Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#101) bambano válasza Primőr (#100) üzenetére


bambano
titán

Egyszerű olvasási, emlékezési folyamat részeként is eszedbe juthatna, hány és mekkora spammer hálózatról volt szó itt az itcafe-n.

De ha már Petőfit emlegettem, itt az idézet: "Nem írok, nem olvasok \\ Én magyar nemes vagyok!".

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#102) Primőr válasza bambano (#101) üzenetére


Primőr
aktív tag

Én se olvashatok mindenhol, pláne ITcafét. Ha annyira okos vagy, elmondhatod.

A pessszimista csak azért lát feketén, hogy túlélje a szürkét.

(#103) Vladi válasza Primőr (#84) üzenetére


Vladi
nagyúr

Ezek után a helyedben nem nagyon osztanám az észt. :U
A linuxra települő bármilyen kártevők nem léteznek. Ez bizonyított. Sokszor. Keress rá, ha tényleg érdekel, és nem csak az észt osztod itt.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#104) Vladi válasza biker (#86) üzenetére


Vladi
nagyúr

c-re települt? Akkor : /host
Amúgy meg a /media alatt nézd, ha automatikusan csatolódott. Ha nem akkor kézzel. De ez már egy másik történet.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#105) Primőr válasza Vladi (#103) üzenetére


Primőr
aktív tag

Most se én osztom két pálinka közt az észt...

Ez csak a google első oldalából.

[Egyre több a linuxos kártevő]

[link]

[link]

[link]

[I]Véget ért az a korszak, amikor a linuxos felhasználóknak nem kellett tartania a kártevőktől. A Kaspersky számítástechnikai biztonsági cég szerint a Linux népszerűségével párhuzamosan nő a férgek és más kártevők elterjedtsége is.

"Minden számítógépes rendszert meg lehet támadni. Ugyan a Windows alá írt kártevőkhöz képest a Linuxra kifejlesztett vírusok, trójai férgek száma még mindig elenyésző, azonban látszik, hogy ezen programok száma folyamatosan nő."[/I]

A pessszimista csak azért lát feketén, hogy túlélje a szürkét.

(#106) Vladi válasza Primőr (#105) üzenetére


Vladi
nagyúr

2 éve megjelent egy piros/sárga ábra. Ez még mindig nem vírus. Sem kártevő. Egy szabadon élő, fertőzni képest mutass már léci. :U
Na mindegy nem töröm magam.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#107) bambano válasza Primőr (#105) üzenetére


bambano
titán

Úgy érted, hogy hoztál eyg forrást, három, ugyanarra az egy forrásra hivatkozó magyar fordítással, meg hoztál egy másikat, amiben egy emulátoron elindult egy windowsos vírus?

A Kaspersky vírusirtót akar eladni linuxra, tehát lesz vírus linuxra, ha más nem, írnak egyet. A régi mondás szerint, ha kalapácsod van, mindent szögnek nézel.

Az pedig nem a linux hibája, hogy egy linux kernelen futtatott emulátor a windowsos bugokat is emulálta. Az továbbra is windows hiba.

Ennél sokkal szavahihetőbb forrásokban is csak olyan vírusokról volt eddig szó, amelyek csak demonstráció szintjén mutatták, hogy ha meg tudnák törni a linuxos védelmi rendszert, ha át tudnának jutni azon, akkor esetleg képesek lennének a linuxos exe-hez hozzáfűzni magukat. De ennél komolyabb vírust senki nem produkált még, ami valóban vírus lenne.

Elő szokott még fordulni exploit, amit nem neveznék vírusnak, amelyek programozói hanyagság folytán (szinte kizárólag buffer overflow-val) alkalmasak privilégium eszkalációra, ezt igen gyorsan be szokták foltozni és nem ismert olyan vírus, ami így terjedne. Pedig így terjedhetne, ez elvben működőképes út. Más kérdés, hogy non-exec stack patch már sok-sok évvel azelőtt volt linuxra, hogy az intelamdwindows szentháromság feltalálta volna az nx módot, ami a buffer overflow-t lehetetlenné tette.

Valóban, nem osztottál észt.

Az a rész viszont igaz, hogy minden számítástechnikai rendszert meg lehet támadni. De az eredmény? Fejjel is lehet menni betonfalnak...

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#108) Primőr válasza bambano (#107) üzenetére


Primőr
aktív tag

A Symantec is azt mondta, hogy csak azért írnak ritkán a linuxra kártevőt, mert "a graffitit se az eldugott, forgalmatlan helyeknél rajzolják". Tehát ahol olyan kevés felhasználó van, mint a linuxnál (ami természetesen nem véletlen), oda kevesebb kártevőt írnak.
Ja, hogy a Symantec is vírusokat gyárt, hogy eladhassa a linuxra? aha

A pessszimista csak azért lát feketén, hogy túlélje a szürkét.

(#109) bigz


bigz
tag

Addig nem lesz nagyon ertelme gorcsolni Linuxra irt virusokkal meg feregprogikkal, amig az emberek jelentos resze a Windowson kuszkodik.

- Az altalanosan osszekaparhato ismeretekbol sokadik ranezesre is az tunik ki, hogy a Linux rendszereket hasznalo luzerek magasabb hozzaertessel es technikai hatterrel rendelkeznek, mint a legtobb Windowst hasznalo atlag luzer.

- A hozzaszolasok alapjan a Linuxos kozosseg java resze nem tunik tul "elovigyazatosnak"

- A fenti megallapitas ellenere szamomra logikusabb egy kevesbe hozzaerto ember eddig gyengebbnek es tamadhatobbnak bizonyult rendszerenek hianyossagai utan kutatni, mint egy hozzaertobb, technikailag felkeszultebb luzert kirazni stabil agyikojabol

- A Linux a testreszabhatosaga miatt nekem egy bonylultabb kihivasnak tunik, illetve veszodseg talalni egy olyan megoldast, ami utana mas, akar ugyanilyen verzioszamu rendszerekre is alkalmazhato, hiszen egy tamado celja nem egy ember teljes megsemmisitese, hanem sok ember sok szamitogepen sok kart tenni, azokrol tomegesen leszedni minden jelszot meg luzernevet, amit valaha hasznalt a neten, illetve minel tobb gepet bevonni a spamelesbe. Meg mielott kibukik az ervem gyenge pontja, valoban a sok segedanyag meg az okosok modszerei miatt biztosan jelen van egy adott merteku uniformitas, de nem ugyanugy, ahogy egy mondjuk egy XP-n vagy egy Vistan, amit ugy teszek fel hogy NEXT NEXT FINISH, es ugy hasznalok hogy duplaklikk meg kicsi iksz.

Ha valaki teljesen biztonsagos rendszert akar, akkor javaslom az eredeti szoftvert es a net teljes mellozeset. Esetleg hasznalat utan le lehet locsolni benyaval aztan sutni rajta szalonnat. Habar a KURTnel biztos tudnak arra is valami okosat.

de szar ize lesz ann*k a sz*lonnanak... ;]

Sracok, nem akarok panaszkodni, de a topic, a topic!!!!

[ Szerkesztve ]

I <3 Razer Mantis Control.

(#110) Primőr válasza bigz (#109) üzenetére


Primőr
aktív tag

Magasabb hozzáértés: ja, a linuxhoz sokkal jobban értenek.

Kiegészítem, kiknek való még a linux: üldözési mániásoknak, és azoknak, akik nem bírták rendesen kezelni a windowst. Ahhoz is balféknek kell lenni, hogy windowson keresztül a jelszavaid megtudják és egyéb rosszat tegyenek.

A pessszimista csak azért lát feketén, hogy túlélje a szürkét.

(#111) bambano válasza Primőr (#108) üzenetére


bambano
titán

Az az állításod, hogy dögivel vannak linuxra vírusok. Akkor PREZENTÁLJ egyet. Pontosan annyira nem hiszem el se a symantec se a kaspersky marhaságait a linuxos vírusokról, mint a microsoft reklámokat.

El sem tudnád képzelni, mennyi linux felhasználó van a világon. A provisioning rendszerek, a tűzfalak, egyes routerek, a web szerverek igen nagy százaléka linux. A home netmegosztó routerek gyakorlatilag mind linuxszal működnek.

Nem hiszem, hogy van olyan felhasználó, aki soha ne lépne kapcsolatba linuxos cuccokkal. Nem csak az a linux user, akinek az otthoni desktopján linux van, legalábbis lehetséges célpont szempontjából nem az.

Mert egy spammernek tökteljesen mindegy, hogy megtör 2000 internetező windows desktopját vagy felnyomja a szolgáltatója linuxos szerverét, ugyanazt az eredményt éri el vele. Miért nem döntögetnek meg naponta isp-ket? Miért nem hallani arról, hogy mikor mi borult meg, ami linuxos?

Önmagában ugyanazt a gazdasági előnyt tudja elérni egy spammer, ha felnyom egy szervert, mintha felnyom 2000 windows klienst. Mégis a klienseket törögetik, nem a szervereket. MIÉRT?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#112) bambano válasza Primőr (#110) üzenetére


bambano
titán

Mondják azok, akik nem tudták megtanulni a linuxokat anno a karakteres terminál korában és most sem tudják megtanulni, amikor már pont úgy néznek ki, mint egy windows...

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#113) saja


saja
tag

Jó írás, szerintem megértik a megrögzött winesek is. Majdnem mindenre van alternatíva.
Mi sajnos nem tudunk teljesen átállni linuxra. Az AutoCAD (legújabb, ami nem fut wine-nal) és a Civil 3D programok miatt kell még használni windows-t. qCAD meg hasonlók nem jók a munkához.

(használtam már debian-t, suse-t, zenwalk-ot, knoppix-ot, de legjobban a deiban, abból a fajtából is az ubuntu tetszik)

Hiába van tűzfal és/vagy vírusírtó, ha a felhasználó az, aki engedi az adatait szabadon... (akár win, akár lin, akár freebsd, akár solaris, akármi)
Általában itt is a nem hozzáértőség a fő gond.

[ Szerkesztve ]

keep calm and code erlang

(#114) bigz válasza bambano (#111) üzenetére


bigz
tag

"Önmagában ugyanazt a gazdasági előnyt tudja elérni egy spammer, ha felnyom egy szervert, mintha felnyom 2000 windows klienst."

Ja, ez mondjuk igaz, habar valahol mindig a vegfelhasznalo a cel, akihez a legutolso kapu a sajat rendszere. Az ISPk durva hardveres tuzfalak mogott kuksolnak. Azokat eleg nehez megtorni, nem? Szerintem elobb keres gyenge vegpontyot a cracker, mint hogy meg atverekedje magat a teremoron is, aki raadasul marcona es budos :)

Primor: Ki sz*rt bele a muzlidbe teso? Vagy a szolo ilyen *urva sava*yu? Eskuszom, a cikken meg vagy harom eltevedt hszen kivul eddig semmi nem szolt a temarol. Nyissak neked "ne b*sszunk pingvinn*l" topicot? Igerem, en is le keresztbe, csak szalj mar le a kapucsengorol. JESSZUS!

Miert nem alszom meg?

Amugy hepi karit holnapig. :))

I <3 Razer Mantis Control.

(#115) Mr. Teddy


Mr. Teddy
őstag

Látom kezd egy kicsit elkúszni a téma a linux vs. windows örökrangadó irányába :D
De ha már ilyen focisan nyitottam, folytassam is, a Linuxnak jó a védekezése, de sajna gólok nélkül nem lehet meccset nyerni :D

(#116) bigz válasza Mr. Teddy (#115) üzenetére


bigz
tag

Te sem alszol sokat.

Amugy a gol ott van, hogy ha szeretsz legozni, akkor amugy a gol ott van. Marmint nyilvan azert szerettem legozni is anno (lehet, sok lesz a parhuzamokbol, de ezt mar muszaly befejeznem), mert nem egy darabban kaptam a cuccokat, hanem elemeiben, es bar volt hozza utmutato, ugy alakitottam, ahogy akartam. Valaki morbid mazochizmusnak hivja, szerintem inkabb a kreativ hajlamait eli ki az ember, ami nem annyira karos.

[ Szerkesztve ]

I <3 Razer Mantis Control.

(#117) Mr. Teddy válasza bigz (#116) üzenetére


Mr. Teddy
őstag

Ja, csak mit ér a lego, ha nem lehet vele játszani :D, nálam a gól az hogy fut az összes új játék, ezt a testreszabhatóságot meg nem értem, mit kell egy oprendszeren testreszabni, mellesleg egy lego basicből nem tudsz techniket építeni akkor sem :D

Mellesleg ez egy véget nem érő vita lehetne, hogy melyik a jobb. Mindenesetre annyit leszögeznék, ha a linux terjedt volna el, akkor most a linuxra lenne csomó vírus, spyware, stb.. A linuxra lenne a legtöbb progi, amit ha feltelepítesz ugyanúgy tönkregányolhatja a rendszert. Én is valszeg linux előtt ülnék, mert mindenhol az lenne fennt, azt tanítják, suliban, irodában, otthon.
Akármeddig lehet csűrni csavarni a dolgokat, számomra akkor is a legelterjedtebb oprendszer lenne a favorit, mert akkor az lenne túlnyomó részt megtámogatva progikkal, játékokkal, és ilyen előnyök mellett elviselem a népszerűbb oprendszer hátrányait, nevezetesen a vírusokat, trójaikat, amik ésszerű felhasználás mellett nem okoznak gondot, mert van egy vírusírtó, és normálisan kell netezni.

(#118) 3aTi3


3aTi3
tag

Sziasztok!

Páran kérdezték, hogyan készítettem a desktopom, majd le fogom írni ide, vagy egy külön cikk keretében, de most Karácsony meg minden...

én végeztem a feladat oroszlánrészét: üvöltöttem!

(#119) Xmodule válasza 3aTi3 (#118) üzenetére


Xmodule
őstag

OK. Várjuk.:D

Azért jó mazochistának lenni, mert ha rossz, akkor jó. De ha meg jó, akkor rossz, tehát jó.

(#120) biker válasza Mr. Teddy (#117) üzenetére


biker
nagyúr

Mindenesetre annyit leszögeznék, ha a linux terjedt volna el, akkor most a linuxra lenne csomó vírus, spyware, stb..

ja, minden hozzá nem értő ezzel jön, hagyjuk már...

- windows mentalitás (a sokat szidott és sokszor kikapcsolt UAC előtt): mindent szabad, amit külön meg nem tiltok

- linux: mindent szabad, amit egyszer megengedtem.

a jogosultságok a másik:

- windows: user-root, és r-a-h-s file jogok, nagy vonalakban ennyi (ne kezdjük kivesézni kedves főszakértő kollégák)

- linux: user-group-other-root csoportban és magában, a fileok pedig ezekhez külön külön állíthatók, unix, bsd, vagy fejlett naplózó rendszereken akár 20 féle jogosultság és +10 flag is lehet fileonként.

hidd el, nem olyan könnyű rendszerszintű károkozót írni, és futtatni ilyen környezetben.

amíg windowson a windows mappába, és a közös dll-ekhez minden települő programnak van hozáférése, és símán keresztbeszennyezhetnek, addig ilyen linuxon nincs!
semmilyen települő program nem fér hozzá engedély nélkül más program részéhez, nincs közös dll, meg egyéb hányás.

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#121) Vladi válasza biker (#120) üzenetére


Vladi
nagyúr

Én ezeket már rég leírtam a blogomban. De újabban már linkelgetni is lusta vagyok. :))

Deee.. nincs jobb dolgotok? Menjetek mennyből az angyalt énekelni, meg karácsonyfát díszíteni, meg libát enni meg ilyenek. :D

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#122) sghc_toma válasza biker (#120) üzenetére


sghc_toma
senior tag

semmilyen települő program nem fér hozzá engedély nélkül más program részéhez, nincs közös dll, meg egyéb hányás.
ahha.. linuxon nincsenek .so-ok, tényleg.. és egy települő program nem tud írni a /lib-be, meg a /usr/lib-be.. Windows-on se írkálhatsz csak úgy felül dll-eket...

in asm we trust

(#123) Major Major válasza Vladi (#121) üzenetére


Major Major
őstag

Ugyan már, Vladi, egy igazi geeknek a legszebb ünnep egy kiadós kioktatás. ;]
(I mean no offense)

[ Szerkesztve ]

(#124) Mr. Teddy válasza biker (#120) üzenetére


Mr. Teddy
őstag

Nem értitek a lényeget. Én globálisan próbálom megközelíteni. Lehet, hogy mint maga a linux oprendszer alapjaiban okosabban van felépítve, de mit csináljak, ha ehhez az oprendszer nem annyira támogatott? (ide jön a mindennek van alternatívája dolog), de ez persze nem igaz, mert megnézném, hogy a Call of Duty 4-et mennyi okoskodás után indulna el.
Szóval én nem arról beszélek, hogy szarabb a linux, mert ezt abszolút nem tudom, és nem is érdekel pontosan melyik hogy meddig hova van felépítve. De én jópár éve használom az XP-t, abszolút nem volt vele gondom, néha kellett egy reinstall, mert tény elszemetelődött, viszont nem volt olyan progi ami nekem kellett volna és támogatás hiányában nem indult.
Meg azt mondjátok, hogy aki jobban ért az oprendszerhez magához, annak jobb a linux, mert mindent meg tud csinálni, de ugye az akkor windowsban sem fog keresztbeszemetelő alkalmazásokat feltenni...

(#125) biker válasza sghc_toma (#122) üzenetére


biker
nagyúr

hmmm, akkor az milyen, amikor installkor kiírja, hogy már létezik ilyen nevű dll, mit tegyen?
illetve uninstallkor kiírja, hogy a "törölni kívánt dll-t más alkalmazás használhatja, ha törli, akkor szívás jöhet"?

ilyen ugye linuxon nincs, mert minden alkalmazás ami közös filet használ, a file flag-jét 1-el növeli, így amig ez nem 0, addig ezt a filet meg se próbálja törölni (legalábbis a BSD alapú osx-en ez így van, és tudtommal ez igaz minden unix like rendszerre)

a lib meg erre való, de mintha ez nem a system folderben lenne, nem igaz?

szerintem túl közelről közelíted meg a problémát, és abba kezdesz belekötni, hogy nem írok le oldalakat mi és hogy működik, hanem "felvázolom" a különbségeket.

vagy te tudsz lyat, hogy feltelepítesz egy programot, és az ÍRSRA meg tud nyitni egy más program valamely állományát, aminek az ownere nem ő, tehát nincs írási joga (hacsak nem barom módon let a másik file beálllítva, és 7777 a jogosultsága :) ) mert ugye itt alap a 644, vagyis owner írás olvasás (esetleg futtatás) csoport már csak olvasás, más pedig legfeljebb olvasás

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#126) biker válasza Mr. Teddy (#124) üzenetére


biker
nagyúr

Háát, ez hogy "szar mert nem lehet vele játszani", ilyen alapon a mosógép is szar, mert nem lehet rajta TV-t nézni :)
ilyen alapon a windows is szar, mert az xboxon szebb a játék, vagy hasonlós effekt.

Ha neked játszani kell egy gép, akkor neked szar lesz a linux, ez van.

De én jópár éve használom az XP-t, abszolút nem volt vele gondom, néha kellett egy reinstall, mert tény elszemetelődött

igen, sajnos ez a legnagyobb hiba, amit jeleztem, a szemetelődés.
kicsit logikusabb felépítéssel lehetne rendes rendszer windowsból is, de ha nem akarják, hogy jó legyen akkor nem csinálják olyanra

anno az apple meglépte, hogy írjon nulláról egy új rendszert, sőt, most ugye platformot váltott nemrég, mindkettőre irtózatos mennyiségű hiszti ment, meg gond az inkompatibilis és elavult alkalmazásokkal, de összességében megérte.

Mert van 2-3 jó dolog, amit ha bevezetnének a win-en, akkor tök jó és stabil rendszer lenne, de az azt eredményezné, hogy az összes korábbi alkalmazás nem működne, telepítésileg :(

pl
- dll mappa kivétele a systemből, illetve semmilyen program nem írhat a windows mappán belül sehova!
- saját programokat is kivenni a windows mappából, annak a program files mappában a helye
- a registry kettéosztása, egyik része a gyári windows alkalmazásoké, amit csak az MS által kiadott alkalmazások írhatnak, és egy másik, amit részben vagy egészében kezehet az összes 3rd party alkalmazás, esetleg alkalmazásonként külön fileban a kulcsok, és csak akkor tölti be, ha szükség van rá
- automatikus diskderfrag, nem úgy értem, mint a vistás fos, hogy beállított időnként lefut, hanem mint osx-en, minden file nyitásakor ha írás történik, akkor egy új, nem töredezett területre írja ki az egész filet, illetve minden 2mb feletti file esetén olvasáskor is áthelyezi a filet, ha jónak látja.

ilyen és hasonló trükkökkel extrém sok kényelmetlenség kerülhető ki.
és van rendszer, ahol ez működik is :)

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#127) Mr. Teddy válasza biker (#126) üzenetére


Mr. Teddy
őstag

Hát ja, ezt megértem. A windows ilyen szemetelős fajta az tény.
És biztos nem buták az ottani emberek, tudják a hibáját a winnek, de itt lép be az üzlet, hogy akkor ki venne meg olyan oprendszert, ami aztán nem támogatja az addigi win alkalmazásokat... Így full új oprendszer lenne, ami akkor ott lenne, hogy kevés régit támogat. Inkább megtartja a vevőit a microsoft, azt úgy fejleszt, hogy az utóbbiak kompatibilisek legyenek.
Nos, igen, konzolon szebbek a játékok, de az meg megint nem tud semmi mást. Én úgy vagyok hogy kötöttem a kompromisszumot, játék is, és emelett irodai alkalmazás, film, zene, stb. Szal inkább elviselem a windows hibáit, cserébe játék is fut rajta.
Persze ha totál nem játszanék lehet jobb lenne a linux, de ugye az otthoni felhasználók 90% tuti, ha nem több játszik is gépen, emiatt a windows van előnyben a piacon.

(#128) sghc_toma válasza biker (#125) üzenetére


sghc_toma
senior tag

hmmm, akkor az milyen, amikor installkor kiírja, hogy már létezik ilyen nevű dll, mit tegyen?
illetve uninstallkor kiírja, hogy a "törölni kívánt dll-t más alkalmazás használhatja, ha törli, akkor szívás jöhet"?

azt írtam, hogy Windows-on sem módosíthatsz dll-t csak úgy.. tehát a lényeg, hogy megteheted, ha jogod van hozzá.. és ez így van Linux-on is.. amíg folyik a telepítés (root-ként, ugye), simán felülírhatja a libeket..

ilyen ugye linuxon nincs, mert minden alkalmazás ami közös filet használ, a file flag-jét 1-el növeli, így amig ez nem 0, addig ezt a filet meg se próbálja törölni (legalábbis a BSD alapú osx-en ez így van, és tudtommal ez igaz minden unix like rendszerre)
ilyesmiről nem tudok, ez gondolom csomagkezelő-függő dolog.. de kézzel akármelyik .so-t letörlöm, ha van hozzá jogom (root vagyok)..

a lib meg erre való, de mintha ez nem a system folderben lenne, nem igaz?
most erre mit mondjak.. mi az, hogy system folder? A /lib-be, meg a /usr/lib-be szoktak menni a .so-k, onnan használja őket az egész rendszer.. szerintem ez kimeríti a system folder fogalmát..
máshogy: van egy csomó file-od, amiket több alkalmazás használ.. evidens, hogy bepakolod őket egy helyre.. ezzel mi a gond? illetve ha Linux-on nem gond, Windows-on miért az?

vagy te tudsz lyat, hogy feltelepítesz egy programot, és az ÍRSRA meg tud nyitni egy más program valamely állományát, aminek az ownere nem ő, tehát nincs írási joga ...
ilyet Windows-on sem tudsz mutatni.. ha nincs jogom, nem írom.. a make install általában root-ként fut, a csomagkezelők is root-ként telepítenek, tehát pl. a shared library-ket szépen tudják írni..

in asm we trust

(#129) bigz


bigz
tag

Nem ertem, mi ebben a rossz? A sodo jo. A lekvar jo. A hus jo.

I <3 Razer Mantis Control.

(#130) Vladi válasza sghc_toma (#128) üzenetére


Vladi
nagyúr

Naa! Azért a csomagkezelés nem egészen így működik. .so-kat nem nagyon írkálnak felül egymásnak. Az a tároló/csomagkezelés már régen rossz, ahol ez van. :U
/usr meg nem rendszer, hanem felhasználói programok mappája.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#131) bambano válasza Mr. Teddy (#124) üzenetére


bambano
titán

Válasszuk ketté a dolgot:
- hogy neked mi felel meg, mit használsz, amire megvan a kedvenc programod, játékod, stb. mihez vagy hozzáláncolva, mert csak azon fut a cad-ed, ez személyes dolog és senki nem firtatta
- az, hogy közben fudot mesélsz a linuxról, azzal van gond.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#132) bambano válasza biker (#125) üzenetére


bambano
titán

A file-nak nem nagyon van flag-je ismereteim szerint, a közös fájlokat használó alkalmazások a fájl hivatkozás-számlálóját növelik akkor, amikor meg van nyitva a fájl, és csökkentik, amikor bezárják. A törlés művelet pedig úgy zajlik, hogy a könyvtárbejegyzés egy hivatkozás a fájlra, ha letörlöd a könyvtárbejegyzést és ettől 0 lesz a hivatkozás számláló, repül a tartalma is.

Ennek semmi köze a csomagkezeléshez. A csomagkezelés arról szól, hogy minden fájlról tudni kell, hogy "ki" rakta fel (pontosabban melyik program telepítésekor került fel", hol van és mennyi a checksumja. Ennyi alapján el lehet dönteni, hogy változott-e és le lehet-e cserélni.

A linuxokban az a szép, hogy minden olyan komponenst, amit több szoftver is használhatna, automatikusan kiszednek külön csomagba és így egyszer telepítődik, egyszer kerül bele a "leltárba" és nem kavarhat be semmi. A régebbi windowsoknak ez volt a baja, hogy ilyen szinten nem támogatta a programfájlok leltározását, ezért hamar kupleráj lett azokon a gépeken, ahol gyakran tettek fel tesztelni programokat és gyakran le is szedték őket. Az újabb windowsokon már volna ilyen szolgáltatás, csak sok hanyag programozó nem használja rendesen.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#133) sghc_toma válasza Vladi (#130) üzenetére


sghc_toma
senior tag

nem ez volt a lényege a hsz-nek.. az volt a lényege, hogy ha akarja, megteheti; maga a Linux nem gátolja meg ebben.. az egy dolog, hogy a csomagkezelők általában ezt kultúráltan oldják meg.. de pl. ha fordítanom kell, abba nem sok beleszólása van a csomagkezelőnek..

system folder-t úgy értetttem, hogy kvázi az egész rendszer használja, mert onnan húznak be könyvtárakat a programok..
a Windows saját dll-jeit amúgy sem tudja felülírni semmi, mert a WFP (Vista-n WRP) nem engedi.. ezért nem látom, hogy miért akkora gáz, hogy egy telepítő esetleg belepakolhat a System32-be..

in asm we trust

(#134) biker válasza sghc_toma (#128) üzenetére


biker
nagyúr

lyesmiről nem tudok, ez gondolom csomagkezelő-függő dolog.. de kézzel akármelyik .so-t letörlöm, ha van hozzá jogom (root vagyok)..

igen, "az ellen nem véd" :D

szerintem ez kimeríti a system folder fogalmát..

nem, nem erre gondoltam, hanem hogy windowson minden program lazán írkál a /windows, /windows/system és system32 mappákba is akár, és 1-2 év alatt a 1,5gb-os windows mappa akár 3-4GB is lehet, tele szarral
míg linuxon a /system mappába csak a root user írhat, és általában semmi nem kerül ide a rendszerszintű frissítések kivételével.

nekem pl a OSX-en a 3 éves rendszeremen bitre ugyanakkora a system mappa, mint a gyári telepítés + a 300MB update, ennyi.

itt is van (mivel bsd a lelke) egy library és egy user/library mappa, ide ír mindenki, de egymás filejait csak olvasásra tudják nyitni.

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#135) biker válasza bambano (#132) üzenetére


biker
nagyúr

lehet, hogy a flagek csak osx-en vannak, linuxon nem? :F
ezt kicsit passzolom.

itt elvileg vannak, és ezek alapján állítja be a függőségeket is, akár, meg a futtatható parancs, az update_prebinding is kifésüli ezeket, melyik alkalmazás mit nyitogat és miért.

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#136) biker válasza sghc_toma (#133) üzenetére


biker
nagyúr

ezért nem látom, hogy miért akkora gáz, hogy egy telepítő esetleg belepakolhat a System32-be..

pl azért, mert emiatt nem lehet windowson CSAK a rendszert újratelepíteni, hanem lehet utána mindent újra installálni, mert a registryt és a többi sys mappát is újraírja.

mig linuxon, osx-en ezt megteheted, csak a /system és esetleg a /etc /dev kerül újraírásra, és minden ami a /lib /usr mappákban van, akár a /var-ban, azok érintetlenek, és minden marad a régiben, már meg is van az új rendszer.

ez egy olyan rendszernél jó lenne, ahol a legtöbb user elmondása szerint fél-egy évente reinstalloznak :(

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#137) bambano válasza sghc_toma (#133) üzenetére


bambano
titán

Az egy új megoldása a windowsnak, hogy nem piszkálhat mindenki kénye-kedve szerint a system folderekbe. NAGYON sokáig az volt, hogy még a fájlvédelmi rendszer sem úgy volt beállítva, hogy ezt akadályozza, tehát tényleg bárki firkálhatott a system folderbe.

Később nagyon sokáig meg az volt, hogy a kiemelt felhasználók bármit telepíthettek és olyankor is irkálták a system foldereket.

Az csak az xp-nél vagy a vistánál kezdődött, hogy a system folderekhez nem lehet mezei usernek piszkálni.

A probléma nem is mindig azzal volt, hogy tud-e írni a system folderekbe, hanem azzal, hogy nem szoktatták rá a programozókat, hogy aki a c:\windows alá pakolt valamit, az tisztességesen le is takarítsa maga után uninstallnál. Ennek az egyik oka az lehetett, hogy rendszer dll-eket is szokás volt régen ész nélkül csereberélni, emiatt nem lehetett takarítani. Windowson nem volt divat az, ami debianon alapértelmezett, hogy fent marad telepítés után a felrakott fájlok listája és maradéktalanul, automatikusan ki lehet pucolni egy programot, ha uninstallálod.

Ugyanezeket a dolgokat értelemszerűen alkalmazva, el lehet mondani a registry-ről is. Oda is piszkol boldog-boldogtalan, meg jön a bátor user a regedittel, azután dől-borul minden.

Ezen azóta sokat javítottak, a vistás szívások jelentős része ebből adódik.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#138) sztikac válasza biker (#136) üzenetére


sztikac
őstag

ez egy olyan rendszernél jó lenne, ahol a legtöbb user elmondása szerint fél-egy évente reinstalloznak
a "legtöbb user" szerintem erős túlzás, félévente (havonta) a vérpistikék szoktak újratelepítgetni amikor a sok játék crackkel érkezett spywaretől összedől a crackelt Vistájuk/Xp-jük (+ egy csomó neten olvasott okosságot átállítanak mer' attól gyorsabb lesz :O ) aztán jönnek ide sírni a fórumba hogy szar a vindóz. Hidd el ők ugyanúgy napok alatt tönkrevágnának bármilyen OS-t.

(#139) sghc_toma


sghc_toma
senior tag

biker:
nem, nem erre gondoltam, hanem hogy windowson minden program lazán írkál a /windows, /windows/system és system32 mappákba is akár ...
persze, telepítéskor, ami Administrator-ként zajlik.. btw, ahhoz elég balfasz programozónak kell lenni, hogy ezekbe a közös könyvtárakba tegye valaki a saját dll-eket, nem is nagyon szokás, most már..

míg linuxon a /system mappába csak a root user írhat, és általában semmi nem kerül ide a rendszerszintű frissítések kivételével.
most nem tudom, melyik mappára gondolsz, mert Linux-on alapból olyan nincs, hogy /system.. de mindegy is, mert Windows-on sem írhat a hasonló mappákba user...

itt is van (mivel bsd a lelke) egy library és egy user/library mappa, ide ír mindenki, de egymás filejait csak olvasásra tudják nyitni.
nem tudom, hogy ez hogy megy osx-en, de Windows-on és Linux-on is csak a root írja ezeket a könyvtárakat -> user progi csak olvasni tudja...

pl azért, mert emiatt nem lehet windowson CSAK a rendszert újratelepíteni, hanem lehet utána mindent újra installálni, mert a registryt és a többi sys mappát is újraírja.
repair?

bambano:
Az csak az xp-nél vagy a vistánál kezdődött, hogy a system folderekhez nem lehet mezei usernek piszkálni.
való igaz, hogy ez így volt, de már elég régóta nem így van (mondjuk kinek mit takar az, hogy régóta; nekem a 8 év az már régen volt :) ).. w2k-ben már volt WFP..

A probléma nem is mindig azzal volt, hogy tud-e írni a system folderekbe, hanem azzal, hogy nem szoktatták rá a programozókat, hogy aki a c:\windows alá pakolt valamit, az tisztességesen le is takarítsa maga után uninstallnál. Ennek az egyik oka az lehetett, hogy rendszer dll-eket is szokás volt régen ész nélkül csereberélni, emiatt nem lehetett takarítani.
ez így igaz, és ez sajnálatos.. azért most már nem annyira jellemző, hogy minden szart belepakolnak ezekbe a mappákba.. általában a dll-eket a saját kis könyvtárukban tárolják programok..

registry dologhoz: igazából nem látok olyan nagy különbséget a registry, meg a /etc mappa között.. mindkettő beállításokat tárol, mindkettőt csak Administrator írhatja.. ha ámokfutásba kezdek a /etc-ben, Linux-on is okozhatok gondokat..

persze a felhasználói kultúra (vagy mi) teljesen különbözik a két rendszeren.. ugye Linux-on ott a a koncepció, hogy csak akkor vagyok root, ha kell, Windows-on ez nem szokás.. és ebben ott a Microsoft sara természetesen..

in asm we trust

(#140) Neil Watts


Neil Watts
veterán

Sziasztok!

Valami normális, könnyen olvasható betűtípus nincs Ubuntura? LCD monitorról lenne szó! :)
Az alap betűtípus nagyon olvashatatlan Firefox alatt, a Vistás Cleartypehoz képest. :(

(#141) dabadab válasza sghc_toma (#139) üzenetére


dabadab
titán

"registry dologhoz: igazából nem látok olyan nagy különbséget a registry, meg a /etc mappa között.."

Elvileg nincs nagy kulonbseg (/etc vmivel tobbet tud, pl az olvasasi joggal lehet jatszani, ami nagy elony tud lenni (shadow vs passwd, pl)), gyakorlatilag nagyon is (pl. probald meg ertelmesen version control ala rakni a registryt, vagy csak egy program beallitasait atmasolni egy masik gepre, stb)

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#142) sghc_toma válasza dabadab (#141) üzenetére


sghc_toma
senior tag

Elvileg nincs nagy kulonbseg (/etc vmivel tobbet tud, pl az olvasasi joggal lehet jatszani, ami nagy elony tud lenni (shadow vs passwd, pl)), gyakorlatilag nagyon is (pl. probald meg ertelmesen version control ala rakni a registryt,
jogos..

vagy csak egy program beallitasait atmasolni egy masik gepre, stb)
ha exportálom az adott program beállításait egy .reg-be, a másik gépen meg importálom, annak szerintem működnie kell.. bár lehet, hogy tévedek, még nem próbáltam..

in asm we trust

(#143) cizoe válasza Neil Watts (#140) üzenetére


cizoe
őstag

Fel kell tenni az msttcorefonts-ot, azután lesz minden microsoftos betű, és nő az olvashatóság is.

$sudo apt-get install msttcorefonts

Ezután egy ki-bejelentkezés és már elvileg műxik is.

(#144) dabadab válasza sghc_toma (#142) üzenetére


dabadab
titán

"ha exportálom az adott program beállításait egy .reg-be"

Az a baj, hogy nincsen egy jol deenialhato "adott program beallitasai", tapasztalataim szerint mindenki harom es felmillio kulon helyre pakolja be a beallitasait a registrybe, nincs olyan, hogy ott van minden az /etc/valami.rc-ben v az /etc/valami konyvtarban.

DRM is theft

(#145) sghc_toma válasza dabadab (#144) üzenetére


sghc_toma
senior tag

én két helyen szoktam keresni egy progi beállításait: a rendszerszintűek a HKLM\Sofware\AdottProgram-ban, az adott user-é meg a HKCU\Software\AdottProgram-ban.. aztán lehet, hogy vannak máshol is eldugva dolgok, nem tudom..
amúgy ha tényleg szét vannak szórva millió helyre egy program beállításai, szerintem nem a registry, mint koncepció hibája, hanem az "érdekes" programozói szokásoké.. /etc-be is pakolhatna egy program akárhány helyre, nem? (ez tényleg kérdés, nem költői...)

in asm we trust

(#146) biker válasza sghc_toma (#145) üzenetére


biker
nagyúr

lehet rosszul tudom, de a registry egy darab adatbázis file, amiben benne van minden progi kulcsa, míg az etc egy mappa, ahol minden programnak saját fileja van külön.
szerintem az egy file mindenkinek sérülékenyebb, de ez már személyes.

másik, hogy linuxon nincs /system mappa?
mindjárt beizzítom valamelyik linuxot érte, de akkor hol van a rendszer?

az etc a fileinfoknak, dev az eszközöknek, lib helyett itt library van, mnt helyett volumes, usr és users mappa ok, és osx-en a system mappában van a rendszer maga...
kicsit rég merültem bele mezei linuxba, de van épp ubuntum, megnézem, mi és hol van rajta :)

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#147) sztikac válasza biker (#146) üzenetére


sztikac
őstag

lehet rosszul tudom, de a registry egy darab adatbázis file
rosszul tudod, több file.

(#148) bambano válasza biker (#146) üzenetére


bambano
titán

Nincs /system. A /etc az egyéb fájlok tárolója, ami gyakorlatilag konfig fájlokat jelent.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#149) dabadab válasza biker (#146) üzenetére


dabadab
titán

"linuxon nincs /system mappa?"

Nincs :)

"akkor hol van a rendszer?"

A helyen :) A linuxos konyvtarszerkezet meglehetosen kifinomult dolog, amit a kulonbozo standardok is definialni igyekeznek. Raadasul ez a "rendszer" meg "programok" ketteosztas inkabb windowsos elkepzeles v megkozelites, Linux alatt nem igy gondolnak a dolgokra.

DRM is theft

(#150) biker válasza dabadab (#149) üzenetére


biker
nagyúr

A linuxos konyvtarszerkezet meglehetosen kifinomult dolog

mit nem mondasz, mint egy igazi "guru" :)
most már tényleg bekapcsolom az ubi-t, hogy megnézzem...

Raadasul ez a "rendszer" meg "programok" ketteosztas inkabb windowsos elkepzeles v megkozelites, Linux alatt nem igy gondolnak a dolgokra.

hát, nemtom, az osx-ben nagyon helyesen a programok a /Applications mappában vannak, a rendszer meg a /System mappában, és teljesen helyes így szerintem, mégsem windows :)
és ez 90% BSD, mégiscsak...

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.