Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Hieronymus


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

A Linkek alapján neked egy gyártóval van gondod. Nem kell tőlük vásárolni semmit, ha elégedetlen vagy.

Amúgy a javíthatóság erőltetése kontraproduktív.
Nem a javíthatóságot kell számon kérni, ha nem a garancia hosszát megemeltetni.
A számítógépek javíthatóságának emelése a sebesség rovására megy, emelkedő fogyasztás mellett.
A processzor tokozás elhagyása megemeli a stabilitást, magasabb órajeleket tesz lehetővé, Ezek mellett csökkenti a gyártási költségeket. Mivel a vásárlók döntő többségének sohasem jut eszébe processzort cserélni, a többség csak az előnyét látja.Ha csak egy processzorra van felkészítve az alaplap, egyszerűbbre tervezhető. Csökken a meghibásodások lehetősége. A belépőszintű kategóriától eltekintve az eszközök cseréjére nem a meghibásodás okán kerül sor, általában.

A javítást nagyon megdrágítja a szakemberek és az eszközök drágasága. Negyven éve egy egyszerű forrasztókészlettel lehetett javítani. Húsz éve már speciális forrasztóállomásra volt szükség. Ma már nagyon drága forrasztó technológiát kell használni.

Én nem akarok visszamenni a negyvenéves technológiákhoz. A mai minőséghez képest katasztrófa technológia volt.

Az autók esetében a garancia elérte a szinte minden gyártónál az öt évet. Az időn kezdenek megjelenni a 10 évre vállalt garanciák. Nyomás vissza 20 évvel. Akkor egyetlen esztendő volt. Kárpótlásul olcsóbb volt a javítás, ám sokkal többször volt rá szükség. Szóval nem volt jobb.

Nekem is van egy linkem ám.
Egy kirobbanóan sikeres magyar tévé széria története. Valóban robbantak a tévék.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#2) Gdi


Gdi
senior tag

Ez szerintem két oldalú dolog.
Van amit el kell fogadni a "trendek" követésével (még ha XY-nak nem is tetszik). Pld a méretcsökkentéseknek és az olcsóbb/gyorsabb gyártásnak velejárója, hogy szorosabb integrációval kevesebb sallang kelljen.. tehát például a proci forrasztva lesz és az akku ragasztva, hogy ezzel spóroljanak helyet, a foglalatokat el lehessen hagyni.

A másik oldala a dolognak, ami miatt szerintem támogatható a kezdeményezés, az a céges pofátlan hozzáállása. A törvények és jogszabályok saját üzleti célokhoz magyarázása kamukkal és lobbizással (lefizetéssel). Ennek tényleg vesznie kellene.

Meg kellene találni az arany középutat, de amíg a pénz beszél, addig annak van szava/hatalma akinek több van.

''Milliárdnyi meggyilkolt csillag sikolya elhal az éj békéjében, és a kétségbeesésnek csak néhány, törékeny, kőbevésett szó áll ellen.''

(#3) Gargouille


Gargouille
őstag

Nagyon jó írás és fontos téma.

Az idő előrehaladtával eljutunk oda, hogy valójában a kifizetett termékeknek nem leszünk tulajdonosai, csak valamilyen jogi termimus technikust ráaggatva magunknál tartjuk azt.

Végső soron pontosan ez a lényege a dolognak. A felhős IT megoldásoktól kezdve a fizikai termékekig az igazi cél, hogy teljes mértékben kiszolgáltatott helyzetben legyen a vevő - vagy másik irányból nézve - a gyártó kontrollja alatt maradjon a termék a teljes élettartama alatt, így biztosítva, hogy ne csak egyszer fizess érte, hanem folyamatosan fejhető legyél.

Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

(#4) tomazin válasza Hieronymus (#1) üzenetére


tomazin
veterán

A Linkek alapján neked egy gyártóval van gondod. Nem kell tőlük vásárolni semmit, ha elégedetlen vagy.

(tekintsük el attól, hogy a jelen példa az appleről fog szólni, sok példa mutatja, hogyha valamit benyelnek a fogyasztók, akkor mindenki más is átveszi, ld. külön töltő)

Egyetlen apple termékem sincs. Úgyhogy nem, nem egy gyártóval van gondom, hanem a trenddel van a gondom.

tokozás elhagyása... csökkenti a gyártási költségeket

Hááátt öööö ezt nem tudom honnan veszed. Még az apple is tokozással rakja be a procikat, mert úgy olcsóbb, pedig ő aztán nem akarja, hogy cseréld.

A javítást nagyon megdrágítja a szakemberek és az eszközök drágasága. Negyven éve egy egyszerű forrasztókészlettel lehetett javítani. Húsz éve már speciális forrasztóállomásra volt szükség. Ma már nagyon drága forrasztó technológiát kell használni.

És ez miért is van? Mert nem jó a lágyforrasztás, amit ki tudsz bárki venni könnyen? Hát pontosan ezzel nehezítik.

Én nem akarok visszamenni a negyvenéves technológiákhoz. A mai minőséghez képest katasztrófa technológia volt.
Ez most nem is értem honnan jött. Sehol nem írtam, hogy 40éves technológiát állítsanak elő. Én is szeretem használni a mai technológiát, de ahhoz nem kell 3évente mikrót cserélni (sőt telefont se).

(#5) tomazin válasza Gdi (#2) üzenetére


tomazin
veterán

tehát például a proci forrasztva lesz és az akku ragasztva, hogy ezzel spóroljanak helyet, a foglalatokat el lehessen hagyni.

tehát a legkisebb telefonokban nem kellett ragasztani az akksit, de most egy 3x akkorában kell?

(#6) hcl válasza tomazin (#5) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

A vastagsága nincs rajta :)
Még a ragaccsal sem lenne nagy baj, csak pl. a telibe' ragasztott kijelző+ érintők, ilyesmivel.

PC alapú dolgok esetén ugye a modularitás volt annak idején az egyik fő erény, ma a telibe' integrált alaplapok pont szembe mennek ezzel. Szabványos alkatrészekből álltak a gépek, ma már nem.
Ezek tényleg bosszantó dolgok, és szándék esetén nem is lenne nehéz jobban csinálni.

(De pl. azzal senkinek nincs baja, hogy egyes objektívek frontlencséiben a tagok elválnak egymástól, nem érint ennyi embert :) )

Mutogatni való hater díszpinty

(#7) Hieronymus válasza tomazin (#4) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

"...hogyha valamit benyelnek a fogyasztók, akkor mindenki más is átveszi, ld. külön töltő)"

Ez miért baj, mármint a töltő elhagyása??
Ha kell töltő, nyugodtan jöhetsz érte, ha nem zavar, hogy vélhetően messze lakok tőled.
Van olyan is ami sohasem volt használva, de már nem is lesz. Ugyan így USB kábelre sincs szükségem, de a készülékekhez adott fülesek közül is csak egy USB-C van használatban, az is notebookhoz, mert sokkal jobb a hangja, mint bármelyik analógnak, ami eddig a notihoz került.
A feleslegesen legyártott és mellékelt eszközök teljes egészében környezetszennyezést jelentenek. De legalább megjárják a fél világot utaztatás alapú szennyezéssel.
Nyilván ezen kiegészítők elhagyása korrekték esetében az eladási árban is megjelenik. Nem azért mert az eladási árnak köze lenne bármihez. Azért, hogy a vásárló lássák a jó szándékot.

" Még az apple is tokozással rakja be a procikat, mert úgy olcsóbb, pedig ő aztán nem akarja, hogy cseréld.

Értem. Illetve nem értem.
Tehát a drága eljárás az, hogy a processzorra forrasztási érintkezőket tervezek és forrasztok a többi alkatrésszel együtt.
Az olcsó megoldás az, hogy tervezek egy közdarabot forrasztási érintkezőkkel majd felforrasztom az többi alkatrésszel együtt.
A közdarabra és a processzorra többször oldható, precíziós csatlakozást építek. És ezzel csatlakoztatom a processzort.
Jól értem?

"Mert nem jó a lágyforrasztás, amit ki tudsz bárki venni könnyen?"
SMD méretben oldalanként 40 lábbal?

"Ez most nem is értem honnan jött. Sehol nem írtam, hogy 40éves technológiát állítsanak elő. "

Gondoltam már erre, a hozzászólásom írása közben.
Te akarsz javíthatóságot. Az nem megy SMD méretben, az alkatrész alá hajtott lábakkal.
Nem javíthatók jól a mai eszközök.

"Én is szeretem használni a mai technológiát, de ahhoz nem kell 3évente mikrót cserélni (sőt telefont se)."
Szerintem sem. Mondjuk volt MS telefonom, ami nem bírt ki két évet sem. De ez nem átlagos. A mostani P20 lassan 3 éves lesz.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#8) hcl válasza tomazin (#4) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Lágyforrasztás -> BGA-ról van szó. Az nagy szívás. Én is jobban szeretnék BGA helyett tokos procikat, stb.
Sőt, jobban szeretnék cserélhető egységeket laptopokba, telefonokba is. Hangkártyát, VGA-t, hálót. RAM-ot.

Maga az SMD amúgy nem gond, ha nem ilyen 0205 méretű alkatrészek, akkor tök jól javítható. A gond inkább a BGA, meg a flexkábel.

A szoftveres avulásról meg még szót sem ejtettünk, azzal sokkal több gond van.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#9) Gdi


Gdi
senior tag

Nem az az elvárás, hogy komponensszintű javítást mindenki el tudjon végezni magától otthon a nagyapa 50es évekből visszamaradt bádogos forrasztópákájával. SMD/BGA-hoz kell felszerelés és gyakorlat. (na igen, egy bizonyos méret alatt azért jelentősen nő a difficulty :) )
A right2repair inkább azt szeretné elérni az én olvasatomban, hogy legyen elérhető kapcsrajz, alkatrész, spec diagnosztikai kellék, stb...
Ez sztem' támogatandó kezdeményezés.

''Milliárdnyi meggyilkolt csillag sikolya elhal az éj békéjében, és a kétségbeesésnek csak néhány, törékeny, kőbevésett szó áll ellen.''

(#10) hcl válasza Gdi (#9) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Meg hogy ne csak roncsolással lehessen szétszedni, és lehessen alkatrészt venni.

Mutogatni való hater díszpinty

(#11) nemlehet válasza Gdi (#9) üzenetére


nemlehet
őstag

Pontosan. Meg kicsit arról is, hogy mondjuk ne csak a gyártó "szakszervize" szerelhessen akinek nem érdeke jól dolgozni, hanem mondjuk független szervizek is kaphassanak alkatrészt. Mert jelenleg nem ebbe az irányba haladunk.

Nokia 3310->3410->3100->6500 Slide(RiP Nokia)->Acer Liquid Metal ->Xiaomi Hongmi-> Xiaomi Redmi Note 3

(#12) UnA válasza Gdi (#9) üzenetére


UnA
Korrektor

Ezen a vonalon a kedvencem a Fairphone, már ha ismeritek.

(#13) nyunyu


nyunyu
félisten

Apple a PC ipar John Deereje.

(Azok űzik nagyban a júzer szopatását az aratás közben olajcsere periódus miatt letiltódó traktoraikkal, amit csak a szakszerviz tud unlockolni.)

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#14) hcl válasza UnA (#12) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Kár, hogy mocsokdrága. Már vettem volna :D

Mutogatni való hater díszpinty

(#15) #90088192 válasza nyunyu (#13) üzenetére


#90088192
törölt tag

Dolgoztam a magyar kepviseletnek, ilyen akkor(11 éve) nem volt arról biztosíthatlak.
Ami az új szériával van , arról nem tudok nyilatkozni, de azt tudom, hogy egy halom ürülék lett a márkaból, mert barátom meg nekik dolgozik.

(#16) hcl válasza nyunyu (#13) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Gondolom azért lett ilyen, mert sokan b*tak karbantartani, és utána mentek garanciáztatni a cuccot :D

Mutogatni való hater díszpinty

(#17) UnA válasza hcl (#14) üzenetére


UnA
Korrektor

Kár, hogy ennyibe kerül valami, ha helyben rakják össze, és nem minimálbér a fizetség ;)

(#18) nyunyu válasza hcl (#16) üzenetére


nyunyu
félisten

Why American Farmers Are Hacking Their Tractors With Ukrainian Firmware

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#19) hcl válasza nyunyu (#18) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Ja, ezt azért értem, de azt is tudom, hogy a user hajlamos elbliccelni a karbantartást, kókányolni, és utána a gyártót szarozni. Nyilván ez nem menti fel a gyártót az alól, hogy ezt lehetetlenné teszi, csak az okot jeleztem.

Mutogatni való hater díszpinty

(#20) nyunyu válasza hcl (#19) üzenetére


nyunyu
félisten

Másik oldalról meg ott van, ha már egyszer megvettem méregdrágán valamit, akkor ne akarjanak kötelezőnek hazudott plusz szolgáltatásokkal feleslegesen lehúzni.

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#21) nyunyu válasza hcl (#19) üzenetére


nyunyu
félisten

Vagy exkollégám vett egy late 18 15" MacBook Prot 1M-ért, ott helyben kifizette rá a +2 év AppleCarere a 110k-t.

Másfél évesen bedöglött a laposa, bevitte egy magát Apple szerviznek nevező valamibe, ahol pár alkatrészt kicseréltek benne.
De ettől a probléma nem javult meg, szerviz széttárta a kezét, hogy ötletük sincs mi a baja.
Akkor derült ki, hogy ők nem is hivatalos Apple partnerek.

Utána elvitte egy hivatalos szervizbe, onnan meg elhajtották, mondván az AppleCare csak szakszervizben javításra vonatkozik, de az ő laptopja már nem gyári állapotban van, kenje a hajára.

Nem tudom, azóta hogy áll az Apple elleni pere.

[ Szerkesztve ]

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#22) hcl válasza nyunyu (#20) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Ja, ennek két oldala van - és egyensúlyt kéne találni. Cégoldalról mondjuk ott van a garancia, azaz ha belenyúltál, már nem garis, de ezt bizonyos esetekben nehéz ellenőrizni. Meg más kérdés, hogy ez mennyire mehet a használhatóság rovására, pont amit írtál.

"Akkor derült ki, hogy ők nem is hivatalos Apple partnerek."
Itt viszont ezen a bandán kellene jogilag leverni, hogy ezt nem közölték. Én nem az Apple-t pereltem volna.

A Samsung itthon amúgy tudja ezt anélkül is, hogy belenyúltál volna. Céges cuccainkat simán dobálja vissza a szervizük, hogy beázott. Szétszedem, semmi nyoma beázásnak :D

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#23) Hieronymus válasza nyunyu (#20) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

"...ne akarjanak kötelezőnek hazudott plusz szolgáltatásokkal feleslegesen lehúzni."

Németországban nem kell a márkakereskedésbe vinni éves karbantartásra az autókat. Minősített szabad szervizek is elvégezhetik a karbantartást. Kipróbáltam.
Az első évben csak olajcsere és a szűrők cseréje volt. Fele áron, szóval örültem.
A második évben jött a fekete leves. A fékbetétek cseréje nyikorgóvá tette a fékezést. Visszavittem, nem sikerült javítania helyzeten. Azóta rájöttem, a költség minimalizálás jegyében minden cserealkatrész és kellék a lehető legolcsóbb beszerzésből származik. A betétek keményebbek az előírtnál. Ezt többszörösen fizetem meg.
Hosszabb a fékút és jobban kopik a féktárcsa. Megérte a spórolást? Egyértelműen nem. Hosszabb távon csak ráfizetés. Jobban kopik a motor a hitvány olajtól. ...

Az érem másik oldala az, hogy a márkaszerviz szerelői sem feltétlenül profik. Sőt. De legalább a karbantartást megfelelően képesek végrehajtani.
Azt gondolom, a telefon javítás üzletágban sem jobb a helyzet.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#24) tomazin válasza hcl (#19) üzenetére


tomazin
veterán

Ez max a bs ok. A valid okot mindenki tudja.$$$

(#25) hcl válasza tomazin (#24) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Mindennek az oka a $$$, ha már.

@koby11h : Minősítést szerezni kb. annyi egy függetlennek is, mint márkaszervizzé válni :D

Mutogatni való hater díszpinty

(#26) tomazin válasza hcl (#25) üzenetére


tomazin
veterán

Az rendben is van, csak teljesen felesleges elohozni azt amit a pr kitalalt,h rosszul jarunk a cipoben...

(#27) hcl válasza tomazin (#26) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Mámint?
Gyártói oldalról az is $$$, hogy hülyék miatt szívnak. Más kérdés, hogy én sem akarok azok miatt az idióták miatt szívni, akik nem értik meg, hogy pl. az olajcsere-időtartam nem hülyeségből van.

Mutogatni való hater díszpinty

(#28) angyalpc2


angyalpc2
aktív tag

Mindenki itt a BGA forrasztásra gondol...hú nehéz
Az a legkönyebb

Megtalálni a hibát az 1000-4000 smd alkatrész közt, úgy hogy nincs CAD meg nincs kapcsolási rajz, nincs feliratozás(silk) a PCB-n
Nah az a gond! És még csak meg se tudod venni se. Mert top secret...orosz meg kínai fos oldalakról kell kunyerálni fizetgetni érte.
ÉS a mosógép ugyan ez a szint, egy büdös alkatrészlista robbantot ábra, szerelési rajz nincs hozzá.

És akkor még nem beszéltünk a spéci előrre gyárban programozott IC-k-ről.
Az 1xer generálható hw kulcsokról.
És még a gyárban is úgy indul a javítási process, hogy azt a 1-3 IC-t leszed új felrak és lehet újra programozni a teszterben.
(nézem facebookon egyéb elektro fórumon "a cseréltem ezt meg azt, beletöltöttem a kínából szerzett IC tartalmat a flash-ba, hú de fasza lett beindul...jah csak ne keljen ezt vagy azt a funkciót használni, mert nem fog működni.)

Nem a fizikai alkatrész csere a gond a PCB-n...
Ehhez képest az autóipar mennyország, ott modulokból dolgoznak, viszonylag stabil tervezés és a szabványok követése. van célműszer még ha drága is.
De most már ott is egyik modul a másiktól függ, de legalább van eszköz újra programozni.

[ Szerkesztve ]

(#29) hcl válasza angyalpc2 (#28) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

"Ehhez képest az autóipar mennyország, ott modulokból dolgoznak,"
Amit ugyanezek miatt nem tudsz javítani :D Részegységeket cserélgetni nem nehéz.

De különben jogos, én kapcsrajzzal sem találom a hibát TV tápokban... :D Múltkor olvastam egy ilyet, hogy egy szakember mérgében visszarajzolta a TV táp nagyfesz részét, mert a gyártó sem adott ki :D

Amúgy nem véletlenül szoktam én emlegetni az opensource cuccokat, mert azokkal kevesebb az ilyen kulcsgenerálós, flashelős szívás.

"Nem a fizikai alkatrész csere a gond a PCB-n..."
Attól még tud az lenni.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#30) tomazin válasza hcl (#27) üzenetére


tomazin
veterán

Az mar reges regen bele van kalkulalva az arba. Csak jol esik meg egyszer kifizettetni.
De mondok egy peldat: (a szamok hasamra utok modszerrel)
Internet szolgaltato, egy csomag 3000ft, ebben benne van az,h evente 1x felhivja az ugyfelszolgalatot, levelben kikuldik a szamlat, csekken fizet, evi 1 hibabejelentes, stb.
Van mondjuk 500ft haszon rajta. A reszvenyeseknek viszont prezentalni kell minden evben x szazalek novekedest, mert ha nem, akkor eladjak.
Ilyenkor sokat gondolkoznak, hogyan lehetne meg lehuzni a nepet. Adjunk 200ft kedvezmenyt, ha valaki eszamlas lesz, ami kb a koltsegunk. De a kovetkezo ajanlat mar igy nez ki:
3000ft a cucc es plusz fizetsz 500at, ha nem eszamlas vagy.

Pr: nagyon zoldek vagyunk
Valosag: kaptal egy 10%os aremelest

Szoval nem, a hulyek akik nem cserelnek olajat azok nem 2napja jelentek meg, reg benne van az eladott akarmi araban, csak jo pr bs.

(#31) hcl válasza tomazin (#30) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Még csak nem is PR. Persze, hogy régen belekalkulálják az árba, de azért azon ne csodálkozzunk, hogy a cégek cégként működnek, és a saját érdekeiket védik, így egyre durvább húzásokat vezetnek be.
Mondtam fentebb, hogy mindennek az oka a $$$. Azaz, ott a vége, hogy alapjaiban van elb*va a kizárólag pénzre épülő (és a fenntarthatatlan gazdasági növekedésre) társadalom, a többi csak a tünet.

Mutogatni való hater díszpinty

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.