. :B

(#17719) snorbiii válasza snorbiii (#17715) üzenetére


snorbiii
csendes tag

Ehhez mit szólnak a szakértők? :)
https://www.arukereso.hu/szunetmentes-tapegyseg-c3133/eaton/5e-850i-usb-din-5e850iusbdin-p225537952/#termek-leiras
A vélemények kiemelik, hogy csendes, ill. ár/érték arányban is jónak tűnik.

Azt lehet tudni, hogy egy 480W-os UPS mennyi ideig tud akksiról táplálni mondjuk 240W-nyi fogyasztót? (Úgy általában, amikor még viszonylag jók az akksik, stb.)

[ Szerkesztve ]

(#17720) adam3 válasza Cs1csó (#17696) üzenetére


adam3
aktív tag

Szia!

Átnyaltam a doksit, de az istenért nem találom hol kell ( [link] ) beállítani ezt.

Segítenél, hogy hol keressem? Le szeretnék állítani egy alkalmazást, ehhez van egy cmd parancs amit ha meghívok akkor az alkalmazás minden elment majd leáll.

Ádám

(#17721) Cs1csó válasza adam3 (#17720) üzenetére


Cs1csó
félisten

Bocsi! figyelmetlen voltam, a gépet tudja leállítani amivel USB-vel össze van kötve.

Ha a Windows tudja érzékelni azt, hogy már nem hálózati áramról hanem akkumulátorról tehát UPS-ről megy akkor lehet be lehet állítani a programnál, hogy pl. akkus üzemben ne fusson tehát akkor álljon le.

(#17722) Cs1csó válasza snorbiii (#17719) üzenetére


Cs1csó
félisten

:( percekig, HA minden ideális akkor a maximum teljesítményt amit még elbír - anélkül, hogy azonnal lekapcsolna - azt tudja pár percig tartani. Tehát Ekkora teljesítményt mondjuk 10 percig, esetleg tovább vagy idővel még addig sem. Ezért jó a szoftveres vezérlés, ami még az akkuk lemerülése előtt le tudja állítani a gépet.

Ezek az olcsó UPS-ek alapvetően 3 dologra lettek kitalálva:
- áthidalják a pillanatnyi ármaszünetet
- kivédjék a feszültségingadozásokat - AVR mód
- tartós áramszünet esetén az akkuk lemerülése előtt le tudja állítani a rá kötött fogyasztót

Ha hosszabb rendelkezésre állást akarsz arra más a megoldás:
- egy inverter - itt sokat ajánlott SPS SOHO család - és mellé JÓ nagy akku/akkuk
Az olcsó UPS-ekben jellemzően maximum 18Ah akkukapacitás van (tehát 2db 9Ah-ás) de egy ilyen inverterre akár 200Ah-át is rá tudsz kötni.
Vagy ezt kombinálni egy benzines áramfejlesztővel amivel akár napokat is át lehet hidalni

(#17723) PROTRON válasza snorbiii (#17719) üzenetére


PROTRON
addikt

A 480 W a leadható peak terhelést jelenti amit a belső áramkörei kibírnak, ezt érdemes 20-30%-al a tényleges rákötött eszközök össz. maximális terheléséhez képest felülméretezni.
Ennek a tényleges áthidalási időhöz nincs KÖZVETLEN befolyása, mert azt az akkumulátor kapacitása határozza meg Ah-ban, amit a töltési 12V-os feszültségű áram mellett kell érteni.
A terhelés alapján az aksi lemerülése NEM lineáris!!!

Azonban KÖZVETETT módon lehet következtetn, MERT a nagyobb terhelési teljesítmény leadására képes egységeket nagyobb aksival szerelik.
Tehát pl egy 450VA-s egységet nagy valószínüséggel 7Ah-s aksival szerelnek míg egy 850-1200 közötti egységet már 9Ah-al.
De erről pontos információt az adatlapon találsz.
Az áthidalási időhöz az APC weboldalára érdemes felmenni, ott van ehhez kalkulátor ahol beállítod hogy magyarországon vagy és a konkrét terhelés alapján beajánl típusokat teljesítménnyel aksival és lekérdezhető hogy mennyi terhelésen mennyi ideig tart ki.

Azt viszont itt a topicban is kihangsúlyozzák hogy a 200w feletti szünetmentes terhelést ezek a "belépő szintű" de megbízható márkájú egységek amikben csak 9Ah-s aksi van csak 10-20 percig tudják fenn tartani.
De egy netezős PC monitorral netezés közben akár 100W alatt is fogyaszthat + monitor 20-50W.

[ Szerkesztve ]

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#17724) snorbiii válasza PROTRON (#17723) üzenetére


snorbiii
csendes tag

Nagyon köszönöm mindenkinek a segítséget :)
Ez alapján bepróbálom ezt a modellt. Első körben veszek egyet, de ha beválik, akkor valszeg egy másikat is mellé.

(#17725) Gabesz87


Gabesz87
veterán

Sziasztok. Teljesen kívülálló vagyok a témában, nem értek a UPS-ekhez, de megfordult a fejemben, hogy talán jól jönne. Van 3db 10-es túlfesz.védős elosztóm, és ezekhez tennék UPS-t, ha van értelme mindegyiknél, vagy csak ahol tényleg nem árt:

Ahol nincs szám, ott nem igen találtam fogyasztás adatot, de végül itt nincs is jelentősége most. Tegnap volt egy pillanatnyi áramszünet a társasházban, de ilyet még nem is tapasztaltam. Monitor elsötétült 1 másodpercre, majd ment tovább a gép, mintha mi sem történt volna. Máshol az órák, sütő, mikró nullázódtak, Telekom HGW is újraindult. A nappaliban, ahol van az Asus N18U router (AP), viszont kicsit meghülyült, nem adott netet, noha minden azt mutatta, hogy van kapcsolat. Reseteltem, aztán meg nem értem el kábelen. 2. nekifutásra sikerült nagy nehezen, de elég fura volt. GOndoltam, nem viselte annyira jól ezt a kis kimaradást. Szóval a kérdésem az volna, hogy mit tudnátok ajánlani?

(#17726) Cs1csó válasza Gabesz87 (#17725) üzenetére


Cs1csó
félisten

Üdv, egy csomó minden van amit kb. fölösleges és/vagy nem is nagyon lehet/szabad/érdemes UPS-re kötni:
- KLÍMA - NEM nagyon lehet, nincs olyan ami elbírná, és nem is nagyon kell
- Genius SP-HF hangfal - ezt is fölösleges
- a laptopokat miért? Van akkumulátoruk ami működik? Mert akkor fölösleges

- erősítő - túl nagy fogyasztó bár annyit biztos nem fogyaszt mint ami rá van írva a valóság - lemértem a sajátomat, egy komolyabb film alatt ahol ezerrel jött a basszus, dübörgés stb. - a ráírt érték harmada.
- mélyládát sem kéne rákötni
- projektort sem szoktak UPS-re kötni, ha mégis akkor:
1. lehet igényelni fogja a tiszta szinuszt
2. ennek egy külön UPS-t kéne venni pl. ezt: CyberPower CP1300EPFCLCD 1300VA 84k

Általánosságban a "házimozi rendszert" nem kötném rá vagy ha azt is szünetmentesíteni akarod NAGYON a zsebedbe kell nyúlni.

Egy PC tápegysége eléggé fel van kondizva ahhoz, hogy egy "tényleg" pillanatnyi áramszünetet leállás nélkül is át tudjon vészelni.

A PC (320W-ot írtál) az a konfig ami az adatlapodon található? 1650S? Mert az tuti nem fogyaszt annyit, egy gépigényes alkalmazás alatt szerintem - monitor nélkül - a max kb. 250W alatt lenne.

Nagyon sok cuccod van lehet nem lenne pénzkidobás ha vásárolnál egy elektromos fogyasztásmérőt [link] és a fogyasztókat csoportokba rendezve lemérnéd.

Ha kivesszük amit nem érdemes rákötni akkor mindegyik csoport 1-es 2-es és a 3-as alá is egy-egy ilyet kéne venni: Eaton 5E 850i USB DIN 23k

(#17727) Gabesz87 válasza Cs1csó (#17726) üzenetére


Gabesz87
veterán

Köszi szépen!
Csak gyorsan összedobtam egy listát, mi minden van bedugva, de való igaz, hogy pl. laptopok fölöslegesek. A többit nem tudom, biztosan igazad van.
PC-t egy power supply calculatorral csináltam, a VGA clockot felhúztam a maximális, OC módra.
Hát akkor úgy tűnik, ejtem a témát.

A fogyasztásmérőn én is gondolkodtam amúgy épp tegnap, ugyanezt, ugyanitt néztem. De mi a result, output, ha beszerzek egyet, és lemérem a fogyasztásokat!? Max. az, hogy tudni fogom a ténylegest, és ahhoz mérten tudnék választani megfelelő teljesítményű UPS-t? De mondjuk ha házimozis cuccokhoz nem érdemes, márpedig ott vannak a legnagyobb fogyasztók, akkor végül is teljesen mindegy, okafogyottá vált így az ötletem.

(#17728) simico válasza MrZed001 (#17705) üzenetére


simico
aktív tag

Pont ilyen APC SurgeArrest van nálam a falon - az APC szünetmentesbe dugva ;] illetve tegnap óta már nem, most már kikapcsolja várja, hogy egyszer majd kibontsam a kábelét a falból.

Nem tudom mi változott a LiFePo4 akkuk terén ez elmúlt évtizedben, de anno a modellezésben pont azért szerettük az akkor újdonság LiFePo4 akkukat, mert baromi nagy árammal, azaz nagyon gyorsan fel lehetett tölteni őket. A sima LiPo akkuknál az 5C volt az általános töltésre, ehhez képest a LiFePo4 akkuk 20C-je bámulatos volt. Amiért viszont nem szerettük és nem terjedt el, az a rövidebb élettartam (kevesebb töltési ciklus) és az alacsonyabb cellafeszültség volt. Utóbbi miatt csak a rádió, szervók és egyebek független tápellátására volt jó, a motorokhoz kevés volt.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Más.
Tegnap hazahoztam az SPS SH300-as invertert. Bár a ventilátor állandóan megy benne, szerintem nem zavaró a hangja, a NAS-om konkrétan hangosabb az inverternél :) Akár a nappaliban is lehetne az inverter.
Rögtön ki is próbáltam a Vaillant turboTec pro kazánnal. Simán ment vele, nem volt gond a begyújtással sem. Ami picit érdekes, hogy a kazán adattáblája szerint max 110W a felvett villamos teljesítmény, az inverter meg 50-55% körüli terhelést mutatott. A padlókör külső, 75W-os Grundfos szivattyúját is rádugva 75-79% körül mozgott a max terhelés az inverter szerint. :F Mindenesetre így is elég egy 300 Wattos inverter vagy UPS a fűtéshez.

Aztán felvittem az emeletre a (mérlegen lemérve) 28 kilós 92Ah akkuval és átkerült rá az ONT, szolgáltatói router, saját router, NAS, DVR, APC Back-UPS 500 és azon keresztül 5 analóg kamera tápellátása*. Most 38-39% terhelést mutat, tegnap este amikor a rádugott APC is töltötte a saját kis akkuját (szimulált áramszünet után), akkor 45-50% körüli terhelést mutatott. Tökéletesen megy az inverterbe dugott UPS normál üzemben, áramszünetet szimulálva és töltéskor is.

*: ez is egy öröklött érdekesség miatt van. A kamerák egy épített tápból kapnak a nekik megfelelő egyen- és váltóáramot, ez pedig egy C14 apa kábellel volt a kis APC-be dugva. Gondoltam ezt összedugom azzal a C13 anya végű kábellel amiről eddig a kis UPS kapta az áramot, de ezt a kábelek nem akarták, nem lehet összedugni őket. Mármint némi erőlködéssel valamennyire össze lehet dugni, de annyira nem, hogy az érintkezők is összeérjenek. Igaz, hogy az elmúlt 30 évben sose próbáltam ilyet, de azt hittem, hogy ezek egymásba dughatók :) Persze gondolhattam volna, hogy C13 != C14. Úgyis le akarom cserélni a kamerarendszert, úgyhogy ez ideiglenesen marad így.

Ami még érdekes, hogy az inverter szerint csak 216-218V a bejövő hálózati feszültség. Majd le fogom ellenőrizni egy komolyabb multiméterrel, hogy tényleg ennyi-e, mert legutóbb nem volt ennyire alacsony (ami persze nem jelent semmit sem, bármikor változhatnak a körülmények). Illetve ami még meglepett, hogy akkus üzemben (nincs hálózati betáp, áramszünet) az érintésnélküli feszültségvizsgáló ceruza egyáltalán nem jelez az inverterből kijövő kábeleken, az arra/abba dugott eszközök betáp kábelein, pedig biza ott van bennük az inverterből kijövő 220V :F

Köszönöm az itt kapott eddigi segítséget, illetve az UPSAkkunak a szuper kiszolgálást :R
Ui: amilyen hülye vagyok, csak sikerült elfelejteni venni egy pót kommunikációs kábelt a kis APC-hez, ha már úgyis ott voltam...

(#17729) MrZed001 válasza simico (#17728) üzenetére


MrZed001
tag

Persze töltésre sokkal jobb a LiFePO4.
A savasat 0,1C-vel szabad max tölteni (azaz egy 70Ah-sat max 7A-el azaz 10 óra alatt)
A LiFePO4 meg akár 1C-vel (azaz 70Ah-sat 70A-el azaz 1 óra alatt). De azért 0,5C a max ajánlott, megnöveli jelentősen az élettartamot (2 óra alatt).
20C kivenni LiFePO4, ilyet én még nem láttam. Nem LTO (lítium titán) volt az véletlen?
Mert az igen, bírja. Sőt, annak >20.000 ciklus teljes merítéssel a 80% teljesítményre esés.
Cserébe extrém drága.
21-es LiFePO4 cilindrikus cella "adatlapon" (web-es áruház felületén kb 0 hozzáértéssel) olyat, hogy odaírták 2000 mAh-s (2Ah) cellára, hogy meríthető 20A. Na az 10C.
De utána a táblázatban már merítés/töltésnek 1C szerepelt. Szóval vannak ilyen apró "csúsztatások" néha.

Az hogy 230V helyett 210V jön néha, az megesik. Sok UPS eleve 170V környékén vált át UPS módba. Sőt, asszem 270V felett a másik érték (mert olyan is előfordul).

(#17730) adam3


adam3
aktív tag

Sziasztok,

bárki akinek CyberPower UPS van és PowerPanel alkalmazást használ, meg tudná esetleg nézni, hogy generál-e a Windows eseménynaplóba bejegyzést a szoftver amikor átáll akkumulátoros üzemmódra áramszünet miatt?

Feladatot szeretnék majd ütemezni hozzá, és ehhez elengedhetetlen hogy lássam a logokban mikor volt a váltás.

Köszönöm,
Ádám

(#17731) Cs1csó válasza Gabesz87 (#17727) üzenetére


Cs1csó
félisten

A PC mindenképpen jól jár ha kap egy szünetmentest, és a sok kis apróságnak is pl. a külső HDD dokkolónak meg a router-nek és hasonló dolgoknak pl. NAS
de ezek nem fogyasztanak sokat, tehát az említett olcsó UPS is jó.

Konkrétan amit linkeltem az tudja azt, hogy bekapcsolástól kezdve méri a pillanatnyi valós fogyasztást és az eltelt időben mért MAXIMUM és MINIMUM értékeket ez azért jó mert ha jobban meghajtod (valós körülmények között! tehát nem szükséges stressz tesztet vagy furmark-ot futtatni szerintem fölösleges nekem 6 éves a gépem és soha nem futtattam ilyesmit, anno bolttal rakattam össze és kértem tesztelést ilyenkor rádobnak pár stabilitási tesztet nyomatják egy napig és ha stabil akkor szállítják) az akkor mért max értékek lehetnek mérvadóak ahhoz még hozzáadsz vagy +30%-ot és olyan teljesítményű UPS-t veszel, kisebbet nem esetleg nagyobbat tehát nem baj, ha +40%-al nagyobb tartási képességűt veszel.

(#17732) Mexildos


Mexildos
aktív tag

Sziasztok!

Sajnos UPS témában nem vagyok nagy szaki. A helyzet viszont úgy hozta hogy kellene.
Az nJoy-t amivel szemeztem előttem már írták, hogy nem ajánlott. Legolcsóbb ez lett volna. Gondolom a legszarabb is :)

Szóval egy olyan konstrukcióra lenne szükségem ami induló költségként nem feltételez több millió forint befektetést, viszont dinamikusan bővíthető akár kezdeti 4kw-ről egészen 10 kw-ig.
Szerverekhez lenne rá szükség.
Lehet a balgaságom miatt van, de olyan megoldást az ismertebb márkáknál nem láttam amibe akár fokozatosan is lehet pakolni az akkumulátort vagy a bővítő rekeszt.

az nJoy-nál meg lehet venni üresen a házat és külön az akksikat. Amik nagyon olcsónak tünnek, de gondolom nem véletlen.

Tudtok olyan típust ajánlani amivel akár kisebb lépésekkel is ki lehet építeni nagyobb kapacitású UPS-t. Az ilyen 2000 vagy 4000 VA-s rendszerek többnyire nem bővíthetőek, pedig valami ilyesmi lépték tűnik még emészthetőnek.

Van olyan cég aki karbantartási szerződést is köt vagy nincs értelme ilyen kis rendszereknél?

[ Szerkesztve ]

(#17733) bitbarbár


bitbarbár
újonc

Üdv!
Lehet kissé őrült, vagy totál agyeldobós lesz a kérdésem, de engedjétek meg nekem:
Szóval gyakori probléma, hogy néhány cucc (pl. hangszóró, egyéb arra érzékeny berendezés) nem igazán viseli jól a nem valódi szinuszos szünetmentes tápokat.
Lehet ezt orvosolni úgy, hogy az ember vesz mondjuk egy ilyet [EG-AVR-1001], amit közvetlenül a szünetmentesbe dug, és ehhez csatlakoztatja az eszközeit? Mert ahogy olvasom, ez az eszköz képes arra, hogy valódi szinuszos áramot adjon.

(#17734) Cs1csó válasza bitbarbár (#17733) üzenetére


Cs1csó
félisten

Nem hiszem hogy jó ötlet. Amúgy hangfalat nem szokás szünetmentesíteni, ha elmegy az áram kikapcsol és kész.
Amit érdemes szünetmentesíteni: PC monitorral, router, NAS, egyéb hálózati eszközök pl. szolgáltatói cuccok, STB, fűtéskeringető szivattyú.

(#17735) MrZed001 válasza Mexildos (#17732) üzenetére


MrZed001
tag

A kérdés aksiknál mindig:

az áthidalási idő amit el szeretnél érni, kategóriák:
- csakpárperc ( kis kWh)
- akár sok óra, nap ( nagy kWh)

Valamint tartósságra:
- bírjon 2-3-... évet ( AGM, munkaakkumulátor, savas/lúgos, és nagyobb mennyiségnél MSZ 1600-16:1992 szerinti akku helyiség és akku szekrény kialakítással )
- 10+ év ( LiFePO4 , egy vas szekrény ami elbírja)

Inverterből is van sok.
Mennyi áramot tudjon generálni:
- 2-3-4-5-10 kW
Kialakítása
- egyszerűbb line-interactive (picit próbál javítani bejövő áram hibáin)
- külső zajtól mentes áramot adó online kettős konverziós (AC-t DC-re, onnan DC-t AC-re konvertálja, így mindig teljesen tiszta, zaj mentes szinuszt ad).

Vannak inverterek, amiből párhuzamosan többet lehet tenni 1 fázisra.

Ha engem kérdezel, szervereknél meg 4-10kW fogyasztásnál én nem szórakoznék ilyen "háztáji" UPS megoldásokkal.
Meg egy szervernél nem mindig az a cél, hogy leálljon egy 20-60-... perces áramszünet alatt. Hanem hogy tovább üzemeljen.

Szóval a kérdés, hogy mi a cél ?

(#17736) cinemazealot válasza Mexildos (#17732) üzenetére


cinemazealot
addikt

Olyan megoldást nem nagyon fogsz találni, ami teljesítményben skálázható (a MrZed001 kolléga által említett párhuzamosan bővíthető inverterekről még nem hallottam :F ). Minden készüléknek van egy max. terhelhetősége, amit eleinte legfeljebb nem használsz ki teljesen. (Néhány esetben azonban ez sem a legszerencsésebb megoldás, mert túlságosan kis terhelésnél rossz lehet a rendszer hatásfoka, illetve ha a UPS túl okos, azt is hiheti, hogy nincs rajta terhelés, oszt' még a végén az energia takarékosság jegyében lekapcsol. :) )

Az nem opció, hogy a gépeket külön-külön szünetmentesíted adott teljesítményre képes, személyre szabott kisebb UPS-ekkel, ahelyett, hogy egy nagyot vennél a teljes szerverteremre?

Viszont az sem kizárt, hogy a teljesítményt kevered az áthidalási idővel. A kettő nem ugyanaz! :N Ha az áthidalási időt akarod növelni, akkor az adott teljesítményű UPS mögé pakolt akkumulátor-pakk kapacitását kell növelni. Erre a modulos vagy a szimplán kábelezéssel bővíthető rendszerek alkalmasak. Előzőre példa egy APC SRT1000XLI, amit bővíthetsz 1-10 db APC SRT48BP akku pakkal. Utóbbira pedig példa a már itt is többek által megelégedéssel választott SPS SOHO termékcsalád, ami mögé az Általad kiválasztott akkumulátorral/akkumulátorokkal növelheted az áthidalási időt. De a max. levehető teljesítményed attól még mindkét esetben ugyanaz marad.

#17733 bitbarbár
Szerintem az általad belinkelt eszköz egy több szekunder körrel rendelkező trafó, aminek kimeneteit egy hálózati feszültségszint figyelő áramkör kapcsolgatja az aljzatához. :) Írja is, hogy "Technology: transformer, relay type". A kimenete tehát nem azért lesz tiszta szinuszos, mert ő azzá teszi, hanem azért, mert már eleve azt kapja a hálózatból, amit aztán fel/letranszformál. Ha tehát ezt egy szögletes kimenetet produkáló UPS után kötöd, akkor azt fogja továbbadni, legfeljebb a trafója magasabb frekvenciákon (is) fog énekelni. :D

#17734 csicso82
Szerintem igenis lehet értelme hangfalat (pontosabban erősítőt) szünetmentesíteni. :K Némelyik erősítő a nem rendeltetésszerű kikapcsolástól impulzust engedhet ki a kimenetére, ami "kipukkanhatja" a hangszórót.

[ Szerkesztve ]

(#17737) simico válasza cinemazealot (#17736) üzenetére


simico
aktív tag

Előzőre példa egy APC SRT1000XLI, amit bővíthetsz 1-10 db APC SRT48BP akku pakkal.

Nálunk a kisebb, kiegészítő "szerverszobácskában" (data room) ezek rack-be rakható megfelelője volt. Egy teljes rack szekrényben három-négy UPS, alatta a szekrény telepakolva az akkukkal. Az egész olyan nehéz volt, hogy statikai szakvéleményt kellett kérni, hogy hol bírja el az irodaház födémje és nem lehetett egyben felvinni a kijelölt helyre :D Ha jól emlékszem, 3-4 órás áthidalási idő megvolt. Persze ez milliós cucc volt.

(#17738) MrZed001 válasza cinemazealot (#17736) üzenetére


MrZed001
tag

Na igen, mert úgymond "napelemes" inverter :D (azaz falra szerelhető és még napelemet is rá tudsz kötni)
5 kW-ot tud egy, és 9 db-ot (így 45 kW) lehet letenni belőle párhuzamosan 1 fázisra. Külön kábelekkel kell őket összekötni hozzá. Valamint amint több van már CSAK Online módban működnek, és nem bypass (ami amúgy nem gáz, folyamatos tiszta szinusz)
Vagy 3 db ad egy 3 fázisos 5 kW-osat. Vagy 3x3 ad 3 fázisos 15 kW-osat :D
Árra meg valami nevetséges 250 eFt darabja. Egy mobil ára.
Aksiból meg LiFePO4 már van olcsóbb, mint AGM. (és jobb és stb...)
Minél többet foglalkozok inverterekkel és aksikkal, annál kevésbé vagyok oda APC és társaiért ...

(#17739) cinemazealot válasza MrZed001 (#17738) üzenetére


cinemazealot
addikt

Ja, hogy ja!! :D Oké, akkor egyet mondj meg nekem, kérlek: áramszünet eshetőségével is számolva (ugye), Te pontosan milyen inverterre gondolsz most? Mert hogy a hétköznapi, napelemes rendszerekbe szánt modelleknek van egy olyan fránya tulajdonságuk, hogy amint eltűnik alóluk az AC hálózat, abban a pillanatban le is kapcsolnak, nem termelnek, hiába van mögöttük élő DC betáplálás (napelem vagy akár akksi).

#17737 simico
Ja-ja, ezek már egy pöttyet drágább kategória. És valóban fontos lehet, hogy egy rack-szekrénnyi területre odasűríthetsz-e egy Teslányi akkumulátort. :))

(#17740) MrZed001 válasza cinemazealot (#17739) üzenetére


MrZed001
tag

Azok a Grid-tie inverterek amelyek le kell hogy kapcsolják a termelést anti-islanding védelem miatt (egyetlen AC portja van).
Én off-grid inverterekről beszélek (magyarul félig félrevezetően szigetüzem). Angoldul Off-grid with grid support. Azoknak (mint az UPS) van ACin (grid felé) és ACout portja (védett hálózat felé). Hívják még néha inverter chargernek is.
De amúgy erről, meg a 4 féle hibrid rendszerről, felépítésükről, mi miben jobb-rosszab ... kb 3-5 órás kiselőadást tudok tartani :D

[ Szerkesztve ]

(#17741) cinemazealot válasza MrZed001 (#17740) üzenetére


cinemazealot
addikt

Oké, így már világos, csak ugye ez az apró részlet lemaradt. :D De a kiselőadás jöhet bármikor! :R A téma egyébként (főleg hogy milyen off-grid with grid support modellek ajánlottak) tényleg érdekelne, főleg azóta, hogy belengették, hogy a szaldós elszámolás hamarosan nem jár majd alanyi jogon (és ugye az is kérdés, akinek már az van, az meddig élhet vele). :F

(#17742) MrZed001 válasza cinemazealot (#17741) üzenetére


MrZed001
tag

Itt Pro-n a napelemes fórumban ha visszaolvasol (jóóó sokat, mert nagyon pörög, egész nyárig) is már van több ilyen leírásom, valamint a FB napelemes fórumban is (csatlakozni kell csoporthoz hozzá)
Inverterrel, olcsó LiFePO4 aksival, mind az offgrid, mind a 4 hibrid megoldásról írtam már ....
Én éppen külön grid-tie + ház UPS rendszer kiépítésében vagyok.
UPS az 2x 5kW inverter (online ups), hozzá 14,4 kWh LiFePO4 aksi. Ez az egész alig 1 misi felett.
Már csak akku szekrény gondom van :D Nem találok IP55.
Komplett IP55 szekrény meg amibe belefér inverterek is az aksival (1200x2000x400mm) meg maga 3-500.000 Ft eddig amit találtam (horror)

[ Szerkesztve ]

(#17743) cinemazealot válasza MrZed001 (#17742) üzenetére


cinemazealot
addikt


"I think this is the beginning of a beautiful friendship..."

Köszi a topic tippet! :R Erről a projektről pedig majd szívesen olvasnék még a jövőben.

Arra nincs ötleted, hogy egy grid-tie invertert hogyan lehetne szigetüzeművé varázsolni? :D

(#17744) MrZed001 válasza cinemazealot (#17743) üzenetére


MrZed001
tag

Folyamatosan írom bele itt napelemesbe, hol tartok.
Grid-tie szigetüzem? Dehogynem. Már ezt is leírtam itt napelemesbe :D
Vannak hátulütői ...

(#17745) cinemazealot válasza MrZed001 (#17744) üzenetére


cinemazealot
addikt

Adsz egy kis itinert (pl. linket a vonatkozó hsz-edre)? Próbáltam rákeresni, de a tízezernyi hsz-ból egyelőre nem sikerült rátalálnom. :R

(#17746) MrZed001 válasza cinemazealot (#17745) üzenetére


MrZed001
tag

Fent rakd hogy 200-at jelenítsen meg, és CTRL-F keresés mrzed001 :)
Aztán laponként vissza.
Ennél én se tudok jobbat.
Ja de, tudok :)
Összes hozzászólásom Napelemes topic-ban

(#17747) arajczy


arajczy
újonc

Sziasztok! nem volt eddig UPS-em, szóval nem vagyok nagyon otthon a témában, de ezt néztem ki [Legrand KEOR-M 600VA]. Szerintetek elég lenne? Ezeket kötném rá: 1 gpon, 1 router, 1 dupla vinyós dokkoló és egy raspberry pi. Ill. még az érdekelne, hogy normál esetben, amikor megy az áram, mennyire zajos egy ilyen UPS, ha van róla tapasztalat. Előre is köszi a választ!

[ Szerkesztve ]

(#17748) Cs1csó válasza arajczy (#17747) üzenetére


Cs1csó
félisten

Elég lesz. Nincs hangja, csak ha elmegy az áram.

(#17749) zolisx4


zolisx4
őstag

Sziasztok !!
Mondjatok nekem egy szünetmenteset ami elbírja kb fél órát ezeket az eszközöket:TP-Link TL-SG1048 Switch 2 darab UPC már Vodafon modem.

(#17750) Cs1csó válasza zolisx4 (#17749) üzenetére


Cs1csó
félisten

SPS SOHO 300 mellé 1db nagy akku pl.: [link]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.