Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Mobiltelefonok  »  Végfok (téma lezárva)

Hozzászólások

(#1) Processzor


Processzor
tag

Mi az a Végfok?

''...Te kivered nekem, én kiverem neked_______, de semmi buzulás!'' - Torrente

(#2) Batman válasza Processzor (#1) üzenetére


Batman
őstag

Ha hangfalal kapcsolatos akkor az egy erősítő, ami a jelet hangosítja a hangszórókhoz. :U
Szerintem


mod: akkor bocsi.

A Rák ellen az Emberért a Holnapért! - "..ez csak azt bizonyítja, hogy a Firefoxtól maximum a pöcsöd érzed nagyobbnak, de ugyanolyan hüje maradsz a számítógéphez..." by moonman

(#3) Processzor válasza Processzor (#1) üzenetére


Processzor
tag

Bocs, ''Mobiltelefonok''-hoz írtam.
Annyit említjük..
Mi az és miért romlik el szép lassan?
Csip, befőtt, szerves, elvásik, rozsda, kimarják a fekáliák, mi az?

''...Te kivered nekem, én kiverem neked_______, de semmi buzulás!'' - Torrente

(#4) Blackmate válasza Processzor (#1) üzenetére


Blackmate
senior tag

Végerősítő Fokozat.
A hagyományos érelemben vett hangtechnikai erősítőtől abban különbözik, hogy nincs rajta hangerőszabályzó. Ergo csak egy doboz, aminek van egy bemenete és egy kimenete. Gyakorlatban még nem láttam ilyet, mert mindegyiken volt hangerőszabályzó :) Angol rövidítése is gyakori: PA (Power Amplifier)

Egyébként végfokozat sok helyen van még, pl rádiótechnikában is, a rádióadóknál is ''erős'' jelet kell előállítani, hogy több km-re is elmenjen a rádióhullám.

(#5) Processzor válasza Blackmate (#4) üzenetére


Processzor
tag

És mobiltelefonoknál mi az a Végfok? :F
Hogy néz ki? :U
Mé megy tönkre? :(

''...Te kivered nekem, én kiverem neked_______, de semmi buzulás!'' - Torrente

(#6) Blackmate válasza Processzor (#3) üzenetére


Blackmate
senior tag

No így már konkrétabb. A telefonnak az a része, ami a rádióhullámokat felerősíti, hogy eljussanak a bázis állomásokig (mobil adó/vevőkig).

Az hogy elromlik relatív dolog. Pl egy mai telefon joystikja szerintem hamarabb gallyra megy, mint a végfokja.

Így néz ki:
[kép]

Ez egy Nokia 3220-as végfokja. Kb köröm nagyságú.

[Szerkesztve]

(#7) ngabor2 válasza Blackmate (#6) üzenetére


ngabor2
nagyúr

oké, akkor maradjunk a régebbi telefonoknál. azokban miért romlott el? és tulajdonképpen mi romlott el, mikor azt mondták rá, hogy végfok-hibás? az eredeti kérdező erre kiváncsi, és most már én is.

és amúgy a topik a mobiltelefonok témakörnél nyílt, tehát valszeg arra volt a legelején is kiváncsi, és magától értetődőnek vette a besorolást.

(#8) Processzor válasza ngabor2 (#7) üzenetére


Processzor
tag

:))

''...Te kivered nekem, én kiverem neked_______, de semmi buzulás!'' - Torrente

(#9) God Vazzeg válasza ngabor2 (#7) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Van egy IC az antenna előtt, ami a telefonban levő jelet felerősíti, hogy az antenna le tudja adni :U Ha nem jó a végfok, akkor nincs térerőd, vagy eldobálja azt.

(#10) And válasza Processzor (#5) üzenetére


And
veterán

Hi! A mobilokban ez általában egy fémtokos modul, sok kivezetéssel. Itt egy rakás: [link].
Ja, közben a #6-os hsz.-be is betették..

[Szerkesztve]

(#12) Processzor válasza God Vazzeg (#9) üzenetére


Processzor
tag

Miért pont ezen alkatrész elhullása a leggyakoribb halálok és miért romlik el, ha vasból van?

''...Te kivered nekem, én kiverem neked_______, de semmi buzulás!'' - Torrente

(#13) And válasza Processzor (#12) üzenetére


And
veterán

Ebben valszeg nagy szerepe van az igénybevételnek. Mivel ez adja az adóteljesítményt, elég sok energia el is vész (pontosabban: alakul hővé) benne. Természetesen ez változó, mivel a teljesítményt a rendszer szabályozza: ha nincs szükség a full energiára, a telefon lejjebb veszi a kimenő powert. Ezen kívül az RF-erősítők általában érzékenyek az illesztésre, vagyis ''nem szeretik'', ha a terhelés - jelen esetben az antenna - nem megfelelő impedanciát képvisel (ekkor a nem kisugárzott, visszaverődő nagyfrekvenciás energia miatt plusz melegedés lép fel, és végső soron a végfok-modulban lévő erősítőtranzisztorok még hamarabb tönkremehetnek). A ''terhelés'' pedig erősen függ a környezettől, pl. a test közelségétől.

(#14) Blackmate


Blackmate
senior tag

Nem beszélve arról, hogy ezek eléggé érzékenyek arra, ha egy részelemük is (a chipen belül) megváltozik. Elég egy kicsit a napon hagyni + az általuk termelt hő pl egy ellenállás érték megváltozását jelentheti, s ezzel máris elhangolódott az egész, nem tud a GSM frekvencián megfelelő teljesítménnyel dolgozni.

(#15) God Vazzeg válasza Processzor (#12) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Nem csak ez szokott elromolni, hanem pl a töltést szabályzó IC is romlandó :D De mindegy is, a Nokia 3310-3410 és ezzel rokon (3330,5510) telóknál típushiba volt a végfok elromlása. Szerintem konstrukciós hiba lehetett :U

A mostaniakkal inkább szoft problémák vannak, bár én nem ezzel foglalkozom, csak hallomásból tudom :B :D

(#16) God Vazzeg válasza Blackmate (#14) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Ebben lehet valami, anno a 3210-em nem volt hajlandó 0C fok alatt térerőt találni :U

(#17) Neurotoxin


Neurotoxin
őstag

Tökjó! Mostmár ezt is tudom, el nem tudtam volna képzelni, hogy mi lehet ez! :B

18 éve a PH! lapcsaláddal!

(#18) Processzor


Processzor
tag

:C

''...Te kivered nekem, én kiverem neked_______, de semmi buzulás!'' - Torrente

(#19) lezlye válasza And (#13) üzenetére


lezlye
csendes tag

And
(PH! addikt

Végig olvastam...

Tiéd az egyetlen értelmes komment!!

Regisztrált 2008-07-22 22:42. "Ősujjonc" D

(#20) meroly válasza lezlye (#19) üzenetére


meroly
veterán

5 éve halott topik....
de sebaj én is elolvasgattam legalább ;)

Impossible is nothing

(#21) lezlye válasza Blackmate (#14) üzenetére


lezlye
csendes tag

Egy mobil telefonban 2 féle végfok van:
1. Hang végfok, amejyik a hangot erősíti fel annyira, hogy halljad a beszélgető társadat, vagy a zene illetve a videó hangját.
2. Nagyfrekvenciás végfok, amely az adó teljesítményét erősíti fel annyira, hogy a mobilod „elérje” a legközelebbi cellát. A benne található ellenállások nem a rezgőkör részei, hanem az integrált áramkörben található tranzisztorok, FET-ek (aktív alkatrészek) feszültségét állítják be, igy nem is játszanak szerepet az elhangolódásban. Az elhangolódás azt jelenti, hogy a rezgőkör nem a megfelelő frekvencián rezeg. A mai modern nagyfrekvenciás végfokok 4-5 frekvencián képesek működni, igen bonyolult ugrókódos rasztel kiosztásban.

[ Szerkesztve ]

Regisztrált 2008-07-22 22:42. "Ősujjonc" D

Útvonal

Fórumok  »  Mobiltelefonok  »  Végfok (téma lezárva)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.