Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Tottu


Tottu
senior tag

Már a kérdés is kicsit furán hangzik szerintem: ''végtelen nagyságú'' :) , de kíváncsi lennék, hogy ti belegondoltatok-e már mélyebben, hogy valyon ez igaz? Mert ha igen akkor azt nem nagyon tom elképzelni, de ha meg hamis akkor azt sem :D , mert akkor mi lehet a vége?Vagy ez a MATRIX?!

"A legnagyobb hiba, amit az életben elkövethetsz, az a folyamatos rettegés attól, hogy hibázni fogsz.“ - Elbert Hubbard

(#2) mayerlaci válasza Tottu (#1) üzenetére


mayerlaci
senior tag

Végtelen mint a te hülyeséged;]

(#3) e-biza válasza Tottu (#1) üzenetére


e-biza
őstag

lehet véges, de olyan messze van a vége hogy az még ismeretlen számunkra és a jelenlévö adatokbol végtelennek tartjuk.

Liƒє is too short. - http://www.lowcostdomain.eu

(#4) mayerlaci válasza e-biza (#3) üzenetére


mayerlaci
senior tag

Igen.És nincs olyan hosszu élet ami kibirna egy ilyen távu utazást.

(#5) Tottu válasza mayerlaci (#2) üzenetére


Tottu
senior tag

Akkor szerintem te nem gondolkoztál el rajta elég mélyen.
Vagy ténlyeg ennyire hülye kérdés? :F

"A legnagyobb hiba, amit az életben elkövethetsz, az a folyamatos rettegés attól, hogy hibázni fogsz.“ - Elbert Hubbard

(#6) e-biza válasza mayerlaci (#4) üzenetére


e-biza
őstag

kérdés az utazosebesség :) ha egsszer fénysebességgel utazunk, lehet valaki eléri a világűr végét. mire mi azt kideritjük hogy véges-e, lesznek nagoyn gyors ürhajok és máködö hibernácio. :)

Liƒє is too short. - http://www.lowcostdomain.eu

(#7) Tottu válasza e-biza (#3) üzenetére


Tottu
senior tag

A fantáziád szerint mi lehet a vége?

"A legnagyobb hiba, amit az életben elkövethetsz, az a folyamatos rettegés attól, hogy hibázni fogsz.“ - Elbert Hubbard

(#8) mayerlaci válasza e-biza (#6) üzenetére


mayerlaci
senior tag

Ja de ha fénysebességgel repülne valaki az elégne.
#5 Annyira nem hülye kérdés.
#7Van egy nagy fal.

(#9) Tottu válasza mayerlaci (#8) üzenetére


Tottu
senior tag

És azt a nagy falat is a Kínaiak építették? :DD

"A legnagyobb hiba, amit az életben elkövethetsz, az a folyamatos rettegés attól, hogy hibázni fogsz.“ - Elbert Hubbard

(#10) KoGa válasza mayerlaci (#8) üzenetére


KoGa
tag

''Ja de ha fénysebességgel repülne valaki az elégne.'' - miert is?
Ugye az egeshez tobb dolog kell, ebbol ketto a gyulladasi homerseklet es az oxigen. Az elobbi meg csak-csak megoldhato valahogy az urben, de oxigen nincs :)


Temanal maradva ugye mas is irta mar hogy ha veges a dolog, akkor mi van a vegenel, es annak hol a vege? Tehat en kenytelen vagyok hinni a vegtelenben. De felek olyan dolog ez, amit emberi esszel nem nagyon fogunk tudni felfogni soha.

(#11) Torry válasza mayerlaci (#4) üzenetére


Torry
addikt

Éppenséggel meg lehetne oldani.
Felkuldenek egy nőt meg egy férfit, és addig szaporodnak, amíg nem lesz egy fiú és egy lány.
És utána ők és utána azok gyerekei is...

(#12) mayerlaci


mayerlaci
senior tag

Bakker mennyi lángelme van itt.(vagy csak én vagyok lol:)
Sorry a hülyeségekér.

[Szerkesztve]

(#13) WillChi válasza Torry (#11) üzenetére


WillChi
senior tag

Ja, aztán jön a vérfertőzés, abból meg a genetikai problémák. :(

Keresek C64-hez Action Replay MK6 vagy MK7 kártyát. Esetleg Final III-at tudok cserébe adni.

(#14) Kazi king


Kazi king
tag

A tudomány (jelenlegi) állása szerint, az ősrobbanás óta a világegyetem folyamatosan tágul. Tehát még ha (elméleteileg) fénysebességel vagy az felett haladunk (hagyományosan utazva az űrben) soha nem érnénk el a végét. Elméleti szinten van vége valahol, de olyan sebességgel távolodik hogy soha nem fogjuk elérni. Esetleg, ha sikerül a nem hagyományos űrutazást (féregjárat,térugrás, stb..) gyakorlati szinten is lehetővé tenni akkor talán. De minek??? :D

(#15) V.ki


V.ki
aktív tag

végtelen.:Y

(#16) RAM válasza Tottu (#1) üzenetére


RAM
őstag

Fizikai számítgatások szerint mindig ott van a véletlen. :)

Csak tisztán

(#17) steveetm válasza WillChi (#13) üzenetére


steveetm
őstag

akkor a föld minden férfijétől küldünk ''mintát'' és probléma megoldva. Minden apróságon fennakadtok...
Üdv.: steveetm

(#18) b0unCe


b0unCe
aktív tag

Ha jol tudom a fenysebesseget semminemu anyagi targy nem erheti el aminek van tomege. Szoval csak a teleportacio mukodne.
''Teleportgep kérlek vigyel a végére ;]''


Kicsit mas:
Szvsz ne evvel kezd. Sot felesleges ebbe belegondolni, mert beleorulsz.
A tudos emberek nagyresze vallasos. Csakis azert, hogy legyen vmi magyarazatuk, mertkulonben megorulnenek.
Olvass utana a membranoknak, a dimenzioknak stb.

Egyebkent a vilagegyetem vegtelen hosszu es fenysebesseggel tagul. Aztan majd osszemegy :D

''Beszél aki keres. Hallgat aki talál, de senki nem ért semmit. Az orvosok a halált. Senki nem ért semmit'' by: k&b: én, szeretlek, téged

(#19) Sihto_ válasza KoGa (#10) üzenetére


Sihto_
tag

Egyszerüen a tér kitejedése is akkora, mint maga a világűr, tehát nincs vége, te valójában mindig a közepében vagy. Ezt úgy lehet elképzelni, mint a földet el akarsz menni a szélére, de mivel majdhogynem gömb alakú így szépen körbejárod, ilyesmi szerintem az űr is, ha elindulsz az egyik irányba és elég sokat mész visszajössz a másik irányból.

A példa minidg erősebb az utasításnál

(#20) mayerlaci válasza Sihto_ (#19) üzenetére


mayerlaci
senior tag

:Y Ezen elgondolkozom.Lehet hogy már körbementünk az ürben?

(#21) Tottu


Tottu
senior tag

Nem muszály oda ember, lassan lehet klónózni embert (vagy már lehet), elindítani egy űrhajót rajta a sejtekkel és egy számítógéppel, ami kb 50 év múlva bekapcsol létrehozza az embert. Csak a kezdő löketet kell megadni az űrhajónak. Vagy túl sok filmet nézek? :D

"A legnagyobb hiba, amit az életben elkövethetsz, az a folyamatos rettegés attól, hogy hibázni fogsz.“ - Elbert Hubbard

(#22) b0unCe válasza Sihto_ (#19) üzenetére


b0unCe
aktív tag

Es akkor kiderul h a vilagegyetem az egy hiperbolygo. Es vegtelenszamu ilyen hiperbolygoi letezik és azok alkotnak egy hipervilagegyetemet ami ugyan igy korbeer és az lesz a hiperszuper bolygo es igy tovabb... ;]
Igy is fel lehet fogni

''Beszél aki keres. Hallgat aki talál, de senki nem ért semmit. Az orvosok a halált. Senki nem ért semmit'' by: k&b: én, szeretlek, téged

(#23) Kazi king


Kazi king
tag

Vagy mint a Men In Black végén, kis golyókkal játszanak az idegenek :D

(#24) dynamic


dynamic
újonc

Két dolog van ami végtelen:
- Az egyik a világegyetem
- A másik meg az emberi butaság
:DD

(#25) Tottu válasza dynamic (#24) üzenetére


Tottu
senior tag

Végülis annyira nem butaság, mert ebben én mindenki.És gondolom mindenki kíváncsi hogy mi is az ami körülötte van.

[Szerkesztve]

"A legnagyobb hiba, amit az életben elkövethetsz, az a folyamatos rettegés attól, hogy hibázni fogsz.“ - Elbert Hubbard

(#26) Latissimus Dorsi válasza b0unCe (#18) üzenetére


Latissimus Dorsi
senior tag

Ha fénysebességgel tágul, és elfogadjuk az ősrobbanás tényét, valamint a valószínüsíthető idejét (15 millió év) akkor nem lehet végtelen. max 30 millió fényév egyik végétől a másikig.
Persze ez csak az anyaggal teli világűrre igaz. Ettől még az a része ahol szó szerint nincs semmi, még lehet végtelen:D:DD

MOS6510 > Intel P166 > Intel Cel400 > Intel Cel800 > AMD Athlon 2,0 Thunderbird > AMD Athlon 2,5 Barton > Intel Core2 Duo E6600 > AMD Phenom II N970 >Intel Core i5-4300U > Intel XEON E3 1505M v5 > ?

(#27) mayerlaci


mayerlaci
senior tag

Hu nem neveznék át ezt tudományos topicnak:)

(#28) Agostino


Agostino
addikt

Ha a világűr végtelen, akkor végtelen sok nyersanyag áll rendelkezésünkre a világűrben szerintem. Ha ez a megállapításom helyes, akkor csak ki kell aknázni a környező bolygókat, és máris építhetjük a saját halálcsillagunkat ;]

                          hey friend listen, i know the world is scary right now but its gonna get way worse

(#29) Jim Tonic válasza mayerlaci (#27) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

Ha ennyire megakadsz néhány értelmes hozzászóláson, akkor talán az elején csendben maradsz, és nem játszod meg magad.

A világűrt a számok végtelenségéhez lehet hasonlítani. Bármekkora is egy szám, ahhoz mindig hozzáadhatok tizet, vagy megszorozhatom hússzal. Tehát bárhol is legyen a világgyetem vége, az után is kell lennie valamienk, amit a világegyetem részének kell tekinteni, még akkor is, ha teljesen más felépítésű.
Sokat nem lehet ezen filozofálni, az emberi technológia és szellemi fejlettség talán sosem lesz olyan szinten, hogy kiderítsük, mi is a valóság. Bár amikor Einstein előállt a kettéhajtott lap elméletével a térgörbítéssel kapcsolatban, mindenki hülyének nézte. Mosmet ott tartunk, hogy talán megoldható.

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#30)



addikt

És ha nem végtelen, akkor mi van ott, ahol nem a világűr van?
Mármint a világűr utána mi jön?
És ha mondjuk van ott valami(valaminek pedig kell lenni), akkor honnan tudjuk, hogy az nem tartozik a világegyetemhez, hanem már valami más?:)


szerk: Jim Tonic is erre utalt...
Amúgy meg van olyan elmélet is, hogy a világűr visszahajlik önmagába, vagy mi, mint a régi számítógépes játékok, hogyha kimentél a képernyő baloldalán akkor kibukkantál a jobboldalán.

[Szerkesztve]

''Annyira vagyunk egészségesek, amennyire a gondolataink humánusak.''

(#31) b0unCe válasza (#30) üzenetére


b0unCe
aktív tag

minden ami van, es minden ami nincs az a vilagegyetem resze :D

''Beszél aki keres. Hallgat aki talál, de senki nem ért semmit. Az orvosok a halált. Senki nem ért semmit'' by: k&b: én, szeretlek, téged

(#32) [amne] válasza mayerlaci (#20) üzenetére


[amne]
senior tag

Remélem ezt a baromságot te sem gondoltad komolyan.

(#33) mayerlaci


mayerlaci
senior tag

Elnézést mindenkitől.Többet nem irok ide megigérem sorry.
AMNE:Nem gondoltam komolyan.

(#34) truptik válasza b0unCe (#18) üzenetére


truptik
csendes tag

A tudos emberek nagyresze vallasos. Csakis azert, hogy legyen vmi magyarazatuk, mertkulonben megorulnenek.

Pontosan. Jól látod a dolgot mert ennek megmagyarázása tudomány ide vagy oda ez meghaladja még az ő képességüket is. Már 5-6 vagy még több ezer évvel ezelött az ember rájött (mivel már akkor is voltak okos emberek, mi csak több és gyorsabb infóval rendelkezünk) hogy vannak dolgok amiket nem lehet megmagyarázni csak elfogadni. Így, hogy részben legyen mégis valami fogodzó, mert a teljes racionalitás őrületbe kergetné az embert, feltalálták a vallást amibe lehet kapaszkodni.
Az ember nem hülye, az évezeredek során még a legegyszerűbb is biztos hogy felnézett a csillagokra és eltünödött hogy vajon mi van odafent.
Hol van a kezdet és hol van a vég???

Have gun, will travel. Paladin.

(#35) Sihto_ válasza truptik (#34) üzenetére


Sihto_
tag

egy ismerősöm ebből doktorál matematika szakon, valami olyasmi a cime, hogy geometriai modell a relativtás elmélethez - talán.
És ebből ezeket a dolgokat tudom leszürni, persze ez csak egy lehetséges megoldás, mert mi van ha van egy mindent átható erő stb. - ezekben nem hiszek.
Tehát az űr véges, valójában minden véges a fizikai világban, azt hogy a matematika le tud irni végtelen dolgokat is, nem jelnti azt, hogy van is végtelen dolog.
Ami kisérleteket megtudtak valósítani az alapján a világegyetem egy véges geometriai modelhez hasonlít a legjobban. Azt hogy senki sem képes felfogni, hogy lehet egy geometria véges elsősorban az alapszintű Euklideszi geoemtriai tanulmányoknak tudható be.

A példa minidg erősebb az utasításnál

(#36) Tarka


Tarka
tag

Szerintem lazán elképzelhető végtelennek a világűr. Honnan gondolom? Azt ugye mindenki elfogadja, hogy a számegyenesen a számok végtelen sokan vannak, méghozzá a valós számok megszámlálhatatlan számosságúak. (Ha jól emlékszem, mert nem a matek az erős oldalam.) Hogy kapunk síkot? Úgy, hogy kiterjesztjük az egyenest. Hogyan kapunk teret? A sík 3. dimenzióba való kiterjesztésével. Ha feltételezzük, hogy egy egyenes lehet végtelen, akkor az ebből képzett sík, majd tér miért ne lehetne végtelen? Ha azt el tudjuk fogadni, hogy valamiből végtelen sok van (azaz a számokból), miért ne tehetnénk ezt fel másról is? Jelen esetben a térről, s ezzel együtt a világegyetemről.

Az idő is (szvsz) elképzelhető végtelennek. Mi lenne, ha úgy képzelnénk el az időt, mint egymás mellé helyezett végtelen sok TV-t, melyek mindegyik ugyanazt a kazettát játszák le (azaz mindazt ami a világegyetemben történik), csaképpen mindegyik egy végtelenül kicsi időpillanattal előrébb jár az őt megelőzőnél. (Ez ugyancsak feltehető, hiszen a számegyenesen a számok is végtelen sűrűn vannak. Ezt akár a TV-ékről és az általuk lejátszott ''felvételelről'' is feltehetjük.) Így aztán némileg az időutazás paradoxona is megmagyarázható, hiszen az időutazás már ''benne van'' a ''felvételben'', ez pesze feltételezi azt, hogy a világegyetem végtelenül nagyságú tere és végtelen hosszúságú történelme (ideje) már mind-mind benne van a ''felvételben''.

Kicsit megszaladt az agyam :B

''...avégből születtünk erre a világra, hogy lopjuk a napot....nehogy elhigyjék az ellenkezőjét....'' [I] Kurt Vonnegut [/I]

(#37) GombócArtúr


GombócArtúr
senior tag

Ki a fenét érdekli. Eljutsz oda valaha, nem. Látni fogod? nem. Tehát a te (mi) szempontodból marhára érdektelen / lényegtelen hogy az űr milyen nagyságú

''Ha meghalok, az angyalok, a dossziém láttán, fejüket csóválják hogy bizony, ez csúnya látvány.''

(#38) b0unCe


b0unCe
aktív tag

Meg tudja vki mondani hogy pontosan hany dimenzio van?
Mert halottam a 6,7,10,11,12,13 szamokrol. De hogy ebbol melyik a jo azt nem tudom. Csak annyit hogy a hurelmelettel van osszefuggesben. Meg a az M (membran) elmelettel.

mod: talaltam 26-ot is :D
Kerdes ebbol mennyi bizonyitott? :F

[Szerkesztve]

''Beszél aki keres. Hallgat aki talál, de senki nem ért semmit. Az orvosok a halált. Senki nem ért semmit'' by: k&b: én, szeretlek, téged

(#39) steveetm válasza Tarka (#36) üzenetére


steveetm
őstag

ez csak ott bukik, hogy kezdetben egy pontban sűrűsödött össze minden, azóta csak tágul, ergo nem végtelen, max végtelenségig tágulni fog.
Üdv.: steveetm

(#40) b0unCe


b0unCe
aktív tag

Bővebben: link

''Beszél aki keres. Hallgat aki talál, de senki nem ért semmit. Az orvosok a halált. Senki nem ért semmit'' by: k&b: én, szeretlek, téged

(#41) Tarka válasza Latissimus Dorsi (#26) üzenetére


Tarka
tag

Úgy tudtam, hogy a világegyetem minimum 7-8 milliárd éves. (vagy sokkal több?) Hiszen nemrég fedeztek fel olyan galaxist ami vagy 9,5 milliárd fényévre van. Ahhoz, hogy annak fénye ideérjen, kell 9,5 milliárd év. Tehát biztos nem 30 millió éves a világűr.

''...avégből születtünk erre a világra, hogy lopjuk a napot....nehogy elhigyjék az ellenkezőjét....'' [I] Kurt Vonnegut [/I]

(#42) steveetm válasza Tarka (#41) üzenetére


steveetm
őstag

biztos, milliárd az a millió.
Üdv.: steveetm

(#43) süti5


süti5
őstag

Felvetették már többen, de ha véges a világűr, akkor mi van utána?:)

(#44) And válasza Tarka (#36) üzenetére


And
veterán

Ez ugyan nem az első ilyen topic, de ''Az idő rövid története'' című könyvet továbbra is ajánlom minden érdeklődőnek. Igaz hogy közel húsz éves, de rengeteg jó felvetés van benne, és ami a legfontosabb: közérthető. Nem dobálózik mindenféle diff.egyenletekkel meg integrálokkal. Viszont S. Hawking híresen nagy ateista, úgyhogy akinek ez szempont, inkább ne olvassa, bár e könyvében nem nagyon kérkedik vele ;). Az alapfelfogása éppen az, hogy sem az idő, sem a tér nem lehet végtelen, ha ismerjük a kiindulási pontot. Márpedig az ősrobbanás elmélete egy ideje makacsul tartja magát.
Mod. #43: ez a mai felfogás szerint azért lényegtelen, mert ha van is utána ''valami'', az a valami semmilyen hatással nincs a mi ismert univerzumunkra (és a miénk sincsen arra a ''valamire'' semmilyen hatással), éppen a fénysebességgel táguló ''határok'' miatt.

[Szerkesztve]

(#45) Latissimus Dorsi válasza Tarka (#41) üzenetére


Latissimus Dorsi
senior tag

izééé:B
Természetesem milliárd.

MOS6510 > Intel P166 > Intel Cel400 > Intel Cel800 > AMD Athlon 2,0 Thunderbird > AMD Athlon 2,5 Barton > Intel Core2 Duo E6600 > AMD Phenom II N970 >Intel Core i5-4300U > Intel XEON E3 1505M v5 > ?

(#46) Archer


Archer
őstag

1. A fénysebességet elérni nem lehet, legfeljebb csak megközelíteni. (már Einstein is megmondta).
2. Még ha el is tudnánk érni a fénysebességet, egy sima ember még csak a Tejútrendszer széléig sem jutna el, nemhogy a világűr végéig.
3. A világűr folyamatosan tágul, tehát nem lehet megmondani, hogy hol van a vége.

Beszélni már gyerekkorában megtanul az ember. Hallgatni csak sokkal később.

(#47) ArGab


ArGab
őstag

Lehet végtelen. Hogyan?
Képzeljünk el egy lufit, jó nagyot. Erre rakjunk hangyákat. Ha a hangyák szemszögéből nézzük, ez végtelennek tűnik, hiszen ha elindulnak, visszajutnak a kiindulópontba. De egy külső szemlélőként nézve mi tudjuk, hogy csak egy ''véges'' lufiról van szó.
Valahogy így magyarázták nekem valahol.

(#48) Fred23 válasza And (#44) üzenetére


Fred23
nagyúr

A könyvet már olvastam,és lett közben néhány ötletem,ami steveetm-nek is felvethető lenne:mi van,ha több ősrobbanási pont van/volt/lesz ?! Egymástól olyan távolságban,ami beláthatatlan mindenki számára.Lehet végtelen szerintem,de nem hinném,hogy biztosat fogok tudni ezügyben valaha is.Ti se.:D GombócArtúr meg írt valami olyasmit,hogy miért érdekel minket a téma,hiszen eredménye nem lesz.Szvsz ettől vagyunk emberek.

[Szerkesztve]

(#49) _cirmos_ válasza And (#44) üzenetére


_cirmos_
őstag

csatlakozom, ez a legjobb könyv a témában! aki teheti olvassa el!


úgy látom összekeveredtek itt a fogalmak egy kicsit:
-a világegyetem nagyságára lehet következtetni az ősrobbanás óta eltelt időből és a fény sebességéből
-a minket körülvevő (és a világűrt is magában foglaló) tér pedig végtelen (vagy inkább véges, de határtalan), úgyhogy nem kell aggódni, jut mindenkinek parkolóhely :)



ArGab:

igen, éppen a könyvben volt ez a példa. még annyi kiegészítés volt hozzá, hogy a gömb felülete sík (azaz két dimenziós), nálunk ehhez hozzájön a harmadik -> valószínűleg egy magasabb dimenzióból szemlélve a mi világunk is csak egy elb*szott labdára hasonlít.

[Szerkesztve]

(#50) Gh0sT válasza b0unCe (#40) üzenetére


Gh0sT
addikt

Ezzel kapcsolatban már csak egy kérdés vetődik fel bennem: mitől kezd el szűkülni?

Soha nem késő, hogy azzá válj, aki lehettél volna.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.