Hirdetés

2024. július 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) bteebi


bteebi
veterán

Gyengébb AI chip ugyanolyan tudással = nagyobb darabszám ugyanazért a teljesítményért. :U Szóval ez így önmagában felejtős.

Én nem rettegnék Kínától, az ő lehallgatásuk/megfigyelésük se feltétlenül sokkal rosszabb nekünk, mint az amerikaiaké. Amúgy meg nem kell félteni Kínát, szerintem ők tudnak majd saját maguknak is elég jó chipeket tervezni/gyártani. Én már csak amiatt is inkább az AMD-ket adnám nekik, mert akkor könnyebb meghatározni, hogy mit tudhatnak.

Ha majd mondjuk ~10 év múlva teljesen saját AI mindenük lesz, akkor bár simán lehet, hogy rosszabbak lesznek, mint mondjuk az nVidia vagy az AMD megoldásai... csak ugye elég jó eséllyel alig lesz róla infója még a CIA-nek is.

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#2) Armagedown válasza bteebi (#1) üzenetére


Armagedown
őstag

10 év múlva biztos, hogy nem lesz Kínának saját AI fejlesztése, mert addigra az egész el lesz felejtve, mint a többi buzzword.

“If you don't read the newspaper, you're uninformed. If you read the newspaper, you're mis-informed.”

(#3) Pug válasza Armagedown (#2) üzenetére


Pug
veterán

mert addigra az egész el lesz felejtve, mint a többi buzzword.

Aham... erre szerintem azert ne fogadj nagy osszegben :N

#1bteebi
Amúgy meg nem kell félteni Kínát, szerintem ők tudnak majd saját maguknak is elég jó chipeket tervezni/gyártani.

Hat ez EUV és High NA EUV nelkul kicsit nehez lesz...

[ Szerkesztve ]

(#4) TESCO-Zsömle válasza Armagedown (#2) üzenetére


TESCO-Zsömle
félisten

Mert a Cloud is eltűnt a buzzword-ök süllyesztőjében, mi? :U

Sub-Dungeoneer lvl -57

(#5) Rive válasza Armagedown (#2) üzenetére


Rive
veterán

..addigra az egész el lesz felejtve, mint a többi buzzword....

Csak azért, mert lufi, még nem fog eltűnni, csak kipukkadni
A dotkom se tünt el, pedig mekkora lufi volt... :DDD

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#6) Rive válasza bteebi (#1) üzenetére


Rive
veterán

Én nem rettegnék Kínától, az ő lehallgatásuk/megfigyelésük se feltétlenül sokkal rosszabb nekünk, mint az amerikaiaké.

Ezt mondjuk kérdezd meg előbb az észak- és dél-koreaiaktól is...

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#7) clon válasza Rive (#6) üzenetére


clon
aktív tag

Igaz - DE azért kérdezd meg a Németeket a "baráti" USA lehallgatása majd kiszivárogtatása majd zsarolása mennyire volt nekik jó :D
Tehát mindegy Kína, USA, Orosz hallgat le valakit előbb-utóbb megzsarolja vele és a többi "lehallgató" nem fog a megzsarolt mellé állni (inkább belerúgnak ŐK is, hisz nekik már úgyis mindegy mekkorát kapnak...)

(#8) Rive válasza clon (#7) üzenetére


Rive
veterán

...németeknél meg kelet- vagy nyugatnémetet kérdezni nem mindegy...

Olyat tessenek felmutatni, amikor az amcsikkal szemben valaki más valami élhetőbbet összehozott, aztán majd eldöntjük, hogy az a kicsi sárga: esetleg a nagy vörös, vagy még valaki más volt-e :P

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#9) Pikari válasza Armagedown (#2) üzenetére


Pikari
addikt

Egyetértek. Gyaníthatóan inkább a GPU-ikat fogják fejleszteni a kínaiak is.

A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.

(#10) bteebi válasza Pug (#3) üzenetére


bteebi
veterán

"Hat ez EUV és High NA EUV nelkul kicsit nehez lesz..."

Legrosszabb esetben el kellene foglalniuk Taiwant, ami valószínűleg azért nem lenne annyira nehéz nekik. (Oké, ettől egy fokkal azért bonyolultabb a dolog, de azért meg tudnák oldani. A nagyobb nehézségek része lenne az, hogy a kritikus infrastruktúra, és pláne a TSMC gyárai ne sérüljenek.) De amúgy bőven vannak Kínában is félvezetőgyárak:

"There are a large number of foreign semiconductor companies operating fabrication plants and design facilities in China, including the largest companies such as SK Hynix, TSMC, Samsung, UMC, Texas Instruments, Micron and until 2021, Intel. Currently, the most advanced foreign made node in mainland China is 16 nm manufactured by TSMC in Nanjing."

A 16 nm egyáltalán nem olyan rossz. És nem kell, hogy jobbat gyártsanak, mint pl. az AMD, simán megfelel egy elég jó is. Az meg, hogy többet fogyasztana, nem olyan nagy probléma.

Mindenesetre ha célirányosan ráállítanának mondjuk 50 ezer mérnököt (ami a teljes lakosságnak még mindig csak a kb. 0,03 ezreléke), akkor azért ipari kémkedéssel vagy anélkül is elég gyorsan fel tudnának fejlődni a vetélytársaik közelébe. Hisz tudjuk, Kína a végtelen pénz hazája, ráadásul az emberi/mérnöki jogok se számítanak olyan sokat. :U

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#11) TESCO-Zsömle válasza bteebi (#10) üzenetére


TESCO-Zsömle
félisten

Nem tudnák olyan gyorsan elfoglalni Tajvant, hogy bármi technológiát ki tudjanak menteni.

Sub-Dungeoneer lvl -57

(#12) bteebi válasza TESCO-Zsömle (#11) üzenetére


bteebi
veterán

Mindenféle szempontból legyen így. Leginkább ne támadjanak soha, semmilyen okból.

De szerintem nem is kellene támadniuk. Amennyiben jó a Wiki cikk, akkor van 16 nm-es node-juk (ráadásul pont TSMC), de azon kívül is van még 17-19, meg 28/22 nm-es soruk is (sőt ez utóbbi gyártónak van 14 nm-es fejlesztése is).

Nyilván vannak ezektől jóval jobb sorok is máshol, de elég jó dizájnokat lehetne gyártani még 16-20 nm-en is. A hatékonyság pedig bár mindig hasznos, de bőven nem minden, szóval bőven elég lehetne nekik egy valamelyest régebbi technológia is. És akár le is másolhatnák az újabbakat, urambocsá' tovább is fejleszthetnék a régebbieket.

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#13) TESCO-Zsömle válasza bteebi (#12) üzenetére


TESCO-Zsömle
félisten

Én nem látok rá módot, hogy miként tudná Kína a technológiát biztosítani azelőtt, hogy a tajvaniak tönkre tegyék. A legvadabb ötletem, hogy ha az usákok nem segítenek és Kína ki tudja iktatni/meg tudja kerülni a tajvani rakétaelhárítást, akkor megszórhatja a szigetet neutronbombával, likvidálva a lakosságot mielőtt az reagálhatna. Csak ugye kérdés, hogy a szóban forgó érzékeny technológiák mennyire élnék túl a neutronsugárzást...

Sub-Dungeoneer lvl -57

(#14) bteebi válasza TESCO-Zsömle (#13) üzenetére


bteebi
veterán

Szerintem nem csak az lenne a gond, hogy sérült-e a gyártósor vagy sem. Valaki múltkor magyarázta, hogy (legalább) a TSMC-nél kell valamilyen amerikai "jóváhagyás" (valamilyen kód?) ahhoz, hogy egyáltalán működjön a termelés, anélkül meg nem megy. Ezzel pedig első körben rövidre lehetne zárni egy gyárfoglalást.

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#15) ddekany válasza TESCO-Zsömle (#13) üzenetére


ddekany
veterán

Gyanítom ha nem kapsz kívülről alkatrészt, akkor elve nem sokáig tudnák üzemeltetni a gyárakat. (Azzal valószínűleg ellenének egy darabig, amíg az egyszerre odahalat összes dolgozó tudását pótolják a dokumentációkból.)

(#16) Pug válasza bteebi (#14) üzenetére


Pug
veterán

Valaki múltkor magyarázta, hogy (legalább) a TSMC-nél kell valamilyen amerikai "jóváhagyás" (valamilyen kód?) ahhoz, hogy egyáltalán működjön a termelés, anélkül meg nem megy.

nem kell minden agyatlan baromsagot elhinni...

(#17) zoltanz


zoltanz
nagyúr

Van olyan elemzés mely szerint tözsdei Ai láz 10 évig ki fog tartani.
Kínában amíg kommunizmus miatt rövidpórázon tartják a netes cégeket, nem lehet fejlszteni ilyet érdemben.

(#18) ddekany válasza zoltanz (#17) üzenetére


ddekany
veterán

Mire alapoz az elemzés? Azt gondolom, addig fog tartani, amig nem lankad a fejlesztések üteme, vagy lesznek komolyabb botrányok. És ha 10 évig ilyen ütemben fejlődik... hát, az úgy nagyon messzire ér, nagyon más világ. (Botrányok kapcsán olyanokra gondolok, hogy túl nagyot kockáztatnak a cégek a versengésben... Ha pl. tényleg mainál autonómabb asszisztensekre akarnánk alapozni, akkor állati kellemetlenek az olyan biztonsági rések, hogy AI információ után kutatva elolvas egy rossz indulatú weboldalt, ami "jail break"-eli, majd utasítja arra, hogy teszem azt adott e-mail címre küldje el a belsős dokumentumaidat. Persze bizonyos intelligencia fölött erre nem lehet majd rávenni, de egyenlőre ilyen mókák vannak, és nem tudom van megnyugtató válaszuk rá.)

[ Szerkesztve ]

(#19) hokuszpk


hokuszpk
nagyúr

azért megnézném, hogy megszületik a kicsi Kínai Ai osztán 10 év múlva elviszik átnevelőtáborba ;]

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#20) tha_answer válasza Pug (#16) üzenetére


tha_answer
őstag

pedig igy van. ASML servereken fut eleg sok lenyeges dolog, nem ott helyben.
a samsung 30 eve akarja lemasolni a busznyi keszulekeit....

[ Szerkesztve ]

(#21) Pug válasza tha_answer (#20) üzenetére


Pug
veterán

Termeszetesen a teljes gyartas vezerles SW local-ban van. Kezdjuk ott, hogy direkt kulso halora nem kotod fel a production line-okat....

Mondom, nem kell minden marhasagot elhinni...

(#22) kilua válasza Rive (#8) üzenetére


kilua
senior tag

"Olyat tessenek felmutatni, amikor az amcsikkal szemben valaki más valami élhetőbbet összehozott"

USA? Ahol nincs egészségügyi ellátás, 2 millió ember rács mögött stb

Inkább skandináv országok vagy svájc (jó persze usa nélkül vagy a náci birodalom nem omlott volna össze, vagy a Szovjetunió foglalta volna el)

[ Szerkesztve ]

(#23) Soderes


Soderes
aktív tag
LOGOUT blog

Én azt sem értem igazán mi ez az AI chip. Mit tud? Mi az elönye, hátránya? Hogy müködik? Miért olyan nagy durranás ez most? Valaki magyarázza már el nekem.

(#24) Pikari válasza Soderes (#23) üzenetére


Pikari
addikt

Futtatja a neurális hálót tartalmazó pár soros kódot több tízezer magon, aztán a végén kimásolod a memóriájából, amit kifosott magából.

A bolondok aranya.

A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.

(#25) Rive válasza Soderes (#23) üzenetére


Rive
veterán

Neurális hálók (=> AI) üzemeltetéséhez és tanításához speciális, de egyszerű műveleteket kell nagy számban végrehajtani. Specializált chippel gyorsabb, mint általánossal.

Mint a GPU/VGA 3D-je. Meg lehet csinálni prociból azt is, csak nem mindegy, hogy másfél az FPS, vagy hatvan...

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#26) tha_answer válasza Pug (#21) üzenetére


tha_answer
őstag

Ahoz h az egesz mukodjon az asml servereire szukseg van bizonyos elokeszito lepeseknel.

(#27) bteebi válasza tha_answer (#26) üzenetére


bteebi
veterán

Ez így full hihetően hangzik. Egy külső, biztonsági szoftveres kulcs. Vajon csak Tajvannál van ilyen, vagy biztos ami biztos, más (TSMC) üzemekben is? Az utóbbi egyébként eléggé nem tetszene, mert egy "szövetséges" is csak addig szövetséges, amíg megéri neki. Utána viszont már nem az.

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.