Hirdetés

2024. június 9., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#26751) azbest válasza dni (#26746) üzenetére


azbest
félisten

dmesg logot nézd meg indulás után, valsz hiányzik valamelyik firmware fájl.

(#26752) toth_janika válasza icemad (#26750) üzenetére


toth_janika
őstag

Magyart még nem is találtam! :R
Látom, hoggy valószínűleg forrasztanom kell, de egyelőre csak egy "pisztoly" van, páka még nincs, de szerzek és rápróbálok. Először majd gyakorolgatok és majd utána megyek neki a szalagnak
Szerk.:
Ahogy nézem ez Arduino-ra meg HTPC-re van kitalálva... Én maradnék az RPi-nél, mert az már megvan.

[ Szerkesztve ]

Flickr - http://www.flickr.com/photos/toth_janos/

(#26753) icemad válasza toth_janika (#26752) üzenetére


icemad
nagyúr
LOGOUT blog

Azzal csinálod, amivel szeretnéd. Viszont a led felrakásához vannak benne jó ötletek. Az meg ugyanaz, mindegy mi az alap. Sok sikert hozzá!

Igen, ez arduinohoz van. De tanulni jó lesz ez is.

[ Szerkesztve ]

Are you Baby Shark? No, i'm a motherf*cking hardstyle fish!

(#26754) dni válasza azbest (#26751) üzenetére


dni
őstag

Köszi a tippet, valóban nem volt meg a fw.

[ 16.397328] usb 1-1.4: DVB: adapter 0 frontend 0 frequency 0 out of range (174000000..862000000)
[ 16.947533] mn88473 3-0018: Direct firmware load for dvb-demod-mn88473-01.fw failed with error -2
[ 16.947563] mn88473 3-0018: firmware file 'dvb-demod-mn88473-01.fw' not found
[ 17.080969] usb 1-1.4: DVB: adapter 0 frontend 1 frequency 0 out of range (42000000..1002000000)
[ 17.213877] mn88473 3-0018: Direct firmware load for dvb-demod-mn88473-01.fw failed with error -2
[ 17.213908] mn88473 3-0018: firmware file 'dvb-demod-mn88473-01.fw' not found
[ 18.054706] systemd-logind[1738]: New seat seat0.

Leszedtem az általad linkelt helyről a fw-t bemásoltam a /lib/firmware mappába, de sajnos még most sem jó :(

[ 15.968891] usb 1-1.4: DVB: adapter 0 frontend 0 frequency 0 out of range (174000000..862000000)
[ 16.561352] mn88473 3-0018: downloading firmware from file 'dvb-demod-mn88473-01.fw'
[ 16.990017] mn88473 3-0018: firmware download failed -11
[ 17.115053] usb 1-1.4: DVB: adapter 0 frontend 1 frequency 0 out of range (42000000..1002000000)
[ 17.235835] mn88473 3-0018: downloading firmware from file 'dvb-demod-mn88473-01.fw'
[ 19.585785] systemd-logind[1749]: New seat seat0.

Celtis #26748 Nem tudom, sajnos, de a korábban a network hozzáadásánál működött a hu: digi-kábel opció. Ha a fw-t betöltést sikerült megoldanom és továbbra sem működik, akkor ezt fogom ellenőrizni.

(#26755) dni válasza dni (#26754) üzenetére


dni
őstag

Úgytűnik, hogy ennek ellenére lefutott a scan és 150 csatornát talált is. Szúrópróbaszerűen elindítgattam őket és működtek VLC-ben.

Ennek ellenére érdemes a fw download failed üzenettel foglalkozni?

[ Szerkesztve ]

(#26756) azbest válasza dni (#26754) üzenetére


azbest
félisten

ó, most hogy mondod, valamit elkutyultak múltkor a kernelnél, a 4.9-essel (4.9.24-v7+ #993 ) nekem sem működött az astrometa [link].

Lehet azóta már jött ki javtás rá, nem próbáltam azóta a frissítést.
A logodban, mintha másodjára betölteni, lehalábbis nem panaszkodik.

[ Szerkesztve ]

(#26757) Tyca válasza icemad (#26750) üzenetére


Tyca
senior tag

Sziasztok!

Pi-vel csak 4 pin-es ledcsíkkal működik a Hyperion Ambilight? A linkelt angol nyelvű leírás szerint igen, de a Hyperion Configuration Tool-ban, ahol a led típusát kell kiválasztani, van egy ilyen sor, hogy: WS281X (RP1, RP2, RP3). Ez a fajta csík PWM vezérlésű, 3 pin-es (nincs külön órajel bemenet), olcsóbb is, mint a SPI rendszerű 4 pinesek. Az arduino-s leírás is ilyen csíkkal megy.

Szóval az lenne kérdés, hogy pi-vel dobott már valaki össze ilyen rendszert, és ha igen, milyen leddel? Ha megy 3 pinessel is, akkor mennyiben változik a pi felé a bekötés?

(#26758) Márton


Márton
nagyúr

üdv
régen ment, de elfelejtettem hogyan is :B
Rpi2, Libreelec, SSH root loginnal ok.
Másolni szeretnék rá egy videófájlt lanon vagy bedugott pendrive-on keresztül.
Emlékeim szerint a lanos verzió már működött, csak a parancsra nem emlékszem.
Segítene vki? :U

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#26759) Márton válasza Márton (#26758) üzenetére


Márton
nagyúr

ok, sftp-vel tudok rá másolni t.commanderből :K

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#26760) Pulsar válasza Márton (#26759) üzenetére


Pulsar
veterán

Vagy van win wlá a winscp. Azzal is somán megy, az ssh protokolt használja :)

(#26761) Keef_Lee válasza Pulsar (#26760) üzenetére


Keef_Lee
senior tag

Igen, én is ezt használom a spécibb műveletekre, mert a TC nem mutatja a rejtett fájlokat sftp-n, hiába van engedélyezve. winscp viszont korrekt. (Kodiban a felszaporodott jpg-ket tárhely spórolásból úgy gyilkolom vele időközönként, mint a huzat :)

(#26762) drogery válasza Tyca (#26757) üzenetére


drogery
tag

Hi,
nekem 3 pin-essel van RPI2. a bekötésben nem sok variancia van, 1 pin megy a pi-re (asszem GPIO18).

(#26763) Teagol


Teagol
aktív tag

Pi3-on fut az új OMV.

Eldobálta az usb HDD-t, ami külön tápról ment.

Újra telepítettem, ugyan úgy beállítottam mindent mint előzőleg és tádááám .... 45 órája hiba nélkül fut.
Stabilan tartja a hdd-t, megy a torrent, ftp, stb.

Fogalmam sincsen miért, de hiba nélkül teszi a dolgát, probléma megoldva.
Használ, örül! :DD

(#26764) envagyok válasza Teagol (#26763) üzenetére


envagyok
veterán

Az OMV az ilyen, sok megmagyarázhatatlan dolog szokott vele történni.

(#26765) bala6120 válasza envagyok (#26764) üzenetére


bala6120
senior tag

Az OMV helyett mit lehetne használni?
Egy áramszünet és teljesen hanyatt vágta magát.

[ Szerkesztve ]

(#26766) Aryes válasza bala6120 (#26765) üzenetére


Aryes
nagyúr

Overclock-olva volt a rendszer (gyárilag esetleg, ha te nem nyúltál hozzá)? Meg kéne próbálni alap órajelen. Nekem a pi2 viselkedett megmagyarázhatatlanul túlhajtva. Nem mindegyik bírja.

(#26767) Teagol válasza bala6120 (#26765) üzenetére


Teagol
aktív tag

Nem tudom, mennyire alternatíva, még ezen gondolkodtam:
[Ubuntu server]

[ Szerkesztve ]

(#26768) vadkörte válasza bala6120 (#26765) üzenetére


vadkörte
addikt

Használtam OMV-t RPi2-vel is, jelenleg x64-es gépen fut és párszor már "kiment alóla a talaj", (előtte a Pi alól is) mivel a szünetmentesemben megpusztult az akku, így momentán nincs védelme. (értsd kapott már párszor áramszünetet) és nem tudom megmagyarázni miért, de nem volt egyikkel sem probléma. Bekapcsoltam és megy, teszi a dolgát... Hihetetlen mik vannak.
Az anomáliákat nem feltétlenül az operációs rendszer okozza, lehet, hogy instabil volt a táp, vagy "nem szerette" a kártyát, stb...

Üdv. V. Körte

(#26769) bala6120 válasza vadkörte (#26768) üzenetére


bala6120
senior tag

Sandisk kártya, gyári 2.1A táp, nem volt OC.

(#26770) Tyca válasza drogery (#26762) üzenetére


Tyca
senior tag

Koszi az infot. A belinkelt cikkben a 19-es labrol megy az adat. A tiéd is a hyperion szoftverével fut?

(#26771) Keef_Lee


Keef_Lee
senior tag

pi2 osmc ma lefagyott. Gondoltam újraindítom. Tápot lehúzom, semmi. Maradt a fagyott kép. Le kellett húznom a HDD-hez kapcsolódó usb-t is, mire szegényke leállt. Na, még ilyen nem volt :)
Akkor HDD vissza, semmi. Táp vissza és akkor indult újra. Aztán megint bekapcsolt a TV-t is, pedig egyszer már leszoktattam róla a CEC beállításokban.

(#26772) Crvsh3R válasza Keef_Lee (#26771) üzenetére


Crvsh3R
senior tag

OSMC Pi3-on is produkált nálam elég érdekes dolgokat. Sokszor elfelejtett beállításokat vagy csak a nyelvet. Frissítések után mindig megjelent egy teljes képernyős szomorú fejecske, pár másodpercig maradt, majd elindult a rendszer és többet nem jelent meg a következő frissítésig. Sajnálom, mert alapjában véve sokkal jobban tetszik, mint a LibreELEC.

Samsung Galaxy A52s 5G || Steam: Crvsh3R || Nintendo Switch OLED || NS friend code: SW-6235-6627-3408 || Hirdetéseim (Switch kiegészítők, stb.): https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/crvsh3r/index.html

(#26773) wassermann válasza Crvsh3R (#26772) üzenetére


wassermann
Topikgazda

A szomorú szmájli a rosszul beállított CEC miatt lehet szerintem: néha nálam is van, amikor a TV-t kikapcsolom, majd vissza, a Pi pedig megy a háttérben. Működés közben sosem kavar be, sőt a TV Head-end is simán rögzít kikapcsolt TV mellett is

[ Szerkesztve ]

(#26774) drogery válasza Tyca (#26770) üzenetére


drogery
tag

lehet 19, ködösek az emlékeim.
hyperion + osmc.

(#26775) Asztee


Asztee
aktív tag

Hali !
Van egy RPi-m Runeaudio-val és digi kártyával , nem tudja valaki hogy hol lehet - lehet-e - állítani maximum kimeneti frekit . Az a gondom ,hogy az erősítőm nem mai darab és nem tud mit kezdeni a 24bit/96khz-cel. :O
Köszönöm.

''A világon 10 féle ember létezik : az egyik ismeri a kettes számrendszert a másik nem."

(#26777) azbest válasza Clever0 (#26776) üzenetére


azbest
félisten

a legjobb, hogy a frissebb raspian rendszerek eleve ki is írják, hogy változtass jelszót :)

(#26778) icemad válasza azbest (#26777) üzenetére


icemad
nagyúr
LOGOUT blog

Szia. Osmcn hol lehet megváltoztatni?

Are you Baby Shark? No, i'm a motherf*cking hardstyle fish!

(#26779) azbest válasza icemad (#26778) üzenetére


azbest
félisten

az is raspbian alapú gondolom... szóval ugyanúgy kell. [link]

Gondolom ki lehet lépni kodiból a konzolra

(#26780) Kroni1


Kroni1
veterán

Sziasztok!

Lehet kicsit offtopik, de az Openelec topik nem pörög, hátha van itt valakinek tapasztalata:

Az új, 8.0-ás Openelec-et próbálom feltenni a RPi2-re, de eddig egyik verziója sem tudja rendesen a NAS-omról lejátszani a filmeket, folyamatosan pufferel. Valamiért itt az NFS megosztást erőlteti, a korábbiaknál SMB volt, és eddig nem volt semmi ilyen gond. Esetleg más is futott bele hasonlóba, talált megoldást? Csak mert amugy nagyon tetszene az új felület amit a 8.0-ás OE hozott. :R

(#26781) azbest válasza Kroni1 (#26780) üzenetére


azbest
félisten

emlékeim szerint amikor hálózati tartalmat adsz hozzá, akkor lehet választani milyen legyen. Ott válaszd azt, ami a windows-os megosztásos.

(#26782) Kroni1 válasza azbest (#26781) üzenetére


Kroni1
veterán

de ott nem lát semmit. csak az NFS kiválasztásakor látom a NAS mappáit. A korábbiaknál meg csak SMB alatt.. :F

(#26783) Celtis válasza Kroni1 (#26782) üzenetére


Celtis
veterán

Ott kell lennie pedig "Windows hálózat (SMB)" néven az SMB megosztásoknak is a fájlböngészőben.
Majd írom mindjárt, hogy mi okozza a folyamatos bufferelést...

(#26784) Aryes válasza Kroni1 (#26782) üzenetére


Aryes
nagyúr

Windows smb hálózatnév beállítás rendben van?

(#26785) Celtis válasza Kroni1 (#26780) üzenetére


Celtis
veterán

Na szóval bufferelés.

Most ecsetelhetném, hogy mennyit küzdöttem ezzel a problémával, de nem hiszem, hogy bárkit érdekelne.
A lényeg, hogy a probléma a Kodi SMB (és NFS) implementációjával van. Bizonyos körülmények között borzasztó lassú lesz. Nem csak Pi-n, PC-n is. Jellemzően akkor, ha a NAS gigabiten csatlakozik a LAN-ra, míg a Kodis gép csak 100 megán.

Két megoldás van.

1- Használj DLNA-t. Ha a NAS-on fut DLNA szerver a Kodi fájl böngésző ablakában az UPNP forrást kell választani. Ilyen forrás esetén nem lesz bufferelési probléma.

2- Fel kell mountolni a hálózati megosztást. Így a Kodi helyett az operációs rendszer (Openelec, Libreelec) kezeli az SMB-t. A Kodiban már mint helyi folder fog látszani a megosztott mappa és sima lesz a lejátszás.
Így kell mountolni.

(#26786) Kroni1 válasza Celtis (#26785) üzenetére


Kroni1
veterán

Köszönöm mindenkinek! Az a fura, hogy az eddigi verziókkal (5-6-7-es OE) soha nem volt egyetlenegy pufferelés sem, még akkor sem ha közben ment a letöltés a NASra Transmission-el, még speed limit se kellett soha. (WD MyCloud)
Az uj 8as verzioban valamiért nem ismeri fel magátol az SMBt, holott a régebbiek (6.0.3 legacyt hasznalom) meg simán látták. Most kipróbáltam a 6-oson is az NFS-t, az ott is bufferel, tehát azt nem szereti, SMB vszleg a 8-assal is jó lesz! Ezt a mountolást megprobálom, kosz a tanácsot! ;)

(#26787) Asztee válasza Kroni1 (#26786) üzenetére


Asztee
aktív tag

Nekem a lejátszással nem volt problémám ,viszont ha lejátszás közben mászkáltam az adatbázisban ,akkor attól nagyon besokalt néhány lépés után. ( borítók helyett fekete négyzet ,betűk helyett fehér négyzetek , akadozás ,stb) Azután láttam ezt a videót és megcsináltam amit ott javasolnak és azóta nyugottan mászkálhatok össze-vissza lejátszás közben is és nincs semmi gond vele. :)

[ Szerkesztve ]

''A világon 10 féle ember létezik : az egyik ismeri a kettes számrendszert a másik nem."

(#26788) Kroni1 válasza Asztee (#26787) üzenetére


Kroni1
veterán

köszi!

Nálam most valami nagyon nem okés.. SSH be van állítva, de Putty-on nem enged belépni. Próbálom kiválasztani a SMB-t, erre lefagy, ha manuálisan akarom beadni lefagy. DLNA-t bekapcsoltam a MyCloud-on, de mikor ott akarom hozzáadni az upnp eszközt látja a mappákat, ki is tudja választani, mondom h adja hozzá az egészet és üres ott is..

Nem tudom mi okozza nálam, de csak az NFS-en érem el a fájljaimat rendesen, de ott meg pufferel..

És a legfurább, hogy több 8-as verzión keresztül próbáltam, de nem jön össze, mindeközben a régebbi OE bármely verzióval tökéletesen lát és lejátszik mindent most is.. :C

(#26789) Celtis válasza Kroni1 (#26788) üzenetére


Celtis
veterán

Próbáld meg a Libreelec-et.

(#26790) Kroni1 válasza Celtis (#26789) üzenetére


Kroni1
veterán

A másik topikban is pont most tanácsolták a LibreELEC-et, köszi szépen már megy is felfelé, remélem az jó lesz! :R

(#26791) Celtis válasza Kroni1 (#26790) üzenetére


Celtis
veterán

Csodálkoznék, ha az lenne az oka, mert a Kodi ugyanaz benne, de egyéb okokból jobb választás az LE.

(#26792) icemad


icemad
nagyúr
LOGOUT blog

Sziasztok. Van rá lehetőség, hogy a telefon képét tükrözzem OSMC-re? Fényképet megjelenít, de mondjuk videót már nem. Játékok is jók lennének. A telefon s8 plusz.

Are you Baby Shark? No, i'm a motherf*cking hardstyle fish!

(#26793) wassermann válasza icemad (#26792) üzenetére


wassermann
Topikgazda

A Pi perifériái mind-mind egy belső USB-buszon kapcsolódnak a CPU-hoz. Mivel ennek a sebessége bekorlátoz, a közvetlen "videó átlövés" erősen korlátozott. Max. olyan Youtube átadás vagy hálózati lejátszás lehetséges, amikor a mobil átnyom vmi link-szerűséget és a PI azt maga hívja meg a netről.

(#26794) Kroni1 válasza Celtis (#26791) üzenetére


Kroni1
veterán

Na a helyzet az, hogy a LE egyből működik flottul, látja SMB-n is a WORKGROUP mappámat, benne pedig a MyCloudot is ahogy kell! Nem tudom miért de OE alatt még manuál beadásnál is csak fagyott..

A lényeg, hogy most műxik és az új felület felüdülés sok éves régi Confluence és Aeon Nox 5 után!

Köszi a tanácsot, én mostantól LE user lettem! :R

(#26795) icemad válasza wassermann (#26793) üzenetére


icemad
nagyúr
LOGOUT blog

Értem. Naivan azt hittem, hogy a munka nagy részét a telefon végzi. A pi elég a megjelenítéshez. Ezek szerint nem. Mondjuk érdekes, hogy a wifis projectorom meg tud ilyet, csak ugye tv-n jobb lenne.

Are you Baby Shark? No, i'm a motherf*cking hardstyle fish!

(#26796) Aryes válasza icemad (#26795) üzenetére


Aryes
nagyúr

Biztosan van rá megoldás.

(#26797) icemad válasza Aryes (#26796) üzenetére


icemad
nagyúr
LOGOUT blog

Köszi, de Google-ban már kerestem, nem volt használható megoldás. Azért kérdezem itt is, mert itt sokkal találékonyabb emberek vannak, mint a neten szanaszét. :D

Are you Baby Shark? No, i'm a motherf*cking hardstyle fish!

(#26798) Stanley-B.


Stanley-B.
őstag

feltettem a Raspbian Jessiet Pixellel, viszont a hagyományos felületet látom csak, hogyan tudnék átállni a pixelre?

(#26799) Tressy válasza wassermann (#26793) üzenetére


Tressy
senior tag

Ios-en böngészőből (puffin) még a HD is átmegy openelec alatt

(#26800) ht42


ht42
senior tag

Hali!
2 db pi2-m van otthon, xbian oprencerrel, Kodival (16-os verzió). A Kodi adatbázisa a NAS-on van mysql-es.
Kérdéseim a következők:
1. Ha át akarnék térni másik rendszerre melyiket ajánlanátok? Olyan kéne ami közel teljes értékű debian, mint az xbian.
2. A Kodi újabb verziójában is kavarni kell egy kicsit az advancedsettings.xml-ben, hogy az adatbázisa mysql legyen?
3. A Kodi 16 adatbázisverziója 99. A 17-é 107. A 17 telepítéskor (vagy utána) átkonvertája az adatbázist az új verzióra?
Danke!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.