Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  Vinyók bekötése raid karira (téma lezárva)

Hozzászólások

(#1) gabe_


gabe_
őstag

Hali!
Egy következő kérdéssel fordulok ide:
Van 3db 80-as vinyóm, egy dvd olvasóm és egy cd íróm. Vettem egy plusz raid vezérlőt, amit betettem, felinstalláltam. Kérdés: Mit kössek az alaplapi ide csatornákra és mit a kártyára? A tervem a következő:
Ide 0: master: boot vinyó
slave: -
Ide 1: master: vinyó 2
slave: vinyó 3
Raid: master: dvd olvasó
slave: cdíró

Azért gondoltam így, hogy ha a kártyára teszem a vinyókat, akkor nem lassabbak?

Gabe

Sovány szakácsban sose bízz!

(#2) _Volkovy_ válasza gabe_ (#1) üzenetére


_Volkovy_
nagyúr

Ne így csináld.
Az optikai meghajtók nagy valószínűséggel nem fognak működni az idekártyán.

Megsúgom hogy az idekártyák vezérlőchipjei általában jobbak mint az alaplapiak,vagyis gyorsabbak lesznek a külön vezérlőre kötött vinyók.

Az én javaslatom:
alaplap primary ide:boot vinyó masterben
alaplap secondary ide:dvd olvasó master,cdíró slave
idekártya primary ide:vinyó1
idekártya secondary ide:vinyó2

(#3) gabe_


gabe_
őstag

De működnek a cdk a kártyáról is. most is így megy a cucc...
Akkor valószínűleg a köv. gépkikapcsoláskor átkötöm őket ahogy írtad. (először énis így akartam, csak aztán filztam, hogy a pci miatt nem lesz e lassú a boot vinyó és a kártyán lévő vinyók között a másolás?)

Sovány szakácsban sose bízz!

(#4) _Volkovy_ válasza gabe_ (#3) üzenetére


_Volkovy_
nagyúr

Azért jobb,ha átkötöd.

Nem lesz lassabb a boot és a másolás,mivel az alaplapra dugott vinyó is gyakorlatilag PCI-ra van dugva.
Az ATA csatlakozó az alaplapon egy speciális PCI slot.

(#5) gabe_


gabe_
őstag

ahha. okay, meggyőztél :)

Sovány szakácsban sose bízz!

(#6) _Volkovy_ válasza gabe_ (#5) üzenetére


_Volkovy_
nagyúr

Amúgy meg úgy csinálod ahogy akarod,nézd meg melyik felállásban mennyivel másol,aztán a leggyorsabbon hagyd.:)

(#7) Flashy válasza _Volkovy_ (#6) üzenetére


Flashy
veterán

áh, nagyon ritkán jut az emberek eszébe önállóan megcsinálni valamit, ilyet ne is javasolj. minimum vélemények kellenek hozzá, de inkább szavazás, kinek hogy van, előnyök, hátrányok, SÜRGŐS!!!! :D

(#8) blemidon válasza _Volkovy_ (#2) üzenetére


blemidon
tag

Működnek az optikaiak, ha már van driver:) Én 1x már megszívtam hogy mind1ik cd-m a kártyán volt, és mikor kellett volna rakni hozzá drivert cdről, akkor hoppá:)

(#9) _Volkovy_ válasza blemidon (#8) üzenetére


_Volkovy_
nagyúr

:D

(#10) gabe_


gabe_
őstag

Igen, működnek a cdk a kártyáról is...

Az élet nagy dolgai rovat szerintem a fáradtgőzben van... :)
(Nem lehet mindenkinek annyi esze mint egyeseknek)

Sovány szakácsban sose bízz!

(#11) -:Renko:-


-:Renko:-
tag

Nekem már 1 ideje így megy a gépem RAID kártyával:

Primary master: boot
Primary slave: -
Secondary master: DVD-ROM
Secondary slave: - mobil rack - csak néha van benne vinyó
RAID kártya: winyó
RAID kártya: DVD író
A vinyó és a DVD író 2 különböző csatornán van, mert úgy gyorsabb. Viszont elég sok az ATA kábel a gépben.
A boot és a másik winyó közt 40 Mbyte/sec-kel másoltam. Annak ellenére, hogy az alaplapom ATA100-as, a RAID kártya pedig ATA133-as.

ASUS P4T-E, P4 1.6Ghz, 2X 128 MB + 2X 256 MB Rambus, Maxtor 80, Samsung 80 GB, LG GSA 4040B, SB Audigy ES, Creative P580

(#12) kiskegyed válasza gabe_ (#5) üzenetére


kiskegyed
aktív tag

Ha két egyforma vinyód van, akkor csinálj belőlük egy RAID-0 tömböt, az még gyorsabb lesz!

(#13) -:Renko:-


-:Renko:-
tag

2 különböző vinyót mondjuk 80 és 120 gigásat nem lehet raid0-ba kötni, hogy 200 giga legyen?

ASUS P4T-E, P4 1.6Ghz, 2X 128 MB + 2X 256 MB Rambus, Maxtor 80, Samsung 80 GB, LG GSA 4040B, SB Audigy ES, Creative P580

(#14) kiskegyed válasza -:Renko:- (#13) üzenetére


kiskegyed
aktív tag

Természetesen nem lehet raid0-ba kötni, de már láttam olyan raid karit, ami meg tudta csinálni, hogy a méretüket egyben lássa az oprendszer.
A virtuális vinyó elejére írt adatot az egyik disken, a végére írt adatot a másik diszken tárolta le. Persze semmi gyorsulás az eredeti lemezekhez képest...

(#15) mr_ricsi válasza _Volkovy_ (#4) üzenetére


mr_ricsi
veterán

''Az ATA csatlakozó az alaplapon egy speciális PCI slot''
Az alaplapokon az IDEvezérlő gyakran külön dedikált csatornára kapcsolódik, nem a PCI-ra.
A VIÁnál pl. a KT266A-8233-as lapok óta nem PCI-ról mennek a vinyók, ezért elvileg gyorsabbnak kell lenniük, mint a PCI-os IDEkártyák!

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#16) L3zl13 válasza gabe_ (#3) üzenetére


L3zl13
nagyúr

Az olvasás megy, de írni is próbáltál már. Sok RAID vezérlő ott fekszik meg.

Aki hülye, haljon meg!

(#17) kiskegyed válasza mr_ricsi (#15) üzenetére


kiskegyed
aktív tag

Nem gyorsabb a vinyó, ha egy elegendően gyors csatolóról átdugod egy méggyorsabbra.
Az elvileg gyorsabb-at én kicserélnám arra, hogy nem lesz lassabb!
:)

(#18) mr_ricsi válasza kiskegyed (#17) üzenetére


mr_ricsi
veterán

''egy elegendően gyors csatolóról''
Akkor lenne igazad, ha a raidkártyán kívül semmi más nem foglalná a PCI-t. Pedig lehet rajta hang, LAN, TVkaresz, amelyek mind a PCI-ból hasítják le a magukét.
Ha még ezt megfejeled azzal, hogy a PCIraiden lévő 2 vinyó között akarsz másolni, vagy raid0-ba rendezed őket, akkor máris kiderül, hogy nem elegendően gyors az a PCI.

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#19) karib válasza kiskegyed (#14) üzenetére


karib
addikt

Hagyjuk már ezt a RAID 0 őrületet. Desktop felhasználásban semmi értelme sincs, a lineáris átvitel gyorsulása szinte érezhetetlen valós gyorsulást hoz (nem ez számít), miközben az adatbiztonság jelentősen csökken (ha az egyik HDD meghal, buktad az összes adatod).

Természetesen bizonyos területeken igenis hasznos a RAID 0, de otthonra még hátrányos is. És ezt számtalan helyen hangoztták már, lásd StorageReview.com és AnandTech...

Department of Redundancy Department

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  Vinyók bekötése raid karira (téma lezárva)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.