Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Vikthor


Vikthor
nagyúr

Végre egy értelmes kompánia. Jó döntés volt ez részükről, támogatom.

~ B & B & L & N | Suomi Finland Perkele ~

(#2) szasanyi válasza Vikthor (#1) üzenetére


szasanyi
félisten

Egyetértek, hozzátéve a másik felét: én nem is erőltetném LCD kijelzőkön, csak az OLED-en.

(#3) Watchdog


Watchdog
aktív tag

...egy frissítést követően az idei és tavalyi televízióik egyaránt képesek lesznek a Dolby Vision és a HDR10+ formátum kezelésére...

... tehát ez csak egy szoftveres képesség?

(#4) Raymond válasza Watchdog (#3) üzenetére


Raymond
félisten

Hardverileg a Dolby Vision az ahol a legtobb kepesseg kell (fenyero, szin tamogatas), ha a hardver tudja a DV-t akkor a HDR10+ csak szoftver tamogatas kerdese mert oda hasonlo kepessgek kellenek csak nem olyan vegletekben mint a DV.

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#5) Vikthor válasza Watchdog (#3) üzenetére


Vikthor
nagyúr

Nem. A forrás (UHD BD) lemezeken van vagy DolbyVision vagy HDR10+ formátumú HDR tartalom. A cikkben szereplő TV gyártó, meg mindkét formátumot képes haradveresen meglejeníteni, mert nem kötelezte el magát egyik HDR formátumhoz sem, inkább a felhásználóknak kedvez ezzel a döntéssel.

~ B & B & L & N | Suomi Finland Perkele ~

(#6) atike


atike
nagyúr

Nagyon helyes. És kik azok a gyártók akik már ugyanígy támogatják mind a két formátumot...? :U

(#7) Raymond válasza atike (#6) üzenetére


Raymond
félisten

Pl. Panasonic, Philips, Hisense, de lehet van meg mas is.

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#8) atike válasza Raymond (#7) üzenetére


atike
nagyúr

Wow. Akkor ezt úgy kell érteni, hogy a felsorolt gyártók bármelyik készüléke (amelyik HDR képes) akkor az automatikusan egyenlő azzal hogy az adott készülék mindkét formátumot támogatja...?

(#9) Raymond válasza atike (#8) üzenetére


Raymond
félisten

Nem, de az a keszulek amelyik tamogatja a DV kovetelemnyeit az implicit tamogatja a HDR10+ kovetelmenyeit is ugyanis a DV annyibal kulonbozik hogy jobban ki vannak tolva a hatarok. Nagyobb max fenyero es valamivel jobb szin tamogatas kell igy a HDR10+ kovetelmenyeit siman teljesiti az ami a DV-t, igy csak annyi kell hogy a bejovo HDR10+ stream-et fel is tudja a softver dolgozni.

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#10) vinklii


vinklii
lelkes újonc

hogy is volt? volt vhs-betamax pal-secam dvd plus-minus. és mi értelme volt? ök szoptak mert utána mindkét szabványt kezelni kellett tudni a készüléknek. ezek semmiböl sem tanulnak.
az tény hogy valamit kell kezdeni tv szabvánnyal mert már lehet kapni két méter átméröjü tv t aminek a felbontása a galaxy s10 hez mérhetö. oszt nézünk rajta vhs video minöségü müsorokat. akkor meg minek?

(#11) #72042496 válasza szasanyi (#2) üzenetére


#72042496
törölt tag

A HDR tényleg nem lesz LCD-n látványos (hacsak nincs mögötte komolyabb local dimming), ettől függetlenül szerintem hasznos kényelmi funkció, ha a metaadatokat kezeli egy készülék.

[ Szerkesztve ]

(#12) #72042496 válasza vinklii (#10) üzenetére


#72042496
törölt tag

Be is cseszne, ha a tévék felbontása a Galaxy S10-éhez hasonló tartományban ragadt volna. :)

A tévéműsoros kör pedig már n alkalommal előjött. Van stream, Blu-ray, játék, PC mód is. Azokhoz jók.

[ Szerkesztve ]

(#13) szasanyi válasza #72042496 (#11) üzenetére


szasanyi
félisten

Én LG 55SK8500 TV-t vettem, szóval tudom mi a helyzet. Local dimming ide vagy oda, csak valamennyi javít de messze nem olyan mint az OLED. A gond a "virágzás" nevű sajátosság mivel a LD csak részre osztva tudja kezelni a kijelző teljes felületét. Van ahol látványos és jónak mondható, de van ahol csúnya a környezet kelletlen megvilágítása miatt.

(#14) #72042496 válasza szasanyi (#13) üzenetére


#72042496
törölt tag

Igen, a tévéd tudtommal kb. 100 zónás, ami gyakran kevés lehet sajnos. A 4-500 zónásak már azért mások (de drágák is), a mini LED-del pedig szerintem a többezer zóna is jön majd. Kíváncsi vagyok, azok miként viszonyulnak majd az OLED-hez.

Én amúgy csak "blooming" néven hallottam a jelenséget, de a magyar "virágzás" nem is rossz rá. :)
Valamennyi azért OLED-en is van ebből, mert a fényes pixel csak megvilágítja a környezetét. Ettől még persze nagyon precíz marad a kép. (Nekem LG 65C8 van, HDR-ben egy-egy jeleneten így másfél év után is elámulok.)

[ Szerkesztve ]

(#15) Dr. Akula


Dr. Akula
nagyúr

A legjobb meg az lenne ha megállapodnának 1 db formátumban, és csak az maradna. Mint a hegylakóknál. :)

(#16) szasanyi válasza #72042496 (#14) üzenetére


szasanyi
félisten

Eza a tévé nem érte meg az árát (csak akkor még +100k volt a B8 ezért lett ez). Legközelebb OLED lesz, mert ha lesz is LED TV annak horror ára lesz. Szerintem.

(#17) Hoby


Hoby
tag

akkor a két "technológia" csak 2 sornyi programkódban tér el? :))

(#18) Raymond válasza Hoby (#17) üzenetére


Raymond
félisten

Nem, ezek a hardver kovetelmenyek:

DV HDR10+
--------------------------------------
Metadata Dynamic Dynamic
Brightness (nit) 10000 4000
Color Depth (bits) 12 10
Primary Colors Shades 4096 1024

Tehat ha a hardver tudja a DV-t akkor a masikat is. Utanna mar csak szoftver tamogatas kerdese.

[ Szerkesztve ]

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#19) janos666 válasza Raymond (#18) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Ha ezek lennének a követelmények, ma egyetlen TV sem felelne meg nekik. :DDD
A Dolby referencia monitora, amit a DV tartalomkészítőknek javasolnak, kb. 4000 nit-et tud, de az az LCD vastagabb és nehezebb, mint egy 10 évvel ezelőtti plazma TV. A consumer kütyük jellemzően 2000 alatt maradnak (olcsóbb LCD-k és OLED-ek 1000 alatt), de ezeken agresszív az ABL (ha nagy a világos foltok kiterjedése, akkor lekorlátozzák a fényerőt, hogy ne melegedjen túl, mert nincs bennük vastag hűtőborda és/vagy ventilátor, mint a studio monitorokban).
Ugyan így szinte minden consumer TV-ben 10 (vagy még mindig csak 8) bit-es kijelzőpanel van és attól még, hogy DV támogatással bír, nem biztos, hogy akár csak a 10bit-es gradienseket meg tudja jeleníteni hiba (banding) nélkül (mert az a kijelzőpanel 10bit nem ugyan az a 10bit, mint a szabvány színtérben van, így közben konvertáláskor is veszik a minőség és a kijelzőn marad kihasználatlan árnyalat).
Az utolsó két sor pedig igazából ugyan az (12bit = 4096).
DV esetén pedig a dinamikus rész nem is a TV-n múlik, mert a Dolby chip csinálja (az "rakja össze" a képet a kijelzőpanelnek), a TV-nek már metadata nélkül megy tovább.
De amúgy olyan TV-n is kvázi dinamikus a sima HDR10 is, ami nem támogat HDR10+ szabványt, hogy gyarsan és észrevétlenül átvált két statikus metadata közt (nem szakad meg a kép, nem villog), ha így eteted. A dinamikusság csak a videóanyagban hiányzik, illetve a lejátszóban, hogy áttegye a videóból a kimenetre a változásokat.

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#20) Raymond válasza janos666 (#19) üzenetére


Raymond
félisten

De sokszor kell ezt leirni pedig azt hittem vilagos:

A lenyeg az hogy ha a hardver eleg jo ahhoz hogy a DV minositest ra legyen matricazva akkor a HDR10+ is meni fog amit megvan ra a szoftver tamogatas.

Teljesen mindegy hogyan trukkoznek a spec-ekel a gyartok meg hogy mennyire van ertelme LCD-nel ezeknek peldaul.

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#21) MeszesKPT


MeszesKPT
őstag

Ne ez végre igazán örvendetes, mert minden formátum háborúból a felhasználó jön ki rosszul.

(#22) Tetsuo válasza #72042496 (#14) üzenetére


Tetsuo
aktív tag

"A 4-500 zónásak már azért mások (de drágák is), a mini LED-del pedig szerintem a többezer zóna is jön majd. Kíváncsi vagyok, azok miként viszonyulnak majd az OLED-hez."

De ez még mindig erős kompromisszum az OLED-hez és a valódi (vagy mikro-?) LED-kijelzőhöz képest, vagyis ahhoz, hogy minden egyes pixel fényereje pontosan változzon - mert a cél ez utóbbi kell legyen, minden technó-ínyenc mozinéző számára.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.