Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#8001) DrojDtroll válasza vargalex (#8000) üzenetére


DrojDtroll
addikt

Köszi

(#8002) DrojDtroll


DrojDtroll
addikt

Valaki használta már aksiról? Ha igen,akkor milyen aksiról és menyit bír?

(#8003) zzola


zzola
félisten

A farnell szállít Magyarországra?

(#8004) DrojDtroll válasza vargalex (#8000) üzenetére


DrojDtroll
addikt

Hogyan tudom most megnézni az raspi ip címét?

(#8005) vargalex válasza DrojDtroll (#8004) üzenetére


vargalex
félisten

Szia!

A routereden a DHCP-n kiosztott IP címeknél.

Alex

(#8006) DrojDtroll válasza vargalex (#8005) üzenetére


DrojDtroll
addikt

Nincs routerem a pi a laptoppal van összekötve egy sima kábellel.

(#8007) Honkydoo válasza DrojDtroll (#8006) üzenetére


Honkydoo
őstag

Linux alatt egyszerű:
1. engedélyezd a broadcast válaszokat: [link]

2. pingesd meg a broadcast címet, általában x.x.x.255
pl.: ping -b 192.168.0.255

"Légy olyan, mint bárki más, tégy olyat, mint senki más."

(#8008) DrojDtroll válasza Honkydoo (#8007) üzenetére


DrojDtroll
addikt

Windows-os megoldás van?

(#8009) DrojDtroll


DrojDtroll
addikt

Microsoft network managerrel megoldható?

(#8010) vargalex válasza DrojDtroll (#8006) üzenetére


vargalex
félisten

Szia!

A laptopon fut DHCP szerver? Ha igen, akkor annak a logjában / felületén. Ha nem, akkor nincs IP-je a PI-nek, mivel nem tud kitől kérni. Ekkor csak a loopback interface él (127.0.0.1), ami csak lokálisan (azaz csak a Pi-n) érhető el.

Alex

(#8011) Honkydoo válasza DrojDtroll (#8008) üzenetére


Honkydoo
őstag

Valszeg van, de ez lehet nem is jó neked . :(
Most jutott eszembe, hogy csak az a gép fog válaszolni neked, amelyiknél ezt engedélyezed.

Ha meg a pi-n kézzel beállítod, (rádugod a monitort) akkor már egyszerűbb, ha beírod hogy ifconfig, és akkor látod az ip-t..

"Légy olyan, mint bárki más, tégy olyat, mint senki más."

(#8012) moli.hu válasza zzola (#8003) üzenetére


moli.hu
őstag

igen.
es ha fentebb olvasol, latod mar, hogy miert nem ajanlom neked. es itt meg gyakorlatilag csak a bekapcsolasrol van szo.

(#8013) zzola válasza moli.hu (#8012) üzenetére


zzola
félisten

Ertem. Egyikotok ezt mondja, masikotok meg mast. Egyik szerint lehet egyszeruen is hasznalni, masok szerint meg nem.
Mint mondtam, csak lejatszani szeretnek vele, nem erdekel sem a homerseklet, sem LCD, sem riaszto, sem kismacska, sem anyam kinja...

(#8014) moli.hu


moli.hu
őstag

az alaplapi led vezerlese: (erdekes modon ez meg nem volt a topikban a kereso szerint)

memoriakartya-aktivitas:
echo mmc0 > /sys/class/leds/led0/trigger

cpu-aktivitas:
echo cpu0 > /sys/class/leds/led0/trigger

szivritmus-utanzas:
modprobe ledtrig_heartbeat
echo heartbeat > /sys/class/leds/led0/trigger

manualis iranyitas:
echo none > /sys/class/leds/led0/trigger
for rate in {1..6} ; do for state in {0..1} ; do echo $state > /sys/class/leds/led0/brightness ; sleep $(echo "scale=1 ; 1 / $rate" | bc) ; done ; done

(#8015) moli.hu válasza zzola (#8013) üzenetére


moli.hu
őstag

egyikonk a helyedbe tudja kepzelni magat, a masikunkat pedig elragadja a lelkesedes, az elmenyek megosztasanak vagya, a kozosseghez tartozas bovitese - hisz annal ertekesebbnek erzi o is sajat magat.

csinald, hisz hajt a vagy, mar nem elsore jossz ide rakerdezni, motoszkal benned. szand ra ezt a penzt, mert ha nem teszed, ugyis zavarni fog. csak tudd, hogy a tanulas nem lesz ingyen (ezert is probaltam csokkenteni a koltsegeidet a konkret belinkelt arakkal). de a beirt 30000-es osszeg is mutatja, hogy kozel sem elegge olvastal utana, hogy mi ez az egesz.

[ Szerkesztve ]

(#8016) zzola válasza moli.hu (#8015) üzenetére


zzola
félisten

Belecsöppentem és érdekel! Sajnos nincsen itt összefoglaló, gondolhatod, hogy nyomom a keresőt....
A 30k-s lehetőséget elvetettem, máshonnan jóval olcsóbban be lehet szerezni...

(#8017) DrojDtroll válasza Honkydoo (#8011) üzenetére


DrojDtroll
addikt

Akkor hétvégén(amikor monitor közelben leszek) megcsinálom és minden jó lesz :D (remélem)

(#8018) DrojDtroll válasza Honkydoo (#8011) üzenetére


DrojDtroll
addikt

Arra van megoldás, hogy a memókártyát beleteszem a gépbe és windwows alatt használom raspbiant?
Így engedélyezhetném a dolgot, majd visszatehetném a pi-be a kártyát és csinálhatnám a dolgomat.
(Az ip-t kideríteném valahogy.)

(#8019) Honkydoo válasza DrojDtroll (#8018) üzenetére


Honkydoo
őstag

Hát nem hiszem.. :)

Ez akkor működne, ha a pi-ben is x86-os proci lenne. Mivel más a processzor architektúrája, más gép kódra kell lefordítani a programokat, ezért nem működik.

Többiek:
Elvileg léteznek szimulátorok, amivel lehet emulálni egy arm cpu-t. Ismer valaki ilyen programot linux alá? Egy másik projekthez kellene.

"Légy olyan, mint bárki más, tégy olyat, mint senki más."

(#8020) DrojDtroll válasza Honkydoo (#8019) üzenetére


DrojDtroll
addikt

Akkor marad az hétvége.
most épp házat barkácsolok neki :)

(#8021) harry válasza DrojDtroll (#8018) üzenetére


harry
veterán

Bootolni nem tudnád, magát a fájlrendszert lehet elérnéd, és konfig fájlokban lehetne matatni. De ahogy olvasom, ez nem neked való.
De nem is értem, mit szeretnél - ha a notidra van kötve, akkor vagy kap a gépedtől IP-t, vagy nem. Normál esetben, nincs DHCP kiszolgáló a windowson, így nem ad a Pi-nek, és biztos nem tudod elérni (hacsak nem drótozol be egyet egy konfig fájlba, ha tudod esetleg valahogy olvasni a mem kártyát a notiról, de ez nem tudom, mennyire körülményes).
A legegyszerűbb szerintem jelen helyzetben, hogy letöltesz valami dhcp kiszolgálót a winre, az majd ad neki IP-t, és ezt a program felületén úgyis látni fogod, hogy milyen címet osztott ki, és akkor azzal elérheted a Pi-t.

Én használtam aksiról, a raspberry mellett 5db saját Arduino Uno volt még rajta, két kis kétsoros lcd (háttérvilágítás nélkül), meg pár kis mozgásérzékelő. Az RPi egy kis kapcsüzemű dc-dc konverterről kapott 5V-ot, a többi cucc egy-egy 7805-ös fesz. szabályzóról. Az egész rendszert egy MeanWell AD-55A táp vezérli, ami van hálózati áramról megy, vagy a rákötött 12V-os Yuasa aksiről, ami talán 7-8Ah.

Az egészet 10 órán át üzemeltettem, addig az aksin a fesz 13.3V-ról 11.3V-ra esett, ekkor inkább visszakötöttem a hálózati betápot (megjegyzem, a tápegység védelme lekapcsolta volna a rendszert, ha nagyon lemerítettem volna az aksit, de ezt nem akartam megvárni).

[ Szerkesztve ]

Theoretically, this damn thing oughta work now.

(#8022) DrojDtroll válasza harry (#8021) üzenetére


DrojDtroll
addikt

Tanulni akarok, sokat, az hogy kezdő vagyok csak ideiglenes állapot.

Köszi az infót az aksiról.

(#8023) DrojDtroll


DrojDtroll
addikt

raspberry pi case :D


(#8024) harry válasza DrojDtroll (#8022) üzenetére


harry
veterán

Google. Végtelen infót találsz, és sokkal többet tanulsz abból, amit magadnak keresel meg, mint amit itt leírnak neked.

Theoretically, this damn thing oughta work now.

(#8025) g0dl válasza Honkydoo (#8019) üzenetére


g0dl
addikt

Ezt dobta a google http://xecdesign.com/qemu-emulating-raspberry-pi-the-easy-way/ biztos van jobb leírás is.

Windowson már néztem qemu alapú rpi emulátort, miért ne menne linuxon is.

(#8026) azbest válasza zzola (#8013) üzenetére


azbest
félisten

Ha csak médialejátszóként használod és sikerül a kártyára írni az ahhoz való kész rendszert, akkor relative egyszerű még. Ha viszont valami nem működik simán és hibátlanul, akkor a hiba feltárása már azzal jár, hogy megpróbálod a logokból megtudni mi a baj, fórumokat bújsz hasonló esetet keresve, konfigurációs fájlokban matatsz vagy éppen fordítani próbálsz más verziót valamiből.

Itt az előző kommentekből is látni, mennyire más egy windows pc előtt megszokott logikával egy arm fejlesztői board-dal boldogulni egészen egyszerű problémákkal is :)

(#8027) moli.hu válasza DrojDtroll (#8022) üzenetére


moli.hu
őstag

Nagyon helyes, hogy tanulni akarsz, de nem ez a legjobb modja. Ott kell kezdeni, hogy telepitesz egy linuxot az asztali gepedre, es az hasznalod, azon bongeszel, videozol, eleg a napi eleted. Aztan nehany honap mulva, ha megvan a linux, atterhetsz egy olyan specifikus, korlatozott hardware-re, mint a raspi. Egyebkent is ezek a kerdesek nem ebbe a topikba valoak, hanem ide es az, hogy milyen ip-t ad egy windows, az meg vegkepp nem! A tanulas nem azt jelenti, hogy ha valami kerdesem van, akkor beirom a forumba, ha kell az ip, akkor megkerdezem, hogy mi az ip, hanem azt, hogy elkezdesz magadtol utanaolvasni. Eloszor is hogy kap ip-t egy szamitogep? Pl az a minimum, hogy elolvasod a wikipedia ip-cimrol szolo szocikket, ahol kulon szekcio szol errol. Az elso esetben ugyanis tovabbra is csak egy felhasznalo maradsz, aki beirja a megadott parancsokat, csak a masodik esetben fogod erteni, hogy mi tortenik, es tanulsz barmit is. Pelda: monitorozo/grafikonozot akartam a pi-hez, es a tobbi szamitogepemhez. Felinstallaltam mindet, ami a linux repositoryban van, mind szar. Ezert elkezdtem utanaolvasni, hogy hogy tudom megoldani magam, es 1 hetig rrdtool dokumentaciokat olvastam, es mivel a dokumentacioban hibak voltak, ezert irtam a fejlesztonek javitasokat, aki el is fogadott tobb, mint 1 tucatot. Aztan a grafikont meg kellett jelenitenem valahogy, ezert kellett egy webszerver, amire itt a ph forumon a nodejs programozasi nyelvet ajanlottak, ami nekem vadiuj, ezert 1 hete olvasom a nodejs dokumentaciot, sikerult megirni. Itt szivesen segitenek neked, de nem google-robotok vagyunk, es nem tudunk mindent megcsinalni helyetted.

(#8028) zzola válasza azbest (#8026) üzenetére


zzola
félisten

Megpróbálom! Legfeljebb napi szintű használója leszek ennek a topicnak is! :)

(#8029) sonar válasza Honkydoo (#8019) üzenetére


sonar
addikt

Elvileg QEMU lesz a barátod.
Rengeteg CPU-t tud emulálni.

későn láttam, hogy már más is ajánlotta

[ Szerkesztve ]

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#8030) footy


footy
addikt

(#8031) Benoe77 válasza footy (#8030) üzenetére


Benoe77
őstag

Próbáltam egy Moto X-szel, de sajnos nem jött össze, hogy a kép kikerüljön a tv-re.

(#8032) footy válasza Benoe77 (#8031) üzenetére


footy
addikt

Mi volt a gond?

iPad Air Mirroring esetleg megy a Pi-vel?

(#8033) Benoe77 válasza footy (#8032) üzenetére


Benoe77
őstag

Nem tudom, talán a szoftver béta jellege... Mindent jónak mutatott, csak kép nem lett.

(#8034) DrojDtroll válasza moli.hu (#8027) üzenetére


DrojDtroll
addikt

Köszönöm a tanácsaidat, segítséged, legközelebb hosszabban utánajárok egy dolognak mielőtt kérdezek.

(#8035) zzola válasza zzola (#8028) üzenetére


zzola
félisten

Végül lemondtam a Pi-ről! Tényleg nem nekem való, be kellett látnom!
Mindenkinek köszönöm a segítséget! :R

(#8036) azbest


azbest
félisten

Korábban volt szó a különféle raspi-hoz i2s lábakon kapcsolódó hangkártyákról... Akkor azt hiszem linkeltem, hogy hdmi -> vga + stereo jack átalakító 2ehuf alatt is van már, ha valakinek megfelel. Most viszont láttam ebay-en hdmi -> hdmi + audio (analóg jack és spdif is állítólag). Ez 5 eft körül versenyezhet már a többi digitális megoldással is: [link]

Nem próbáltam, így nem tudom, hogy hány csatornás digitális kimenetként lehet használni.

(#8037) Honkydoo válasza azbest (#8036) üzenetére


Honkydoo
őstag

Köszi, ez elég baró! :C
Ha lesz rá keret, lehet faternak egy pi-ből csinálok lejátszót.. Majd meglátjuk.

"Légy olyan, mint bárki más, tégy olyat, mint senki más."

(#8038) Honkydoo válasza sonar (#8029) üzenetére


Honkydoo
őstag

Köszönöm az infót, neked és az előtted szólónak is! :R

"Légy olyan, mint bárki más, tégy olyat, mint senki más."

(#8039) V.Stryker


V.Stryker
nagyúr

Sziasztok, mostanában az új Openelec-et használom, 4.0.3 , és az új négyes verzió óta mintha halkabbak lennének a filmek....sőt, biztos, mert eddig 12-es hangerőn néztük átlagosan, most meg 21-esen.

Mik lennének az optimális hangbeállítások, mert szerintem ott lesz valami.

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#8040) itanczos válasza V.Stryker (#8039) üzenetére


itanczos
senior tag

Igen, ezt én is észrevettem PC-n! Ha megtalálod a megoldást, kérlek írd le!

Használd a keresőt! | iPhone 13 Pro 256GB | 3D: Tevo Tarantula | NAS: HP MicroServer Gen8 - Proxmox/XPenology | Okos otthon: HomesAssistant - HomeKit - Hirdetéseim: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/itanczos/index.html

(#8041) V.Stryker válasza itanczos (#8040) üzenetére


V.Stryker
nagyúr

Teljesen más lett a hang beállítás rész az újban.

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#8042) V.Stryker válasza V.Stryker (#8041) üzenetére


V.Stryker
nagyúr

Mostanában még egy furcsaság van, hogy gyakran a távirányító egy gombnyomását kettőnek veszi. Erre ötlet?

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#8043) harry válasza V.Stryker (#8042) üzenetére


harry
veterán

Esetleg egy újrakonfigurálás? Elem csere? Vagy lehet más is találkozott már vele, rákeresnék, más tipp hirtelen nincs.

Theoretically, this damn thing oughta work now.

(#8044) V.Stryker válasza harry (#8043) üzenetére


V.Stryker
nagyúr

De mit konfiguráljak újra? Már egyszer újra húztam az egészet.... De az elemcserét kipróbálom.

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#8045) harry válasza V.Stryker (#8044) üzenetére


harry
veterán

Nem tudom RPi / adott os / program alatt hogy van, de amikor én lirccel játszottam, minden gombot egyesével tanítottam meg a vevőnek, tehát el kellett indítani a vevő konfigurálását, beírni a gomb nevét, majd nyomni a gombot pár másodpercig, eltárolta, következő neve stb, egy parancssoros felületen, noha lehet ez már kulturáltabban megy manapság.

Theoretically, this damn thing oughta work now.

(#8046) V.Stryker válasza harry (#8045) üzenetére


V.Stryker
nagyúr

HDMI CEC és alapból megy minden. Semmit se kell tanítgatni. Elindítod és megy. :)

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#8047) azbest válasza V.Stryker (#8042) üzenetére


azbest
félisten

Mintha lett volna olyan opció, hogy kiszűrje az ismétlődő gombnyomást. Persze ha az be van kapcsolva, akkor hangerőnél folyamatos nyomásra is csak egyet léptet, azt hiszem.

(#8048) V.Stryker válasza azbest (#8047) üzenetére


V.Stryker
nagyúr

Az nem lenne gond.De hol van az az opcio? :) A hdmi cec-nél nincs.

[ Szerkesztve ]

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#8049) UsagiYojimbo válasza V.Stryker (#8048) üzenetére


UsagiYojimbo
tag

Én a "Raspbmc settings" add-on "IR-Remote" fülén láttam ilyesmit, de az alapból be van kapcsolva...

"A róka néma volt, a holló meg süket. Kérem elnézésüket!" (Rímhányó - A róka és a holló, 5. variáció)

(#8050) UsagiYojimbo válasza DrojDtroll (#8006) üzenetére


UsagiYojimbo
tag

A sima kábel alatt ugye keresztkábelt értesz?
Különben nem fognak szóba állni egymással...

"A róka néma volt, a holló meg süket. Kérem elnézésüket!" (Rímhányó - A róka és a holló, 5. variáció)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.