Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Petykemano


Petykemano
veterán

A GF FDSOI nodekat.tervez: 22FDX, 12FDX, 7FDX, elémetben ezek hozzák rendre a 14LPP, 7nm, 5nm karakterisztikáit, miközben olcsóbb a tervezés, de nagyobb a lapka, és drágább a wafer.
Kis volumenre alkalmas. De hogy mire, az más kérdés.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#2) request válasza Petykemano (#1) üzenetére


request
csendes tag

Pont így gondolom énis 😁

(#3) Cathulhu


Cathulhu
addikt

Ugy tudom, hogy 2024-ig mindenkepp ell a szerzodes, igy addig az AMD-nek gyartatnia kell a GloFo-nal, akarmilyen szinten is van a gyartastechnologiajuk (nyilvan az arak es a mennyiseg mas teszte). Gondolom akkor sokaig lesznek meg 12-14 nanos IO chipek es esetleg a chipsetek is atkerulhetnek oda.

Ashy Slashy, hatchet and saw, Takes your head and skins you raw, Ashy Slashy, heaven and hell, Cuts out your tongue so you can't yell

(#4) Petykemano válasza Cathulhu (#3) üzenetére


Petykemano
veterán

Én pont arra gondoltam, hogy az EPYC és TR vonalon esetleg bevállalható lenne a 12FDX, ami kiterjedésében elvileg nem nagyobb, mint a 14/12LPP, viszont a fogyasztása kedvezőbb lehet. Különösen ha figyelenbe vesszük, hogy az FD SOInál alkalmazható ez a body-biasing. Ott és akkor segíthet, ha és amennyiben az IO lapka fogyasztása nem elhanyagolható, persze nyilván azzal járna, hogy más gyártástechnológián készülne a ryzen IO lapkája. Ez azért jelentékeny tradeoff.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#5) sunpower


sunpower
tag

"Az új egyezmény értelmében az AMD szabadon választhat magának partnert a 7 nm-es, illetve a modernebb gyártástechnológiákra, és ezért nem kell kvázi büntetést fizetni az arab tulajdonban lévő bérgyártó számára."

Tehát nem tudja teljesíteni amit beígért (az ok most mindegy) a partnernek, és ezért nekik nem kell büntetést fizetni. Mi van??
Ez csak számomra furcsa? Jogász szemszögből nem tudom nézni, mert nem vagyok az (sajnos).

(#6) Thrawn válasza sunpower (#5) üzenetére


Thrawn
félisten

A GloFo kaszálta el a 7nm-t, nem várhatják el az AMD-től, hogy miattuk technológiai hátrányba kerüljenek.

Different songs for different moods. łłł DIII Thrawn#2856 łłł Look! More hidden footprints! łłł D4BAD łłł WoT: s_thrawn łłł

(#7) Oliverda válasza Thrawn (#6) üzenetére


Oliverda
félisten

Ez nem elvi kérdés. A szerződésnek valószínűleg volt olyan pontja is, amelyben a GF vállalata, hogy x időre y gyártástechnológiát nyújt majd. Ezt nyilvánvaló okokból már nem tudja teljesíteni a cég, ez adhatta a lehetőségét annak, hogy az AMD kötbér megfizetése nélkül gyártathat másik féllel.

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#8) Thrawn válasza Oliverda (#7) üzenetére


Thrawn
félisten

Ezt mondom én is.

Different songs for different moods. łłł DIII Thrawn#2856 łłł Look! More hidden footprints! łłł D4BAD łłł WoT: s_thrawn łłł

(#9) Pug válasza Thrawn (#8) üzenetére


Pug
veterán

Igen, Sunpower is azt kérdezte, hogy ezért Glofo-nak nem kell semmit se perkálni, érdekes..

(#10) Oliverda válasza Pug (#9) üzenetére


Oliverda
félisten

A pénzügyi rész szigorú üzleti titok részét képzi. Lehet, hogy a 14/12 nanométeres lapkákért az eddigieknél kevesebbet kell majd fizetnie az AMD-nek. Nem fog kiderülni.

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#11) M107


M107
addikt

:R

Na meg aztán itt lesz a "PS5" is ha így hívják majd oda is kell majd 7 nm chip dögivel megha tényleg ilyen jó lesz a ryzen 3 gen akkor kell a mennyiség.

A fórumon, bármit leírhatsz, én csak az igazat írom le. :) Utálom ha hülyének néznek ! - Addikt - vissza az őstag címet :) )

(#12) Pug válasza Oliverda (#10) üzenetére


Pug
veterán

Persze, jogos...

Csak így tálalva teljesen úgy hangzik, mintha a GloFo lenne generózus...

(#14) Thrawn válasza Pug (#9) üzenetére


Thrawn
félisten

Eddig az AMD fizetett nekik ha mással gyártattak wafert, mostantól meg már nem kell. De ez benne is van a hírben, csak el kéne olvasni.

Oliverda: az amendment 6th-ben amit 2016-ban kötöttek benne van a 7nm: "Establishes framework for technology collaboration for 7nm technology node that builds on the success of 14nm".

Different songs for different moods. łłł DIII Thrawn#2856 łłł Look! More hidden footprints! łłł D4BAD łłł WoT: s_thrawn łłł

(#15) Oliverda válasza Thrawn (#14) üzenetére


Oliverda
félisten

Tisztában vagyok vele. A hetedikben viszont már biztosan nincs benne. :))

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#16) sunpower válasza Pug (#9) üzenetére


sunpower
tag

Lehet hogy kicsit félreérthetően fogalmaztam. :B

1.
Én azon akadtam le, hogy miért merült az fel (akár csak gondolatilag is), hogy az AMD-nek kéne büntetést fizetni, amikor a Glofo nem tud teljesíteni. (Persze a cikk alapján nem kell, de hogy merülhet ez fel egyáltalán?)

2. Pug
Ez eszembe sem jutott, de valóban jogos a felvetés.

(#17) Pug válasza Thrawn (#14) üzenetére


Pug
veterán

Meglepo modon elolvastam ;)

Ha kotelezed a partnered, hogy csak nalad gyarthat, kulonben bunti, akkor ugye a szukseges gyartas technologiat biztositanod kell.

A szerzodesek ketoldaluan tartalmaznak kotelezettseg vallalasokat ;)

[ Szerkesztve ]

(#18) Bici válasza sunpower (#16) üzenetére


Bici
félisten

Gondolom, a szerzodes ezen pontja akkor kerult bele, amikor a GF meg azon volt, hogy versenykepesk legyenek, nem volt meg szo a kiszallasukrol.
Ezzel gondolom magugat akartak vedeni, mert az AMD volt az egyetlen nagy ugyfeluk, es ha ok mashol (is) gyartatnanak, akkor a GF-nek nem erne meg fejlesztenie a technologiat.
Amikor bejelentettek, hogy kiszallnak, akkor feltetelezem mar elkezdodtek az uj targyalasok ez ugyben, es ennek lett most eredmenye.

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#19) Thrawn válasza Oliverda (#15) üzenetére


Thrawn
félisten

Ki mondta hogy benne van? :U

Different songs for different moods. łłł DIII Thrawn#2856 łłł Look! More hidden footprints! łłł D4BAD łłł WoT: s_thrawn łłł

(#20) Oliverda válasza Thrawn (#19) üzenetére


Oliverda
félisten

Ki mondta, hogy mondta valaki? ;]

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#21) Thrawn válasza Oliverda (#20) üzenetére


Thrawn
félisten

Nos, további jó szórakozást.

Different songs for different moods. łłł DIII Thrawn#2856 łłł Look! More hidden footprints! łłł D4BAD łłł WoT: s_thrawn łłł

(#22) Oliverda válasza Thrawn (#21) üzenetére


Oliverda
félisten

Köszönöm! :R

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#23) sunpower válasza Bici (#18) üzenetére


sunpower
tag

Tiszta sor, csak elég visszás volt ez a megfogalmazás.🤔

[ Szerkesztve ]

(#24) Duddi válasza #32839680 (#13) üzenetére


Duddi
aktív tag

Miért nőnének meg a konzol árak?

Ahogy én látom az AMD most 7nm en gyártja a magokat és 12/14 en az IO kat. Induljunk ki abból amit már tudunk:
A magokat tartalmazó 7nm csip koppra ugyan az az epicben mint a ryzenben. Elég valószínű hogy se a threadriper hez se az APU-k hoz nem fognak új mag modult tervezni mert minek.

Hogy érthető legyen mire gondolok: egy maszkkal gyártanak egy nagyon kicsi csipet amiből egy 300mm es wafer olyan 720 csip fér amiből 0.3 hiba/mm2 esetén is 568 "hibátlan" csip jön ki, a hibás kb 150 darab egy része menthető magok letiltásával ezek lesznek az alsó kategóriás 4 mag 8 szál Ryzen R3-mak a jól sikerült 560 darab csipet meg válogatják minőségük szerint. A legjobb teljesítmény / watt értékűek mehetnek a szerverbe és a threadriperbe, amik a legmagasabb órajelet tudják mehetnek ryzenbe és ami méghomogén jó teljesítményt hoz az konzolba.
Amelyiknek egy vagy 2 magja működik de szarul vagy nagyon lassú az lesz 6 magos és mehet ryzenbe.

Így egy valamit gyártanak amit megfelelő válogatással szét lehet osztani a különböző szegmensek között és a veszteség tényleg csak a totálkáros csipeket foja jelenteni.

Állítom neked hogy ha kijön a Picasso kódnevű APU széria az csak az IO csipben fog eltérni.
Hogy mi lesz benne a trükk nem tudom, de azt tudjuk, hogy a nagy IO a 8 csiphez az szerver optimalizált (lehet jó a HPC hez is) a kicsi Matisse az desktop optimalizált, szóval a 3. szerintem logikusan egy APU optimalizált ami pont jó a konzolnak is.

Így az AMD nek 4 féle dolgot kell csak gyártania: 7nm magok 12/14 nam IO csipek 1 szerver és HPC 1 PC és egy konzol / APU

Ha így nézzük a dolgot szerintem nem kéne hogy dráguljon. Persze hogy mennyit akarnak rajta nyerni az más kérdés.

(#25) Parano1d válasza sunpower (#23) üzenetére


Parano1d
aktív tag

Az előzményeket figyelembe véve nem annyira. A glofo régen az AMD része volt.
Tiszta sor, hogy amikor "kiszervezték", elkötelezte magát az AMD, hogy továbbra is velük fog gyártatni.
Most, hogy nem tudnak versenyképes technológiát kínálni, szükséges volt újratárgyalni a viszonyt.

(#26) maxsoft válasza Duddi (#24) üzenetére


maxsoft
tag

Nos konkrétan ez nem igaz, mivel a konzolokba NEM pontosan ezek a magok kerülnek, tehát az egy másik design.
Arról nem is beszélve, hogy még a konzolokba sem egyforma a CPU (XBOX, PS).

(#27) b2fodist válasza maxsoft (#26) üzenetére


b2fodist
tag

Annyiban én se tartom valószínűnek hogy úgy rémlik APU vonalon se próbálkoznak még a chiplet szerű felépítéssel és ha jól emlékszem PS5 leak szerint next-gen konzolban sem. Első körben tippre csak a CPU-kat érinti ez, de ettől függetlenül a többi dologban szerintem is az lesz amit Duddi felvázolt.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.