Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#251) #82595328 válasza almafa42 (#250) üzenetére


#82595328
törölt tag

Igazad van. Durva voltam. Mindig megfogadom, hogy nem szólok többet hozzá kriptós témához. De aztán nem tudtam megállni, miután láttam, milyen agresszív módon próbálsz téríteni, közben meg sem hallgatod a másik oldalt. Elhiszem, hogy értesz a kriptó "pozitívumaihoz", vagy hogy nyertél rajta, de a közgazdasági összefüggéseit nem érted, és nem is akarod megérteni. Nem érzelmi okból mondom (meg sokan mások se), hogy a kriptó piramis játék. Egyszerűen végiggondoltam a működését, és ez jött ki. Ez számomra mindent megmagyaráz a kriptóval kapcsolatban. Pl: ugyanazt a kenyeret megvennéd 1000x-s áron? Nem? A kriptót miért igen? Miért rángatja a tőzsde a kriptó árfolyamát? Hogy épülhetett fel egy "bányászbirodalom" úgy, hogy közben a befektetők is gazdagodtak? Nem érzel itt ellentmondást? Kellene, mert van. Stb. Ezek mind tök logikus nekem.
A nyugdíjrendszert nem akarom elmagyarázni. Akkor van értelme, ha magadtól jössz rá.

Javaslom ezt az oldalt: https://99bitcoins.com/deadcoins/ - gondolom sejted mik ezek? -> bedőlt piramisjátékok. Mikor utoljára néztem, azt hiszem olyan 1200 volt, de lesz még.
Nem furcsa, hogy valószínűleg már most több bedőlt kriptovaluta van, mint pénznem az egész történelemben? Ki hitte volna, hogy ennyi jótét lélek van, akik csak az emberiségnek akarnak jót a következő generációs pénzzel!!!

Bocs, hogy durva voltam.

Ja még pár dolog.
- A decentralizált pénz már ötlet szintjén is hülyeség. Egy belső érték nélküli dolog, amit senki nem köteles elfogadni. Hogy lesz ebből világpénz, ha az emberek többsége (köztük én) nem fogadja el.
- A limitált mennyiségű pénz szintén hülyeség. -> Mi lesz, ha azért nem kapsz fizetést, mert nincs forgalomban pénz, amiből kifizetnének? Éhen halsz? Sőt az inflációtól sem véd meg a limitált mennyiség, mert azt a belső érték hiánya okozza nem a "korlátlanság". Az meg a kriptóknál is ugyanúgy megvan. Még egy ok, miért nem lesz a BTC világpénz.
- A blokklánc biztos sokmindenre jó, de: Érdekel téged, hogy a pénztárcádban lévő pénz kinél volt 10 éve? -> Jó sok felesleges adat - a decentralizált rendszer miatt jó sok gépen. Ennyit a blokkláncról mint a 21. század legnagyobb csodája.
- A decentralizált rendszer lassú és drága. Több kriptós youtuber is beismerte, hogy a Bitcoin nem alkalmas fizetésre.
- A hivatalos pénz azt is jelenti, hogy az állam felelősséggel tartozik azért a pénzért. Az ilyen Salvadorféléken kívül, szerinted melyik állam fog felelősséget vállalni egy kriptopénzért, amit nem ő hozott létre? Nem vagyok egy utcára vonulós típus, de ha bejelentenék itthon hogy ilyen törvényjavaslat készül, akkor megtenném.
- Az államot nem a pénzed érdekli, hanem az eltitkolt jövedelmed. Nem hiszed? -> Szja törvény, pénzmosásról szóló törvény. Ha emiatt kerülsz a hatóság látóterébe a kriptó se fog megvédeni. Legfejlebb a hatóság munkájának akadályozásáért kapsz bónuszként még pár évet.
Még sokáig tudnám sorolni.
De igazad van nem akarok flamelni.

[ Szerkesztve ]

(#252) VirsLee válasza almafa42 (#246) üzenetére


VirsLee
őstag

Erre az ábrára a megfelelő kifejezés a szemfényvesztés, megtévesztés. A dollár lineáris, a bitcoin logaritmikus skálán van ábrázolva, amivel megpróbálják elfedni a magas volatilitás problémáját.
pl. Usd kezdet és 2014 február között esett egy sávnyit. Azaz 5%-ot.
BTC 2017 november és 2018 november között esett fél sávnyit, kevesebbet, mint a dollár, a hülye is láthatja nem? Csak a vonalat kell követni. Azonban ez 84%-os esés volt, de mégis kisebbnek tűnik, mint a dollár esetében.
A dollár végig stabil, kiszámítható pályát ír le. Ami leolvasható, hogy nagyon egészséges inflációs pályát jelez.

Jó ötlet volt ezt becsatolnod ide, mert rávilágít az én legnagyobb ellenérzésemre, azaz meg kell téveszteni a pénzügyileg kevésbé tájékozott embereket, hogy beszálljanak a buliba.

(#253) bambano válasza VirsLee (#252) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

és ott van még rajta a politikusok kedvenc grafikonhazugsága, a nem nullától induló skála.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#254) totron válasza almafa42 (#246) üzenetére


totron
addikt

-

[ Szerkesztve ]

(#255) totron válasza almafa42 (#246) üzenetére


totron
addikt

Kevésbé van köze az eurós ármegadásnak az értékállósághoz vagy annak hiányához, mint inkább ahhoz, hogy a jó magyar proli többnek akarja érezni magát. Mindig van valami, amivel többnek akar látszani az ember. Országhatáron belüli kereskedés, üzletelés esetén csak felesleges bonyolítás, áthallása egyben a "de hiszen az ebay-en ennyi, tehát elszállt áron vedd meg a szaromat"-nak. Tessék akkor euróövezetben kereskedni.
Jó a kommunikációs érzéked és az érveléstechnikákat is helyesen használod, pénzügyileg tényleg vannak hiányosságok, ahogy fentebb is írták, nem ez a baj, hanem amit talán észre sem veszel magadon, hogy eleve elrendeltnek és automatikusnak veszed, hogy bárki hasába lyukat tudsz dumálni alapismeretekkel és az átlagosnál jobb fogalmazási készséggel. Amellett, hogy nem mindenki részére van ez feltétlenül így, pofátlanságként is lecsapódhat, így ez visszatetsző. Ezek miatt van itt a súrlódás most, azt látom.

(#256) borg25


borg25
senior tag
LOGOUT blog

Talán a cryptoban van hasonlóság a lottóval, gépkocsi-takarékbetét-nyereménykönyvvel:
Nincs benne érték, attól, hogy gyártanak lottót, részt lehet venni a sorsoláson nem állítanak elő értéket.
Lutri, hogy a sorsoláson kaszálsz-e, viszont aki kaszál, az nagyon sokat is kaszálhat.
A célja a vagyon újraelosztása.
A nyeremény összege abból áll össze, hogy mindenki vesz lottót. Van aki visszanyeri a lottó árát és van aki nem.
A lottót szervező biztosan kaszál.
Fontos a hit.

(#257) mephi666 válasza borg25 (#256) üzenetére


mephi666
nagyúr

A gépkocsi-nyereménybetétkönyv azért eléggé más: lemondasz kamatokról, névértéken bármikor visszaválthatod pénzre, de van mellesleg minimális esélyed nyerni... lényegében a kamat helyett ezt az esélyt választod, a bank pedig a betétkönyvekben tartott pénzeket forgatja, magának kamatoztatja, a profit bizonyos részéből pedig biztosítja a nyereményeket (minél több pénzt tartanak ilyen betétkönyvben, annál több, vagy nagyobb értékű autó a nyeremény) :K ez elég messze áll a lottótól meg a kriptótól

[ Szerkesztve ]

"Kis lépés az emberiségnek... hosszú lépést a férfiaknak..." ++++++++++++++ BattleTag: mephiHUN#2258 ++++++++ A kígyó veszélyes állat mert harap, de a takarítónő még veszélyesebb, mert ő Maris

(#258) Reggie0 válasza borg25 (#256) üzenetére


Reggie0
félisten

Annyi erteket eloallit a coin, hogy uzemeltetnek egy szamlavezetesi/tranzakcios rendszert.

(#259) bambano válasza borg25 (#256) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

a lottó a szerencseJÁTÉK kategória. elvileg mindenki tudja, hogy az egy játék, szórakozás.
a kriptót meg befektetésként kezelik.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#260) zhit86


zhit86
csendes tag

Nem feltétlenül piramisjáték a crypto. Azok körében akik 10x-100x hasznot remélnek persze igen. Lehet, hogy kipukkad, lehet, hogy arany/ezüst jellegű valami lesz belőle hosszabb távon.
A kisebb, nagyobb fluktuációkon is lehet keresni (ahogy az aranynál is ebben van a pénz, az is volt már hogy lefele ment... 100% biztos befektetés nincs).

Ettől még nem akarom promotálni a crypto-t, mert sok más okból is necces (környezetszennyezés stb.), láthatóan jogi kockázatok is vannak (betiltják stb.)...

Más:

Én is sokáig úgy voltam vele, hogy a részvénybefektetés "különb". Valós gazdasági teljesítmény van mögötte stb.

Most már ezt is árnyaltabban látom.
Egyfelől a részvénytőzsdén is csak hype-okat meglovagolva lehet jól keresni.

Pl. osztalékból többnyire még az inflációt sem tudod követni (pláne ha rendesen adózol is).

A mögöttes érték is illúzió.
Tegyük fel tied a részvények 1 milliomod része (kisbefektető vagy).

Elvben a társaság vagyonának 1 milliomod része a tied bármi történik is.
Többnyire ez ingatlan, szellemi tulajdon stb.

Elvben a társaság felszámolása esetén is kapsz vissza valami.

A gyakorlatban viszont szinte semmit.
Törvényben rögzített, hogy kit kell kifizetni először.
Alkalmazottak, állam, bankok (hitelezők), könyvelők/ügyvédek (akik csinálják a felszámolást)... valahol a sor végén a részvényes.

Eleve a napi részvényárfolyamba 5-10-20 (vagy több) évnyi haszon kvázi "bele van számolva" (lásd P/E érték stb.).

Nem vagyok nagy expert, cáfoljatok meg...

Én az egészből azt érzem, hogy ha beüt a ménkű, akkor a részvény mögöttes értéke pont ugyanannyira illúzió mint crypto esetén.
Az 1637-es tulipánmánia óta nincs új a nap alatt szerintem.
Max annyi a különbség, hogy van olyan befektetés ami kicsit "tulipán", van ami nagyon "tulipán".

(#261) Eugene Roe válasza zhit86 (#260) üzenetére


Eugene Roe
őstag

Ez max btc-re lehetne igaz, mert igazából az ethereum is egy nagy semmi, csak 3 éve ígérgeti nagyon ügyesen, hogy "Még fél év, és nemhogy kurvanagy energiaigényem nem lesz, de szinte termelni fogom az áramot!" és ez faszán találkozott Mr. Teslával és az általános zöld hullámmal, illetve a sok első hajóról lemaradó azon igényével, hogy ők is nyerészkedhessenek már valamin :P mert hirtelen nem volt menő 0,174 btc-vel befektetni, ha tudtál venni 3 egész db ethereumot is. Az emberi lelket is ki kell szolgálni néha, egy egész mégiscsak jobb, mint wgy törtrész.

[ Szerkesztve ]

It'll hurt... a lot, but you'll be better - you say?!

(#262) almafa42 válasza VirsLee (#252) üzenetére


almafa42
aktív tag

Lehet, hogy azért használták, hogy elfedjék a magas volatilitást. De lehet, hogy azért, mert egy 5-6-7 nagyságrendbeli exponenciális növekedést így lehet szemléletesebben ábrázolni, különben kapunk egy hosszú vízszintes vonalat kb a végén egy oszloppal. Az is torz, nem?

Amúgy a félreértés elkerülése végett: a hülye is látja, hogy a kripto volatilisabb. Ezzel a grafikonnal nem ennek az ellentettjét akartam alátámasztani - balga is lennék, hisz pont jól látszik a grafikonon is a volatilitás, ahogy te is kifejtetted. Legalább egy pontban megegyezhetünk akkor, remélem erre lehet építeni is később :) A kripto sokkal volatilisabb, mint az USD/EUR stb. Tovább megyek, még a tőzsdénél is.
A dollár ahogy írtad, teljesen kiszámíthatóan esik. (az utóbbi 1-2 év felett hunyjunk szemet) Nem ezzel kapcsolatos a kérdésem.

Arra voltam kíváncsi, hogy mi a megfelelő kifejezés arra, hogy a pl havi chartokat nézve a BTC vásárlóereje az USD-vel szemben évek óta meredeken emelkedik. Teszi ezt természetesen sokkal magasabb beta mellett, ebben a részében már megegyeztünk. Én azt hittem (rosszul, kolléga kijavított), hogy erre az a jó kifejezés, hogy értékállóbb.

@bambano: Milyen nem nullától induló skála? Hol kellen, hogy nulla legyen? A dollár értéke oldalon még csak-csak érthető, úgy kicsit kevésbé lenne látható a dollár esése. A BTC oldalon pedig ha meg szeretnéd találni a nullát akkor végtelen magas chart kellene hozzá, feltételezem nem ez lenne a cél.

(#263) almafa42 válasza totron (#255) üzenetére


almafa42
aktív tag

Köszi a visszajelzést. Nem szeretnék én senkit rábeszélni a kriptora, remélem nem ez jött át. Az a dilemmám, hogy ha nem értek egyet valamivel, akkor menjek-e bele egy érvcsatába, vagy ne.
Ha belemegyek, akkor győzzenek a jobb érvek, ha a másik fél érve jobb, akkor tanultam valamit (mint pl az értékállóság fogalma). Ha determinisztikus állásponttal találkozok (pl: a kripto értéktelen, bármit is mondasz), akkor abból állóháború lehet, ez történik valószínűleg. Ez kiválthatja azt a dinamikát, hogy az egyik fél még erősebben mondja, a másik meg ahogy tud védekezik. Erre gondoltál a "lyukat beszél" alatt?
Ha nem megyek bele, akkor hagyom, hogy egy szakmai fórumon pontatlanságok (legalábbis az én ugyancsak szubjektív véleményemhez képest) hangozzanak el. Mivel kimondottan nehéz szembemenni egy csoport konformitásával (Ash-kísérlet pl) és tapasztalatok alapján személyesen nem sokat veszek ki belőle, ezért inkább nem állok bele. Kivéve nagyritkán, mint pl itt, és ezt is valamennyire bánom :)
Sajnos még nem jöttem rá, hogyan lenne érdemes ezt a dilemmát megközelíteni, de az ilyen kommentek segítenek.

(#264) almafa42 válasza #82595328 (#251) üzenetére


almafa42
aktív tag

Ezt a kommentet nem éreztem flame-nek, köszi, hogy megírtad. Próbálom keresni azokat a pontokat, amikben egyetértünk, szerintem van sok, hármat kiemelnék

A linkelt halott kriptok pl ilyenek. Van 1000+, lesz még végtelen belőle, hisz manapság egy tokent kb nulla befektetéssel lehet csinálni. Kripto berkekben nem véletlenül használják a shitcoin kifejezést ezekre. Nulla innováció, nulla kifutási lehetőség, get rich quick, aztán mégsem. Teljesen egyetértek azzal, hogy a kripto lehet piramisjáték. Ugyanúgy, ahogy egy cég is. Mégsem mindegyik az. Természetesen a kripto piacon aránytalanul magasabb ezek száma.

"A limitált mennyiségű pénz szintén hülyeség" - Ha pénz mint fizetőseszköz nézed, akkor teljesen egyetértek, a BTC pl nem fogja kitúrni a dollárt, ugyanúgy, ahogy az arany sem (Gresham törvénye pont ide illik). De ez nem jelenti azt, hogy nem lehet jó semmire. BTC egyre inkább a long term store of value szerepet tölti be. Valamennyire lehet fizetőeszközként is használni, de kevésbé kényelmes és drágább, mint a fiat.

"A decentralizált rendszer lassú és drága." - Igen, lassú és drága. Teljesen igazad van. De van egy előnye, nem kell megbízni egy központi szervben, amely egyesek számára értéket jelenthet.

Azzal nem értek leginkább egyet, hogy agresszíven téríteni próbálnék. Senkinek nem mondtam, hogy vegyen, vagy hogy "hülye, ha nem vesz". Remélem egy szakmai fórumban lehet egy technológiáról pro-kontra vitákat folytatni személyeskedés nélkül. Mint egy másik kolléga is visszajelezte, lehet, hogy túl kioktató tudok lenni, ezt próbálom kordában tartani.

Azt pedig kimondottan sajnálom, hogy pár adatpont alapján bekategorizáltál a gazdasághoz nem értők csoportjába (még ha volt köztük valid pont is). Feltételezem, hogy te közgazdász vagy. Én is. Ha lehetséges, hogy előítéletek nélkül egy szinten folytassuk ezt a beszélgetést, akkor szívesen megtenném privátban. Látom, hogy nem felszínes a véleményed. Lehet tényleg rosszul látom az egészet, ez esetben pedig indokolatlanul nagy a portfolióm kripto kitettsége.

(#265) VirsLee válasza almafa42 (#262) üzenetére


VirsLee
őstag

Nem, nem látszik a volatilitás, ha ránézel a vonalra. Akkor látszik, ha elkezded a skálát bogarászni. Szimpla félrevezetés. Menj fel a finance.yahoo.com, investing.com, google.com igazából bárhova. Nem logaritmikus, mert nagyon félrevezető.

Nincs olyan, hogy BTC vásárlóerő. Semmilyen áru vagy szolgáltatás ára nincs BTC-ben megállapítva. A Tesla részvénynek sincs vásárlóereje, az OTP részvénynek sincs, de még csak a prémium magyar állampapírnak sincs. A pénznek van, de a BTC nem pénz.
Mi is a BTC?
- nem részvény, hisz nem testesít meg tulajdon jogot, osztalékot se kapsz
- nem kötvény, hisz nem hitelviszony és még hozam sincs
- nem egy határidős árupiaci ügylet, hisz nem kapsz a végén mondjuk 1000 hordó olajat
- nem is pénz, hisz fizetni nem lehet vele semmiért aminek BTC-ben van megállapítva az ára
- nem is valami egyedi technológia megoldás, hisz van 18000 féle crypto

Felmerül a kérdés, hogy mi igazából a BTC…

(#266) mephi666 válasza VirsLee (#265) üzenetére


mephi666
nagyúr

Mondom én: nagy üggyel-gonddal, magas energiabefektetéssel reszelgetett fing, aminek az "értékét" az alaptalanul bele fektetett bizalom adja... ha ez a bizalom elfogy, akkor elillan :)

"Kis lépés az emberiségnek... hosszú lépést a férfiaknak..." ++++++++++++++ BattleTag: mephiHUN#2258 ++++++++ A kígyó veszélyes állat mert harap, de a takarítónő még veszélyesebb, mert ő Maris

(#267) koko52 válasza VirsLee (#265) üzenetére


koko52
veterán

Én vettem BTC-ért VGA-t, shopból, magyar shopból. :U

"Meglepetten néztünk Európára, arra, hogy mennyire nyitottak az országok, és vannak, akik csak úgy magukhoz veszik a bevándorlókat, fel nem ismerve azt, hogy egy napon a saját hazájukban kisebbséggé válhatnak."-Ernst Roets

(#268) arnyekxxx válasza koko52 (#267) üzenetére


arnyekxxx
veterán

linkelnél egy boltot ahol BTC-ben van megadva az ár?

(#269) Reggie0 válasza arnyekxxx (#268) üzenetére


Reggie0
félisten

(#270) dabadab válasza Reggie0 (#269) üzenetére


dabadab
titán

Itt dollárban vannak megadva az árak, csak kiszámolja neked, hogy az aktuálisan pont mennyi BTC.
A különbség ott látszik, hogy ha holnap megnézed, akkor a dollárban megadott ár továbbra is ugyanaz, mint ma, viszont a BTC-s összeg változni fog (nem pedig fordítva).

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#271) VirsLee válasza koko52 (#267) üzenetére


VirsLee
őstag

Én pedig vettem hangfalat a media marktban media markt utalvánnyal, de ettől még nem lesz pénz.

(#272) Reggie0 válasza dabadab (#270) üzenetére


Reggie0
félisten

Persze, mivel az alkatreszeket dollarert kapjak. De kint van az ar BTC-ben.

(#273) koko52 válasza VirsLee (#271) üzenetére


koko52
veterán

Szóval máris pénz lett az is. Sőt ha hamisítod a törvény bünteti. Gondolom böske utalvánnyal vagy szép kártyával fizettél már boltban. Miért? Hisz nem pénz. Ja, de igen, csak másmilyen.

[ Szerkesztve ]

"Meglepetten néztünk Európára, arra, hogy mennyire nyitottak az országok, és vannak, akik csak úgy magukhoz veszik a bevándorlókat, fel nem ismerve azt, hogy egy napon a saját hazájukban kisebbséggé válhatnak."-Ernst Roets

(#274) dabadab válasza Reggie0 (#272) üzenetére


dabadab
titán

Magyarul dollárban van árazva. Ennyi.
Persze, ha az ember akarja, akkor azt átszámolhatja szinte bármibe, akár a sarki kocsmában mért Borsodiba is, de ettől még nem sörben lesz megadva az ára.

DRM is theft

(#275) dabadab válasza koko52 (#273) üzenetére


dabadab
titán

Ez a szakértésnek álcázott tátott szájjak rohangálás elég vicces :)

DRM is theft

(#276) koko52 válasza dabadab (#275) üzenetére


koko52
veterán

Te magad vagy egy nagy vicc, lehet le kéne jönnöd a cuccról. ;)
Pont le... irreleváns pénznek nevezik-e amivel fizetek ennyi a lényege az egésznek. Amiket vettem érte itt vannak, fizikailag. Senki nem kérdi meg mivel fizettem. Amikor elmegy melletted valaki egy "Lambóval" kérdezd meg miből vette. Ha esetleg kriptoból vette akkor nevesd ki, hogy mennyire hülye!

[ Szerkesztve ]

"Meglepetten néztünk Európára, arra, hogy mennyire nyitottak az országok, és vannak, akik csak úgy magukhoz veszik a bevándorlókat, fel nem ismerve azt, hogy egy napon a saját hazájukban kisebbséggé válhatnak."-Ernst Roets

(#277) almafa42 válasza VirsLee (#265) üzenetére


almafa42
aktív tag

Rendben, akkor nem vásárlóerő, újrafogalmazom. Ha ugyanazon fogyasztói kosár BTC-ben és USD-ben kifejezett értékét szeretnénk összehasonlítani az idő függvényében, akkor azt láthatjuk, hogy pl havi chartokat nézve a BTC relatív értéke (magas volatilitás mellett) meredeken nő, az USD-é szép lassan csökken évek óta.
Az a kategorizálás, amit a végén fejtegetsz teljesen valid. Igazából a felsorolás egyik elemébe sem lehet tökéletesen behelyezni, többel is mutat részleges hasonlóságot. Jelenleg az országok nagy része eszközként kategorizálja, sokan egy új eszközosztályként tekintenek rá.

Remélem ez így elég pontos. Reagálnál kérlek a grafikon tartalámra is? A formai elemeket már kiveséztük.

[ Szerkesztve ]

(#278) dabadab válasza almafa42 (#277) üzenetére


dabadab
titán

a BTC relatív értéke meredeken nő, az USD-é szép lassan csökken évek óta.

A BTC pl. az utóbbi fél évben 40%-ot esett, az egyrészt valóban meredek, de nem növekedés.

DRM is theft

(#279) almafa42 válasza dabadab (#278) üzenetére


almafa42
aktív tag

Pont javítottam a mondatot, mert tudtam, hogy bele fogtok kötni. Erre tessék :D
Mint írtam, igazatok van, 100%-ban egyet is értek, sokkal volatilisabb. Ettől még nem figyelhető meg ez a trend?

(#280) dabadab válasza almafa42 (#235) üzenetére


dabadab
titán

Figy, lassan 10 éve hallgatom, hogy nullára fog összeomlani, és mennyire meg fogom szívni.

Én nem valami teoretikus jövőbeli eseményről beszélek, hanem arról, ami megtörtént.
Luna-Tera, Squid Game Coin, ilyenek, ahol katasztrófálisan összeomlott az árfolyam.

DRM is theft

(#281) koko52 válasza dabadab (#278) üzenetére


koko52
veterán

Az OTP meg 50%-ot esett, Forint meg 20%-ot gyengült. Napokban shortolók gondolkodnak, befektetők években. Hozzá nem értők meg nézegetik a grafikont és sírnak vagy örülnek a nem realizált veszteségen/nyereségen.

"Meglepetten néztünk Európára, arra, hogy mennyire nyitottak az országok, és vannak, akik csak úgy magukhoz veszik a bevándorlókat, fel nem ismerve azt, hogy egy napon a saját hazájukban kisebbséggé válhatnak."-Ernst Roets

(#282) dabadab válasza almafa42 (#279) üzenetére


dabadab
titán

Szerintem a kriptopiacon hosszútávú trendekről nem nagyon lehet beszélni, mert nincs hozzá adat. Az látszik, hogy volt egy felfutása, meg az is, hogy az elmúlt fél évben minden elindult lefele.

#281koko52: :DDD Komoly, szakmai hozzászólás :)

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#283) koko52 válasza dabadab (#282) üzenetére


koko52
veterán

Az biztos, hogy nálad komolyabb. Fingod nincs az egész pénzügyi világról az látszik. Van a fizetésed amiért veszel kenyeret, neked ennyi a világ. Ez lejön az összes hozzászólásodból.

"Meglepetten néztünk Európára, arra, hogy mennyire nyitottak az országok, és vannak, akik csak úgy magukhoz veszik a bevándorlókat, fel nem ismerve azt, hogy egy napon a saját hazájukban kisebbséggé válhatnak."-Ernst Roets

(#284) almafa42 válasza dabadab (#280) üzenetére


almafa42
aktív tag

És ezek tényleg összeomlottak, pont ahogy mondod. És még 1000+ másik, ahogy már említve lett. A startupok 90%-a is bedöglik 5 éven belül (itt nem tudok pontos számokat, csak a hasamra ütöttem, de valami ilyesmi a statisztika).
Azt nem értem, hogy ebből miért következik, hogy minden kriptonak ez a sorsa.

"Szerintem a kriptopiacon hosszútávú trendekről nem nagyon lehet beszélni, mert nincs hozzá adat. Az látszik, hogy volt egy felfutása, meg az is, hogy az elmúlt fél évben minden elindult lefele."

Már többször megtörtént a felfutás - összeomlás ciklus, legalábbis BTC esetében. Ez pont azt mutatja, hogy bizonyos sokkhatásokkal szemben (akár 80% árfolyamesés) reziliens a rendszer. Egy tipikus piramisjáték ha egyszer bekerül a negatív spirálba akkor nincs visszaút.
A hosszú táv definíciója kérdéses. Kintlévőségek könyvelésénél 1 év+ az hosszú táv, földtörténetileg pedig 100 év is kerekítési különbség. 13 éve van kb BTC, erre az időszakra van adat. Szubjektíven lehet azt mondani, hogy ez nem elég hosszú, de ettől még szerintem nem teljesen figyelmen kívül hagyni az ezidő alatt keletkezett adatokat.

[ Szerkesztve ]

(#285) Reggie0 válasza dabadab (#274) üzenetére


Reggie0
félisten

Atszamolni barki tud, itt a lenyeg az, hogy el is fogadjak fizetoeszkozkent.

(#286) VirsLee válasza almafa42 (#277) üzenetére


VirsLee
őstag

A grafikon tartalma teljesen értelmetlen. Az egyik egy pénz, nem befektetési eszköz, a másik pedig egy befektetési eszköz. Almát a körtével móka. Nincs értelme. A pénz vásárlóereje az infláció miatt folyamatosan csökken. Az összehasonlításnak semmi értelme, csak manipulációra jó.

A másik, hogy a kettő között függőségi viszony van. Ha a dollár vásárlóereje csökken, akkor a BTC nem létező vásárlóereje is csökken.

Szerinted mi értelme volt a kettő teljesen más kategóriájú eszközt egymás mellé tenni és két különböző típusú skálán összehasonlítani őket? Azon felül, hogy emberek ezzel próbálják fórumokban bizonygatni a többieknek, hogy ez bizony jó. “Nézzed má’ meg, fölfelé megy, még akkó’ is amikor a dollár lefelé, akkor már turi fasza.”

Vettem Intel részvényt, de nem járok vele fórumokba téríteni, hogy mindenki vegyen, mert ha nem vesznek akkor vége a világnak. Ha holnaptól kivezetik a tőzsdéről, és privát lesz akkor is lesz értéke. Ha holnaptól a BTC eltűnik a crypto tőzsdékről, akkor mennyi lesz az értéke? 1 dollárhoz vagy 0-hoz lesz közelebb?

Tedd oda a dollár helyére a Teslát vagy az AMD-t vagy valami hasonlóan kockázatos és volatilis eszközt. Azok se olyan kockázatosak, mint a BTC, de kellően volatilis.

(#287) almafa42 válasza VirsLee (#286) üzenetére


almafa42
aktív tag

Én nem vettem Intel részvényt (azaz lehet, hogy valamilyen ETF-en keresztül van kitettségem, de ezt hagyjuk), mégsem járok fórumokba téríteni, hogy értéktelen szar az egész. See? :) Azt ugorjuk is át, hogy mint már többször leírtam nem térítek, és nem is fogsz találni visszakeresve semmi kripto vásárlásra való agitálást.

"Szerinted mi értelme volt a kettő teljesen más kategóriájú eszközt egymás mellé tenni és két különböző típusú skálán összehasonlítani őket?"
Szerintem az, hogy egy pénzügyi portfolio része általában a cash. Engem érdekel, hogy a portfoliom összetevői hogyan teljesítenek egymáshoz képest. Sőt, még az is érdekel, hogy ezeknek milyen relatív mozgása van a fogyasztói kosaramhoz képest. Példaképp az is érdekel, hogy az albérletekből elérhető cashflow milyen mértékben fedezi a megélhetési kiadásaimat.
Na jó ez hazugság, igazából csak manipulációra akartam használni.

Amúgy tök sok értelme van BTC-t Tesla-val vagy AMD-vel összehasonlítani. Simán kijön, hogy nem járt jól az, aki BTC-be fektetett ezekkel szemben az elmúlt pár évben (kicsit időpont-függő ez az állítás, de többségében igaz).

"Ha holnaptól a BTC eltűnik a crypto tőzsdékről, akkor mennyi lesz az értéke? 1 dollárhoz vagy 0-hoz lesz közelebb?" Ha eltűnik, akkor erősen csökkenni fog az értéke. Nézz vissza az MTGox előtti időkre. Akkor is volt értéke tőzsde nélkül, de közel sem annyi mint most.
Van nullánál magasabb esélye, hogy bármilyen oknál fogva lekerül az összes tőzsdéről? Van. Lehet ezzel a rizikóval kalkulálni egy befektetésnél? Lehet. A piac ezt megteszi, kérdés mennyire hatékonyan árazza be a különböző rizikókat és a potenciált. A magas volatilitás azt mutatja, hogy nem túl hatékonyan (mind a két irányba túlkompenzálva), az évek alatt kimutatható csökkenő volatilitás pedig azt, hogy azért egyre hatékonyabban.

(#288) arnyekxxx válasza Reggie0 (#269) üzenetére


arnyekxxx
veterán

a $ a BTC jele?

szerk

nem az volt a kérdés, hogy fogadják el, hanem hol van az ár BTC-ben megadva (nem átszámolva a $-ár pillanatnyi árfolyamon) az ár

[ Szerkesztve ]

(#289) #82595328 válasza almafa42 (#264) üzenetére


#82595328
törölt tag

Nézd. Élőszóban is legalább félóra, míg a hasznosságtól meg az árucserétől eljutva a bankrendszer működéséig, meg a piramisjáték, ponziséma működéséig levezetem, hogy miért ponzi séma a BTC. Gondoltam rá régebben, hogy csinálok erről videót, de nem vagyok videoblogger, nem is akarok az lenni. -> Nem tudnám jól megcsinálni. Szóval nem csinálom. Meg amúgy se tudnék sok újat mondani. Nem érné meg nekem ez az egész.

De segítek még két aprósággal.
1. Ponzi séma a wikipédia szerint:
"A Ponzi-rendszer vagy más néven Ponzi-séma szélhámos beruházási művelet, egyfajta piramisjáték (más néven pilótajáték), amelyben a korábbi befektetőket az újonnan érkezett befektetők pénzéből fizetik ki, egészen a rendszer összeomlásáig."

Mi kell hozzá?
- Átlagon felüli befektetési lehetőség ígérete. Pipa, Segoe UI symbol font, karakterkód: 2714 hex. Ezért veszik.
- Korábbi befektetőket a későbbi befektetők pénzéből fizetik ki. Pipa, Segoe UI symbol font, karakterkód: 2714 hex.
Szervező (1. bányász) v. bányász -> befektető -> befektető -> ...... -> befektető.
- A rendszer összeomlása. [link] Pipa, Segoe UI symbol font, karakterkód: 2714 hex. Persze tudom a BTC még nem omlott össze, de gondold végig! Mi a különbség a BTC és az őt mindenben másoló klónja között? Vegyük úgy, hogy működésük teljes egészében megegyezik. Mitől lesz shitcoin ez a BTC klón?

2. Tudod mit? Mégis elmagyarázom, hogy mi a baj a magyar nyugdíjrendszerrel. Hát ha segít.
a. Ideális nyugdíjrendszer: dolgozóként a fizetésed egy részét befizeted a nyugdíjkasszába ezt a pénzt a nyugdíjpénztár "óvatosan" befekteti, majd amikor nyugdíjas leszel ezt a pénzt + hozamot kapod vissza.
b. Magyar nyugdíjrendszer: az első generáció nem fizetett a nyugdíjat -> az előző generációk nyugdíját mindig a következő generáció fizeti.
Ha csak "grafikonokat" nézed, még az is kijöhet, hogy az magyar nyugdíjrendszer jobban fizet.

De mégis melyik a jobb?

Gondolj bele, mi történik, ha valamiért nem jönnek az új befizetések? (Ezzel rémisztgetnek minket már évek óta.)
a. Az ideális nyugdíjrendszer esetén nem történik semmi. A befizetésednek ott a fedezete a nyugdíjszámlán. Nyugdíjasként ebből semmit nem fogsz észrevenni.
b. Magyar nyugdíjrendszer esetén. Járni, jár csak nem jut! Még akkor se ha fizettél érte!!! Nincs fedezet!!!

Tehát mennyi lenne a magyar nyugdíjrendszer az értéke a. esetben? -> Fogalmam sincs, kurva sok. Óvatos becslésem szerint a hazai GDP 4-5x-e lenne a nyugdíjszámlán+befektetésekben.

Valójában mennyi pénz van a "nyugdíjszámlán" nyugdíjfizetés után? -> kb. 0 Ft.

Pedig ránézésre egyformán működnek!!!! A dolgozók befizetnek, a nyugdíjasok nyugdíjat kapnak.

A kriptovaluák valahogy úgy működnek mint a magyar nyugdíjrendszer.
Amíg jönnek az új vagy újra befektetők, addig úgy tűnik minden rendben, lehet nézegetni a grafikonokat csodásak a számok. Itt a jövő pénze. Hurrá! Viszont ha valamiért nem jönnek, akkor kiderül, hogy csak egy sorsjegyet vettél, ami lejárt. -> Shitcoin.
A pénzrendszer esetén ha mégis beütne a krach az államon még mindig számon kérheted a pénzed, mivel lényegében az állam tartozik neked. Ki tartozik neked ha BTC-d van? Persze államcsőd esetén is járhatsz úgy, hogy elúszik az egész, de államcsőd világszinten is csak pár tízévente van 1. Még bedőlt kriptovaluta meg 10 év alatt 1.600. Azért kettő nem ugyanaz. Persze lesznek, aki szerint igen, de ők nem tudnak számolni.
Ha jobban érdekel a dolog, akkor - nem a reklám helye - az ő videóit érdemes megnézni. Szerintem nem látja át annyira a dolgot mint én, de témában messze jobban otthon van.
[link]
Remélem segítettem!

(#290) Reggie0 válasza arnyekxxx (#288) üzenetére


Reggie0
félisten

A kommentek mellett jobb oldalt latod a cikk hivatkozasat, amihez kapcsolodik ez a topic. Annak fejleceben van egy kep, amiben egy arany szinu ermeszeruseg es benne egy jel. Na az az.

(#291) arnyekxxx válasza Reggie0 (#290) üzenetére


arnyekxxx
veterán

Lásd fentebb a szerkesztés.

(#292) #82595328 válasza #82595328 (#289) üzenetére


#82595328
törölt tag

A Ponzi sémához a lényeget majdnem kifelejtettem.
- A ponzi séma kitalálójának célja, hogy a mások pénzén meggazdagodjon. Pipa, Segoe UI symbol font, karakterkód: 2714 hex.
Az a hír terjeng, hogy Satoshi valószínűleg a világ leggazdagabb embere. Miből is gazdagodott meg? Fáradtságos munkával érte ezt el, vagy a mások pénzén? Ezek után mit mondanál mi volt az eredeti célja? Egy új decentralizált pénz, mert ő egy jótét lélek? Vagy egy ponzi sémán keresztül a meggazdagodás? Szerinted miért titkolja a kilétét már kezdetektől fogva?
Gondolom sejted mi erről a véleményem.

(#293) Reggie0 válasza #82595328 (#292) üzenetére


Reggie0
félisten

Szerintem sajat penzen nem tud meggazdagodni senki, mert ha csak magadnak adod a sajat penzed, akkor nem lesz belole tobb.

(#294) Eugene Roe válasza Reggie0 (#269) üzenetére


Eugene Roe
őstag

Nuff said :) ennyi erővel 17,32 McDonalds munkaórát is kiírhattak volna oda.

[ Szerkesztve ]

It'll hurt... a lot, but you'll be better - you say?!

(#295) almafa42 válasza #82595328 (#289) üzenetére


almafa42
aktív tag

Megértem, hogy nem akarod belerakni az energiát, nem ez a környezet az, ahol érdemben lehet vitázni. Erre én is rájöhetnék már. Mégis megtesszük, remélem mindketten ki tudunk venni belőle valami értéket.

1: A Ponzi sémák struktúráját jól leírtad. Az újonnan beszállók pénzéből fedezik az amúgy irreális hozamokat a már bent lévők részére. Egyszer elfogy az új belépő és teljesen összeomlik a rendszer, mert nemhogy a várt jövőbeli profit, de a berakott pénz sincs benne a rendszerben, hisz már kiosztották profitként feljebb. Azaz lehet, hogy valamennyi pénz van még benne, ez a stabilitás látszatát nyújtja, de ez hamar elfogy (lásd LUNA/UST)
Ahol eltér a véleményünk, az az, hogy a BTC egy ilyen rendszer lenne. Elemeire bontva:
- "Átlagon felüli befektetési lehetőség ígérete." Nincs szervező, központi személy aki az ígéretet adja. Nincs semmilyen ígéret. Korábbi hozamok vannak, amik átlag felettiek. Aki ezeket ígéretként értelmezi, az meg fogja égetni magát. Természetesen a magas korábbi hozamok miatt IS veszik sokan, ezzel nem vitázok.
- "Korábbi befektetőket a későbbi befektetők pénzéből fizetik ki" - Ez igaz. Mondjuk meglátásom szerint ez nem zero-sum game, de a korai befektetők által realizált árfolyamemelkedést valaki kifizeti. Pont úgy, ahogy egy startup exit-nél.
- "A rendszer összeomlása." A ponzik egyik jellemzője, hogy ha kiderül a turpisság, akkor elindul egy lavina és összeomlanak. Ennek oka, hogy tényleg ki lett szivannyúzva a pénz a rendszerből, nincs támasz. BTC több hasonló összeomláson is keresztülment, mégis itt van.
A linkelt shitcoinok nem állták ki ezt a próbát. Hogy miért, jó kérdés. Tegyük fel, hogy valaki csinál copy-paste bitcoin github repo-rol egy másolatot, átnevezi, azt ennyi. Miért ne lenne ennek értéke? Azért, mert a hálózatban van az érték, a tranzakciókban, a kiépített bizalomban, stb. A technológia egy fontos, de önmagában nem elégséges feltétel. Vegyünk egy franchise fodrászatot. Papíron létrehozom a BioHair tökéletes mását. Mennyit ér a kezemben levő dokumentáció? Nem sokat, hisz egy franchise partnerem sincs, nulla a forgalmam, stb. Ugyancsak analóg lenne erre az, hogy a facebook forráskódot lemásolom. Vagy egy FOSS linux distro-t. Ezzel még nem keletkezett érték sehol.

Szerintem van sok értékteremtés a rendszerben, ez a központi elem, a pénz újraelosztása pedig egy elkerülhetetlen következmény.

2: Nyugdíj. A felosztó-kiróvó rendszerek finoman szólva is recsegni-ropogni fognak a várható demográfiai változások következtében. Értelmesebb országok, pl nyugatra a sógorok ezt felismerték és egyéni nyugdíjszámlákat vezettek be. Itthon ez politikai okokból elképzelhetetlen (jelenlegi kormány a legnagyobb szavazóbázisát nem fogja szétverni), de ne politizáljunk, szerintem amúgy is ugyanazon a véleményen vagyunk. Pont a mi generációnk (feltételezve egy átlag 10+ éve regelt pH felhasználót) ennek a rendszernek a legnagyobb elszenvedője.
Az ígérethez mennék vissza. A nyugdíj esetében van egy olyan társadalmi szerződés, hogy az idősekről gondolskodunk. Ez a társadalmi szerződés törvényeken keresztül jogerőre van emelve. Van egy konkrét ígéret, hogy milyen nyugdíjat kell most megkapnom, illetve ez mennyivel fog emelkedni a jövőben. A valorizációs szorzók kalkulálása a nominálbér emelkedését követi le, a nyugdíjaké nem, ezért aki 2015-ben ment nyugdíjba most őszintén szólva nagyon megszívta, ezért folyamatos korrekciók kellenek, hogy az észlelt nyugdíjérték-csökkenés ne legyen túl magas De a lényeg, hogy van egy ígéret, ami jövőbeli terhet rak a költségvetésre. A probléma pedig az, hogy nincs meg ennek a fedezete, ahogy te is írtad. A pénz beszedték, nincs sehol.
BTC esetében nincs ilyen ígéret. Az, hogy valakik ígéretet vélnek felfedezni a múltbeli hozamokban az nem egyenlő azzal, hogy van is ígéret. Ebből következik, hogy nincs jövőbeli kötelezettség sem, ami szükségessé teszi a tőkekiáramlást. Persze kicsit torzítok, mert pl a tőkeáttéttel kereskedők, meg akik a megélhetési pénzüket rakják fel Dogecoin-ba azok generálnak egy eladási nyomást. Ezért is tudnak csúnyák lenni az esések.

3: Állami garancia. Írtad, hogy az állam garanciát vállal, hisz tartozik neked. Pont ennek a szerződésnek a sérelmezése volt a Bitcoin létrehozása mögötti motiváció. Az állam egyre gyorsabban inflálja el a pénzünket (érdemes megnézni egy USD M2 money supply grafikont, de a forinté sem szebb). Amit a bitcoin nyújt az annyi, hogy nem kell az államban bízni. Ez az egyik legvonzóbb tulajdonsága. Nem kell behelyezned a pénzed a bankba, effektíve elveszíteni a tulajdonjogodat, helyette egy ígéretet kapni a banktól, hogy majd visszakapod, illetve az államtól, hogy ha mégsem adja a bank vissza, majd egy részét ő megtéríti. Ez az egyik előnye, természetesen ez más területeken hátránnyal jár. Minden egy tradeoff.

(#296) almafa42 válasza #82595328 (#292) üzenetére


almafa42
aktív tag

- "A ponzi séma kitalálójának célja, hogy a mások pénzén meggazdagodjon." - Igaz, de ez ugyanúgy igaz minden cégre. Az, hogy Bill Gates meggazdagodott mások pénzén, még nem jelenti azt, hogy a Microsoft ponzi lenne. Az, hogy a Satoshi által érintetlenül hagyott addressekhez valakinek még van hozzáférése, az egy közismert rizikó a piacon. Idővel ez a rizikó azért csökken - 12 éve nem mozognak ezek az összegek sehova. 12 év nagyon sok egy ember életéből, számtalan alkalom lett volna eladni, és kiélvezni a pénzt. Egy Madoff vagy egy Bitconnect esetén azonnal látható lesz a tulajdonosokon a rongyrázás. Egy MLM-es rendezvényre ha elmész ugyanezt lehet látni, a tulajok és a krém tudatosan sok státusz indikátort használ abból a célból, hogy még több embert szippantsanak be. Itt valahogy ezt a trendet nem látom Satoshi részéről. Ettől még ezek a coinok ott vannak, és tényleg rizikót jelentenek, ahogy írod.

(#297) VirsLee válasza almafa42 (#296) üzenetére


VirsLee
őstag

Azért remélem sejted, hogy a Bill Gates nem árult befektetést. Felépített egy céget, ami több száz milliárd dollár értékben tud árut és szolgáltatás eladni. Létező, hasznos dolgokat. A részvény rendszeresen osztalékot fizet.

A másik, hogy kifejthetnéd hogyan ment meg a dollárnál előforduló inflációtól a bitcoin, ha először mindig dollárra kell váltani. Plusz ha vèdene, akkor az elmúlt egy év magas usd infláció mellett miért csökkent a btc árfolyam, miért nem emelkedett?

(#298) almafa42 válasza VirsLee (#297) üzenetére


almafa42
aktív tag

Nem értelek. Pont az írtam, hogy attól még, hogy más pénzén gazdagodott meg (mint mindenki), nem volt ponzi.

A második pontra nagyon egyszerű a válasz. Az ingatlanbefektetés is megvédheti a vagyonod az inflációtól, és teszi ezt annak ellenére, hogy először el kell adnod forintért/dollárért. Az összes befektetésnek pont ez a lényege. Miért vállalnánk rizikót egyéb esetben?
Az pedig, hogy kiemelsz egy időszakot, amikor jobban esett a BTC értéke mint a dolláré nem bizonyítja az álláspontod. Kb olyan, mint ha azt mondanád, hogy tegnap leakciózta a Lidl a sárgarépát, nincs itt élelmiszerár-növekedés. A megállapítás igaz, de csak lokálisan. Selection bias-nak hívják, nem tudom mi magyarul ennek a torzításnak a neve.
Persze lehet, hogy "a bitcoin az infláció ellen véd" narratíva hibás lesz a jövőben. Ezzel a rizikóval érdemes számolni. Viszont azt kétségbe vonni, hogy a múltban megvédett az inflációtól, az csupán az adatok torzított értelmezése által lehetséges. Egy volatilis eszköznél pedig könnyű olyan periódusokat találni, amit ha extrapolálunk akkor extrém eredményeket kapunk. Pl esélyesen ez lesz sorban a 9. piros hét BTC esetében. Talán 2014-ben ha volt ugyanilyen vérengzés. Ha így folytatjuk, hamar vége lesz a muzsikának. Meglátjuk.

[ Szerkesztve ]

(#299) VirsLee válasza almafa42 (#298) üzenetére


VirsLee
őstag

Úgy látom nem szeretnéd megérteni, hogy azért a pénzért az emberek árut és szolgáltatást kaptak. BTC esetén pedig mit is? Ezért nem jó, hogy ezzel akarod alátámasztani a BTC védelmét.

Ha azt írod, hogy azért véd, mert befektetés, akkor miért egy devizához hasonlítod, miért nem egy részvényhez? Ne keverd ezeket a szebb eredmény reményében. Azt talán már megbeszéltük, hogy nem pénz, igaz?

A kiemelek egy időszakot az egy drámai túlzás a részedről. Az elmúlt ~másfél évben nem tudtál úgy BTC pozit nyitni, hogy az ma pluszos legyen. Vagy ez mikortól számít? 3 év? 5 év?

(#300) almafa42 válasza VirsLee (#299) üzenetére


almafa42
aktív tag

"Ezért nem jó, hogy ezzel akarod alátámasztani a BTC védelmét." Figy, kiforgatod a szavaimat. Azt írtam, hogy nem minden ponzi, amivel pénzt keres a tulaj, példaként a Microsoft sem. Ennyit. Sehogy nem kötöttem a BTC-hez, nem hasonlítottam, semmi. Kérlek olvasd el újra, mielőtt elkezded azt, hogy bezzeg a Microsoft terméket ad. Azt ad, az emberek fizetnek érte. Így működik egy cég. Nem így működik a kripto. Ettől még mind a kettő létezik.

Miért hasonlítom a földön használt kvázi univerzális értékmérőhöz? Ahhoz, amit te is használtál, hogy elmondd, mennyit esett az értéke? Hm, nem is tudom.

Utolsó részre: Az előtte levő időszak 89%-ában meg nem tudtál úgy pozit nyitni, hogy minimum 200% hozamot ne érj el a mostani "hatalmas" szakadási utáni árakat nézve. A BTC létrehozása óta eltelt idő 10%-ában igaz a te állításod. Ezen időszakon belül is csak a két csúcsponthoz képest ennyire magas a visszaesés. Igen, ez cherry picking.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.