Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#46001) tasiadam


tasiadam
veterán

üdv. Pi1 és pi2 között a 4x annyi mag mennyivel ad több sebességet, ha SQL táblát kell olvasnia? Adguardom fut egy pi1-en, de 170ms válaszidő, meg ha a seed sok, akkor elkezd fagyni. Váltani szeretném, pi2 egész olcsó az is, de persze 2 VM lenne a legjobb erre

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#46002) wassermann válasza wassermann (#45999) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Igen, akartam is írni, hogy az ilyen szalagkábel vagy egyéb vagdosásnál sajnos nem biztos a siker. De nem volt veszteni valód!
Én legutóbb SIM kártyát vagdostam, mikro-ról nano-óra. Hát remegett a kezem, de szerencsére némi utólagos reszelgetéssel sikerült.

(#46003) Fecogame válasza tasiadam (#46001) üzenetére


Fecogame
veterán

Virtuális gépet nem fogsz tudni futtatni a Raspberry-n, túl lassú lenne.

Nagyjából ilyen sebességkülönbséggel számolhatsz:

[ Szerkesztve ]

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#46004) tasiadam válasza Fecogame (#46003) üzenetére


tasiadam
veterán

Ideiglenesen kukáztam a pi1-et, mint DNS provider, és lett egy VM egy x86os szerveren, viszont így nincs backup, csak 2 külön disken vannak de 1 gépen. Pi2 se sokkal jobban hasítana az sd krátya miatt.

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#46005) Shade45


Shade45
senior tag

Nem találtam egyértelmű választ neten:

Teamviewert használva, lehet egy Rpi-vel egy Windows PC-t vezérelni?

Mindenhol csak PC-ről történő Rpi vezérlésről írnak... :F

(#46006) tasiadam válasza Shade45 (#46005) üzenetére


tasiadam
veterán

desktop-os pi-n? Ha megy a progi (linuxra van), akkor igen. de amúgy rdesktop?

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#46007) Shade45 válasza tasiadam (#46006) üzenetére


Shade45
senior tag

Raspberry pi desktop OS, igen.

(#46008) tasiadam válasza Shade45 (#46007) üzenetére


tasiadam
veterán

ubuntun működött, valszeg ott is fog

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#46009) betyarr válasza Shade45 (#46005) üzenetére


betyarr
veterán

simán lehet.

(#46010) apeelme


apeelme
addikt

Sziasztok!

Keresek egy illetékest aki tudna ajánlani egy USB3.0-s külső házat ami garantáltan működik Linux alatt (raspbian) UASP-vel. Egy Verbatim Vi550 S3 1TB menne bele. A jelenlegivel (AXAGON ADSA-1S6) szívok mert csak usb-storage-ben hajlandó működni. Alapból UASP módban indult egyébként de borzalmasan lassú volt ha elindult a rendszer...dmesg-ben uas_eh_abort_handler és hasonló üzenetek tömkelege van. USB storage módban működik és gyorsabb mint a HDD amit váltott de szeretném kihasználni a lehetőségeit.

Köszi!

(#46011) :AMF: válasza apeelme (#46010) üzenetére


:AMF:
senior tag

Axagon EE25-XA6-ból használok több darabot is, gond nélkül Raspbian, LMDE és Moode alatt.

(#46012) emilll


emilll
tag

Sziasztok! Ha indításkor azt látom, hogy
Failed to open device: "sdcard" (cmd 10 status lfef0000 root HUB port 1 init
és még 2 sor és ezt ismételgeti a végtelenségig kis "gondolkodás' után, az mit jelent? Két különböző SD kártyával próbáltam, mindkettőt újraírtam de ugyanez van mindig.
A Pi bedöglött?

(#46013) 0519 válasza emilll (#46012) üzenetére


0519
senior tag

Lehet, hogy csak az olvasó.
Próbálj usb-ről bootolni.

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#46014) apeelme válasza :AMF: (#46011) üzenetére


apeelme
addikt

A gond nélkül azt jelenti hogy uasp módban? Milyen chipset-es ez az axagon amit említettél?

(#46015) :AMF: válasza apeelme (#46014) üzenetére


:AMF:
senior tag

Nem tudom milyen chipset, a gyártó oldalán sem találtam utalást erre vonatkozóan. Az uasp-t viszont hangsúlyozzák. [link]
Én a szutyok Orico helyett kerestem anno normális külső házat, több fórumon is ezt ajánlották Linux alá. 3.5" verzióban is vettem, az is rendben működik.

Csekkoltam lsusb-vel az egyik ilyen meghajtót, amiben SSD van, látom az "uas"-t. LMDE alatt a másolás 80+ Mb/s-al megy a laptopban lévő winchesterről (winchester és ssd is ntfs).

(#46016) Fecogame válasza :AMF: (#46015) üzenetére


Fecogame
veterán

Köszi a linket, ha tönkremegy ismét (1 éven belül várhatóan) a jelenlegi kábelem, akkor ilyen fogok venni :R

[ Szerkesztve ]

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#46017) apeelme válasza :AMF: (#46015) üzenetére


apeelme
addikt

a desktop linuxokkal nincs gond...raspbian a bajos és a VL805 USB 3.0 vezérlője. UASP módot ténylegesen csak nagyon-nagyon kevés esetben lehet használni USB3.0 külső adapterrel. És ha nincs UASP akkor csak USB Storage-ben működik ott pedig nincs TRIM...az pedig az SSD halála.

(#46018) :AMF: válasza apeelme (#46017) üzenetére


:AMF:
senior tag

Nálam Rpi3b+-ra van dugva az Axagon, amin Moode Audio Player (Raspbian alapú) fut. Ezen ugye nincs usb3, illetve én csak a zenék tárolására használom. Ha jól tévedek, nálad a rendszer is arról fut, azért lenne fontos a TRIM.
Sikerült közben kiderítenem, hogy milyen chipset van benne. ASMedia ASM1153.
Előtúrom majd az egyik RPi4-et és megnézem azon működik-e az uas.

(#46019) :AMF: válasza apeelme (#46017) üzenetére


:AMF:
senior tag

Kipróbáltam Rpi4-en, USB3 csatlakozóra dugva. Szűz, legfrissebb Raspberry OS-el. Működik az UAS.

(#46020) :AMF: válasza apeelme (#46010) üzenetére


:AMF:
senior tag

dmesg-ben uas_eh_abort_handler és hasonló üzenetek tömkelege van
Csekkoltam ezt is a biztonság kedvéért, de a dmesg-ben nincs semmilyen usb vagy uas hibaüzenet.

(#46021) cigam válasza apeelme (#46017) üzenetére


cigam
félisten

ott pedig nincs TRIM...az pedig az SSD halála.
Azért ez egy kicsit erős kijelentés. Ma már nem feltétlenül van rá szükség, hiszen házon belül, külön TRIM parancs nélkül is képesek lehetnek elvégezni a dolgukat. Plusz wear leveling mellett nem feltétlenül van szükség rá.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#46022) apeelme válasza :AMF: (#46019) üzenetére


apeelme
addikt

Köszönöm a hasznos infókat. Be is rendeltem Alzánál, ma kipróbálom.

(#46023) kis.zsolt válasza apeelme (#46017) üzenetére


kis.zsolt
tag

Így igaz. Én is így jártam egy NVMe házzal. De legalább eddig a 256GB-os SSD jól bírja.
Nekem HAOS fut rajta, és csak USB 2.0-ról tud bootolni. De ha RpiOS-t teszek fel mondjuk Domoticz mellé, akkor ugyan megy USB3-ról a boot, de nincs Trim.

[ Szerkesztve ]

Ne kérdezd: LEGÁLIS!!!

(#46024) apeelme válasza :AMF: (#46018) üzenetére


apeelme
addikt

Nah hogy ne legyen egyszerű az élet...elhoztam Alzából és belenéztem...már nem ASM1153 chipset van rajta, hanem ASM225CM :W Ha ez sem tudja megy vissza Alzának.

(#46025) :AMF: válasza apeelme (#46024) üzenetére


:AMF:
senior tag

Akkor ezért nem említik a gyártó oldalán a chipset-et.

Pont az ilyen idegesítő apróságok miatt engedtem el az Rpi-t, mint otthoni nas. Zenelejátszónak viszont bevált. :)

(#46026) cigam válasza apeelme (#46024) üzenetére


cigam
félisten

Az adatlapja szerint ez a chip is támogatja az UASP-t

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#46027) apeelme válasza cigam (#46026) üzenetére


apeelme
addikt

Igen, elég sokra rá van írva, de sokszor nem teljesen fedi a valóságot...pl. Windows-on tuti megy....linuxon meg kit érdekel.

Nah de leteszteltem. Fizikailag ASM225CM vezérlővel van szerelve (kép), raspbian alatt viszont ezt mutatja az lsusb:
Bus 002 Device 002: ID 174c:55aa ASMedia Technology Inc. Name: ASM1051E SATA 6Gb/s bridge,
ASM1053E SATA 6Gb/s bridge, ASM1153 SATA 3Gb/s bridge, ASM1153E SATA 6Gb/s bridge

...és egyébként hiba nélkül uas módban indult és megy is.

Köszönöm a segítséget mindenkinek! :R

[ Szerkesztve ]

(#46028) slylecz


slylecz
csendes tag

Sziasztok!

Egy Pi4-es lapra hogyan köthető több 2.5"-os hdd, hogy ne terhelje a saját tápegységét?

köszi

(#46029) AiRLAC válasza slylecz (#46028) üzenetére


AiRLAC
addikt

Egy USB hub-on keresztül, aminek saját külső tápegysége van.

"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

(#46030) cigam válasza slylecz (#46028) üzenetére


cigam
félisten

Külső tápos házzal, bár ez 2.5-es méretben nem jellemző, viszont megoldás lehet az USB tápkábel.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#46031) SunMount3r


SunMount3r
nagyúr

Ez eléggé "Volumio"-s kérdés, de hátha van annyi köze az alap Pi-os, meg Linux-os dolgokhoz, hogy itt tudna rá valaki valami bővebbet mondani:

A rendszer log-ban találok ilyen gyanús "error" bejegyzéseket:
blk_update_request: critical medium error, dev sda, sector 6843456 op 0x0:(READ) flags 0x84700 phys_seg 30 prio class 0

Ebből arra következtetek, hogy az audio file-ok kiolvasása során valami adat hiba lép fel. Volt már olyan, hogy e miatt "ugrott" egyet a lejátszás és félbe maradt egy szám, amit épp lejátszott.
Erről már a Volumio Fórumán is írtam (ott van egy log részlet is beszúrva), de ott az a nem túl meggyőző magyarázat jött eddig (nem valami túl "szakmaian"), hogy akkor biztos döglődik a Pendrive-om. Szinte vadiúj Sandisk Pendrive, alapból nem erre gyanakodék előszőr.
Persze én is adat, vagy file rendszer korrupcióra gyanakszom, de miért jöhet ez elő? Okozhatja akár a Volumio rendszer is? Van régebbi Log-om, ahol nyoma sincs ezeknek, pedig az is ezzel a Pendrive-al futott. Találkozott már valaki ilyesmivel?

Köszi!

(#46032) AiRLAC válasza SunMount3r (#46031) üzenetére


AiRLAC
addikt

Pedig gyanúsan döglődő pendrive (vagy valami inkompatibilitás vele).
Esetleg teszteld le pl. H2testw-vel

"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

(#46033) slylecz13 válasza AiRLAC (#46029) üzenetére


slylecz13
csendes újonc

Tudja kezelni a hub-okat tuti?

Köszi

(#46034) slylecz13 válasza cigam (#46030) üzenetére


slylecz13
csendes újonc

Ez is egy jó alternatíva, köszi

(#46035) cigam válasza SunMount3r (#46031) üzenetére


cigam
félisten

Pedig a hibaüzenet erre utal.
Szinte vadiúj Sandisk Pendrive, alapból is lehet hibás. pl. még éppen átment a gyári teszteken (van ilyen még?) a bizonytalankodó flash cella, de pár írás/olvasás alatt feladta a küzdelmet.

Közvetlenül a Pi-be van dugva az eszköz, vagy valami USBhosszabbítóval/hub-on keresztül dugod rá? USB3 vagy USB2 portra?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#46036) F1DO


F1DO
senior tag

Előre is elnézést a triviális kérdésért, de Raspbian-ban hogy , hol lehet beállítani hogy pl csatolt külső meghajtó mappáit is időrendi sorrendben listázza? (és nem csak az önálló file-okat)

(#46037) SunMount3r válasza cigam (#46035) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

Pi3B+-ban van közvetlen bedugva, tehát USB 2.0-ás portba. Inkompatibilitás, mert ez USB 3.2-es Pendrive? De miért csak most jött elő? Hónappokig jó volt. Nemrég viszont volt egy Volumio rendszerfrissítés. Én mindíg arra gyanakszokm elősként, ha valami gond van.

Amúgy tegnap le kellett lőnöm az egész rendszert, mert 30% körül kezdett el pörögni a proci miközben elvileg nem is csinált semmit és a Pendrive (ill. az USB port is) nagyon felforrósodott. Már félek is újra beledugni.

(#46038) SunMount3r válasza AiRLAC (#46032) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

Elkezdtem tesztelni a H2Testw-vel, de alig pár perc alatt annyira forró lett a töve, hogy nem mertem tovább futtatni, nehogy még a PC-m USB portját is hazavágja.

Amúgy nem lassú ez egy kicsit egy USB 3.2-es Pendrive-tól? (USB 3.2-es portban futott a teszt)?:

[ Szerkesztve ]

(#46039) Crvsh3R


Crvsh3R
senior tag

Sziasztok!

Másik topicban tettem fel egy kérdést, de belinkelem ide, hátha esetleg tud valaki segíteni: [link]
Előre is köszönöm! :R

Samsung Galaxy A52s 5G || Steam: Crvsh3R || Nintendo Switch OLED || NS friend code: SW-6235-6627-3408 || Hirdetéseim (Switch kiegészítők, stb.): https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/crvsh3r/index.html

(#46040) AiRLAC válasza SunMount3r (#46038) üzenetére


AiRLAC
addikt

Gyanúsan szar az a pendrive. 24MBos írás akár normális is lehet, általában az olvasás ami gyorsabb, azt is szokták inkább jobban reklámozni a csomagoláson ;)

"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

(#46041) cigam válasza F1DO (#46036) üzenetére


cigam
félisten

GUI-n vagy terminálban?
ls -lt A legfrissebbel kezdi
ls -ltr A legrégebbivel kezdi

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#46042) MaCS_70


MaCS_70
félisten

Egy PIHI Digi+ hangkártyát szeretnék LibreELEC alatt működésre bírni. Ez az eszköz I2C-n kéri az adatfolyamot. Hogyan tudom ezt beállítani a PI-n?

Köszönettel: MaCS

[ Szerkesztve ]

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#46043) wassermann válasza MaCS_70 (#46042) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Nekem nincs ilyenem, de ezt a zene lejátszós topikban is érdemes lenne megkérdezned! [link]

(#46044) cigam válasza MaCS_70 (#46042) üzenetére


cigam
félisten

Nem PiFi? Mindegy is, a config.txt-t kell módosítani úgy, hogy beírod ezt a sort:
dtoverlay=allo-boss-dac-pcm512x-audio

Itta 25. oldalon taglalják, hogy Kodi alatt hogyan kell beállítani, de van olyan leírás is, ami szerint "HiFi berry"-ként kell belőni.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#46045) Balerik válasza MaCS_70 (#46042) üzenetére


Balerik
aktív tag

Ezt találtam..

I suspect you have the PiFi Digi+(blue pcb with an infrared sensor)? I have it too and it took a while before I had it working.
I remember I had to put some lines in the RPI3 config file under bootloader configuration:
dtoverlay=pi3-disable-bt
dtparam=audio=off
dtoverlay=hifiberry-digi
dtoverlay=lirc-rpi,gpio_in_pin=26
dtdebug=0

not sure if this is all still needed or even what it does but it worked for me.
The gpio and bluetooth ones are for the infrared to work I believe.

Elmúlik.

(#46046) MaCS_70 válasza Balerik (#46045) üzenetére


MaCS_70
félisten

Wassermann, cigam, Balerik!

Nagyon köszönöm, holnap nekiesem.

A kártya egyébként tényleg PIHI (nyilván szabadidős tevékenyégre optimalizálták).

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#46047) MaCS_70 válasza Balerik (#46045) üzenetére


MaCS_70
félisten

Egyébként valóban kék NYÁK IR-szenzorral, és jobban rákeresve egyformán látom kinézetre azonosan PIFI és PIHI néven is illetve. Én egy "best 10 hifi PI cards" ajánlásból PIHI néven rendeltem.

Jelenleg még belakás előtt állok. Alapvetően tudom, hogy mi a különbség a LIbreELEC és az OSMC között, de kérdés számomra, hogy egy ilyen kártya használata esetén nem jobb választás-e az OSMC. (RPI 2B-re)

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#46048) Balerik válasza MaCS_70 (#46047) üzenetére


Balerik
aktív tag

Én itthon filmekre OSMC-t (használtam LibreElecet is, de az egy eléggé lebutított alap rendszert használ ,,cél softwert", OSMC-t jobban szeretem) használok két (RPI4; RPI3B+). Igazából nem tudom, hogy mi a cél felhasználás. Én is használok csak zenére HiFiBerry Digi2 Pro-t (hasonló a tiéd is), de csak zenére moOde Audio programmal.

Elmúlik.

(#46049) MaCS_70 válasza Balerik (#46048) üzenetére


MaCS_70
félisten

A cél tévéhez csatlakoztatott videolejátszás és zenéhez DLNA-szerverfunkció és a kártya digitális kimenetével egy erősítő közvetlen táplálása.

A DLNA-hoz mindenképpen a Kodit használnám, mivel ennek van az általam ismertek között használható ID3-kezelése.

A moOdéről sokat hallottam, de sajnos nem ismerem.

Az OSMC (azon túl, hogy szimpatikusabb, mint a LibreELEC) azért jutott eszembe, mert úgy gondoltam, hogy esetleges problémák esetén a teljes funkcionalitás miatt jobbak a beavatkozási lehetőségeim.

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#46050) Balerik válasza MaCS_70 (#46049) üzenetére


Balerik
aktív tag

A filmlejátszáshoz szvsz a OSMC a legjobb.
moOde az csak zenére jó, arra van írva.

mert úgy gondoltam, hogy esetleges problémák esetén a teljes funkcionalitás miatt jobbak a beavatkozási lehetőségeim.

Ez így igaz, mint írtam a LibreElec ,, eléggé le van korlátozva "

Elmúlik.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.