Hirdetés

2024. június 10., hétfő

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#26201) azbest válasza kmisi99 (#26200) üzenetére


azbest
félisten

elképzelhető, de inkább a fájlrendszerre tippelnék, ha fat vagy ntsc az lehet visszafogja

[ Szerkesztve ]

(#26202) cigam válasza kmisi99 (#26200) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog

Tudna az többet is:

azbest NTSC? Nem NTFS?! :D

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#26203) azbest válasza cigam (#26202) üzenetére


azbest
félisten

ah... előbb néztem retro konzolos videót, biztos onnan jött az ntsc ... izom memória :D Persze, hogy ntfs :)

(#26204) kmisi99 válasza cigam (#26202) üzenetére


kmisi99
addikt

Hmm akkor lehet az NTFS fogja vissza, mert nekem is rémlik, hogy régi merevlemezen megvolt a ~10mB.

Exfat ra kellene formázni az USB-s merevlemezt?

(#26205) Kiratheonly


Kiratheonly
tag

Erre valaki tudna esetleg reagálni? [link]

[ Szerkesztve ]

The pain you feel today is the strength you feel tomorrow.

(#26206) sztanozs válasza Kiratheonly (#26205) üzenetére


sztanozs
veterán

Nem nagyon akcióznak. Ha használtan hajlandó vagy venni, akkor itt a hardverapro (néha van használt olcsóbban), vagy ebay.

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#26207) st3v3np3t3r válasza Kiratheonly (#26205) üzenetére


st3v3np3t3r
veterán

Inkább aliexpress mint ebay...

Galaxy S23 5G 256GB//HP Victus 16+Rog Ally RC71L//Korábbi hsz-eim #97246720 név alatt...

(#26208) Satellite válasza Kiratheonly (#26205) üzenetére


Satellite
tag

Szia!
Ez a 43.- $-os akciós ár még él az Ali-n...

(#26209) vargalex válasza kmisi99 (#26204) üzenetére


vargalex
félisten

Inkább ext4-re.

Alex

(#26210) st3v3np3t3r válasza Satellite (#26208) üzenetére


st3v3np3t3r
veterán

Akkor már inkább orange pi pc+ set12 35$
orange pi pc+ set8 38$

Galaxy S23 5G 256GB//HP Victus 16+Rog Ally RC71L//Korábbi hsz-eim #97246720 név alatt...

(#26211) Crvsh3R válasza st3v3np3t3r (#26210) üzenetére


Crvsh3R
senior tag

+ Shipping: US $5.41 to Hungary via China Post Registered Air Mail

Samsung Galaxy A52s 5G || Steam: Crvsh3R || Nintendo Switch OLED || NS friend code: SW-6235-6627-3408 || Hirdetéseim (Switch kiegészítők, stb.): https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/crvsh3r/index.html

(#26212) st3v3np3t3r válasza Crvsh3R (#26211) üzenetére


st3v3np3t3r
veterán

Ezekhez van ház is ugyan annyiért amennyiért a raspi3b adják...viszont az orange pi hardveresen jobb :)

Galaxy S23 5G 256GB//HP Victus 16+Rog Ally RC71L//Korábbi hsz-eim #97246720 név alatt...

(#26213) azbest válasza st3v3np3t3r (#26212) üzenetére


azbest
félisten

hagy már ezt a hülyeséget... dehogy jobb az orange pi pc. Hasonló teljesítményű, de botrányosan rosszabb a szoftveres támogatottsága....

Amíg csak magadat győzködöd vele, hogy jó vétlen volt számodra, addig rendben van. De az már nem járja, hogy másoknak is azt mond, aztán meg szívjanak vele.

[ Szerkesztve ]

(#26214) Crvsh3R válasza azbest (#26213) üzenetére


Crvsh3R
senior tag

Egyetértek. A fórumok tele vannak (nem kevés anyázás mellett) azzal, hogy mennyire rossz a szoftveres ellátottsága az Orange Pi-knek. Nem mellesleg ez nem az Orange Pi topic.

Samsung Galaxy A52s 5G || Steam: Crvsh3R || Nintendo Switch OLED || NS friend code: SW-6235-6627-3408 || Hirdetéseim (Switch kiegészítők, stb.): https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/crvsh3r/index.html

(#26215) RPka91 válasza Celtis (#26193) üzenetére


RPka91
tag

Áh, értem, s abból hova, s milyet? :B

(#26196) wassermann
Igen, a buszban levő tévéből is ilyen jön ki, s megy a dvd lejátszóba, ha jól emlékszem. :K
Meg is néztem a Pi 3-asomon, s tényleg ott van, bár, én azt hittem, hogy csak muzsika jön ki abból. :DDD

Akkor ha minden igaz, fogok egy Pi 2-őt vagy 3-at, s azt már rá is tudom kötni a tv-re, ha teszek rá kodit? :U
Nagyszerű! :C

Már csak a távirányítót kellene megoldani. Ilyesmit néztem ki, jó lesz-e?

(#26216) st3v3np3t3r válasza azbest (#26213) üzenetére


st3v3np3t3r
veterán

Csak hogy világosan láss a vak raspi sötétségben, az armbian rendszerre közel 3300 alkalmazást lehet telepíteni a hivatalos repoból :) raspire fele sincs :) ráadásul raspire nincs frissíthető naprakész rendszer,orange pi-re ubuntu 16.04.2 lts arm verziót viszont frissítik :) ha lett volna ilyen rendszer raspi3b-re olyat veszek, de mivel nem találtam 3hét keresgélés után így maradt az orange pi, arra 5 perc keresés elég volt :) akinek hobbira kell egy ilyen mikropc az nyissa ki s bukszát,mert rohadt drága a raspihez minden...az orange pi-t nem kimondottan fejlesztéshez tervezték hanem napi használatra, a raspi-k inkább IoT fejlesztésekhez, nem hiába rakható rá akár win10iot is, ellenben orange pi-re szerencsére nincs ilyen :D olvasgattam teszteket is, egy allwinner h3-al szerelt orange pi simán ott hagyta sebesség tesztben a raspi3b-t, tehát nem tudom miért is vagy kiadva ezen :DDD fogadd el tényként hogy egyes orange pi-k erősebbek a raspi3b-nél...ezt nem csak én állítom,hanem sok teszt is bizonyítja :) akár tetszik,akár nem... Mivel nekem asztali gépet váltott ki egy ilyen mikropc, fontos volt a frissíthető oprendszer és alkalmazás készlet...
Crvsh3R mivel kimondott orange pi topik,így ez áll hozzá legközelebb,kizárásos alapon. Mellesleg korábban lehet gyér volt a támogatás,mára már nem az :)

[ Szerkesztve ]

Galaxy S23 5G 256GB//HP Victus 16+Rog Ally RC71L//Korábbi hsz-eim #97246720 név alatt...

(#26217) st3v3np3t3r


st3v3np3t3r
veterán

Javítanék: nincs kimondott orange pi topik

Galaxy S23 5G 256GB//HP Victus 16+Rog Ally RC71L//Korábbi hsz-eim #97246720 név alatt...

(#26218) stopperos válasza st3v3np3t3r (#26216) üzenetére


stopperos
senior tag

Miért csak 3.* kernel van az Orange Pi-re?

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#26219) cigam válasza st3v3np3t3r (#26216) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog

Egyrészt vegyél vissza a lendületből (raspi sötétség) másrészt, a te szóhasználatoddal orange pi sötétségben szenvedsz.
- Szerinted hogyan lehet bármelyik debian alapú disztróban (armbian, raspbian,...) több /kevesebb csomag/program a másiknál, mikor ugyanabból a forrásból dolgoznak?

- Hogy érted azt, hogy nincs naprakész frissíthető rendszer? A Raspbian utolsó kiadása 13 napos (Release date:2017-04-10) Az ubuntu-ból Mate 16.04.2 februárban, a core image márciusban lett kiadva. Ha ez nem "naprakész" akkor nem tudom mi az.

- a raspi-k inkább IoT fejlesztésekhez Egy túrót. Ha valóban utánaolvastál volna, tudhatnád, hogy oktatási célokra készült. 2012-ben, az első Pi kiadásakor azt se tudták mijaza IoT.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#26220) st3v3np3t3r válasza stopperos (#26218) üzenetére


st3v3np3t3r
veterán

Stabil :) de van nightlyban 4.10.11 :) sőt készül az armbian 5.27 ami 4.10.11 kernelre épül...

Azért látom sok embert megtévesztenek bizonyos dolgok...

De arra nem gondol senki hogy a hardverhez szoftver is kéne hogy használni lehessen... Mivel szoftver nem fán terem és nincs univerzális meghajtó minden hardverhez így azt ki kell feljeszteni...

De erre itt senkise gondol,hogy a raspi előbb volt,előrébb jár szoftveres fejlesztésben, az orange pi kicsivel jött később de lassan megelőzi a raspi-t...

mikor megvettem az orange pi-t akkor az armbian 5.24nél járt, most 5.25 a stabil kiadás és készül az 5.27... Valóban hátránya,az orange pi-nek hogy hivatalos forgalmazó csak összehányt elavult disztrók letöltését teszi lehetővé, amiket nem frissítenek, de ennek kiküszöbölésére indult az armbian projekt amiknek nincs gyártói oprendszer támogatása viszont univerzális,egységes és frissíthető...az armbian orange pi-nél csak a gpu 100%os támogatása problémás, a mali400mp2 driverezése, de ígéretek szerint a 4.10.11es kernelben már lesz 3d opengl/opencl támogatás hardveres gyorsításhoz... De engem ez nem érint, mert nem játszok nem filmezek orange pi-n, filmet nézni a smart tv-n nézek, a 4k felbontás sem mozgat,felesleges, fullhd-n úgy se tudom kiélvezni, Csak a 4k miatt nem veszek olyan tv-t :) én a fullhd-val is ki vagyok békülve... :)

Galaxy S23 5G 256GB//HP Victus 16+Rog Ally RC71L//Korábbi hsz-eim #97246720 név alatt...

(#26221) azbest válasza st3v3np3t3r (#26216) üzenetére


azbest
félisten

Nagyon el vagy tévedve. Azért, mert többedik próbálkozásra sikerült feltenned egy sd kártyára az armbiant és az alól képes vagy egy internetböngészőt megnyitni, még nem kellene szakértőnek beállítanod magadat. :N

Az armbian egy debian alapú rendszer, a debian arm repo-t használja. Egy független csapat dolgozik a különböző arm boardok kernel támogatásán, ezért létezik egyáltalán naprakész kerneles béta rendszer hozzá, egyébként hivatalosan csak 3.4-esnek egy módosított változatát biztosítja a soc gyártója.
Armbian alatt nincs harveres videolejátszás, a különböző gpio portok is vagy működnek vagy nem.

A Xunglong által biztosított rendszer imagek csupán tákolmányok, a funkciók nagy része működésképtelen, instabil a rendszer. Az energiagazdálkodás nem jól működik, vagy túlmelegedik és lefagy, vagy elkezdi lekapcsolgatni a cpu magokat, míg a legutolsót is lekapcsolja és lefagy.
Ezen kívül más gyártók rendszereiről összelopott szoftverek vannak rajtuk. A nyílt forrásúaknál elnézhető ez (raspi-config klón, ami banana pi-t ír ki és orangepi-n csak néhány menüpont van meg), hiszen szabadon módosíthatóak, de a saját raspbian néven hirdetett rendszerükön egészen konkrétan kalóz példányok is vannak, mivel a raspi-ra van legális licensze a mellékelt szoftvereknek (pl wolfram mathematica).

A Raspberry pi alapítványnak van hivatalos, támogatott saját kiadású disztribúciója: Raspbian. Azért nem a debian-t használják, mert hamarabb volt saját disztribúciójuk, minthogy a hivatalos debian képes lett volna futni a pi-n. Nameg ezzel biztosítják, hogy az összes pi-n egységes és futásra képes, naprakész rendszer van. Debian Jessie -t optimalizálták a pi-kre. Az 5 éves pi-n is fut a legfrisebb és az évek során csak javult a teljesítmény és újabb képességek szoftveres támogatását valósítottak meg, hogy kihasználják a hardvert. Folyamatosan lépést tartanak a fejlődéssel és napra kész kerneleket lehet használni.

De akinek speciálisabb rendszer kell, annak is van lehetősége alapítványon kívül készített rendszereket használni.
Ubuntu Mate 16.04.02, ami a hivatalos ubuntu repot használja. Szóval már el is veszett az orangepi állítólagos előnye. Viszont a hardveres gyorsításhoz szükséges implementációt is tartalmazza.
Hivatalos libreelec / openelec támogatás. OrangePiPc-re csak egy-két privát változat van, ami alapszinten működik, de messze nem olyan jól, mint a hivatalos.
Suse Linux Enterprise for ARM licenszelhető rá.
Arch Linux Arm
Pidora (Fedora remix)
Fedora Workstation 25 / Server 25 ARM
Open Media Vault
Ezen kívül persze számtalan más alternatív rendszer is van különböző minőségben:
snapy ubuntu core, risc os, osmc, retropie, win 10 iot, pinet, android 5.1 - 6 - 7....

Sajnálom, hogy nem sikerült használnod a keresőt. Bár úgy emlékszem (nem biztos, hogy te voltál), a lehető legolcsóbb megoldást kerested, az ideológia csak azután jött, mikor sikerült egyáltalán elindítani az eszközödet.

Örülök, hogy a gyártók adatlapjainak nézegetése és a nyers teljesítménytesztek eredményeinek nézegetése elegendő az elégedettségedhez. A többség azért szeretne egy működő, használható szoftverekkel rendelkező eszközt. Ezért is mondtam régebben, hogy hiába a papíron kiváló teljesítmény, de a megfelelő szoftverek nélkül egy pi zero is használhatóbb lehet egy papíron sokkal erősebb orange pi változatnál is. Viszont valóban létezik az a cél feladat, amire egy-egy noname kínai board is jó lehet, csak elég lutri és sokszor járatlan utakon kell megoldást keresni hozzájuk a gyenge támogatás és az össze vissza kókányolt gyártói rendszerek miatt.

Az orangepi-nek semmi köze a raspberry pi-hez. Csak a kínaiak választanak mindig az eredetire hasonlító neveket az inkompatibilis klónjaikhoz. Ellenben van egy általános kártya pécé topic, ahol a többi kevésbé ismert, de azért nevesebb gyártó boardjai (odroid, olinuxino, hummingboard/cubox, bananapi....) mellett elfér a többi noname megoldás is. Az általános linuxos kérdéseket meg érdemes linuxos topicban kérdezni, mert a nem hardverspecifikus dolgokban ugyanazok a megoldások vannak, mint a pécéknél... már ha nem teljesen össze-vissza gányolt a rajta futó rendszer.

(#26218) stopperos
az armbiannak és a linux-sunxi fejlesztőinek hála van már 4.10.1-es kernel is, de nem teljeskörű a hardver támogatása, szóval nem tudja kihasználni a hardver minden képességét. Az armbian célja, hogy kipróbálják és visszajelzéseket kapjanak az armos boardok támogatásához.

(#26220) st3v3np3t3r
mindig le lesz maradva, mert a pi alapítványnál sem alszanak a fejlesztők. Anno elsők közt vettem orange pi pc-t, aztán félévente dobtam vissza a sarokba, hogy még mindig nem jó semmire. Már vagy két éve megvan és most látok egy-két instabil megoldást, ami már jól megválasztott build-del egy-két feladatra alkalmassá teszi.

Az armbiannak egyáltalán nem célja, hogy az orange pi jól támogatott legyen. Nem az orange pi miatt indult. Bármilyen arm board bekerülhet a listájukra, ha van aki vállalja, hogy kipróbálja a buildeket és visszajelzéseket készít, teszteli a módosításokat. Az egyik fejlesztő szomorúan kommentelte is ezt a fórumukban, hogy sokan nem a fejlesztés segítésére használnak armbian-t, hanem az egyébként használhatatlan kínai boardjaikat próbálják életre kelteni vele. De nem vesznek részt a közösség munkájában.

[ Szerkesztve ]

(#26222) st3v3np3t3r válasza cigam (#26219) üzenetére


st3v3np3t3r
veterán

Még nem is lendültem be :)

anno mikor terveztem a váltást sokat olvastam utána, napi szintű használatra nem javasolták sehol asztali gép kiváltására...

Az hogy a debian disztrót sűrűn frissítgetik az jót eleve nem jelent, ha ilyen sűrűn kap frissítést az azt jelenti hogy sok a hiba van benne amit korrigálnak...

Elsőként amit kipróbáltam, ubuntu mate 14.04, ami nem mai disztro...

Mellesleg a raspib3nak nincs gigabites lanja csak 10/100as...max 1gb sdram ramja van,nincs belső tárhelyes verzió...meg drága...
Orange pi-ből van olyan ami gigabites lannal,2gb gddr3 rammal,16gb emmc belsővel szerelt 33%-al magasabb cpu órajellel használható cpu változata is van, ami nem sokkal drágább mint a raspi3b... Tehát akkor hardveresen miben is gyengébb egy orange pi?

Azbest: azért számold bele azt is hogy itt nagyon senki nem segített senki...senki...érdemben...ez majdnem olyan volt nekem mint ha azt mondták volna egy analfabétának hogy olvassa el a bibliát és mondja el fejből betűről betűre...az armbian fórumál sokkal segítőkészek voltak a userek mint itt.. :) azért na...ha az ember segítséget kér segíteni kéne,nem lehurrogni ahogy most te engem :) én mint kezdő nagyon úgy nézel rám mint aki profi lenne,pedig nem... Valóban voltak gondjaim,de nem az elindításával :) ennyire ne ferdítsd a dolgot...ejnye bejnye... Csúnya fiú :DDD

Amúgy nincs okom panaszra, nem bántam meg, merem ajánlani bárkinek,ne legyetek negatívak és ne alapozzatok egy múltbéli negatív élménynek...az okostelefonoktól is féltek anno az emberek, ma meg már meg se tudnak lenni nélküle...

[ Szerkesztve ]

Galaxy S23 5G 256GB//HP Victus 16+Rog Ally RC71L//Korábbi hsz-eim #97246720 név alatt...

(#26223) cigam válasza st3v3np3t3r (#26222) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog

Az hogy a debian disztrót sűrűn frissítgetik az jót eleve nem jelent, ha ilyen sűrűn kap frissítést az azt jelenti hogy sok a hiba van benne amit korrigálnak...

Első körben azt állítod, hogy "nincs naprakész frissített" rendszer, majd mikor ezt megcáfolom, azt állítod, hogy azért vacak, mert folyamatosan frissítik, javítják, karbantartják.

Magyarul az a bajod, hogy nincs rajta füstszűrős sapka.

Pontosan hol írtam, hogy "hardveresen gyengébb egy orange pi". Egyrészt ne adj olyan szavakat a számba, amit nem mondtam. Másrészt egy rendszer jósága nem csak a tech.spec.-ről szól. Az maximum csak a kellő potenciált biztosítja. Nagyon sok múlik a szoftveres részen is.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#26224) st3v3np3t3r válasza azbest (#26221) üzenetére


st3v3np3t3r
veterán

Ebben viszont tévedtsz...nem az orange pi miatt indult...nézd meg már hány féle boardhoz jó,aminek nincs gyártói támogatása...

Ugye milyen könnyű más tollával ékeskedni? Rasperry pi,rasbian, alapítvány...persze ha van pénz van minden...ezt ne felejtsd el...de valamikor a raspi is a 0ról indult...5év kellett a raspberrynek még idáig eljutott...az orange pi csak 2 éves :) tehát mondhatni még gyerek cipőben van, de...sokkal több változata ami, ami több dologra is használható...kinek mire kell...

Amúgy hidd el,ha az orange pi készítőinek lenne annyi támogatása mint a raspberrynek van, simán lehagynák a piacon...de mivel még fiatal, így bármi lehet...

Amúgy igen, olcsóbb megoldást kerestem, de nem anyagi vonzatban, hanem tudás/képesség/ár viszonylatban...a raspi3b drágábbnak mondható ebben a kategóriában :) bár ha azt nézem hogy a plus2e szettben,postával kínából közel egy 20as volt, de nem megérte az árát...az armbian meg teljesen jól teljesít,abszolút nem akad,nem fagy,nem melegszik túl,egyszóval stsbilan fut...

Ez alatt az 1 hónap alatt is sokat tanultam, de sajnos nem innen...inkább lehurrogjátok az embert ha esetleg más véleményen van mint ti...mint ha politikáznátok ezen...fidesz-ellenzék mintájára...ha valaki nem málnás az csak rossz ember lehet alapon...

Nem kell mindenkivel elhitetni szt hogy a málnapc-n kívül minden más fosz,szar,hulladék,semmire se való...ezt hasonlíthatjuk akár az ios-android harchoz is ha szebb...mindegyiknek van előnye,hátránya...kinek mi :) de attól hogy valaki ios párti az nem jelenti azt rossz ember,vagy aki pont android párti...

Rosszul kezelitek ezt az egészet...már nem csak a raspberry létezik :)

cigam látom keresztbe beszéltünk...

[ Szerkesztve ]

Galaxy S23 5G 256GB//HP Victus 16+Rog Ally RC71L//Korábbi hsz-eim #97246720 név alatt...

(#26225) azbest válasza st3v3np3t3r (#26222) üzenetére


azbest
félisten

Ja és az árral kapcsolatban:
igen, a raspberry pi valamivel drágább, mint a no-name kínai boardok. Ennek több oka is van:
Az ár tartalmazza
- a szoftverek és hardverek, codec-ek licenszeit, nem kalózkodnak
- főállású fejleszőket foglalkoznak, mind szoftveres, kerneles, mind hardveres területeken, van terméktámogatás. Még 5 évvel a vásárlás után is.
- fizetnek adót, benne van az áfa
- európai disztribútorhálózatuk van pár napos szállítással

A boardon kívül pedig mindent ugyanúgy és ugyanolyan olcsón meg lehet venni kínai shopokból, mint bármi máshoz. Magát a boardot is meg lehetne kínából, de nem sokkal olcsóbb, lehet még pluszban áfát és ügyintézési díjat is kell ráfizetni, minde ahogy minden nagyobb értékű kínai rendelésnél. Gyakorlatilag nincs garancia a kínaira, ha mégis van és visszaküldés kérnek a cseréhez/visszatérítéshez, az többe kerül, mint venni egy másikat.

Ha kezdő vagy, akkor fogadd el, hogy a nálad tapasztaltabbak nem hülyeséget beszélnek. Ne add elő úgy magad, mintha lenne mögötte komolyabb ismereted.

Mivel alig használ valaki ennyire noname boardokat, ráadásul ez egy raspberry specifikus topic, így nem csoda, ha az orange pi specifikus szoftveres problémákra nincs itt megoldás.

Mostanában elég szelektíven válaszolok én is. Csak, ha valami tényleg raspi specifikus és speciálisabb kérdés merül fel, az érdekesebb számomra. Az általános linuxos alapismeretek hiánya miatti kérdéseket átengedem másnak. Sokszor pedig tényleg csak kicsit keresni és tanulni kellene egy-egy kérdés kapcsán :)

Szerintem, amire használod az orange pi-det, az körülbelül a lehető legkevésbé veszi igénybe a hardver képességeit. Viszont pont az ilyen desktop használatra nem ajánlott egyik arm-os vagy atomos tabletes processzoros board sem, mivel a platform driveres, szoftveres és erőforrásbeli limitációi miatt sosem versenyezhetnek egy olcsó pécével szemben ilyen téren. A speciálisabb, erejüket megmutató használati módok kapcsán pedig kifejezetten rosszul állnak a noname boardok a kiforrottabb, nevesebb, jobban támogatottabbakkal szemben.

Szóval érted a problémát: olyan területre használod és az alapján ajánlod másoknak, amire alapból nem ajánljuk, mert rossz a felhasználói élmény (nem desltop helyettesítő). A többi területre meg nem jó választás egy noname board, mert kicsit drágábban vannak kiforrottabb megoldások, ami valóban működik.

(#26223) cigam
a hardvers erősséget ő szokta mondani, én meg erre szoktam mondani, hogy hiába erős papíron, ha viszont a gyakorlatban nem érezhető ez a rossz szoftverek miatt. Csak kicsit összemosódnak már a dolgok. Ő még naívan hisz az adatlapoknak és az alapján von le következtetéseket. Aki meg már bevásárolt pár papíron nagyon jól hangzó, de gyakorlatilag használhatatlan eszközből, az a saját pénztárcája kárára megtanulta, hogy ne higyjen el mindent elsőre a kínai marketingesnek :)

(#26224) st3v3np3t3r
az alapítvény sem több millió font tőkével kezdett. Évekig készültek az első kiadásra, előtte még microkontrollerben gondolkodtak, de aztán a broadcomnál találtak olyan soc-ot, ami kellően olcsó és kellően erős volt, hogy kellően olcsó eszközt készíthessenek. Befektettek pár ezer dollárt, végigverték a gyárttatást a kínai bérgyártókon, kijavíttatták a hibát velük, mert elcsaltak egy alkatrészt a gyártók. Aztán a nagy érdeklődésre való tekintettel leszerződtek a nagy elektronikai alkatrész disztribútorokkal, hogy átadják nekik a gyártatási jogot, licenszelték nekik, szorosan kézben tartva az árazást és a minőségi követelményeket. 1-2 évente jönnek ki nagyobb módosítással. Az első széria 20 ezer darabos volt, ma már talán 5 millió felett járnak. Korábban ez csak a hobbikuk volt, később lett a főállásuk.

A xunglong meg halomra gyártatja a támogatás nélküli újabb és újabb boardjait, semmi támogatást nem ad a régiekre. Így sosem fog labdába rúgni, csak mindig lesz olyan naív ember, aki az olcsóság miatt megveszi a pár ezres készletüket.

[ Szerkesztve ]

(#26226) st3v3np3t3r válasza azbest (#26225) üzenetére


st3v3np3t3r
veterán

Mint már korábban írtam...letölteni,netezni használom...a régi muzeális gépem akartam lecserélni...

A régi p4es gép kiváltására az orange pi tökéletesen megfelelt...youtube-ozni oksotv-n szoktam,meg filmet nézni is...másra nekem nem kell, ski mediaboxot akar építeni,annak ezt én sem ajánlanám :) de olcsóbb ha megveszi egyben 20ezerért a médiában vagy az edigitalnál mint hogy egy ilyen boardból áll neki összerakni, közel drágábbra jön ki majdnem...persze aki barkács szellemű,vagy ismerkedni akar ezzel a technológiával,meg van anyagi forrása rá,az hajrá :)

amit cigamnak írtál az anno lehet érvényben volt...mára már nem annyira...anno mikor bejött az orange pi, lehet olyan volt ahogy mondjátok, én nem csak papírra alapozok, hanem személyes tapasztalatokra is, de megfogadom, be fogok szerezni ezy raspi3b-t...ha már ennyire próbáltok győzködni hogy a naripc szar...kíváncsi leszek a málnára :)

[ Szerkesztve ]

Galaxy S23 5G 256GB//HP Victus 16+Rog Ally RC71L//Korábbi hsz-eim #97246720 név alatt...

(#26227) azbest válasza st3v3np3t3r (#26226) üzenetére


azbest
félisten

Ha csak arra használod, hogy egy böngészőn szöveget olvass 1-2 tabon, akkor nem biztos, hogy van értelme a mostani mellé egy pi-t is venned.

Lehet valamivel gördülékenyebb a pi a jobb optimalizáltság miatt, de a p4-eshez szokott türelmeddel mindkettőt gyorsnak érezheted, míg egy mai pécé mellett mindkettő erősen limitált desktopként. :)

Ettől persze, ha tényleg szeretnéd, akkor hajrá. Jó lenne tudni, hogy mikor terveznek kijönni a pi3A-val és milyen felszereltségű lesz (az olcsóbb pi változat az A, amin nincs lan és sok usb). Ha meghagyják az 1GB ramot és a wifi/bt modult rajta a 4 magos proci mellett... és a szokásos 25 dolcsis áron jönne, az megmozgatná az állóvizet. Idén szerintem nem jönnek ki újabb hardverrel, bár azóta már biztos tervezgetik, pont azért, mert a konkurenciáknál is egyre erősebbek vannak.

(#26228) footy


footy
addikt

Sziasztok,

Van egy Pi2-m amin Openelec 6.0.3 fut, viszont egyre gyakrabban van olyan film amit nem játszik le. :(
Itt van néhány file amivel gond volt:

Ez hardwarelimit vagy nálam van valami beállítás ami miatt nem viszi?

Próbáltam új libreelec-et is de azzal is probléma volt.

[ Szerkesztve ]

(#26229) azbest válasza footy (#26228) üzenetére


azbest
félisten

alapbeállításokkal próbáltad? Vagy esetleg van olyan hangrendszered, ami miatt a hangkimeneten állítani kellett valamit, hogy átadja a streamet?
Melyik libreelec volt? Frissítésként tetted fel vagy tisztán?

Mit jelent, hogy nem játszik le? Kiír valami hibát? Vagy csak hang nincs?

(#26230) Zozzer888
open és libreelec alatt alapból a videojátszáshoz van optimalizálva a memória méret beállítása. Hacsak valaki nem csökkentette le, egyébként jónak kéne lennie.

Szerk:
a harmadik sample videót kipróbáltam a 256MB össz ramos pi1-esemen, még a régebbi libre 7.0.3-massal, mert az volt az sd kártyán. Volt kép és hang, nem láttam semmi problémát. Egy fhd monitorra volt kötve, annak a beépített hangszoróján szólt a hang. Csak a teszt kedvéért.

[ Szerkesztve ]

(#26230) Zozzer888 válasza footy (#26228) üzenetére


Zozzer888
addikt

Nekem is összevissza játszotta, nem játszotta (inkább nem), az itt kapott javaslat viszont egyelőre úgy tűnik, hogy segített és azóta indít mindent azonnal.

ZárIdő témafüggő és független blog => http://zar-ido.blogspot.hu/

(#26231) st3v3np3t3r válasza azbest (#26227) üzenetére


st3v3np3t3r
veterán

Már csak kíváncsiságból is veszek valamikor pi3b-t lapot :)

nincsenek nagy igényeim...nem játszok már vagy 3éve pc-n...így ez kilőve,konvertálni nem konvertálok,ez is kilőve...

Az a régi p4ht-s gép milliószor lassabb volt mint a naripc most, az 5-6 perc alatt indította a linux mintet, ez 30másodperc... A tv-n azért nem netezek mert az lg valamit elszúrt a mostani szoftveren és random bezárja a böngésző appot a tv-n memória takarításra hivatkozva...

Alapból se pi pc, se pi+2e nem lassul be armbiannal,netezni,emailezni,letölteni nagyon ideális, mind2 aktív/passzív hűtéssel el van már látva... Most alaprendszer szinten 1300mhz-en futnak csak magok, kíváncsi lennék 1600ra beállítva mennyit javítana rajta...meg a cpu gov-on is lehet kéne állítani, alapból userspace-en fut...

Akinek nagyon olcsó megoldás kell,és nem mediaboxra kell,annak bőven elég egy narancs vagy akár egy banán,bár arról nincs tapasztalatom...akinek komolyabb igényei vannak annak málna, pl. Aki AP-t akar építeni, annak inkább nari mint málna, olcsóbb és a célra megfelel...

De kinek a pap kinek a pap felesége...

Galaxy S23 5G 256GB//HP Victus 16+Rog Ally RC71L//Korábbi hsz-eim #97246720 név alatt...

(#26232) vargalex válasza st3v3np3t3r (#26231) üzenetére


vargalex
félisten

Ez a vita szerintem sehova nem vezet, ráadásul nem is ide való. Ez konkrétan Raspberry PI topic, amihez semmi köze az Orange PI-nek. Ahogy korábban már más javasolta, inkább a Kártya PC lenne lehetőség ennek megvitatására.
Az egyébként szerintem sem kérdés, hogy melyik eszköz gyártói támogatása jobb. Persze a közösségi támogatás sem elhanyagolható, de abban nincs hiány a Raspberry vonalán sem, sőt..
Az pedig, hogy az Orange Pi fiatalabb a Raspberry-nél, semmit nem jelent. Az első Raspberry Pi megjelenésekor azonnal teljes körű szoftveres támogatás is volt. És ez azóta sem változott.

[ Szerkesztve ]

Alex

(#26233) st3v3np3t3r válasza vargalex (#26232) üzenetére


st3v3np3t3r
veterán

Persze,nem mind1 hogy adott céllal adnak ki valamit,vagy csak annak érdekében hogy lenyomják a konkurenciát...

Most tesztelem a 2017.02.21-ei kodi-t a pi pc-n :) fullhd-s filmmel, stabilan 46fokon meg a proci :) 1gigából 230mega foglalt :) átlag 20-25% max proci használat :)

Galaxy S23 5G 256GB//HP Victus 16+Rog Ally RC71L//Korábbi hsz-eim #97246720 név alatt...

(#26234) Crvsh3R válasza vargalex (#26232) üzenetére


Crvsh3R
senior tag

A link alapján benéztem a Kártya PC topicba is és ahogy olvasom (utolsó oldal) már ott is ismert a kolléga. :DDD

[ Szerkesztve ]

Samsung Galaxy A52s 5G || Steam: Crvsh3R || Nintendo Switch OLED || NS friend code: SW-6235-6627-3408 || Hirdetéseim (Switch kiegészítők, stb.): https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/crvsh3r/index.html

(#26235) artiny


artiny
őstag

hogyan tudnam megjeleniteni az akualis adatokat (értékeket amiket mér egy pl. homero) egy weboldalon (web szerveren keresztul az RPI3 -al) (a program C ben volt irodva ) ?

(#26236) Sándor -P20-


Sándor -P20-
senior tag

Rendeltem a nagy alkatrész kereskedőtől egy tápot: [link] (Nekem még free shippinges volt...)
Szóval szépen beállítotam rajta az 5.1V-ot, és a jobb felső sarokban stabilan virít az alacsony tápfeszre figyelmeztető nyíl.
Meddig merhetem büntetlenül feltolni a tápfeszt?
Másik alternatívaként arra gondoltam, hogy simán megkondizom a kimenetet.
Volt már valakinek hasonló tapasztalata?

40 feletti kornak megvan az előnye és hátránya... Igaz, a betűket csak közelről látod, viszont az idiótákat már messziről észreveszed.

(#26237) stopperos válasza artiny (#26235) üzenetére


stopperos
senior tag

Ha grafikonozni szeretnél akkor javaslom a 2013-as logout írásom.
De ha csak egy alap oldalra szeretnéd kiírni, akkor egy apache vagy lighttpd webszerver kell, és php kód.

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#26238) cigam válasza Sándor -P20- (#26236) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog

No és ilyenkor a Pi-n mennyit mérsz? Nem lehet, hogy rossz minőségű kábellel kötöd össze?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#26239) Sándor -P20- válasza cigam (#26238) üzenetére


Sándor -P20-
senior tag

Ugyanennyit.
A kábel már home made. 0.75-ös sodrott rézvezetékből forrasztottam.... Vadi új dugó. A telóm több mit 2 A-al tölt róla... Modecom Free PC-t simán viszi. A Pi is megy, csak a nyíl zavarja a lelki világomat... :K
A műszerrel eddig nem volt gondom.
Ezért gondoltam arra, hogy nem-e valami olyasmi gond van amit nem érzékel a műszer... :F
Ezért gondoltam arra is, hogy megkondizom a tápot. és hadd szóljon... (tudom, hogy kapcsolóüzemű cuccot nem illik, de... Láttam és csináltam is már furcsaságokat...
Ezért kérdeztem, mennyi a max tápfesz amit még ráküldhetek a kicsikére.
Most a telefonom tápjával megy, azzal nincs gond. (Blackview BV6000 táp.)
Egyenlőre várom az USB tesztert amit rendeltem, vajon az mit mutat.
Utána vagy tápfesz emelés, vagy kondi...

[ Szerkesztve ]

40 feletti kornak megvan az előnye és hátránya... Igaz, a betűket csak közelről látod, viszont az idiótákat már messziről észreveszed.

(#26240) footy válasza azbest (#26229) üzenetére


footy
addikt

Alapbeállítások voltak, mikor libreeleccel(7.0.valami) próbáltam clean installal. Egyébként egy hifiberrry van ami extra és néhány plugin a 6.0.3-on.
Hol lehet megnézni mennyi memória van adva gpu-nak?

Elkezdi lejátszani aztán elkezd szaggatni és elmegy a hang és egy idő után megáll a kép is.

[ Szerkesztve ]

(#26241) cigam válasza Sándor -P20- (#26239) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog

Igen, akkor egy szkóppal kéne ránézni, lehet (sőt a tünetek alapján szinte biztos) hogy nem tiszta DC-t kap. Ez simán összezavarhatja. Egy aluláteresztő szűrőt kellene tenni a tápegységre.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#26242) wassermann válasza Sándor -P20- (#26236) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Van még egy lehetőség: próbáld meg az USB-felől táplálni. Nekem a Pi3-on van egy segédtáp is (Y-kábel az egyik USB-s cuccon) és a Pi simán működik tovább, ha az eredeti tápját kihúzom.

(#26243) footy válasza footy (#26240) üzenetére


footy
addikt

Most próbáltam fix 256mega ramot adni a raspinak, de semmi változás.

(#26244) azbest válasza footy (#26240) üzenetére


azbest
félisten

Lehet, akkor a hifiberry-vel van a baj.

Gondolom a config.txt-ben kellett engedélyezni dtoverlay-ből azt, ami a tiedhez való, hogy be legyen kapcsolva a támogatása. Nekem sima lassú régi pi-vel, minden extra nélkül működik.

Libreelecből a 7.0.3 a legfrissebb 7-es, de van már 8-as is, az 8.0.1, ha jó látom.
Gondolom ezt nézted hozzá, itt a 7.0.3-as van a leírásban [link]

Esetleg nézd át, hogy nincs -e rajta sérülés. Vagy por miatt zárlat. Esetleg tégy egy próbált úgy, hogy leveszed róla és kiveszed a konfigból a támogatását vagy tiszta rendszerrel, tiszta lappal. És ha az alapgép jól működik, akkor rátenni a hifyberry-t, beállítani és újra próbálni.

[ Szerkesztve ]

(#26245) footy válasza azbest (#26244) üzenetére


footy
addikt

En most a halozatra gyanakszom. A notebookkal csinaltam egy tesztet es 3500-4000kbyte korul tudtam masolni, ami ugyan elvileg eleg kellene hogy legyen egy streamhez, de 32Mbit az akkor is kevesnek tunik. A Pi powerline adapteren log, de ennek olyan 150-180Mbitet tudnia kellene.

A masik Pi2-m a haloban egyebkent gond nelkul jatszotta a star wars-t. Ott stereo lekeveres van beallitva, ami elvileg extra terhelest jelent, ha jol tudom. (A masikon csak pass-trough van optikara)

[ Szerkesztve ]

(#26246) stopperos válasza footy (#26245) üzenetére


stopperos
senior tag

Szia Pi 1 esetén kb ezek a sebességek várhatóak, Pi 2és 3 tudja a 8-9 Mbyte sebességet is.
Nálam Pi2-vel simán megy MindigTV-ről az M1, úgy hogy egy másik gépben van a dvb-t vevő. Pi1 esetén akadozik.

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#26247) Satellite válasza Kiratheonly (#26205) üzenetére


Satellite
tag

Ha még aktuális, és nem rendelted meg kintről, akkor az itthoni, garanciális Pi3+hivatalos táp az R-Pi-boltban 17e Ft.

(#26248) Sándor -P20- válasza cigam (#26241) üzenetére


Sándor -P20-
senior tag

Naszóval megjött az USB teszter.
A Blackview táp 5,2 - 5,22 V között tolja. (Műszerrel ezt nem mértem meg, tudom szégyen... :o )
Az áramfelvétel jellemzően 670mA, írásnál sem megy átlagban 800mA fölé, igaz néhányszor bevillant, hogy 1A felett is kért áramot...
Teht szívfájdalom nélkül én is meg fogom kínálni 5,2V -al, és majd meglátjuk...

40 feletti kornak megvan az előnye és hátránya... Igaz, a betűket csak közelről látod, viszont az idiótákat már messziről észreveszed.

(#26249) Csicsóka


Csicsóka
őstag

A napokban érkezett egy pi zero w, és egy JusBoom DAC. Legfrissebb raspbian lite + MPD fut rajta, semmi egyéb. Nagyon tuti minden, egyedül a proci terhelés nem tetszik. Mp3, vagy FLAC lejátszásakor is 90% körüli a terhelés.
Ez normális? Nem volt még zéróm, sem pi 1-em.

(#26250) azbest válasza Csicsóka (#26249) üzenetére


azbest
félisten

a zero egy tuningolt pi1-esnek felel meg. Egyébként mpd-re máshol is panaszkodtak régebben, hogy nevetségesen magas a prociterhelése [link]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.