Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Petykemano


Petykemano
veterán

Azért reméljük nemsokára jönnek a 7nm-es Innosilicon (Imagination) GPU-k is.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#2) awexco válasza Petykemano (#1) üzenetére


awexco
őstag

Azért szégyen , hogy ők is beelőzték az intelt ...
Lassan a GF -nek is hamarabb lesz 7nm :DD

I5-6600K + rx5700xt + LG 24GM77

(#3) Petykemano válasza awexco (#2) üzenetére


Petykemano
veterán

Én örülnék neki, ha a GF-nek is lenne lassan.

Szerintem a TSMC 7nm-én még pár évig lehet versenyképes termékeket gyártani, vagy legalább összetevőket.

(Viszont ezek a 7nm-ek nem biztos, hogy jobbak, mint az intel 14nm-e. )

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#4) awexco válasza Petykemano (#3) üzenetére


awexco
őstag

7 nanó az intel 10esével lenne valahol partiban . (bár kérdés melyiket hasonlítjuk melyikkel össze . )

Ha ezt visszavezetjük akkor AMD gf által sokszor 2 generációnyi hátrányban volt ? :Y :Y :Y :Y :Y :Y
Nem a proci volt jó intelnél hanem a gyártósor ...

GF nek max akkor lesz , ha vesz kompletten . Vagy ha Samsung megveszi. Kérdés , most hogy a Samsung vezér meghalt milyen lépéseket tesz bérgyártás kapcsán .


I5-6600K + rx5700xt + LG 24GM77

(#5) hokuszla válasza awexco (#2) üzenetére


hokuszla
aktív tag

Az inkább szégyen, hogy az amd egy dugóhúzót nem tudna legyártani.

10400 16GB 1660s 4.5TB

(#6) joysefke válasza awexco (#2) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Szvsz lehet hogy bérgyártani fognak az intel számára. Ki tudja, lehet Kína beint és azt mondja, ha az intel processzort akar Kínában eladni, akkor kínai fabbal kell bérgyártatnia, hogy egy esetleges amerikai agresszív lépés esetén is biztosítva legyen az ellátás (állímosítják a designt és gyártanak tovább)...

5 éves távlatban én erre komoly esélyt látok, ha marad a jelenlegi irányvonal. Helyükben ezt csinálnám

[ Szerkesztve ]

(#7) awexco válasza Petykemano (#3) üzenetére


awexco
őstag

Bár azt nefelejtsük , hogy az intelnek van azóta egy másik frissített 10+ os gyártása.
DE ha elvileg annyi a számot leszámitva nem annyira rossz akkor miért akar másnál gyártani ?
Jó Mondjuk TSMC-nek van már 6,5 is ami az Intel féle 7nm környékén tanyázik ha elkészülnek vele valamikor ...


I5-6600K + rx5700xt + LG 24GM77

(#8) Petykemano válasza awexco (#4) üzenetére


Petykemano
veterán

tranzisztorméret és sűrűség vonatkozásában igen, N7 = Intel10.
De a fin hosszúság, vagyis az elérhető frekvencia esetén az AMD által használt N7 nagyjából megegyezik az intel 14nm-ével.

Ott váltak el, amikor a TSMC és a Samsung a bukott 20nm planar után nem 20nm Finfetnek nevezte el a következő fejlesztést, hanem 14/16nm-nek.

GF szerintem be tudná fejezni a fejlesztést, csak vevő kéne rá.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#9) Petykemano válasza awexco (#7) üzenetére


Petykemano
veterán

Szerintem azért akar másnál gyártani, mert nem áll rendelkezésre elég kapacitás.
MA jelent meg a hír, hogy az intel FAB42 elkezd tömeggyártani. Megnéztem gyorsan, van kb 2-3 gyár, ami 10nm-t gyárt és egy most kezdi.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#10) hokuszpk válasza hokuszla (#5) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

mint az uj RTX kartyak elerhetosege mutatja, az NV semnagyon :D

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#11) awexco válasza Petykemano (#9) üzenetére


awexco
őstag

Az 450 es wafer a fab42 úgyrémlik .

I5-6600K + rx5700xt + LG 24GM77

(#12) #06658560 válasza awexco (#4) üzenetére


#06658560
törölt tag

Igen, a remek Core architektúra mellett korábban a gyártástechnológiai előny is ott volt. És rengeteget adott.

(#13) hokuszpk válasza awexco (#4) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

"Nem a proci volt jó intelnél hanem a gyártósor ... "

ezt eddig is tudtuk.
a Bulldozert azert is probaltak olyan "4 de mégis 8" hardveres HT alapura tervezni, hogy a 32/28 nm lemaradasat valahogy kompenzaljak. Mert az Intel akkoriban mar 22nm -re lepett, bergyartonal meg nemvolt megkozelitoleg hasonlo technologia sem.

[ Szerkesztve ]

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#14) #06658560 válasza hokuszla (#5) üzenetére


#06658560
törölt tag

NV se. De sok más cég se. Ellenben mintha lenne AMD bicikli.

(#15) awexco válasza Petykemano (#8) üzenetére


awexco
őstag

Az , h nincs kellő kapacitás intelnél lehetséges lehet .
Tigger lakake desktop cpuba biztos nem lenne rosz . Csak gondolom igényli a 10nm-t .

Nagyon szét csúszott az intel ... jó pár év mire rendezik a sorokat meg visszacsábítják a mérnököket , fejlesztőket.

GF esetén mindenképp a Samsung általi felvásárlásnak látnám értelmét . Be lehetne zárni gyárakat amire nincs szükség . + fejlesztőkhöz , szakemberekhez is jutnának . Bár sok nem lehet belőlük vagy a jobbak átmentek már máshova mert amit utobbi 10 évben bukdácsolást bemutattak annak volt oka pénztelenségen kívűl .

I5-6600K + rx5700xt + LG 24GM77

(#16) awexco válasza #06658560 (#14) üzenetére


awexco
őstag

Szopó rollerre gondolsz ? Mert mintha intel meg nvidia lenyulta tőlük :D

I5-6600K + rx5700xt + LG 24GM77

(#17) awexco


awexco
őstag

I5-6600K + rx5700xt + LG 24GM77

(#18) Petykemano válasza awexco (#11) üzenetére


Petykemano
veterán

[link] azt írják a wikin, hogy 300mm, de sztem nincs jelentősége

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#19) awexco válasza Petykemano (#18) üzenetére


awexco
őstag

[link]

I5-6600K + rx5700xt + LG 24GM77

(#20) Petykemano válasza awexco (#15) üzenetére


Petykemano
veterán

GF, Samsung, egyebek
Szerintem ez méretgazdaságossági kérdés. Mármint szerintem a Samsung mérnökkel vagy plusz gyársakkal együtt sem lenne ki a vízből, nem lennének jobbak együtt. Azon lehetne spórolni, hogy megosztják a technológiát, többen valamivel jobbat tudnak kifundálni, de látod, létezik az UMC és az SMIC is.
De a kisebb cégek olyan dolgokat gyártanak, amin nincs olyan vastag haszon és valószínűleg a volumen is lényegesen kisebb.

Oliverda egy másik topicban azt mondta:
Annak lenne értelme, ha a Samsung, az inteltől leválasztott TMG és a GF olvadna össze.
Nem tudom, hogy ebben a buliban van-e szerepe a GF-nak, de bármilyen összeolvadásnak szerintem csak akkor lenne értelme, ha azzal együtt jön az intel által igényelt volumen és persze a marzs. Szerintem ha ez úgy történne meg, hogy na, oké, de most akkor kúvaóccón adjátok ám a lapkákat, vagy megyünk a TSMC-hez, akkor az csupán egy temető lenne.
Azt meg az intel sem gondolhatja komolyan, hogy továbbra is gigantius marzsokat tudhatna leszakítani, ha elereszti a saját gyártás kezét és úgy versenyezteti a TSMC-vel, hogy végül a TSMC marad csak talpon.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#21) Petykemano válasza awexco (#19) üzenetére


Petykemano
veterán

igen, azt olvastam, hogy képes 450mm-es waferek feldolgozására is, de azt nem írja, hogy végülis az lesz.

Más:
"havi 25 000 és 100 000 szilícium ostya"
Az a havi 100000 végülis több, mint amennyivel az AMD rendelkezik. Utoljára valami ilyesmit olvastam, hogy eredetileg volt 29000/hó és megvették a Huawei 14000/hó kapacitását.

wccf:
"TSMC's 7nm production capacity continues to rise. The industry expects monthly capacity to reach 110,000 wafers in 1H'2020. The top 5 customers by order proportion are: Apple, HiSilicon, Qualcomm, AMD, and Mediatek. Except for Mediatek, order share is split at roughly 20% each, depending on seasonality. Mediatek's share is around 13%.

However, with 7nm capacity rising to 140,000 wpm in 2H'2020, and the largest customer Apple migrating to 5nm with the A14 processor, customer ranking by 7nm orders will be re-shuffled. In one fell swoop, AMD booked capacity for 30,000 wafers, accounting for 21% of total capacity. HiSilicon and Qualcomm's orders are similar, at 17-18%. Mediatek's share also rose to 14%.
At present, Samsung's 7nm production capacity is roughly 150,000 wpm. It is also actively increasing 7nm capacity. According to industry rumors, Samsung plans to quadruple capacity in 2020. Nvidia and Qualcomm's next-generation products may be produced using Samsung's 7nm EUV process, but details remain to be seen."
[link]

Még ha az a 100e nem is 100e kezdetben, azt hiszem, hogy ez két dolgot jelenthet:
- megmagyarázza, hogy miért nem viheti át az intel a gyártást máshová - gyakorlatilag meg kéne vennie a konkurencia teljes kapacitását
- a következő 1-2-3 negyedévben meg fog szűnni a 10nm ellátási nehézsége.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#22) awexco válasza Petykemano (#20) üzenetére


awexco
őstag

TSMC nek kellene konkurencia mindenképp .

I5-6600K + rx5700xt + LG 24GM77

(#23) GeryFlash


GeryFlash
veterán

GF-et felejtsétek már el, kezeljétek úgy mintha nem létezének, mert a vezető chipgyártásban már bizony nem vesznek szerepet, speciális igényeket / custom megrendeleséket elégítenek ki, nem lesz soha (de legalábbis belátható idén belül) 7nm-jük. Kiszálltak a játékból, ennyi. Komolyan, olyan érzésem van, mintha emberek azzal jönnének hogy azért lehet Schumacher felépül és harcba szál majd Hamiltonnal a 8. vb címért.

Az Intel jelenlegi 10nm-ének nincs sok köze az ezerszer linkelt és példálózgatott ,,na látod a TSMC 7nm-e is max ugyanez" ábrához.

Amit hiányolok hogy nem volt még itt az ügyeletes 150IQ-s aki leírja hogy ezek amúgy marketing számok és köze nicns a valósághoz a kapu mérete nem változik stb stb 🤡🤡

Hi, i'm new to APHEX TWIN, so i was wondering how much the IQ requirements was to enjoy his stuff. and understand all the underlying themes, because its really complex stuff. I have IQ of 119 but i heard that you need atleast 120 is it true?

(#24) awexco válasza GeryFlash (#23) üzenetére


awexco
őstag

Fikázáson kívűl érdemben ,építőjelegben tudsz a dologhoz hozzászólni ?

I5-6600K + rx5700xt + LG 24GM77

(#25) #06658560 válasza awexco (#16) üzenetére


#06658560
törölt tag

(#26) Tigerclaw válasza hokuszla (#5) üzenetére


Tigerclaw
nagyúr

Az Apple sem, megis egesz jol megy nekik. Ez a profiltisztitas.

Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

(#27) Yutani válasza hokuszla (#5) üzenetére


Yutani
nagyúr

A legtöbb chip tervező fabless (Nvidia, Apple, Mediatek, AMD, stb.), szóval a hozzászólásodnak sok értelme nincs, azon felül, hogy oktalan AMD fikázás.

#tarcsad

(#28) Petykemano válasza awexco (#22) üzenetére


Petykemano
veterán

Konkurencia mindennek kéne.

Régen volt a standard oil, amit felosztottak nemtom 8 részre.
Gigavállalatok kialakulásának elkerülése polgári szempontból két dolog miatt kívánatos:
- a monopólium árszabása önkényes, annyit kér el, amit nem szégyell és nem ösztönzi a fejlesztésre.
- a vastag profitokból olyan pénzügyi kapacitásra.tesz szert, Amivel könnyedén mígvásárolhatja a politikát, hogy még inkább számára kedvezőbb szabályozási környezetet alakíthasson ki, valamint saját réxzvényeket vásárolhat vissza, s az emelkedő részvényárfolyamok valós piaci teljesítmény nélkül (mármint persze ha a monopol pozíciót nem tekintjük piaci teljesítménynék) mímelhet sikerességet.

Természetesen a piaci fundamentalista most azt mondaná, hogy sebaj, a monopol árakkal csak azt éri el, hogy majd valaki belép a piacra és leversenyzi.
Csakhogy a szabályok, a méretgazdaságosság, a kapacitás, mennyiségi kedvezmények és a tőkeerő a monopol helyzetben levőt védik. Szabadalmak, ugye. Kis kapacitással, magas egy egységre vetített költséggel lehet cincogni..

Ha valaki mégis túl hangosan cincogna, akkor jön a felvásárlás.

Régen volt feldarabolás.
Ma már nincs. Ennek egyik oka az, hogy bíróságon megvédték azt az álláspontot, hogy a fúzióval költségeket csökkentenek, növekszik a méretgazdaságosság, ami csökkenő költségéket jelent és ezzel a végső soron a fogyasztó jobban jár.
Persze, látjuk, milyen aggresszívan versenyzik le egymást a két-három szereplős piacokon. Pár éve az apróhirdetési piacon volt nagy verseny, Aminek a vége az lett, hogy mi eladjuk az érdekeltségeinket nektek itt, ti meg nekünk ott és písz.

A másik ok meg afféle nemzeti protekcionizmus.
Mindenki exportálni szeretne. Ha importálsz, áramlik ki a pénz. Ha exportálsz, akkor befelé áramlik. Eközben viszont nyitottság van. Azért, mert szemezgetünk a külföldi piacokon elérhető megrendelésekkel. Itt van például az európai vasútgyártás. Most pont nem engedte az EU a két nagy európai gyártó összeolvadását, merthogy azzal európában gxakorlatilag monopol helyzetbe kerülnének. De ha most az eu darabolná vasútgyártókat, a USA a facebookot meg a googlet és a Ms-ot, akkor nyitott gazdasággal.nyilván hátrányba kerülhetnének kínával szemben.

Egyébként a darabolás kívánatos volna. Persze, csökkenne a hatékonyság, méretgazdaságosság, stb, de épp a redundancia miatt több embernek lenne munkája.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#29) ukornel válasza hokuszla (#5) üzenetére


ukornel
aktív tag

"Az inkább szégyen, hogy az amd egy dugóhúzót nem tudna legyártani."

Ja, az Nvidiával, Apple-el, Qualcommal, Mediatekkel, sőt, már az IBM-mel együtt ül a szégyenpadon. Vicces... :U

Szerintem sokkal inkább az volt a kínos, ahogyan a saját gyártással és aztán a kiszervezett GloFo-val vergődött.
Az Intel vergődése is kezd kínos lenni.

[szerk. bocs azóta látom, sokan ráugrottak erre...]

[ Szerkesztve ]

(#30) ukornel válasza awexco (#24) üzenetére


ukornel
aktív tag

Én ezt nem venném fikázásnak. Arra reagált, hogy a GF esetleg még befejezhetné a 7nm fejlesztését, és sajnos igaza volt...

(#31) Joci10 válasza ukornel (#30) üzenetére


Joci10
őstag

Vannak, akiknek egy ellenvélemény, vagy kicsit keményebb reakció már 'fikázás', miközben meg 'visszafikáznak'. :) Ilyen ez az élet. :)

(#32) GeryFlash válasza Joci10 (#31) üzenetére


GeryFlash
veterán

Persze, nem erdemes felvenni. Szerintem semmi fikazas nem volt abban amit mondtam, a celom osszesen annyi volt hogy par tevkepzetet eloszlassak, azt hogy ezt o igy elte meg az az o dolga, azt viszont nem ertem milyen informaciot hianyolt a kommentbol, szerintem volt eppen eleg :D

Hi, i'm new to APHEX TWIN, so i was wondering how much the IQ requirements was to enjoy his stuff. and understand all the underlying themes, because its really complex stuff. I have IQ of 119 but i heard that you need atleast 120 is it true?

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.