Hirdetés

2024. június 10., hétfő

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#26501) Rolly


Rolly
veterán

redőnyt szeretném automatizálni - sajnos raspberry pi-vel nem sikerült a távirányítókat "másolnom" így a távirányító emulálása sajnos nem megy :( ... - van valami ötletetek, hogy hogyan lehetne megoldani, hogy a redőny automatikus vezérlése bírjam?

(#26502) sztanozs válasza Rolly (#26501) üzenetére


sztanozs
veterán

ilyenekkel - és akkor nem kell a távirányítós marhaság: [link]

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#26503) Rolly válasza sztanozs (#26502) üzenetére


Rolly
veterán

de ehhez végig kellene drótozni / bontani mindent :(

(#26504) vadkörte válasza Rolly (#26503) üzenetére


vadkörte
addikt

Viszont, ha jól csnálod csak egyszer kell és az legalább működni fog. :)

Üdv. V. Körte

(#26505) Celtis válasza Rolly (#26501) üzenetére


Celtis
veterán

Ha nem tudom a PI-vel szimulálni a távirányítót, akkor egyszerűen szedd szét a távot, és a gombokra kösd rá a PI-t, a legrosszabb esetben egy relé modul segítségével.

Másik megoldás, hogy ha találsz működő távirányító megoldást PI-vel, akkor használd azt, és cseréld le a vevőt a redőnynél, ha erre van lehetőség.

(#26506) #50270208


#50270208
törölt tag

Sziasztok! Több kérdésem is volna felétek! Nem vagyok jártas a témában, eddig egy Notebookkal oldottuk meg a problémát, de szeretnék beruházni egy eszközre ami megfelel az alábbi igényeimnek!

- 1TB kapacitású WD 5400- as merevlemez van elfekvőben, ez lenne az adattároló. Tisztában vagyok vele, hogy kell SD kártya is.
- Játsza le a HD/ FullHD filmeket/ sorozatokat
- Kell tudnia egy torrent klienst futtatni ezek mellett.
- Néha otthoni hálózaton is el kellene érni, hogy a két laptopon tudjunk sorozatozni, ha akarunk.
- Ha lehetséges, akkor kap még egy merevlemezt, és biztonsági mentenék rá képeket.
- Lehessen kezelni Android vagy IOS eszközről ( Ágyban fekve szeretünk filmezni, eddig egy vezeték nélküli egér is kielégítette ezt az igényt a notebooknál)
Melyik eszközverzió felelne meg ennek? Találtam itt hardveraprón Raspberry Pi 2 Model B- t viszonylag jó áron kiegészítőkkel. Ez megfelelő lenne? Köszönöm a válaszokat!

(#26507) Aryes válasza #50270208 (#26506) üzenetére


Aryes
nagyúr

A leírtakhoz leginkább két eszközt tudnék javasolni. A pi2 ezt egymagában is el tudja ugyan látni, de az usb lesz a szűk keresztmetszet, így valahol szorítani fog a nadrág. Nálam egy Asus router van hadrendbe állítva mint nas/letöltő szerver + két pi a két tvhez, egy pi2 meg egy zero. Neked akár két zero W is szóba jöhetne mint low budget lejátszó egy esetleges jó minőségű NAS mellé. Ha a pi2 lenne a fájlszerver és az egyik lejátszó, valószínűleg nem tudnál egyszerre ezen is filmet nézni meg mondjuk egy másik laptopon.

[ Szerkesztve ]

(#26508) #50270208 válasza Aryes (#26507) üzenetére


#50270208
törölt tag

Szia! Hogy érted a szűk keresztmetszetet? Egyszerre csak egy dologra lenne használva, vagy TV- n film, vagy notebookon film, sorozat (egyszerre egy eszközön), ugyan menne közben folyamat a torrent, de nem egyfolytában letöltés, feltöltés így is korlátozva van 256kB/s- ra (Lassú, kisvárosi net... :W ). Eddig volt használva egy USB 2.0 merevlemez az egyik gépen, ment róla film + World of Warcraft, mert sajna egy beforrasztott 60GB- os SSD volt benne. Gyakorlatilag röccenés mentesen tudott így működni, bár a játék betöltési ideje hosszú lett.

(#26509) hpeti2 válasza Aryes (#26507) üzenetére


hpeti2
aktív tag

Ez nem igaz. Nálam boldogan megy a torrent letöltés 30 mbps-el, a kodi lejátsza az 1080p-s 10 gigás filmet és mellette miniDLNA-n egy másik 1080p-s film megy egy másik tv-re kábelen. Mindez egy rpi 2 b-n külső EXT4-es fájlrendszerű 3.5-ös hdd-vel. NEM az usb 2.0 a szűk keresztmetszet és NEM a ráültetett 100 mbps-es hálókártya hanem, hogy az emberek dugdosni akarják a vinyót más gépekre és ntfs-re formázzák, na az eszi a procit és akad minden.

Hirdetéseim --> http://tinyurl.com/mx5cpn3

(#26510) #50270208 válasza hpeti2 (#26509) üzenetére


#50270208
törölt tag

Tehát akkor elviekben nincs akadálya a dolognak. Köszönöm a válaszod! Esetleg egy Operációs rendszert tudsz ajánlani hozzá? Mivel vezérled? Okostelefon lenne a legjobb, de ha muszáj, akkor beruházok egy hozzávaló eszközbe. Láttam ilyen golyós egeres foggalmam sincs mi a neve egybebillentyűzetet, az még tetszene is.

(#26511) hpeti2 válasza #50270208 (#26510) üzenetére


hpeti2
aktív tag

A kodi-t yatse-val irányítom mobilról wifin keresztül, jessie raspbiant használok és arra tettem fel külön nfs szervert és miniDLNA-t hálózati megosztásnak, 15.2-es kodit média lejátszónak, deluge-t torrent szervernek. Egyébként mindent terminálon keresztül intézek, szóval bessh-zok a hálóról, a rpi-ba nincs is se egér se bill dugva.
A torrenthez meg van a laptopomra telepítve deluge, mint vékonykliens szóval úgy használom, mint bármelyik torrent klienst csak ez a rpi-ra dolgozik, de van neki böngészőből is elérhető gui-ja, csak a rpi-nak fix ip-t kell adni a routerban.

Ui.: Amit szeretnél sztem mindent tud a LibreELEC és azt csak le kell tölteni és 2 kattintással felrakni a micro sd kártyára.

Hirdetéseim --> http://tinyurl.com/mx5cpn3

(#26512) wassermann válasza #50270208 (#26510) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Írtad, hogy van vezetéknélküli egered, az simán maradhat ehhez is, jól használható. Legfeljebb az elején dugj be még egy USB-s billentyűzetet, amikor konfigurálod, később majd eldöntöd kell-e. Én pl. most ezt a hozzászólást is TV-n írom a Pi-n keresztül egy vezetéknélküli egér-billentyű párosról (a kanapén fekve : )

[ Szerkesztve ]

(#26513) Asztee


Asztee
aktív tag

Hi !
A RPi álltali TV kikapcsolással kezdtem el bíbelődni és találtam ezt az oldalt. Működnek is az utasítások:
Turn tv on: echo on 0 | cec-client -s -d 1
Turn tv off: echo standby 0 | cec-client -s -d 1
Tv status: echo pow 0 | cec-client -s -d 1
,de miután visszakapcsoltam a TV-t ,azóta a TV irányítója nem kezeli a Pi-t. "Nem elérhető" üzenetet kapok. :F
Van rá megoldás vagy valami tipp estleg ?
Köszi.

''A világon 10 féle ember létezik : az egyik ismeri a kettes számrendszert a másik nem."

(#26514) Aryes válasza hpeti2 (#26509) üzenetére


Aryes
nagyúr

:R remélem igazad lesz.

(#26515) drogery válasza Asztee (#26513) üzenetére


drogery
tag

osmc-n (csak ezen próbáltam, de szerintem jó tipp, h a többi disztron is így lesz) újra kell indítanod a kodit (mediacenter), h újra megkapja a cec-et.
én inkább csináltam ir blaster-t ami a tv-t is kapcsolgatja..

[ Szerkesztve ]

(#26516) Aryes válasza drogery (#26515) üzenetére


Aryes
nagyúr

Szerintem ez inkább tv függő. Samsung tévével pl nekem sose volt gondom a CEC-el, jellemzően mindig LG tulajok szoktak panaszkodni. Samsunggal legfeljebb annyi van (pl ha újraindul a pi), hogy forrást váltok pl pi-ről tv-re, majd vissza, és megint jó.

(#26517) vadkörte válasza Aryes (#26516) üzenetére


vadkörte
addikt

"...jellemzően mindig LG tulajok szoktak panaszkodni." :DDD

Na igen. Én feladtam. Ha a műholdas vevőm HDMI-n van csatlakoztatva a TV-hez, a CEC lehal, SCART-on meg kritikán aluli a minőség. Maradt a Yatse, az legalább működik.

(#26509) hpeti2:
Mi a keretrendszer?

[ Szerkesztve ]

Üdv. V. Körte

(#26518) Fecogame


Fecogame
veterán

RPi3-nak mennyi a maximális hőmérséklete, amit még elvisel? Tegnap huzamosabb ideig volt 81 fokos, amit kicsit soknak tartok. A gyártó mennyit ad meg ehhez?

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#26519) Aryes válasza Fecogame (#26518) üzenetére


Aryes
nagyúr

Talán 85-öt, de félteni nem kell, mert a throttling megvédi. Visszaveszi az órajelet ha túlmelegszik, nem vettél észre lassulást?

[ Szerkesztve ]

(#26520) Fecogame válasza Aryes (#26519) üzenetére


Fecogame
veterán

Nem, minden ment ugyanúgy tovább :)

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#26521) drogery válasza Aryes (#26516) üzenetére


drogery
tag

szerintem ez nem tv oldali probléma.
igaz a kolléga nem írta, h Kodi van-e a képben. Nálam volt és az okozott issue-t, hogy ha direkt hívtam a cec parancsokat akkor a Kodi elvesztette a cec kliensét. Ezt csak Kodi restart oldotta meg.

(#26522) toth_janika válasza hpeti2 (#26509) üzenetére


toth_janika
őstag

Ugyanezt kipróbáltam egy NTFS 1TB-s USB3.0-ás Samsung vinyóval. Semmi gondom nem volt vele... (1 szál le, 1 szál fel)
Sztem nem gond ott az NTFS sem :DDD (Persze jobb az EXT, de szegény ember vízzel főz és nem használ különbőző vinyókat különböző feladatokra ;] )
Szerk.:
Annyi különbséggel, hogy nálam RPi 3 van

[ Szerkesztve ]

Flickr - http://www.flickr.com/photos/toth_janos/

(#26523) Celtis válasza vadkörte (#26517) üzenetére


Celtis
veterán

Keress olyan régi HDMI kábelt, amiben nincs benne a CEC szál. Ezzel nem fogja a sat vevő bezavarni a CEC-et.

(#26524) vadkörte válasza Celtis (#26523) üzenetére


vadkörte
addikt

:R Ilyen is van? Hol lehet ilyent értelmes áron találni, mert amit az e-bay-en találtam ~6.000 Ft-ért az kicsit drága?
Ha nem lesz olcsóbb megoldás, marad a Yatse.

Üdv. V. Körte

(#26525) hpeti2 válasza toth_janika (#26522) üzenetére


hpeti2
aktív tag

Lépj be terminálba és nézd meg hogyan változik a proc terhelés, ha elkezdesz full sávszéllel másolni a vinyóra. Ezt megteheted a top paranccsal és kb az első sorban fogod is látni az ntfs-3g-t. Nálam 30-50%
között ingadozott, míg EXT4-el 10% alatt maradt. Nekem mindegy, hogy ki mit használ,
- nem korlátozom a torrentet, hogy hány szálon menjen a letöltés,
- nem korlátozom, hogy mennyivel töltsön le,
- egyedül a feltöltési sebességét korlátozom a tényleges sávszél 80%-ra.

Hirdetéseim --> http://tinyurl.com/mx5cpn3

(#26526) Celtis válasza vadkörte (#26524) üzenetére


Celtis
veterán

Kapni hiszem, hogy lehet így. Ez nem feature, hanem hiányosság. A korai HDMI kábelekben még nem volt. Nekem biztosan van/volt egy. Mindig szentségelek, ha a kezembe kerül és miatta nem megy a CEC.

Azt is megteheted, hogy szétkapod a műholdvevőt, és megszakítod a CEC lábat. Ha jól emlékszem a 19-es.

(#26527) vadkörte válasza Celtis (#26526) üzenetére


vadkörte
addikt

"Azt is megteheted, hogy szétkapod a műholdvevőt, és megszakítod a CEC lábat."

Ha saját lenne megtenném szívfájdalom nélkül, de mivel bérelt... :(
Ha találok ember áron ilyen CECtelen kábelt, veszek, ha nem marad a Yatse. Ez legyen a legnagyobb problémám.

Üdv. V. Körte

(#26528) JohnnyX válasza Celtis (#26526) üzenetére


JohnnyX
senior tag

Ez megoldas lenne?

Szerk: ja nem, az a hotplug.

[ Szerkesztve ]

_Z87-Extreme3_-_4670k_-_16Gb_-_1050Ti_

(#26529) icemad válasza vadkörte (#26527) üzenetére


icemad
nagyúr
LOGOUT blog

Esetleg a kábelt bontani? Tudom, gányolás, de 5 perc alatt megvan. Ha ügyes vagy, nem is látszik a tv mögött.

Are you Baby Shark? No, i'm a motherf*cking hardstyle fish!

(#26530) Celtis válasza JohnnyX (#26528) üzenetére


Celtis
veterán

Dehogynem, ez tök jó megoldás, csak másik pin-t kell takarni. Rosszul is emlékeztem a CEC a 13-as.
Az se baj, ha tőle jobbra lévő is takarva lesz.

(#26531) vadkörte válasza icemad (#26529) üzenetére


vadkörte
addikt

Majd meglátom. Egyelőre nem idegesítem magam vele :D
Majd egyszer elgurul a tabletta és szétbarmolok egyet.

Üdv. V. Körte

(#26532) toth_janika válasza hpeti2 (#26525) üzenetére


toth_janika
őstag

OKOK... Te vagy a jobb :DDD :C

Flickr - http://www.flickr.com/photos/toth_janos/

(#26533) ther


ther
aktív tag

Sziasztok!

Próbáltam utánanézni, de nem találtam hasonló infót, ezért itt kérdezek:
Ha szeretnék egy kicsi 2.0-s hangfalat (pl iyet) az rPi saját USBről meghajtani, akkor bírni fogja a fogyasztását? Ezen kívül egy pendrive lenne benne, más nem.

Van egy DVI csatlakozós monitorom, szóval az ördögi tervem az lenne, hogy egy DVI-HDMI átalakítóval és egy 2.0-s hangfallal használnám.

Ha valakinek van erről tapasztalata vagy érdemi információja, ne tartsa magában!

Köszönöm :)

Aálírás

(#26534) Tressy válasza ther (#26533) üzenetére


Tressy
senior tag

Nem tudom neked milyen van a de Rp3B terhelés alatt 800ma használ.Mivel az átlag laptop v asztali gép usb portja 500ma van maximalizálva igy is csak 1.3A kapsz.Igy egy jó 2A táppal mennie kell

[ Szerkesztve ]

(#26535) vadkörte válasza toth_janika (#26532) üzenetére


vadkörte
addikt

DVI-HDMI átalakítónak tökéletesen megfelel egy DVI-HDMI kábel. E-bay-ről elég jó áron tudsz venni. Emlékeim szerint ~7-800 Ft volt a 30cm-es. Vagy ha van felesleges DVI-DVI kábeled akkor DVI-HDMI adapter. Ez ~400 Ft.

Üdv. V. Körte

(#26536) MaCS_70 válasza vadkörte (#26535) üzenetére


MaCS_70
félisten

Ezért kár lenne az Ebay-re várnia...

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#26537) vadkörte válasza MaCS_70 (#26536) üzenetére


vadkörte
addikt

Jogos, bár erre még rájön a szállítási költség is, úgy máris kb. a duplája. Egyre többet csodálkozok el a hazai árakon. Lassan talán az itthoni kereskedők is felébrednek. :)

[ Szerkesztve ]

Üdv. V. Körte

(#26538) gabo89


gabo89
senior tag

Üdv!

Szeretnék majd egy-egy IP kamerát építeni MotionEyE-jal. Egy Pi 3-mam, és egy Zero-m van, nemsokára jön egy Zero W is. Az 3-ashoz van egy hivatalos gyári tápom. A két Zero-nak szeretnék venni egy-egy tápot, mellyel nyugodtan üzemeltethetem hét hétig, 24/7-ben. Gondoltam, hogy a Zeroknak is egy-egy 2,5 A-es gyári tápot veszek, de ha van olcsóbban megfelelő, inkább azt venném. Tudtok ajánlani hozzá való megbízható tápot?

A másik kérdésem pedig a kamera modulról lenne. Ebay-en vannak utángyártott(?) kamerák. link Megéri a pénzüket, vagy nem véletlenül kerülnek jóval kevesebbe ezek?

[ Szerkesztve ]

indul a sörös aludni

(#26539) Fecogame válasza gabo89 (#26538) üzenetére


Fecogame
veterán

Canyon CNE-CHA22W

Én ilyent vettem, hiba nélkül üzemel. 2.1A-ról üzemel a RPi3, a másikról pedig a külső HDD.

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#26540) drogery válasza gabo89 (#26538) üzenetére


drogery
tag

nekem a pi zero 0.5A-ról megy..

én használok ilyen kínai kamerát, teljesen jó. arra figyelj, hogy más cam port van zero-n és a 3-on.

[ Szerkesztve ]

(#26541) daninet


daninet
veterán

egy érdekes projekt: nagyon menő sampler, rbpi alapon
instant get érzés :K

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#26542) cinemazealot válasza daninet (#26541) üzenetére


cinemazealot
addikt

Azta... :Y Nekem is megvolna az instant get érzés, ha tudnék zenélni. Ennek hiányában viszont inkább felkapargatom az állam a földről és elkullogok. :R

(#26543) Fecogame válasza daninet (#26541) üzenetére


Fecogame
veterán

Wooow, MÁSZTHEV!

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#26544) BB9360


BB9360
aktív tag

Nagyon sok segítséget kaptam eddig is itt, amit köszönöm!

Most azt szeretném megkérdezni, hogy van-e és ha igen milyen jobb megoldás az alábbiakra?
HDD-n tárolt zenéket szeretnék analóg rendszeremen hallgatni. Ezt eddig úgy oldottam meg, hogy a Pi3-ból HDMI-n kijött az infó, bement a TV-be, onnan optikai kábelen egy DAC-ba és onnan pedig RCA-n a hifibe. Ez jól működik is, csak ehhez a TV-nek bekapcsolva kell lennie, aminek annyira nem örülök (hiába lehet a kijezőt kikapcsolni, akkor sem).
Gondoltam egyet és vettem egy 3.5-ös jack-RCA alj kábelt és a meglévő RCA-t abba csatlakoztattam. A Pi-n átállítottam a kimenetet HDMI és analógra, így jön is a hang a TV bekapcsolása nélkül. Yatse segítségével pedig vezérelni is tudom. Király, csak egy gondom van: nagyon HALK. A Pi-n a hangerő (amit a távirányítóval lehet le és fel mozgatni) a maximumon van.
Van erre vmi megoldás?

Más: visszaolvasva volt vmi zaj csökkentésről is szó, vmi pwr-t be kellett írni vhova. Nem hallok zajt, lehet, ez már idejét múlt - értem ez alatt, hogy azóta történt frissítések megoldották?

Nagyon köszönöm!

(#26545) Aryes válasza BB9360 (#26544) üzenetére


Aryes
nagyúr

Először győződj meg róla, hogy rendesen be van-e dugva a jack az aljzatba, attól is lehet halk, ha a föld nem érintkezik. Könnyű észrevenni, mert mono-ban szól minden. Vagy rossz a kiosztása/méretezése a csatlakozónak, és a föld helyett a videó jel lábára kerül a jack földje.

(#26546) BB9360 válasza Aryes (#26545) üzenetére


BB9360
aktív tag

Köszi, de szerintem rendesen be van dugva...

Más ötlet esetleg?

(#26547) wassermann válasza BB9360 (#26546) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Íme az a négyérintkezős mini-jack, ami az újabb PI-khez kell (a régieken külön volt egy video-out RCA, azokhoz jó volt még a sima stereo mini-jack):

(#26548) BB9360 válasza wassermann (#26547) üzenetére


BB9360
aktív tag

Hm, ezt most nem értem. Persze nekem a két csíkos ;) van, fogalmam sem volt, hogy vmi speckó kellene, de hang ezzel is jön rendesen, csak halk. Nem tudom, hogy az általad mutatott 3 csíkos megoldással hangosabb lenne-e, csak ennyi kellene?

Nem tudom, hogy hol van ilyen átalakító, de szuper, ha ez kellene, nem rég érkezett a jelenlegi... :)

[ Szerkesztve ]

(#26549) azbest válasza BB9360 (#26548) üzenetére


azbest
félisten

audio_pwm_mode az a beállítás, ami a magasabb analóg minőséget aktiválja. Főleg úgy hallani a zajt, amikor nyitva van tartva a kimenet, de nem játszik le épp semmit.

A sima stereo jack is teljesen jó, kompatbilis visszafelé az aljzat.

(#26547) wassermann
a kiosztáson is látszik, hogy visszafelé kompatibilis. A videó a földre van zárva, amikor sima jack van rádugva. :)

Milyen programmal játszod a zenét? Nem lehet, hogy le van tényleg halkítva a pi-n a hangerő? Próbáltad úgy is, hogy csak analógra van állítva?

[ Szerkesztve ]

(#26550) BB9360 válasza azbest (#26549) üzenetére


BB9360
aktív tag

Huh, akkor jó, ha nem kell egy újabb kábelt vennem, ez jó!

Kodival játszom le a zenét és a filmeket is. Most a jack-rca átalakító kábel csatlakozik egy rca kábelhez, ez megy bele a hifimbe. Van egy rádiós távirányítóm, azon van volume (egyébként a tv távirányítójával tudom alapfokon vezérelni, ott nem tudom a hangerőt változtatni), az a maximumon van. A beállításoknál (audio out vagy máshol) mit és hogyan lehetne vagy kellene beállítani?

Akkor az audio pwm-re nem biztos, hogy szükségem van, ha nem hallok zajt? Egyébként hogyan kell a config-ba beírni? Libreelec van fent és semmi más...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.