Hirdetés

2024. június 10., hétfő

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#26901) Zebu


Zebu
addikt

Skacok, tanácsra lenne szükségem. Van egy PI2 libreelec 7.03-mal, Kodi 16.1 ha jól rémlik. Minden szuper egészen addig, amig nem próbálok 120 FPS vagy 240 FPS-el rögzített felvételeket nézni amiket mondjuk akció kamerával vettem fel.
PC-n természetesen hibátlan, az eszközön nincs hang, elkezd irdatlan módon akadni, kb nézhetetlen. De ha nézem a CPU terhelést, az lejátszás közben nem megy a RASPI-n sem 40% fölé. Mi a túró lehet?

Van valami tippetek?

(#26902) envagyok válasza Zebu (#26901) üzenetére


envagyok
veterán

Hw v driver limit?

(#26903) Zebu válasza envagyok (#26902) üzenetére


Zebu
addikt

Hardvert nem gondolnám, bár a fene tudja.

Mondjuk nem pörög a proci 100%-on. Wifi-n hibátlanul megy PC-ről, míg a RASPI LANr-ól akad. Tehát nem hálózat.

A formátum MPEG4, FFMPEG-gel kódoltam. 1280x720, 239 FPS, 36432 kb/s ír a windows adatsebességnek. Hang 48Khz, sztereó, 364kb/s bitráta.

Driver alatt mire gondolsz?

[ Szerkesztve ]

(#26904) Patice válasza Zebu (#26903) üzenetére


Patice
nagyúr

LAN limit

A videó több, mint 30 MB/s, raspi 100-as LAN-ja 10 MB/s-től alig tud többet...

Eladó: TP-Link 24-es switch, Xbox 360, Daewoo Matiz

(#26905) Zebu válasza Patice (#26904) üzenetére


Zebu
addikt

Megnézem. De wifin akkor miért nem akad?

Meg igazából BD lejátszás is megy LAN-on, furcsa.

[ Szerkesztve ]

(#26906) Patice válasza Zebu (#26905) üzenetére


Patice
nagyúr

Mert úgy néz ki nálad megy a WiFi elég nagy sávszéllel.

Eladó: TP-Link 24-es switch, Xbox 360, Daewoo Matiz

(#26907) Zebu


Zebu
addikt

Kipróbálom pendriveról

(#26908) toth_janika


toth_janika
őstag

Egy kis help kéne :) RPi 3. Bekapcsolom a BT-t, látja a telefonom, az RPi látja a telefont, párosítás is sikerül, de utána azt írja az RPi, hogy nem lehet csatlakozni az eszközhöz... Meg lehet ezt valahogy oldani?

Azért kéne, mert az Androidban van olyan lehetőség, hogy ha egy megbízható BT eszköz hatótávon belül van, akkor nem kell jelkódzár. Ezzel akarom ezt megoldani.

Flickr - http://www.flickr.com/photos/toth_janos/

(#26909) psg5


psg5
veterán

Sziasztok!

RPI2-ön Kodi. Uj router lett beuzemelve nas-ról latja a pi a filmeket de valamiért nincsenek meg a mediatarban a boritokepek. Mi a banatot kell allitani hogy ujra legyenek kis kepek?

F.K.T.

(#26910) Patice válasza psg5 (#26909) üzenetére


Patice
nagyúr

Hol tárolta a képeket (az adatbázist) a Kodi?

A pi-n? Netán a NAS-on?

Minden eszköznek ugyan az lett az IP-je, vagy DHPC-n vannak?

Eladó: TP-Link 24-es switch, Xbox 360, Daewoo Matiz

(#26911) psg5 válasza Patice (#26910) üzenetére


psg5
veterán

Az IP cimeket visszaallitottam manualisan.
A kodi nem tudom hol tarolta, de nem tudom akár ujra lehivni oket? Vagy ujraepiteni ezt az adatbazist?

[ Szerkesztve ]

F.K.T.

(#26912) Celtis válasza psg5 (#26911) üzenetére


Celtis
veterán

Feltételezem megváltozott az elérési út. Ha nem tudod pont ugyanazt visszaállítani, akkor legegyszerűbb, ha újra lekeresel mindent. Csak azt veszíted el, hogy melyik film volt már megnézve.

(#26913) psg5 válasza Celtis (#26912) üzenetére


psg5
veterán

De a filmek megvannak és frissitem a mediatarat (már ha ez jelenti a lekeresest) de nem jonnek a kis kepek. Elérési út rendben (gondolom akkor nem tudnám lejátszani)

[ Szerkesztve ]

F.K.T.

(#26914) Patice válasza psg5 (#26913) üzenetére


Patice
nagyúr

A Pi kap netet?

Eladó: TP-Link 24-es switch, Xbox 360, Daewoo Matiz

(#26915) Celtis válasza psg5 (#26913) üzenetére


Celtis
veterán

Nem a frissítés jelenti a lekeresést.
Próbálj meg egy médiatár tisztítását. Ha eltűnik minden, akkor igazam volt :)

(#26916) psg5 válasza Patice (#26914) üzenetére


psg5
veterán

Ez az!! Nem volt net... :W :R

F.K.T.

(#26917) Celtis válasza psg5 (#26916) üzenetére


Celtis
veterán

Na ez érdekes. :Y

(#26918) Patice válasza psg5 (#26916) üzenetére


Patice
nagyúr

:D Pedig csak tippeltem, ötleteltem. Örülök, hogy megoldódott. :C

Eladó: TP-Link 24-es switch, Xbox 360, Daewoo Matiz

(#26919) Asztee


Asztee
aktív tag

Hali !
Müszaki szakik segítségére lenne szükségem. :R Lenne néhány kérdésem. Van itt ez a video a Yt-on a RPi power buttonról. Ebben ugye rövidre zárja az 5-ös és a 6-os lábat és szerinte ez jó (?). Kipróbáltam - egyenlőre még csak csavarhúzóval :) - ,de semmi nem történt. Most akkor mi van !? :F
Aztán (még ha az müködött is volna), itt jön a következő kérdés... Ugyan ebben a Pi-ben van egy ilyen
hangkártya, ezt nem vágná haza az 5-ös 6-os rövidzár !? :F
Köszönöm. :R

''A világon 10 féle ember létezik : az egyik ismeri a kettes számrendszert a másik nem."

(#26920) Celtis válasza Asztee (#26919) üzenetére


Celtis
veterán

Pontosan mit vársz? Nincs dedikált power gomb az RPi-n. Nincs is rá szükség. Ha leállítod, akkor nem 2W-ot fogyaszt, hanem egyet.
Ha ezt is sokallod tegyél a tápvezetékbe egy billenőkapcsolót, amivel elveszed a tápját.

(#26921) sztanozs válasza Asztee (#26919) üzenetére


sztanozs
veterán

5-6-os láb (GPIO 03 és GND) biztos nem power button. Esetleg lehet arra használni hogy lefusson egy shutdown szkript, ha zárod őket, de feléleszteni így is csak power ki -> power be után fog, akármit is csinálsz.

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#26922) Noxy válasza sztanozs (#26921) üzenetére


Noxy
veterán

És a wake on LAN nem játszik?
(Nem tudom csak kérdezem.)

''Habár egyszer annyit észrevett, hogy valami megfertőzte magát a Nod-ot is''

(#26923) Celtis válasza Noxy (#26922) üzenetére


Celtis
veterán

Nem. Nincs ilyen a Pin.

(#26924) Noxy válasza Celtis (#26923) üzenetére


Noxy
veterán

iPhone-->Kodi Remote App: [link]

''Habár egyszer annyit észrevett, hogy valami megfertőzte magát a Nod-ot is''

(#26925) sztanozs válasza Noxy (#26924) üzenetére


sztanozs
veterán

PC-s Kodihoz, esetleg... :U

Pi-n nincs se WOL chip, se power management logika.
Még ha nyomsz egy shutdown-t a futó OS-en, akkor is csak a chip áll le, de táp alatt marad a lap (és a chip által nem vezérelt részek). Nincs logika/hardver arra, hogy ezután újrainduljon a chip, csak a táp megszakítása és visszaadása. Lehet rá külső shutdown/powerup logikát rakni, de az esetek nagy részében egyszerűen nem éri meg a fáradságot.

[ Szerkesztve ]

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#26926) Noxy válasza sztanozs (#26925) üzenetére


Noxy
veterán

Az is van, meg iPad is meg RPI 1 is de sajnos mind1ik csak wi-fi -n csatlakozik a routerhez. Ha jól tudom a magic packethez meg LAN kábel kell.

''Habár egyszer annyit észrevett, hogy valami megfertőzte magát a Nod-ot is''

(#26927) sztanozs válasza Noxy (#26926) üzenetére


sztanozs
veterán

Magic Packethez (legalább is a feldolgozásához) WOL-t támogató LAN chipset kell, és power management, amit a WOL lábbal kapcsolgatni tud. Bár a LAN9514 chip, ami a PI-n van támogatja a WOL-t, a WOL láb nincs sehova se bekötve a PI-n, mivel nincs rajta power management áramkör.
Kicsit bővebben: [link] vagy [link]

[ Szerkesztve ]

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#26928) psg5 válasza Celtis (#26917) üzenetére


psg5
veterán

Villamcsapas miatt sok eszkoz tonkrement folyamatosan javitjak cserelik es elfelejtettem hogy a router net fogado resze is tonkrement (belso hákozatot kiosztotta)

F.K.T.

(#26929) Archttila


Archttila
veterán
LOGOUT blog

Srácok RPI3-nál már nem kell bejegyezni config.txt-be a max_usb_current=1 sort mert alapból 1.2A tud igaz?

[ Szerkesztve ]

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#26930) Celtis válasza psg5 (#26928) üzenetére


Celtis
veterán

Nem az az érdekes, hogy nem volt net, hanem az, hogy ezért miért okozta a kis képek hiányát. A Kodi letárolja helyben a képeket.

(#26931) psg5 válasza Celtis (#26930) üzenetére


psg5
veterán

Ja értem, no ezt akkor erdekes.

F.K.T.

(#26932) Márton


Márton
nagyúr

üdv,
Pi2-m van.
Meg lehet vele oldani valahogy, hogy az USB kimeneten X tized mp-ig ad 5V-ot, majd Y másodpercig nem?
És ezt a végtelenségig. Spec. feladatra kéne.

köszi

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#26933) Zebu válasza Patice (#26906) üzenetére


Zebu
addikt

Ez a pendrive dolog sem oldotta meg. PC-n pendrive-ról is hibátlan USB2-es porton keresztül, még a RASPI-n kodival ugyanúgy akad...

(#26934) Asztee válasza Celtis (#26920) üzenetére


Asztee
aktív tag

Abban mondjuk igazad van ,hogy nem eszik sokat csak láttam azt a videót a YT-on (és van ott még sok egyéb power button videó is) és gondoltam megpróbálom . :U
Más : van egy 4x20-as lcd-m. Ahoz meg ez alapján tudnék csatlakozni. (Kb 2.20-tól van a bekötés) A kérdés kb. ugyan az mint az előbb : hogy tudom ezt összehozni a hangkártyával !? :F
Köszönöm

[ Szerkesztve ]

''A világon 10 féle ember létezik : az egyik ismeri a kettes számrendszert a másik nem."

(#26935) wassermann válasza Márton (#26932) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Szerintem csak a "tüske-soron" lévő kimeneteket lehet vezérelni.

(#26936) Márton válasza wassermann (#26935) üzenetére


Márton
nagyúr

az is jó lehet!
Hogyan? Van valami leírás? :R

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#26937) Patice válasza Zebu (#26933) üzenetére


Patice
nagyúr

Akkor nincs több ötletem.

Lehet Kodi nem szereti/tudja Raspi-n a sok FPS-t. :F

Eladó: TP-Link 24-es switch, Xbox 360, Daewoo Matiz

(#26938) Aryes válasza Márton (#26936) üzenetére


Aryes
nagyúr

Tele van a net vele. Gpio vezérlés python vagy shell scriptből. Ha jól keresel, szerintem kész megoldásokat is találsz.
A tűkről meghajtani semmit nem fogsz tudni közvetlenül, kelleni fog vagy egy relé, vagy egy fet-es meghajtó fokozat, attól függően, mit szeretnél kapcsolgatni.

(#26939) Archttila válasza scream (#16635) üzenetére


Archttila
veterán
LOGOUT blog

Párom szüleinek összeállítottam cigam leírása szerint egy kis szervert ami 24/7 mehet és amit leginkább torrentezésre használnának.
A probléma viszont az, hogy amit a Transmission letölt ahhoz nyúlni mezei pi user nem tud :) nem enged bele feliratot másolni, nem engedi törölni (csak a webes felületen Transmission-nel) és egyéb hasonló finomságok.
Szóval a kérdésem az lenne, hogy miként tudnám ezt megszüntetni? Mivel a samba smb.conf 775-ös értéke minden egyéb (írás/olasás) szitban jónak tűnik, így arra gondoltam, hogy a json umask 18-as értékével kellene játszani.
Van ötlet, hogy merre induljak el?

:R

[ Szerkesztve ]

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#26940) Csicsóka válasza Archttila (#26939) üzenetére


Csicsóka
őstag

Jó helyen jársz.

"umask": 0,

Így bárki hozzáfér.

(#26941) Archttila válasza Csicsóka (#26940) üzenetére


Archttila
veterán
LOGOUT blog

Köszi mindjárt megnézem. :) én első körben a 007-re szavaztam de az nem jó, még belépni sem enged az adott könyvtárba. :D
Ha jól értelmezem a Transmission csak az oktális formát fogadja el igaz?

szerk.: MŰKÖDIK A 0 ezer hála és köszönet!!! :R :R esetleg érdemes lenne szerkeszteni a leírást ;)

[ Szerkesztve ]

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#26942) helltp válasza Asztee (#26934) üzenetére


helltp
aktív tag

Megnézed hogy a hangkártyád melyik GPIO lábakat használja, az összes többivel azt csinálsz amit szeretnél. Elég hülyén van megoldva ez a shield hogy fizikailag takarja az összes tüskét, annak ellenére hogy ahogy nézem töredékére van csak szüksége.

Aki másnak vermet ás, az a stack pointer...

(#26943) Csicsóka válasza Archttila (#26941) üzenetére


Csicsóka
őstag

Ennek a megoldásnak van azért egy szépség hibája.
Ha az asszony úgy érzi, hogy nem volt elég a lakást takarítani, kell még egy kis törölgetés a letöltések közt is, simán letörölhet mindent.

Kerülő megoldás, nem bántjuk umask értéket, hanem a pi user indítja a daemont, nem a debian-transmission user. Ekkor a létrejövő fájlok a pi user tulajdonába kerülnek, a config fájlok a /home/pi/.config alá kerülnek.
Igy a pi user (UID 1000) határoz a letöltött állományok sorsáról, más nem.

Ehhez kis módosítás kell a systemd szolgáltatásban.

/lib/systemd/system/transmission-daemon.service-ben

User=pi

módosítást kell végrehajtani.

(#26944) Zebu válasza Patice (#26937) üzenetére


Zebu
addikt

jah fene tudja.... furcsa. Még próbálkozom vele. 60FPS is kicsit már döcögős volt.

(#26945) Márton válasza Aryes (#26938) üzenetére


Márton
nagyúr

köszi

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#26946) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog (1)

Hello,

Kerüt hozzám egy Banana Pi M1 javításra.
A tulaj azt mondja, hogy ha erősen nyomja a SD foglalat szögletes sarkát, akkor bebootol, másképpp nem.
(Nekem meg sehogysenem bootol.)
Van a Banana-nak valami jellemző hibája, ami ilyet csinál, valakinek van ilyen tapasztalata?
A foglalat amúgy jónak tűnik, zárlat nincs, kártyaérintkezőkre átvezet, kártya behelyezésére a megfelelő két láb összezáródik, stb.

Mutogatni való hater díszpinty

(#26947) Asztee válasza helltp (#26942) üzenetére


Asztee
aktív tag

Sajnos számomra nem teljesen egyértelmű ,hogy melyiket használja és melyiket nem. :( Küldjek közeli fényképet mindkét oldaláról hogy meg tudd nekem mondani a helyes megfejtést. ;) A kijelzőnek egyébként biztos jó akármelyik másik GPIO láb !? Ezen a képen pl. a GPIO2 és GPIO3 lábhoz (a videón erre van kötve a kijelző) van írva valami speckó szöveg (SDA1 I2C és SCL1 I2C) ami nincs ott a többi lábnál és az az I2C az ismerős a kijelző leírásából is. :F

Varom a valaszod !
Köszönöm szépen. :R

[ Szerkesztve ]

''A világon 10 féle ember létezik : az egyik ismeri a kettes számrendszert a másik nem."

(#26948) helltp válasza Asztee (#26947) üzenetére


helltp
aktív tag

Sajnos hiába küldesz fényképet, azzal max a két külső rétegen futó vezetősávokat lehet látni, abból meg nem derül ki semmi, ha több rétegű nyákot használtak. Meg kell nézni a hangkártya adatlapját, ott biztos le van írva.
Félreértettél. Nem azt írtam hogy a kijelzőnek bármi jó, hanem azt, hogy amelyik lábakat a hangkártya nem használja, azokat arra használod amire akarod (de még lehet azokat is tudod használni, lásd: I2C). Szintén azt tudom javasolni, hogy olvasd el a kijelző adatlapját, abból kiderül hogy milyen protokollt használ, és abból már lehet tudni hogy mit hova kell kötni (ez pl. az általad linkelt képen is látszik). Az I2C egy kommunikációs protokoll, a leírtak alapján szinte biztos hogy a kijelződ azon keresztül kommunikál. Mivel az I2C bus alapú kommunikációt valósít meg, ezért azokra a lábakra több I2C-s eszköz is köthető (feltéve hogy az I2C eszköz azonosítójuk különböző).
Első körben azt tudom ajánlani, hogy mindig az adott eszközök adatlapját nézd át, ott általában benne szokott lenni minden fontos információ.

Aki másnak vermet ás, az a stack pointer...

(#26949) kormoskandur


kormoskandur
tag

sziasztok
raspbery pi 3 + retropie-al kapcsolatban van valakinek tapasztalata? ki milyen kontrollert használ?

(#26950) Asztee válasza helltp (#26948) üzenetére


Asztee
aktív tag

Ezek lenni ocó kínai termék és nem lenni hozzá részletes doksi. :(
Az összes infóm róluk ,ami az eBay leírásban volt meg amit innen-onnan a netről össze szedegettem.
Az LCD és a hangkártya.
Ez utóbbit újra elolvasva azt látom ,hogy ez is használja az I2C-t, a kijelzőmről meg ezt eddig is tudtam. :B
Az viszont új infó volt számomra ,amit írtál az I2C-vel kapcsolatban. Szerinted akkor tényleg használhatom mindkettőt megosztott labakkal !? :Y :DD
Köszi.

[ Szerkesztve ]

''A világon 10 féle ember létezik : az egyik ismeri a kettes számrendszert a másik nem."

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.